تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد را اینجا مشاهده می کنید. وجوه تمایز دانشگاه پیام نور و آزاد را از منظر مقاطع تحصیلی، سطح علمی، رشته های مورد پذیرش، تعداد واحدها و امکانات آموزشی، تشکیل کلاس، میزان شهریه های دریافتی، میزان اعتبار مدرک تحصیلی، محیط دانشگاه و ... مورد بررسی قرار داده ایم.

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد
تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد

 


 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد

دانشگاه پیام نور و آزاد هر دو از دانشگاه های پر متقاضی، شهریه پرداز و بزرگ در کشور هستند که هر ساله به هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری، داوطلبان زیادی به فکر انتخاب یکی از این دانشگاه ها می باشند. تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد می تواند از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد و این اطلاعات به همراه اطلاعات دفترچه انتخاب رشته کنکور می تواند نقش مهمی در انتخاب رشته داوطلبان ایفا کند. کسب اطلاعات در مورد شهریه ها، مقاطع تحصیلی، سطح امکانات آموزشی، پذیرش رشته ها و سایر جوانب مقایسه ای دانشگاه پیام نور و آزاد، حتی می تواند به عنوان یک راهنمای انتخاب رشته کنکور برای داوطلبان باشد. علاوه بر این استفاده از این اطلاعات تا حدود زیادی نحوه انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری را تحت تاثیر قرار دهد. لذا توصیه می شود داوطلبان قبل از انتخاب رشته اصلی خود به صورت آزمایشی لیست اولویت های انتخاب رشته خود را از طریق نرم افزار انتخاب رشته کنکور مورد سنجش قرار دهند تا از شانس قبولی خود را در رشته ها و دانشگاه های مختلف مطلع شوند.

البته ناگفته نماند شناخت و آگاهی از شهریه دانشگاه پیام نور و آزاد به خودی خود می تواند تفاوت های آن ها را نمایان سازد. برای مثال مقایسه شهریه دانشگاه پیام نور  و دانشگاه آزاد در مقطع ارشد و یا  نگاهی به شهریه پزشکی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی در باز شدن بهتر دید داوطلبان به این دو دانشگاه تاثیر مستقیم دارد. یا اینکه اعتبار مدرک پیام نور بهتر است یا آزاد و بسیاری از مسائل دیگر که شاید فکر تعداد زیادی از داوطلبان را به خود مشغول کرده باشد.

به هر حال در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب هر کدام از این دانشگاه ها را به صورت تشریحی مورد بررسی قرار دهیم و امید است که به انتخاب رشته شما عزیزان، کمک کند.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد مقاطع تحصیلی

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد در مقاطع تحصیلی نیز متفاوت است. در دانشگاه پیام نور متناسب با نوع رشته ممکن است مقطع ارشد و یا دکترا وجود نداشته و برای بعضی رشته های این مقاطع وجود داشته باشند. لذا بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی می باشد اما در دانشگاه آزاد علاوه بر مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، امکان ثبت نام داوطلبان در مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته هم وجود دارد و داوطلبان متناسب با علاقه و اولویت های خود می تواند یکی از این مقاطع را انتخاب کنند. علاوه بر این دانشگاه ازاد امکانی را فراهم کرده تا داوطلبان بتوانند در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کرده و رشته های مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. ذکر این نکته ضروری می باشد که به دلیل غیرحضوری بودن کلاس های دانشگاه پیام نور، این دانشگاه برای افراد شاغل و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد بسیار پر مخاطب است و دانش آموختگان زیادی را به خود جذب می کند.

به صورت کلی مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد عبارتند از کاردانی، کاردانی به کارشناسی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته و مقطع دکتری می باشند در حالی که مقاطع تحصیلی دانشگاه پیام نور عبارتند از کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترا در تعدادی از رشته ها می باشد.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد سطح علمی

سطح علمی و میزان بار علمی که یک دانشگاه دارد می تواند یکی از ملاک های مهم داوطلبان برای انتخاب هر یک از آن دانشگاه ها باشد. در واقع این عامل برای داوطلبان بسیار انگیزه دهنده و جذاب است و تاثیر زیادی در انتخاب رشته آن ها دارد. حال به مقایسه دانشگاه پیام نور و ازاد از نظر سطح علمی خواهیم پرداخت. ممکن است تعدادی از افراد این دیدگاه را داشته باشند که باز علمی یا سطح علمی دانشگاه آزاد بهتر است و ملاک آن ها هم توجه به سطح علمی اساتید دانشگاه آزاد باشد که در جای خود می تواند مهم باشد. از سوی دیگر امکان دارد تعداد زیادی از داوطلبان نیز همین دیدگاه را در مورد دانشگاه پیام نور داشته باشند و بگویند که سطح علمی دانشگاه پیام نور بهتر است و دلایل آن ها هم برگزاری امتحانات این دانشگاه به صورت سراسری و خودخوان بودن دانشجویان آن باشد که به هر حال این دلایل هم جای توجه و تامل دارند. داوطلبان این نکته را مد نظر قرار دهند که منابع درسی دانشجویان دانشگاه پیام نور کتاب هستند در حالی که در دانشگاه آزاد، جزوه های اساتید منابع تعدادی از درس ها می باشند. اگر بخواهیم واقع بین باشیم وضعیت تحصیل در دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاه آزاد سخت تر و دشوارتر است و به همین خاطر هم دانشجویان این دانشگاه از پایه علمی قوی تری برخوردار هستند. این مطالب گفته شد ولی تصمیم گیری نهایی با خود داوطلبان است که کدام یک از این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد رشته های مورد پذیرش

یکی از وجوه تفاوت بین دانشگاه پیام نور و آزاد، تعداد و نوع رشته های مورد پذیرش در این دو دانشگاه می باشد. در ابتدا می بایست به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه پیام نور در پذیرش تعدادی از رشته ها نظیر پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی و پیراپزشکی چه با کنکور و چه بدون کنکور، پذیرش ندارد ولی دانشگاه آزاد دارای ظرفیت های پذیرش بالا در این رشته ها می باشد.

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد تعداد واحدها و امکانات آموزشی

جای هیچ شکی نیست که دانشگاه آزاد از امکانات آموزشی بهتر و واحدهای آموزشی کمتری برخوردار است. در واقع برای تعداد کمی از واحدهای آموزشی، امکانات بالای آموزشی و تحصیلی در نظر گرفته می شود که این شاید یکی از ملاک های برتری دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه پیام نور باشد چرا که در دانشگاه پیام نور تعداد واحدهای آموزشی بسیار زیاد و توزیع امکانات آموزشی پایین می باشد و این می تواند در انتخاب هر یک از این دانشگاه ها توسط داوطلبان تاثیر مستقیم داشته باشد. در حقیقت دانشگاه پیام نور و آزاد به ویژه از نظر امکانات آموزشی با یکدیگر قابل مقایسه نیستند و این نیز به نوبه خود به تفاوت در شهریه های پرداختی این دو دانشگاه بر می گردد.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد تشکیل کلاس

تشکیل کلاس های دانشگاه های آزاد و پیام نور یکی دیگر از وجوه تفاوت این دو دانشگاه با یکدیگر است به طوری که کلاس های دانشگاه آزاد همانند کلاس های دانشگاه های سراسری در تمام روزهای هفته برگزار می شوند و اساتید موظف هستند تمامی دروس را تدریس نمایند اما در دانشگاه پیام نور تشکیل کلاس به این شیوه نمی باشد و تعداد کلاس ها محدود و صرفا برای رفع اشکال و یا توضیح مختصری از دروس در روزهای آخر هفته برگزار می شوند که این مورد می تواند برای داوطلبانی که شاغل هستند گزینه مناسبی باشد. از معایب تشکیل کلاس های دانشگاه پیام نور این است که دانشجویان فرصت زیادی برای یادگیری مطالب از اساتید ندارند و همچنین ارتباط محدودی با همکلاسی ها و استادان خود دارند.

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد میزان شهریه های دریافتی

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد را در یکی دیگر از وجوه تفاوتشان یعنی میزان شهریه های دریافتی توسط آن ها هم دنبال کرد. این تفاوت به ویژه در مقطع کارشناسی بسیار به چشم می ایاد و دانشگاه آزاد و پیام نور از نظر شهریه ها با یکدیگر قابل مقایسه نیستند چرا که شهریه های دانشگاه آزاد بسیار بالا می باشد به ویژه در رشته های پرطرفدار ولی شهریه های دانشگاه پیام نور مقرون به صرفه تر است و همچنین امکان قسط بندی شهریه ها در این دانشگاه وجود دارد که دانشگاه آزاد فاقد آن می باشد. لازم به ذکر است تا زمانی که شهریه های این دو دانشگاه پرداخت نشود دانشجویان امکان حضور در جلسه امتحان پیدا نمی کنند. پس از نظر میزان شهریه ها می توان گفت وضعیت دانشگاه پیام نور بهتر است. علاوه بر این تفاوت شهریه های دانشگاه پیام نور و آزاد در مقطع کارشناسی ارشد هم تفاوت زیادی با هم دارند.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد میزان اعتبار مدرک تحصیلی

یکی دیگر از جنبه های مقایسه دانشگاه پیام نور و آزاد در میزان اعتبار مدرک تحصیلی این دو دانشگاه می باشد. شایان ذکر است که هر دو دانشگاه پیام نور و آزاد تحت نظارت و مجوز وزارت علوم و تحقیات می باشند و از نظر اعتبار مدرک برای ورود به بازار کار و ... مشکلی برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.  البته این اعتبار مدرک متناسب با رشته ها می تواند تا حدودی متفاوت باشد. ولی اگر مقطع کارشناسی را در دانشگاه دولتی نمی خوانید، مدرک دانشگاه های دیگر از نظر میزان اعتبار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تقریبا برابر می باشد. اعتبار یک مدرک به سطح علمی و بار علمی است که دانشجویان در طی چهار سال تحصیلی به آن دست پیدا می کنند.

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد محیط دانشگاه

با توجه به شهریه هایی که دانشگاه آزاد می گیرد می توان نتیجه گرفت که محیط دانشگاه آزاد بسیار بزرگتر از دانشگاه پیام نور باشد. علاوه بر این دانشگاه آزاد برای هر یک از رشته ها، دارای دانشکده های جداگانه ای که مختص به گروه های همان رشته می باشند. اما محیط دانشگاه پیام نور معمولا دارای چندین ساختمان است که تعداد ساختمان ها می تواند به نسبت تعداد واحدهای دانشگاهی متفاوت باشد. از طرف دیگر امکانات رفاهی دانشگاه آزاد نیز با دانشگاه پیام نور قابل مقایسه نیست و دانشگاه آزاد دارای برتری می باشد. که اساس و بنیان همه این تفاوت می توان در میزان شهریه هایی که هر دو دانشگاه دریافت می کنند، جستجو کرد.

 

 

تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد نکات مهم

تا اینجای مطلب در مورد جنبه های مختلف تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد صحبت کردیم که در ادامه به ارائه نکاتی می پردازیم تا مطالب پیش گفته را تکمیل نماید.

  • تحصیل کردن در دانشگاه پیام نور مقرون به صرفه تر از دانشگاه آزاد است و داوطلبان باید به هنگام انتخاب رشته به آن توجه لازم را داشته باشند.
  • دانشگاه پیام نور رشته های پزشکی و پیراپزشکی را ارائه نمی دهد و این برای داوطلبان کنکور سراسری تجربی ممکن است باب میل نباشد.
  • واحدهای دانشگاه پیام نور تقریبا تمامی شهرها بزرگ و کوچک را پوشش می دهند و لذا برای داوطلبانی که دوست دارند در نزدیک محل زندگی خود تحصیل کنند، دانشگاه پیام نور گزینه بهتری است.
  • اگر داوطلبانی هستند که علاقه دارند در مقطع کاردانی به تحصیل بپردازند پس دانشگاه آزاد را انتخاب کنند.

 

سوالات متداول:

تنوع رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه پیام نور بیشتر است یا آزاد؟

تنوع رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه پیام نور و آزاد بسیار با هم متفاوت می باشد. دانشگاه آزاد در تمامی مقاطع تحصیلی و در رشته های زیادی اقدام به پذیرش دانشجو می کند ولی این امکان برای دانشگاه پیام نور چه از نظر تنوع رشته ها و چه مقاطع تحصیلی، محدود می باشد.

شهریه های دانشگاه پیام نور مقرون به صرفه است یا دانشگاه آزاد؟

شهریه های دانشگاه پیام نور مقرون به صرفه تر از دانشگاه آزاد می باشد و از این نظر تفاوت قابل تاملی با یکدیگر دارند که این تفاوت در شهریه ها به عنوان بنیان و اساس سایر تفاوت های دو دانشگاه شناخته می شود به ویژه در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی و داروسازی که دانشگاه پیام نور آن ها را ارائه نمی دهد. این موضوعات به صورت گسترده در مطلب بالا مورد بررسی قرار گرفته اند لذا داوطلبان می توانند به آن مراجعه کنند.

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور بیشتر است یا دانشگاه آزاد؟

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور و آزاد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند چرا که هر دو جزو دانشگاه های شهریه پرداز محسوب می شوند و اعتبار در مدرک تنها به سطح علمی و بار علمی دانشجویان بر می گردد که در طی چند سال تحصیل از این دانشگاه ها دریافت کرده اند. لذا توصیه می شود برای کسب اطلاعات کامل تر به مطلب فوق مراجعه گردد.

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    بهرام کاظم پور‏ - 01/9/28

    ممنون

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت