انتخاب رشته ریاضی
انتخاب رشته ریاضی

 

 

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com/

 

 

انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی هرچند شاید به دلیل کمتر شدن داوطلبان کنکور ریاضی، به ظاهر آسان به نظر بیاید اما همچنان اگر داوطلب بدون آگاهی اقدام به انتخاب رشته کند حتی در صورت قبولی ممکن است در آینده حسرت بخورد پس در نظر بگیرید که فقط قبولی در کنکور ریاضی مهم نیست چرا که با توجه به تعداد کل داوطلبان و تعداد ظرفیت های خالی برای داوطلبان رشته ریاضی حتما همه در انتخاب رشته خود شانس قبولی خواهند داشت اما طبیعتا کیفیت این قبولی هم مهم است که بخشی از آن به انتخاب رشته درست شما بستگی دارد.در ادامه نکاتی را با هم مرور خواهیم کرد که طبق تجربه ای که در سال ها مشاوره برای کنکور سراسری ریاضی بدست آورده ایم و معمولا داوطلبان رشته ریاضی با آن دست و پنجه نرم میکنند و در انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی با این سوال ها رو به رو می شوند. برای اینکه به طور کامل همه چیز را در اینجا توضیح بدهیم، سعی می کنیم که یک مطلب بسیار کامل و جامع را بنویسیم تا به شما بیشترین کمک را بکند. با توجه به حجم زیاد این مطلب و جامع و کامل بودن آن، می توانید از طریق فهرست زیر به بخشهایی که دوست دارید بروید تا در وقت مطالعه خود صرفه جویی کنید.

 

مقدمه ای در مورد کنکور ریاضی و انتخاب رشته ریاضی

تفسیر کارنامه ریاضی 1402 برای انتخاب رشته ریاضی

سهمیه منطقه یک در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه منطقه دو در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه منطقه سه در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه مناطق محروم در انتخاب رشته ریاضی

دفترچه انتخاب رشته ریاضی 1402 سازمان سنجش

تفسیر فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش

آخرین رتبه های قبولی در انتخاب رشته ریاضی

انواع دوره های تحصیلی دانشگاه ها برای انتخاب رشته ریاضی

شهریه دانشگاه ها و نقش شهریه در انتخاب رشته ریاضی

اولویت بندی انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش

انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد

مشاوره انتخاب رشته ریاضی

 

 

 

 

مقدمه ای بر انتخاب رشته ریاضی

یکی از بزرگترین نگرانی های داوطلبان در انتخاب رشته کنکور ریاضی که معمولا از مشاوران سوال میکنند در مورد روند رو به کاهش علاقمندان به شرکت در کنکور ریاضی است و نگران آینده مبهم رشته ی ریاضی است در پاسخ به این داوطلبان عزیز باید گفت درست است که نسبت به گذشته تعداد داوطلبان کنکور ریاضی کاهش یافته است و حتی امسال عملا به حد داوطلبان کنکور انسانی رسیده است که قطعا یکی از  اصلی ترین دلایل این امر این است که بازار کار رشته های مهندسی اشباع شده است. هر چند معتقدیم که علاقه و پشتکار از بدترین رشته ها پولسازترین کارها را ایجاد می کند چه بسیار مهندس برق و مکانیک و عمران و کامپیوتر صنعتی شریف و دانشگاه تهران که به خارج از کشور رفته اند! و مراحل موفقیت در رشته های خود را طی کرده اند یا در کشور خودمان از نام آوران رشته های مختلف شده اند پس بیشتر از اینکه نگران رفتار عموم داوطلبان باشید به فکر کیفیت تحصیل آینده خود باشید. در این رابطه یک داستان معروف قدیمی وجود دارد که در آن آمده: یک سال در شهری کشاورزان همه سیب زمینی کاشته بودند در نتیجه سیب زمینی ارزان شد و پیاز گران، برای سال بعد همه کشاورزان پیاز کاشتند و نتیجه حتما برایتان قابل حدس است. پس در انتخاب رشته ریاضی  خودتان نکاتی مهم تر وجود دارد و صرفا به عرضه و تقاضا و اینکه اکثر داوطلبان کنکور سراسری چه میکنند و چرا داوطلبان کنکور ریاضی کمتر شده اند زیاد توجه نکنید چراکه اگر دو روی سکه را نگاه کنیم همان قدر که ممکن است به رشته ریاضی ضعف نسب دهیم می توانیم برای داوطلبان این رشته در کنکور سراسری این کاهش را فرصت در نظر بگیریم پس سعی کنید در مسیری قدم بردارید که با تلاش و جدیت و علاقه بتوانید به مهارت برسید. هر چند کلیشه ای به نظر می رسد اما وقتی علاقه داشته باشید از کار و تلاش در زمینه علاقه ی خود خسته نمی شوید و این اولین قدم از موفقیت است. برای اینکه خیالتان راحت تر باشد همین وضعیتی که حالا برای کنکور سراسری تجربی می بینید در دهه 80 برای کنکور سراسری رشته ریاضی وجود داشت و نتیجه آن در حال حاضر مشخص است. شما میتوانید با شناسایی فرصت های بالقوه آینده از همین حالا در مسیر درست موفقیت قدم بردارید پس نگران نباشید. البته این نکته به معنی این نیست که فقط در یک زمینه خاص پافشاری کنید و حتما می توانید با تحقیقات در رشته های مختلف به نتایج بهتر و کامل تری برسید. مهم ترین نکته در انتخاب رشته ریاضی که باید در نظر بگیرید هم همین آینده نگر بودن است باید متناسب با هدفی که برای خود ترسیم کرده اید مناسب ترین رشته را برای خود انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد میکنیم در انتخاب رشته کنکور سراسری ریاضی سعی کنید در ابتدا به این فکر کنید که چرا می خواهم یک مهندس شوم؟ اگر قرار باشد مهندس شوم دوست دارم بر روی چه چیزی کار کنم؟ اگر بازار کار نبود ایده ای دارم که با آن مشکلات اقتصادی خود را حل کنم؟ نکته ای که درباره بچه های ریاضی وجود دارد این است که باهوش هستند و ذهن تحلیلگر خوبی دارند و این افراد زمانی که وارد رشته های علوم انسانی می شوند کولاک می کنند. پس یک انتخاب برای آنها می تواند رشته های شناور علوم انسانی باشد. اگر به علوم انسانی علاقه ندارید و باید یک مهندس شوید حداقل رشته ای را انتخاب کنید که می دانید قرار است در آن چه کار کنید و یا کسانی در اطراف شما هستند که به شما بگویند چه کار کنید و بتوانند برای شما بازار کار را ایجاد کنند.

به خاطر آشفته شدن اوضاع رشته ریاضی طی سالهای اخیر پیشنهادات کسانی را بپذیرید در امر پیش بینی وضعیت آینده بازار کار و رشته های مهندسی اطلاعات جامع و دقیقی دارند .

 

 

 

تفسیر کارنامه ریاضی 1402 برای انتخاب رشته ریاضی

با انتشار کارنامه در سازمان سنجش برای رشته ریاضی، عملاً انتخاب رشته ریاضی آغاز می شود. در ادامه سعی میکنیم به تفسیر قسمت های مختلف کارنامه ریاضی بپردازیم و اینکه هر کدام از قسمت های کارنامه در انتخاب رشته ریاضی چه اهمیتی دارند.در این رابطه فرم کارنامه ریاضی سال گذشته برای درک بیشتر شما از اطلاعات کارنامه در اینجا به صورت تصویر قرار داده می شود. توجه داشته باشید که کارنامه ریاضی امسال (سال 1402) تفاوت هایی با کارنامه سال گذشته دارد ولی در مجموع اطلاعاتی که برای انتخاب رشته ریاضی استفاده می شود در هر دو یکسان خواهد بود، زیرا مفاهیم اصلی کارنامه که برای انتخاب رشته ریاضی اهمیت دارد، تغییری نخواهد کرد. یکی از مهم ترین مواردی که باید برای انتخاب رشته ریاضی از آن آگاه باشید این است که بتوانید کارنامه خودتان را به خوبی تحلیل کنید و بدانید که چه رتبه هایی را در چه رشته ها و دانشگاه هایی به دست آورده اید.

قسمت اول کارنامه ریاضی، مربوط به اطلاعات ثبت نامی و آزمونی شماست. در این قسمت، همانطور که در تصویر زیر می بینید اطلاعات بسیار مهمی قرار داده شده است که در صورت اشتباه بودن هر یک از آنها شما باید سریعاً نسبت به اصلاح کارنامه تان اقدام کنید. برای انتخاب رشته ریاضی، درست بودن و تطابق اطلاعات این بخش بسیار اهمیت دارد.

 

کارنامه ریاضی-قسمت اول:اظلاعات ثبت نامی و آزمونی
کارنامه ریاضی-قسمت اول:اظلاعات ثبت نامی و آزمونی

 

 

 

قسمت اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نامی در کارنامه ریاضی

در ردیف اول این جدول یعنی قسمت اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، شماره پرونده، نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه، سال تولد، دین، زبان خارجی که کنکور داده اید، سهمیه نهایی، شرایط معلولیت و معدل کتبی قرار دارد. مهم ترین اطلاعات این ردیف، سهمیه نهایی و معدل کتبی است. بسیار اتفاق افتاده است که سهمیه ثبت نامی شما با سهمیه نهایی تطابق ندارد. یعنی شما سهمیه منطقه 2 ثبت نام کرده اید ولی سهمیه نهایی شما منطقه یک محسوب شده است. انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله کنکور سراسری ریاضی، به سهمیه حساس و وابسته است و شانس قبولی شما براساس سهمیه تغییر می کند. پس دقت داشته باشید که این سهمیه برای شما درست اعمال شده باشد. معدل کتبی دیپلم نیز بسیار اهمیت دارد چرا که 25 درصد از نمره کل نهایی شما در کارنامه ریاضی به همین معدل بستگی دارد. بنابراین دقت کنید که دقیقا با معدل کتبی شما یکی باشد. شماره پرونده نیز باید با شماره پرونده ثبت نامی شما یکی باشد. هر اطلاعاتی مغایر با اطلاعات شناسنامه ای شما باعث می شود تا کارنامه شما ایراد داشته باشد و باید بلافاصله از طریق خود سازمان سنجش و یا از طریق فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش نسبت به اصلاح و ویرایش آن اقدام کنید. ردیف اول برای انتخاب رشته ریاضی بسیار اهمیت دارد در حالی که ردیف دوم بیشتر برای خود کارنامه ریاضی و رتبه های به دست آمده اهمیت دارد که در بخش بعدی کارنامه ریاضی به آن می پردازیم.

 

مهم ترین اطلاعات ردیف اول کارنامه ریاضی
مهم ترین اطلاعات ردیف اول کارنامه ریاضی

 

قسمت اطلاعات دیپلم و پیش دانشگاهی در کارنامه ریاضی

در ردیف دوم اطلاعات تحصیلی شما قرار دارد. عنوان دیپلم، کد دیپلم، سال اخذ دیپلم، کد دانش آموزی، کد منطقه اخذ دیپلم، عنوان مدرک پیش دانشگاهی و سال اخذ مدرک پیش دانشگاهی در این ردیف قرار گرفته اند. اهمیت این ردیف نسبت به ردیف اول کمتر است و می توان گفت که چندان اهمیتی ندارد. البته هر گونه مغایرت در این اطلاعات نیز باید ویرایش و اصلاح شود. اهمیت این بخش بیشتر برای خود کارنامه ریاضی است نه برای انتخاب رشته ریاضی. نوع دیپلم شما باعث تاثیر و یا عدم تاثیر سوابق تحصیلی شما در تراز یا نمره کل شما می شود. همینطور عنوان مدرک پیش دانشگاهی شما نیز اهمیت دارد. بنابراین این بخش چندان برای انتخاب رشته اهمیتی ندارد ولی برای درست بودن کارنامه و رتبه شما بسیار مهم است. هرگونه مغایرت باعث می شود تا نتیجه مندرج در کارنامه شما غلط باشد که باید بلافاصله پیگیری و اصلاح شود.

 

مهم ترین اطلاعات ردیف دوم کارنامه ریاضی
مهم ترین اطلاعات ردیف دوم کارنامه ریاضی

 

اطلاعات محل اخذ مدارک و سهمیه نهایی و تعیین ناحیه و قطب بومی در کارنامه ریاضی

ردیف سوم کارنامه ریاضی برای انتخاب رشته تاثیر بسیار زیادی دارد. علت اینکه شما در یکی از سهمیه های مناطق قرار می گیرید، وابسته به این ردیف از قسمت اول کارنامه ریاضی است. محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی، محل اخذ دیپلم، محل اخذ سال ماقبل دیپلم، محل تولد، ناحیه بومی و قطب بومی در این قسمت کارنامه ریاضی درج می شود و براساس این محل ها مشخص می شود که شما چه سهمیه ای از مناطق را خواهید داشت. همچنین با توجه به محل تولد شما، ناحیه بومی و قطب بومی شما نیز تعیین می شود. همانطور که می بینید که این دانش آموز مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم خود را در قم که منطقه دو است گرفته است.درباره سهمیه مناطق کنکور اطلاعات کاملی را قبلا در سایت قرار داده ایم. در مجموع اطلاعات ردیف سوم باعث می شود تا شما سهمیه خاص خود را داشته باشید و سهمیه مهم ترین و در واقع اصلی ترین مورد برای انتخاب رشته ریاضی خواهد بود. مفصل درباره نقش سهمیه منطقه در انتخاب رشته ریاضی صحبت خواهیم کرد.

 

اطلاعات مهم ردیف سوم کارنامه ریاضی و تعیین سهمیه نهایی شما

اطلاعات مهم ردیف سوم کارنامه ریاضی و تعیین سهمیه نهایی شما

 

درباره ناحیه بومی و قطب بومی و دسته بندی ناحیه ها و قطب ها به طور کامل در مطلب زیر شرح داده شده است:

انتخاب رشته کنکور سراسری

قسمت اعلام علاقه مندی برای انتخاب رشته در کارنامه ریاضی

در این قسمت از کارنامه ریاضی، با توجه به اعلام علاقه مندی قبلی شما در مرحله ثبت نام کنکور ریاضی، برای شما مشخص شده است که برای انتخاب رشته خود حق انتخاب رشته های پیام نور و غیر انتفاعی را دارید یا خیر. حتما توجه داشته باشید که این مورد را شما قبلا در مراحل ثبت نام خود مشخص کرده اید. اگر در مرحله اول ثبت نام این کار را انجام نداده اید، نگران نباشید و فقط کافیست که در این مرحله از انتخاب رشته، سریال علاقه مندی به انتخاب رشته های پیام نور و غیرانتفاعی را خریداری کنید تا مجوز انتخاب رشته های پیام نور و غیرانتفاعی را داشته باشید

 

اعلام علاقه مندی به انتخاب رشته ریاضی برای دوره های غیرانتفاعی و پیام نور
اعلام علاقه مندی به انتخاب رشته ریاضی برای دوره های غیرانتفاعی و پیام نور

 

در این قسمت، اگر شما در مراحل اولیه ثبت نام قید کرده اید که کارمند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا دانشگاه ها، موسسات و مراکز وابسته و زیر نظر وزارت علوم هستید، شما مجوز انتخاب رشته های خاص کارمندان وزارت علوم و یا مراکز وابسته به وزارت علوم را دارید یا خیر. این سهمیه شامل استفاده از ده درصد ظرفیت کد رشته های نوبت دوم دانشگاه های سراسری است. باید بیشتر از 35 سال نداشته باشید. همچنین این کارمندان باید بدانند که به هیچ عنوان حق استفاده از مزایای مأموریت آموزشی، کمک و یا پرداخت شهریه نوبت دوم و یا هر گونه کمک هزینه تحصیلی را ندارند.

 

اعلام کارمندی برای انتخاب رشته های خاص و بورسیه ای کارمندان
اعلام کارمندی برای انتخاب رشته های خاص و بورسیه ای کارمندان

 

 

 

 

کارنامه ریاضی 1402: مشخص شدن وضعیت مجاز بودن یا غیر مجاز بودن برای انتخاب رشته

یکی از مهم ترین قسمتهای کارنامه ریاضی برای انتخاب رشته دقیقاً همین بخش است و بخشی که به شما اعلام می کند که با توجه به رتبه ها و تراز به دست آمده شما مجاز به انتخاب رشته هستید و حق انتخاب رشته خواهید داشت یا خیر. طبیعتاً انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری مهم ترین قسمت است که همه به دنبال مجاز شدن در آن هستند. مجاز شدن در دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری به این معناست که شما حق دارید رشته هایی که دارای کد روزانه و نوبت دوم در دانشگاه های دولتی هستید را در فرم انتخاب رشته ریاضی خود انتخاب کنید. اگر در کارنامه غیر مجاز شده باشید به این معناست که شما نخواهید توانست از دوره های روزانه و نوبت دوم، انتخابی را داشته باشید. در قسمت دوره های تحصیلی به طور کامل همه دوره ها توضیح داده شده است. فقط بدانید که دوره های روزانه یعنی همان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی و دوره های نوبت دوم یعنی دوره های دارای شهریه در دانشگاه های دولتی که با توجه به کیفیت مدرک و یکسان بودن کیفیت مدرک دوره های روزانه و نوبت دوم، مهم ترین دوره های تحصیلی هستند که تعداد بسیاری از داوطلبان برای انتخاب رشته این دوره ها غیرمجاز می شوند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید بدانید این است که مجاز شدن در کارنامه دلیلی بر قبولی شما نیست. هر ساله سازمان سنجش، چندین برابر ظرفیت قبولی دانشگاه های سراسری در دوره های روزانه و نوبت دوم، اعلام مجازی می کند که از این تعداد، افراد کمی پس از انتخاب رشته در این دوره ها قبول خواهند شد. پس با صرفاً مجاز شدن خود خوشحال نباشید، مجاز شدن چندین برابر ظرفیت قبولی خواهد بود. توجه کنید که اگر در دوره روزانه پس از انتخاب رشته قبول شوید ولی به هر دلیلی ثبت نام نکنید، از دادن کنکور سراسری در سال بعد محروم خواهید شد. دوره نوبت دوم اینطور نیست و اگر قبول بشوید و نروید، محروم نمی شوید. تنها دوره ای که عدم رفتن شما باعث محرومیت شما می شود، همان دوره رایگان روزانه است. چون شما با نرفتن خود، حق یک نفر دیگر را برای تحصیل رایگان پایمال کرده اید و به نوعی این جریمه ای است برای کسانی که دوره روزانه قبول می شوند و نمی روند.

 

اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری
اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری

 

درانتخاب رشته ریاضی، شما می توانید انواع دوره های تحصیلی را که در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش آمده است انتخاب کنید.توجه کنید به غیر از دوره های روزانه و نوبت دوم، دانشگاه های سراسری و یا به عبارتی دولتی دارای دوره های دیگری نیز هستند. این دوره ها شامل دوره های پردیس خودگردان و مجازی (الکترونیکی) است. توجه داشته باشید که تنها دوره ای که تحصیل در آن اصلا شهریه ندارد، دوره های روزانه است و تمامی دوره ها به غیر از روزانه شامل پرداخت شهریه خواهد بود که بالاترین شهریه مربوط به پردیس های خودگردان خواهد بود که در بخش شهریه دانشگاه ها و نقش آن در انتخاب رشته به طور کامل توضیح داده شده است. تقریبا می توان گفت سنجش تلاش دارد تا همه داوطلبان شرکت کننده در کنکور ریاضی را در این دوره ها مجاز کند. دلیل این امر این است که پرداخت شهریه های بالا در این دوره ها باعث می شود که تعداد زیادی از انتخاب رشته این دوره ها منصرف شوند و این باعث می شود تا ظرفیت این دوره ها خالی بماند. بنابراین سنجش ترجیح می دهد تا همه را مجاز به انتخاب رشته در این دوره ها بکند تا کسانی که توان مالی و تمایل به تحصیل در این دوره ها دارند بتوانند این دوره ها را انتخاب کرده و وارد انتخاب رشته ریاضی خود بکنند.

 

اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های مجازی و پردیس های خودگردان
اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های مجازی و پردیس های خودگردان

 

یکی دیگر از مهم ترین قسمت های کارنامه اعلام مجاز شدن یا غیر مجاز شدن شما برای انتخاب رشته های تربیت معلم است. با توجه به استخدام رسمی آموزش وپرورش و سایر مزایای تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان، برای خیلی از دواطلبان اهمیت مجاز بودن در این دوره ها حتی از مجاز شدن برای دوره های روزانه نیز بیشتر است. البته باید بدانید که مجاز شدن و قبولی در دانشگاه های تربیت معلم و فرهنگیان و در نهایت معلم شدن و استخدام رسمی آموزش و پرورش شدن، شرایط خاص خود را دارد که در اینجا به آنها اشاره کوتاهی می کنیم و مطلب کامل تر را می توانید در انتخاب رشته دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان مطالعه و بررسی کنید.

1-دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان همانند دوره های روزانه و رایگان است.

2- پذیرش در دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان بومی است و هر داوطلب فقط حق استفاده از رشته هایی را دارد که در دفترچه ویژه استان یا منطقه بومی آنها باشد.

3-کسب حداقل نمره کل یا تراز 6500.

4- قبولی در مراحل مصاحبه های عقیدتی سیاسی، معاینه های پزشکی و مصاحبه های روانشناسی.

 

اعلام مجازشدن برای انتخاب رشته دوره های تربیت معلم و استخدامی آموزش و پرورش
اعلام مجازشدن برای انتخاب رشته دوره های تربیت معلم و استخدامی آموزش و پرورش

 

درباره مجاز شدن در دوره های پیام نور و یا غیرانتفاعی توضیح کوتاهی در بخش قبلی داده شد. در کل، همه داوطلبان حق استفاده از این دوره ها را خواهند داشت و حتی اگر داوطلبی در مرحله اول ثبت نام اعلام علاقه مندی نکرده باشد می تواند در انتخاب رشته، این علاقه مندی را اعلام کند و بعد از آن در انتخاب رشته خود، دوره های پیام نور و غیرانتفاعی را نیز انتخاب کند. برای این کار کافیست که کارت اعتباری سریال علاقه مندی به انتخاب دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی رشته های ریاضی خریداری شود.

 

اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های پیام نور و غیرانتفاعی
اعلام مجاز شدن برای انتخاب رشته دوره های پیام نور و غیرانتفاعی

 

 

 

کارنامه ریاضی 1402: رتبه ها و نمرات کل داوطلب در زیرگروه های مختلف

استرس زاترین و مهم ترین بخش کارنامه ریاضی، همین قسمت رتبه ونمره کل شما است. بخشی که سرنوشت شما را در انتخاب رشته ریاضی رقم می زند. قسمتی که در واقع نامه اعمال شماست. در این قسمت کارنامه، رتبه و تراز شما اعلام می شود و مشخص می شود که شما چه رتبه ای را در بین هم سهمیه ای های خود و در کل کشور به دست آورده اید. به دلیل اهمیت زیاد این بخش در انتخاب رشته ریاضی، سعی کرده ایم به صورت کاملا تشریحی این بخش را برای شما توضیح دهیم. شمای کلی قسمت رتبه ها و ترازها (نمرات کل) در کارنامه ریاضی به این شکل خواهد بود:

 

قسمت رتبه ها و نمرات کل داوطلب در کارنامه ریاضی
قسمت رتبه ها و نمرات کل داوطلب در کارنامه ریاضی

 

در اولین ردیف این جدول، شماره زیرگروه های رشته ریاضی را مشاهده می کنید. اطلاع از این زیرگروه ها بسیار اهمیت دارد. چرا که رتبه در هر زیر گروه معنای متفاوتی دارد. مثلا زیرگروه یک مهم ترین زیرگروه رشته ریاضی است و اکثر رشته های پر طرفدار کنکور سراسری ریاضی، مانند رشته های فنی مهندسی و گرایش های مختلف مدیریت و حسابداری در این زیرگروه قرار میگیرند، در زیر گروه 2 ریاضی هم رشته هایی وجود دارد که  که در انتخاب رشته ریاضی طرفداران خاص خود را دارد که از مهم ترین آنها میتوان رشته های مهندسی شیمی و مهندسی نفت و پلیمر و شیمی کاربردی را مثال زد زیر گروه 3 ریاضی هم تماما شامل رشته هایی است که در مقطع کاردانی پذیرش دارند.

 

ردیف مربوط به زیر گروه های رشته ریاضی
ردیف مربوط به زیر گروه های رشته ریاضی

 

****توجه داشته باشید در انتخاب رشته ریاضی 1402، زیرگروه ها حذف شده اند و هیچ تاثیری روی انتخاب رشته و قبولی نخواهند داشت.

جدول رشته های  زیر گروه یک ریاضی مخصوص انتخاب رشته ریاضی 1402

دکترای پیوسته بیوتکنولوژی

آموزش فیزیک

امنیت بین الملل

دکترای پیوسته فیزیک

آموزش کودکان استثنایی

امنیت نرم

کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد

ادیان و مذاهب

ایمنی صنعتی

آمار

اقتصاد

پژوهشگری امنیت

آمار و سنجش آموزشی

اقتصاد کشاورزی

تاریخ اسلام

آموزش ابتدایی

الکترونیک و مخابرات دریایی

تربیت مروج سیاسی

آموزش تربیت بدنی

امنیت اطلاعات

حسابداری

آموزش ریاضی

امنیت اقتصادی

حفاظت اطلاعات

روانشناسی

ریاضیات و کاربردها

زبان و ادبیات عربی

شیعه شناسی

ضد تروریسم

علم اطلاعات و دانش شناسی

علوم تربیتی

علوم فنی امنیت

علوم قرآن و حدیث

علوم کامپیوتر

علوم مهندسی

علوم و مهندسی آب

علوم ورزشی

فقه و حقوق اسلامی

فقه و حقوق شافعی

فقه و حقوق امامی

فقه و حقوق حنفی

فقه و مبانی حقوق اسلامی

فلسفه و حکمت اسلامی

فلسفه و عرفان اسلامی

فلسفه و کلام اسلامی

فناوری اطلاعات و ارتباطات

فیزیک

فیزیک مهندسی

گردشگری

مددکاری اجتماعی

مدیریت امور بانکی

مدیریت امور گمرکی

مدیریت بازرگانی

مدیریت بیمه

مدیریت بیمه اکو

مدیریت دولتی

مدیریت صنعتی

مدیریت فرهنگی هنری

مدیریت کسب و کارهای کوچک

مدیریت مالی

مدیریت و بازرگانی دریایی

مربیگری عقیدتی

معارف اسلامی

معارف اسلامی-تبلیغ و ارتباطات

معارف اسلامی و اخلاق

معارف اسلامی و ادیان

معارف اسلامی و تاریخ

معارف اسلامی و علوم تربیتی

معارف اسلامی و علوم قرآنی

معارف اسلامی و کلام

معارف اسلامی و مدیریت

معماری داخلی

مهندسی اپتیک و لیزر

مهندسی انرژی

مهندسی برق

مهندسی بهره برداری راه آهن

مهندسی پزشکی

مهندسی حمل و نقل ریلی

مهندسی خط و سازه های ریلی

مهندسی دریا

مهندسی راه آهن

مهندسی ساخت و تولید

مهندسی شهر سازی

مهندسی صنایع

مهندسی عمران

مهندسی کامپیوتر

مهندسی ماشین آلات دریایی

مهندسی ماشین های ریلی

مهندسی ماشین های صنایع غذایی

مهندسی معماری

مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک بیوسیستم(کشاورزی)

مهندسی مواد و متالوژی

مهندسی نساجی

مهندسی نقشه برداری

مهندسی هوافضا

هتلداری

هنرهای چندرسانه ای

کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات

کاردانی امور بانکی

کاردانی امور دولتی

کاردانی امور فرهنگی

کاردانی امور مالی ومالیاتی

کاردانی آمار

کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی

کاردانی بهینه سازی مصرف انرژی

کاردانی بیمه

کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم

کاردانی تربیت معلم قرآن کریم

کاردانی تکنولوژی ماشین های کشاورزی

کاردانی حسابداری

کاردانی علوم ورزشی

کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات

کاردانی فنی خط و ابنیه

کاردانی گردشگری

کاردانی مخابرات

کاردانی مدیریت بازرگانی

کاردانی مدیریت صنعتی

کاردانی معماری

کاردانی معماری سنتی

کاردانی هتلداری

 

 

اصلی ترین و پرطرفدارترین رشته های ریاضی در انتخاب رشته در زیرگروه یک قرار دارند.

جدول رشته های  زیر گروه دو ریاضی مخصوص انتخاب رشته ریاضی 1402

شیمی کاربردی

شیمی محض

مهندسی ایمنی صنعتی

مهندسی ایمن و بازرسی  فنی

مهندسی بهداشت حرفهای و ایمنی کار

مهندسی پلیمر

مهندسی شیمی

مهندسی صنایع غذایی

مهندسی معدن

مهندسی نفت

 

 

 

بهترین رشته زیرگروه دو، رشته مهندسی شیمی است.

 

 

 

جدول رشته های  زیر گروه سه ریاضی مخصوص انتخاب رشته ریاضی 1402

کاردانی پالایش گاز کاردانی شهر سازی کاردانی فنی برق
کاردانی فنی جوشکاری کاردانی فنی صنایع کاردانی فنی عمران
کاردانی فنی عملیات پتروشیمی کاردانی فنی معدن کاردانی فنی مکانیک

 

زیرگروه سه، عملا کم طرفدارترین زیرگروه انتخاب رشته ریاضی محسوب می شود.

 

 

 

ضرایب دروس مختلف در این زیرگروه ها با هم متفاوت است و به همین علت است که رتبه های متفاوتی در هر زیرگروه ریاضی به دست می آید. مثلا مهم ترین دروس در زیرگروه یک به ترتیب، درس های ریاضی، فیزیک و شیمی هستند در صورتی که در  زیرگروه دو، درس ریاضی همچنان مهم ترین درس است و درس های شیمی و فیزیک از  اهمیت یکسانی برخوردار هستند. مهم ترین درس های زیرگروه سه، درس های ریاضی و شیمی هستند که از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و درس فیزیک اهمیت کمتری دارد. بنابراین با تغییر ضرایب دروس مختلف در زیرگروه های مختلف، رتبه های داوطلبان در زیرگروه های متفاوت، فرق می کند که مسلما این رتبه ها در انتخاب رشته ریاضی بسیار حائز اهمیت است.

در ردیف دوم این جدول، میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم بر روی تراز و رتبه داوطلب اعلام می شود. میزان این تاثیر براساس نوع دیپلم داوطلب و نوع کنکوری که شرکت کرده است تعیین می شود. سازمان سنجش، یک جدول برای تاثیر معدل ارائه کرده است که براساس این جدول حداکثر میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم برای انواع دیپلم ها ذکر شده است. این جداول را می توانید در مطلب تأثیر معدل در کنکور سراسری، ببینید. منظور از این ردیف در این جدول، همین جداول درج شده برای تاثیر معدل در دفترچه سنجش هستند. مثلا داوطلبی که دارای دیپلم ریاضی است و کنکور ریاضی هم شرکت کرده است حداکثر تاثیر معدل دیپلم را بر روی تراز خود خواهد داشت، یعنی 25 درصد.

 

ردیف مربوط به میزان تاثیر معدل دیپلم بر روی تراز و در نهایت رتبه داوطلب
ردیف مربوط به میزان تاثیر معدل دیپلم بر روی تراز و در نهایت رتبه داوطلب

 

ردیف سوم مربوط به تاثیر معدل پیش دانشگاهی بر روی تراز و رتبه داوطلب ریاضی است. حداکثر این تاثیر 5 درصد است که مخصوص داوطلبی است که مدرک دیپلم و کنکور او، هر دو ریاضی باشد.

 

ردیف مربوط به میزان تاثیر معدل پیش دانشگاهی بر روی تراز و رتبه نهایی داوطلب
ردیف مربوط به میزان تاثیر معدل پیش دانشگاهی بر روی تراز و رتبه نهایی داوطلب

 

مهم ترین ردیف کل کارنامه ریاضی در انتخاب رشته، ردیف چهارم جدول رتبه هاست. انتخاب رشته ریاضی دقیقا براساس همین ردیف تعیین تکلیف می شود. رتبه داوطلب در سهمیه، یعنی رتبه ای که داوطلب کسب کرده است و مبنای قبولی او رتبه در سهمیه خواهد بود. در این ردیف، آمده است که رتبه در سهمیه نهایی بین 54768 نفر، چند شده است یا به عبارتی دیگر یعنی در سهمیه منطقه دو که مربوط به این کارنامه ریاضی است، جمعاً 54768داوطلب وجود داشته است که در بین این افراد رتبه داوطلب در زیرگروه های مختلف به شرح زیر می باشد.

 

ردیف مربوط به رتبه داوطلب در سهمیه در زیر گروه های سه گانه ریاضی
ردیف مربوط به رتبه داوطلب در سهمیه در زیر گروه های سه گانه ریاضی

 

در زیر گروه یک بین 54768 نفر، این داوطلب رشته ریاضی، رتبه 41876 را بدست آورده است.  زیرگروه یک همانطور که قبلا هم گفته شده است، مهم ترین زیرگروه ریاضی است و این داوطلب بین 54768 نفر از داوطلبان منطقه دو، نفر 41768 بوده است. براساس این رتبه، شانس قبولی داوطلب تعیین می شود و به همین خاطر باید دنبال قبولی هایی بگردیم که در سال گذشته با چنین رتبه ای توانسته اند قبول شوند.به همین ترتیب در زیر گروه دو رتبه داوطلب 41867 می باشد که به نسبت رتبه زیرگروه یک رتبه بهتری است و بهترین رتبه داوطلب هم در زیر گروه سه که مربوط به رشته کاردانی می باشد به دست آمده است که در آن به رتبه 39543 دست پیدا کرده است. برای سنجش مهم این است که شما در سهمیه خودتان چه رتبه ای به دست آورده اید و مبنای انتخاب رشته شما نیز همین رتبه است و رتبه کشوری شما اهمیت زیادی ندارد و صرفاً برای اطلاع رسانی به داوطلب است و در پاره ای از مواقع برای قبولی در پذیرش های کشوری استفاده می شود که در رشته های با پذیرش کشوری، رتبه در سهمیه اهمیتی ندارد و رتبه بدون سهمیه یا همان رتبه کشوری اهمیت پیدا می کند. با توجه به اینکه اکثر رشته های ریاضی، رشته های بومی گزینی هستند بنابراین اهمیت رتبه در سهمیه خیلی بیشتر می شود. برای شناخت بیشتر انواع پذیرش ها در کنکور سراسری بهتر است مطلب راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه کنید.

ردیف چهارم از این جدول، رتبه بدون سهمیه یا رتبه کشوری شما را اعلام می کند که اهمیت بسیار کمتری از رتبه در سهمیه دارد و اهمیت رتبه کشوری یا رتبه بدون سهمیه، برای رشته های با پذیرش کشوری است. رشته هایی مانند مهندسی صنایع غذایی یا مدیریت مالی و مهندسی اپتیک و...  رشته هایی هستند که پذیرش کشوری دارند و رتبه کشوری برای آن ها اهمیت دارد و رتبه در سهمیه برای آن بی اهمیت است.

 

ردیف مربوط به رتبه داوطلب بدون اعمال سهمیه و یا همان رتبه معروف کشوری داوطلب در زیر گروه های سه گانه ریاضی
ردیف مربوط به رتبه داوطلب بدون اعمال سهمیه و یا همان رتبه معروف کشوری داوطلب در زیر گروه های سه گانه ریاضی

 

ردیف مهم دیگر در این جدول، ردیف نمره کل یا همان تراز است. در واقع رتبه شما در کنکور ریاضی براساس این ردیف است که تعیین می شود. یعنی ابتدا درصدهای شما را با یک فرمول خیلی خاص تبدیل به تراز می کنند و سپس با تاثیر سوابق تحصیلی، تراز نهایی را به دست می آورند و بدین ترتیب، رتبه نهایی شما در کارنامه ریاضی به دست می آید.

 

ردیف مربوط به نمره کل یا همان تراز داوطلب
ردیف مربوط به نمره کل یا همان تراز داوطلب

 

 

 

تراز یکی از مهم ترین بحث های کنکور است. چون که تراز است که رتبه شما را مشخص می کند. تراز است که نشان می دهد درصدهای بالا یا پایین چقدر ارزشمند هستند. مثلا اگر در یک سال شیمی بسیار آسان باشد، درصد های 100 در این درس زیاد می شود و در این صورت، درصدهایی مثل 60 و 70 ارزش زیادی ندارد ولی اگر در یک سال دیگر، درس شیمی بسیار سخت باشد، ارزش درصدهای حتی 30 و 40 نیز بسیار بسیار بیشتر می شود.در واقع، تراز باعث می شود تا همه چیز موازنه شود و عدالت رعایت شود. یعنی کسی که درصد بالاتری را در یک درس با سوالات سخت دارد، بسیار با ارزش تر از کسی است که درصدهای بالایی در درس هایی با سوالات آسان به دست آورده است. تراز در هر درس وابسته به درصدهای همه افراد و میانگین نهایی این درصدها خواهد داشت. بنابریان برای رعایت عدالت در رتبه دهی، قانون تراز در سنجش وجود دارد و خوبی تراز این است که از سالی به سال دیگر تغییر زیادی نمی کند. مثلا در هر سال رتبه های یک تراز کاملا شبیهی به هم دارند ولی درصدهای آنها ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. همینطور این اختلاف در درصدها بین رتبه های 100 و 1000 نیز بسیار زیاد است ولی تراز آنها از سالی به سال دیگر تفاوت زیادی نخواهد داشت. چون تراز ثابت می ماند، اکثرا سعی می شود تا همیشه وضعیت داوطلب با تراز تعیین شود. پس این تراز است که در نهایت همه رتبه های شما را تعیین می کند.اگر برایتان مهم است که بدانید تراز و یا همان نمره کل چگونه محاسبه می شود، بهتر است مطلب چگونگی محاسبه تراز کنکور سراسری را بخوانید. البته محاسبه تراز در کنکور سراسری، بسیار سخت است که ما سعی می کنیم با محاسبات ساده تر آن را به شما آموزش دهیم.

ردیف ششم به تاثیرگذاری معدل دیپلم و پیش دانشگاهی اشاره دارد و عنوان می کند که تراز یا همان نمره کل شما، در هر زیرگروه چقدر تحت تاثیر معدل شما بوده است. مثلا در شکل زیر می بینید که تراز و رتبه داوطلب در هر سه زیر گروه، فقط تحت تاثیر سوابق دیپلم داوطلب بوده است. در نظر داشته باشید که تاثیر معدل در انتخاب رشته ، به صورت تاثیر مثبت است. یعنی اگر قرار باشد که تاثیر منفی داشته باشد، آن را تاثیر نخواهند داد. توجه داشته باشید که معدل زمانی تاثیر می گذارد که تراز درصدی شما در کنکور کمتر از تراز نمره ای شما در امتحانات دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. مثلا اگر داوطلبی در درس ادبیات دیپلم 20 شده باشد ولی در کنکور در درس ادبیات 30 درصد زده باشد، چون نمره 20 او تراز بالاتری را برای داوطلب در درس ادبیات به وجود می آورد، تاثیر مثبت می گذارد که سقف این تاثیر 25 درصد برای دیپلم و 5 درصد برای پیش دانشگاهی خواهد بود. یعنی تراز شما را تا حدود 30 درصد تراز کسب شده بهتر می کند. با توجه به پیچیدگی چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم بهتر است مطلب تأثیر نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی در تراز نهایی کارنامه  کنکور سراسری را مطالعه کنید.

ردیف مربوط به اعمال یا عدم اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر روی تراز و رتبه نهایی داوطلب
ردیف مربوط به اعمال یا عدم اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بر روی تراز و رتبه نهایی داوطلب

 

 

 

کارنامه ریاضی 1402 : نمرات خام یا همان درصدهای شما در دروس مختلف کنکور ریاضی

قسمت بعدی در کارنامه ریاضی مربوط به درصدهای شماست. درصدهای شما به این صورت محاسبه می شود که تعداد سوالات صحیح شما در آن درس در عدد سه ضرب می شود و بعد از تعداد سوالات غلط کم می شود و در نهایت حاصل این تفریق در سه برابر تعداد کل سوالات آن درس تقسیم می شود و بدین ترتیب درصد یا نمره شما در آن درس محاسبه می شود. در واقع درصدهای شما، باعث محاسبه تراز شما می شود و تراز هم در نهایت رتبه شما را تعیین می کند.

 

درصدهای داوطلب در دروس مختلف کنکور ریاضی
درصدهای داوطلب در دروس مختلف کنکور ریاضی

 

کارنامه ریاضی 1402 : نمره کل و رتبه کل شما در کشور بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها

اگر به دنبال این هستید که در کل بفهمید در کنکور ریاضی، چه وضعیتی داشته اید قسمت نمره کل و رتبه کل را برای همین اطلاعات گذاشته اند که البته اهمیتی در انتخاب رشته ریاضی ندارد و فقط برای این است که شما یک رتبه کل داشته باشید و بدانید بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها چه وضعیتی خواهید داشت. ضمنا در اینجاست که می فهمید چرا در دوره های روزانه و نوبت دوم مجاز یا غیرمجاز شده اید.

در اولین ستون این جدول، به شما اعلام می شود که کدام تراز شما را برای محاسبه رتبه کل شما استفاده کرده اند. سازمان سنجش، بالاترین نمره کل یا تراز شما را مبنای بقیه محاسبات خود در این جدول خواهد کرد. با توجه به شکلهای زیر مشاهده می کنید که حداکثر تراز برای این داوطلب، تراز زیرگروه سه بوده است.

 

ماکزیمم نمره کل یا حداکثر تراز داوطلب
ماکزیمم نمره کل یا حداکثر تراز داوطلب

 

در ستون دوم این جدول، براساس حداکثر تراز شما در سهمیه، رتبه شما در سهمیه شما تعیین می شود. یعنی اینکه شما با این تراز، بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها چه رتبه ای در سهمیه به دست آورده اید.

 

رتبه کل داوطلب در سهمیه
رتبه کل داوطلب در سهمیه

 

مهم ترین ستون این جدول، ستونی است که در آن آخرین رتبه مجاز در سهمیه نهایی در دوره های روزانه و نوبت دوم درج شده است. اگر رتبه کل شما، کمتر از عدد مندرج در ستون آخرین رتبه مجاز باشد، شما مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم خواهید بود ولی اگر رتبه شما بزرگتر از این عدد باشد شما غیر مجاز در این دوره های روزانه و نوبت دوم هستید. توجه داشته باشید که از 54768 نفر داوطلب سهمیه منطقه دو کنکور ریاضی، 51803 نفر مجاز به انتخاب رشته ریاضی دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری شده اند یعنی تقریبا همه ی افراد سهمیه منطقه دو شانس انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم را پیدا می کنند. البته همه این 51803 نفر ممکن است در دوره های روزانه و یا نوبت دوم قبول نشوند.

 

آخرین رتبه مجاز در سهمیه و مقایسه رتبه داوطلب با این رتبه برای تعیین مجاز یا غیر مجاز شدن در دوره های روزانه و نوبت دوم
آخرین رتبه مجاز در سهمیه و مقایسه رتبه داوطلب با این رتبه برای تعیین مجاز یا غیر مجاز شدن در دوره های روزانه و نوبت دوم

 

آخرین قسمت کارنامه ریاضی، مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد است. با توجه به یکی بودن آزمون دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد، کارنامه ریاضی شما مخصوص انتخاب رشته دانشگاه آزاد ریاضی نیز هست. شما برای اینکه انتخاب رشته ریاضی خود را در دانشگاه آزاد انجام دهید نیاز است که کد دسترسی داده شده مانند ردیف زیر را در سایت دانشگاه آزاد وارد کنید. پس شما یک انتخاب رشته جداگانه ریاضی نیز در دانشگاه آزاد خواهید داشت. البته انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد دو جور خواهد بود: انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد برای رشته های با آزمون و انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد برای رشته های بدون آزمون.

 

کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد
کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

 

 

 

 

 

سهمیه منطقه یک در انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی وابسته به سهمیه است. در انتخاب رشته ریاضی مهم ترین سهمیه، سهمیه مناطق است و در این بین سهمیه منطقه یک، یکی از اصلی ترین سهمیه ها به حساب می آید. سهمیه منطقه یک انتخاب رشته ریاضی مخصوص مراکز شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز است. منطقه یک به عنوان مرفه ترین سهمیه مناطق در نظر گرفته می شود که حجم و فشردگی رقابت در آن بسیار بالاست و برای به دست آوردن رتبه های خوب باید درصدهای به مراتب بالاتری نسبت به منطقه 2 و 3 به دست آورد. همین عامل، یکی از عواملی است که بسیاری از داوطلبان از منطقه یک فراری باشند و مقطع متوسطه دوم را در مناطق 2 یا 3 بگذرانند. با درصدهایی مشابه با درصدهای منطقه یک، رتبه داوطلب در منطقه سه، رتبه بسیار خوبی می شود. از این بحث ها که بگذریم، به موضوع اصلی می رسیم. انتخاب رشته ریاضی برای سهمیه منطقه یک چگونه خواهد بود؟ انتخاب رشته ریاضی در ظاهر برای منطقه یک با دیگر مناطق تفاوتی ندارد ولی وقتی که دقیق تر بخواهیم به انتخاب رشته این منطقه نگاه کنیم، متوجه می شویم که تفاوت های بسیار بزرگی در انتخاب رشته مختص سهمیه منطقه یک وجود دارد. اولین تفاوت این انتخاب رشته در رتبه های قبولی داوطلبان منطقه یک نسبت به منطقه دو و سه است. طبیعتاً رتبه مورد نیاز برای قبولی در منطقه یک نسبت به منطقه دو و سه برای دانشگاه های درجه یک مراکز استان های مناطق یک نیازمند رتبه های به مراتب بهتری است. هر قدر کیفیت دانشگاه پایین می آید، رتبه مورد نیاز برای منطقه یک نسبت به منطقه سه بهتر می شود ولی نسبت به منطقه دو همچنان رتبه قبولی بهتری نیاز دارد. تفاوت بزرگ بعدی در انتخاب رشته سهمیه منطقه یک در این است که میزان پذیرش این منطقه به نسبت منطقه 2 بسیار کمتر است و نسبت به منطقه سه کمی بیشتر است. مقدار پذیرش و توزیع ظرفیت ببین سهمیه مناطق به تعداد شرکت کنندگان هر منطقه بستگی دارد. قطعا بیشترین تعداد داوطلبان ریاضی، مربوط به منطقه 2 است و بنابراین بیشترین توزیع ظرفیت به منطقه 2 می رسد. براساس قانون توزیع ظرفیت، به نسبت جمعیت شرکت کننده در هر سهمیه مناطق، ظرفیت تقسیم می شود. مثلا اگر تعداد داوطلبان سهمیه منطقه یک در انتخاب رشته ریاضی، نصف تعداد داوطلبان منطقه دو باشد، پس نصف ظرفیت پذیرش منطقه 2، به سهمیه منطقه یک می رسد. نکته مهم دیگر این است که تعداد دانشگاه هایی که در منطقه دو قرار می گیرند بسیار بیشتر از تعداد دانشگاه هایی است که در منطقه یک قرار دارد و بنابراین باز هم شانس قبولی داوطلبان منطقه دو  در انتخاب رشته ریاضی بیشتر از سهمیه منطقه یک می شود.

 

 

 

سهمیه منطقه دو در انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی برای سهمیه منطقه دو، از اهمیت زیادی برخوردار است. دلیل این امر این است که بیشترین جمعیت شرکت کنندگان کنکور ریاضی مربوط به منطقه دو است و در نتیجه ترافیک رقابت در این منطقه از نظر تعدادی بسیار بالاتر است. از طرفی بیشترین مقدار ظرفیت نیز به منطقه دو می رسد. یک نکته مهم که برای انتخاب رشته ریاضی سهمیه منطقه دو باید لحاظ شود این است که رتبه های قبولی سهمیه منطقه دو، به نسبت سهمیه های منطقه یک و سه، بسیار بهتر است. یعنی با رتبه های بالاتری نسبت به این دو منطقه، داوطلبان منطقه دو قبول می شوند. همانطور که درباره انتخاب رشته ریاضی منطقه یک توضیح داده شد، بیشتر دانشگاه های کشور در منطقه دو قرار دارد که همین باعث قبولی راحت تر بچه های منطقه دو نسبت به منطقه یک و سه می شود. تفاوت بزرگ منطقه دو با منطقه سه در انتخاب رشته ریاضی در این است که با درصدهای مشابه، رتبه بدتری نسبت به منطقه سه به دست می آید که این موضوع به دلیل ترافیک بالای داوطلبان و در نتیجه ترافیک شدید رقابتی است. در انتخاب رشته ریاضی منطقه دو در نظر داشته باشید که برای رشته های ناحیه ای، چون اکثر نواحی مربوط به منطقه دو هستند و در این نواحی منطقه یک وجود ندارد، حجم رقابتی به نفع منطقه دو خواهد بود. مثلا ناحیه های 4 و 6 و 7 و 9، تماما متعلق به منطقه دو و منطقه سه می باشد و منطقه یک هیچ سهمی در این مناطق ندارد. بنابراین قبولی سهمیه منطقه دو در این نواحی بسیار راحت تر می شود. اگر نواحی کنکور ریاضی را نمی شناسید بهتر است مطلب گزینش بومی در کنکور سراسری  را مطالعه کنید

با یک مثال این امر را برای شما روشن تر می کنیم.فرض کنید بخواهیم گزینش بومی دانشگاه بو علی سینا همدان را بررسی کنیم . دانشگاه بوعلی دانشگاهی است که در همدان و در منطقه دو واقع شده است. براساس گزینش بومی در رشته عمران و ناحیه ای بودن مهندسی عمران ، بیشترین پذیرش مربوط به ناحیه همدان خواهد بود. همدان در ناحیه شش و درکنار استان های کردستان و کرمانشاه قرار دارد. این ناحیه، تعداد زیادی منطقه سه نیز دارد و هیچ خبری از منطقه یک در این ناحیه نیست. براساس پذیرش ناحیه ای رشته مهندسی عمران  و از طرفی پرطرفدار بودن رشته مهندسی عمران، توزیع ظرفیت برای مهندسی عمران دانشگاه بو علی سینای همدان بدین طریق می شود که 60 درصد آن بومی گزینی و 40 درصد آن پذیرش کشوری خواهد داشت. 60 درصد که بومی گزینی است فقط به منطقه دو و سه می رسد و در 60 درصد بومی گزینی هیچ خبری از سهمیه منطقه یک نخواهد بود و تازه در پذیرش کشوری است که سر و کله بچه های منطقه یک پیدا می شود. بنابراین با این مثال روشن می شود که چرا قبولی سهمیه منطقه 2 با رتبه های بدتری نسبت به منطقه یک امکان پذیر است

  

 

 

سهمیه منطقه سه در انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی برای سهمیه منطقه سه، با توجه به اینکه اکثر داوطلبان منطقه سه از امکانات خوب مشاوره ای برخوردار نیستند، بسیار عجیب و غریب می شود و متاسفانه هر ساله شاهد هستیم که بدترین انتخاب رشته ها را داوطلبان سهمیه منطقه سه انجام می دهند. علاوه بر این مشکل برای داوطلبان منطقه سه، مشکل بزرگ دیگری نیز برای داوطلبان منطقه سه وجود دارد و آن این است که به نسبت تعداد کمتری ظرفیت نسبت به دو منطقه دیگر به این سهمیه تعلق می گیرد و خود این عامل باعث می شود تا قبولی منطقه سه قدری سخت تر از دو منطقه دیگر بشود اما مزیت بزرگ منطقه سه این است که با درصدهای به مراتب پایین تر نسبت به منطقه یک و دو، رتبه های بسیار خوبی به دست می آید. مثلا اگر با میانگین 50 درصد، رتبه داوطلبی در منطقه یک 2000 و در منطقه دو 1800 بشود، در منطقه سه احتمال اینکه این رتبه تبدیل به یک رتبه سه رقمی بشود بسیار زیاد است. در نتیجه می توان از نظر درصدهای مورد نیاز برای قبولی، بهترین منطقه را منطقه سه دانست ولی از نقطه نظر رتبه مورد نیاز برای قبولی منطقه سه را بدترین منطقه حساب کرد.

 

 

 

 

سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته ریاضی

از دو سال پیش سهمیه جدیدی به سهمیه های کنکور ریاضی اضافه شد. سهمیه 5 درصدی که با کلی سر و صدا وارد سهمیه های کنکور شد، انتخاب رشته بسیار خاصی دارد و با توجه به قوانین بسیار پیچیده سهمیه 5 درصدی در انتخاب رشته ریاضی، انتخاب رشته سهمیه 5 درصدی، تبدیل به یکی از چالشی ترین انتخاب رشته های کل سهمیه ها می شود. بیایید ابتدا نگاهی به قوانین سهمیه 5 درصد ایثارگران بیندازیم. براساس اطلاعات دفترچه سازمان سنجش برای سهمیه 5 درصد ایثارگران متوجه 4 نکته مهم می شویم:

1- سهمیه 5 درصد ایثارگران مثل سهمیه 25 درصد ایثارگران، باید 70 تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کنند تا حق بررسی شدن در آن دانشگاه و رشته را داشته باشند

2- 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش مخصوص داوطلبان این سهمیه است و ظرفیت در کد رشته محل هایی که از نظر ریاضی قابلیت گرد کردن به عدد صحیح را داشته باشند به این سهمیه می رسد.

3- ظرفیت خالی مانده از سهمیه 25 درصد ایثارگران، ابتدا به سهمیه 5 درصد و سپس به سهمیه آزاد می رسد.

4- داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران هم در سهمیه خودشان مورد بررسی قرار می گیرند و هم در سهمیه منطقه شان.

حالا بیایید به دقت ببینیم این قوانین چگونه در انتخاب رشته ریاضی مورد استفاده قرار می گیرند. به این نکاتی که از این قوانین استخراج شده است دقت کنید:

1- صرفاً کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد برای قبولی سهمیه 5 درصد ایثارگران در آن کد رشته دانشگاه، کافی نیست و فقط و فقط باعث می شود تا شما اعتبار لازم برای بررسی شدن در آن کد رشته دانشگاه را داشته باشید. براساس تجربیات این دو سال عملا نیاز است تا داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران چیزی در حدود 90 تا 95 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کرده باشند. با یک حساب کتاب خیلی ساده می بینیم که عملا شاید تفاوت زیادی بین درصدهای قبولی مورد نیاز برای سهمیه 5 درصد ایثارگران و سهمیه آزاد وجود نداشته باشد. این مورد در سال اول باعث تعجب بسیاری از داوطلبان سهمیه 5 درصدی شد.

2- 5درصد از ظرفیت هر کد رشته دانشگاه به این داوطلبان می رسد و در نتیجه، کمترین مقدار ظرفیت به بچه های سهمیه 5 درصدی می رسد. در مقایسه با سهمیه منطقه یک، دو و سه و سهمیه 25 درصد ایثارگران، سهمیه 5 درصدی کمترین توزیع ظرفیت را خواهد داشت که در عمل رقم ناچیزی می شود و همین امر باعث می شود تا بسیاری دوست داشته باشند از همان سهمیه مناطق استفاده کنند. از طرفی احتمال اینکه ظرفیت بعضی از این کد رشته دانشگاه ها قابل گرد کردن به عدد صحیح نباشد هست و در نتیجه می توان گفت که بعضی از کد رشته دانشگاه ها اصلا سهمیه 5 درصد ایثارگران را پذیرش نخواهند کرد.

3-مهم ترین امتیاز سهمیه 5 درصد ایثارگران این است که ظرفیت خالی مانده سهمیه 25 درصد ایثارگران به این سهمیه می رسد و اینجاست که قبولی سهمیه 5 درصد کمی بهتر می شود. هر ساله تعدادی از ظرفیت 25 درصد ایثارگران خالی می ماند. دلیل این خالی ماندن این است که اولا تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگری که حائز شرایط کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد هستند، کم است و دلیل دوم این است که کلا تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصدی از نظر جمعیتی بسیار پایین است. بنابراین اینجاست که سهمیه 5 درصد ایثارگران اهمیت می یابد.

4- اینکه داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران شانس سهمیه مناطق خود را از دست نمی دهند باعث می شود تا خیال داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران از داشتن این سهمیه راحت شود. بنابریان مزیت بزرگ دیگر سهمیه 5 درصد ایثارگران در این است که آنها هم در سهمیه خود مورد بررسی انتخاب رشته قرار می گیرند و هم در سهمیه مناطق مربوط به خودشان.

با توجه به موارد بالا که ذکر شد باید بدانید که جمعیت شرکت کننده سهمیه 5 درصد ایثارگران به مراتب خیلی بیشتر از جمعیت سهمیه 25 درصد ایثارگران خواهد بود.از طرفی دیگر، رتبه  در سهمیه 5 درصد ایثارگران، به نسبت رتبه در سهمیه های مناطق، رتبه های بسیار پایین تر و بهتری خواهد شد ولی بزرگترین اشتباه داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران همین است که فکر می کنند این رتبه، کار را تمام می کند ولی بی خبر از اینکه تنها 5 درصد ظرفیت کد رشته دانشگاه ها به آنها می رسد و چون تعداد 5 درصد آنقدر کم است، بنابراین رتبه های خیلی کمتر و بهتری برای قبولی سهمیه 5 درصد ایثارگران مورد نیاز است. برای مثال اگر رتبه مورد نیاز برای قبولی مهندسی ....

 

 

 

سهمیه 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته ریاضی

بیایید ابتدا نگاهی به قوانین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران بیندازیم.

1- قبولی در سهمیه 25 درصد ایثارگران، حائز شرایط کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد می باشد.

2-ابتدا از ظرفیت هر کد رشته دانشگاه، 25 درصد کسر می شود و سپس ظرفیت باقی مانده برای سهمیه های دیگر توزیع می شود. همین امر دال بر اولویت بالای ظرفیتی این سهمیه است. همچنین ظرفیت در کد رشته محل هایی که از نظر ریاضی قابل گرد کردن به عدد صحیح را داشته باشند به این سهمیه می رسد.

3-داوطلبان سهمیه 25درصد ایثارگران هم در سهمیه خودشان مورد بررسی قرار می گیرند و هم در سهمیه منطقه شان.

با توجه به این دو قانون به این نتیجه می رسیم که از نظر توزیع ظرفیت قبولی، سهم بسیار بالایی مخصوص این سهمیه است، چیزی برابر با یک چهارم کل ظرفیت که رقم قابل توجهی می شود. از طرفی دیگر یک چهارم، عدد یست که احتمال اینکه پس از کسر به یک عدد صحیح ریاضی برسد و یا قابل گرد کردن باشد بسیار بالاست و در نتیجه می توان گفت که همه داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگران در همه کد رشته دانشگاه ها دارای ظرفیت خواهند بود، برخلاف سهمیه 5 درصد که ممکن است در برخی کد رشته دانشگاه ها از چنین امکانی بی بهره باشند. از طرفی دیگر کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران نیز باعث می شود تا قبولی در این سهمیه بسیار راحت تر شود و برخلاف سهمیه 5 درصد ایثارگران که در عمل، باید تا 90 الی 95 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کرد، در سهمیه 25 درصد ایثارگران، تا حدود زیادی این 70 درصد تراز، واقعا اتفاق می افتد و فقط شاید در دانشگاه های درجه یک باشد که نیاز باشد تا عددی بالاتر از 70 درصد مورد نیاز باشد و تراز قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران به عددی مابین 80 تا 90 تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد برسد.

علاوه بر این امتیازات در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل برای این سهمیه عملا رایگان خواهد شد و آنها برای دانشگاه آزاد که شهریه ای نمی پردازند و برای نوبت دوم نیز به همین ترتیب و پردیس های خودگردان نیز تسهیلات بسیار خوبی برای کاهش شهریه و پرداخت آن دارند. این سهمیه سال به سال کمتر می شود و هر ساله تعداد داوطلبان دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران کمتر و کمتر می شود. همچنین شانس بزرگ دیگری که سهمیه 25 درصد ایثارگران را تبدیل به بهترین سهمیه انتخاب رشته ریاضی می کند، این است که حتی در سهمیه مناطق نیز مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرند.

انتخاب رشته ریاضی سهمیه 25 درصد ایثارگران در یک نقطه نسبت به بقیه انتخاب رشته ها پیچیده تر می شود. این پیچیدگی از اینجا ناشی می شود که آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران در هر سال نوسانات شدیدی دارد و از سالی به سال دیگر بسیار متفاوت می شود. به همین دلیل است که نمی توان پیش بینی دقیقی از آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران به دست آورد و برای به دست آوردن آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران و تحلیل شانس قبولی نهایی داوطلبان این سهمیه، باید بسیار دقت کرد و اطلاعات بسیار بسیار بیشتری داشت و جالب اینجاست که تعداد مشاورانی که توانایی تحلیل آخرین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران را دارند بسیار کم است و توصیه اکید می شود که داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگران به مشاورانی مراجعه کنند که استاد تحلیل آخرین رتبه قبولی در این سهمیه هستند.

 

 

 

 

سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته ریاضی، جزء سهمیه هایی است که کمتر به آنها پرداخته شده است. نکات مهم این سهمیه ها برای انتخاب رشته این نکات است:

1- سهمیه رزمندگان حائز شرایط کسب 75 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد است.

2-سهمیه خانواده شهدا حائز شرایط 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد است.

3- سهمیه رزمندگان مختص کسانیست که حداقل 6 ماه حضور در جبهه داشته باشند.

4- سهمیه خانواد شهدا به بستگان درجه یک نسبی شهدا تعلق دارد، یعنی پدر، مادر، خوهر و برادر شهید.

5- تعداد داوطلبان در این دو سهمیه بسیار کم است.

6-سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق، توزیع ظرفیت می شود، یعنی بعد از کسر 25 درصد ظرفیت برای سهمیه 25 درصد ایثارگران و 5 درصد ظرفیت سهمیه 5 درصد ایثارگران، مابقی ظرفیت بین داوطلبان سهمیه مناطق و خانواد شهدا تقسیم می شود. با توجه به اینکه این توزیع ظرفیت دقیقا به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر سهمیه توزیع می شود، در عمل ظرفیت بسیار بسیار ناچیزی به خانواده شهدا می رسد که شاید در عمل اصلا قابل توزیع نباشد.

7- هم سهمیه رزمندگان و هم سهمیه خانواده شهدا، امکان بررسی شدن در سهمیه منطقه خود را نیز دارند.

نکات بالا برای انتخاب رشته ریاضی در سهمیه های خانواد شهدا و رزمندگان کفایت می کند.

 

 

 

سهمیه مناطق محروم در انتخاب رشته ریاضی

سهمیه مناطق محروم نیز یکی از سهمیه های خاص و البته خوب انتخاب رشته ریاضی به حساب می آید. خوبی این سهمیه در این است که اولا ظرفیت کاملا جداگانه و ویژه خود را دارند که مختص خود آنهاست و از طرفی ظرفیت پذیرش برای آنها کاملا مخصوص خود آنها باقی خواهد ماند و چنین امتیازی باعث می شود تا داوطلبانی با رتبه های بسیار بد هم بتوانند در دانشگاه های دولتی  قبول شوند. مهم ترین نکته ای که در این سهمیه برای انتخاب رشته ریاضی باید در نظر گرفته شود این است که سهمیه مناطق محروم تعهداتی را ایجاد می کند که پس از قبولی باید این تعهدات انجام بگیرد ضمن اینکه در این حالت امکان انجام انتقالی وجود ندارد. انتخاب رشته ریاضی برای سهمیه های مناطق محروم به نسبت سایر انتخاب رشته ها راحت تر است، زیرا در دفترچه کد رشته های هر منطقه محروم به طور کامل مجزا و مشخص است و دقیقا مخصوص همان منطقه است و هیچ کس دیگری نمی تواند این کد رشته ها را انتخاب کند. انتخاب رشته ریاضی برای سهمیه های مناطق محروم زمانی قدری سخت تر می شود که داوطلب بخواهد در خارج از سهمیه مناطق محروم خود نیز انتخاب هایی را داشته باشد که در آن حالت مشمول سهمیه منطقه خود خواهند شد که طبیعتا در اکثر مواقع نه همه موارد، سهمیه منطقه آنها منطقه سه خواهد بود.

 

 

 

 

دفترچه انتخاب رشته ریاضی 1402 سازمان سنجش

انتخاب رشته ریاضی با دفترچه انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش معنا پیدا می کند. دفترچه انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش از سایت سازمان سنجش دانلود می شود و برای انتخاب رشته باید کد رشته های درج شده در این دفترچه را در فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش وارد کنید. دفترچه انتخاب رشته ریاضی سال گذشته را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دفترچه انتخاب رشته ریاضی

به محض انتشار دفترچه جدید انتخاب رشته ریاضی مربوط به سال 1402، لینک دانلود آن در این صفحه قرار می گیرد و می توانید دفترچه جدید را دانلود کنید. البته در نظر داشته باشید که برای پیدا کردن کد رشته ها دقت زیادی لازم است که 3گام به خاطر سیستم بسیار پیشرفته انتخاب رشته خود، تمامی این کد رشته های جدید را به روزرسانی می کند و علاوه بر تعیین شانس قبولی در تمامی کد رشته های دفترچه سنجش انتخاب رشته ریاضی، آنها را برای شما اولویت بندی کرده و کد رشته های دانشگاه های به روز دفترچه جدید را به شما می دهد که شما می توانید همان ها را در فرم انتخاب رشته سنجش 1402 وارد کنید.

 

 

 

تفسیر فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش

فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش، فرم پیچیده ای نیست و انتخاب رشته آنلاین در نرم افزار انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش، بسیار ساده است. در ابتدا یک سری تاییدیه ها از شما گرفته می شود. تاییدیه هایی مبنی بر درست بودن اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نامی شما، اطلاعات مربوط به معدل دیپلم و سایر سوابق تحصیلی شما و سایر اطلاعات دیگر که در مراحل اولیه ثبت نام پر کرده بودید. فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش به شما این امکان را می دهد که اگر اطلاعاتی احتمالاً غلط باشد، خودتان قبل از تایید، آن را ویرایش و سپس تایید کنید. پس نگران غلط بودن این اطلاعات نباشید. در مرحله بعدی، شما باید کد رشته های خود را وارد کنید که حداکثر 150 کد رشته را می توانید انتخاب کنید. کد رشته محل های دوره های روزانه و نوبت دوم را به شرطی می توانید انتخاب کنید که در این دوره ها مجاز شده باشید. کد رشته های مربوط به پردیس های خودگردان و مجازی دانشگاه های سراسری و دولتی را همگان می توانند در فرم انتخاب رشته وارد کنند. کد رشته های مربوط به تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان نیز به شرط مجاز شدن در آنها، قابل درج در فرم انتخاب رشته 150 تایی سنجش است. کد رشته های دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را به شرطی می توانید وارد کنید که کارت اعتباری علاقه مندی و انتخاب این دانشگاه های را خریداری کرده باشید که اگر قبلا تهیه نکرده اید در همین مرحله می توانید این کارت اعتباری را خریداری کنید که یک شماره سریال پس از خرید به شما داده می شود که شما باید این شماره سریال را در کادر مربوط به رشته های پیام نور و غیرانتفاعی وارد کنید تا امکان و مجوز انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی به شما در فرم انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش داده شود. یکی از مهم ترین نکات درباره انتخاب رشته کد رشته های نیمه متمرکز و دارای شرایط خاص مصاحبه و استخدام است. شما برخلاف گذشته، تعداد نامحدودی از این کد رشته ها را می توانید انتخاب کنید ولی فقط و فقط برای دو کد رشته محل از این کد رشته ها دعوت به مصاحبه می شوید. اگر در کد رشته هایی که در اولویت بندی بالاتر از این کد رشته قرار گرفته اند، قبول شوید دیگر در کد رشته های نیمه متمرکز دعوت به مصاحبه نخواهید شد. اگر در یک رشته متمرکز قبول شوید و برای رشته های متمرکز و یا دارای شرایط خاص مصاحبه دعوت به مصاحبه شدید و در نهایت قبول شدید، باید آن رشته نیمه متمرکز را برای تحصیل انتخاب کنید و قبولی شما در دوره متمرکز لغو می شود. بهتر است در فرم 150 تایی به نحوی این کد رشته ها را انتخاب کنید که اگر تمایلی به قبولی در آنها ندارید در انتخابهای اولیه قرار نگیرند البته اگر هم قرار بگیرند باز هم اتفاقی نمی افتد چون شما می توانید در مصاحبه آن شرکت نکنید و خود به خود این کد رشته ها را دیگر قبول نمی شوید. در کل، انتخاب کد رشته های نیمه متمرکز و دارای شرایط خاص به خاطر تعهداتی که ایجاد می کند و یا به خاطر بعضی موارد استخدامی و بورسیه ای بسیار حساس است و سعی کنید در انتخاب این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته نهایت دقت را داشته باشید.

 

 

 

 

آخرین رتبه های قبولی در انتخاب رشته ریاضی

برای اینکه بتوانید یک انتخاب رشته ریاضی موفق داشته باشید باید از آخرین رتبه های قبولی ریاضی سال گذشته در دانشگاه ها با خبر باشید تا بدانید که با توجه به رتبه شما، سال گذشته در چه کد رشته ها و دانشگاه هایی پذیرفته شده اند. نرم افزارهای انتخاب رشته ریاضی می توانند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند و متاسفانه بسیاری از نرم افزارهای انتخاب رشته به خصوص نسخه های رایگان آنها، به طور کامل این موارد را رعایت نمی کنند و در نتیجه اطلاعات گمراه کننده ای را به داوطلبان می دهند. نرم افزار اختصاصی انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام سعی کرده است تا تمامی قوانین پذیرش و سهمیه بندی انتخاب رشته ریاضی و دفترچه سازمان سنجش را رعایت کند تا دقیق ترین و موثق ترین و معتبرترین اطلاعات را برای انتخاب رشته در اختیار شما قرار دهد که شما برای آشنایی بیشتر با نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام می توانید مطلب نرم افزار انتخاب رشته مجازی 3 گام در کنکور سراسری را مطالعه کنید و حتی می توانید مقایسه نرم افزار انتخاب رشته 3گام با سایر نرم افزارهای انتخاب رشته را نیز بررسی کنید.

  

 

 

انواع دوره های تحصیلی دانشگاه ها برای انتخاب رشته ریاضی

انواع دوره های تحصیلی در انتخاب رشته ریاضی از این حیث اهمیت دارد که هر کدام از آنها شرایط ویژه ای را می طلبد. به طور کامل در مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری، این دوره ها و شرایط آنها توضیح داده شده است. در اینجا فقط به این نکته اشاره می شود که تنها دوره رایگان برای تحصیل همان دوره روزانه است. دوره نوبت دوم یا همان دوره شبانه، دقیقا مانند دوره روزانه است و هیچ تفاوتی از نظر کیفیت مدرک و تحصیل با دوره روزانه ندارد و فقط شهریه تحصیل در این دوره از داوطلبان دریافت می شود. گران ترین دوره مربوط به پردیس های خودگردان است. ارزانترین شهریه مربوط به دانشگاه های پیام نور است. دوره های مجازی به صورت آنلاین و اینترنتی برگزار می شوند ولی برای امتحانات باید حضوری به محل تعیین شده بروید. دوره های مازاد مخصوص رشته های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است و دوره های نوبت دوم یا همان شبانه مخصوص رشته های وزارت علوم است. به نوعی دوره های مازاد معادل همان دوره های نوبت دوم است که شهریه دوره های مازاد تقریبا دو برابر (و حتی بیشتر) شهریه نوبت دوم می باشد

 

 

 

شهریه دانشگاه ها و نقش شهریه در انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی قطعا وابستگی شدیدی به توان مالی داوطلبان به پرداخت شهریه دارد. مثلا دوره های پردیس های خودگردان به دلیل بالا بودن شهریه در فرم انتخاب رشته بسیاری از افراد جایی ندارد و یا بسیاری از افراد که مشکل شهریه ندارند، حاضرند با رتبه های خیلی خوب که امکان قبولی ردوره های روزانه سایر شهرستان ها را دارند ولی نمی خواهند به شهرستان های دیگر غیر از محل سکونت خودشان بروند، دوره های دارای شهریه محل سکونت خودشان را در اولویت های بهتری نسبت به دوره های روزانه قرار می دهند و در کل مقدار بودجه و هزینه ای که خانواده ها حاضرند تا برای تحصیل داوطلب در دانشگاه ها بپردازند، کل انتخاب رشته ریاضی را تحت الشعاع قرار می دهد و به نوعی اصلی ترین عاملی که بعد از رتبه داوطلب، فرم انتخاب رشته ریاضی را تعیین تکلیف می کند همین قضیه شهریه است که در کنار دور یا نزدیکی به محل سکونت و کیفیت تحصیل در دانشگاه های مختلف، فرآیند انتخاب رشته ریاضی را بسیار پیچیده می کند. درباره شهریه ها به طور کامل در مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری صحبت شده است.

 

 

 

 

 

 

اولویت بندی انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش

اولویت بندی انتخاب رشته سازمان سنجش یک نکته بسیار مهم دارد و آن این است که حتما باید براساس علاقه مندی باشد و بالاتر گذاشتن یک انتخاب، دلیل برای افزایش شانس قبولی شما در آن انتخاب نیست. دلیل این امر این است که سازمان سنجش به ترتیب رتبه ها، انتخاب رشته ها را چک می کند. مثلا رتبه 1000، مورد بررسی قرار نمی گیرد تا زمانی که 14009 نفر قبل از آن تعیین تکلیف شده باشد. حالا اگر رتبه 14009، مثلا یک کد رشته را در ردیف 100 خود انتخاب کرده باشد که رتبه 1000 آن را در انتخاب اول خود گنجانده باشد تفاوتی در شانس قبولی آن کد رشته محل برای رتبه 1000 ایجاد نمی شود. اگر رتبه 14009، آخرین قبولی آن کد رشته محل باشد، رتبه 1000 که آن را در انتخاب یک گذاشته است قبول نمی شود چرا که در رتبه 14009، ظرفیت آن کد رشته تکمیل شده است. اولویت بندی زمانی ارزش دارد که فرم انتخاب رشته هر فرد نسبت به خود آن فرد بررسی می شود. مثلا اگر همین داوطلب رتبه 1000، بتواند در دوره روزانه قبول بشود ولی انتخاب اولش را دانشگاه پیام نور گذاشته باشد، در همان انتخاب اول قبول می شود و دیگر بقیه انتخاب های او لحاظ نمی شود. در واقع اولویت بندی غلط در فرم انتخاب رشته هر شخص است که باعث می شود سرنوشت شما تبدیل به کابوس بشود. پس بهتر است اولویت بندی انتخاب رشته براساس کیفیت رشته و دوره و دانشگاه و همچنین علاقه باشد تا هیچوقت از آن پشیمان نشوید. اگر تعداد کد رشته هایی که دارید اولویت بندی می کنید بیشتر از 150 تا شد باید سعی کنید از انتخاب های رویایی بالاتر کم کنید. بهتر است انتخاب های اولیه شما جاهایی باشد که شما بسیار به آنها علاقه دارید حتی اگر شانس قبولی شما در آنها صفر باشد و به همین ترتیب که پایین تر می آیید، رفته رفته کد رشته هایی را بزنید که شانس قبولی شما در آنها بیشتر است و در نهایت در انتهای فرم انتخاب رشته 150 تایی، کد رشته دانشگاه هایی را قرار دهید که شانس قبولی شما در آنها قطعا صد در صد است. البته باز هم تذکر می دهیم که شانس قبولی نسبت به علاقه مندی شما فاکتور دوم حساب می شود و اولین اصل رعایت علاقه مندی است. در ضمن در اولویت بندی خود علاوه برعلاقه، استعداد و توانایی خود را هم مد نظر داشته باشید. نرم افزار 3گام یک آزمون استعداد سنجش تحصیلی و شغلی نیز دارد که توصیه می شود در آن شرکت کنید و پیشنهادهای نرم افزار را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

 

 

انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد

انتخاب رشته ریاضی دانشگاه آزاد از انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش یا همان انتخاب رشته ریاضی سراسری، ساده تر است. زیرا هم تعداد کد رشته های آن کمتر است و هم اینکه تعداد انتخاب های آن محدود است و بیشتر از 20 تا نیست. توجه داشته باشد که انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد برای رشته ریاضی داری نکات زیر است:

1-انتخاب رشته با آزمون ریاضی دانشگاه آزاد محدود به 20 انتخاب است.

2- انتخاب رشته ریاضی و با آزمون دانشگاه آزاد نیز باید براساس علاقه مندی اولویت بندی شود و همان نکاتی که در اولویت بندی سراسری ریاضی تذکر داده شد، همان نکات نیز باید در انتخاب 20 تایی دانشگاه آزاد نیز رعایت شود.

3-شما فقط و فقط حق انتخاب رشته کد رشته هایی را دارید که در کنکور آن شرکت کرده اید، یعنی حق ندارید کد رشته های با آزمون رشته های تجربی یا انسانی را نیز انتخاب کنید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های بدون کنکور شرایط کاملا متفاوتی را در انتخاب رشته ریاضی خواهد داشت. این شرایط عبارتند از:

1- تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون آزمون نامحدود است ولی برای هر انتخاب باید یک کارت اعتباری خریداری کنید. یعنی هر کارت اعتباری امکان انتخاب یک کد رشته را به شما می دهد.

2-انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد بدون محدودیت و ممنوعیت در انتخاب رشته از گروه های دیگر است. یعنی داوطلبی که کنکور انسانی داده است می تواند کد رشته های ریاضی و یا تجربی بدون آزمون را نیز انتخاب کند.

3-انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز وابسته به سوابق تحصیلی شماست و ربطی به رتبه شما ندارد.

4- انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد ربطی به شرکت شما در کنکور هم ندارد و حتی اگر در کنکور هم ثبت نام نکرده باشید حق انتخاب رشته را دارید.

5-رشته های پر طرفدار و دانشگاه های آزاد پر طرفدار در همان روزهای اولیه و حتی ساعات اولیه تکمیل می شوند پس بهتر است هر چه سریعتر انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد خود را حداقل در رشته های پر طرفدار بدون آزمون و دانشگاه های درجه یک آزاد انجام دهید که مبادا ظرفیتی برای انتخاب آنها باقی نماند.

 

 

 

 

مشاوره انتخاب رشته ریاضی - حرف آخر

در کل برای اینکه بهترین نوع اولویت بندی را در انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402 داشته باشید، سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

 برای اولویت بندی رشته های ریاضی بهتر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخابهای خود را در فرم انتخاب رشته سنجش مخصوص گروه ریاضی وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از 150 انتخاب حداقل 30 انتخاب، انتخابهای رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی در آنها را ندارید. رشته هایی با کیفیت و در دانشگاههایی خوب. سعی کنید 50 انتخاب خود را انتخابهای خوشبینانه بچینید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهایی با احتمال قوی در قبولی را قرار دهید. 20 انتخاب آخر مخصوص انتخابهایی است که صد در صد در آنها قبول هستید.

پیشنهاد ما این است که در ابتدا این را در نظر بگیرید که قرار است تا آخر عمر با این رشته زندگی کنید و این انتخاب یک انتخاب موقتی نیست. عملا از فرآیند کسب درآمد تا ازدواج و سالمندی شما، این انتخاب، زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس با دید بلند مدت به موضوع انتخاب رشته نگاه کنید. به جای این که دچار کابوس حسرت شوید که چرا اینگونه انتخاب رشته کردم، با دیدی باز انتخاب رشته کنید. از کسانی که می دانند و در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرید. قطعا مسائلی وجود دارد که شما در این سن کم اصلا به آنها فکر نمی کنید ولی 10 سال بعد یقه شما را در پیچهای تند زندگی می گیرند.