دفترچه انتخاب رشته تجربی 1401 | دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی

لینک دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1401 برای دانلود قرار داده شده است. دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی برای اطلاع از ظرفیت ها و انجام فرایند انتخاب رشته برای داوطلبان ضروری است.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی

 

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.
https://final.3gaam.com/

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی 1401

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری بهتر است اطلاعات لازم در مورد شانس قبولی در رشته ها و دانشگاه های مختلف را با توجه به رتبه خود در هر زیرگروه جمع آوری کنید و پس از اولویت بندی همه انتخاب های خود، اقدام به انتخاب رشته نهایی نمایید. سعی کنید در پر کردن فرم نهایی انتخاب رشته سنجش عجله نکنید.

انتخاب رشته تجربی 1401 وقتی صحیح انجام می شود که شما براساس علاقه انتخاب های خود را چیده باشید و اولویت بندی انتخاب رشته خود را براساس علاقه به رشته و دانشگاه قرار دهید. برای این که بتوانید شانس قبولی خود را به دقت ارزیابی کنید و اولویت بندی خود را به خوبی انجام دهید، می توانید از ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی استفاده کنید. 

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1401 به محض انتشار برای دانلود قرار می گیرد. در حال حاضر می توانید دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 99 را دانلود کنید.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1401

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 99 

 

 

 

دفترچه انتخاب رشته تجربی

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری داوطلبان گروه های آزمایشی و به ویژه گروه تجربی می بایست نسبت به انتخاب رشته تجربی اقدام کنند. داوطلبان برای انتخاب رشته در هریک از گروه های آزمایشی قبل از انجام هر کاری باید بدانند در کدام دوره های تحصیلی و کدام زیرگروه ها مجاز به انتخاب رشته شده اند و در مرحله بعدی به مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور بپردازند و تمامی نکات لازم را مورد بررسی قرار دهند. البته داوطلبان توجه داشته باشند این دفترچه برای رشته های با کنکور گروه های آزمایشی منتشر می شود و لذا برای رشته های بدون کنکور دفترچه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی باید مورد مطالعه قرار بگیرد. در سال های اخیر رشته های بدون کنکور مورد توجه داوطلبان گروه های آزمایشی قرار گرفته است؛ گروه آزمایشی تجربی هم با داشتن لیستی از رشته های بدون کنکور تجربی می تواند گزینه ای منایب برای تعداد زیادی از داوطلبان باشد.

توصیه ما به داوطلبانی که در کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته شده اند این است که برای انتخاب رشته های با کنکور به نرم افزار انتخاب رشته 3گام مراجعه کنند تا نسبت به شانس های قبولی خود مطلع شوند. برای مثال نرم افزار انتخاب رشته تجربی 3گام با استفاده از رتبه ها و درصدها داوطلبان می تواند شانس های قبولی آن ها را با کمترین درصد خطا نشان می دهد. داوطلبان رشته های تجربی دقت داشته باشند که به هنگام انتخاب رشته از آخرین رتبه های قبولی تجربی هم اطلاعات کافی داشته باشند تا در انتخاب رشته خود از این اطلاعات بهره مند شوند. از طرف دیگر برای یک انتخاب رشته درست و متناسب با شرایط و تیپ شخصیتی خود می بایست هم به شناختی از خود رسیده باشید و هم شناخت خوبی از رشته های تجربی داشته باشید که برای این شناخت معرفی رشته های تجربی به داوطلبان می تواند بسیار کارساز باشد.

علاوه بر رشته های با کنکور و بدون کنکور تجربی که در بالا به توضیح آن ها پرداختیم در این میان تعدادی از داوطلبان کنکور تجربی ممکن است پیگیر انتخاب رشته تربیت معلم باشند و بخواهند در این رشته ها با موفقیت قبول شوند لذا می توانند در جهت کسب اطلاعات در این باره به لینک آبی شده مراجعه کنند.

 

 

محتوای دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی دارای قسمت های مختلفی است که مطالعه و شناخت هر بخش به انتخاب رشته با کیفیت داوطلبان کمک شایانی خواهد کرد. در اینجا به توضیح بخش های آن خواهیم پرداخت:

 

بخش اول دفترچه انتخاب رشته تجربی

در بخش اول دفترچه انتخاب رشته که برای همه گروه های آزمایشی پنجگانه کنکور (تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان) یکسان می باشد به توضیحاتی در مورد شرایط و ضوابط کلی پذیرفته شدن دانشجویان، گزینش دانشجویان، کارنامه اولیه کنکور سراسری و انتخاب رشته پرداخته است. علاوه بر این توضیحاتی درباره سهمیه های کنکور سراسری نظیر سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، رزمندگان، خانواده شهدا و سایر سهمیه ها هم قرار داده شده است. البته مباحث دیگری هم در این بخش توضیح داده شده اند که در ادامه به لیست آن ها اشاره می شود:

 • تعهدات تحصیل رایگان دانشجویان پذیرفته شده
 • نحوه بومی گزینی یا گزینش بومی
 • توزیع ظرفیت در رشته ها و دوره های مختلف
 • شرایط کلی تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (دوره های روزانه، شبانه، دانشگاه فرهنگیان، نیمه حضوری، پیام نور و غیر انتفاعی و پردیس خودگردان)

 

 

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته تجربی

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی هم اطلاعات مختلفی در مورد شرایط، ضوابط عمومی و اختصاصی موسسات را در بر می گیرد که در اینجا به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. در این بخش به صورت خلاصه در مورد شهریه دوره های غیر روزانه اعم از شهریه کارشناسی دوره شبانه، شهریه دانشگاه پیام نور، شهریه دانشگاه غیر انتفاعی و شهریه پردیس خودگردان توضیح داده شده است و در قسمت های بعدی به شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و البته در مورد شرایط دانشگاه های خاص توضیحاتی ارائه شده است.

 

بخش سوم دفترچه انتخاب رشته تجربی

در بخش سوم دفترچه انتخاب رشته تجربی به اطلاعاتی در مورد لیست کد رشته محل ها، فرم پیش نویس انتخاب رشته توضیح داده شده است. در حقیقت اطلاعاتی مانند دوره تحصیلی، کد رشته محل، نام دانشگاه و یا موسسه محل تحصیل، نام رشته تحصیلی، ظرفیت پذیرش در دو نیمسال اول و دوم در این بخش قرار گرفته اند که داوطلبان کنکور سراسری تجربی باید آن ها را به دقت مورد مطالعه قرار دهند. در پایان هم فرم پیش نویس انتخاب رشته قرار گرفته است که داوطلبان می توانند انتخاب های خود را به ترتیب علاقه در آن بنویسند.

 

 

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی 1401 مدتی بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری 1401 در سایت سنجش به آدرس sanjesh.org منتشر می گردد و پس از آن سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری باز می شود.

معمولا داوطلبان به مدت یک هفته فرصت دارند با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، حداکثر 150 رشته از دانشگاه های روزانه، نویت دوم، پیام نور، مجازی، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را انتخاب و در فرم انتخاب رشته کنکور تجربی خود وارد کنند. لازم است داوطلبان گروه آزمایشی تجربی قبل از شروع به انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته تجربی 1401 را مطالعه کنند و کد رشته محل های مورد نظر خود را (بر اساس ضوابطی که در دفترچه انتخاب رشته تجربی 1401 درج شده) انتخاب و بر اساس اولویت بندی،  چیدمان آن ها را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1401 درج نمایند و پس از اطمینان آن ها را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند.

بدیهی است پس از تائید نهایی کد رشته های انتخابی توسط داوطلب، شماره 15 رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد. این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می شود. همچنین پس از انتخاب رشته و دریافت رسید 15 رقمی نیز داوطلبان می توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش نمایند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 و دانشگاه آزاد 1401 به صورت جداگانه می باشد. زمان انتخاب رشته کنکور تجربی دانشکاه آزاد 1401، لیست رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org منتشر می شود و همه ی داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه، به سایت ذکر شده مراجعه کنند و پس دریافت دفترچه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

مشاوره حضوری انتخاب رشته کنکور سراسری نیز در محل موسسه واقع در میدان انقلاب توسط مشاوران بسیار باتجربه و خبره انجام خواهد شد. از مشاوره های تلفنی انتخاب رشته کنکور تجربی نیز می توانید بنا به نیاز و به خصوص داوطلبان شهرستانی استفاده کنند.

می توانید دفترچه انتخاب رشته  تجربی 99 و 98 را از طریق لینک های زیر دانلود نمایید.

 

 

سوالات متداول:

چگونه می توانیم به دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی دسترسی پیدا کنیم؟

شما می توانید دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی را از مطلب دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی در سایت 3گام دانلود کنید.

چگونه انتخاب رشته کنکور تجربی بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی را انجام دهم؟

پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از سال 1392 در کنار پذیرش از طریق کنکور اجرا می شد. داوطلبان در زمان ثبت نام برای کنکور سراسری با انتخاب یک گزینه در فرم ثبت نام می توانستند رشته های بر اساس سوابق تحصیلی را در زمان انتخاب رشته، انتخاب کنند.  برای انتخاب رشته کنکور تجربی بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی به مطلب لیست رشته های بدون کنکور سراسری -پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مراجعه کنید.

شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد چگونه است؟

انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد به صورت جداگانه است. زمان انتخاب رشته کنکور تجربی دانشکاه آزاد، لیست رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد در دفترچه ای جداگانه تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org منتشر می شود و همه ی داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته این دانشگاه، به سایت ذکر شده مراجعه کنند و پس دریافت دفترچه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

سایر بخش های کنکور سراسری تجربی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  کیمیا ام‏ - 99/6/12

  سلام ایا رشته فیزیوتراپی تعهدی میشه رفت

 • تصویر فرد

  N‏ - 99/5/24

  سلام
  الان دفترچه ۹۹ک براساس سوابقه هنوز نیومدع؟؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 99/5/25

  سلام چرا اومده از لینک زیر می تونید دریافت کنید
  دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی 99

 • تصویر فرد

  علی‏ - 99/2/26

  با سلام ، سوالی داشتم اینکه شما لیست دانشگاه های تجربی هر استان رو میزارید خیلی خوله ولی نوشته با آزمون و از کجا بفهمیم ملی هست یا آزاد.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

برای کنکور دی دیر نشده، همین امروز ثبت نام کن و شروع کن