شهریه دانشگاه پیام نور

شهریه دانشگاه پیام نور در اینجا آورده شده است. بخش های مختلف شهریه دانشگاه پیام نور، شهریه کارشناسی دانشگاه پیام نور، ناحیه بندی استان ها در دانشگاه پیام نور، تفاوت شهریه دانشگاه پیام نور و آزاد، نحوه قسط بندی شهریه دانشگاه پیام نور، تخفیف در شهریه دانشگاه پیام نور و سایر اطلاعات مورد نیاز داوطلبان خواهان قبولی در دانشگاه پیام نور و دانشجویان این دانشگاه در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

شهریه دانشگاه پیام نور
شهریه دانشگاه پیام نور

 


 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

شهریه دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور به عنوان یکی از دانشگاه های شهریه پرداز، بزرگ و مورد تایید وزارت علوم هر سال تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری را پذیرش می کند. یکی از وجوه تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد و سایر دانشگاه ها همین بحث شهریه ها می باشد. شهریه دانشگاه پیام نور مانند سایر دانشگاه های شهریه پرداز از دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر تشکیل می شود اما فرق شهریه دانشگاه پیام نور با سایر دانشگاه های شهریه پرداز این است که شهریه اش بسیار مناسب و به صرفه است. ولی داوطلبان به هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری دقت داشته باشند که شهریه ها در هر سال افزایش حدود 10 الی 15 درصد را در بر می گیرند. دانشجویان رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه پیام نور از نظر پرداخت مبلغ شهریه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. شهریه دانشگاه پیام نور در مقاطع مختلف تحصیلی با هم متفاوت هستند.

آگاهی از میزان شهریه های دانشگاه های شهریه پرداز به عنوان بخشی از موراد مورد نیاز راهنمای انتخاب رشته کنکور باید از طرف داوطلبان مهم تلقی شود. نام شهریه های دانشگاه ها و انتخاب رشته کنکور به یکدیگر پیوند خورده است و داوطلبان کنکور سراسری می بایست حتی زمانی که از نرم افزار انتخاب رشته مجازی سنجش هم استفاده می کنند نسبت به شهریه ها و نوع دانشگاه ها حساسیت لازم را به خرج دهند تا بعد از پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر دچار پشیمانی نشوند. همانطور که گفته شد بحث شهریه ها در استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری مهم است و باعث می شود داوطلبان با چشم باز و با اطلاعات کامل نسبت به کدرشته های انتخابی دست به گزینش و ثبت انتخاب رشته خود بزنند. در ادامه رتبه های قبولی گروه های مختلف آزمایشی کنکور سراسری هم در مطلب آورده شده است تا داوطلبان با بهره گیری از آن ها نسبت به تهیه لیست انتخاب رشته خود بیشترین توجه را داشته باشند. 

رتبه های قبولی کنکور تجربی

رتبه قبولی رشته های ریاضی

رتبه های قبولی کنکور انسانی

 

حالا که دیدید آخرین رتبه های قبولی کنکور تجربی چقدر است و چه تاثیری در نوع انتخاب رشته شما خواهد گذاشت می توانید از طریق لینک آبی شده از شهریه پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی که مربوط به رشته تجربی هست هم مطلع شوید.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

 

بخش های مختلف شهریه دانشگاه پیام نور

در دانشگاه پیام نور شهریه های به سه بخش قابل تقسیم هستند که به شرح زیر می باشند:

  • شهریه ثابت: این شهریه شامل مبلغ مشخصی می باشد که دانشجو در هر مقطع تحصیلی برای انتخاب واحد در آغاز هر نیمسال تحصیلی باید آن را پرداخت نماید. شهریه ثابت برای رشته ها و مقاطع تحصیلی تعیین گردیده است.
  • شهریه متغیر: این شهریه عبارتند از مبالغی که بر اساس نظری یا عملی بودن واحدهای درسی و مقاطع تحصیلی مختلف تعیین می شود. این میزان برای هر یک واحد تحصیلی در نظر گرفته می شود که در تعداد واحدهای دروس ضرب می گردد. مثلا اگر درسی 4 واحدی باشد و برای هر یک واحد مبلغ 20 هزار تومان اختصاص داده باشند، شهریه این درس 80 هزار تومان خواهد بود.
  • شهریه امور فرهنگی و بیمه: در آغاز هر سال تحصیلی مبلغی به عنوان شهریه امور فرهنگی و بیمه بر شهریه کل دانشجو اعمال می شود. شایان ذکر است که این شهریه تنها در ابتدای سال تحصیلی و همان مهرماه محاسبه می شود و در ترم بعد از دانشجو هیچ مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

 

 

شهریه کارشناسی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از وسیع ترین دانشگاه های ایران محسوب می شود و داوطلبان زیادی خواهان تحصیل در آن می باشند. رشته های تحصیلی این دانشگاه در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داوطلبان را جذب می کنند و کلاس های آن به سه صورت حضوری، غیر حضوری و نیمه حضوری می باشد که هر دانشجو متناسب با شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب می کند. در سال های اخیر نحوه پذیرش دانشجویان توسط دانشگاه پیام نور تا حدودی فرق کرده است و رشته های بدون کنکور پیام نور خواهان بیشتری نسبت به رشته های با کنکور پیدا کرده اند. در ادامه به شهریه دانشگاه پیام نور در دوره کارشناسی سال 99-98 می پردازیم که داوطلبان می توانند با اضافه کردن 10 الی 15 درصد به این مقادیر شهریه کارشناسی سال 1400-99 را تخمین بزنند.

در جدول زیر مبالغ شهریه به تومان ذکر شده اند.

جدول شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی سال 99-98

گروه آموزشی

نواحی

شهریه ثابت نیمسال 

شهریه دروس نظری برای هر واحد 

دروس عملی به ازای هر واحد درسی

پایان نامه

دروس عمومی

دروس پایه نظری

دروس اصلی و تخصصی

عملی کم هزینه

عملی پرهزینه

علوم انسانی

ناحیه 1 و 2

1,797,600

207,600

248,400

270,000

621,600

829,200

2,078,400

ناحیه 3 و 4 و 5

1,442,400

187,200

228000

248,400

621,600

742800

2,078,400

علوم پایه

ناحیه 1 و 2

1,797,600

207,600

270,000

290,400

829,200

1,243,200

2,078,400

ناحیه 3 و 4 و 5

1,442,400

187,200

248,400

260,400

829,200

1,243,200

2,078,400

فنی مهندسی، کشاورزی، معماری و هنر

ناحیه 1 و 2

1,797,600

207,600

280,000

310800

829,200

1,243,200

2,078,400

ناحیه 3 و 4 و 5

1,442,400

187,200

256,800

270,000

829,200

1,243,200

2,078,400

 

 

ناحیه بندی استان ها در دانشگاه پیام نور

همانطور که در جدول فوق هم مشاهده می کنید در دانشگاه پیام نور استان ها به ناحیه هایی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

نواحی 1 و 2: استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، تهران، اردبیل، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، خوزستان، فارس، سمنان، قم، قزوین، کرمانشاه، کرمان، گیلان، گلستان، مازندران، هرمزگان، مرکزی، همدان و یزد جزو نواحی یک و دو در دانشگاه پیام نور محسوب می شوند.

نواحی 3، 4 و 5: این نواحی شامل سایر مناطق و استان های کشور می شود به جز موارد ذکر شده در نواحی 1 و 2.

از آنجا که شهریه دانشگاه پیام نور نسبت به سایر دانشگاه ها مناسب تر است در این قسمت به تفاوت شهریه دانشگاه پیام نور با شهریه دانشگاه آزاد می پردازیم.

 

 

تفاوت شهریه دانشگاه پیام نور و آزاد

هم دانشگاه پیام نور و هم دانشگاه آزاد از جمله دانشگاه های شهریه پرداز در کشور ما هستند ولی هر یک از آن ها دارای ویژگی های مخصوص به خود و تفاوت های با یکدیگر هستند که ممکن است برای بیساری از داوطلبان مفید واقع گردد. در اینجا باید بگوییم که تفاوت فاحشی بین شهریه دانشگاه پیام نور و آزاد وجود دارد و در نتیجه تحصیل در دانشگاه پیام نور برای دانشجویان مناسب تر و مقرون به صرفه تر تمام خواهد شد. البته داوطلبان باید توجه داشته باشند که به هنگام انتخاب واحد مجبور به پرداخت کلیه مبلغ شهریه دانشگاه پیام نور نیستند.

در حقیقت به هنگام انتخاب واحد در هر یک از ترم های تحصیلی می توانید مبلغ شهریه ثابت دانشگاه پیام نور را واریز کنید و لذا در پرداخت شهریه متغیر عجله ای وجود ندارد و تا زمان فرا رسیدن امتحانات پایان ترم دانشگاه به دانشجویان برای واریز شهریه متغیر فرصت داده می شود.

در حالی که این شرایط در دانشگاه آزاد وجود ندارد و دانشجویان باید در هر ترم تحصیلی مبلغ هنگفتی را به حساب دانشگاه واریز کنند لذا به داوطلبان توصیه می کنیم که نسبت به انتخاب نوع دانشگاه در هنگام انتخاب رشته سراسری توجه لازم را داشته باشند و بدانند که از نظر شرایط شهریه، دانشگاه پیام نور بسیار مناسب تر از دانشگاه آزاد می باشد.

 

 

نحوه قسط بندی شهریه دانشگاه پیام نور

هر چند که شهریه دانشگاه ممکن است برای بسیاری از دانشجویان مناسب و کم هزینه باشد اما برای تعداد زیادی از دانشجویان هم امکان دارد که سنگین باشد و دانشجویان از پس پرداخت شهریه دانشگاه پیام نور به صورت یکجا برنیایند. اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد چرا که دانشگاه پیام نور برای این منظور تسهیلاتی نظیر قسط بندی شهریه را برای این دانشجویان فراهم کرده است تا بتوانند ادامه تحصیل بدهند. اما دانشجویان دقت داشته باشند که فقط شهریه متغیر قابل تقسیط می باشد و این امکان برای شهریه ثابت وجود نخواهد داشت. لذا افرادی که مایل به قسط بندی شهریه دانشگاه پیام نور هستند می توانند با مراجعه به سیستم گلستان و پرتال دانشجویی خود این کار را انجام دهند.

لازم به ذکر است که امکان پرداخت قسطی شهریه دانشگاه پیام نور از دو راه ممکن می باشد:

  • پرداخت به صورت گزارش تولید شماره سریال پرداخت بانک
  • پرداخت به صورت الکترونیکی

لذا دانشجویان پس از ورود به پرتال شخصی در قسمت آموزش روی گزینه شهریه کلیک کنند و سپس در قسمت پرداخت های الکترونیکی مبلغ را انتخاب کرده و آن را پرداخت نماید.

داوطلبانی که قصد انتخاب دانشگاه پیام نور را دارند باید نسبت به این اطلاعات توجه لازم را داشته باشند چرا که دانشجویانی که در دانشگاه پیام نور در حال تحصیل هستند تا زمانی که شهریه ترم را تسویه نکنند نمی توانند کارت ورود به جلسه از طرف دانشگاه دریافت نمایند. همچنین دانشجویان در صورت عدم پرداخت شهریه نمی توانند نمرات میان ترم خود را مشاهده کنند.

 

 

تخفیف در شهریه دانشگاه پیام نور

بر طبق آیین نامه ابلاغ شده گروه های زیر می توانند شامل تخفیف در شهریه دانشگاه پیام نور باشند:

  • ایثارگران
  • کسانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند.
  • کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) باشند.
  • حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز در سطح کشوری

 

پرداخت وام برای شهریه دانشگاه پیام نور

هر چند که امکان قسطی کردن و سایر شرایط تخفیف در شهریه دانشگاه پیام نور برای تعدادی از داوطلبان وجود دارد ولی در این میان ممکن است تعداد زیادی از دواطلبان باشند که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه پیام نور را نداشته باشند لذا برای این منظور وام های پرداختی توسط دانشگاه می تواند امیدی باشد تا این افراد از ادامه تحصیل باز نمانند. دانشگاه پیام نور برای کلیه مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وام پرداخت شهریه در نظر می گیرد که مبالغ آن ها متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.

به همین خاطر آگاهی از شرایط و ضوابط دریافت وام برای دانشجویان مفید خواهد بود هر چند که دریافت وام منوط به تهیه مدارکی می باشد که دانشجویان می بایست برای تهیه آن ها اقدام نمایند.

 

سوالات متداول:

بخش های مختلف شهریه دانشگاه پیام نور شامل چه مواردی است؟

بخش های مختلف شهریه دانشگاه پیام نور  شامل شهریه ثابت، شهریه متغیر و شهریه امور فرهنگی و بیمه می باشد که در مطلب بالا به جزئیات آن ها پرداخته شده است لذا داوطلبان می توانند به آنت مراجعه نمایند.

شهریه دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور چگونه است؟

شهریه دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور به عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند بر افزایش و یا کاهش شهریه ها تاثیر داشته باشد. ولی ما ریز جزئیات آن را در مطلب فوق آورده ایم که می تواند توجه داوطلبان را جلب کند.

منظور از ناحیه بندی استان ها در دانشگاه پیام نور برای تخصیص شهریه ها چیست؟

منظور از ناحیه بندی استان ها در دانشگاه پیام نور برای تخصیص شهریه ها این است که استان های کشور را به نواحی یک، دو و سه تقسیم بندی می کند که شرح آن در مطلب بالا به صورت گسترده آورده شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت