انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

تعداد بازدید 1250 دفعه

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98، پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه سراسری 98 شروع می شود. نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد تفاوت هایی با انتخاب رشته سراسری دارد. در این مطلب به نکات انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 می پردازیم.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98
انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 تجربی، انسانی، ریاضی، به صورت مجزا از انتخاب رشته سراسری 98 انجام می شود. به همین دلیل داوطلبانی که مایل به انتخاب رشته و ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد هستند باید به نکاتی توجه داشته باشند که بتوانند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 عملکرد مناسبی داشته باشند. در این مطلب به نکات مختلف انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 پرداخته شده است.

 

تعداد کل انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

تعداد کل انتخاب ها، اولین تفاوت اصلی انتخاب رشته دانشگاه آزاد98 با انتخاب رشته سراسری می باشد.

برخلاف انتخاب رشته سراسری که داوطلبان مجاز به انتخاب 150 کد رشته در گروه های آزمایشی 5 گانه تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی می باشند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 در هر یک از این گروه های آزمایشی فقط مجاز به انتخاب 20 کد رشته می باشند. این کمتر شدن تعداد کل انتخاب ها انتخاب رشته دانشگاه آزاد98 را حساس تر می کند. پس باید در چیدمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود دقت بالایی به خرج دهید و فقط رشته هایی که علاقمند به ادامه تحصیل در آن هستید و شانس قبولی بالایی در آن دارید را به ترتیب در 20 اولویت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 خود قرار دهید.

رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 ، به خصوص در دو گروه آزمایشی ریاضی و انسانی تقریبا تمام رشته های پرطرفدار دفترچه انتخاب رشته سراسری هم وجود دارد. ولی با مقایسه رشته های دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری در گروه آزمایشی تجربی تفاوت های بزرگی دیده می شود که داوطلبان رشته تجربی حتما باید به آن توجه کنند.  لطفا دقت کنید که رشته های پر طرفدار گروه آزمایشی تجربی مثل فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و رادیولوژی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد موجود نیست و دانشگاه آزاد در ای رشته ها پذیرش ندارد.ولی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 رشته های پرطرفدار دیگر مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، تغذیه، صنایع غذایی، زیست شناسی، شیمی، بهداشت عمومی و محیط و حرفه ای و مواد غذایی وجود دارد و داوطلبان می توانند این رشته ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود وارد کنند.

رتبه و تراز قبولی انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

قبولی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 هم مانند دانشگاه های سراسری به رتبه و تراز داوطلب بستگی دارد. داوطلبان باید توجه کنند که قبولی در برخی از کدرشته های دفترچه انتخاب رشته آزاد هم مانند دولتی سخت و مشکل است به خصوص توجه به این نکته برای داوطلبان گروه ازمایشی تجربی بسیار مهم است، چرا که برای انتخاب رشته های پزشکی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود مانند دانشگاه سراسری به رتبه های بسیار خوبی نیاز دارند. برای داوطلبان رشته های انسانی و ریاضی این نکته کمترصادق است اما در دانشگاه های خوب آزاد و رشته های پرطرفدار همچنان به رتبه و تراز خوبی نیاز دارند

انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 هم مانند دانشگاه سراسری سهمیه هایی وجود دارد که اطلاع از آن می تواند شما را در انتخاب رشته بهتر کمک کند. انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 را به تفکیک توضیح می دهیم.

سهمیه عادی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

سهمیه عادی انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 همان سهمیه ی مناطق سه گانه کنکور سراسری هستند که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 به صورت یکپارچه سهمیه عادی نامیده می شوند. پس داوطلبانی که در انتخاب رشته سراسری تنها سهمیه مناطق را داشتند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد دارای سهمیه عادی خواهند بود.

سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 به دو دسته سهمیه 25 درصد ایثارگران و سهمیه 5 دصد ایثارگران تقسیم می شود که در کنکور سراسری هم این سهمیه ها وجود دارد. داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 باید  توجه کنند در صورت وجود ظرفیت باید توانسته باشند حداقل 70 درصد تراز آخرین رتبه قبولی در  سهمیه عادی را کسب کنند تا در آن کد رشته پذیرش شوند. این شرط حداقل تراز در انتخاب رشته کنکور آزاد برای هر دو دسته از سهمیه ایثارگران وجود دارد و تفاوت دو دسته سهمیه ایثارگران در این است که از کل ظرفیت موجود، 25 درصد ظرفیت برای سهمیه  25 درصد ایثارگران و 5 درصد آن برای داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران خواهد بود.

سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته دانشگاه آزاد جزء سهمیه هایی است که کمتر در مطالب انتخاب رشته دانشگاه دانشگاه آزاد به آن پرداخته شده است. داوطلبان برای استفاده از سهمیه شهدا، به بستگان درجه یک نسبی شهدا ، یعنی پدر، مادر، خوهر و برادر شهید تعلق دارد. داوطلبان این سهمیه برای قبولی در کد رشته مورد نظر خود در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 باید توانسته باشند حداقل 70 درصد تراز آخرین رتبه قبولی آن کد رشته را کسب کرده باشند و از نظر ظرفیت، از آنجایی که تعداد این داوطلبان کم است و توزیع ظرفیت مستقیما به تعداد کل داوطلبان سهمیه بستگی دارد عملا ظرفیت ناچیزی به داوطلبان سهمیه خانواده شهدا اختصاص پیدا می کند.

سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

سهمیه بسیج فعال، یکی دیگر از سهمیه هایی است که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 موثر خواهد بود . داوطلبان بسیجی برای استفاده از سهمیه بسیج فعال می توانند با وارد کردن کد 12 رقمی بسیج فعال خود از این سهمیه استفاده کنند. برای قبولی با استفاده از سهمیه بسیج فعال در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید حداقل 95 درصد تراز آخرین رتبه قبولی سهمیه عادی که در سایر رشته ها این حداقل تراز به 90 درصد کاهش پیدا می کند.

برای مشاهده ی شانس قبولی رتبه در سهمیه انتخاب رشته دانشگاه آزاد با توجه به سال های گذشته و تغییرات امسال می توانید ازثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی استفاده کنید.

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

توجه به شهر و محل دانشگاه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 خود، حتما سعی کنید اولویت را شهر خود یا شهر های نزدیک در نظر بگیرید و حتما به محل فیزیکی دانشگاه از نظر دسترسی به شهر و امکانات توجه داشته باشید. همچنین در نظر بگیرید که دانشگاه مورد نظر در مرکز شهر قرار دارند یا خیر. چنانچه دانشگاه شهر دیگری را در انتخاب رشته آزاد خود قرار داده اید توجه داشته باشید که دانشگاه آزاد تعهدی برای تامین خوابگاه واسکان نخواهد داشت.

راهنمای نحوه ی صحیح انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98

برای انتخاب رشته صحیح در دانشگاه آزاد ، ضمن توجه به نکات قبلی بد نیست در مورد نحوه ی بررسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم نکاتی را بدانید. انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم مانند انتخاب رشته سراسری بر اساس رتبه و تراز شما خواهد بود. پس تمام نکاتی که درانتخاب رشته سراسری در چیدمان باید به آن توجه می کردید اینجا هم اهمیت دارند و شما باید انتخاب هایی که در اولویت و علاقه شما هستند و همچنین قبولی سخت تری دارند را بالاتر از بقیه انتخاب ها وارد کنید. پیشنهاد میکنیم که از تعداد 20 انتخاب ممکن، سه تا پنج انتخاب اول خود را به کد رشته های با شانس کم اختصاص دهید و حدود ده انتخاب میانی خود را انتخاب هایی قرار دهید که امکان بالایی در قبولی آن ها دارید و بقیه انتخاب ها را طوری قرار دهید که به طور قطع در آن ها قبول شوید.

ثبت نام وانتخاب رشته  بدون کنکور دانشگاه آزاد 98

انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های بدون کنکور شرایط کاملا متفاوتی را در انتخاب رشته خواهد داشت. این شرایط عبارتند از:

1-تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون آزمون نامحدود است ولی برای هر انتخاب باید یک کارت اعتباری خریداری کنید. یعنی هر کارت اعتباری امکان انتخاب یک کد رشته را به شما می دهد.

2-انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد بدون محدودیت و ممنوعیت در انتخاب رشته از گروه های دیگر است. یعنی داوطلبی که کنکور انسانی داده است می تواند کد رشته های ریاضی و یا تجربی بدون آزمون را نیز انتخاب کند.

3-انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز وابسته به سوابق تحصیلی شماست و ربطی به رتبه شما ندارد.

4-انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد ربطی به شرکت شما در کنکور هم ندارد و حتی اگر در کنکور هم ثبت نام نکرده باشید حق انتخاب رشته را دارید.

5-رشته های پر طرفدار و دانشگاه های آزاد پر طرفدار در همان روزهای اولیه و حتی ساعات اولیه تکمیل می شوند پس بهتر است هر چه سریعتر انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد خود را حداقل در رشته های پر طرفدار بدون آزمون و دانشگاه های درجه یک آزاد انجام دهید که مبادا ظرفیتی برای انتخاب آنها باقی نماند.

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc