انتخاب رشته کنکور سراسری | انتخاب رشته دانشگاه 1402

انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، در پنج گروه کنکور تجربی، کنکور ریاضی، کنکور انسانی، کنکور هنر و کنکور زبان های خارجی برگزار می شود. انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، به دلیل شرایط خاصی که در سال 1402 برای کنکور سراسری پیش آمد، شرایط بسیار متفاوتی پیدا کرده است.در واقع انتخاب رشته پل ورود شما به دانشگاه است.

 

انتخاب رشته کنکور سراسری | انتخاب رشته دانشگاه 1400
انتخاب رشته کنکور سراسری | انتخاب رشته دانشگاه 1402

 

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com/

 

 

 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

از آنجایی که در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 همواره یک سری سوال برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری وجود دارد سعی داریم در این مطلب به برخی از این سوالات پاسخ دهیم.

برای سریع تر خواندن مطلب مورد نظرتان، می توانید بر روی عنوان مورد نظرتان در لیست زیر کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را به صورت درست و اصولی انجام دهید.

 

 

راهنمای انتخاب رشته کنکور 1402

انتخاب رشته کنکور 1402، سرانجام پس از برگزاری با تاخیر کنکور سراسری 1402 به خاطر کرونا، آغاز می شود. مهم ترین چیزهایی که برای انتخاب رشته کنکور و نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 باید بدانید، این است که :

 • چه رتبه ای در کنکور 1402 به دست آورده ام: رتبه های هر زیرگروه را باید از طریق کارنامه کنکور 1402  ببینید. رتبه در سهمیه است که برای شما بسیار اهمیت دارد. شما با توجه به رتبه خودتان در بین هم سهمیه ای های خود، توسط سازمان سنجش مورد ارزیابی قرار می گیرید.
 • با رتبه ای که به دست آورده ام، چه رشته هایی قبول می شویم: از طریق اطلاعاتی که در نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1402 موسسه 3گام برای شما قرار داده ایم، شما متوجه می شوید که دقیقاً با رتبه ای در هر زیر گروه به دست آورده اید، در چه کد رشته دانشگاهی قبول می شود.
 • با توجه به استعدادها و مهارت هایی که دارم، کدام رشته هاست که به درد من می خورد و می توانم در آنها موفق باشم: در نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1402، تمامی تلاش ما این بوده است  که با پرسشنامه های استعداد سنجی و شغل شناسی، بهترین رشته هایی که می توانید در آنها موفق باشید را به شما بگوییم.
 • با توجه به رشته هایی که شانس دارم، چطور اولویت بندی کنم که در بهترین شانس خودم قبول بشوم: در نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1402، بعد از اینکه احتمالات قبولی و شانس های قبولی شما را مشخص کردیم، اولویت بندی عمومی داوطلبان سال های گذشته را که قبول شده اند را به شما می دهیم و در نهایت با آنالیز هوشمندانه، انتخاب ها و شانس های قبولی شما را به صورت کاملاً اختصاصی می چینیم. چیدمان و اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1402 را براساس علاقه شما، محل سکونت شما، کیفیت رشته ها، کیفیت دانشگاه هها، میزان شهریه ها و نوع دوره و دانشگاه ها، انجام می دهیم.

 

 

قوانین چیدمان و اولویت بندی در انتخاب رشته کنکور 1402

براساس نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1402 موسسه 3گام، شما باید شانس های قبولی و انتخاب های اولیه خود را برای آنالیز هوشمندانه توسط نرم افزار به ترتیب زیر انجام دهید:

هر دانش آموز و داوطلب کنکور سراسری 1402، 150 انتخاب دارید. در نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1402 موسسه 3گام، ما در 4 سطح منطقی، پراحتمال، خوشبینانه و کم احتمال، همه کد رشته ها را برای شما آنالیز می کنیم.

منطقی: بعنی شما در انتخاب رشته کنکور 1402، به صورت قطعی شانس قبولی خواهید داشت.

پراحتمال: رشته هایی که بیشتر از 90 درصد شانس قبولی دارید.

خوشبینانه: رشته هایی که تا 50 درصد شانس قبولی دارید.

کم احتمال: شانس قبولی شما تقریباً صفر است.

1- بهتر است که 20 درصد اول انتخاب های خود را رویایی و براساس علاقه مندی خود بچینید. یعنی با توجه به رتبه خودتان، 25 درصد انتخاب های شما جزء انتخاب هایی باشد که کم احتمال هستند.

2- 30 درصد از انتخاب های خود را برای انتخاب رشته کنکور 1402، بهتر است از بین انتخاب های خوشبینانه بچینید.

3- 30 درصد را از بین پراحتمال ها بچینید.

4- 20 درصد آخر را انتخاب های منطقی قرار دهید.

 

 

 

 

برای نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 به صورت دقیق تر با توجه به گروهی که در آن کنکور 1402 را شرکت کرده اید می توانید از طریق لینک های زیر وارد مطالب اختصاصی گروه تخصصی خودتان بشوید.

انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته انسانی

انتخاب رشته هنر 

انتخاب رشته کنکور زبان

 

 

 

 

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 و کارنامه کنکور، دو منبعی هستند که شما برای انتخاب رشته به اطلاعات آنها نیازدارید. از روی کارنامه کنکور سراسری، رتبه و وضعیت خود را در کنکور 1402 می فهمید و با اطلاعات دفترچه، اقدام به انتخاب رشته می کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 را از طریق لینک زیر دریافت کنید. دفترچه  انتخاب رشته کنکور 1402 را در هر کدام از گروه های تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان های خارجی به تفکیک برای شما قرار داده شده است.

 

دانلود دفترچه کامل انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی 1402

 

 

نوع دوره های مورد پذیرش در انتخاب رشته کنکور 1402

روزانه: در انتخاب رشته کنکور 1402، رشته های تجربی، ریاضی و انسانی، این نوع از پذیرش، هیچ هزینه ای به عنوان شهریه تحصیلی ندارد و عملا تحصیل شما در دوره های روزانه رایگان است. هزینه خوابگاه و غذای شما به صورت تعرفه های بسیار ارزان قیمت تصویب شده در نظر گرفته می شود که توسط خود شما پرداخت خواهد شد. در مورد خوابگاه، جمع هزینه های دوران سکونت شما در خوابگاه به صورت یکجا در پایان دوران تحصیل شما محاسبه شده و شما مختارید که یکجا و یا به صورت اقساطی بپردازید که پرداخت این اقساط نیز چند سال بعد از اتمام تحصیل شما در نظر گرفته می شود. این اقساط بسیار مبلغ پایینی دارد.اعتبار مدرک این دوره بالاترین اعتبار در میان سایر مدارک را دارد و شما از تحصیل رایگان در این دوره بهره مند هستید.

در کنار این مزایا فراموش نکنید که شما نسبت به تحصیل دوره رایگان تعهد خدمت در کشور را خواهید داشت که این تعهد با توجه به سهمیه منطقه مورد پذیرش شما و یا حتی نوع رشته ای که پذیرفته می شوید متفاوت است. به عنوان مثال اگر قصد رفتن به خارج از کشور و کار با مدرک خود را داشته باشید، باید شهریه دوران تحصیل رایگان خود را بپردازید تا مدرک شما آزاد گردد. ضمنا این تعهد به معنای استخدام شما نیست و شما فقط باید به اندازه ای خاص در کشور بمانید تا دین خود را در برابر این تحصیل رایگان ادا کنید.

شما هر جایی که نیاز به مدرک اصلی خود داشته باشید و در صورتی که هنوز دوران تعهد و ماندن در کشور را سپری نکرده باشید یا باید این هزینه را بپردازید و یا این که این دوران را سپری نمایید. کمترین تعهد خدمت برای داوطلبان منطقه 1 و بیشترین تعهد خدمت از نظر منطقه ای مخصوص داوطلبان منطقه 3 می باشد. رشته هایی که قاطعانه اعلام شده است که تعهد خدمت در ارگان خاصی را دارید مثل رشته های تربیت معلم داستان جداگانه ای دارد و شما به صورت کامل در استخدام آن ارگان خواهید بود و استخدام شما از همان زمان قبولی شروع می شود و به شما حقوق پرداخت می گردد.

 

 

 

 

 

نوبت دوم یا شبانه: انتخاب رشته کنکور 1402 با انتخاب های نوبت دوم یا همان شبانه، شامل هزینه تحصیل یا همان شهریه خواهد بود. در مدرک شما دوره نوبت دوم یا شبانه قید نمی شود. اعتبار مدرک شما مانند اعتبار مدرک شما در دوره های روزانه است. میزان شهریه تحصیل به صورت جداگانه توسط خود دانشگاهها تصویب می شود. این مبلغ در دانشگاههای بسیار خوب، بالاتر از دانشگاههای سطح پایین تر و کم طرفدارتر می باشد.

شهریه نوبت دوم دانشگاه های سراسری

علاوه بر هزینه تحصیل، مواردی مانند هزینه خوابگاه و غذا را نیز باید مد نظر داشته باشید که هزینه آنها بیشتر از داوطلبان دوره روزانه است. در واقع شما موظفید هزینه تحصیل خود را خودتان پرداخت کنید و دولت تعهدی در زمینه پرداخت هزینه تحصیل شما ندارد.

مزیت انتخاب کدرشته های نوبت دوم در انتخاب رشته کنکور 1402 در این است که اولا مدرک دوره روزانه به شما داده می شود و در هیچ جایی در مدرک شما عنوان نمی شود که شما در دوره شبانه تحصیل کرده اید. کیفیت تحصیل و تدریس مانند دوره های روزانه است. از طرفی تعهدی نیز برای ماندن در کشور نخواهید داشت و مدرک شما به شما داده خواهد شد، برخلاف بچه های روزانه که برای آزاد شدن مدرک اصلی خود باید یا هزینه دوره روزانه را بپردازند و یا این که مدت ماندن خود در کشور را سپری نمایند. اعتبار این مدرک نیز همانند مدرک دوره روزانه است.

مجازی: در کدرشته های مجازی انتخاب رشته کنکور 1402، کلاسهای فیزیکی و حضوری نخواهید داشت و کلاسهای شما به صورت آنلاین تشکیل می شود. بابت این دوره نیز از شما شهریه اخذ خواهد شد. برای امتحانات به محلی که دانشگاه تعیین می کند رفته و امتحان خود را می دهید. در مدرک شما عنوان مجازی قید خواهد شد. بنابراین در انتخاب رشته کنکور سراسری خود نهایت دقت را داشته باشید تا مبادا به خاطر یک طرز فکر غلط و یا ندانستن دچار اشتباه شوید. در سیستم هوشمندانه انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام اولویت بندی تمامی دوره ها لحاظ شده است.

نیمه حضوری: به عبارتی این دوره، همان شکل پیام نوری برای دانشگاههای سراسری است. شما به صورت کاملا فشرده و در روزهای خاصی به کلاس می روید. در مدرک شما عنوان نیمه حضوری قید خواهد شد.

صرفا با سوابق تحصیلی: رتبه و آزمونی که در آن شرکت کرده اید هیچ اهمیتی ندارد و سوابق تحصیلی و معدل شما حرف اول و آخر را می زند. این نوع از پذیرش هم در دوره های روزانه (به مقدار بسیار کم)، هم شبانه و هم سایر دوره ها نیز وجود دارد. در مدرک شما عنوان پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی قید خواهد شد. بعضی اوقات بهتر است که بعضی از رشته های با پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی را در انتخاب رشته کنکور سراسری خود لحاظ نمایید. سیستم هوشمند انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام سعی نموده است تا به بهترین نحو به شما نشان دهد که کدام رشته های با صرفا سوابق تحصیلی را نسبت به رشته های با پذیرش آزمون در اولویت قرار دهید.

 

 

 

 

 

نوع دانشگاهها برای انتخاب رشته کنکور 1402

دانشگاههای سراسری: همان دانشگاه دولتی است که در دوره های روزانه، شبانه، گاها مجازی و نیمه حضوری و پردیس خودگردان پذیرش انجام می دهد. نوع تحصیل بسته به دوره در این دانشگاهها متفاوت است. به عنوان مثال دوره روزانه شهریه نمی پردازید ولی دوره های شبانه، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و خودگردان باید شهریه بپردازید. دوره های روزانه و شبانه کلاسهای یکسان دارند ولی دوره های مجازی اصلا کلاس درسی نخواهند داشت. بعضی از دانشگاههای سراسری مثل تربیت معلم، شما را از همان زمان دانشجویی به استخدام خود در می آورند و به شما حقوق می دهند.

پردیسهای خودگردان: بعضی از دانشگاههای دولتی برای پاسخگویی به تقاضای زیاد داوطلبان در برخی از رشته های خاص، دانشکده هایی را ایجاد کرده اند که نام پردیس خودگردان به آنها اطلاق می شود. ماهیت این دانشکده ها این است که کل هزینه این دانشکده ها باید توسط جذب دانشجو انجام شود و به همین دلیل بیشترین شهریه ممکن را برای تحصیل در کل کشور دریافت می کنند. در این پردیسها کلاس تشکیل می شود و اساتید معتبر همان دانشگاههای سراسری قبول تدریس می کنند. در مدرک این دسته نیز قید می شود که در پردیس خودگردان تحصیل کرده اند. اگر از پس هزینه های سنگین این پردیسها بر نمی آیید، انها را انتخاب نکنید.

دانشگاههای پیام نور: در این دانشگاهها، بسته به نوع رشته و دروس کلاس تشکیل می شود. به عنوان مثال بعضی دروس کاملا کلاس محور و استاد محور تعبیر می شوند و بعضی از دروس، خودخوان تعریف می شوند و هیچ استادی ندارند. واحدهای عملی دارای ساعت و کلاس مشخص هستند و نیازمند حضور اجباری هستند. سطح امتحانات در این دانشگاهها در پایان ترم نسبت به سطح آموزش بسیار سخت تر می باشد. این دانشگاهها نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می نمایند.

دانشگاههای غیر انتفاعی: این دانشگاهها و مراکز نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می کنند و برای تحصیل، کلاس درس تشکیل می دهند. امتحانات را خود اساتید می گیرند، برخلاف دانشگاه پیام نور که امتحانات به صورت سراسری و از طرف سازمان مرکزی پیام نور گرفته می شود. در واقع تحصیل در این دانشگاهها بسیار راحت تر از پیام نور است. هم کلاس درس تشکیل می شود و هم امتحان را استادی که درس داده است می گیرد. از نظر کیفیت آموزشی ممکن است گاها سطح پایینی داشته باشند.

با توجه به یک سری شباهت ها و تفاوتهای بنیادی بین دانشگاههای غیر انتفاعی و پیام نور حتما در انتخاب رشته کنکور سراسری خود نهایت دقت را داشته باشید. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات درست و کافی حسرت بسیاری را خورده اند. سیستم هوشمند کنکور سراسری 3گام، اولویت بندی منطقی را بین انتخابهای غیر انتفاعی و پیام نور برای شما فراهم نموده است تا در این مسیر کمترین اشتباه را داشته باشید.

 

 

 

 

 

روشهای پذیرش در انتخاب رشته کنکور 1402

متمرکز: پذیرش در یک مرحله انجام می شود. پذیرش یا به صورت با آزمون و یا به صورت صرفا با سوابق تحصیلی می باشد. بعضی از دانشگاههای خاص مثل مالک اشتر، امام حسین و ... قبل از اعلام نتایج از داوطلبان مصاحبه هایی را به عمل می آورند ولی چون نتیجه قبولی همزمان با اعلام نتایج نهایی می باشد، پذیرش آنها متمرکز قلمداد می شود. اگر عنوان شده باشد که در نوبت اول پذیرش می شوید، مهر ماه به سر کلاس خواهید رفت و اگر عنوان شود که نوبت دوم می باشید، از بهمن ماه به سر کلاس خواهید رفت. این نوبت دوم با نوبت دوم به معنی شبانه فرق دارد و با آن اشتباه نگیرید.

نیمه متمرکز: نتایج به صورت قطعی و یکجا با سایر رشته ها اعلام نمی شود. یعنی پس از انجام مصاحبه ها و معاینات و سایر مراحل، ارزیابی انجام می شود و سپس قبولی شما در اوایل دی ماه و یا بهمن ماه اعلام می شود. اگر شما رشته ای را به صورت متمرکز قبول شده باشید در آن ثبت نام می کنید و بعد که اعلام شد در رشته های نیمه متمرکز پذیرفته شده اید از آن رشته انصراف و رشته نیمه متمرکز را در بهمن ماه ثبت نام می کنید. یعنی عملا در هر صورت شما از بهمن ماه دانشجو خواهید شد. کسانی که از قبولی متمرکز خود راضی هستند بهتر است برای انجام مصاحبه نیمه متمرکز نروند، چون در صورت قبولی برای خود دردسر درست می کنند و باید به سراغ رشته نیمه متمرکز بروند، چون قبولی آنها در رشته متمرکز لغو می شود. مثلا اگر کسی پزشکی قبول شد و بعد رشته دکترای پیوسته بیوتکنولوژی قبول شد، قبولی پزشکی او لغو می شود و باید دکترای پیوسته بیوتکنولوژی را ادامه دهد. پس اگر از قبولی پزشکی خود راضی بود بهتر است که برای مصاحبه بیوتکنولوژی نرود.

بهتر است انتخابهای نیمه متمرکز را همیشه در بالاترین اولویت ها قرار دهید اگر به آنها علاقه مند هستید. زیرا اگر به آنها علاقه مند باشید ولی آنها را در اولویت های پایین تر بگذارید ممکن است رشته های بالاتر از آن را پذیرفته شوید و در نتیجه اصلا به مصاحبه دعوت نخواهید شد زیرا نسبت به رشته ای قبل از آن ابراز تمایل نموده اید. زمانی دعوت به مصاحبه می شوید که اولا انها را انتخاب کرده باشید و در ثانی در اولویت های بالاتر از آن پذیرفته نشده باشید.

قبل از هر گونه انتخاب سعی کنید با مشاورانی خبره و توانا مشورت کنید.

 

 

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکو ریاضی

انتخاب رشته کنکور علوم انسانی

انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته زبانهای خارجی

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

 

پذیرش براساس سهمیه

در انتخاب رشته کنکور 1402 باید در نظر داشته باشید که سهمیه شما حرف اول و آخر را می زند. سهمیه های اصلی در کنکور عبارتند از: سهیه مناطق (منطقه 1 و 2 و 3)، سهمیه 25 درصد ایثارگران، سهمیه 5 درصد ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا. برای اطلاع از چگونگی اختصاص سهمیه ها به داوطلبان مختلف توصیه می شود حتما مطلب سهمیه ها در کنکور را مطالعه کنید.

 

 

 

تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور 1402

نوع منطقه شما اصلی ترین عامل در قبولی شما خواهد بود. پذیرش های بومی و کشوری باعث می شود تا عدالت بین سطح آموزشی در مناطق مختلف برقرار شود. در واقع این شانس به شما داده می شود تا با یک رتبه کشوری بسیار بد ولی یک رتبه منطقه خوب، یک رشته و دانشگاه بسیار خوب قبول شوید. از نظر پذیرش منطقه ای، هر منطقه ای که تعداد داوطلب بیشتری از آنجا در آزمون شرکت کرده باشد، شانس بیشتری برای پذیرش خواهد داشت. مثلا اگر منطقه 2، 100 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته داشته باشد ولی منطقه 1 تنها 50 هزار داوطلب منطقه 2 داشته باشد، بیشترین سهمیه قبولی به منطقه 2 خواهد رسید. ساده ترین بیان برای پذیرش منطقه ای این است که شما نسبت به افراد با شرایط یکسان نسبت به خودتان سنجیده می شوید. منظور از این شرایط، امکانات تحصیلی و سطح رفاهی محل زندگی شما می باشد. در زیر توضیح مختصری را برای هر نوع پذیرش می آوریم:

توجه کنید: در پذیرش با سهمیه ایثارگران و جانبازان، زمانی این سهمیه لحاظ می گردد که فرد دارنده آن سهمیه در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد پذیرفته شده در آن کد رشته محل را کسب کرده باشد و در غیر اینصورت این سهمیه به آنها تعلق نمی گیرد و در ابتدا به 5 درصد از خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و پس از آن به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد.

پذیرش کشوری: اگر جزء سهمیه مناطق هستید، بعد از کسر 25 درصد از ظرفیت هر رشته پذیرش برای سهمیه ایثارگران و 5 درصد ظرفیت هر کد رشته برای سهیمه زیر 25 درصد جانبازی، محاسبه برای اختصاص ظرفیت باقیمانده برای شما انجام می شود. فرض کنید یک دانشگاه در یک رشته ای، 100 نفر ظرفیت دارد. ابتدا از این ظرفیت، 25 نفر کم کنید (البته شرط این کم شدن این است که حتما فرد مورد نظر در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد مورد پذیرش سهمیه آزاد را آورده باشد، در غیر اینصورت ابتدا یک سهم 5 درصدی به خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و باز در صورت خالی ماندن این سهم به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد). حالا 70 نفر باقیمانده بین مناطق و خانواده شهدا توزیع می شوند. در نظر داشته باشید که بین سهمیه ایثارگری با خانواده شهدا تفاوت وجود دارد. خانواده شهدا به پدر و مادر و خواهر و برادر شهید اطلاق می شود. مثلا اگر منطقه 2، دو برابر سایر مناطق داوطلب داشته باشد، نزدیک به نصف این 70 نفر باقیمانده به منطقه 2 اختصاص خواهد یافت. استان و شهر شما هیچ اهمیتی ندارد. یعنی همه مناطق 2 یا 3 با هم سنجیده می شوند و فرقی ندارد که شما منطقه 2 تهران باشید یا منطقه 2 اصفهان یا منطقه 2 هرمزگان.

پذیرش بومی: این نوع پذیرش در سه دسته انجام میشود:  قطبی، ناحیه ای و استانی. برای کسب اطلاعات کاملتر توصیه می شود بومی گزینی در کنکور را حتما مطالعه کنید.

قطبی: چند استان همجوار با یکدیگر یک قطب را می سازند. هر قسمت از کشور یک قطب را می سازد. شمال، غرب، شرق، جنوب و مرکز. پس در مجموع 5 قطب داریم. در هر قطب قطعا هر سه منطقه را از 1 تا 3 خواهیم داشت.

ناحیه: هر چند استان همجوار یک ناحیه را می سازند. براساس تقسیمات کشوری، 9 ناحیه خواهیم داشت. ممکن است در برخی نواحی بچه های منطقه 1 هیچ سهمیه پذیرشی براساس نوع پذیرش بومی نداشته باشند. مثلا در ناحیه 4، یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان چون عملا منطقه یک نداریم بنابراین پذیرش بومی و از نوع ناحیه ای برای بچه های منطقه 1 وجود نخواهد داشت. البته به شرطی که آن رشته حتما پذیرش ناحیه ای داشته باشد.

استان: هر استان به تنهایی مورد سنجش قرار می گیرد و باز ممکن است یک استان اصلا منطقه 1 نداشته باشد که بتواند از طریق نوع پذیرش استانی، بچه های منطقه 1 را جذب کند.

 

 

 

 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری 95
انتخاب رشته کنکور سراسری

حالا به مثال بپردازیم:

فرض کنید دانشگاهی در یک رشته خاص 100 نفر می گیرد. ابتدا 25 درصد را برای سهمیه ایثارگران و 5 درصد را برای سهمیه زیر 25 درصد جانبازی کم کنید (البته شرط این کم شدن این است که حتما فرد مورد نظر در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد مورد پذیرش را آورده باشد، در غیر اینصورت ابتدا یک سهم 5 درصدی به خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و سپس این سهم به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد). پس از کسر این 25 درصد و 5 درصد یعنی جمعاً 30 درصد، حالا 20 تا 40 درصد را نیز برای سایر افرادی که در بوم شما نیستند کم کنید. یعنی تا بدین جا از 100 نفر ابتدا 30 نفر کم شد و 70 نفر باقی ماند. حالا از این 70 نفر، بسته به نوع رشته باید 20 درصد یا 40 درصد یعنی 15 نفر و یا 30 نفر دیگر کم کنید. اگر رشته پرطرفدار باشد، باید 30 نفر و اگر رشته کم طرفدار باشد باید 15 نفر کم کنید. رشته های پرطرفدار عبارتند از:

 

گروه آزمایشی

عناوین رشته های پرطرفدار

علوم ریاضی و فنی

مهندسی برق، عمران، مکانیک، کامپیوتر، صنایع و معماری

علوم تجربی

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی

علوم انسانی

حقوق، روانشناسی و حسابداری

 

 فرض می کنیم رشته ای کم طرفدار باشد و60 نفر باقیمانده را بررسی خواهیم کرد.

در پذیرش قطبی: این 60 نفر به نسبت تعداد داوطلبان در مناطق سه گانه توزیع می شوند. مثلا اگر داوطلبان منطقه 3 دو برابر سایر مناطق باشند، نصف این 60 نفر به بچه های منطقه 3 همان قطب خواهد رسید. این عامل باعث می شود تا تعدا قبولیهای یک قطب نسبت به کل کشور به استثنای آن قطب بیشتر شود. یعنی اگر رشته ای پذیرش قطبی دارد و یک دانشگاه و یا یک رشته خوب هم در آن قطب وجود دارد، شانس بچه های همان قطب بسیار بیشتر خواهد بود.

در پذیرش ناحیه ای: این نوع توزیع فقط به یک ناحیه اختصاص می یابد. در اینجا شانس برای استانهای همجوار بسیار بیشتر است.

در پذیرش استانی: عملا خود استان است که شانس بسیار زیادی را به داوطلبان می دهد.

هر دوره ای وابسته به نوع خود، پذیرش خاصی دارد. به جدول زیر توجه کنید:

جدول نوع پذیرش دوره های مختلف کنکور سراسری
جدول نوع پذیرش دوره های مختلف کنکور سراسری

سیستم انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام به شدت به این نوع از پذیرش ها حساس بوده و تمامی احتمالات قبولی را بر مبنای کشور، قطب، ناحیه، استان و منطقه 1 و 2 و 3 دسته بندی کامل نموده است تا شما در سطوح مختلف احتمال قبولی خود را ارزیابی نمایید.

 

 

 

 

 

سهمیه 25 درصد ایثارگران

داشتن این سهمیه شرایط خاصی دارد که می توانید این شرایط را در مطلب سهمیه ها در کنکور سراسری مطالعه کنید. تعداد افرادی که در این سهمیه وجود دارند نسبت به سایر سهمیه ها بسیار کمتر می شود و در نتیجه شانس قبولی آنها در انتخاب رشته کنکور 1402 بسیار افزایش می یابد ولی باید حتما در نظر داشته باشید که این افراد باید 70 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را داشته باشند و در نتیجه اگر دارای این ظرایط نباشند به هیچ عنوان در ان کد رشته مورد برسی قرار نمی گیرند. پس قبولیدر این سهیه به همین راحتی هم نیست. نکته مهم بعدی این است که اگر 70 درصد نمره تراز اخرین فرد پذیرفته شده را هم بیاوند باز به تناسب رتبه خود در سهمیه خودشان با یکدیگر به رقابت می پردازند و در نتیجه هر قدر رتبه بهتری داشت باشید  و درصدهای بهتری در رشته های بسیار پرطرفدار قبولی می شوید. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که افراد موجود در این سهمیه قطعاً درصدهای بسیار پایینتری نسبت به دانش آموزان و داوطلبان سهمیه مناطق نیاز دارند. 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته به این سهمیه تعلق دارد.

 

 

سهمیه 5 درصد ایثارگری

سهمیه 5 درصد ایثارگری  از سال 96 وارد انتخاب رشته کنکور شد. شرایط دقیق آن را در مطلب سهمیه در کنکور سراسری برای شما شرح داده ایم. تفاوت آن با سهمیه 25 درصد ایثارگران در این است که اولاً شما 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته را خواهید داشت و ثانیاً باید 75 درصد نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده را در سهمیه آزاد به دست آورده باشید. مهم ترین مزیت این سهمیه این است که اگر ظرفیت 25 درصد ایثارگران خالی بماند در مرحله اول به سهمیه 5 درصد ایثارگران تعلق خواهد داشت. نکته مهم این است که تعداد دارندگان این سهمیه بسیار زیاد است و حتی به اندازه پر جمعیت ترین سهمیه مناطق یعنی منطقه 2 می باشد. در نتیجه با ورود این سهمیه به کنکور، قبولی برای داوطلبان قدری در این شرایط برای دارندگان سهمیه های آزاد سخت تر خواهد شد.

 

 

سهمیه خانواده شهدا

خانواده شهدا (یعنی پدر، مادر و برادر و خواهر شهید) این 25 درصد را ندارند و تنها می توانند از تعداد کمتر داوطلب در دسته مربوط به خودشان بهره ببرند.

طریقه اختصاص ظرفیت پذیرش به خانواد شهدا بدین ترتیب است که بعد از کسرسهمیه 25 درصد و 5 درصد ایثارگران، اگر پذیرش کشوری باشد، ظرفیت باقیمانده بین منطقه 1 و 2 و 3 و خانواده شهدا توزیع می شود. حال فرض کنید که تعداد داوطلبان در منطقه 2، به عنوان مثال 10 برابر سهمیه خانواده شهدا باشد. در این حالت میزان قبولی منطقه 2 در آن رشته، 10 برابر خانواده شهدا خواهد بود. در واقع هر منطقه و سهمیه به نسبت تعداد کل شرکت کننده سهم کمتر یا بیشتری از پذیرش خواهد برد.

حال پذیرش را بومی در نظر بگیرم. از تعدا نفرات باقیمانده، اگر رشته پرطرفدار باشد، 40 درصد نیز باید کسر شود زیرا متعلق به داوطلبان آزاد و غیر بومی خواهد بود. از بین افراد باقیمانده، به نسبت تعداد شرکت کننده در مناطق و خانواده شهدا، ظرفیت توزیع می شود. اگر تعداد شرکت کنندگان منطقه 2، 10 برابر خانواده شهدا باشد بنابراین، سهم بچه های منطقه دو، 10 برابر سهم خانواده شهدا خواهد بود.

انتخاب رشته کنکور 1402 سهمیه مناطق محروم کنکور

انتخاب رشته کنکور 1402 برای سهمیه رزمندگان

انتخاب رشته کنکور 1402 دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم

 

 

 

 

 

شهریه های دوره های تحصیلی سال 1402 

یکی از مهم ترین سوالات و چالش های انتخاب رشته کنکور 1402، این است که شهریه دوره های مختلف تحصیلی در سال 1402 چقدر است. بالاتر بودن هزینه تحصیل و شهریه، باعث می شود تا برخی از دوره ها را فقط کسانی بتوانند انتخاب کنند که می توانند از پس پرداخت شهریه سنگین آنها برآیند. بنابراین، برخی از دوره ها عملاً برای کسانی قابل انتخاب خواهد بود که بتوانند شهریه را به نوعی تامین کنند.

 

 

شهریه نوبت دوم سال 1402 انتخاب رشته کنکور

شهریه نوبت دوم سال 1402 به نوع گروهی که در آن انتخاب رشته می کنید، بستگی دارد. دوره های نوبت دوم متعلق به دانشگاه های دولتی است و همه چیز آن شبیه دوره های روزانه است. فقط برای دوره های نوبت دم باید شهریه چرداخت کنید.

شهریه نوبت دوم کنکور 1402 برای گروه های علوم انسانی: حداقل 1،200،000 تومان و حداکثر 1،500،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه نوبت دوم کنکور 1402 برای گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی: حداقل 1،350،000 تومان و حداکثر 1،800،000 تومان به ازای هر ترم

حداقل شهریه نوبت دوم انتخاب رشته کنکور 1402، مربوط به دانشگاه های درجه سه و چهار و حداکثر شهریه متعلق است به دانشگاه های معتبر تهران و شهرستان.

توجه داشته باشید که رشته های پزشکی و پیراپزشکی کنکور تجربی 1402، پذیرش نوبت دوم ندارند.

 

 

 

 

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل دانشگاه های سراسری 1402 انتخاب رشته کنکور

پردیس های خودگردان و واحدهای بین الملل دانشگاه های سراسری، گران ترین دوره های تحصیلی در سراسر کشور هستند. پردیس های خودگردان و واحدهای بین الملل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی کنکور تجربی نیز پذیرش دارند.

حداقل شهریه پردیس های خودگردان و بین الملل، مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی درجه سه و چهار با اعتبار پایین و حداکثر شهریه متعلق است به دانشگاه های علوم پزشکی سطح بالا و بسیار معتبر

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 رشته پزشکی: حداقل 14،000،000 تومان و حداکثر 22،000،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 رشته دندان پزشکی: حداقل 16،000،000 تومان و حداکثر 25،000،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 رشته داروسازی: حداقل 12،000،000 تومان و حداکثر 18،000،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 رشته فیزیوتراپی: حداقل 8،000،000 تومان و حداکثر 10،000،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 رشته پیراپزشکی: حداقل 14،000،000 تومان و حداکثر 22،000،000 تومان به ازای هر ترم

رشته های پیراپزشکی شامل بینایی سنجی، تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)، تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)، ساخت پروتزهای دندانی، شنوایی سنجی، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، اتاق عمل، اعضای مصنوعی، گفتار درمانی،  کار درمانی، پرستاری، مامایی،  علوم تغذیه

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 گروه های علوم انسانی: حداقل 3،000،000 تومان و حداکثر 5،000،000 تومان به ازای هر ترم

شهریه پردیس خودگردان و بین الملل 1402 گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی: حداقل 4،000،000 تومان و حداکثر 6،000،000 تومان به ازای هر ترم

حداقل شهریه پردیس های خودگردان و بین الملل، مربوط به دانشگاه های سطح پایین شهرستان ها و حداکثر شهریه متعلق است به دانشگاه های سطح بالا و بسیار معتبر.

 

 

شهریه پیام نور سال 1402 انتخاب رشته کنکور

شهریه پیام نور در سال 1402، همچنان پایین ترین سطح شهریه را در بین تمامی دوره ها و دانشگاه ها دارد. یکی از دلایلی که دانشگاه های پیام نور جزء انتخاب های ثابت رتبه های متوسط و نسبتاً بد است، ارزان بودن تحصیل در این دانشگاه هاست.

شهریه پیام نور 1402 گروه های علوم انسانی: حداقل 900،000 تومان و حداکثر 1،500،000 تومان

حداقل شهریه مخصوص گروه های علوم انسانی و حداکثر شهریه مربوط است به گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی.

توجه داشته باشید که دانشگاه های پیام نور در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و پیراپزشکی پذیرشی ندارند.

 

 

شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی 1402 انتخاب رشته کنکور

شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال 1402 تقریباً معادل دانشگاه های آزاد و نزدیک به دوره های نوبت دوم دانشگاه های سراسری است. دانشگاه های غیرانتفاعی نیز بسته به کیفیت و اعتبار دانشگاه غیرانتفاعی، شهریه های متفاوتی را برای گروه های علوم انسانی و فنی و مهندسی و ... دریافت می کنند.

شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی 1402 برای گروه های علوم انسانی: حداقل 1،000،000 و حداکثر 1،300،000 تومان

شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی 1402 برای گروه های علوم انسانی: حداقل 1،200،000 و حداکثر 1،500،000 تومان

توجه داشته باشید که دانشگاه های غیر انتفاعی در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و پیراپزشکی پذیرشی ندارند.

 

شهریه دوره های مجازی سال 1402 انتخاب رشته کنکور

دوره های مجازی دولتی یا همان مجازی دانشگاه های سراسر، شهریه ای بینابینی دارند. شهریه دوره های مجازی دولتی 1402 برای انتخاب رشته کنکور، بیشتر از دوره های نوبت دوم و کمتر از دوره های پردیس خودگردان و بین الملل هستند.

تقریباً طریقه شهریه بندی دوره های مجازی دولتی به نحوی است که بسته به نوع و کیفیت تحصیل و اعتبار دانشگاه، شهریه های بسیار متفاوتی دریافت می شود. در نهایت می توان گفتن معادل 60 الی 70 درصد دوره های پردیس خودگردان، شهریه دوره های مجازی محاسبه می شود. یعنی:

شهریه دوره های مجازی دولتی 1402 برای گروه های علوم انسانی: حداقل 2،500،000 تومان و حداکثر 4،000،000 تومان

شهریه دوره های مجازی دولتی 1402 برای گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی: حداقل 3،000،000 تومان و حداکثر 4،500،000 تومان

به نوعی ارزان ترین دوره مجازی در بین همه دوره های مجازی مروبط است به دوره های مجازی دانشگاه پیام نور. با رقمی بین 600،000 تا 1،000،000 تومان برای گروه های علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی، رکورد کمترین میزان شهریه در اختیار این دوره های مجازی در سال 1402 قرار می گیرد.

شهریه مجازی دانشگاه های غیر انتفاعی سال 1402 انتخاب رشته کنکور نیز کمتر از شهریه دوره های حضوری و عادی دانشگاه های غیر انتفاعی است و بسته به کیفیت تحصیل و اعتبار دانشگاه برای:

گروه های علوم انسانی: حداقل 800،000 و حداکثر1،000،000

گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی: حداقل 1،000،000 و حداکثر 1،15000،000 تومان

شهریه دریافت می کنند.

هیچ کدام از دانشگاه های دولتی، پیام نور و غیر انتفاعی به صورت مجازی رشته های پزشکی و پیراپزشکی کنکور تجربی را نمی پذیرند.

 

 

شهریه دانشگاه های آزاد سال 1402 انتخاب رشته کنکور

تقریباً معروف ترین نوع تحصیل همراه با شهریه متعلق است به دانشگاه آزاد. دانشگاه آزاد بنیانگذار تحصیل پولی در ایران است. بعد از دانشگاه های سراسری، دانشگاه های آزاد تنها دانشگاه هایی هستند که حق پذیرش در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی کنکور تجربی را دارند.

شهریه دانشگاه آزاد 1402 رشته پزشکی: حداقل شهریه 12،000،000 تومان و حداکثر شهریه 18،000،00 تومان

شهریه دانشگاه آزاد 1402 رشته دندان پزشکی: حداقل شهریه 13،000،000 تومان و حداکثر شهریه 20،000،000 تومان

شهریه دانشگاه آزاد 1402 رشته داروسازی: حداقل شهریه 10،000،000 تومان و حداکثر شهریه 15،000،000 تومان

شهریه دانشگاه آزاد 1402 رشته های پیراپزشکی: حداقل شهریه 4،000،000 تومان و حداکثر شهریه 8،000،000 تومان

شهریه دانشگاه های آزاد در سایر گروه های غیر پزشکی در سال 1402 به شرح زیر است:

گروه های علوم انسانی: حداقل 1،200،000 تومان و حداکثر 1،500،000 تومان

گروه های فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر و کشاورزی: حداقل 1،350،000 تومان و حداکثر 2،000،000 تومان

حداقل شهریه مربوط به دانشگاه های آزاد سطح پایین و حداکثر شهریه مربوط به دانشگاه های آزاد سطح بالا و معتبر 

 

 

 

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور ریاضی

انتخاب رشته کنکور علوم انسانی

انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته زبانهای خارجی

مقایسه نرم افزارهای انتخاب رشته کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبانهای خارجی

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  Nnnnnn Nn‏ - 02/5/28

  سلام بر اساس سوابق تحصیلی و معدل میشه رفت رشته هوشبری دانشگاه پردیس؟

 • تصویر فرد

  موینا مدیونی ‏ - 01/12/7

  سلام من سال دوازدهم رشته ی انسانی هستم اما اصلا علاقه ندارم و نمیخوام کنکور انسانی بدم آیا بدون کنکور میتونم برم دانشگاه هنر ؟؟

 • تصویر فرد

  سپیده‏ - 01/5/25

  سلام وقتتون بخیر
  اگر رتبه من به رشته دیگه ای بخوره ک اول انتخابش کردم و بعد فرهنگیان رو زده باشم دیگه مصاحبه دعوت نمیشم؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/5/29

  سلام بله همینطوره اولویت در النتخاب رشته به همین دلیل اهمیت داره

 • تصویر فرد

  سجاد‏ - 00/11/11

  سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته هستم دوره روزانه
  یک ترم دیگه دارم تا لیسانسمو بگیرم یعنی تیر ماه سال 1401 فارغ التحصیل میشم
  ولی بهم میگن باید تاقبل از 25 اسفند از دانشگاه انصراف بدم تا بتونم در کنکور 1401 شرکت کنم
  میخواستم ببینم هیچ راهی وجود نداره ؟
  من اگه الان کادانی رو بگیرم و فارغ التحصیل بشم میتونم برای کنکور 1401 ثبت نام کنم؟

 • تصویر فرد

  محمد فتاحی‏ - 00/5/13

  سلام وقتتون بخیر من در آزمون سراسری 1400 در رشته های انسانی و هنر امتحان دادم حالا برای انتخاب رشته میتوان از هردو استفاده کرد؟

 • تصویر فرد

  Serveh‏ - 00/1/17

  سلام.ببخشید یه سوال داشتم ولی خواهشا جواب بدید.
  من سال اخر رشته تربیت بدنی شاخه فنی حرفه ای هستم.
  خواستم واسه کنکور بدم واسه دانشگاه دبیری تربیت معلم (دانشگاه فرهنگیان)
  حالا نمیدونم چیکار کنم منی که رشتم تربیت بدنی چطور میتونم کنور بدم واسه دانشگاه فرهنگیان

  لطفا لطفا جواب بدید ممنون میشم

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/1/18

  سلام خدمت شما باید کنکور رشته های نظری رو بدین و شرایط لازم رو برای انتخاب رشته بیارین که قبول بشین 

 • تصویر فرد

  هدا‏ - 99/7/7

  سلام خسته نباشیدمیخواستم بیینم من رتبم شده ده هزاروترازم درزیرگروه ۴شده ۶۵۰۰به بالا وفرهنگیان مجازشدم میخواستم ببینم برامصاحبه شانس دعوت دارم یانه رشتم انسانی هست ممنون میشم جوابموبدید.

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 99/7/6

  سلام ببخشید داوطلب کنکور تجربی سال۹۹ هستم ولی از رشته بهیاری رشته تجربی کنکور دادم رتبه خوبی اوردم الان ک میخام انتخاب رشته رو ثبت کنم سرور ارور میده چندکافی نت امتحان کردم بازم موفق نشدم ..باید چکار کنم میشه راهنماییم کنید؟

 • تصویر فرد

  الهام‏ - 99/7/1

  سلام ببخشی میشه با ۳ تا درس واحد مانده تو پذیرش نیم سال اول ثبت نام کرد ولی یک ترم مرخصی بگیریم که درس هارو پاس کنیم ایامیشه ؟

 • تصویر فرد

  .‏ - 99/7/1

  سلام خسته نباشید ببخشید برای شرکت در دانشگاه های نوبت دوم تهران رتبه و یا شرایط خاصی لازم داره؟

 • تصویر فرد

  Roya‏ - 99/6/31

  سلام توی انتخاب رشته هرداوطلب حداکثرچند دانشگاه رومیتونه انتخاب کنه؟

 • تصویر فرد

  نگین‏ - 99/6/31

  سلام وقتتون بخیر 

  با رتبه 12000 سهمیه 25 درصد رشته تجربی حدودا چه رشته و دانشگاهی میشه قبول شد؟

 • تصویر فرد

  ثریا‏ - 99/5/17

  سلام وقت بخیر
  چراپاسخ سوالها را 10 درمیان میدید
  آخه به امیدی سوال مطرح میشه!!!!!

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/5/19

  سلام سوال شما چی هست ؟

 • تصویر فرد

  امیر حسین صائب‏ - 99/5/9

  سلام خسته نباشید
  من فارغ التحصیل کلاس دوازدهم تجربی هستم ،کنکور ثبت نام کردم خواستم ببینم برای انتخاب رشته کنکور سراسری درصورت قبولی میتونم از رشته های ریاضی وتجربی بصورت تواما انتخاب گزینه داشته باشم
  یعنی 150 رشته را هم از تجربی وهم از ریاضی بردارم و انتخاب کنم

 • تصویر فرد

  SEPIDEH‏ - 98/10/24

  سلام میخواستم ببینم من ک رشته ی تجربی هستم میتونم باسوابق تحصیلی انتخاب رشته ی ریاضی یا انسانی کنم؟دانشگاه دولتی

 • تصویر فرد

  فاطمه سادات قدیری‏ - 98/8/12

  سلام من دهم را در تهران تحصیل کردم و یازدهم و دوازدهم رو در پرند تحصیل خواهم کرد الان جز منطقه ۳میشم؟

 • تصویر فرد

  ريحانه‏ - 98/7/12

  سلام وقت بخير
  من كنكور سراسري شركت كردم ولي متاسفانه قبول نشدم
  و از اينكه بر اساس سوابق تحصيلي پذيرش ميشن هم اطلاع نداشتم..الان ميخواستم بدونم كه براي بهمن ماه اگه من بخوام بدون كنكور ثبت نام كنم حتما بايد مرداد ماه انتخاب رشته ميكردم يا انتخاب رشته ي بهمن ماه ،دي ماه هستش؟؟

 • تصویر فرد

  Leila‏ - 98/6/27

  سلام میخواستم ببینم من ک رشته ی تجربی هستم میتونن بدون آزمون انتخاب رشته ی ریاضی یا انسانی کنم؟

 • تصویر فرد

  راضیه جلیلی‏ - 98/6/26

  سلام،ببخشید من در انتخاب رشته اول رشته های با آزمون رو انتخاب کردم و آخرش پنج رشته با سوابق تحصیلی اما الان نمیتوتم حوابم رو بگیرم!!!
  باید چکار کنم؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 98/6/24

  سلام. من اولویت 100 رو قبول شدم . اما اولویت 108 ام دانشگاه فرهنگیان بوده که برای مصاحبه هم رفتم. احتمال می دهم مصاحبه را هم قبول شده باشم. الان می خواهم دانشگاه فرهنگیان را بروم. میتوانید راهنماییم کنید که ایا راهی برای تغییر الویت هست یا خیر؟

 • تصویر فرد

  احسان‏ - 98/6/23

  سلام. خسته نباشین.
  یکی بهم گفته بود اگه از دانشگاه سراسری قبول شدی باید حتما بری و ثبت نام کنی.
  میشه توضیح بدین ینی چی؟ ینی اگه دانشگاه ازاد قبول شم هم باید به سراسرس ثبت نام کنم؟!

 • تصویر فرد

  م‏ - 98/6/23

  سلام ببخشید رشته IT بدون کنکور میشه ثبت نام کرد؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 98/6/19

  سلام
  من از انتخاب شهر جا موندم
  چیکار میتونم بکنم
  راهنمایی کنید لطفا

 • تصویر فرد

  فرهاد علوی‏ - 98/6/12

  سلام،در انتخاب رشته های فرهنگیان اگر ظرفیت یه رشته محل یک نفر باشه با توجه به شرط بومي بودن ،تکلیف سهمیه پنج درصدی چه جوری ،لطفا در این باره توضیح بدید ممنون،

 • تصویر فرد

  فاطمه🌸‏ - 98/6/10

  سلام من تو شرایطی بودم ک متاسفانه تا الان نتونستم برم و انتخاب رشته کنم میشه الان اقدامی کنم الان من باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/6/10

  سلام وقت بخیر 
  میتونید الان انتخاب رشته صرفا براساس سوابق تحصیلی و انجام بدید. موفق باشید

 • تصویر فرد

  Fatemeh‏ - 98/6/9

  سلام ببخشید من الان مصاحبه دانشگاه فرهنگییان قبول شدم میخواستم بدونم اگه مصاحبه اشو رد شدم تکلیفم چی میشه لطفا جواب بدید.

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/6/9

  سلام وقت بخیر
  اگر از مصاحبه رد بشید انتخاب های دیگه ی شما بررسی میشه 

 • تصویر فرد

  .m.‏ - 98/6/6

  سلام برا انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی ثبت شماره پرونده ازمون ۹۷ مهمه؟؟

 • تصویر فرد

  Saqar‏ - 98/6/5

  سلام وقت بخیر من دانش آموز رشته تربیت بدنی هستم برای اینکه به دانشگاهای سراسری برم باید یکی از کنکورای نظری و بدم و از اون طریق انتخاب رشته تربیت بدنی بزنم، حالا بنظرتون تو کدوم یکی از رشته های انسانی و ریاضی موفق ترم و شاتس قبولیم بالا تره؟ ممنونم بابت مطالب خوبتون

 • تصویر فرد

  فیروزه شمشیری‏ - 98/6/5

  سلام
  من تو انتخاب رشته اولویت اولم رو اصفهان زدم و بعدش چند ظرفیتی.
  الان برام پیام اومده که چند ظرفیتی دانشگاه شاهد تهران رو اوردم و باید برم مصاحبه.
  پس یعنی این به معنای اینکه که اولویت اولمو که اصفهانه قبول نشدم؟ اخه هنوز جواب ها به طور کامل نیومده.
  لطفا به من جواب بدید چون نمیدونم الان باید چیکار کنم مصاحبه رو باید برم یا نه؟

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 98/6/4

  سلام من در انتخاب رشته سراسری معدل کتبی ام را صفر تایید کردم. ایا علت دعوت نشدنم به فرهنگیان معدلمه؟ امکان تغییر و اصلاحش الان هست؟

 • تصویر فرد

  M.t‏ - 98/6/4

  یه سوال داشتم
  من الان دانشگاه ازاد حسابداری میخونم
  و دیپلمم مال سال ۹۶ ئه و تجربی هستش
  من اگه بخوام سال دیگه کنکور بدم بهتره که توی کدوم گروه ثبتنام کنم و کنکور بدم که حسابداری دولتی قبول بشم؟
  و چه رتبه ای میخواد خدودا؟
  و اینکه میخوام دانشگاه اصفهان قبول شم

 • تصویر فرد

  هستی‏ - 98/6/4

  سلام من رتبم ۱۵۰۰۰ انسانی شدو ترازم۶۹۸۰ برا دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم ولی چرا دعوت به مصاحبه نشدم؟؟ ایا امکانش هست که تکمیل ظرفیت ورودی بهمن ماه دعوت به مصاحبه شم؟؟

 • تصویر فرد

  آرین‏ - 98/6/3

  سلام عذر میخوام چند تا سوال داشتم یک جواب نهایی کنکور ۹۸ حدودا چه موقع میاد سراسری و آزاد؟ و سوال بعدی اینکه اگر احتمالا من اولویت اول دانشگاه آزادمو قبول شم آیا نمیتونم اولویت های بعدیمو قبول شم و برم؟ و اینکه آیا در انتخاب رشته سراسری هم همینطوره؟ لطفا سریع جواب بدید خیلی متشکر

 • تصویر فرد

  نهال‏ - 98/5/30

  سلام وقت بخیر / میخواستم احتمال قبولی ام را در رشته ی کاردانی دامپزشکی با رتبه ی کشوری 115000 و بومی اهواز و رتبه درسهمیه منطقه 2 49000 رو بدونم

 • تصویر فرد

  نفس‏ - 98/5/27

  سلام من سال 98 که کنکور دادم دفعه دوممه و سال 97 مدرک پیش دانشگاهیمو گرفتم الان من جزو نظام قدیمم حساب میشم یا جزو نظام ترمی واحدی؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/27

  سلام وقت بخیر 
  بله میشید ترمی واحدی

 • تصویر فرد

  amir‏ - 98/5/27

  با سلام من فراموش کردم که علاقه مندی دانشگاه آزاد تهیه کردم یا نه میخواستم بدونم چگونه میتونم به این موضوع اطمینان پیدا کنم.

 • تصویر فرد

  امیر محمد‏ - 98/5/26

  سلام میخوام تربیت بدنی بخونم ولی تو روزانه و نوبت شبانه مجاز نیستم و نمیخوام از تهران خارج شم ب نظرتون چطوری و در چ نوع دانشگاهی انتخاب رشته کنم؟؟

 • تصویر فرد

  fateme‏ - 98/5/26

  سلام. من الان متوجه شدم توی کارنامه دانشگاه فرهنگیان غیرمجاز شدم ولی توی انتخاب رشته ام کد مربوط به دانشگاه فرهنگیان رو وارد کردم! مشکلی پیش نمیاد؟ ممکنه کلا انتخاب رشته هام توسط دستگاه خونده نشه؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/27

  سلام وقت بخیر 
  چه رشته ای و انتخاب کرده اید؟اگر تربیت بدنی باشد میتوانید انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  کیاوش‏ - 98/5/25

  سلام لطفاً راهنمایی کنید
  من رشتم تجربیه میخوام مدیریت بازرگانی بخونم بنظرتون چه کنکوری بدم برام قبولی روزانه راحت تر ه خودم نظرم کنکور ریاضی بدم

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/26

  سلام وقت بخیر 
  میتوانید از طریق کنکور تجربی،انسانی و یا ریاضی این رشته را انتخاب کنید. فرقی ندارد که کدام آزمون و بدید تا راحت ترباشه 

 • تصویر فرد

  مسعود‏ - 98/5/25

  سلام فقط خواستم بپرسم که آیا در زمان انتخاب رشته چون الان دوتا سامانه انتخاب رشته داریم اولویت با کدوم یک از این دوتاست (سوابق تحصیلی یا انتخاب رشته معمولی) چون میترسم رشته هایی که تو سوابق تحصیلی انتخاب کردم نیافتن اولویت اول لطفا جواب بدین

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/26

  سلام وقت بخیر 
  با سوابق و آزمون هرکدام انتخاب رشته جدا در سازمان سنجش دارند. اعلام نتایج نهایی شما 2 انتخاب دارید که هرکدام را که علاقه داشتید میتوانید انتخاب کنید

 • تصویر فرد

  پرسش گر‏ - 98/5/25

  سلام من یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من اگر در اعلام نتایج نهایی یک رشته روزانه قبول شم ولی به دلایلی در دانشگاه هیچ ثبت نامی انجام ندم و اصلا اون رشته رو ادامه ندم و سال دیگه کنکور بدم و در رشته روزانه دیگری قبول شم آیا امکان ادامه تحصیل وجود داره؟ سوالم مربوط به اون قانونی هست که میگه اگر در رشته روزانه ای تحصیل کردید دیگر امکان تحصیل در رشته روزانه وجود نداره. میخواستم ببینم در صورت قبولی و عدم ثبت و نام و ادامه تحصیل و.... بازم شامل این مورد میشود یا نه؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/26

  سلام وقت بخیر 
  اگر در انتخاب رشته سراسری روزانه رو انتخاب کردید و در اعلام نتایج نهایی شما دانشگاه روزانه قبول بشید و نخواهید که برید. سال بعد از شرکت در کنکور محروم هستید.

 • تصویر فرد

  زهره‏ - 98/5/25

  سلام من انتخاب رشته انجام دادم 10تا انتخاب اولم بود اموزش فیزیک فرهنگیان به ترتیب شهر های امل و بابل و تنکابن و ساری دیروز ویراییش کردم اصلا به کد های فرهنگیان دست نزدم ولی وقتی ویرایشمو ثبت کردم دیدم جلوی کد های فرهنگیان آمل و بابل و تنکابن و ساری رد شده نوشته شهر محل تحصیل تهران اگه میشه بهم بگین مشکل از کجاست..ممنونم

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/26

  سلام وقت بخیر 
  باید محل خدمت دانشگاه هایی که انتخاب کردید را ببینید کجا هستند

 • تصویر فرد

  فاطمه میرزایی‏ - 98/5/24

  لطفا این سوال هم جواب بدین ، من با دیپلم تجربی کنکور انسانی دادم ، اگر مثلا حقوق قبول بشم ، دانشگا ثبت نامم میکنن،؟ینی مشگلی نداره ک دیپلمم و پیشم تجربیه؟ و ایا اینک دیپلمو پیشم تحربیه تاثیزه خیلی زیادی داره توی قبولیم؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم و خسته نباشین .

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/24

  سلام وقت بخیر 
  اگر کنکور انسانی داده باشید هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد.
  امیدوارم دانشگاه مورد علاقتون قبول بشید، موفق باشید.

 • تصویر فرد

  فاطمه میرزایی‏ - 98/5/24

  ممکنه ک از بین انتخاب رشته هایی ک کردیم هیچکدوم رو قبول نشیم؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/24

  سلام وقت بخیر 
  شما 150 تا برای کنکور سراسری انتخاب دارید، درصد بسیار کمی وجود دارد که هیچکدام از ردیف هارو قبول نشوید مگر اینکه انتخاب رشته ی خود را بسیار بسیار بد چیدمان کرده باشید که امیدوارم اینطور برایتان پیش نیاید، موفق باشید.

 • تصویر فرد

  mx‏ - 98/5/23

  اگر کسی مجاز به انتخاب رشته روزانه نشود میتواند کد رشته محل های روزانه رو در انتخاب رشته وارد کند یا اصلا وارد نمیشود؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/24

  سلام وقت بخیر 
  امکان انتخاب روزانه نیست و خود سایت سنجش موقع انتخاب این کدرشته ارور میدهد

 • تصویر فرد

  soha‏ - 98/5/23

  سلام.من یه سوال مهم دارم ممنون میشم زودجواب بدیداگراطلاع درستی دارید.ازیه طرف میدونم که درانتخاب رشته بایدانتخابهامون به ترتیب ازخوشبینانه باشه بعدواقعی وبعدکف قابل قبول،حالا سوال من این هست که اگر ما شهریا منطقه بومیمون رو دراولویتهای بعدی یعنی واقع بینانه یاکف قابل قبول قراربدیم درصدبومی گزینی لحاظ میشه یانه فقط درصورتیه که تو انتخابهای اولمون باشه؟؟

 • تصویر فرد

  sahar‏ - 98/5/22

  سلام من درکنکور زبان شرکت کردم رتبه کشوریم 112694 ورتبع درسهمیه نهاییم 14306هست چ رشته ای و چ دانشگاهیی میتونم برم

 • تصویر فرد

  Z‏ - 98/5/21

  سلام من امسال کنکور شرکت کرده ام اما براساس سوابق تحصیلی میتونم شرکت کنم دیپلم تجربی هستم آیا میتونم رشته های علوم انسانی و ریاضی رو هم براساس سوابق تحصیلی انتخاب کنم

 • تصویر فرد

  ملیح‏ - 98/5/21

  سلام من دانشجوی شبانه فقه وحقوق سمنان هستم امسال هم کنکور شرکت کردم مجاز به انتخاب رشته شدم اگر همون دانشگاه سمنان روزانه انتخاب کنم ولی قبول نشم میتونم همون رشته رو ادامه بدهم تو همون دانشگاه یا حتما باید انصراف بدهم بعد انتخاب رشته کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 98/5/20

  سلام من امسال کنکور تجربی دادم و از رتبه خودم خیلی راضی نبودم اما وقتی درصدای خودمو توی رشته ریاضی محاسبه کردم رتبم خیلی بهتر بود خاستم بپرسم میتونم انتخاب رشته ریاضی انجام بدم؟

 • تصویر فرد

  محمد امین‏ - 98/5/20

  سلام من کنکو تجربی دادم آیا امکانش هست که رشته محل هایی رو که مربوط به کنکور ریاضی هست رو انتخاب کنم؟

 • تصویر فرد

  حسین رحیمی‏ - 98/5/20

  سلام امسال کنکور ریاضی سرکت کردم با رتبه 7140میخواستم ببینم رشته حقوق باآزمون پیام نور شیراز میتونم انتخاب کنم؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 98/5/19

  یک سوال در انتخاب رشته اگر کسی استان بومیش قزوین باشه میتونه سایر استان های ناحیه بومی خودش رو انتخاب کنه؟

 • تصویر فرد

  النا‏ - 98/5/19

  سلام توی کارنامم نوشته دوره های روزانه/نوبت دوم مجاز ب انتخاب رشته شدم..منظور ازین نوبت دوم شبانه هستش یا ک بهمن ماه ؟؟

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/20

  سلام وقت بخیر 
  منظور از نوبت دوم، شبانه هست. 

 • تصویر فرد

  هان‏ - 98/5/19

  سلام .خسته نباشید .با تراز 6756و رتبه در سهمیه 16000(5درصدی)برای دانشگاه خرم اباد چی قبول میشم؟

 • تصویر فرد

  بنده خدا‏ - 98/5/18

  سلام
  رشتم ریاضیه کنکور98بودم
  بارتبه5800میتونم توتهران ریاضیات وکاربردها بخونم؟😭

 • تصویر فرد

  نیما‏ - 98/5/18

  با سلام. با رتبه 2087 منطقه 3 تجربی. احتمال قبولی در رشته پزشکی و دندان پزشکی هست؟؟

 • تصویر فرد

  رز‏ - 98/5/18

  سلام میخواستم بدونم میتونم همزمان هم ازسهمیه منطقه۳وهم ازسهمیه که ماله زلزله زدگانه استفاده کنم؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  حمید‏ - 98/5/17

  سلام اگه روزانه سوابق تحصیلی قبول بشم و نرم ، ایا سال بعد از کنکور محروم میشم یا نه؟

 • تصویر فرد

  صبا‏ - 98/5/17

  سلام.
  میخواستم بدونم با رتبه ی 4000 در تهران چه رشته هایی را میتوان قبول شد؟
  رشته ی ریاضی هستم و سهمیه ی منطقه 1

 • تصویر فرد

  الهام‏ - 98/5/17

  با سلام
  با رتبه ۲۹۰۰۰ منطقه ۱ چه رشته ای امکان قبولی وجود دارد
  تشکر

 • تصویر فرد

  اوا‏ - 98/5/16

  ببخشید ولی ایمیلی که برای من فرستادید جواب سوال من نیست !!

 • تصویر فرد

  اوا‏ - 98/5/16

  سلام با رتبه 28716 منطقه 3 رشته تجربی امکان قبولی تربیت معلم یا پرستاری و مامایی تعهدی هست ؟

 • تصویر فرد

  کوثر‏ - 98/5/16

  سلام
  ظاهرا امسال قبل از اعلام نتایج آزمون عملی تربیت بدنی را برگزار کرده اند. فکر میکنید هنوز هم راهی هست که آزمون عملی رو داد؟

 • تصویر فرد

  کنکوری ۷۷‏ - 98/5/16

  سلام وقت بخیر من دانشگاه آزاد غیر مجاز شدم دلیلش چیه؟تو رو خدا راهنماییم کنید زودتر خواهش میکنم😭😭😭😭

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/5/16

  سلام وقت بخیر 
  چه رشته ای، رتبه تون چند شده و منطقه چند هستید؟

 • تصویر فرد

  جواد‏ - 98/5/15

  سلام دوستان
  بین بینایی سنجی و دندانپزشکی تعهدی کدوم انتخاب میکنید،؟

 • تصویر فرد

  خسروی‏ - 98/4/22

  سلام . من در دو رشته مدیریت و mba شرکت کردم. موقع انتخاب رشته حداکثر چند انتخاب می تونم انجام بدم؟ 100 تا 200 تا. یعنی برای هر کدام 100 رشته. میشه راهنماییم کنید. مرسی

 • تصویر فرد

  faezeh‏ - 98/4/14

  سلام موقع ثبت نام کنکور سراسری بند مربوط به دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور رو نزدم امکانش هست موقع انتخاب رشته دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور ثبت نام کنم

 • تصویر فرد

  خانم حسن زاده‏ - 98/4/15

  سلام وقت بخیر 
  میتونید زمان انتخاب رشته کارت علاقمندی به پیام نور و ... را خریداری کنید تا بتونید انتخاب رشته کنید. 

 • تصویر فرد

  هوتن فزونخواه‏ - 98/2/23

  با سلام  من در شاخه کاردانش رشته حسابداری ميخونم سال اخر هستم ميخوام بدونم من ميتونم با سوابق تحصيلي تو يه دانشگاه دولتي قبول شم لطفا راهنمايي کنين معدلم هم نوزده 

 • تصویر فرد

  Yalda‏ - 98/2/17

  سلام خسته نباشيد
  امكان ويرايش نوع سهميه از عادي به ٥ درصد قبل از كنكور هست يا ديگه نميشه اقدامي كرد؟
  بعد از مهلت ويرايش اسفند ماه سهميه بهم تعلق گرفت

 • تصویر فرد

  Fateme‏ - 98/2/4

  من انتخاب رشته با سوابق زدم ولی ایا امکان این وجود داره ک ویرایش زد و رشته به اون اضافه کرد؟

 • تصویر فرد

  0384548865‏ - 98/1/18

  با سلام
  پسری 17 ساله یازدهم ریاضی هستم علاقه مند رشته تربیت بدنی هستم
  ایا می توانم کنکور ریاضی بدهم و انتخاب رشته تربیت بدنی داشته باشم؟

 • تصویر فرد

  Helmaa‏ - 97/12/6

  سلام سال۹۸ کنکور تجربی میدم میتونم علاوه بر تجربی کنکور انسانی هم بدم اگر امکانش هست روندش چطوره
  باتشکر

 • تصویر فرد

  عاطی‏ - 97/11/21

  سلام،
  اقا لطفا هرکی میتونه جواب منو بده !!!!!!!!!!!!!!
  من امسال رشته کامپیوتر قبول شدم ولی به دلایلی نرفتم
  ی سال محرومم!
  الن میخوام تغییر رشته بدم ادبیات بخونم
  براسال بعدش که محرومیتم تموم میشه کنکور هنر
  سینما گرایش کارگردانی بدم!
  امکانش هس؟
  «پذیرش با شرایط خاص » یعنی چی شرایط خاصش چیه؟

 • تصویر فرد

  سیما عالی پور‏ - 97/10/18

  کسی که تو دانشگاه روزانه بر اساس سوابق قبول بشه ولی نتونه ثبت نام کنه دوباره میتونه‌بر‌اساس‌سوابق‌روزانه‌انتخاب‌رشته‌کنه

 • تصویر فرد

  سیما عالی پور‏ - 97/10/17

  سلام من روزانه باسوابق‌دیپلم پذیرفته‌شدم‌ولی‌دانشگاه‌بدلیل‌اماده‌نبودن‌مدارک‌ثبت‌نامم‌نکرد‌ایا‌دوباره‌می‌تونم‌روزانه‌با‌سوابق‌انتخاب‌رشته‌کنم

 • تصویر فرد

  معین‏ - 97/8/2

  سلام من در کنکور ۹۷رشته روزانه قبول شدم میتونم از ابان ثبت نام کنم و ادامه بدم

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 97/9/25

  سلام. احتمالا می رید تو کمیسیون دانشگاه بررسی می شید و احتمالش ست.

 • تصویر فرد

  انسان‏ - 97/7/14

  سلام ممنون که سهمیه بندی را توضیح دادید حالا همه متوجه شدند چرا بچه های تهران اینهمه نسبت به شهرستانی ها مورد ظلمند!! شهر شلوغ و پر ترافیک و حاشیه در حالیکه تمام شرایط کمک اموزشی مثل تمام کشور است خداروشکر که بیشترین امار مدارس دو شیفته و فرسوده هم به تهران اختصاص دارد چرا مسئولین این درصد ها و منطقه بندی مسخره را حذف نمیکنند یعنی شانس یه بچه تهرون براقبول شدن در رشته خوب در شهر خودش فقط 30% هست ؟؟؟!!! ایا این عدالت اجتماعیه ؟ اونوقت یکی از اخر کشور بیاد با رتبه افتضاحش همون رشته ای رو بخونه که این دانش اموز منطقه یک نتونست ولی رتبش هم بهتر بوده !!!!!! واقعا از اجرای اینهمه عدالت له شدیم همینه که وضع مملکت همینه رتبه های برتر واقعی خانه نشینن و رتبه های افتضاح بهترین صندلی ها را اشغال میکنند بعد میگن چرا وضعیت درهمه مشاغل اسفباره خب طرف مغزش نمیکشه دیگه !

 • تصویر فرد

  شقايق رجبي‏ - 97/7/11

  تورورخدا جواب بديدددددددد :(((((((((((

 • تصویر فرد

  شقایش رجبی‏ - 97/7/7

  سلام،ببخشید با تراز ۶۴۴۹ میشه در تکمیل ظرفیت ازادو خودگردان ازاد کرمان و یا شهرستاناش (زرند ،سیرجان،شهربابک و...) رشته مامایی و یا پرستاری قبول شد؟!

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 97/9/25

  سلام. شانس آزاد رو دارید

 • تصویر فرد

  علیرضا اسفندیاری بیات ‏ - 97/6/22

  سلام رتبه من 54000 پرستاری آزاد دانشگاه ظرفیت خودگردان میارم

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 97/6/21

  سلام آیا امکان تغییر نتایج تا مردوها تا 26شهریور وجود دارد؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  sa‏ - 97/5/21

  سلام
  در انتخاب رشته دانشگاه آزاد امکان انتخاب کد رشته های انسانی برای بچه های ریاضی هست؟؟؟ممنون از کسانی که جواب بدن.

 • تصویر فرد

  نگین ‏ - 97/5/16

  سلام ، با رتبه ی ۱۸۴۷۷ منطقه ۲ و با تراز ۸۰۶۷ میتونم فیزیوتراپی روزانه گیلان یا علوم ازمایشگاه کرج قبول شم؟
  ممکنه راهنمایی کنین چه رشته هایی تو دانشگاه روزانه میتونم قبول شم

 • تصویر فرد

  M‏ - 97/5/15

  سلام.برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان مبلغ ۵۵۰۰تومن رو ب کجا باید بریزیم توی دفترچه راهنما سازمان سنجش درست نگفته؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  Estella‏ - 97/5/14

  سلام _ ترازم تو کنکور زبان ۹۷ _ ۶۹۰۰ شد از شهر ما برای دبیری زبان دانشگاه فرهنگیان امسال نمیگیرن _ اگه استان ها و شهر های دیگه رو تو انتخاب رشته بزنم ممکنه قبول شم ؟

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 97/5/13

  سلام من با رتبه 2260 و تراز 9600 و درصدهای ادبیات 53 عربی77 دینی 64 زبان 86 ریاضی 43 زیست 60 فیزیک 61 و شیمی 54 و سهمیه عادی منطقه 1 ایا امیدی به پردیس یا ازاد داروسازی یا دندانپزشکی وجود دادرد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/5/13

  سلام من رتبم ۱۷هزار منطقه ۳ بوشهر شده ومجاز به انتخاب رشته فرهنگیان نیستم آیا احتمالی برای قبولی ندارم؟

 • تصویر فرد

  Adele‏ - 97/5/12

  لطفا نظر خودتون رو بگید ارجاع ندین به آخرین رتبه در رشته ها
  ممنون میشم خودتون جواب بدین

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 97/5/12

  سلام.ببخشید امکان انتخاب رشته های روزانه و هم صرفا با سوابق تحصیلی در بین 150 انتخاب وجود داره؟ یعنی مثلا هوشبری روزانه در اولویت اول و کاردانی هوشبری صرفا با سوابق تحصیلی در اولویت دومم باشه؟

 • تصویر فرد

  Adele‏ - 97/5/12

  سلام 
  میخاستم ببینم با نمره کل نهایی ۵٢٧٨ زیر گروه یک و ۵٣٨٩ زیر گروه دو رشته تجربی میتونم تکنسین اتاق عمل یا علوم ازمایشگاهی البته فوق دیپلم باشن دانشگاه ازاد خوزستان قبول بشم

 • تصویر فرد

  zhra‏ - 97/4/31

  سلام من علاقه زیادی ب تخصص تغذیه دارم باید رشته دانشگاهیم پزشکی باشه یاعلوم تغذیه؟

 • تصویر فرد

  آرش‏ - 97/4/25

  با سلام من میخواستم بدونم میتونم با درصدای زیر مهندسی عمران دانشگاه اهواز قبول بشم؟سهمیه منطقه ۱ هستم.
  ادبیات ۳۶ زبان ۲۸ عربی ۰ دینی ۷
  ریاضی ۱ فیزیک ۴ شیمی ۳۲

 • تصویر فرد

  نیلو دیدار‏ - 97/4/19

  سلام . اگه واسه امتحان پیش افتاده باشیم باید چیکار کنیم؟ اخه واسه انتخاب رشته باید کد سوابق تحصیلی داشته باشیم

 • تصویر فرد

  النار‏ - 97/4/13

  سلام.با تراز ۶۰۰۰میتونم مامایی ملی خرم اباد قبول شم؟تورو خدا جواب بدید

 • تصویر فرد

  یاشار‏ - 97/4/13

  سلام، استاد با رتبه ۱۹۰۰۰ منطقه سه می شه دامپزشکی بین الملل یا آزاد ورودی بهمن قبول شد ؟
  ممنون می‌شم راهنمایی کنین 🙏

 • تصویر فرد

  آوا‏ - 97/4/10

  سلام، من سهمیه ۵درصدی ایثارگران دارم رشتمم ریاضی با درصدای زیر
  ادبیات ۲۰ معارف ۴۰ عربی ۱۰ زبان ۰ ریاضی۴ فیزیک۰ شیمی۰
  میتونم ریاضی کاربردی فردوسی مشهد روزانه قبول بشم؟
  بومی مشهد نیستم ،تشکر

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 97/4/3

  سلام خسته نباشید ۱_میخواستم بدونم اگر ادبیات ۶۸ عربی ۶۰ دینی ۸۰ زبان ۷۶ زمین ۸۰ شیمی ۶۴ زیست ۵۶ فیزیک ۳۷ ریاضی ۳۳ باشه رتبه کشوری ام چند میشه و دارو تهران شیراز مشهد اصفهان قبولم ؟
  ۲_اگر بخوام رتبه تو منطقه رو بدست بیارم باید میانگین زیر گروه ها رو بدست بیارم ؟

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 97/4/2

  سلام
  کسانی ک امتحان پیش دانشگاهی رو افتادن و شهریور قراره پاس کنن چیکار باید بکنن
  باتوجه ب اینکه براانتخاب رشته کد سوابق تحصیلی پیش رو باید داشته باشیم

 • تصویر فرد

  فاطمه،گ‏ - 97/3/10

  سلام من رتبم توی کنکور ارشد مهندسی شیمی ۲۴۴۰خواستم بدونم امیدی هست شبانه قبول بشم؟؟؟
  میشه راهنمام کنید؟؟؟

 • تصویر فرد

  ندا نظام آبادی‏ - 97/3/9

  با سلام برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۷ در ستون سهمیه کدام رتبه برای آنالیز باید درج شود

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/31

  کدوم سوالا!!!

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/29

  سلام. بله میتونین امیدوار باشین. من چندتا سوال درباره انتخاب رشتتون دارم الانم که به بعضیاش جواب ندادین. 

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 97/3/5

  سلام. بفرمایید تا خودم جواب همه سوالاتتون رو بدم.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/29

  نظرم متاسفانه درج نشد..
  ترازم ۶۳۰۰ بود..
  ینی اگه امسال تراز بالای ۷۵۰۰ داشته بلشیم میشه فزیو شیراز قبول شد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  توی دفترچه ثبتنام ۹۷ که هنوز حد نصاب رو زده بود ۷۰درصد؟
  این افزایش تصویب شده شما مطمئنید؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  اینکه فقط توی محل های بومی همه سهمیه عس بقیه جاهاهم ک آزاد حساب میشه..
  مثلا اگر بنظرتون بالای ۷۵۰۰ بشه امکان قبولی هست؟
  میشه ایمیل یا ی آدس دیگه بذارین از خودتون

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  من سال ۹۵ ۶۳۰۰ بودم
  وای حدنصاب رفته بالا که خیلی سخت میشه...
  من پرستاری نزده بودم فک کنم اگه میزدم شاید قبول میشدم
  با هوشبری شیراز زده بود ۱ اختلاف
  سال ۹۴ شنیدم که گفتن یه نفر با این سهمیه همه درساشو ۲۵ زده دندون شیراز قبول شده،شما سال اولتونه؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/25

  حالا هم که حدنصاب سهمیه ایثارگران بالا رفته و قبولی توش سخت شده معلوم نیست با ما چیکار میکنن چون هیچ توضیحی نمیدن درباره این سهمیه پس ممکنه هرجور که بخوان پذیرش کنن.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/25

  سلام. میشه ترازتونو تو کنکور 95بگید؟ کدوم استان هستین؟ پرستاری چی انتخاب کرده بودی؟ مشاور میگفت یه حداقل سطحی رو باید کسب کرد مثلا گفت واسه فیزیوتراپی از تراز 7000 به بالا شانس داره. این تراز هم میشه حدود رتبه 25 یا 26 زیرگروه 1.واسه پزشکی هم گفت از 7500به بالا که حدودا میشه رتبه 18و 17 به پایین.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/24

  هیچکس اطلاعلاتی نداره...اصلا کسی با این سهمیه قبول شده؟برای من زده بود آخرین رتبه قبولی برای فزیو شیراز ۱ و رتبه من ۶
  اینا چحوریه؟!
  کاش زودتر نظرمو ببینید..

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/24

  سلام آقا مهدی من سال ۹۵ توی سهمیه خانداده شهدا ۶۱ شدم
  ولی قبول نشدم
  چه رتبه هایی قبول میشن؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/23

  سلام. مریم خانم منم سهمیه خانواده شهدا دارم. میشه بگید چندمین کنکورتونه و تراز و رتبه تونو تو سهمیه بگید؟ هر سوالی داشتی بپرس مشاور بنیاد یه چیزایی درباره سهمیه گفته برام.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/14

  سلام
  راجب خانواده شهدا اطلاع بدین
  گذشته ها ک کامنت گذاشتن
  یا یجوری همو نیدا کنیم بتونیم ب هم اطلاعات بدیم

 • تصویر فرد

  آیدا قربانی‏ - 97/1/19

  سلام وخت بخیر من اگ بخوام دانشگاه سراسری تبریز قبول شم فیزیوتراپی یا رادیولوژی چ رتبه ای باید بیارم؟؟منطقه ۲هستم

 • تصویر فرد

  آیداقربانی‏ - 97/1/19

  سلام خسته نباشید سوالی داشتم من میخوام تو دانشگاه تبریز قبول شم فیزیوتراپی یا رادیولوژی.چه رتبه ی نیازه ک بیارم؟

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 97/1/5

  درود
  ببخشید با چه رتبه یاترازی تربیت بدنی دانشگاه رازی کرمانشاه قبول میشم؟!؟منطقه3 هستم

 • تصویر فرد

  Zahra shahmari‏ - 96/11/25

  سلام من دیپلم هنر. دارم کارودانش میتوتم بعدازگرفتن غیر خضوری پیش دانشگاهی چون چن سال اژ دوران مدرسه ام میگذره ،میتونم کنکور پزشکی یاتربیت بدنی سراسری بدم؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/11/17

  سلام من سهمیه خانواده شهدا(خواهر شهید) دارم برای قبولی در رشته دندون پزشکی چه تراز و رتبه و درصد هایی رو باید کسب کنم؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/11/17

  نظرات سایتتون مشکل داره بقیه صفحات باز نمیشه

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 96/11/15

  من رشتم ریاضیه واس قبولی روانشناسی باید درسهامو چند درصد بزنم؟؟؟

 • تصویر فرد

  هستي‏ - 96/11/12

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم با سهميه منطقه ٢و ٥درصد ايثارگر چه رتبه اي در سهميه و بدون سهميه بايد داشته باشم ك بتونم پزشكي جندي شاپور اهواز در بيام
  ممنون ميشم اگر راهنماييم كنيد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/11/7

  سلام.ببخشید برای ثبت نام کنکور امسال طبق توصیه مشاورا از سهمیه منطقه 3 به جای سهمیه ایثارگران استفاده کردم .انتخاب درستی بوده یا نه؟! شانسم برای رتبه زیر 1000 زیاده.تاثیر کدوم سهمیه بیشتر خواهد بود؟

 • تصویر فرد

  آیدا‏ - 96/11/7

  سلام
  من تو کنکور سال 97 ثبت نام کردم ولی میخواستم بپرسم اگر در بند مربوط انتخاب گروه آزمایشی فقط بزنم زبان های خارجی میتونم به تنهایی در کنکور زبان شرکت کنم؟ چون میخوام ففط کنکور زبان بدم، لازم نیست اون آیتمی که مربوط به "علاقمند به شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز هستم" رو هم تکمیل کنم که؟

 • تصویر فرد

  اسماعیلی‏ - 96/11/7

  سلام ...ببخشی رشته بینایی سنجی دانشگاه فردوسی شبانه هم داره؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/11/7

  سلام من تو ثبت نام کنکو 97 علاقه مندی به غیر دولتی رو زدم خیر یعنی نمی تونم آزاد رو انتخاب رشته کنم؟ آیا رهی هست بشه ویرایش کرد؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/11/6

  سلام. آیا برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق کنکور بمانند دولتی هر فرد متناسب با رشته ای که در آن شرکت کرده میتواند اتخاب رشته کند یا هر رشته ای را به طور دلخواه در زیرگروه های مختلف می تواند انتخاب کند؟؟

 • تصویر فرد

  سینا‏ - 96/11/5

  سلام خسته نباشید
  در خصوص دوره شبانه ی دانشگا صنعتی شریف
  با حداکثر چه رتبه ای امکان قبولی مکانینک هست( برای دوره شبانه)
  ممنون میشم جواب بدین

 • تصویر فرد

  نجمه‏ - 96/11/2

  سلام تو رو خدا جواب بدین کنکور ریاضی با پاسخنامه سفید و سهمیه ایثارگری احتمالش هست روزانه قبول شم؟منطقه دو هستم؟خواهش جواب بدین

 • تصویر فرد

  سوزان .م‏ - 96/10/28

  سلام خسته نباشین
  من دارای سهمیه ۵ درصد ایثارگری جدید هستم بخوام رشته های پزشکی یا دندون یا دارو دانشگاه تهران یا دانشگاه شهید بهشتی قبول بشم چه رتبه هایی میخواد(حداقل و حداکثر)؟خواهش میکنم جواب بدین خیلی پرسیدم ولی جواب نداد کسی

 • تصویر فرد

  ناز🌹‏ - 96/9/22

  سلام وقتتون بخیر ، راحب سهمیه خواهر شخید هیجا اطلاعاتی نیست، تو کامنتا دیدم شما اطلاع دارین، اگه ک ترازم۸هزار باشه میشه زیر ۱۰ رتبم؟ فزیوتراپی میشه آورد؟

 • تصویر فرد

  محمد علی جاسم زاده‏ - 96/9/16

  سلام خسته نباشید این صحت داره که اگر در استعداد های درخشان باشیم میتونیم بدون ازمون وارد دانشگاه بشیم
  اگه داره چه رشته هایی رو میتونیم بدون ازمون وارد دانشگاه بشیم

 • تصویر فرد

  م شرافتی‏ - 96/9/7

  سلام من سوال پرسیده بودم ایمیل تاییدش به دستم رسیده ولی بقیه صفحات نظرات سایت باز نمیشه که جواب سوالمو ببینم اگر میشه ایمیل کنین واسم

 • تصویر فرد

  علي‏ - 96/9/6

  سلا خسته نباشيد،
  اگر كسي روزانه مجاز نشده باشه ولي انتخاب رشته كنه ممكنه ك فرهنگيان و قبول شه؟يا همون روزانه رو؟؟
  مرسي

 • تصویر فرد

  م شرافتی‏ - 96/9/5

  سلام
  من ترم آخرمهندسی فناوری اطلاعاتم وقت زیادی واسه درس خوندن کنکور ندارم
  استان چهارمحال و بختیاری هستم اگر کنکور شرکت کنم میتونم با سوابق تحصیلی دانشگاه اصفهان کارشناسی ارشد نرم افزار قبول بشم ؟
  اگر با ازمون شرکت کنم چند درصد شانس قبولی دارم
  لطفا جواب بدین خیلی واسم مهمه
  ممنون

 • تصویر فرد

  ارشا‏ - 96/8/27

  سلام.برای پزشکی شهرکرد چه ترازی لازمه؟سهمیه منطقه دو

 • تصویر فرد

  آریان‏ - 96/8/25

  سلاممم
  من الان تجربیم ولی میخوام زبان هم کنکور شرکت کنم
  امکانش هست؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  پویا ‏ - 96/8/21

  سلام ميخواستم بدونم من که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان نشدم ولی الان پشيمانم و ميخوام الان در تکمیل ظرفیت بزنم نميتونم یا راهی هست؟؟؟

 • تصویر فرد

  M‏ - 96/8/21

  سلام و خسته نباشید
  من برای کنکور ۹۷رشته انسانی و منحصرا زبان میخوام شرکت کنم و میخوام توی انتخاب رشته تربیت دبیر رو انتخاب کنم.حالا اگر من توی مصاحبه قبول نشم تکلیفم چی میشه؟باید دوباره سال بعد کنکور بدم؟الویت های دیگم حساب نمیشه؟

 • تصویر فرد

  علی رضا‏ - 96/8/19

  سلام من فرزند جانباز 10درصد هستم ودرکنکور هم سهمیه بهم تعلق گرفت والان بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماریها دعوت به مسحابه شدم الان باسهمیه چقدرشانس قبولی دارم اینم بگم که 22نفرامده بودند برای مسحابه وظرفیت دانشگاه11نفربود وهمچنین تنهاکسی بودم که ازسهمیه جانبازی استفاده میکردم

 • تصویر فرد

  Mohammad reza‏ - 96/8/16

  سلام ، میشه هم کنکور ریاضی داد هم زبان ؟
  بعد برای انتخاب رشته میشه برای جفتشون انتخاب رشته روزانه کرد؟

 • تصویر فرد

  ماریا باغبان‏ - 96/8/16

  سلام
  با دیپلم تجربی در کنکور 96 شرکت کردم آزاد مهندسی مکانیک قبول شدم و نرفتم
  میخوام ورودی بهمن مترجمی زبان انگلیسی بخونم امکانش هست

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/8/14

  سلام من دانشجوی ترم ۵ رشته نرم افزار بودم الان یک سال و نیمه مرخصی ام ب خاطر بارداری ...میخوام کنکور بدم دوباره روانشناسی بخونم ..
  ب نظرتون کاردانی رشته خودم را بگیرم بعد کنکور بدم یا انصراف بدم و کنکور بدم
  بعد ایا شانس قبولی دارم؟
  دانشگاه دولتی

 • تصویر فرد

  مریم ‏ - 96/8/12

  سلام
  درمرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری۹۶ ک اواخرآبانه بامعدل کتبی14ومعدل کل دیپلم۱۷شانس قبولی دررشته علوم ورزشی روزانه براساس سوابق تحصیلی دارم ممنون میشم اگرکمکم کنید باتشکر

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 96/8/8

  سلام. در کنکور بجای زبان انگلیسی چه زبان های دیگر میشه استفاده کرد. ممنون

 • تصویر فرد

  خانم حسینی‏ - 96/8/5

  سلام.اگر کسی با تراز 6470 و رتبه 2000 و سهمیه 5% ایثارگران دعوت به مصاحبه تربیت معلم نیمه متمرکز شود.آیا امیدی در قبولی نهایی وجود دارد؟؟؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/7/29

  سلام. من جایی خوندم که سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای رشته ریاضی و انسانی وجود نداره چون تعدادشون کمه. این درسته؟ ریاضیا سهمیه 5 درصدی ندارن؟

 • تصویر فرد

  Kiana‏ - 96/7/27

  سلام ببخشید میشه بدونم کسی که دیپلم طراحی لباس داره چه رشته هایی میتونه کنکور بده؟مرسی

 • تصویر فرد

  mahsa‏ - 96/7/26

  سلام.ببخشید رشته تجربی هستم امسال کنکور دادم با سوابق ی رشته قبول شدم نرفتم دانشگاه امسال میتونم کنکور بدم روزانه قبول بشمم؟

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 96/7/25

  باسلام و خسته نباشید
  ببخشید اگه فارغ التحصیل کارشناسی زیست شناسی از دانشگاه پیام نور باشی میتونی ارشد بهداشت دانشگاه دولتی آزمون بدی؟

 • تصویر فرد

  مینا‏ - 96/7/24

  سلام میشه کمکم کنید. موقع ثبت نام ارشد کارت علاقه مندی اشتباهی نگرفتم ولی موقع انتخاب رشته سریال علاقه مندی واسه پیام نور و اینا رو گرفتم و انتخاب هم کردم که قبول نشدم... الان که میخوام تکمیل ظرفیت بزنم میگه شما علاقه مندی ثبت نکرده بودید؟؟؟ مگه میشه؟؟؟ میشه کاری کرد؟؟؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت