تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را در اینجا مشاهده می کنید. تفاوت دوره های غیر انتفاعی و پیام نور از نظر میزان اعتبار مدرک، میزان شهریه هر کدام از آن ها، اعتبار مدرک برای تحصیل در خارج از کشور، تعهد به خدمت دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و بسیاری از نکات دیگر مرتبط با این موضوع را بررسی می کنیم.


 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

ماهیت تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

همانطور که در مطالب قبل هم اشاره شد دانشگاه های کشور به دو نوع سراسری و آزاد تقسیم می شوند که دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور از نوع سراسری ولی شهریه پرداز محسوب می شوند. به همین دلیل به هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری ممکن است این سوالات ذهن داوطلبان را به خود مشغول کند که آیا دانشگاه غیر انتفاعی بهتر است یا پیام نور؟ آیا مدرک غیر انتفاعی معتبر تر است یا پیام نور؟ یا دانشگاه غیر انتفاعی چطور دانشگاهی هست؟ یا شهریه دانشگاه غیر انتفاعی بیشتر است یا پیام نور؟ یا سوالا در مورد امکانات و تجهیزات آموزشی این دو دانشگاه و بسیاری از سوالات و مباحث دیگر موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور که می تواند داوطلبان را درگیر خود کند. داشتن اطلاعات کامل در مورد تفاوت میان دانشگاه ها و دوره های تحصیلی به عنوان بخشی از اطلاعات مربوط به راهنمای انتخاب رشته کنکور می باشد تا داوطلبان به بهترین نحو برای انتخاب نوع رشته ها و دانشگاه ها راهنمایی شوند و همچنین با داشتن این اطلاعات شانس قبولی خود را در نرم افزار انتخاب رشته کنکور بسنجند. همانطور که می بینید تمامی مراحل کنکور در حین و بعد از کنکور وابسته به دانستن جزئیات در مورد تمام جوانب انتخاب رشته می باشد که گاهی سرنوشت داوطلبان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

معیارهای تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

پیش تر گفتیم که دانشگاه ها در ایران دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند و همین منحصر به فرد بودن باعث و بنیان ایجاد تفاوت میان آن ها می باشد. دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور به عنوان دانشگاه های شهریه پرداز در داشتن تعدادی از از ویژگی ها با هم فرق دارند. لذا ما تصمیم داریم که در این مطلب دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را از نظر میزان شهریه پرداختی، امکانات و تجهیزات آموزشی، اعتبار مدرک، نوع انتخاب رشته و دیگر جنبه های مهم مورد واکاوی قرار دهیم.

 

 

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور میزان شهریه پرداختی

هر دو دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور دارای از مزایا و معایبی برخوردار هستند که داوطلبان متناسب با علاقه خود آن ها را دنبال می کنند. یکی از مهم ترین ملاک ها در تشخیص تفاوت میان دانشگاه های شهریه پرداز، میزان شهریه پرداختی آن ها می باشد که لازم است از این نظر با یکدیگر مقایسه شوند. دانشگاه غیر انتفاعی به عنوان دانشگاهی که کلاس های آن به صورت حضوری برگزار می شود نقش مهمی در ارائه رشته های پرطرفدار و جذب داوطلبان ایفا می کند و گاهی برای این رشته ها هزینه های سنگینی بر داوطلبان تحمیل می شود. چندین سال پیش میان شهریه دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی تفاوت فاحشی وجود داشت که داوطلبان را متقاعد می کرد در دانشگاه پیام نور تحصیل کنند ولی در سال های اخیر آنقدر تفاوت زیاد نیست هر چند که شهریه غیر انتفاعی از پیام نور تا حدودی بیشتر است. البته دانشگاه پیام نور هم با داشتن کلاس های حضوری، غیر حضوری و نیمه حضوری بسیاری از داوطلبان شاغل را توانسته به خود جذب کند. البته یادآوری این نکته ضروری است که داوطلبان با داشتن رزومه علمی و عملی خوب، مهارت های حرفه ای و ... به اعتبار مدرک و بازار کار خود می افزایند.

 

 

لیست دانشگاه ها و موسسات برتر غیر انتفاعی

ده دانشگاه غیر انتفاعی برتر و معتبر کشور:

  • دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ تهران (وابسته به جهاد دانشگاهی)
  • دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا (ع) مشهد (وابسته به آستان قدس رضوی)
  • دانشگاه غیر انتفاعی علوم و فنون مازندران
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی سجاد مشهد
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی نبی اکرم تبریز
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی شیخ بهایی اصفهان
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی شمال آمل
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی صدرالمتالهین (صدرا) تهران
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی علامه محدث نوری (ره) نور
  • موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی صنعتی مازندران بابل

 

تعدادی از دانشگاه های پیام نور معتبر

به صورت کلی دانشگاه هایی که در مرکز استان ها و شهرهای بزرگ قرار دارند معمولا از امکانات و سطح بهتری برخوردار هستند. برای مثال دانشگاه های پیام نور تهران و کرج جزو بهترین دانشگاه های پیام نور به شمار می آیند. داوطلبان به هنگام انتخاب رشته سایر دانشگاه های پیام نور واقع در شهرهای کوچک را می توانند از نظر بعد مسافت، محل دانشگاه، امکانات و ساختمان ها با هم مقایسه کنند در غیر این صورت آن ها تقریبا فرقی با یکدیگر ندارند.

 

 

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور میزان اعتبار مدرک

میزان اعتبار مدرک هم از دیگر معیارهای مهم برای تفاوت قائل شدن میان دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور می باشد. از آنجا که امتحانات دانشگاه پیام نور به صورت سراسری و متمرکز برگزار می شود و کمترین دخل و تصرف از سوی استادن در آن دخیل نیست لذا نسبت به دانشگاه غیر انتفاعی اعتبار بیشتری دارد هر چند که اعتبار اصلی بین دانشگاه ها به وجود اساتید مجرب و با تحصیلات دکتری، تعداد مقالات آموزشی، تجهیزات آموزشی و بسیاری از ملاک های دیگر وابسته است.

 

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور تعهد به خدمت

دانشگاه های کشور از نظر اینکه رایگان باشند و شهریه پرداز در تعهد به خدمت و میزان آن با یکدیگر فرق دارند. از آنجا که دانشگاه های سراسری روزانه به صورت رایگان هستند لذا متناسب با هزینه هایی که از طرف دولت صرف دانشجویان می شود دارای تعهد به خدمت هستند. ولی دانشگاه هایی که شهریه پرداخت می کنند مانند دانشگاه آزاد، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و ... امکان تعهد به خدمت ندارند چرا که هزینه های تحصیلی را خودشان پرداخت کرده اند.

 

 

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور تعداد کلاس ها و دروس

سرفصل دروس و ساعات برگزاری کلاس های دانشگاه غیر انتفاعی شبیه دانشگاه  سراسری است و منابع معرفی شده نیز مانند منابع دانشگاه سراسری می باشد. هم اکنون دانشگاه های غیر انتفاعی از نظر نسبت استاد به دانشجو کمترین سطح را دارند و از این نظر فقط از دانشگاه فرهنگیان جلوتر می باشد. از نظر داشتن ساختمان دانشگاهی هم باید گفت که مجتمع های دانشگاهی غیر انتفاعی بسیار کوچک هستند و در سطح استانداردهای کشوری هنوز نتوانسته جایگاه مطلوب را کسب کنند.

اما دانشگاه پیام نور در سال های اخیر رشد چشم گیری را تجربه کرده است و از آنجا که کلاس های آن نیمه حضوری می باشد لذا تعداد کلاس های آن نصف دانشگاه های دیگر است و همچنین حضور در کلاس های تئوری غیر اجباری می باشد. علاوه بر این دانشگا های پیام نور در چند سال اخیر بیشترین میزان جذب هیات علمی را نسبت به سایر دانشگاه های داشته اند که وضعیت مطلوبی را به آن ها بخشیده است و نسبت استاد به دانشجو را در مقایسه با دانشگاه های سراسری و آزاد تقریبا متوازن نموده است. همچنین دانشگاه های پیام نور ساختمان های آموزشی، آزمایشگاه های مجهز و مدرن را نیز به پیکر خود افزوده است که بر وضعیت مطلوب آن ها تاثیر مثبت داشته است.

 

 

 

سوالات متداول:

شهریه دانشگاه پیام نور بیشتر است یا دانشگاه غیر انتفاعی؟

میزان شهریه دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی با هم متفاوت می باشد و از این نظر می توان گفت شهریه دانشگاه غیر انتفاعی تا حدودی بیشتر از شهریه دانشگاه پیام نور می باشد که البته در سال های اخیر این تفاوت زیاد فاحش نیست.

تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را می توان با چه معیارهایی سنجید؟

معیارهای سنجش تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور متنوع هستند و از میزان شهریه پرداختی، میزان اعتبار مدرک، میزان تجهیزات آموزشی تا تعداد اعضای هیات علمی را می تواند در بر بگیرد که در مطلب فوق به صورت گسترده به توضیح آن ها پرداخته ایم.

لیست دانشگاه های معتبر غیر انتفاعی و پیام نور شامل چیست؟

لیست دانشگاه های معتبر غیر انتفاعی و پیام نور و موسسات غیر انتفاعی کشور را در مطلب بالا آورده ایم. داوطلبان دقت داشته باشند به هنگام انتخاب رشته این لیست را مطالعه کنند تا بتوانند در بهترین دانشگاه و بهترین رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت