انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته هنر

 

 

 

انتخاب رشته کنکور هنر

قطعا کسانی در این دسته قرار دارند که به شکل دیگری زندگی را دوست دارند. یا عاشق سینما هستند یا یک نقاش خوب هستند و یا موسیقی را سالهاست که کار می کنند. بنابراین این دسته در انتخاب رشته کنکور سراسری باید در درجه اول به سراغ رشته ای بروند که با مهارتهای آنها همخوانی دارد. اگر نتوانستند به آن رشته دست بیابند و نمی خواهند مجددا کنکور بدهند باید انتخاب دقیق تری را انجام دهند. به سراغ انتخابهایی بروند که به مهارت اصلی آنها نزدیک تر است. مثلا اگر نقاش نشدند می توانند یک طراح فرش خوب و یا گرافیست خوب شوند. چرا که پایه این دو در رشته نقاشی است.

برای اینکه به طور کامل همه چیز را در اینجا توضیح بدهیم، سعی می کنیم که یک مطلب بسیار کامل و جامع را بنویسیم تا به شما بیشترین کمک را بکند. با توجه به حجم زیاد این مطلب و جامع و کامل بودن آن، می توانید از طریق فهرست زیر به بخشهایی که دوست دارید بروید تا در وقت مطالعه خود صرفه جویی کنید.

تفسیر کارنامه هنر 1402 برای انتخاب رشته هنر

سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته هنر

سهمیه 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته هنر

سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته هنر

سهمیه مناطق محروم در انتخاب رشته هنر

دفترچه انتخاب رشته هنر 1402 سازمان سنجش

تفسیر فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش

آخرین رتبه های قبولی در انتخاب رشته هنر

انواع دوره های تحصیلی دانشگاه ها برای انتخاب رشته هنر

شهریه دانشگاه ها و نقش شهریه در انتخاب رشته هنر

اولویت بندی انتخاب رشته هنر سازمان سنجش

انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد

مشاوره انتخاب رشته هنر

 

 

 

 

 

تفسیر کارنامه هنر 1402 برای انتخاب رشته هنر

با انتشار کارنامه در سازمان سنجش برای رشته هنر، عملاً انتخاب رشته هنر آغاز می شود. فرم کارنامه هنر سال گذشته برای درک بیشتر شما از اطلاعات کارنامه در اینجا تشریح می شود. توجه داشته باشید که کارنامه هنر امسال (سال 1402) تفاوت هایی با کارنامه سال گذشته دارد ولی در مجموع اطلاعاتی که برای انتخاب رشته هنر استفاده می شود در هر دو یکسان خواهد بود، زیرا مفاهیم اصلی کارنامه که برای انتخاب رشته هنر اهمیت دارد، تغییری نخواهد کرد. یکی از مهم ترین مواردی که باید برای انتخاب رشته هنر از آن آگاه باشید این است که بتوانید کارنامه خودتان را به خوبی تحلیل کنید و بدانید که چه رتبه هایی را در چه رشته هایی به دست آورده اید.

قسمت اول کارنامه هنر، مربوط به اطلاعات ثبت نامی و آزمونی شماست. در این قسمت، همانطور که در تصویر زیر می بینید اطلاعات بسیار مهمی قرار داده شده است که اشتباه بودن هر یک از آنها باعث می شود تا شما سریعاً نسبت به اصلاح کارنامه تان اقدام کنید. برای انتخاب رشته هنر، درست بودن و تطابق اطلاعات این بخش بسیار اهمیت دارد.

 

 

 

اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نامی:

در ردیف اول این جدول، شماره پرونده، نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه، سال تولد، دین، زبان خارجی که کنکور داده اید، سهمیه نهایی، شرایط معلولیت و معدل کتبی قرار دارد. مهم ترین اطلاعات این ردیف، سهمیه نهایی و معدل کتبی است. بسیار اتفاق افتاده است که سهمیه ثبت نامی شما با سهمیه نهایی تطابق ندارد. یعنی شما سهمیه منطقه 2 ثبت نام کرده اید ولی سهمیه نهایی شما منطقه یک محسوب شده است. پس دقت داشته باشید که این سهمیه برای شما درست اعمال شده باشد. معدل کتبی دیپلم نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین دقت کنید که دقیقا با معدل کتبی شما یکی باشد. شماره پرونده نیز باید با شماره پرونده ثبت نامی شما یکی باشد. هر اطلاعاتی مغایر با اطلاعات شناسنامه ای شما باعث می شود تا کارنامه شما ایراد داشته باشد و باید بلافاصله از طریق خود سازمان سنجش و یا از طریق فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش نسبت به اصلاح و ویرایش آن اقدام کنید. ردیف اول برای انتخاب رشته هنر بسیار اهمیت دارد در حالی که ردیف دوم بیشتر برای خود کارنامه هنر و رتبه های به دست آمده اهمیت دارد.

 

اطلاعات دیپلم و پیش دانشگاهی:

در ردیف دوم اطلاعات تحصیلی شما قرار دارد. عنوان دیپلم، کد دیپلم، سال اخذ دیپلم، کد دانش آموزی، کد منطقه اخذ دیپلم، عنوان مدرک پیش دانشگاهی و سال اخذ مدرک پیش دانشگاهی در این ردیف قرار گرفته اند. اهمیت این ردیف نسبت به ردیف اول کمتر است و می توان گفت که چندان اهمیتی ندارد. البته هر گونه مغایرت در این اطلاعات نیز باید ویرایش و اصلاح شود. اهمیت این بخش بیشتر برای خود کارنامه هنر است نه برای انتخاب رشته هنر. نوع دیپلم شما باعث تاثیر و یا عدم تاثیر سوابق تحصیلی شما در تراز یا نمره کل شما می شود. همینطور عنوان مدرک پیش دانشگاهی شما نیز اهمیت دارد. بنابراین این بخش چندان برای انتخاب رشته اهمیتی ندارد ولی برای درست بودن کارنامه و رتبه شما بسیار مهم است. هرگونه مغایرت باعث می شود تا نتیجه مندرج در کارنامه شما غلط باشد که باید بلافاصله پیگیری و اصلاح شود.

 

اطلاعات محل اخذ مدارک و سهمیه نهایی و تعیین ناحیه و قطب بومی:

ردیف سوم کارنامه برای انتخاب رشته تاثیر بسیار زیادی دارد. علت اینکه شما در یکی از سهمیه های مناطق قرار می گیرید، وابسته به این ردیف از قسمت اول کارنامه هنر است. محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی، محل اخذ دیپلم، محل اخذ سال ماقبل دیپلم، محل تولد، ناحیه بومی و قطب بومی در این قسمت درج می شود و براساس این محل ها مشخص می شود که شما چه سهمیه ای از مناطق را خواهید داشت. همچنین با توجه به محل تولد شما، ناحیه بومی و قطب بومی شما نیز تعیین می شود. همانطور که می بینید که این دانش آموز مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم خود را در کرج که منطقه دو است گرفته است ولی سال ماقبل دیپلم را در منطقه یک و تهران بوده است. در نتیجه سهمیه نهایی او منطقه یک شده است. درباره سهمیه مناطق کنکور اطلاعات کاملی را قبلا در سایت قرار داده ایم. در مجموع اطلاعات ردیف سوم باعث می شود تا شما سهمیه خاص خود را داشته باشید و سهمیه مهم ترین و در واقع اصلی ترین مورد برای انتخاب رشته هنر خواهد بود. مفصل درباره نقش سهمیه منطقه در انتخاب رشته هنر صحبت خواهیم کرد.

درباره ناحیه بومی و قطب بومی و دسته بندی ناحیه ها و قطب ها به طور کامل در مطلب زیر شرح داده شده است:

انتخاب رشته کنکور سراسری

 

کارنامه هنر 1402 : اعلام علاقه مندی برای انتخاب رشته

در این قسمت از کارنامه هنر، برای شما مشخص شده است که برای انتخاب رشته خود حق انتخاب رشته های پیام نور و غیر انتفاعی را دارید یا خیر. توجه داشته باشید که این مورد را شما قبلا در مراحل ثبت نام خود مشخص کرده اید. اگر در مرحله اول ثبت نام این کار را انجام نداده اید، نگران نباشید و فقط کافیست که در این مرحله از انتخاب رشته، سریال علاقه مندی به انتخاب رشته های پیام نور و غیرانتفاعی را خریداری کنید تا مجوز انتخاب رشته های پیام نور و غیرانتفاعی را داشته باشید.

در این قسمت، اگر شما در مراحل اولیه ثبت نام قید کرده اید که کارمند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا دانشگاه ها، موسسات و مراکز وابسته و زیر نظر وزارت علوم هستید، شما مجوز انتخاب رشته های خاص کارمندان وزارت علوم و یا مراکز وابسته به وزارت علوم را دارید یا خیر. این سهمیه شامل استفاده از ده درصد ظرفیت کد رشته های نوبت دوم دانشگاه های سراسری است. باید بیشتر از 35 سال نداشته باشید. همچنین این کارمندان باید بدانند که به هیچ عنوان حق استفاده از مزایای مأموریت آموزشی، کمک و یا پرداخت شهریه نوبت دوم و یا هر گونه کمک هزینه تحصیلی را ندارند.

 

کارنامه هنر: مشخص شدن وضعیت مجاز بودن یا غیر مجاز بودن برای انتخاب رشته

یکی از مهم ترین قسمتهای کارنامه هنر برای انتخاب رشته دقیقاً همین بخش است و بخشی که به شما اعلام می کند که با توجه به رتبه ها و تراز به دست آمده شما حق انتخاب رشته خواهید داشت یا خیر. طبیعتاً انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری مهم ترین قسمت است که همه به دنبال مجاز شدن در آن هستند. مجاز شدن در دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری به این معناست که شما حق دارید رشته هایی که دارای کد روزانه و نوبت دوم در دانشگاه های دولتی هستید را در فرم انتخاب رشته هنر خود انتخاب کنید. اگر غیر مجاز شده باشید به این معناست که شما نخواهید توانست از دوره های روزانه و نوبت دوم، انتخابی را داشته باشید. در قسمت دوره های تحصیلی به طور کامل همه دوره ها توضیح داده شده است. فقط بدانید که دوره های روزانه یعنی همان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی و دوره های نوبت دوم یعنی دوره های دارای شهریه در دانشگاه های دولتی که با توجه به کیفیت مدرک و یکسان بودن کیفیت مدرک دوره های روزانه و نوبت دوم، مهم ترین دوره های تحصیلی هستند که تعداد بسیاری از داوطلبان برای انتخاب رشته این دوره ها غیرمجاز می شوند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید بدانید این است که مجاز شدن دلیلی بر قبولی شما نیست. هر ساله سازمان سنجش، چندین برابر ظرفیت قبولی دانشگاه های سراسری در دوره های روزانه و نوبت دوم، اعلام مجازی می کند که از این تعداد، افراد کمی پس از انتخاب رشته در این دوره ها قبول خواهند شد. پس با صرفاً مجاز شدن خود خوشحال نباشید، مجاز شدن چندین برابر ظرفیت قبولی خواهد بود. توجه کنید که اگر در دوره روزانه پس از انتخاب رشته قبول شوید ولی به هر دلیلی ثبت نام نکنید، از دادن کنکور در سال بعد محروم خواهید شد. دوره نوبت دوم اینطور نیست و اگر قبول بشوید و نروید، محروم نمی شوید. تنها دوره ای که عدم رفتن شما باعث محرومیت شما می شود، همان دوره رایگان روزانه است. چون شما با نرفتن خود، حق یک نفر دیگر را برای تحصیل رایگان پایمال کرده اید و به نوعی این جریمه ایست برای کسانی که دوره روزانه قبول می شوند و نمی روند.

درانتخاب رشته هنر، شما می توانید انواع دوره های تحصیلی را که در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش آمده است انتخاب کنید. به غیر از دوره های روزانه و نوبت دوم، دانشگاه های سراسری و یا به عبارتی دولتی دارای دوره های دیگری نیز هستند. این دوره ها شامل دوره های مازاد، پردیس خودگردان و مجازی (الکترونیکی) است. توجه داشته باشید که تنها دوره ای که تحصیل در آن اصلا شهریه ندارد، دوره های روزانه است و تمامی دوره ها به غیر از روزانه شامل پرداخت شهریه خواهد بود که بالاترین شهریه مربوط به پردیس های خودگردان خواهد بود که در بخش شهریه دانشگاه ها و نقش آن در انتخاب رشته به طور کامل توضیح داده شده است. تقریبا می توان گفت سنجش تلاش دارد تا همه داوطلبان شرکت کننده در کنکور هنر را در این دوره ها مجاز کند. دلیل این امر این است که پرداخت شهریه های بالا در این دوره ها باعث می شود که تعداد زیادی از انتخاب رشته این دوره ها منصرف شوند و این باعث می شود تا ظرفیت این دوره ها خالی بماند. بنابراین سنجش ترجیح می دهد تا همه را مجاز به انتخاب رشته در این دوره ها بکند تا کسانی که توان مالی و تمایل به تحصیل در این دوره ها دارند بتوانند این دوره ها را انتخاب کرده و وارد انتخاب رشته هنر خود بکنند.

یکی دیگر از مهم ترین قسمت های کارنامه اعلام مجاز شدن یا غیر مجاز شدن شما برای انتخاب رشته های تربیت معلم است. با توجه به استخدام رسمی آموزش وپرورش و سایر مزایای تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان، برای خیلی از دواطلبان اهمیت مجاز بودن در این دوره ها حتی از مجاز شدن برای دوره های روزانه نیز بیشتر است. البته باید بدانید که مجاز شدن و قبولی در دانشگاه های تربیت معلم و فرهنگیان و در نهایت معلم شدن و استخدام رسمی آموزش و پرورش شدن، شرایط خاص خود را دارد که در اینجا به آنها اشاره کوتاهی می کنیم و مطلب کامل تر را می توانید در انتخاب رشته دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان مطالعه و بررسی کنید.

1- دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان همانند دوره های روزانه و رایگان است.

2- پذیرش در دوره های تربیت معلم و دانشگاه های فرهنگیان بومی است و هر داوطلب فقط حق استفاده از رشته هایی را دارد که در دفترچه ویژه استان یا منطقه بومی آنها باشد.

3- کسب حداقل نمره کل یا تراز 6500.

4- قبولی در مراحل مصاحبه های عقیدتی سیاسی، معاینه های پزشکی و مصاحبه های روانشناسی.

درباره مجاز شدن در دوره های پیام نور و یا غیرانتفاعی توضیح کوتاهی در بخش قبلی داده شد. در کل، همه داوطلبان حق استفاده از این دوره ها را خواهند داشت و حتی اگر داوطلبی در مرحله اول ثبت نام اعلام علاقه مندی نکرده باشد می تواند در انتخاب رشته، این علاقه مندی را اعلام کند و بعد از آن در انتخاب رشته خود، دوره های پیام نور و غیرانتفاعی را نیز انتخاب کند. برای این کار کافیست که کارت اعتباری سریال علاقه مندی به انتخاب دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی رشته های هنر خریداری شود.

 

 

کارنامه هنر 1402: رتبه ها و نمرات کل داوطلب در زیرگروه های مختلف

استرس زاترین بخش کارنامه هنر، همین قسمت است. بخشی که سرنوشت شما را در انتخاب رشته هنر رقم می زند. قسمتی که در واقع نامه اعمال شماست. در این قسمت، رتبه و تراز شما اعلام می شود و مشخص می شود که شما چه رتبه ای را در بین هم سهمیه ایهای خود و در کل کشور به دست آورده اید. به دلیل اهمیت بیش از حد این بخش در انتخاب رشته هنر، سعی کرده ایم به صورت کاملا تشریحی این بخش را برای شما توضیح دهیم. شمای کلی قسمت رتبه ها و ترازها (نمرات کل) در کارنامه هنر به این شکل خواهد بود:

در اولین ردیف این جدول، شماره زیرگروه های هنر را مشاهده می کنید. اطلاع از این زیرگروه ها بسیار اهمیت دارد. چرا که رتبه در هر زیر گروه معنای متفاوتی دارد. مثلا زیرگروه چهار، پرطرفدارترین زیرگروه  هنر است که در انتخاب رشته هنر، اکثر داوطلبان به دنبال این زیرگروه هستند. زیرگروه چهار بیشتر مربوط به رشته های بازیگری وکارگردانی است.از طرفی زیرگروه یک هم با تنوعی که در رشته های دارد و داشتن چند رشته پرطرفدار دیگر طرفداران خاص خود را دارد.

بهتراست بدانید که زیرگروه های مختلف مربوط به چه رشته هایی هستند. برای درک این موضوع از جدول زیر کمک بگیرید:

جدول رشته های زیر گروه یک هنر مخصوص انتخاب رشته هنر 1402

ارتباط تصویری

آموزش ارتباط تصویری

صنایع دستی

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی

طراحی صحنه

طراحی پارچه

طراحی وساخت طلا و جواهر

طراحی لباس

فرش

عکاسی

مجسمه سازی

کتابت و نگارگری

هنرهای صناعی

نقاشی

کاردانی گرافیک

کاردانی طراحی پوشاک

کاردانی هنر سفالگری

 

 

از نظر تعداد رشته ها، بیشترین رشته ها در زیر گروه یک هنر قرار دارند که رشته های گرافیک، نقاشی و عکاسی از رشته های پر طرفدار این گرایش هستند.

جدول رشته های زیر گروه دو هنر مخصوص انتخاب رشته هنر 1402

باستان شناسی

طراحی صنعتی

مرمت بناهای تاریخی

هنر اسلامی

کاردانی باستان شناسی

 

پرطرفدارترین رشته زیر گروه دو کنکور هنر، طراحی صنعتی است.
 

جدول رشته های زیر گروه سه هنر مخصوص انتخاب رشته هنر 1402

مرمت آثار تاریخی

موزه

کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی

 

رشته های زیر گروه سه کنکور هنر، در حوزه ی آثار تاریخی است.
 

جدول رشته های زیر گروه چهار هنر مخصوص انتخاب رشته هنر 1402

ادبیات نمایشی

بازیگری

سینما

کارگردانی تلویزیون

نمایش عروسکی

کاردانی انیمیشن

پرطرفدارترین رشته زیر گروه چهار هنر، بازیگری است.

 

 

 

جدول رشته های زیر گروه پنج هنر مخصوص انتخاب رشته هنر 1402

آهنگسازی

موسیقی نظامی

نوازندگی موسیقی ایرانی

نوازندگی موسیقی  جهانی

رشته های زیر گروه پنج کنکور هنر، در زمینه موسیقی هستند.

 

 

ضرایب دروس مختلف در این زیرگروه ها با هم متفاوت است و به همین علت است که رتبه های متفاوتی در هر زیرگروه به دست می آید. مثلا مهم ترین درس ها در زیر گروه یک ، درک عمومی هنر و خلاقیت تصویری و تجسمی می باشد.در زیر گروه دو مهم ترین درس، خلاقیت تصویری تجسمی است. در زیر گروه سه مهم ترین درس درک عمومی هنر می باشد. در زیر گروه چهار مهم ترین درس خلاقیت نمایشی است  و برای زیر گروه پنج هم مهم ترین  درس، خلاقیت موسیقی می باشد. بنابراین با تغییر ضرایب دروس مختلف در زیرگروه های مختلف، رتبه های داوطلبان در زیرگروه های متفاوت، فرق می کند.

در ردیف دوم این جدول، میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم بر روی تراز و رتبه داوطلب اعلام می شود. میزان این تاثیر براساس نوع دیپلم داوطلب و نوع کنکوری که شرکت کرده است تعیین می شود. سازمان سنجش، یک جدول برای تاثیر معدل ارائه کرده است که براساس این جدول حداکثر میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم برای انواع دیپلم ها ذکر شده است. این جداول را می توانید در مطلب تأثیر معدل در کنکور سراسری، ببینید. منظور از این ردیف در این جدول، همین جداول درج شده برای تاثیر معدل در دفترچه سنجش هستند. مثلا داوطلبی که دارای دیپلم تجربی یا ریاضی است و کنکور هنر هم شرکت کرده است حداکثر تاثیر معدل دیپلم را بر روی تراز خود خواهد داشت،که بسته به زیر گروه های مختلف کنکور هنر، مقدار آن از 7 درصد تا 8/93 درصد متفاوت است.

ردیف سوم مربوط به تاثیر معدل پیش دانشگاهی بر روی تراز و رتبه داوطلب هنر است. حداکثر این تاثیر 5 درصد است که مخصوص داوطلبی است که مدرک  کنکور او، هنر باشد.

مهم ترین ردیف کل کارنامه ردیف چهارم جدول رتبه هاست. انتخاب رشته هنر دقیقا براساس همین ردیف تعیین تکلیف می شود. رتبه داوطلب در سهمیه، یعنی رتبه ای که داوطلب کسب کرده است و مبنای قبولی او رتبه در سهمیه خواهد بود. در این ردیف، آمده است که رتبه در سهمیه نهایی بین 102152 نفر، چند شده است یا به عبارتی دیگر یعنی در سهمیه منطقه یک که مربوط به این کارنامه هنر است، جمعاً 102152داوطلب وجود داشته است که در بین این افراد رتبه داوطلب در زیرگروه های مختلف به شرح زیر می باشد:

برای سنجش مهم این است که شما در سهمیه خودتان چه رتبه ای به دست آورده اید و مبنای انتخاب رشته شما نیز همین رتبه است و رتبه کشوری شما اهمیت زیادی ندارد و صرفاً برای اطلاع رسانی به داوطلب است و در پاره ای از مواقع برای قبولی در پذیرش های کشوری استفاده می شود که در رشته های با پذیرش کشوری، رتبه در سهمیه اهمیتی ندارد و رتبه بدون سهمیه یا همان رتبه کشوری اهمیت پیدا می کند. با توجه به اینکه تمام رشته های هنر، رشته های کشوری هستند بنابراین اهمیت رتبه در کشور خیلی بیشتر می شود. برای شناخت بیشتر انواع پذیرش ها در کنکور سراسری بهتر است مطلب راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه کنید.

ردیف چهارم از این جدول، رتبه بدون سهمیه یا رتبه کشوری شما را اعلام می کند.اهمیت رتبه کشوری یا رتبه بدون سهمیه، برای رشته های با پذیرش کشوری است.

در این ردیف ابتدا عنوان می شود که کل شرکت کنندگان در کنکور هنر چند نفر بوده است که براساس این کارنامه تعداد این افراد، 507103 نفر بوده است. این داوطلب در زیر گروه یک هنردر کل کشور، رتبه 64530 را به دست آورده است.

ردیف مهم دیگر در این جدول، ردیف نمره کل یا همان تراز است. در واقع رتبه شما براساس این ردیف است که تعیین می شود. یعنی ابتدا درصدهای شما را با یک فرمول خیلی خاص تبدیل به تراز می کنند و سپس با تاثیر سوابق تحصیلی، تراز نهایی را به دست می آورند و بدین ترتیب، رتبه نهایی شما در کارنامه هنر به دست می آید.

به عنوان مثال نمره کل یا تراز این داوطلب براساس درصدها و تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی در زیرگروه یک، 7433 شده است. تراز یکی از مهم ترین بحث های کنکور است. چون که تراز است که رتبه شما را مشخص می کند. تراز است که نشان می دهد درصدهای بالا یا پایین چقدر ارزشمند هستند. مثلا اگر در یک سال درس درک عمومی بسیار آسان باشد، درصد های 100 در این درس زیاد می شود و در این صورت، درصدهایی مثل 60 و 70 ارزش زیادی ندارد ولی اگر در یک سال دیگر، درس درک عمومی هنر بسیار سخت باشد، ارزش درصدهای حتی 30 و 40 نیز بسیار بسیار بیشتر می شود. تراز است که باعث این تفاوت می شود. در واقع، تراز باعث می شود تا همه چیز موازنه شود و عدالت رعایت شود. یعنی کسی که درصد بالاتری را در یک درس با سوالات سخت دارد، بسیار با ارزش تر از کسی است که درصدهای بالایی در درس هایی با سوالات آسان به دست آورده است. تراز در هر درس وابسته به درصدهای همه افراد و میانگین نهایی این درصدها خواهد داشت. بنابریان برای رعایت عدالت در رتبه دهی، قانون تراز در سنجش وجود دارد و خوبی تراز این است که از سالی به سال دیگر تغییر زیادی نمی کند. مثلا در هر سال رتبه های یک تراز کاملا شبیهی به هم دارند ولی درصدهای آنها ممکن است با هم تفاوت داشته باشد. همینطور این اختلاف در درصدها بین رتبه های 100 و 1000 نیز بسیار زیاد است ولی تراز آنها از سالی به سال دیگر تفاوت زیادی نخواهد داشت. چون تراز ثابت می ماند، اکثرا سعی می شود تا همیشه وضعیت داوطلب با تراز تعیین شود. پس این تراز است که در نهایت همه رتبه های شما را تعیین می کند.

اگر برایتان مهم است که بدانید تراز و یا همان نمره کل چگونه محاسبه می شود، بهتر است مطلب چگونگی محاسبه تراز کنکور سراسری را بخوانید. البته محاسبه تراز در کنکور سراسری، بسیار سخت است که ما سعی می کنیم با محاسبات ساده تر آن را به شما آموزش دهیم.

ردیف ششم به تاثیرگذاری معدل دیپلم و پیش دانشگاهی اشاره دارد و عنوان می کند که تراز یا همان نمره کل شما، در هر زیرگروه چقدر تحت تاثیر معدل شما بوده است. مثلا در شکل زیر می بینید که تراز و رتبه داوطلب در زیر گروه یک، فقط تحت تاثیر سوابق دیپلم داوطلب بوده است ولی سایر زیر گروه ها علاوه بر دیپلم، پیش دانشگاهی نیز تاثیرگذار بوده است. در نظر داشته باشید که تاثیر معدل، به صورت تاثیر مثبت است. یعنی اگر قرار باشد که تاثیر منفی داشته باشد، آن را تاثیر نخواهند داد. توجه داشته باشید که معدل زمانی تاثیر می گذارد که تراز درصدی شما در کنکور کمتر از تراز نمره ای شما در امتحانات دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. یعنی تراز شما را تا حدود 30 درصد تراز کسب شده بهتر می کند. با توجه به پیچیدگی چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم بهتر است مطلب تأثیر نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی در تراز نهایی کارنامه کنکور سراسری را مطالعه کنید.

 

کارنامه هنر 1402: نمرات خام یا همان درصدهای شما در دروس مختلف کنکور هنر

قسمت بعدی در کارنامه مربوط به درصدهای شماست. درصدهای شما به این صورت محاسبه می شود که تعداد سوالات صحیح شما در آن درس در عدد سه ضرب می شود و بعد از تعداد سوالات غلط کم می شود و در نهایت حاصل این تفریق در سه برابر تعداد کل سوالات آن درس تقسیم می شود و بدین ترتیب درصد یا نمره شما در آن درس محاسبه می شود. در واقع درصدهای شما، باعث محاسبه تراز شما می شود و تراز هم در نهایت رتبه شما را تعیین می کند.

 

کارنامه هنر 1402: نمره کل و رتبه کل شما در کشور بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها

اگر به دنبال این هستید که در کل بفهمید در کنکور هنر، چه وضعیتی داشته اید این قسمت را برای همین اطلاعات گذاشته اند که البته اهمیتی در انتخاب رشته هنر ندارد و فقط برای این است که شما یک رتبه کل داشته باشید و بدانید بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها چه وضعیتی خواهید داشت. ضمنا در اینجاست که می فهمید چرا در دوره های روزانه و نوبت دوم مجاز یا غیرمجاز شده اید.

در اولین ستون این جدول، به شما اعلام می شود که کدام تراز شما را برای محاسبه رتبه کل شما استفاده کرده اند. سازمان سنجش، بالاترین نمره کل یا تراز شما را مبنای بقیه محاسبات خود در این جدول خواهد کرد. با توجه به شکلهای زیر مشاهده می کنید که حداکثر تراز برای این داوطلب، تراز زیرگروه یک بوده است.

در ستون دوم این جدول، براساس حداکثر تراز شما در سهمیه، رتبه شما در سهمیه شما تعیین می شود. یعنی اینکه شما با این تراز، بدون در نظر گرفتن زیرگروه ها چه رتبه ای در سهمیه به دست آورده اید.

مهم ترین ستون این جدول، ستونی است که در آن آخرین رتبه مجاز در سهمیه نهایی در دوره های روزانه و نوبت دوم درج شده است. اگر رتبه کل شما، کمتر از عدد مندرج در ستون آخرین رتبه مجاز باشد، شما مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم خواهید بود ولی اگر رتبه شما بزرگتر از این عدد باشد شما غیر مجاز در این دوره های روزانه و نوبت دوم هستید. توجه داشته باشید که از 102152 نفر داوطلب سهمیه منطقه یک کنکور تجربی، فقط و فقط 36978 نفر مجاز به انتخاب رشته تجربی دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های سراسری شده اند و نزدیک به دو سوم داوطلبان این سهمیه، حق انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم تجربی را نخواهند داشت. در ضمن حتی این 36978 نفر نیز همگی در دوره های روزانه و یا نوبت دوم قبول نمی شوند و شاید بتوان گفت نزدیک به یک چهارم تا یک سوم انها می توانند در این دوره ها پذیرفته شوند.

آخرین قسمت کارنامه هنر، مربوط به انتخاب رشته دانشگاه آزاد است. با توجه به یکی بودن آزمون دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد، کارنامه هنر شما مخصوص انتخاب رشته دانشگاه آزاد هنر نیز هست. شما برای اینکه انتخاب رشته هنر خود را در دانشگاه آزاد انجام دهید نیاز است که کد دسترسی داده شده مانند ردیف زیر را در سایت دانشگاه آزاد وارد کنید. پس شما یک انتخاب رشته جداگانه هنر نیز در دانشگاه آزاد خواهید داشت. البته انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد دو جور خواهد بود: انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد برای رشته های با آزمون و انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد برای رشته های بدون آزمون.

 

 

 

 

سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته هنر

از دو سال پیش سهمیه جدیدی به سهمیه های کنکور هنر اضافه شد. سهمیه 5 درصدی که با کلی سر و صدا وارد سهمیه های کنکور شد، انتخاب رشته بسیار خاصی دارد و با توجه به قوانین بسیار پیچیده سهمیه 5 درصدی در انتخاب رشته هنر، انتخاب رشته سهمیه 5 درصدی، تبدیل به یکی از چالشی ترین انتخاب رشته های کل سهمیه ها می شود. بیایید ابتدا نگاهی به قوانین سهمیه 5 درصد ایثارگران بیندازیم. براساس اطلاعات دفترچه سازمان سنجش برای سهمیه 5 درصد ایثارگران متوجه 4 نکته مهم می شویم:

1- سهمیه 5 درصد ایثارگران مثل سهمیه 25 درصد ایثارگران، باید 70 تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کنند تا حق بررسی شدن در آن دانشگاه و رشته را داشته باشند. 

2- 5 درصد از ظرفیت کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته هنر سازمان سنجش مخصوص داوطلبان این سهمیه است و ظرفیت در کد رشته محل هایی که از نظر ریاضی قابلیت گرد کردن به عدد صحیح را داشته باشند به این سهمیه می رسد.

3- ظرفیت خالی مانده از سهمیه 25 درصد ایثارگران، ابتدا به سهمیه 5 درصد و سپس به سهمیه آزاد می رسد.

4- داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران هم در سهمیه خودشان مورد بررسی قرار می گیرند و هم در سهمیه منطقه شان.

حالا بیایید به دقت ببینیم این قوانین چگونه در انتخاب رشته هنر مورد استفاده قرار می گیرند. به این نکاتی که از این قوانین استخراج شده است دقت کنید:

1- صرفاً کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد برای قبولی سهمیه 5 درصد ایثارگران در آن کد رشته دانشگاه، کافی نیست و فقط و فقط باعث می شود تا شما اعتبار لازم برای بررسی شدن در آن کد رشته دانشگاه را داشته باشید. براساس تجربیات این دو سال عملا نیاز است تا داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران چیزی در حدود 90 تا 95 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کرده باشند. با یک حساب کتاب خیلی ساده می بینیم که عملا شاید تفادت زیادی بین درصدهای قبولی مورد نیاز برای سهمیه 5 درصد ایثارگران و سهمیه آزاد وجود نداشته باشد. این مورد در سال اول باعث تعجب بسیاری از داوطلبان سهمیه 5 درصدی شد.

2- 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته دانشگاه به این داوطلبان می رسد و در نتیجه، کمترین مقدار ظرفیت به بچه های سهمیه 5 درصدی می رسد. در مقایسه با سهمیه منطقه یک، دو و سه و سهمیه 25 درصد ایثارگران، سهمیه 5 درصدی کمترین توزیع ظرفیت را خواهد داشت که در عمل رقم ناچیزی می شود و همین امر باعث می شود تا بسیاری دوست داشته باشند از همان سهمیه مناطق استفاده کنند. از طرفی احتمال اینکه ظرفیت بعضی از این کد رشته دانشگاه ها قابل گرد کردن به عدد صحیح نباشد هست و در نتیجه می توان گفت که بعضی از کد رشته دانشگاه ها اصلا سهمیه 5 درصد ایثارگران را پذیرش نخواهند کرد.

3- مهم ترین امتیاز سهمیه 5 درصد ایثارگران این است که ظرفیت خالی مانده سهمیه 25 درصد ایثارگران به این سهمیه می رسد و اینجاست که قبولی سهمیه 5 درصد کمی بهتر می شود. هر ساله تعدادی از ظرفیت 25 درصد ایثارگران خالی می ماند. دلیل این خالی ماندن این است که اولا تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگری که حائز شرایط کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد هستند، کم است و دلیل دوم این است که کلا تعداد داوطلبان سهمیه 25 درصدی از نظر جمعیتی بسیار پایین است. بنابراین اینجاست که سهمیه 5 درصد ایثارگران اهمیت می یابد.

4- اینکه داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران شانس سهمیه مناطق خود را از دست نمی دهند باعث می شود تا خیال داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران از داشتن این سهمیه راحت شود. بنابریان مزیت بزرگ دیگر سهمیه 5 درصد ایثارگران در این است که آنها هم در سهمیه خود مورد بررسی انتخاب رشته قرار می گیرند و هم در سهمیه مناطق مربوط به خودشان.

با توجه به موارد بالا که ذکر شد باید بدانید که جمعیت شرکت کننده سهمیه 5 درصد ایثارگران به مراتب خیلی بیشتر از جمعیت سهمیه 25 درصد ایثارگران خواهد بود. از طرفی دیگر، رتبه  درسهمیه 5 درصد ایثارگران، به نسبت رتبه در سهمیه های مناطق، رتبه های بسیار پایین تر و بهتری خواهد شد ولی بزرگترین اشتباه داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران همین است که فکر می کنند این رتبه، کار را تمام می کند ولی بی خبر از اینکه تنها 5 درصد ظرفیت کد رشته دانشگاه ها به آنها می رسد و چون تعداد 5 درصد آنقدر کم است، بنابراین رتبه های خیلی کمتر و بهتری برای قبولی سهمیه 5 درصد ایثارگران مورد نیاز است. 

انتخاب رشته هنر برای سهمیه 5 درصد ایثارگران به دلیل این حساسیت ها بسیار پیچیده می شود و قوانین خاص توزیع ظرفیت و تراز قبولی، این حساسیت را بیشتر نیز می کند. بنابراین توصیه می شود که داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته خود دقت لازم را داشته باشند.

 

 

 

سهمیه 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته هنر

بهترین سهمیه انتخاب رشته هنر، سهمیه 25 درصد ایثارگران است. بیایید ابتدا نگاهی به قوانین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران بیندازیم.

1- قبولی در سهمیه 25 درصد ایثارگران، حائز شرایط کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد می باشد.

2- ابتدا از ظرفیت هر کد رشته دانشگاه، 25 درصد کسر می شود و سپس ظرفیت باقی مانده برای سهمیه های دیگر توزیع می شود. همین امر دال بر اولویت بالای ظرفیتی این سهمیه است. همچنین ظرفیت در کد رشته محل هایی که از نظر ریاضی قابل گرد کردن به عدد صحیح را داشته باشند به این سهمیه می رسد.

3- داوطلبان سهمیه 25درصد ایثارگران هم در سهمیه خودشان مورد بررسی قرار می گیرند و هم در سهمیه منطقه شان.

با توجه به این دو قانون به این نتیجه می رسیم که از نظر توزیع ظرفیت قبولی، سهم بسیار بالایی مخصوص این سهمیه است، چیزی برابر با یک چهارم کل ظرفیت که رقم قابل توجهی می شود. از طرفی دیگر یک چهارم، عدد یست که احتمال اینکه پس از کسر به یک عدد صحیح ریاضی برسد و یا قابل گرد کردن باشد بسیار بالاست و در نتیجه می توان گفت که همه داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگران در همه کد رشته دانشگاه ها دارای ظرفیت خواهند بود، برخلاف سهمیه 5 درصد که ممکن است در برخی کد رشته دانشگاه ها از چنین امکانی بی بهره باشند. از طرفی دیگر کسب 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران نیز باعث می شود تا قبولی در این سهمیه بسیار راحت تر شود و برخلاف سهمیه 5 درصد ایثارگران که در عمل، باید تا 90 الی 95 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را کسب کرد، در سهمیه 25 درصد ایثارگران، تا حدود زیادی این 70 درصد تراز، واقعا اتفاق می افتد و فقط شاید در دانشگاه های درجه یک باشد که نیاز باشد تا عددی بالاتر از 70 درصد مورد نیاز باشد و تراز قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران به عددی مابین 80 تا 90 تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد برسد.

علاوه بر این امتیازات در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل برای این سهمیه عملا رایگان خواهد شد و آنها برای دانشگاه آزاد که شهریه ای نمی پردازند و برای نوبت دوم نیز به همین ترتیب و برای ظرفیت های مازاد و پردیس های خودگردان نیز تسهیلات بسیار خوبی برای کاهش شهریه و پرداخت آن دارند. این سهمیه سال به سال کمتر می شود و هر ساله تعداد داوطلبان دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران کمتر و کمتر می شود. همچنین شانس بزرگ دیگری که سهمیه 25 درصد ایثارگران را تبدیل به بهترین سهمیه انتخاب رشته هنر می کند، این است که حتی در سهمیه مناطق نیز مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرند.

انتخاب رشته هنر سهمیه 25 درصد ایثارگران در یک نقطه نسبت به بقیه انتخاب رشته ها پیچیده تر می شود. این پیچیدگی از اینجا ناشی می شود که آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران در هر سال نوسانات شدیدی دارد و از سالی به سال دیگر بسیار متفاوت می شود. به همین دلیل است که نمی توان پیش بینی دقیقی از آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران به دست آورد و برای به دست آوردن آخرین رتبه قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران و تحلیل شانس قبولی نهایی داوطلبان این سهمیه، باید بسیار دقت کرد و اطلاعات بسیار بسیار بیشتری داشت و جالب اینجاست که تعداد مشاورانی که توانایی تحلیل آخرین قبولی سهمیه 25 درصد ایثارگران را دارند بسیار کم است و توصیه اکید می شود که داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگران به مشاورانی مراجعه کنند که استاد تحلیل آخرین رتبه قبولی در این سهمیه هستند.

 

 

 

 

سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته هنر

سهمیه خانواده شهدا و رزمندگان د رانتخاب رشته هنر، جزء سهمیه هایی است که کمتر به آنها پرداخته شده است. نکات مهم این سهمیه ها برای انتخاب رشته این نکات است:

1- سهمیه رزمندگان حائز شرایط کسب 75 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد است.

2- سهمیه خانواده شهدا حائز شرایط 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد است.

3- سهمیه رزمندگان مختص کسانیست که حداقل 6 ماه حضور در جبهه داشته باشند.

4- سهمیه خانواد شهدا به بستگان درجه یک نسبی شهدا تعلق دارد، یعنی پدر، مادر، خوهر و برادر شهید.

5- تعداد داوطلبان در این دو سهمیه بسیار کم است.

6- سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق، توزیع ظرفیت می شود، یعنی بعد از کسر 25 درصد ظرفیت برای سهمیه 25 درصد ایثارگران و 5 درصد ظرفیت سهمیه 5 درصد ایثارگران، مابقی ظرفیت بین داوطلبان سهمیه مناطق و خانواد شهدا تقسیم می شود. با توجه به اینکه این توزیع ظرفیت دقیقا به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر سهمیه توزیع می شود، در عمل ظرفیت بسیار بسیار ناچیزی به خانواده شهدا می رسد که شاید در عمل اصلا قابل توزیع نباشد.

7- هم سهمیه رزمندگان و هم سهمیه خانواده شهدا، امکان بررسی شدن در سهمیه منطقه خود را نیز دارند.

نکات بالا برای انتخاب رشته هنردر سهمیه های خانواد شهدا و رزمندگان کفایت می کند.

 

 

 

سهمیه مناطق محروم در انتخاب رشته هنر

این سهمیه نیز یکی از سهمیه های خاص و البته خوب انتخاب رشته هنر به حساب می آید. خوبی این سهمیه در این است که اولا ظرفیت کاملا جداگانه و ویژه خود را دارند که مختص خود آنهاست و از طرفی ظرفیت پذیرش برای آنها کاملا مخصوص خود آنها باقی خواهد ماند و چنین امتیازی باعث می شود تا داوطلبانی با رتبه های بسیار بد در دانشگاه های روزانه و خوب قبول شوند. مهم ترین نکته ای که در این سهمیه برای انتخاب رشته هنر باید در نظر گرفته شود این است که سهمیه مناطق محروم تعهداتی را ایجاد می کند که پس از قبولی باید این تعهدات انجام بگیرد. انتخاب رشته هنر برای سهمیه های مناطق محروم به نسبت سایر انتخاب رشته ها راحت تر است، زیرا در دفترچه کد رشته های هر منطقه محروم به طور کامل مجزا و مشخص است و دقیقا مخصوص همان منطقه است و هیچ کس دیگری نمی تواند این کد رشته ها را انتخاب کند. انتخاب رشته هنر برای سهمیه های مناطق محروم زمانی قدری سخت تر می شود که داوطلب بخواهد در خارج از سهمیه مناطق محروم خود نیز انتخاب هایی را داشته باشد که در آن حالت مشمول سهمیه منطقه خود خواهند شد که طبیعتا در اکثر مواقع نه همه موارد، سهمیه منطقه آنها منطقه سه خواهد بود.

 

 

 

دفترچه انتخاب رشته هنر 1402 سازمان سنجش

انتخاب رشته هنر با دفترچه انتخاب رشته هنر سازمان سنجش معنا پیدا می کند. دفترچه انتخاب رشته هنرسازمان سنجش از سایت سازمان سنجش دانلود می شود و برای انتخاب رشته باید کد رشته های درج شده در این دفترچه را در فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش وارد کنید. دفترچه انتخاب رشته هنر سال گذشته را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر

به محض انتشار دفترچه جدید انتخاب رشته هنر مربوط به سال 1402، لینک دانلود آن در این صفحه قرار می گیرد و می توانید دفترچه جدید را دانلود کنید. البته در نظر داشته باشید که برای پیدا کردن کد رشته ها دقت زیادی لازم است که 3گام به خاطر سیستم بسیار پیشرفته انتخاب رشته خود، تمامی این کد رشته های جدید را به روزرسانی می کند و علاوه بر تعیین شانس قبولی در تمامی کد رشته های دفترچه سنجش انتخاب رشته هنر، آنها را برای شما اولویت بندی کرده و کد رشته های دانشگاه های به روز دفترچه جدید را به شما می دهد که شما می توانید همان ها را در فرم انتخاب رشته سنجش 1402 وارد کنید.

 

 

 

تفسیر فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش

فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش، فرم پیچیده ای نیست و انتخاب رشته آنلاین در نرم افزار انتخاب رشته هنر سازمان سنجش، بسیار ساده است. در ابتدا یک سری تاییدیه ها از شما گرفته می شود. تاییدیه هایی مبنی بر درست بودن اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نامی شما، اطلاعات مربوط به معدل دیپلم و سایر سوابق تحصیلی شما و سایر اطلاعات دیگر که در مراحل اولیه ثبت نام پر کرده بودید. فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش به شما این امکان را می دهد که اگر اطلاعاتی احتمالاً غلط باشد، خودتان قبل از تایید، آن را ویرایش و سپس تایید کنید. پس نگران غلط بودن این اطلاعات نباشید. در مرحله بعدی، شما باید کد رشته های خود را وارد کنید که حداکثر 150 کد رشته را می توانید وارد کنید. کد رشته محل های دوره های روزانه و نوبت دوم را به شرطی می توانید انتخاب کنید که در این دوره ها مجاز شده باشید. کد رشته های مربوط به پردیس های خودگردان، مازاد و مجازی دانشگاه های سراسری و دولتی را همگان می توانند وارد کنند. کد رشته های مربوط به تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان نیز به شرط مجاز شدن در آنها، قابل درج در فرم انتخاب رشته 150 تایی سنجش است. کد رشته های دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را به شرطی می توانید وارد کنید که کارت اعتباری علاقه مندی و انتخاب این دانشگاه های را خریداری کرده باشید که اگر قبلا تهیه نکرده اید در همین مرحله می توانید این کارت اعتباری را خریداری کنید که یک شماره سریال پس از خرید به شما داده می شود که شما باید این شماره سریال را در کادر مربوط به رشته های پیام نور و غیرانتفاعی وارد کنید تا امکان و مجوز انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی به شما در فرم انتخاب رشته هنر سازمان سنجش داده شود.

 

 

 

آخرین رتبه های قبولی در انتخاب رشته هنر

برای اینکه بتوانید یک انتخاب رشته هنر موفق داشته باشید باید از آخرین قبولی سال گذشته در رشته ها و دانشگاه های هنر با خبر باشید تا بدانید که با توجه به رتبه شما، سال گذشته در چه کد رشته ها و دانشگاه هایی پذیرفته شده اند. به دلیل تعداد بسیار زیاد کد رشته دانشگاه های دفترچه انتخاب رشته هنر و از طرفی، حساس بودن آخرین رتبه قبولی به سهمیه مناطق و جنسیت، این آمار بسیار پیچیده می شود و فقط نرم افزارهای انتخاب رشته می توانند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهندئو متاسفانه بسیاری از نرم افزارهای انتخاب رشته به خصوص نسخه های رایگان آنها، به طور کامل این موارد را رعایت نمی کنند و در نتیجه اطلاعات گمراه کننده ای را به داوطلبان می دهند. نرم افزار اختصاصی انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام سعی کرده است تا تمامی قوانین پذیرش و سهمیه بندی انتخاب رشته هنر و دفترچه سازمان سنجش را رعایت کند تا دقیق ترین و موثق ترین و معتبرترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد که شما برای آشنایی بیشتر با نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام می توانید مطلب نرم افزار انتخاب رشته مجازی 3 گام در کنکور سراسری را مطالعه کنید و حتی می توانید مقایسه این نرم افزار با سایر نرم افزارهای انتخاب رشته را نیز بررسی کنید

 

 

 

انواع دوره های تحصیلی دانشگاه ها برای انتخاب رشته هنر

انواع دوره های تحصیلی در انتخاب رشته از این حیث اهمیت دارد که هر کدام از آنها شرایط ویژه ای را می طلبد. به طور کامل در مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری، این دوره ها و شرایط آنها توضیح داده شده است. در اینجا فقط به این نکته اشاره می شود که تنها دوره رایگان برای تحصیل همان دوره روزانه است. دوره نوبت دوم یا همان دوره شبانه، دقیقا مانند دوره روزانه است و هیچ تفاوتی از نظر کیفیت مدرک و تحصیل با دوره روزانه ندارد و فقط شهریه تحصیل در این دوره از داوطلبان دریافت می شود. گران ترین دوره مربوط به پردیس های خودگردان است. ارزانترین شهریه مربوط به دانشگاه های پیام نور است. دوره های مجازی به صورت آنلاین و اینترنتی برگزار می شوند ولی برای امتحانات باید حضوری به محل تعیین شده بروید. دوره های مازاد مخصوص رشته های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است و دوره های نوبت دوم یا همان شبانه مخصوص رشته های وزارت علوم است. به نوعی دوره های مازاد معادل همان دوره های نوبت دوم است که شهریه دوره های مازاد تقریبا دو برابر (و حتی بیشتر) شهریه نوبت دوم می باشد. 

 

 

 

شهریه دانشگاه ها و نقش شهریه در انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته هنر قطعا به توان مالی داوطلبان به پرداخت شهریه وابستگی دارد. مثلا دوره های نوبت دوم به دلیل داشتن  شهریه در فرم انتخاب رشته بسیاری از افراد جایی ندارد و یا بسیاری از افراد که مشکل شهریه ندارند، حاضرند با رتبه های خیلی خوب که امکان قبولی دوره های روزانه سایر شهرستان ها را دارند ولی نمی خواهند به شهرستان های دیگر غیر از محل سکونت خودشان بروند، دوره های دارای شهریه محل سکونت خودشان را در اولویت های بهتری نسبت به دوره های روزانه قرار می دهند و در کل مقدار بودجه و هزینه ای که خانواده ها حاضرند تا برای تحصیل داوطلب در دانشگاه ها بپردازند، کل انتخاب رشته هنر را تحت الشعاع قرار می دهد و به نوعی اصلی ترین عاملی که بعد از رتبه داوطلب، فرم انتخاب رشته هنر را تعیین تکلیف می کند همین قضیه شهریه است که در کنار دور یا نزدیکی به محل سکونت و کیفیت تحصیل در دانشگاه های مختلف، فرآیند انتخاب رشته هنر را بسیار پیچیده می کند. درباره شهریه ها به طور کامل در مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری صحبت شده است.

 

 

 

 

 

اولویت بندی انتخاب رشته هنر سازمان سنجش

اولویت بندی انتخاب رشته سازمان سنجش یک نکته بسیار مهم دارد و آن این است که حتما باید براساس علاقه مندی باشد و بالاتر گذاشتن یک انتخاب، دلیل برای افزایش شانس قبولی شما در آن انتخاب نیست. دلیل این امر این است که سازمان سنجش به ترتیب رتبه ها، انتخاب رشته ها را چک می کند. مثلا رتبه 1000، مورد بررسی قرار نمی گیرد تا زمانی که 14009 نفر قبل از آن تعیین تکلیف شده باشد. حالا اگر رتبه 14009، مثلا یک کد رشته را در ردیف 100 خود انتخاب کرده باشد که رتبه 1000 آن را در انتخاب اول خود گنجانده باشد تفاوتی در شانس قبولی آن کد رشته محل برای رتبه 1000 ایجاد نمی شود. اگر رتبه 14009، آخرین قبولی آن کد رشته محل باشد، رتبه 1000 که آن را در انتخاب یک گذاشته است قبول نمی شود چرا که در رتبه 14009، ظرفیت آن کد رشته تکمیل شده است. اولویت بندی زمانی ارزش دارد که فرم انتخاب رشته هر فرد نسبت به خود آن فرد بررسی می شود. مثلا اگر همین داوطلب رتبه 1000، بتواند در دوره روزانه ن قبول بشود ولی انتخاب اولش را دانشگاه پیام نور گذاشته باشد، در همان انتخاب اول قبول می شود و دیگر بقیه انتخاب های او لحاظ نمی شود. در واقع اولویت بندی غلط در فرم انتخاب رشته هر شخص است که باعث می شود سرنوشت شما تبدیل به کابوس بشود. پس بهتر است اولویت بندی براساس کیفیت رشته و دوره و دانشگاه و همچنین علاقه باشد تا هیچوقت از آن پشیمان نشوید. اگر تعداد کد رشته هایی که دارید اولویت بندی می کنید بیشتر از 150 تا شد باید سعی کنید از انتخاب های رویایی بالاتر کم کنید. بهتر است انتخاب های اولیه شما جاهایی باشد که شما بسیار به آنها علاقه دارید حتی اگر شانس قبولی شما در آنها صفر باشد و به همین ترتیب که پایین تر می آیید، رفته رفته کد رشته هایی را بزنید که شانس قبولی شما در آنها بیشتر است و در نهایت در انتهای فرم انتخاب رشته 150 تایی، کد رشته دانشگاه هایی را قرار دهید که شانس قبولی شما در آنها قطعا صد در صد است. البته باز هم تذکر می دهیم که شانس قبولی نسبت به علاقه مندی شما فاکتور دوم حساب می شود و اولین اصل رعایت علاقه مندی است. در ضمن در اولویت بندی خود علاوه برعلاقه، استعداد و توانایی خود را هم مد نظر داشته باشید. نرم افزار 3گام یک آزمون استعداد سنجش تحصیلی و شغلی نیز دارد که توصیه می شود در آن شرکت کنید و پیشنهادهای نرم افزار را نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

 

 

 

انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد

انتخاب رشته هنر دانشگاه آزاد از انتخاب رشته ریاضی سازمان سنجش یا همان انتخاب رشته هنر سراسری، ساده تر است. زیرا هم تعداد کد رشته های آن کمتر است و هم اینکه تعداد انتخاب های آن محدود است و بیشتر از 20 تا نیست. توجه داشته باشد که انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد برای رشته هنر داری نکات زیر است:

1-انتخاب رشته با آزمون هنر دانشگاه آزاد محدود به 20 انتخاب است.

2- انتخاب رشته هنر و با آزمون دانشگاه آزاد نیز باید براساس علاقه مندی اولویت بندی شود و همان نکاتی که در اولویت بندی سراسری هنر تذکر داده شد، همان نکات نیز باید در انتخاب 20 تایی دانشگاه آزاد نیز رعایت شود.

3-شما فقط و فقط حق انتخاب رشته کد رشته هایی را دارید که در کنکور آن شرکت کرده اید، یعنی حق ندارید کد رشته های با آزمون رشته های دیگر را نیز انتخاب کنید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های بدون کنکور شرایط کاملا متفاوتی را در انتخاب رشته هنر خواهد داشت. این شرایط عبارتند از:

1- تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون آزمون نامحدود است ولی برای هر انتخاب باید یک کارت اعتباری خریداری کنید. یعنی هر کارت اعتباری امکان انتخاب یک کد رشته را به شما می دهد.

2-انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد بدون محدودیت و ممنوعیت در انتخاب رشته از گروه های دیگر است. یعنی داوطلبی که کنکور هنر داده است می تواند کد رشته های ریاضی و یا تجربی بدون آزمون را نیز انتخاب کند.

3-انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز وابسته به سوابق تحصیلی شماست و ربطی به رتبه شما ندارد.

4- انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد ربطی به شرکت شما در کنکور هم ندارد و حتی اگر در کنکور هم ثبت نام نکرده باشید حق انتخاب رشته را دارید.

5-رشته های پر طرفدار و دانشگاه های آزاد پر طرفدار در همان روزهای اولیه و حتی ساعات اولیه تکمیل می شوند پس بهتر است هر چه سریعتر انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد خود را حداقل در رشته های پر طرفدار بدون آزمون و دانشگاه های درجه یک آزاد انجام دهید که مبادا ظرفیتی برای انتخاب آنها باقی نماند.

 

 

 

 

 

مشاوره انتخاب رشته هنر - حرف آخر

در کل برای اینکه بهترین نوع اولویت بندی را در انتخاب رشته کنکور هنر 1402 داشته باشید، سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

 برای اولویت بندی بهتر رشته های هنر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخابهای خود را در فرم انتخاب رشته سنجش مخصوص گروه هنر وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از 150 انتخاب، حداقل 30 انتخاب، انتخابهای رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی و شانس قبولی شما در آنها کم احتمال است و شامل رشته هایی با کیفیت و در دانشگاههایی خوب می باشند. سعی کنید 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهای خوشبینانه بچینید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهایی با احتمال بالا و قوی قرار دهید. 20 انتخاب آخر مخصوص انتخابهایی است که صد در صد در آنها قبول هستید که می تواند شامل انتخاب رشته های صرفا با سوابق تحصیلی نیز می باشد.

پیشنهاد ما این است که در ابتدا این را در نظر بگیرید که قرار است تا آخر عمر با این رشته زندگی کنید و این انتخاب یک انتخاب موقتی نیست. عملا از فرآیند کسب درآمد تا ازدواج و سالمندی شما، این انتخاب، زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس با دید بلند مدت به موضوع انتخاب رشته نگاه کنید. به جای این که دچار کابوس حسرت شوید که چرا اینگونه انتخاب رشته کردم، با دیدی باز انتخاب رشته کنید. از کسانی که می دانند و در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرید. قطعا مسائلی وجود دارد که شما در این سن کم اصلا به آنها فکر نمی کنید ولی 10 سال بعد یقه شما را در پیچهای تند زندگی می گیرند.

 همچنین باید بدانید که آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف چند است. مثلا آخرین رتبه قبولی کارگردانی، نقاشی، طراحی صنعتی و ... و صد البته باید در نظر داشته باشید که باید از آخرین رتبه قبولی نسبت به دانشگاه باخبر باشید. مثلا اخرین رتبه قبولی کارگردانی دانشگاه  تهران، آخرین رتبه قبولی نقاشی و طراحی صنعتی دانشگاه تهران، علامه، بهشتی، خوارزمی و ...

برای اطلاع از این که در هر رشته و دانشگاهی چقدر شانس و احتمل قبولی دارید می توانید از نرم افزار فوق پیشرفته انتخاب رشته 3گام استفاده کنید.

نکته بعدی که آنها باید در نظر بگیرند این است که بازار کار خاصی برای آنها مهیا نیست و کسانی پول خوبی در می آورند که استعدادهای خود را با تمرین و ایده های ناب تلفیق می کنند. پس بعد از انتخاب رشته، تازه کار برای شما شروع شده است و باید ایده های ناب خود را علمی تر و کاربردی تر کنید و از طرفی خلاقیت خود را با گرفتن ارتباط با افراد هم تیپ خود بیشتر کنید.

باری اینکه از انتخاب رشته خود پشیمان نشوید با کسانی که مسیر را پیموده اند و یا لااقل همنشین با افرادی که در این مسیر بوده اند اند مشورت کنید.

 

 

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور سراسری 

نرم افزار مجازی کنکور سراسری