انتخاب رشته کنکور 99 - فن آخر انتخاب رشته

تعداد بازدید 11196 دفعه

در انتخاب رشته کنکور 99 ضمن ارائه نکاتی برای انتخاب رشته و اولویت بندی بهتر انتخاب ها، مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش را به صورت تصویری برای شما قرار داده ایم. انتخاب رشته کنکور 99، کامل ترین راهنمایی است که مطالعه خواهید کرد. در این راهنما هرجا به مطلب کامل تری در مورد نکات ریز انتخاب رشته نیا بوده به آن لینک داده ایم.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری - راهنمای گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری - راهنمای گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

 انتخاب رشته کنکور 99 

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 99، زمان انتخاب رشته کنکور سراسری فرا می رسد و داوطلبان باید به کمک دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 و مطالعه دقیق آن و اطلاع از شرایط و ضوابط انتخاب رشته کنکور سراسری 99، مراحل انتخاب رشته را دنبال کنند. در ادامه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 و مراحل و نکات مهم آن را برای شما شرح خواهیم داد.

نکته ای که در انتخاب رشته کنکور سراسری 99 بسیار اهمیت دارد، اطلاع دقیق از رشته ها و آینده آن هاست. چراکه بدون اطلاع از رشته های دانشگاهی و آینده آن ها انتخاب درستی نمی توان کرد.

شما می توانید معرفی رشته های دانشگاهی انسانی، رشته های ریاضی، و رشته های تجربی را در لینک زیر بخوانید. در این معرفی ها در مورد وظایف فارغ التحصیلان رشته و حوزه های کاری آنان، دوره تحصیل رشته ها، آینده تحصیل رشته های علوم انسانی، امکان مهاجرت، دانشگاه های برتر، وضعیت اشتغال، مزایا و معایب و ... صحبت کرده ایم. 

معرفی کامل رشته های انسانی

معرفی کامل رشته های تجربی

معرفی کامل رشته های ریاضی

 برای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عجله نکنید و با دقت شرایط و ضوابط دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را بخوانید.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

انتخاب رشته کنکور 99 - دوره های نوبت دوم، پردیس خودگردان، و مجازی

در انتخاب رشته کنکور سراسری 99 باید انواع دوره ها و دانشگاه ها را بشناسید.

برای قدیمی تر ها: نوبت دوم همان شبانه است!

تا آنجا که ما اطلاع داریم و از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 استنباط می گردد انتقال از نوبت دوم به روزانه محال است.

به شهریه دانشگاه ها توجه کنید. بعضی از انتخاب ها ممکن است برای شما گران تمام شود!

همچنین شما می توانید برای انتخاب دانشگاه آزاد راهنمای انتخاب رشته  سراسری دانشگاه آزاد را در سایت 3گام بخوانید. و همه چیز را در مورد انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد بدانید.

 

 انتخاب رشته کنکور 99 - شهریه دانشگاه ها در مقطع سراسری 99

دانشگاه های کشور در دوره روزانه رایگان است و در ازای تعهد به خدمت شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی شود، درحالیکه دانشگاه های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه های پردیس خودگردان، و دوره های مجازی شهریه پرداز  هستند.

قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری به طور دقیق فرق نوبت دوم (شبانه) و پردیس خودگردان را بدانید.

 

 انتخاب رشته کنکور 99 - اولویت بندی انتخاب رشته کنکور سراسری 99

در انتخاب رشته کنکور سراسری می توانید 150 رشته را انتخاب کنید. انتخاب ها را بر اساس اولویت علاقه، هزینه و فاصله دانشگاه تا شهر محل زندگی تان بچینید.

 توجه داشته باشید که می توانید در انتخاب رشته از ایده آل ترین و خوشبینانه ترین رشته ها شروع کنید و کم کم رشته هایی با احتمال قبولی بالا و واقع گرایانه را در لیست انتخاب رشته تان قرار دهید.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

 انتخاب رشته کنکور 99 - انتخاب رشته ارشد پیام نور و غیرانتفاعی

برای انتخاب رشته در دانشگاه پیام نور بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری 99، داوطلبان باید شماره سریال علاقمندی انتخاب رشته دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی را خریداری کنند. انتخاب رشته دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی همزمان با دانشگاه های سراسری صورت می گیرد و سازمان سنجش مسئول برگزاری انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه پیام نور است.

در میان دانشگاه های پولی که ارائه دهنده رشته های کارشناسی هستند، دانشگاه پیام نور ارزان تر از دانشگاه های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، و دانشگاه آزاد اسلامی است (البته به رشته هم بستگی دارد). همچنین متغیرترین شهریه های دانشگاه ها برای دانشگاه های غیرانتفاعی است و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر فرق دارد. همچنین دانشگاه های غیرانتفاعی کیفیت یکسانی ندارند و همه آن ها با یکدیگر فرق دارند. در حالیکه دانشگاه های پیام نور نسبتا کیفیت یک دست تری دارند. چراکه به صورت مرکزی اداره می شود.

توجه کنید که تعداد انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور سراسری 150 تاست و داوطلبان می توانند در این 150 انتخاب تعدادی از رشته های دانشگاه های پیام نور را بگنجانند. درصورت قبولی در  دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی، نتیجه و جواب انتخاب رشته در کنار نتایج دانشگاه های دولتی اعلام می شود.

 

 

 انتخاب رشته کنکور سراسری 99 - پاسخ به سوالات متداول انتخاب رشته کنکور سراسری

 • تراز در کنکور سراسری 99 چطور حساب می شود؟
 • در انتخاب رشته کنکور سراسری، روزانه انتخاب کنم یا شبانه؟ 
 • نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد در سال 99 چگونه است؟
 • با توجه به رتبه من امکان قبولی در مقطع کارشناسی دوره روزانه وجود دارد یا نه؟

برای پاسخگویی به این سوالات از مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99 استفاده کنید. 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

 انتخاب رشته کنکور 99 - نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام

شما می توانید بعد از تهیه پیش نویس رشته های انتخابی تان و قبل از اقدام به انتخاب رشته برای کسب اطمینان از انتخاب هایتان از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام استفاده کنید. نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری  3گام ماحصل بررسی چندین هزار کارنامه است و عوامل مختلف موثر بر کنکور سراسری را در انتخاب رشته اثر می بخشد.

همچنین در نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام به شما کمک می کند تا چطور اولویت های تان را بچینید تا شانس قبولی تان را افزایش دهید. نرم افزار انتخاب رشته 99 به شما کمک می کند تا میزان قبولی خود را در رشته های انتخابی تان بسنجید و با اطمینان بیشتر فرم انتخاب رشته تان را پر کنید.

ویژگی های نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام

 • تحلیل احتمال قبولی در 4 سطح پراحتمال، خوش بینانه، کم احتمال، و منطقی
 • اولویت بندی برمبنای شرایط داوطلب
 • ارائه فایل خروجی نهایی مطابق با اصل دفترچه سنجش (این فایل شامل نتایج و جواب انتخاب رشته سراسری شما خواهد بود)

همچنین نرم افزار انتخاب رشته مجازی براساس سنجش 99 برای روزهای حساس انتخاب رشته کنکور سراسری آماده سازی شده است و نکته مهم درباره این نرم افزار مجازی برای انتخاب رشته کنکور سراسری این است که براساس آخرین دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش که در سایت سنجش در زمان انتخاب رشته منتشر می شود، ارائه می شود و از همه مهم تر برای تمامی کنکورهای تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی قابل استفاده و دسترسی است.

 

 راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99  - مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام

 وقتی مدت زمان انتخاب رشته کنکور سراسری اعلام می شود، داوطلبان برای انتخاب درست و منطقی به تکاپو می افتند و می خواهند از هر منبعی برای انتخاب رشته ای مناسب کمک بگیرند. یکی از این منابع وجود مشاوران تخصصی انتخاب رشته است که در این کار تجربه کافی را داشته باشند.

 در چنین شرایطی، موسسه آموزشی 3گام برای داوطلبان امکانی را فراهم می کند تا بتوانند از مشاوره های تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری استفاده کنند. مشاوران تخصصی انتخاب رشته سراسری 3گام به سوالات متداول و گوناکون انتخاب رشته کنکور سراسری 99 پاسخ خواهند داد. علاوه بر مشاوره حضوری، امکان برقراری مشاوره های تلفنی برای داوطلبانی که در تهران حضور ندارند و یا امکان مراجعه حضوری را ندارند، فراهم است.

درباره انتخاب رشته سهمیه 5 درصد کنکور سراسری در مطلب سهمیه 5 درصد ایثارگری و انتخاب رشته کنکور 99در سایت 3گام بخوانید.


رزرو مشاوره با رتبه های برتر

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 - نکات مرحله به مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری

 • دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را به دقت و به طور کامل مطالعه کنید. پس از شروع زمان انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و لینک درج شده قرار خواهد گرفت.
 • دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری حاوی اطلاعات شرایط و ضوابط انتخاب رشته، اطلاعات کلی درباره انتخاب رشته مثل تاثیر سهمیه ها، جدول رشته ها و کد رشته محل ها، و پیوست است.
 • قبل انتخاب رشته کنکور سراسری 99، ابتدا رشته هایی که می خواهید آن ها را برگزینید، به خوبی بشناسید و از شرایط، مزایا و معایب آن مطلع شوید. سپس کد محل رشته های مورد نظرتان را مشخص کنید.
 • زمان انتخاب رشته کنکور سراسری معمولا یک هفته است و در نهایت چند روز مدت زمان انتخاب رشته تمدید می شود.
 • عوامل موثری بر انتخاب رشته کنکور سراسری 99 وجود دارد که می توانید در مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری 99 بخوانید.
 • همچنین انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد، و دانشگاه های غیرانتفاعی وجود دارد که داوطلب باید برای دریافت شماره سریال علاقمندی مبلغی را بپردازد و بعد اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه های فوق کند.
 • سازمان سنجش در سال گذشته برای کسانی که در انتخاب رشته کنکور سراسری خود اشتباه کرده بودند، امکان درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی را قرار داده بود. البته هنوز برای سال 99 مشخص نشده که چنین امکانی وجود خواهد داشت یا خیر.
 • انتخاب رشته کنکور سراسری 99  دانشگاه های سراسری در سایت سنجش به آدرس sanjesh.org  و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی از طریق سایت azmoon.org  صورت می گیرد. انتخاب رشته کنکور سراسری این دو دانشگاه به صورت همزمان نیست. نتایج و جواب انتخاب رشته کنکور سراسری 99 نیز در همین سایت ها اطلاع رسانی خواهد شد.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 - راهنمای تصویری انتخاب رشته کنکور سراسری

بعد از اعلام زمان انتخاب رشته کنکور سراسری از سوی سازمان سنجش، برای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنید و در قسمت کارشناسی (در منوی سمت راست سایت سنجش مشخص است) روی لینک دفترچه و انتخاب رشته سامانه های آزمون سراسری 1399   کلیک کنید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

بعد از ورود به صفحه روی لینک انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1399 کلیک کنید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

در صفحه جدید شرایط و اصلاحیه های انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را به دقت بخوانید و سپس « تایید و ادامه - گام بعدی » را بزنید.


رزرو مشاوره با رتبه های برتر

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

در این مرحله می توانید به سه طریق وارد سیستم انتخاب رشته در سایت سنجش برای انتخاب رشته کنکور سراسری 99 شوید.

روش 1 ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 99: سریال ثبت نام (12 رقمی) + شماره شناسنامه
روش 2 ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 99: شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه
روش 3 ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 99: شماره رهگیری ثبت نام ( 16 رقمی ) + کدملی

 

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

بعد از ورود به سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری 99، فرم اصلاح و تایید اطلاعات نمایش داده می شود و  داوطلبان کنکور سراسری 99 باید فرم مورد نظر را پر کنند. پس از آن روی دکمه «تایید و ادامه» کلیک کنید. پس از آن وارد صفحه ای می شوید که باید رشته های مورد نظرتان و کد رشته های آن را وارد کنید. پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، کد رهگیری دریافت می کنید که به کمک آن می توانید نتایج انتخاب رشته خود را ببینید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

 

 

سوالات متداول:

شرایط انتخاب رشته دانشگاه آزاد چیست؟

شما می توانید برای انتخاب دانشگاه آزاد راهنمای انتخاب رشته  سراسری دانشگاه آزاد را در سایت 3گام بخوانید. و همه چیز را در مورد انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد بدانید.

در انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه اولویت بندی کنیم؟

در انتخاب رشته کنکور سراسری می توانید 150 رشته را انتخاب کنید. انتخاب ها را بر اساس اولویت علاقه، هزینه و فاصله دانشگاه تا شهر محل زندگی تان بچینید.

 توجه داشته باشید که می توانید در انتخاب رشته از ایده آل ترین و خوشبینانه ترین رشته ها شروع کنید و کم کم رشته هایی با احتمال قبولی بالا و واقع گرایانه را در لیست انتخاب رشته تان قرار دهید.

نرم افزار انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری چه کمکی به من می کند؟

 نرم افزار انتخاب رشته مجازی براساس سنجش 99 برای روزهای حساس انتخاب رشته کنکور سراسری آماده سازی شده است و نکته مهم درباره این نرم افزار مجازی برای انتخاب رشته کنکور سراسری این است که براساس آخرین دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش که در سایت سنجش در زمان انتخاب رشته منتشر می شود، ارائه می شود و از همه مهم تر برای تمامی کنکورهای تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی قابل استفاده و دسترسی است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  فررین‏ - 99/7/13

  سلام من در انتخاب رشته چون ابتدا سهمیه مناطق ۲ زده بود سپس سهمیه ۵رزمندگی تایید شد انتخاب رشته باسهمیه به پایان رسبد الان می تونم مجددا انتخاب رشته کنم. ممنو

 • تصویر فرد

  مقدم‏ - 99/6/27

  کارت انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد را خریداری کردم, اما به دلیل مشکلات سایتی نتوانستم تا وقت مقرر که 25 شهریور 99 بود در انتخاب رشته شرکت کنم. آیا الان اهی برای انتخاب رشته دارم؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc