برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

انتخاب رشته کنکور سراسری 97 - تجربی، ریاضی، انسانی

تعداد بازدید 284560 دفعه

از آنجایی که در انتخاب رشته کنکور تجربی، ریاضی و انسانی همواره یک سری سوال برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته وجود دارد سعی داریم در این مطلب به برخی از این سوالات پاسخ دهیم.

انتخاب رشته کنکور سراسری 97

از آنجایی که در انتخاب رشته کنکور سراسری همواره یک سری سوال برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته وجود دارد سعی داریم در این مطلب به برخی از این سوالات پاسخ دهیم.

فهرست سوالات:

 • نحوه انتخاب رشته صحیح
 1. شهریه
 2. نوع دوره های مورد پذیرش
 3. نوع دانشگاهها
 4. روشهای پذیرش
 5. پذیرش براساس سهمیه
 6. سهمیه های خاص
 7. رشته های صرفا با سوابق یا با آزمون؟

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

 

راهنمای انتخاب رشته صحیح کنکور

برای اولویت بندی بهتر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخابهای خود را در فرم انتخاب رشته سنجش مخصوص گروه تجربی وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از 150 انتخاب، حداقل 30 انتخاب، انتخابهای رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی و شانس قبولی شما در آنها کم احتمال است و شامل رشته هایی با کیفیت و در دانشگاههایی خوب می باشند. سعی کنید 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهای خوشبینانه بچینید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهایی با احتمال بالا و قوی قرار دهید. 20 انتخاب آخر مخصوص انتخابهایی است که صد در صد در آنها قبول هستید که می تواند شامل انتخاب رشته های صرفا با سوابق تحصیلی نیز می باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق تر توصیه می شود برای انتخاب رشته در کنکور تجربی، مطلب راهنمای انتخاب رشته تجربی، برای انتخاب رشته در کنکور ریاضی، مطلب راهنمای انتخاب رشته ریاضی، برای انتخاب رشته کنکور انسانی، مطلب راهنمای انتخاب رشته انسانی و برای انتخاب رشته در کنکور هنر و زبان های خارجی، مطالب راهنمای انتخاب رشته هنر و راهنمای انتخاب رشته زبان های خارجی را مطالعه بفرمایید.

البته باید بدانید که آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف چند است. مثلا آخرین رتبه قبولی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی عمران، بینایی سنجی، حقوق، حسابداری، مدیریت بازرگانی، هوشبری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی، مترجمی زبان انگلیسی، کارگردانی و ... صد البته باید در نظر داشته باشید که باید از آخرین رتبه قبولی نسبت به دانشگاه باخبر باشید. مثلا اخرین رتبه قبولی پزشکی دانشگاه تهران، دندانپزشکی شهید بهشتی و یا آخرین رتبه قبولی دانشگاه صنعتی شریف.

برای اطلاع از این که در هر رشته و دانشگاهی چقدر شانس و احتمال قبولی دارید می توانید از نرم افزار فوق پیشرفته انتخاب رشته 3گام استفاده کنید.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجی به لینک های زیر مراجعه نمایید. 

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 97

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 97

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 97

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر و زبان های خارجی 97

 

شهریه دوره های نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و پیام نور 97

شهریه پردیس خودگردان، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی و پیام نور را در زیر به صورت خلاصه نوشته ایم ولی توصیه می شود برای دیدن جزئیات دقیق شهریه ها، مطلب شهریه پردیس خودگردان، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی و پیام نور را حتما مطالعه کنید.

بیشترین و کمترین شهریه برای دوره های مختلف به ترتیب زیر می باشد:

پردیسهای خودگردان رشته های دکتری علوم پزشکی به ازای هر ترم: دانشگاههای معروف 12 تا 16 میلیون تومان و سایر دانشگاهها تقریبا 10 تا 12 میلیون تومان

پردیسهای خودگردان رشته های کارشناسی به ازای هر ترم: تقربیا 6 میلیون تومان برای انسانی و تا 8 میلیون تومان برای تجربی و فنی و مهندسی

دوره های شبانه (نوبت دوم) دانشگاههای برتر (تهران، شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، امیر کبیر، تربیت مدرس، خوارزمی، خواجه نصیر، علم و صنعت، فردوسی مشهد، تبریز، اصفهان، صنعتی اصفهان، شیراز و صنعتی شیراز) به ازای هر ترم تقریبا: نزدیک به یک میلیون تومان برای گروه علوم انسانی و نزدیک به 1،500،000 تومان برای گروه تجربی و فنی مهندسی

دوره های نیمه حضوری و مجازی دانشگاههای دولتی به ازای هر ترم: به اندازه 60% شهریه تعیین شده برای دوره نوبت دوم (شبانه)

دوره های شبانه (نوبت دوم) دانشگاههای غیر برتر به ازای هر ترم: نزدیک به 800،000 تومان برای گروه علوم انسانی و نزدیک به 1،200،000 تومان برای گروه تجربی و فنی مهندسی

دوره های پیام نور به ازای هر ترم: نزدیک به 400،000 تا 500،000 تومان برای رشته های علوم انسانی و نزدیک به 700،000 تومان برای رشته های تجربی و فنی مهندسی

دانشگاههای غیرانتفاعی به ازای هر ترم: نزدیک به 700،000 تومان برای رشته های انسانی و نزدیک به 900،000 تومان برای رشته های فنی مهندسی

مهمترین نکته درباره دانشگاه های غیر انتفاعی، سطح علمی و کیفی آن است که باید در اولیت بند یحتما رتبه بندی و کیفیت دانشگاه های غیرانتفاعی را بشناسید. برای کسب اطلاعات دقیق در این مورد به مطلب رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی مراجعه کنید.

دوره های مجازی غیرانتفاعی به ازای هر ترم: تقریبا به اندازه 500،000 تومان برای گروه علوم انسانی و تقریبا 700،000 تومان برای گروههای تجربی و فنی مهندسی

 

با عضویت در کانال انتخاب رشته کنکور سراسری 97، با اطلاعات ناب، اخبار جدید تغییرات و مشاوره های انتخاب رشته و شانس قبولی همراه شوید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

نوع دوره های مورد پذیرش

روزانه: در این نوع از پذیرش، شما هزینه ای به عنوان شهریه تحصیلی به دانشگاه نمی پردازید و عملا دولتی ترین نوع پذیرش می باشد. هزینه خوابگاه و غذای شما به صورت تعرفه های بسیار ارزان قیمت تصویب شده در نظر گرفته می شود که توسط خود شما پرداخت خواهد شد. در مورد خوابگاه، جمع هزینه های دوران سکونت شما در خوابگاه به صورت یکجا در پایان دوران تحصیل شما محاسبه شده و شما مختارید که یکجا و یا به صورت اقساطی بپردازید که پرداخت این اقساط نیز چند سال بعد از اتمام تحصیل شما در نظر گرفته می شود. این اقساط بسیار مبلغ پایینی دارد. در مجموع هزینه خوابگاه و غذا زیاد نیست که نگران باشید. اعتبار مدرک این دوره بالاترین اعتبار در میان سایر مدارک را دارد و شما از تحصیل رایگان در این دوره بهره مند هستید. در کنار این مزایا فراموش نکنید که شما نسبت به تحصیل دوره رایگان تعهد خدمت در کشور را خواهید داشت که این تعهد با توجه به سهمیه منطقه مورد پذیرش شما و یا حتی نوع رشته ای که پذیرفته می شوید متفاوت است. به عنوان مثال اگر قصد رفتن به خارج از کشور و کار با مدرک خود را داشته باشید، باید شهریه دوران تحصیل رایگان خود را بپردازید تا مدرک شما آزاد گردد. ضمنا این تعهد به معنای استخدام شما نیست و شما فقط باید به اندازه ای خاص در کشور بمانید تا دین خود را در برابر این تحصیل رایگان ادا کنید. شما هر جایی که نیاز به مدرک اصلی خود داشته باشید و در صورتی که هنوز دوران تعهد و ماندن در کشور را سپری نکرده باشید یا باید این هزینه را بپردازید و یا این که این دوران را سپری نمایید. کمترین تعهد خدمت برای داوطلبان منطقه 1 و بیشترین تعهد خدمت از نظر منطقه ای مخصوص داوطلبان منطقه 3 می باشد. رشته هایی که قاطعانه اعلام شده است که تعهد خدمت در ارگان خاصی را دارید مثل رشته های تربیت معلم داستان جداگانه ای دارد و شما به صورت کامل در استخدام آن ارگان خواهید بود و استخدام شما از همان زمان قبولی شروع می شود و به شما حقوق پرداخت می گردد.

اگر تصمیم خاصی برای نوع کار و یا ادامه تحصیل خود دارید حتما قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری با مشاوران خبره مشورت کنید.

 

نوبت دوم یا شبانه: این نوع از پذیرش، همان پذیرش روزانه می باشد با این تفاوت که شما شهریه دوران تحصیل خود را می پردازید. میزان شهریه تحصیل به صورت جداگانه توسط خود دانشگاهها تصویب می شود. این مبلغ در دانشگاههای بسیار خوب، بالاتر از دانشگاههای سطح پایین تر و کم طرفدارتر می باشد. علاوه بر هزینه تحصیل، مواردی مانند هزینه خوابگاه و غذا را نیز باید مد نظر داشته باشید که هزینه آنها بیشتر از داوطلبان دوره روزانه است. در واقع شما موظفید هزینه تحصیل خود را خودتان پرداخت کنید و دولت تعهدی در زمینه پرداخت هزینه تحصیل شما ندارد. حسن این دوره در این است که اولا مدرک دوره روزانه به شما داده می شود و در هیچ جایی در مدرک شما عنوان نمی شود که شما در دوره شبانه تحصیل کرده اید. کیفیت تحصیل و تدریس مانند دوره های روزانه است. از طرفی تعهدی نیز برای ماندن در کشور نخواهید داشت و مدرک شما به شما داده خواهد شد، برخلاف بچه های روزانه که برای آزاد شدن مدرک اصلی خود باید یا هزینه دوره روزانه را بپردازند و یا این که مدت ماندن خود در کشور را سپری نمایند. اعتبار این مدرک نیز همانند مدرک دوره روزانه است.

مجازی: شما در این دوره کلاسهای فیزیکی و حضوری نخواهید داشت و کلاسهای شما به صورت آنلاین تشکیل می شود. بابت این دوره نیز از شما شهریه اخذ خواهد شد. برای امتحانات به محلی که دانشگاه تعیین می کند رفته و امتحان خود را می دهید. در مدرک شما عنوان مجازی قید خواهد شد. بنابراین در انتخاب رشته کنکور سراسری خود نهایت دقت را داشته باشید تا مبادا به خاطر یک طرز فکر غلط و یا ندانستن دچار اشتباه شوید. در سیستم هوشمندانه انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام اولویت بندی تمامی دوره ها لحاظ شده است.

نیمه حضوری: به عبارتی این دوره، همان شکل پیام نوری برای دانشگاههای سراسری است. شما به صورت کاملا فشرده و در روزهای خاصی به کلاس می روید. در مدرک شما عنوان نیمه حضوری قید خواهد شد.

صرفا با سوابق تحصیلی: رتبه و آزمونی که در آن شرکت کرده اید هیچ اهمیتی ندارد و سوابق تحصیلی و معدل شما حرف اول و آخر را می زند. این نوع از پذیرش هم در دوره های روزانه (به مقدار بسیار کم)، هم شبانه و هم سایر دوره ها نیز وجود دارد. در مدرک شما عنوان پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی قید خواهد شد. بعضی اوقات بهتر است که بعضی از رشته های با پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی را در انتخاب رشته کنکور سراسری خود لحاظ نمایید. سیستم هوشمند انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام سعی نموده است تا به بهترین نحو به شما نشان دهد که کدام رشته های با صرفا سوابق تحصیلی را نسبت به رشته های با پذیرش آزمون در اولویت قرار دهید.

 

با مشاوره های دقیق 3گام همراه باشید تا در انتخاب رشته به هیچ وجه اشتباه نکنید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

نوع دانشگاهها

دانشگاههای سراسری: همان دانشگاه دولتی است که در دوره های روزانه، شبانه، گاها مجازی و نیمه حضوری و پردیس خودگردان پذیرش انجام می دهد. نوع تحصیل بسته به دوره در این دانشگاهها متفاوت است. به عنوان مثال دوره روزانه شهریه نمی پردازید ولی دوره های شبانه، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و خودگردان باید شهریه بپردازید. دوره های روزانه و شبانه کلاسهای یکسان دارند ولی دوره های مجازی اصلا کلاس درسی نخواهند داشت. بعضی از دانشگاههای سراسری مثل تربیت معلم، شما را از همان زمان دانشجویی به استخدام خود در می آورند و به شما حقوق می دهند.

پردیسهای خودگردان: بعضی از دانشگاههای دولتی برای پاسخگویی به تقاضای زیاد داوطلبان در برخی از رشته های خاص، دانشکده هایی را ایجاد کرده اند که نام پردیس خودگردان به آنها اطلاق می شود. ماهیت این دانشکده ها این است که کل هزینه این دانشکده ها باید توسط جذب دانشجو انجام شود و به همین دلیل بیشترین شهریه ممکن را برای تحصیل در کل کشور دریافت می کنند. در این پردیسها کلاس تشکیل می شود و اساتید معتبر همان دانشگاههای سراسری قبول تدریس می کنند. در مدرک این دسته نیز قید می شود که در پردیس خودگردان تحصیل کرده اند. اگر از پس هزینه های سنگین این پردیسها بر نمی آیید، انها را انتخاب نکنید.

دانشگاههای پیام نور: در این دانشگاهها، بسته به نوع رشته و دروس کلاس تشکیل می شود. به عنوان مثال بعضی دروس کاملا کلاس محور و استاد محور تعبیر می شوند و بعضی از دروس، خودخوان تعریف می شوند و هیچ استادی ندارند. واحدهای عملی دارای ساعت و کلاس مشخص هستند و نیازمند حضور اجباری هستند. سطح امتحانات در این دانشگاهها در پایان ترم نسبت به سطح آموزش بسیار سخت تر می باشد. این دانشگاهها نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می نمایند.

دانشگاههای غیر انتفاعی: این دانشگاهها و مراکز نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می کنند و برای تحصیل، کلاس درس تشکیل می دهند. امتحانات را خود اساتید می گیرند، برخلاف دانشگاه پیام نور که امتحانات به صورت سراسری و از طرف سازمان مرکزی پیام نور گرفته می شود. در واقع تحصیل در این دانشگاهها بسیار راحت تر از پیام نور است. هم کلاس درس تشکیل می شود و هم امتحان را استادی که درس داده است می گیرد. از نظر کیفیت آموزشی ممکن است گاها سطح پایینی داشته باشند.

با توجه به یک سری شباهت ها و تفاوتهای بنیادی بین دانشگاههای غیر انتفاعی و پیام نور حتما در انتخاب رشته کنکور سراسری خود نهایت دقت را داشته باشید. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات درست و کافی حسرت بسیاری را خورده اند. سیستم هوشمند کنکور سراسری 3گام، اولویت بندی منطقی را بین انتخابهای غیر انتفاعی و پیام نور برای شما فراهم نموده است تا در این مسیر کمترین اشتباه را داشته باشید.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

روشهای پذیرش

متمرکز: پذیرش در یک مرحله انجام می شود. پذیرش یا به صورت با آزمون و یا به صورت صرفا با سوابق تحصیلی می باشد. بعضی از دانشگاههای خاص مثل مالک اشتر، امام حسین و ... قبل از اعلام نتایج از داوطلبان مصاحبه هایی را به عمل می آورند ولی چون نتیجه قبولی همزمان با اعلام نتایج نهایی می باشد، پذیرش آنها متمرکز قلمداد می شود. اگر عنوان شده باشد که در نوبت اول پذیرش می شوید، مهر ماه به سر کلاس خواهید رفت و اگر عنوان شود که نوبت دوم می باشید، از بهمن ماه به سر کلاس خواهید رفت. این نوبت دوم با نوبت دوم به معنی شبانه فرق دارد و با آن اشتباه نگیرید.

نیمه متمرکز: نتایج به صورت قطعی و یکجا با سایر رشته ها اعلام نمی شود. یعنی پس از انجام مصاحبه ها و معاینات و سایر مراحل، ارزیابی انجام می شود و سپس قبولی شما در اوایل دی ماه و یا بهمن ماه اعلام می شود. اگر شما رشته ای را به صورت متمرکز قبول شده باشید در آن ثبت نام می کنید و بعد که اعلام شد در رشته های نیمه متمرکز پذیرفته شده اید از آن رشته انصراف و رشته نیمه متمرکز را در بهمن ماه ثبت نام می کنید. یعنی عملا در هر صورت شما از بهمن ماه دانشجو خواهید شد. کسانی که از قبولی متمرکز خود راضی هستند بهتر است برای انجام مصاحبه نیمه متمرکز نروند، چون در صورت قبولی برای خود دردسر درست می کنند و باید به سراغ رشته نیمه متمرکز بروند، چون قبولی آنها در رشته متمرکز لغو می شود. مثلا اگر کسی پزشکی قبول شد و بعد رشته دکترای پیوسته بیوتکنولوژی قبول شد، قبولی پزشکی او لغو می شود و باید دکترای پیوسته بیوتکنولوژی را ادامه دهد. پس اگر از قبولی پزشکی خود راضی بود بهتر است که برای مصاحبه بیوتکنولوژی نرود.

بهتر است انتخابهای نیمه متمرکز را همیشه در بالاترین اولویت ها قرار دهید اگر به آنها علاقه مند هستید. زیرا اگر به آنها علاقه مند باشید ولی آنها را در اولویت های پایین تر بگذارید ممکن است رشته های بالاتر از آن را پذیرفته شوید و در نتیجه اصلا به مصاحبه دعوت نخواهید شد زیرا نسبت به رشته ای قبل از آن ابراز تمایل نموده اید. زمانی دعوت به مصاحبه می شوید که اولا انها را انتخاب کرده باشید و در ثانی در اولویت های بالاتر از آن پذیرفته نشده باشید.

قبل از هر گونه انتخاب سعی کنید با مشاورانی خبره و توانا مشورت کنید.

 

 

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکو ریاضی

انتخاب رشته کنکور علوم انسانی

انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته زبانهای خارجی

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

 

پذیرش براساس سهمیه

در انتخاب رشته کنکور 97 باید در نظر داشته باشید که سهمیه شما حرف اول و آخر را می زند. سهمیه های اصلی در کنکور عبارتند از: سهیه مناطق (منطقه 1 و 2 و 3)، سهمیه 25 درصد ایثارگران، سهمیه 5 درصد ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا. برای اطلاع از چگونگی اختصاص سهمیه ها به دواطلبان مختلف توصیه می شود حتما مطلب سهمیه ها در کنکور 97 را مطالعه کنید.

تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور 97

نوع منطقه شما اصلی ترین عامل در قبولی شما خواهد بود. پذیرش های بومی و کشوری باعث می شود تا عدالت بین سطح آموزشی در مناطق مختلف برقرار شود. در واقع این شانس به شما داده می شود تا با یک رتبه کشوری بسیار بد ولی یک رتبه منطقه خوب، یک رشته و دانشگاه بسیار خوب قبول شوید. از نظر پذیرش منطقه ای، هر منطقه ای که تعداد داوطلب بیشتری از آنجا در آزمون شرکت کرده باشد، شانس بیشتری برای پذیرش خواهد داشت. مثلا اگر منطقه 2، 100 هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته داشته باشد ولی منطقه 1 تنها 50 هزار داوطلب منطقه 2 داشته باشد، بیشترین سهمیه قبولی به منطقه 2 خواهد رسید. ساده ترین بیان برای پذیرش منطقه ای این است که شما نسبت به افراد با شرایط یکسان نسبت به خودتان سنجیده می شوید. منظور از این شرایط، امکانات تحصیلی و سطح رفاهی محل زندگی شما می باشد. در زیر توضیح مختصری را برای هر نوع پذیرش می آوریم:

توجه کنید: در پذیرش با سهمیه ایثارگران و جانبازان، زمانی این سهمیه لحاظ می گردد که فرد دارنده آن سهمیه در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد پذیرفته شده در آن کد رشته محل را کسب کرده باشد و در غیر اینصورت این سهمیه به آنها تعلق نمی گیرد و در ابتدا به 5 درصد از خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و پس از آن به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد.

پذیرش کشوری: اگر جزء سهمیه مناطق هستید، بعد از کسر 25 درصد از ظرفیت هر رشته پذیرش برای سهمیه ایثارگران و 5 درصد ظرفیت هر کد رشته برای سهیمه زیر 25 درصد جانبازی، محاسبه برای اختصاص ظرفیت باقیمانده برای شما انجام می شود. فرض کنید یک دانشگاه در یک رشته ای، 100 نفر ظرفیت دارد. ابتدا از این ظرفیت، 25 نفر کم کنید (البته شرط این کم شدن این است که حتما فرد مورد نظر در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد مورد پذیرش سهمیه آزاد را آورده باشد، در غیر اینصورت ابتدا یک سهم 5 درصدی به خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و باز در صورت خالی ماندن این سهم به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد). حالا 70 نفر باقیمانده بین مناطق و خانواده شهدا توزیع می شوند. در نظر داشته باشید که بین سهمیه ایثارگری با خانواده شهدا تفاوت وجود دارد. خانواده شهدا به پدر و مادر و خواهر و برادر شهید اطلاق می شود. مثلا اگر منطقه 2، دو برابر سایر مناطق داوطلب داشته باشد، نزدیک به نصف این 70 نفر باقیمانده به منطقه 2 اختصاص خواهد یافت. استان و شهر شما هیچ اهمیتی ندارد. یعنی همه مناطق 2 یا 3 با هم سنجیده می شوند و فرقی ندارد که شما منطقه 2 تهران باشید یا منطقه 2 اصفهان یا منطقه 2 هرمزگان.

پذیرش بومی: این نوع پذیرش در سه دسته انجام میشود:  قطبی، ناحیه ای و استانی. برای کسب اطلاعات کاملتر توصیه می شود بومی گزینی در کنکور 97 را حتما مطالعه کنید.

قطبی: چند استان همجوار با یکدیگر یک قطب را می سازند. هر قسمت از کشور یک قطب را می سازد. شمال، غرب، شرق، جنوب و مرکز. پس در مجموع 5 قطب داریم. در هر قطب قطعا هر سه منطقه را از 1 تا 3 خواهیم داشت.

ناحیه: هر چند استان همجوار یک ناحیه را می سازند. براساس تقسیمات کشوری، 9 ناحیه خواهیم داشت. ممکن است در برخی نواحی بچه های منطقه 1 هیچ سهمیه پذیرشی براساس نوع پذیرش بومی نداشته باشند. مثلا در ناحیه 4، یعنی سیستان و بلوچستان و کرمان چون عملا منطقه یک نداریم بنابراین پذیرش بومی و از نوع ناحیه ای برای بچه های منطقه 1 وجود نخواهد داشت. البته به شرطی که آن رشته حتما پذیرش ناحیه ای داشته باشد.

استان: هر استان به تنهایی مورد سنجش قرار می گیرد و باز ممکن است یک استان اصلا منطقه 1 نداشته باشد که بتواند از طریق نوع پذیرش استانی، بچه های منطقه 1 را جذب کند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 95
انتخاب رشته کنکور سراسری 97

حالا به مثال بپردازیم:

فرض کنید دانشگاهی در یک رشته خاص 100 نفر می گیرد. ابتدا 25 درصد را برای سهمیه ایثارگران و 5 درصد را برای سهمیه زیر 25 درصد جانبازی کم کنید (البته شرط این کم شدن این است که حتما فرد مورد نظر در سهمیه ایثارگران 70 درصد و در سهمیه جانبازان 75 درصد از نمره کل آخرین فرد مورد پذیرش را آورده باشد، در غیر اینصورت ابتدا یک سهم 5 درصدی به خانواده جانبازان با درصد جانبازی زیر 25 درصد و سپس این سهم به داوطلبان آزاد اختصاص می یابد). پس از کسر این 25 درصد و 5 درصد یعنی جمعاً 30 درصد، حالا 20 تا 40 درصد را نیز برای سایر افرادی که در بوم شما نیستند کم کنید. یعنی تا بدین جا از 100 نفر ابتدا 30 نفر کم شد و 70 نفر باقی ماند. حالا از این 70 نفر، بسته به نوع رشته باید 20 درصد یا 40 درصد یعنی 15 نفر و یا 30 نفر دیگر کم کنید. اگر رشته پرطرفدار باشد، باید 30 نفر و اگر رشته کم طرفدار باشد باید 15 نفر کم کنید. رشته های پرطرفدار عبارتند از:

 

گروه آزمایشی

عناوین رشته های پرطرفدار

علوم ریاضی و فنی

مهندسی برق، عمران، مکانیک، کامپیوتر، صنایع و معماری

علوم تجربی

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی

علوم انسانی

حقوق، روانشناسی و حسابداری

 

 فرض می کنیم رشته ای کم طرفدار باشد و60 نفر باقیمانده را بررسی خواهیم کرد.

در پذیرش قطبی: این 60 نفر به نسبت تعداد داوطلبان در مناطق سه گانه توزیع می شوند. مثلا اگر داوطلبان منطقه 3 دو برابر سایر مناطق باشند، نصف این 60 نفر به بچه های منطقه 3 همان قطب خواهد رسید. این عامل باعث می شود تا تعدا قبولیهای یک قطب نسبت به کل کشور به استثنای آن قطب بیشتر شود. یعنی اگر رشته ای پذیرش قطبی دارد و یک دانشگاه و یا یک رشته خوب هم در آن قطب وجود دارد، شانس بچه های همان قطب بسیار بیشتر خواهد بود.

در پذیرش ناحیه ای: این نوع توزیع فقط به یک ناحیه اختصاص می یابد. در اینجا شانس برای استانهای همجوار بسیار بیشتر است.

در پذیرش استانی: عملا خود استان است که شانس بسیار زیادی را به داوطلبان می دهد.

هر دوره ای وابسته به نوع خود، پذیرش خاصی دارد. به جدول زیر توجه کنید:

جدول نوع پذیرش دوره های مختلف کنکور سراسری
جدول نوع پذیرش دوره های مختلف کنکور سراسری

سیستم انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام به شدت به این نوع از پذیرش ها حساس بوده و تمامی احتمالات قبولی را بر مبنای کشور، قطب، ناحیه، استان و منطقه 1 و 2 و 3 دسته بندی کامل نموده است تا شما در سطوح مختلف احتمال قبولی خود را ارزیابی نمایید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

سهمیه 25 درصد ایثارگران

داشتن این سهمیه شرایط خاصی دارد که می توانید این شرایط را در مطلب سهمیه ها در کنکور سراسری 97 مطالعه کنید. تعداد افاردی که در این سهمیه وجود دارند نسبت به سایر سهمیه ها بسیار کمتر می شود و در نتیجه شانس قبولی آنها در انتخاب رشته کنکور 97 بسیار افزایش می یابد ولی باید حتما در نظر داشته باشید که این افراد باید 70 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را داشته باشند و در نتیجه اگر دارای این ظرایط نباشند به هیچ عنوان در ان کد رشته مورد برسی قرار نمی گیرند. پس قبولیدر این سهیه به همین راحتی هم نیست. نکته مهم بعدی این است که اگر 70 درصد نمره تراز اخرین فرد پذیرفته شده را هم بیاوند باز به تناسب رتبه خود در سهمیه خودشان با یکدیگر به رقابت می پردازند و در نتیجه هر قدر رتبه بهتری داشت باشید  و درصدهای بهتری در رشته های بسیار پرطرفدار قبولی می شوید. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که افراد موجود در این سهمیه قطعاً درصدهای بسیار پایینتری نسبت به دانش آموزان و داوطلبان سهمیه مناطق نیاز دارند. 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته به این سهمیه تعلق دارد.

سهمیه 5 درصد ایثارگری

سهمیه 5 درصد ایثارگری به تازگی و از سال 96 وارد انتخاب رشته کنکور شد. شرایط دقیق آن را در مطلب سهمیه در کنکور سراسری 97 برای شما شرح داده ایم. تفاوت آن با سهمیه 25 درصد ایثارگان در این است که اولاً شما 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته را خواهید داشت و ثانیاً باید 75 درصد نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده را در سهمیه آزاد به دست آورده باشید. مهم ترین مزیت این سهمیه این است که اگر ظرفیت 25 درصد ایثارگران خالی بماند در مرحله اول به سهمیه 5 درصد ایثارگران تعلق خواهد داشت. نکته مهم این است که تعداد دارندگان این سهمیه بسیار زیاد است و حتی به اندازه پر جمعیت ترین سهمیه مناطق یعنی منطقه 2 می باشد. در نتیجه با ورود این سهمیه به کنکور، قبولی برای داوطلبان قدری در این شرایط برای دارندگان سهمیه های آزاد سخت تر خواهد شد.

سهمیه خانواده شهدا

خانواده شهدا (یعنی پدر، مادر و برادر و خواهر شهید) این 25 درصد را ندارند و تنها می توانند از تعداد کمتر داوطلب در دسته مربوط به خودشان بهره ببرند.

طریقه اختصاص ظرفیت پذیرش به خانواد شهدا بدین ترتیب است که بعد از کسرسهمیه 25 درصد و 5 درصد ایثارگران، اگر پذیرش کشوری باشد، ظرفیت باقیمانده بین منطقه 1 و 2 و 3 و خانواده شهدا توزیع می شود. حال فرض کنید که تعداد داوطلبان در منطقه 2، به عنوان مثال 10 برابر سهمیه خانواده شهدا باشد. در این حالت میزان قبولی منطقه 2 در آن رشته، 10 برابر خانواده شهدا خواهد بود. در واقع هر منطقه و سهمیه به نسبت تعداد کل شرکت کننده سهم کمتر یا بیشتری از پذیرش خواهد برد.

حال پذیرش را بومی در نظر بگیرم. از تعدا نفرات باقیمانده، اگر رشته پرطرفدار باشد، 40 درصد نیز باید کسر شود زیرا متعلق به داوطلبان آزاد و غیر بومی خواهد بود. از بین افراد باقیمانده، به نسبت تعداد شرکت کننده در مناطق و خانواده شهدا، ظرفیت توزیع می شود. اگر تعداد شرکت کنندگان منطقه 2، 10 برابر خانواده شهدا باشد بنابراین، سهم بچه های منطقه دو، 10 برابر سهم خانواده شهدا خواهد بود.

رشته های صرفا با سوابق یا با آزمون؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که طی چندین سال اخیر بسیار مطرح شده است که آیا بعضی از کد رشته های صرفا با سوابق تحصیلی را بالاتر از کد رشته های با آزمون انتخاب کنم یا نه؟ پاسخ به این سوال قدری نیاز به آشنایی و شناخت شما از رشته ها دارد. به عنوان مثال اگر هدف شما بازار کار می باشد بهتر است رشته های با آزمون را فدای رشته های صرفا با سوابق تحصیلی کنید. مثلا می توانید رشته حسابداری صرفا با سوابق تحصیلی را بالاتر از رشته کاردانی مترجمی زبان انگلیسی با پذیرش با آزمون بزنید. به هر حال ارزش رشته حسابداری و بازار کار، چنین موردی را منطقی می کند. بنابراین نیاز است که در بعضی جاها واقعا بیشتر بیندیشید و این کار را حتما انجام دهید.

می توانید با مشورت با مشاوران برجسته 3گام که طراح یکی از نوین ترین سیستمهای انتخاب رشته کنکور سراسری بوده اند، قبل از انتخاب رشته نهایی کنکور سراسری خود بهترین مشاوره را داشته باشید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکو ریاضی

انتخاب رشته کنکور علوم انسانی

انتخاب رشته هنر

انتخاب رشته زبانهای خارجی

مقایسه نرم افزارهای انتخاب رشته کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبانهای خارجی

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  معین‏ - 97/8/2

  سلام من در کنکور ۹۷رشته روزانه قبول شدم میتونم از ابان ثبت نام کنم و ادامه بدم

 • تصویر فرد

  شقایش رجبی‏ - 97/7/7

  سلام،ببخشید با تراز ۶۴۴۹ میشه در تکمیل ظرفیت ازادو خودگردان ازاد کرمان و یا شهرستاناش (زرند ،سیرجان،شهربابک و...) رشته مامایی و یا پرستاری قبول شد؟!

 • تصویر فرد

  علیرضا اسفندیاری بیات ‏ - 97/6/22

  سلام رتبه من 54000 پرستاری آزاد دانشگاه ظرفیت خودگردان میارم

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 97/6/21

  سلام آیا امکان تغییر نتایج تا مردوها تا 26شهریور وجود دارد؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  sa‏ - 97/5/21

  سلام
  در انتخاب رشته دانشگاه آزاد امکان انتخاب کد رشته های انسانی برای بچه های ریاضی هست؟؟؟ممنون از کسانی که جواب بدن.

 • تصویر فرد

  نگین ‏ - 97/5/16

  سلام ، با رتبه ی ۱۸۴۷۷ منطقه ۲ و با تراز ۸۰۶۷ میتونم فیزیوتراپی روزانه گیلان یا علوم ازمایشگاه کرج قبول شم؟
  ممکنه راهنمایی کنین چه رشته هایی تو دانشگاه روزانه میتونم قبول شم

 • تصویر فرد

  M‏ - 97/5/15

  سلام.برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان مبلغ ۵۵۰۰تومن رو ب کجا باید بریزیم توی دفترچه راهنما سازمان سنجش درست نگفته؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  Estella‏ - 97/5/14

  سلام _ ترازم تو کنکور زبان ۹۷ _ ۶۹۰۰ شد از شهر ما برای دبیری زبان دانشگاه فرهنگیان امسال نمیگیرن _ اگه استان ها و شهر های دیگه رو تو انتخاب رشته بزنم ممکنه قبول شم ؟

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 97/5/13

  سلام من با رتبه 2260 و تراز 9600 و درصدهای ادبیات 53 عربی77 دینی 64 زبان 86 ریاضی 43 زیست 60 فیزیک 61 و شیمی 54 و سهمیه عادی منطقه 1 ایا امیدی به پردیس یا ازاد داروسازی یا دندانپزشکی وجود دادرد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/5/13

  سلام من رتبم ۱۷هزار منطقه ۳ بوشهر شده ومجاز به انتخاب رشته فرهنگیان نیستم آیا احتمالی برای قبولی ندارم؟

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 97/5/12

  سلام.ببخشید امکان انتخاب رشته های روزانه و هم صرفا با سوابق تحصیلی در بین 150 انتخاب وجود داره؟ یعنی مثلا هوشبری روزانه در اولویت اول و کاردانی هوشبری صرفا با سوابق تحصیلی در اولویت دومم باشه؟

 • تصویر فرد

  Adele‏ - 97/5/12

  سلام 
  میخاستم ببینم با نمره کل نهایی ۵٢٧٨ زیر گروه یک و ۵٣٨٩ زیر گروه دو رشته تجربی میتونم تکنسین اتاق عمل یا علوم ازمایشگاهی البته فوق دیپلم باشن دانشگاه ازاد خوزستان قبول بشم

 • تصویر فرد

  zhra‏ - 97/4/31

  سلام من علاقه زیادی ب تخصص تغذیه دارم باید رشته دانشگاهیم پزشکی باشه یاعلوم تغذیه؟

 • تصویر فرد

  آرش‏ - 97/4/25

  با سلام من میخواستم بدونم میتونم با درصدای زیر مهندسی عمران دانشگاه اهواز قبول بشم؟سهمیه منطقه ۱ هستم.
  ادبیات ۳۶ زبان ۲۸ عربی ۰ دینی ۷
  ریاضی ۱ فیزیک ۴ شیمی ۳۲

 • تصویر فرد

  نیلو دیدار‏ - 97/4/19

  سلام . اگه واسه امتحان پیش افتاده باشیم باید چیکار کنیم؟ اخه واسه انتخاب رشته باید کد سوابق تحصیلی داشته باشیم

 • تصویر فرد

  النار‏ - 97/4/13

  سلام.با تراز ۶۰۰۰میتونم مامایی ملی خرم اباد قبول شم؟تورو خدا جواب بدید

 • تصویر فرد

  یاشار‏ - 97/4/13

  سلام، استاد با رتبه ۱۹۰۰۰ منطقه سه می شه دامپزشکی بین الملل یا آزاد ورودی بهمن قبول شد ؟
  ممنون می‌شم راهنمایی کنین 🙏

 • تصویر فرد

  آوا‏ - 97/4/10

  سلام، من سهمیه ۵درصدی ایثارگران دارم رشتمم ریاضی با درصدای زیر
  ادبیات ۲۰ معارف ۴۰ عربی ۱۰ زبان ۰ ریاضی۴ فیزیک۰ شیمی۰
  میتونم ریاضی کاربردی فردوسی مشهد روزانه قبول بشم؟
  بومی مشهد نیستم ،تشکر

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 97/4/3

  سلام خسته نباشید ۱_میخواستم بدونم اگر ادبیات ۶۸ عربی ۶۰ دینی ۸۰ زبان ۷۶ زمین ۸۰ شیمی ۶۴ زیست ۵۶ فیزیک ۳۷ ریاضی ۳۳ باشه رتبه کشوری ام چند میشه و دارو تهران شیراز مشهد اصفهان قبولم ؟
  ۲_اگر بخوام رتبه تو منطقه رو بدست بیارم باید میانگین زیر گروه ها رو بدست بیارم ؟

 • تصویر فرد

  فاطمه‏ - 97/4/2

  سلام
  کسانی ک امتحان پیش دانشگاهی رو افتادن و شهریور قراره پاس کنن چیکار باید بکنن
  باتوجه ب اینکه براانتخاب رشته کد سوابق تحصیلی پیش رو باید داشته باشیم

 • تصویر فرد

  فاطمه،گ‏ - 97/3/10

  سلام من رتبم توی کنکور ارشد مهندسی شیمی ۲۴۴۰خواستم بدونم امیدی هست شبانه قبول بشم؟؟؟
  میشه راهنمام کنید؟؟؟

 • تصویر فرد

  ندا نظام آبادی‏ - 97/3/9

  با سلام برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۷ در ستون سهمیه کدام رتبه برای آنالیز باید درج شود

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/31

  کدوم سوالا!!!

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/29

  سلام. بله میتونین امیدوار باشین. من چندتا سوال درباره انتخاب رشتتون دارم الانم که به بعضیاش جواب ندادین. 

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 97/3/5

  سلام. بفرمایید تا خودم جواب همه سوالاتتون رو بدم.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/29

  نظرم متاسفانه درج نشد..
  ترازم ۶۳۰۰ بود..
  ینی اگه امسال تراز بالای ۷۵۰۰ داشته بلشیم میشه فزیو شیراز قبول شد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  توی دفترچه ثبتنام ۹۷ که هنوز حد نصاب رو زده بود ۷۰درصد؟
  این افزایش تصویب شده شما مطمئنید؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  اینکه فقط توی محل های بومی همه سهمیه عس بقیه جاهاهم ک آزاد حساب میشه..
  مثلا اگر بنظرتون بالای ۷۵۰۰ بشه امکان قبولی هست؟
  میشه ایمیل یا ی آدس دیگه بذارین از خودتون

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/26

  من سال ۹۵ ۶۳۰۰ بودم
  وای حدنصاب رفته بالا که خیلی سخت میشه...
  من پرستاری نزده بودم فک کنم اگه میزدم شاید قبول میشدم
  با هوشبری شیراز زده بود ۱ اختلاف
  سال ۹۴ شنیدم که گفتن یه نفر با این سهمیه همه درساشو ۲۵ زده دندون شیراز قبول شده،شما سال اولتونه؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/25

  حالا هم که حدنصاب سهمیه ایثارگران بالا رفته و قبولی توش سخت شده معلوم نیست با ما چیکار میکنن چون هیچ توضیحی نمیدن درباره این سهمیه پس ممکنه هرجور که بخوان پذیرش کنن.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/25

  سلام. میشه ترازتونو تو کنکور 95بگید؟ کدوم استان هستین؟ پرستاری چی انتخاب کرده بودی؟ مشاور میگفت یه حداقل سطحی رو باید کسب کرد مثلا گفت واسه فیزیوتراپی از تراز 7000 به بالا شانس داره. این تراز هم میشه حدود رتبه 25 یا 26 زیرگروه 1.واسه پزشکی هم گفت از 7500به بالا که حدودا میشه رتبه 18و 17 به پایین.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/24

  هیچکس اطلاعلاتی نداره...اصلا کسی با این سهمیه قبول شده؟برای من زده بود آخرین رتبه قبولی برای فزیو شیراز ۱ و رتبه من ۶
  اینا چحوریه؟!
  کاش زودتر نظرمو ببینید..

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/24

  سلام آقا مهدی من سال ۹۵ توی سهمیه خانداده شهدا ۶۱ شدم
  ولی قبول نشدم
  چه رتبه هایی قبول میشن؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 97/2/23

  سلام. مریم خانم منم سهمیه خانواده شهدا دارم. میشه بگید چندمین کنکورتونه و تراز و رتبه تونو تو سهمیه بگید؟ هر سوالی داشتی بپرس مشاور بنیاد یه چیزایی درباره سهمیه گفته برام.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 97/2/14

  سلام
  راجب خانواده شهدا اطلاع بدین
  گذشته ها ک کامنت گذاشتن
  یا یجوری همو نیدا کنیم بتونیم ب هم اطلاعات بدیم

 • تصویر فرد

  آیدا قربانی‏ - 97/1/19

  سلام وخت بخیر من اگ بخوام دانشگاه سراسری تبریز قبول شم فیزیوتراپی یا رادیولوژی چ رتبه ای باید بیارم؟؟منطقه ۲هستم

 • تصویر فرد

  آیداقربانی‏ - 97/1/19

  سلام خسته نباشید سوالی داشتم من میخوام تو دانشگاه تبریز قبول شم فیزیوتراپی یا رادیولوژی.چه رتبه ی نیازه ک بیارم؟

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 97/1/5

  درود
  ببخشید با چه رتبه یاترازی تربیت بدنی دانشگاه رازی کرمانشاه قبول میشم؟!؟منطقه3 هستم

 • تصویر فرد

  Zahra shahmari‏ - 96/11/25

  سلام من دیپلم هنر. دارم کارودانش میتوتم بعدازگرفتن غیر خضوری پیش دانشگاهی چون چن سال اژ دوران مدرسه ام میگذره ،میتونم کنکور پزشکی یاتربیت بدنی سراسری بدم؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/11/17

  سلام من سهمیه خانواده شهدا(خواهر شهید) دارم برای قبولی در رشته دندون پزشکی چه تراز و رتبه و درصد هایی رو باید کسب کنم؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/11/17

  نظرات سایتتون مشکل داره بقیه صفحات باز نمیشه

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 96/11/15

  من رشتم ریاضیه واس قبولی روانشناسی باید درسهامو چند درصد بزنم؟؟؟

 • تصویر فرد

  هستي‏ - 96/11/12

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم با سهميه منطقه ٢و ٥درصد ايثارگر چه رتبه اي در سهميه و بدون سهميه بايد داشته باشم ك بتونم پزشكي جندي شاپور اهواز در بيام
  ممنون ميشم اگر راهنماييم كنيد

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/11/7

  سلام.ببخشید برای ثبت نام کنکور امسال طبق توصیه مشاورا از سهمیه منطقه 3 به جای سهمیه ایثارگران استفاده کردم .انتخاب درستی بوده یا نه؟! شانسم برای رتبه زیر 1000 زیاده.تاثیر کدوم سهمیه بیشتر خواهد بود؟

 • تصویر فرد

  آیدا‏ - 96/11/7

  سلام
  من تو کنکور سال 97 ثبت نام کردم ولی میخواستم بپرسم اگر در بند مربوط انتخاب گروه آزمایشی فقط بزنم زبان های خارجی میتونم به تنهایی در کنکور زبان شرکت کنم؟ چون میخوام ففط کنکور زبان بدم، لازم نیست اون آیتمی که مربوط به "علاقمند به شرکت در گروه آزمایشی زبان های خارجی نیز هستم" رو هم تکمیل کنم که؟

 • تصویر فرد

  اسماعیلی‏ - 96/11/7

  سلام ...ببخشی رشته بینایی سنجی دانشگاه فردوسی شبانه هم داره؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/11/7

  سلام من تو ثبت نام کنکو 97 علاقه مندی به غیر دولتی رو زدم خیر یعنی نمی تونم آزاد رو انتخاب رشته کنم؟ آیا رهی هست بشه ویرایش کرد؟

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/11/6

  سلام. آیا برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق کنکور بمانند دولتی هر فرد متناسب با رشته ای که در آن شرکت کرده میتواند اتخاب رشته کند یا هر رشته ای را به طور دلخواه در زیرگروه های مختلف می تواند انتخاب کند؟؟

 • تصویر فرد

  سینا‏ - 96/11/5

  سلام خسته نباشید
  در خصوص دوره شبانه ی دانشگا صنعتی شریف
  با حداکثر چه رتبه ای امکان قبولی مکانینک هست( برای دوره شبانه)
  ممنون میشم جواب بدین

 • تصویر فرد

  نجمه‏ - 96/11/2

  سلام تو رو خدا جواب بدین کنکور ریاضی با پاسخنامه سفید و سهمیه ایثارگری احتمالش هست روزانه قبول شم؟منطقه دو هستم؟خواهش جواب بدین

 • تصویر فرد

  سوزان .م‏ - 96/10/28

  سلام خسته نباشین
  من دارای سهمیه ۵ درصد ایثارگری جدید هستم بخوام رشته های پزشکی یا دندون یا دارو دانشگاه تهران یا دانشگاه شهید بهشتی قبول بشم چه رتبه هایی میخواد(حداقل و حداکثر)؟خواهش میکنم جواب بدین خیلی پرسیدم ولی جواب نداد کسی

 • تصویر فرد

  ناز🌹‏ - 96/9/22

  سلام وقتتون بخیر ، راحب سهمیه خواهر شخید هیجا اطلاعاتی نیست، تو کامنتا دیدم شما اطلاع دارین، اگه ک ترازم۸هزار باشه میشه زیر ۱۰ رتبم؟ فزیوتراپی میشه آورد؟

 • تصویر فرد

  محمد علی جاسم زاده‏ - 96/9/16

  سلام خسته نباشید این صحت داره که اگر در استعداد های درخشان باشیم میتونیم بدون ازمون وارد دانشگاه بشیم
  اگه داره چه رشته هایی رو میتونیم بدون ازمون وارد دانشگاه بشیم

 • تصویر فرد

  م شرافتی‏ - 96/9/7

  سلام من سوال پرسیده بودم ایمیل تاییدش به دستم رسیده ولی بقیه صفحات نظرات سایت باز نمیشه که جواب سوالمو ببینم اگر میشه ایمیل کنین واسم

 • تصویر فرد

  علي‏ - 96/9/6

  سلا خسته نباشيد،
  اگر كسي روزانه مجاز نشده باشه ولي انتخاب رشته كنه ممكنه ك فرهنگيان و قبول شه؟يا همون روزانه رو؟؟
  مرسي

 • تصویر فرد

  م شرافتی‏ - 96/9/5

  سلام
  من ترم آخرمهندسی فناوری اطلاعاتم وقت زیادی واسه درس خوندن کنکور ندارم
  استان چهارمحال و بختیاری هستم اگر کنکور شرکت کنم میتونم با سوابق تحصیلی دانشگاه اصفهان کارشناسی ارشد نرم افزار قبول بشم ؟
  اگر با ازمون شرکت کنم چند درصد شانس قبولی دارم
  لطفا جواب بدین خیلی واسم مهمه
  ممنون

 • تصویر فرد

  ارشا‏ - 96/8/27

  سلام.برای پزشکی شهرکرد چه ترازی لازمه؟سهمیه منطقه دو

 • تصویر فرد

  آریان‏ - 96/8/25

  سلاممم
  من الان تجربیم ولی میخوام زبان هم کنکور شرکت کنم
  امکانش هست؟؟؟؟؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  پویا ‏ - 96/8/21

  سلام ميخواستم بدونم من که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان نشدم ولی الان پشيمانم و ميخوام الان در تکمیل ظرفیت بزنم نميتونم یا راهی هست؟؟؟

 • تصویر فرد

  M‏ - 96/8/21

  سلام و خسته نباشید
  من برای کنکور ۹۷رشته انسانی و منحصرا زبان میخوام شرکت کنم و میخوام توی انتخاب رشته تربیت دبیر رو انتخاب کنم.حالا اگر من توی مصاحبه قبول نشم تکلیفم چی میشه؟باید دوباره سال بعد کنکور بدم؟الویت های دیگم حساب نمیشه؟

 • تصویر فرد

  علی رضا‏ - 96/8/19

  سلام من فرزند جانباز 10درصد هستم ودرکنکور هم سهمیه بهم تعلق گرفت والان بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماریها دعوت به مسحابه شدم الان باسهمیه چقدرشانس قبولی دارم اینم بگم که 22نفرامده بودند برای مسحابه وظرفیت دانشگاه11نفربود وهمچنین تنهاکسی بودم که ازسهمیه جانبازی استفاده میکردم

 • تصویر فرد

  Mohammad reza‏ - 96/8/16

  سلام ، میشه هم کنکور ریاضی داد هم زبان ؟
  بعد برای انتخاب رشته میشه برای جفتشون انتخاب رشته روزانه کرد؟

 • تصویر فرد

  ماریا باغبان‏ - 96/8/16

  سلام
  با دیپلم تجربی در کنکور 96 شرکت کردم آزاد مهندسی مکانیک قبول شدم و نرفتم
  میخوام ورودی بهمن مترجمی زبان انگلیسی بخونم امکانش هست

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/8/14

  سلام من دانشجوی ترم ۵ رشته نرم افزار بودم الان یک سال و نیمه مرخصی ام ب خاطر بارداری ...میخوام کنکور بدم دوباره روانشناسی بخونم ..
  ب نظرتون کاردانی رشته خودم را بگیرم بعد کنکور بدم یا انصراف بدم و کنکور بدم
  بعد ایا شانس قبولی دارم؟
  دانشگاه دولتی

 • تصویر فرد

  مریم ‏ - 96/8/12

  سلام
  درمرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری۹۶ ک اواخرآبانه بامعدل کتبی14ومعدل کل دیپلم۱۷شانس قبولی دررشته علوم ورزشی روزانه براساس سوابق تحصیلی دارم ممنون میشم اگرکمکم کنید باتشکر

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 96/8/8

  سلام. در کنکور بجای زبان انگلیسی چه زبان های دیگر میشه استفاده کرد. ممنون

 • تصویر فرد

  خانم حسینی‏ - 96/8/5

  سلام.اگر کسی با تراز 6470 و رتبه 2000 و سهمیه 5% ایثارگران دعوت به مصاحبه تربیت معلم نیمه متمرکز شود.آیا امیدی در قبولی نهایی وجود دارد؟؟؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/7/29

  سلام. من جایی خوندم که سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای رشته ریاضی و انسانی وجود نداره چون تعدادشون کمه. این درسته؟ ریاضیا سهمیه 5 درصدی ندارن؟

 • تصویر فرد

  Kiana‏ - 96/7/27

  سلام ببخشید میشه بدونم کسی که دیپلم طراحی لباس داره چه رشته هایی میتونه کنکور بده؟مرسی

 • تصویر فرد

  mahsa‏ - 96/7/26

  سلام.ببخشید رشته تجربی هستم امسال کنکور دادم با سوابق ی رشته قبول شدم نرفتم دانشگاه امسال میتونم کنکور بدم روزانه قبول بشمم؟

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 96/7/25

  باسلام و خسته نباشید
  ببخشید اگه فارغ التحصیل کارشناسی زیست شناسی از دانشگاه پیام نور باشی میتونی ارشد بهداشت دانشگاه دولتی آزمون بدی؟

 • تصویر فرد

  مینا‏ - 96/7/24

  سلام میشه کمکم کنید. موقع ثبت نام ارشد کارت علاقه مندی اشتباهی نگرفتم ولی موقع انتخاب رشته سریال علاقه مندی واسه پیام نور و اینا رو گرفتم و انتخاب هم کردم که قبول نشدم... الان که میخوام تکمیل ظرفیت بزنم میگه شما علاقه مندی ثبت نکرده بودید؟؟؟ مگه میشه؟؟؟ میشه کاری کرد؟؟؟

 • تصویر فرد

  سولماز‏ - 96/7/23

  سلام
  ببخشيد ميخواستم بدون انتخاب رشته بعد از اينكه كنكور ميدي و رتبه معلوم ميشه انجام ميگيره يا همون موقع ثبت نام كنكور بايد انتخاب رشته بكنيم ممنون ميشم واضح توضيح بدين متاسفانه هيچ گروه مشاوره اي درست توضيح نميده

 • تصویر فرد

  Rihanna‏ - 96/7/20

  سلام میتوان با کنکورتجربی در دانشگاه آزاد گرایش انسانی انتخاب رشته کرد

 • تصویر فرد

  شادی‏ - 96/7/20

  سلام
  ببخشید من رشته دبیرستانم ریاضی هست و در سال 90 فارغ التحصیل شدم
  و لیسانس مکانیک از دانشگاه غیرانتفاعی دارم.
  میخواستم بدونم با رشته ریاضی میتونم سال 1397 کنکور تجربی بدم؟
  یعنی قانونش ثابته؟
  اگه میشه سریع پاسخ بدید لطفا.ممنون میشم.

 • تصویر فرد

  میم ‏ - 96/7/19

  سلام لطفا میشه توضیح دقیقی راجب سهمیه خانواده شهدا بدین؟؟
  کسی رو دیدین که با ۸۰ درصد گزینش آخدین نفر قبول شده باشه؟؟؟
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

 • تصویر فرد

  فرزادبارگاهي‏ - 96/7/17

  من ازمون ٩٦دانشگاه خرم اباد قبول شدم ولي انصراف دادم ميتونم توي تكميل ظرفيت ٩٦انتخاب رشته كنم

 • تصویر فرد

  رضا گلپایگان‏ - 96/7/14

  سلام. سال اول کنکورم بود و رشته تجربی بودم.انتخاب رشته کردم و دولتی دانشگاه ملایرمهندسی فضای سبز قبول شدم. اما تا الان که ۱۴ مهره اقدامی برای ثبت نام نکردم…. الان تصمیم دارم بشینم یکسال دیگه بخونم برای ۹۷ ،اما چون دولتی قبول شدم و نرفتم نمیتونم کنکور سال بعد شرکت کنم ….دیروز شنیدم که میشه محرومیتم از کنکور سال بعد رو لغو کنم ولی مث اینکه تا ۷مهر بیشتر وقت نداشتم . چیکار کنم الان .کسی میدونه شمارو بخدا جواب بدید. چی کار کنم برای لغو محرومیتم از کنکور سال بعد؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/7/13

  سلام...من کنکور 96 شرکت کردم و از سهمیه 5 درصدی استفاده کردم ..و تعیین رشته هم کردم اما هیچی قبول نشدم..آیا برای کنکور 97 باز میتوانم از سهمیه ام استفاده کنم؟

 • تصویر فرد

  Mohammad‏ - 96/7/12

  سلام من کنکور تجربی دادم میخوام‌بدونم‌میتونم‌رشته های هنر مثل موسیقی و... رو انتخاب کنم

 • تصویر فرد

  فاطمه ‏ - 96/7/12

  سلام اگر کسی امسال رشته هنر روزانه قبول شده باشه ولی نره سال دیگه میتونه کنکور تجربی روزانه بده؟؟

 • تصویر فرد

  مجید شریف‏ - 96/7/10

  باسلام،استادلطفابفرماییددرکنکور96داوطلبی که ازسهمیه5درصداستفاده کرده باچه رتبه وترازی دررشته پزشکی درگیلان قبول شده است.باتشکر

 • تصویر فرد

  حامد‏ - 96/7/5

  سلام خسته نباشيد تو كارنامه نهايي انتخاب رشته برا من جلوي كد رشته زده نيمه متمركز ميخواستم بدونم آيا در اون رشته ام قبول شدم يا نه

 • تصویر فرد

  shaghayegh‏ - 96/7/4

  سلام ممنون از پاسخگویی خوبتون
  برای بینایی سنجی دولتی تهران تقریبا چه رتبه ای مورد نیازه؟

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 96/7/2

  سلام خسته نباشيد فرزندشهيد هستم كنكور٩٣شركت كردم و دانشگاه ازاد انتخاب رشته نكردم دانشگاه دولتي چيزي قبول نشدم ولي دانشگاه پيام نور قبول شدم و دانشجو هستم قصد دارم در كنكور٩٧شركت كنم ايا سهميه دارم براي كنكور٩٧يا نه خواهشمندم پاسخ دهيد

 • تصویر فرد

  احسان اخرتی‏ - 96/7/2

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید من یه سوال داشتم در مورد این بند:::
  در صورت عدم ارائه گواهي مذكور تا تاريخ 96/7/26 قبولي آنان لغو مي‌گردد.::::
  من داشگاه ارومیه روزانه مهندسی معماری قبول شدماما یک درس پیش دانشگاهیم مونده که باید دی ماه امتحان بدم
  حالا که من تا 26 نمیتونم مدرک پیش دانشگاه بیارم و دانشگاه قبولیم رو لغو میکنه آیا سال دیگه میتونم بدون مشکل کنکور بدم؟ چون من نه انصراف دادم و نه اخراجیم؟(به تعبیری دانشگاه یا سازمان سنجش من رو قبول نکرده است)خیلی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید
  یا علی

 • تصویر فرد

  کامیار‏ - 96/7/2

  سلام
  ممنونم از سایت خوبتان
  من خیلی نگرانم و ممنون میشم به دقت به سوالم فکر کنید
  من کنکور 96امتحان دادم، روزانه و شبانه مجاز نشده بودم با این وجود پیام نور مازاد خودگردان و غیرانتفاعی مجاز شدم، انتخاب رشته کردم و چون کافی نت این کار را انجام دادم یک رشته روزانه که داراب به اشتباه بین اینها اورده بود و بعدا که نتیجه امد برام قبولی زده که روزانه داراب که من این رشته را دوست ندارم، و نمیخوام برم شهرستان، از طرف دیگر من انتخاب رشته با سوابق تحصیلی همزمان هم انجام دادم که اون هم همین رشته روزانه داراب را اورده، با توجه به اینکه این پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بوده و احتمالا اشتباه شده که در انتخاب رشته با ازمون من هم کد رشته داراب را قبولی زده، ایا می توانم در کنکور 97ثبت نام کنم، قابل ذکر است که من نمیخواهم رشته قبول شده در داراب را ثبت نام کنم، برای ثبت نام نمی روم، تو را خدا زود جوابم را بدهید که با توجه به ابنکه با سوابق تحصیلی بوده و نه با ازمون ایا امکان شرکت در کنکور 97هست یا خیر؟
  خدا همه شما را حفظ کند

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/6/29

  سلام ذخیره ردیف یک با ردیف دو و سه چه فرقی داره؟اصلا این ردیف یعنی چی
  خواهشا می دونید جواب بدید مردیم به خــدا

 • تصویر فرد

  naser‏ - 96/6/29

  سلام
  ببخشید ی سوال داشتم
  من دانشگاه روزانه سمنان امار قبول شدم
  در این رشته درج شده با سوابق تحصیلی
  من درس فیزیک سال چهارممو افتادم
  میخواستم بپرسم امکانش هست ک ثبت نام کنم و دی ماه امتحان فیزیکمو بدم؟؟؟دانشگاه تا اون موقع قبول میکنه؟؟؟

 • تصویر فرد

  محسن کریمی‏ - 96/6/29

  تعهد 3 برابر تو نیمه متمرکز مشمول شهریه پردازان فراگیر نمیشه یعنی چی

 • تصویر فرد

  ناهید‏ - 96/6/29

  با سلام بنده در کنکور96رشته صنایع غذایی روزانه یزد قبول شدم. اما نمی خواهم ثبت نام کنم. ایا می توانم بدون ثبت نام، رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور را سال بعد(97) یا دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟ همچنین اگر امسال در رشته صنایع غذایی ثبت نام نکنم، میتوانم کنکور98 دوره های فرهنگیان و روزانه را ثبت نام کنم؟ ممنون از شما اگه میشه سریع تر پاسخ بدید.

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/29

  سلام در دانشگاه پیام نور و ازاد می توانید ولی در فرهنگیان و و روزانه نمی شود

 • تصویر فرد

  رضا احمدی‏ - 96/6/28

  سلام و خسته نباشید
  من در انتخاب واحد رشته های بدون ازمون هم در شاخه تحصیلی تجربی و هم ریاضی شرکت کرده ام
  ولی حالا ک میخوام نتیجه رو برسی کنم مینویسه ک چون در تجربی قبول شده ام باید از همون کارنامه استفاده کنم.
  یعنی نمیتونم رشته های ریاضی رو انتخاب کنم؟؟؟
  رشته دبیرستان خودم تجربی بوده
  ممنون میشم جواب بدین خیلی استرس دارم

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/6/28

  سلام.
  من پردیس پرستاری اصفهان قبول شدم..
  میخواستم بدونم اگر نرم از کنکور سال بعد محروم میشم؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/29

  سلام نه مشکلی پیش نمیاد

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/6/28

  سلام ببخشید من رشته دبیرستانم معماری اما پیش انسانی از مراکز راه دور گرفتم میتونم تو رشته های پیرا پزشکی پرستاری یا فیزیوتراپی ....شرکت کنم ؟
  چه رتبه ای باید بیارم ؟ و اینکه چه رشته هایی میتونم شرکت کنم کلا؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/29

  سلام بله میتونید یکی از 5 گروه انتخاب کنید برای آزمون سراسری 
  ولی بستگی به آمادگی شما داره برای پذیرش رشته های مد نظرتون

 • تصویر فرد

  Arad‏ - 96/6/28

  سلام خسته نباشید من رتبه ی ۷ هزار سهمیه جانبازی اوردم با تراز ۵۰۹۱ ولی هیچکدام از دانشگاها قبول نشدم اما کسایی که رتبه و تراز کمتر داشتن قبول شدن امکان هس برای تکمیل ظرفیت قبول شم؟

 • تصویر فرد

  هاله‏ - 96/6/28

  ببخشید یه سوال دیگه من تو انتخاب رشته اتاق عمل رو انتخاب اول دانشگاه آزاد زدم و ذخیره قبول شدم امکان داره بتونم انتخاب های بعدیمو تو دانشگاه آزاد بخونم ؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/28

  سلام معمولا امکان پذیر نیست ولی بازم بستگی به دانشگاه پذیرنده داره

 • تصویر فرد

  هاله‏ - 96/6/28

  سلام من توی دفترچه کنکور غیر انتفایی رو انتخاب نکردم میتونم توی تکمیل ظرفیت اونو انتخاب کنم ؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/28

  سلام بله میتونید

 • تصویر فرد

  نسترن‏ - 96/6/27

  سلام
  من امسال پیام نور قبول شدم ولی نمیخوام برم ایا این باعث محرومیت برا سال دیگه میشه یعنی میتونم تو کنکور 97 شرکت کنم ودر صورت قبولی انتخاب رشته کنم

 • تصویر فرد

  مژده‏ - 96/6/27

  سلام خسته نباشید.سوالی داشتم.من تجربی بودم و سال اول از نتیجه راضی نبودم و یه سال دیگه موندم.امسال هم تجربی هم هنر کنکور دادم.هنر منطقه 3 اوردم 765 و اینکه دیر متوجه شدم برا ثبت نام ازمون عملی! ایا واقعا اگه ازمون عملی ندیم انتخاب هام حذف میشن؟من گرافیک و نقاشی دانشگاه گیلان رو زدم دولتی و برای تجربی هم پیام نور و غیر انتفاعی.نتایج اومد و غیرانتفاعی قبول شدم.ایا واقعا کنار گذاشته شد رتبم تو هنر؟هیچ راهی نیست؟حتی خواستم اعتراض بزنم ولی سایت اطلاعات انتخاب رشته ای با کد داوطلبی هنرم رو نداره اصلا! یعنی پر؟

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 96/6/27

  سلام رشته های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی در دانشگاه دولتی روزانه شهریه میگیرند؟

 • تصویر فرد

  علیرضا واحدی‏ - 96/6/27

  باسلام
  من در کنکور 96 دانشگاه روزانه قبول شدم ولی علاقه ای به رشته قبولی ندارم
  میخواستم بدونم میشه در ظرفیت مازاد انتخاب رشته کنم در دانشگاه ازاد و بعد از اون یک سال مرخصی بگیرم
  و برای سال 97 دانشگاه روزانه قبول شم
  ویه سوال دیگه اگه من امسال روزانه نرم سال اینده ایا می توانم شبانه قبول شم
  باتشکر از پاسخ شما

 • تصویر فرد

  نشاط‏ - 96/6/26

  سلام ، پردیس خودگردان جز دانشگاه سراسری محسوب میشه؟؟ اگر قبول بشیم سال بعد از سراسری محروم میشیم؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/27

  سلام چون هزینه پرداخت میکنید محروم نمیشید سال بعد

 • تصویر فرد

  Sepide H‏ - 96/6/26

  سلام.من فیزیک مهندسی دانشگاه دولتی سمنان قبول شدم ولی دیفرانسیلمو افتادم.ایا دانشگاه سمنان قبول میکنه ازمن تعهد بگیره که دی پاسش کنم؟

 • تصویر فرد

  مروه‏ - 96/6/26

  با عرض سلام و خسته نباشید بهشما زحمتکشان ,یک سوالی ازخدمتتون داشتم اگر کسی لیسانس شبانه داشته باشد ,دوباره امتحان کنکور کارشناسی بدهد,و این بارم شبانه قبول شود ,در دانشگاه تبدیل به روزانه میشود,این طور شنیدم که هر کس ی شانس در هر دوره دارد.ایا درست هست .لطفا جواب دهید .با سپاس

 • تصویر فرد

  zahra‏ - 96/6/25

  سلام.خسته نباشین.من امسال کنکور دادم رتبم 5000شد و رشته ی فقهوحقوق دانشگاه اصول دین تهران قبول شدم .اما این دانشگاه صرفا بر اساس سوبق تحصیلی دانشجو میگیره.یعنی رتبه ی کنکوره من اعمال نشده و فقط به خاطره سوابق تحصیلی قبول شدم؟

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 96/6/25

  سلام خسته نباشید من رشته ام عمران هستش تازه دبیرستان رو تموم کردم ما کنکوری نبودیمو شرط معدل بودیم و چون زمان ثبت نامم تو سایت سنجش قبل امتحانات خرداد بوده یه معدل پیشفرض ۱۰ رو وارد کرد کافی نتی برام بعدا که معدل کامل اومد کسی نگف که با نمره معدل قبلی رو ادیت کنم الان با همون نمره ده دانشگاه شبانه قبول شدم بنظرتون الان برم اون دانشگاه میتونم روزانه همونجا قبول شم؟ یا میتونم برم یه دانشگاه روزانه ثبت نام کنم؟ یا درکل شرط قبولی تو دانشگاه روزانه چه معدلی هستش؟

 • تصویر فرد

  مرضیه کشمیری‏ - 96/6/25

  سلام کشمیری هستم میخواستم بپرسم تو رشته صنایع غذایی میتونم بدون کنکور قبول بشم کدوم دانشگاهها ثبت نام دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  محمد123‏ - 96/6/25

  سلام با رتبه هشت هزار مهندسی نرم افزار قوچان قبول شدم به نظر خودم خیلی بد انتخاب رشته کردم خواستم بدونم به نظرتون واقعا بد انتخا رشته کردممنظورم اینه که رتبم خیلی بهتر از دانشگاهی که میرم نیست جدا از علاقه و این صحبتا

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/6/25

  سلام اگه رشته قبولی که سازمان سنجش انتخاب کرده برامن رو دوس ندارم برم میتونم به جای اون پیام نور برم؟؟؟؟؟
  لطفا زود جواب بدین.
  باتشکر یاعلی مددی

 • تصویر فرد

  علی ‏ - 96/6/25

  سلام من تا حالا دانشگاه نرفتم و امسال رشته مهندسی علوم دامی رشت صرفا با سوابق تحصیلی قبول شدم البته شبانه هستش میخاستم ببینم که این قبولی های با سوابق تحصیلی شهریه داره یا نه و اگه داره چه قد هستش ؟
  ممنون از سایت خوبتون .

 • تصویر فرد

  فراهانی ‏ - 96/6/25

  سلام خسته نباشیدمیخواستم بپرسم امکان این وجودداره که هم یک شته دردانشگاه غیرانتفاعی توشهرم خودم قبول شم هم یک رشته دردانشگاه دولتی شهردیگه??

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/25

  سلام نه فقط یک رشته اعلام قبولی میشود

 • تصویر فرد

  فاطمه عزیزی‏ - 96/6/25

  با سلام. من رشته آمار روزانه قبول شدم و رشته کامپیوتر شبانه همون دانشگاه رو که مد نظرم بوده بعد اون انتخاب کردم و قبول میشم. خواستم بدونم امکانش هست که بتونم تو رشته کامپیوتر ثبت نام کنم یا مجبورم برم همون آمار؟

 • تصویر فرد

  nazanin ‏ - 96/6/25

  سلام دوستان توروخدا جواب بدید من در رشته معارف اسلامی مجازی دولتی با سوابق تحصیلی ک اعلام شده قبول شدم آیا امکان داره در الویت های اولم ک روزانه و با ازمون هست قبول بشم

 • تصویر فرد

  ستار سری پور‏ - 96/6/25

  سلام خسته نباشید من الان جایی قبول نشدم ولی امکان داره باز توی مهر انتخاب رشته کنم بجای اونهایی ک انصراف میدن؟لطفا اگر میشه جواب سوال منو بدید با توضیحات ممنون میشم ازتون

 • تصویر فرد

  فریبا‏ - 96/6/24

  سلام من امسال انتخاب رشته کردم ،از رشته زیست شناسی قبول شدم اما میخوام سال بعد کنکور بدم ،میشه راهنماییم کنین ،خیلیا میگن نمیشهههه😭😭😭

 • تصویر فرد

  Euka‏ - 96/6/24

  سلام. درباره انتخاب رشته دانشگاه ازاد. برای من نوشته ذخیره عادی ردیف 5. در توضیحات هم نوشته شروع به تحصیل بر اساس ظرفیت یا تقدم نمره از مهر یا بهمن. من نمیفهمم این توضیحات چیه اصن. میشه راهنمایی کنین ؟

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 96/6/23

  سلام من رتبه ی 4000زبان منطقه سه هستم ولی رتبه ی زیرگروه اولم ده هزار هست ایا احتمال قبولی من تو یکی از سه رشته ی ادبیات مترجمی یا اموزش زبان وجود داره

 • تصویر فرد

  محمدامين‏ - 96/6/23

  سلام.من داوطلب كنكور ٩٦ بودم.يه سوال داشتم.من رتبه سهميم در كنكور رياضي ١٥٠٠ شد.من علاوه بر انتخاب رشته دولتي ، انتخاب رشته ي ازاد با آزمون و بدون آزمون انجام دادم.به فرض مثال من عمران خواجه نصير قبول شدم و انتخاب رشته ي بدون ازمونم هم پليمر تهران شرق زدم.اگر بخوام عمران خواجه نصير برم بايد از پليمر تهران شرق انصراف بدم يا مشكلي پيش نمياد ؟ ممنون

 • تصویر فرد

  منصور ‏ - 96/6/23

  با سلام و خسته نباشید :
  دخترم در رشته تجربی در سهمیه 25 ایثارگران رتبه اش 183 شده بنظر شما امکان قبولی در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی دانشگاه تهران یا شهید بهشتی و یا نهایتاً دانشگاه علوم پزشکی ایران رو داره .
  ممنون از شما و سایت خوبتون

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/6/22

  سلام وقت بخير،ببخشيد ورودي هاي بهمن پرديس با بقيه رشته ها اعلام ميشه؟

 • تصویر فرد

  عليرضا ‏ - 96/6/22

  سلام من با رتبه 850 سهميه پنج درصدي رشته رياضي مكانيك شيراز قبول ميشم؟؟؟؟در ضمن چند درصد از سهميه 25 درصدي واسه رشته رياضي پر ميشه كه مازادش به پنج درصدي ها برسه

 • تصویر فرد

  فاطی‏ - 96/6/22

  سلام من کنکور۹۶ دادم باسهمیه مجاز ب انتخاب رشته شدم ترزم ۵هزارو خورده ای هست با وجود سهمیه ایثارگریم میتونم پرستاری روزانه مناطق محروم و یا آزاد منطقه خودم قبول بشم؟ممنون میشم جواب بدید!

 • تصویر فرد

  maryam.‏ - 96/6/21

  سلام.من لیسانسمو دوره روزانه دانشگاه دولتی گرفتم.میتونم دوباره برای کارشناسی،دوره روزانه شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/22

  سلام توی هر مقطع فقط یکبار میتونید از دانشگاه های روزانه بهره مند بشید ولی برای شرکت در بعضی از رشته های وزارت بهداشت مستثنی هستند

 • تصویر فرد

  دریا‏ - 96/6/21

  سلام...کسی که صرفا با پذیرش صوابق تحصیلی وارد دانشگاه دولتی میشه میتونه انتقالی بگیره به دانشگاه دولتی؟

 • تصویر فرد

  بنفشه‏ - 96/6/21

  سلام ؛ من دوبار در رشته روزانه پذیرفته شدم ؛ یکبار سال 86 که انصرافدادم و یکبار سال 92 که الان فارغ التحصیل شدم . هردو در مقطع کارشناسی . برای کنکور 97 میخواستم برای مقطع دکتری عمومی کنکور سراسری شرکت کنم ولی تو دفترچه دیدم نوشته کسایی که از 26 سال قبل دوبار در مقطع روزانه پذیرفته شدن حق شرکت ودثبت نام در کنکور سراسری ندارن !! یعنی برای ابد محرومم؟؟؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/21

  سلام دوست عزیز هر فرد میتواند در ***هر مقطع*** یکبار از خدمات تحصیلی رایگان استفاده نماید

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 96/6/20

  با سلام
  میخواستم بدونم با تراز7300در سهمیه ی خانواده ی شاهد چقدر احتمال قبولی در فیزیوتراپی هست(جاش مهم نیست هر جا فقط میخوام بدونم احتمال قبولی هست ؟)

 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 96/6/20

  با رتبه ی ۷۰۰ سهمیه ی پنج درصد ، امکان قبولی در رشته ی پزشکی ، دندان ، دارو در کرمانشاه هست ؟ پردیس و بومی کرمانشاه چطور ؟

 • تصویر فرد

  هادی‏ - 96/6/17

  سلام. من نمی دونستم اگ دانشگاه روزانه دولتی قبول بشی و نری نمی تونی کنکور سال بعد شرکت برا همین الکی انتخاب رشته کردم... چ جوری می تونم کلا انتخاب رشته ام رو لغو کنم ک سال بعد کنکور شرکت کنم؟؟می خوام پشت بمونم

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/19

  سلام میتونید توی مرحله تکمیل ظرفیت رشته های دانشگاهای با شهریه رو انتخاب کنید
  و اگر پذیرش شدید برای ثبت نام اقدام نکنید در این صورت قبولی اولیه کنسل می گردد

 • تصویر فرد

  لیا‏ - 96/6/17

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید با تراز 7700و سهمیه پنج درصدی منطقه دو و رتبه زیرگروه اول 5800میتونم دندون یا پزشکی یا دارو چه ازاد چه پردیس بیارم/؟
  ممنونم

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 96/6/16

  با عرض سلام وخسته نباشيد
  ببخشيد ميخواستم بدونم بارتبه ٣٢٠٠ در سهميه ي زير ٢٥درصد و بومي كرمان ميتونم پزشكي بين الملل زابل قبول شم؟
  ازاد كرمان چطور؟
  ممنون ميشم جواب بديد خيلي مهمه
  ترازم ٨٥٠٠

 • تصویر فرد

  مهسا ‏ - 96/6/16

  سلام من امسال کنکور ریاضی دادم و جزو سهمیه ایثا گرانم . این ۷۰ درصد اخرین نفر که میگین من چجوری بفهمم رتبه اخرین نفر قبولی چنده . لطفا راهنماییم کنین مرسی

 • تصویر فرد

  atoussa‏ - 96/6/16

  سلام من رشتم تجربیه و میخوام حقوق بدون کنور بخونم دانشگاه ازاد و با ازمون در دانشگاه ازاد هم ثبت نام کردم و انتخاب رشته با ازمون کردم ولی در بدون ازمون انتخاب رشته نکردم الان تکلیفم چیه؟ یهنی نمیتونم مهر ماه بدن کنور برم دانشگاه چون کارت بدون ازمون خریدم؟ ولی کارت با ازمون رو خریدم

 • تصویر فرد

  ستاره‏ - 96/6/16

  سلام خسته نباشید من استرس اینو گرفتم که انتخاب رشتم ثبت نشده باشه البته رسید انتخاب رشته رو بهم داد که یه کد بود میخاستم ببینم امکانش هس که ثبت نشده باشه؟؟؟؟؟؟توروخدا جواب بدید

 • تصویر فرد

  سام‏ - 96/6/15

  بت عرض سلام
  استاد امکانش هست که با رتبه 18200 منطقه 2 پرستاری دانشگاه ارومیه و اردبیل رو در شهرستان های استان رو قبول شد؟؟

 • تصویر فرد

  سام‏ - 96/6/15

  با عرض سلام
  استاد میشه با رتبه 18200 منطقه دو پرستاری های دانشگاه ارومیه و اردبیل تو شهرستان های این دو استان قبول شد؟؟
  خواهشا جواب بدهید

 • تصویر فرد

  سارینا‏ - 96/6/15

  سلام یه سوال داشتم اگ تو رشته نیمه متمرکز قبول شی ولی برای مصاحبه نری بازهم برای سال بع از کنکور محروم میشی؟
  ممکنه جوابو ب ایمیلم بفرستین

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/15

  سلام نه

 • تصویر فرد

  ترمه‏ - 96/6/13

  سلام ببخشيد من با سهميه ايثارگران ٢٥٪‏ در ارشد رتبه ٥٧رو اوردم انتخاب رشته اشتباه كردم و خودگردان قبول شدم ميخواستم بدونم چجوري ميتونم بفهمم ك بقيه چيزايي ك قبول ميشم چيا هست ?

 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 96/6/13

  سلام
  من سهميه ٥٪‏ دارم
  ميخواستم بدونم با توجه به امار داوطلبا تا امسال ميشه اينجور فكر كرد كه اگه ٧٠٪‏ اخرين فرد قبولي رو بيارم پزشكي قبول ميشم ؟؟
  اخه شنيده بودم تعداد اونايي كه نمرشون به حد نصاب ميرسه كم اند

 • تصویر فرد

  شاهین‏ - 96/6/12

  سلام من واسه انتخاب رشته م پردیس خودگردان همه شهرارو رو زدم . الان به این نتیجه رسیدم که شهر دور نمیرم با رتبه م هم 100 درصد شهر دور میارم اگه ثبت نام نکنم مشکلی پیش میاد واس کنکور 97؟ واس انتخاب رشته روزانه 97 مشکلی پیش میاد؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/13

  سلام اگر دانشگاه روزانه پذیرش بشید سال بعد نمیتونید انتخاب رشته دانشگاه های روزانه رو انجام بدید
  ولی اگر پردیس ها و یادانشگاه های با شهریه پذیرش بشید هیچ مشکلی ایجاد نمیشود 

 • تصویر فرد

  نیما‏ - 96/6/12

  سلام ببخشید اگه کسی دانشگاه روزانه قبول بشه و ثبت نام نکنه میتونه به جاش آزاد ثبت نام کنه؟
  و اگر آزاد ثبت نام کرد میتونه سال بعد کنکور بده ؟ اگه آره شرایطش چیه؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/12

  سلام سال بعد می تونید شرکت کنید ولی روزانه ها رو نمیتونید انتخاب رشته کنید

 • تصویر فرد

  بیتا‏ - 96/6/11

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان با سهمیه 5درصد ورتبه در سهمیه10342ورتبه کل90825ایا علوم ازمایشگاهی شهید بهشتی یا ایران یا دانشگاه تهران قبول می شم .. باتشکر فروان

 • تصویر فرد

  امیر ‏ - 96/6/11

  سلام لطفا جواب بدید
  در انتخاب رشته رتبه ی کل در سهمیه رو در نظر میگیرن یا رتبه در زیرگروه رو؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 96/6/9

  من با رتبه ۲۵۰۰ سهمیه ۵% ایثار گران شانس قبولی مهندسیای روزانه یا شبانه ی فردوسی رو دارم؟ بومی مشهد هستم

 • تصویر فرد

  سجاد‏ - 96/6/7

  با سلام .
  لطفا زمان دعوت به مصاحبه رشته های نیمه متمرکز دانشگاه اطلاعات کی هست ؟ ممنون میشم راهنمایی نمایید

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/8

  سلام دوست عزیز حتما
  اطلاع رسانی از طریق صفحه اخبار 3گام و کانال تلگرام انجام می شود
  3gaam.com/news
  https://t.me/my3gaam
  https://t.me/konkorentekhabreshteh

 • تصویر فرد

  با سلام‏ - 96/6/7

  با سلام
  لطفا زمان دعوت به مصاحبه رشته نیمه متمرکز دانشگاه اطلاعات و امنیت چه زمانی است
  لطفا راهنمایی نمایید

 • تصویر فرد

  شکوفه‏ - 96/6/7

  سلام من 4سال دبیرستانمو تو منطقه محروم خوندم الان بخوام کنکور بدم ولی تو شهر شیراز ازمون کنکورمو بدم همون سهمیه منطقه محروم برام حساب میشه یا منطقه 1؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/7

  سلام بله منطقه ی چهار سال آخر تحصیلتون مورد بررسی قرار می گیره

 • تصویر فرد

  مریم محمدی‏ - 96/6/7

  سلام.خسته نباشید من 2111 رتبه سهمیه منطقه یک آوردم در زیر گروه 1 رتبم شده 2002 آیا شانس قبولی پزشکی دارم

 • تصویر فرد

  امین‏ - 96/6/6

  سلام.من اسمم واسه مصاحبه بقیه الله اومده ولی قبل اون رشته های دیگه ای رو هم زدم.حالا من انتخاب های قبلی رو قبول نشدم یا هنوز سازمان سنجش اونا رو بررسی نکرده ؟اگه اولویت های بالایی رو قبول بشم و مصاحبه هم قبول بشم تو نتایج نهایی متمرکز ها اسمم واسه بقیه الله نمیاد؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/6/6

  سلام اگر اولویت های قبلی امتیازتون بیشتر باشه یکی از اون انتخابهاتونو براتون اعلام قبولی میکنن

 • تصویر فرد

  ع.کاظمی‏ - 96/6/6

  سلام.من به ترتیب علاقه انتخاب رشته کردم و به همین ترتیب رشته های دانشگاه شاهد که شرایط خاص داره را در لابلای انتخاب هام زدم و در سه انتخاب آخرهم دوتا از رشته های دانشگاه مطهری رایکی درمیان زدم، الان وقتی اعلام نتایج این رشته های شرایط خاص اومده فقط اسممو دیدم که زده دانشگاه مطهری و رشته هم نزده . سوالم اینجاست که من یعنی هیچ کدوم از انتخاب های قبلیم چه رشته های عادی و چه رشته های دانشگاه شاهد را قبول نشدم؟؟؟ که این انتخاب آخری را معرفی شدم؟ یا اینکه باید صبر کنم تا اعلام نتایج ؟ یعنی شاهدهم هیچ رشته ای را در حد معرفی نیاوردم؟ و اینکه یک انتخاب بین این دو انتخاب آخری مطهری داشتم،اون بررسی شده؟من دانشگاه مطهری معرفی شدم اما عنوان رشته را نزده واینکه در شرایط عمومی آن گفته بود حداکثر 20 سال .اما من یکسال بزرگترم ،با اینحال برای انجام کارهای مصاحبه و تهیه مدارک و.اقدام نکنم؟؟یا اینکه چون معرفی شدم به دانشگاه سر بزنم وبپرسم؟
  یا اینکه بخاطر این حرفشون کلا قید این رشته رو بزنم؟؟ببخشید سوالام طولانی شد. خیلی ممنون میشم ذهن مشوش منو کمی آروم کنید با جواب هاتون.خیلی ممنون.

 • تصویر فرد

  مهدی‏ - 96/6/6

  سلا من زیرگزوه یکم(با5 درصد سهمیه ایثارگری) شده 3990 و کشوریم شده 48000 . با نمره کل 5635 شهرسازی هنر اصفهان قبول میشم؟ یا چه مهندسی دیگه ای خود دانشگاه اصفهان میارم؟

 • تصویر فرد

  داوود‏ - 96/6/5

  سلام.ببخشید سوالی داشتم من در زیر گروه یک رتبم 1400 شده و ترازم7100 هستش و در رتبه در سهمیه کل 1200 شدم.فرزند جانباز بالای 25 درصد هستم.ایا احتمال قبولی در دندانپزشکی یا پزشکی دارم؟هر داشگاهی باشه مهم نیست مثلا پردیس و...

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد