دفترچه انتخاب رشته 1402 | دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 در پنج گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی) پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 در سایت سنجش منتشر شده است. دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 شامل دفترچه انتخاب رشته ریاضی 1402 ، دفترچه انتخاب رشته تجربی 1402 ، دفترچه انتخاب رشته انسانی 1402 ، دفترچه انتخاب رشته زبان های خارجی 1402 و دفترچه انتخاب رشته هنر 1402 است.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

 

 

 

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com/

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 برای 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر، و زبان های خارجی، پس از اعلام نتایج اولیه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار داده می شود. 

سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به احتمال زیاد در اواخر مرداد باز می شود و داوطلبان کنکور سراسری فرصت دارند با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، حداکثر 150 رشته از دانشگاه های روزانه، نویت دوم، پیام نور، مجازی، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را انتخاب و در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند. لازم به یادآوری است که راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری می تواند به بسیاری از سوالات داوطلبان در مورد نحوه انتخاب رشته پاسخ دهد.

***سایر لینک های دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور به محض اعلام توسط سازمان سنجش فعال می شوند.

جدول دانلود دفترچه گروه های آزمایشی کنکور سراسری در سال 1401

 

جدول دانلود دفترچه گروه های آزمایشی کنکور سراسری در سال 1400

 

 

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را به صورت اصولی و درست انجام دهند.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99


دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 99

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 99 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 99 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر و زبان های خارجی 99 

دانلود دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری 99 

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه های سراسری

پس از اعلام نتایج، سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سنجش باز می شود و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند حداکثر 150 رشته از دانشگاه های روزانه، نویت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را انتخاب و در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری خود وارد کنند. داوطلبانی مجاز به انتخاب رشته هستند که در کنکور سراسری 1401 شرکت کرده و طبق کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 شده اند.

 لازم است داوطلبان قبل از شروع به انتخاب رشته کنکور سراسری، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 را مطالعه کنند و کد رشته محل های مورد نظر خود را (بر اساس ضوابطی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 درج شده) انتخاب و بر اساس اولویت بندی، چیدمان آن ها را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 درج کنند و پس از اطمینان آن ها را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.

بدیهی است پس از تائید نهایی کد رشته های انتخابی توسط داوطلب، شماره 15 رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد. این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته کنکور سراسری به هر داوطلب داده می شود. همچنین پس از انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 و دریافت رسید 15 رقمی نیز داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش کنند.

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 و دانشگاه آزاد 1401 به صورت جداگانه است. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد 1401، لیست رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org منتشر می شود و همه ی داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 دانشگاه آزاد، به سایت ذکر شده مراجعه کنند و پس از دریافت دفترچه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

 دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 شامل کلیه رشته های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان است و رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه و از طریق سیستم اطلاع رسانی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org منتشر می شود.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - دفترچه انتخاب رشته پذیرش براساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور)

متقاضیان رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی (رشته های بدون کنکور) است نیاز به حضور در جلسه آزمون و انتخاب رشته ندارند. پذیرش در رشته های بدون کنکور سراسری 1401 با ملاک معدل کتبی دیپلم و با توجه به نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی او انجام می شود. داوطلبان متفاضی می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند. همچنین شما می توانید دفترچه انتخاب رشته پذیرش براساس سوابق تحصیلی را از سایت 3گام دانلود کنید.

 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 وقتی صحیح انجام می شود که شما براساس علاقه انتخاب های خود را چیده باشید و اولویت بندی انتخاب رشته خود را براساس علاقه به رشته و دانشگاه قرار دهید. برای این که بتوانید شانس قبولی خود را به دقت ارزیابی کنید و اولویت بندی خود را به خوبی انجام دهید.

 

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - بخش های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

سه بخش در دفترچه انتخاب رشته  کنکور سراسری 1401 (گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی) وجود دارد:

 • توضیحاتی در مورد فرآیند انتخاب رشته و کارنامه اولیه
 1. رشته محل های انتخاب رشته
 2. توضیحات و آدرس دانشگاه ها 

 

در ادامه شما می توانید دفترچه انتخاب رشته سال 1400 را دانلود کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی به لینک های زیر مراجعه نمایید. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به داوطلبان توصیه می کنیم پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1401 و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401، برای مشاوره و راهنمایی با افراد آگاه برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 اقدام نمایند. مشاوران متخصص 3گام راهنمایان مناسبی در این زمینه می باشند.

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - خدمات انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

می توانید از سه نوع خدمت 3گام برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 استفاده کنید:

 1. مشاوره حضوری انتخاب رشته کنکور سراسری 1401
 2. مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری 1401
 3. مراجعه به سایت انتخاب رشته کنکور 3گام و استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام، برخلاف سایر نرم افزارها حتی کد رشته محل های پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، مجازی، نیمه حضوری و هر گونه انتخابی را برای شما احتمال سنجی می کند. این نرم افزار در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 فعال می شود.

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - خدمات نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

عوامل زیر در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری گنجانده شده است تا شما به اطلاعات زیر دست یابید:

1- احتمال قبولی با توجه به رتبه

2- در نظر گرفتن تغییرات رتبه های قبولی با توجه به تغییرات دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

3- اولویت بندی اختصاصی دانشگاه ها با توجه به کیفیت دانشگاه، بازارکار، علاقه مندی شما به گرایش ها، دوری و نزدیکی دانشگاه به محل سکونت شما و تاثیر شیوه آموزشی 

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام، 150 انتخاب رابرای شما اولویت بندی می کند که می توانید آن کد رشته ها را مستقیما در فرم انتخاب رشته سنجش وارد کنید.

 

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - نحوه دریافت نتایج اولیه کنکور سراسری 1401

پس از برگزاری کنکور سراسری 1401، نتایج اولیه داوطلبان کنکور سراسری 1401 اعلام می شود و داوطلبان کنکور سراسری می توانند با دریافت کارنامه و اطلاع از رتبه خود برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 اقدام کنند. برای این منظور داوطلبان باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و مراجعه به سمت راست و کلیک بر روی گزینه سراسری و گزینه مشاهده کارنامه اولیه کنکور، کارنامه خود را مشاهده نمایند. 

داوطلبان می توانند از طریق سه روش زیر این کار را انجام دهند:

 1. شماره داوطلبی + شماره شناسنامه + سال تولد
 2. شماره پرونده + کد رهگیری + شماره شناسنامه
 3. شماره پرونده + شماره سریال + شماره شناسنامه

 

نحوه دریافت نتایج اولیه کنکور سراسری 98
نحوه دریافت نتایج اولیه کنکور سراسری 1401

 

چنانچه داوطلبی شماره پرونده، شماره داوطلبی یا شماره سریال ثبت نام خود را فراموش کرده باشد می تواند با مراجعه به سیستم پاسخگویی سایت سنجش درخواست خود را مبنی بر دریافت اطلاعات فوق ثبت کنند.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

برای این که خیالتان از بابت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 راحت شود و در اولویت بندی ها اشتباه نکنید باید دو نکته را در نظر داشته باشید:

1- باید بدانید که آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف چند است. البته باید در نظر داشته باشید که باید از آخرین رتبه قبولی نسبت به دانشگاه باخبر باشید. مثلا اخرین رتبه قبولی رشته مورد نظرتون در دانشگاه دانشگاه تهران و ...

2- برای اولویت بندی بهتر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخاب های خود را در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری سنجش وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از 150 انتخاب، حداقل 30 انتخاب، انتخاب های رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی و شانس قبولی شما در آنها کم احتمال است و شامل رشته هایی با کیفیت و در دانشگاه هایی خوب هستند.

سعی کنید 50 انتخاب بعدی خود را انتخاب های خوشبینانه بچینید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و 50 انتخاب بعدی خود را انتخاب هایی با احتمال بالا و قوی قرار دهید. 20 انتخاب آخر مخصوص انتخاب هایی است که صد در صد در آنها قبول هستید که می تواند شامل انتخاب رشته های صرفا با سوابق تحصیلی نیز است.

برای اطلاع از این که در هر رشته و دانشگاهی چقدر شانس و احتمل قبولی دارید می توانید از نرم افزار فوق پیشرفته انتخاب رشته 3گام استفاده کنید.

 

نرم افزار انتخاب رشته 3گام مشخص می کند که در کدام رشته ها و در چه دانشگاه هایی احتمال قبولی دارید و این احتمال چند درصد است و در نهایت بر اساس احتمالات قبولی و اولویت هایی که شما مشخص می کنید، چیدمان رشته ها را انجام می دهد.

 

 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - نحوه گزینش داوطلبان کنکور سراسری 1401

نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید کنکور سراسری 1401 تراز شده و گزینش به‌ صورت رقابتی براساس نمره‌ کل‌ نهایی در زیر گروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری 1401 انجام می‌ شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌ شود.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 - تاثبر معدل در کنکور سراسری 1401

تاثیر معدل در کنکور 1401، در کارنامه و رتبه داوطلب مشخص می شود و هیچ نقشی در انتخاب رشته ندارد. تاثیر معدل همیشه به نفع داوطلبان است. تا قبل از سال 94 تاثیر معدل در کنکور مثبت بود، یعنی معدل پایین تاثیر منفی در نتیجه کنکور داوطلبانی که معدل کمی داشتند، نداشت. از سال 94 به بعد تاثیر معدل در کنکور به این صورت است که تراز هر درس کنکور را محاسبه می کنند و با تراز یا نمره همان درس داوطلب که به صورت امتحان نهایی برگزار شده است، مقایسه می کنند و در صورتی که داوطلب در یک درس درصد پایینی را زده و تراز پایینی داشته باشد نمره امتحان نهایی اش در نتیجه نهایی داوطلب تاثیر مثبت خواهد گذاشت. ولی اگر داوطلب درسی را درصد بالایی زده باشد و تراز بالایی نسبت به نمره امتحان نهایی آن درس داشته باشد، معدل در نتیجه نهایی این داوطلب بی تاثیر خواهد بود.

 

تاثیر معدل درکنکور سراسری 1401 شامل چه داوطلبانی می شود؟

- داوطلبان دارای دیپلم ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1401 و در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) گرفته اند و امتحانات پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است

- داوطلبان رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 گرفته اند و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی سراسری و کشوری برگزار شده است.

- داوطلبان دارای مدرک پیش‌ دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1390-۱۳۹1 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند. سایر دیپلمه‌ها مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

 

 

 

سوالات متداول:

چگونه انتخاب رشته بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی را انجام دهم؟

متقاضیان رشته هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی (رشته های بدون کنکور) است نیاز به حضور در جلسه آزمون و انتخاب رشته ندارند. پذیرش در رشته های بدون کنکور سراسری با ملاک معدل کتبی دیپلم و با توجه به نوع دیپلم داوطلب و رشته انتخابی او انجام می شود. داوطلبان متفاضی می توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند. همچنین شما می توانید دفترچه انتخاب رشته پذیرش براساس سوابق تحصیلی را از سایت 3گام دانلود کنید.

شرایط انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد چگونه است؟

انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد به صورت جداگانه است. زمان انتخاب رشته کنکور دانشکاه آزاد ، لیست رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org منتشر می شود و همه ی داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه، به سایت ذکر شده مراجعه کنند و پس از دریافت دفترچه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری شامل چه بخش هایی است؟

سه بخش در دفترچه انتخاب رشته  کنکور سراسری (گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی) وجود دارد:

 • توضیحاتی در مورد فرآیند انتخاب رشته و کارنامه اولیه
 1. رشته محل های انتخاب رشته
 2. توضیحات و آدرس دانشگاه ها 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  samanu‏ - 99/9/27

  ینی نابود.

 • تصویر فرد

  Za‏ - 99/7/1

  سلام تو دفترچه جلوی بعضی از رشته های دانشکاه ازاد زده به صورت خودگردان یعنی چی؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت