تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را مشاهده می کنید. مباحثی نظیر منظور از تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، شرایط و ضوابط تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، نکات مهم در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و راهنمای تصویری آن در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان
تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 


 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

منظور از تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان توسط دانشگاه فرهنگیان جذب می شوند و لذا این دانشگاه به دلیل داشتن شرایط مناسب چه حین تحصیل و چه بعد از آن مورد توجه بسیاری از داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور سراسری قرار می گیرد. منظور از تکمیل ظرفیت دادن فرصت مجدد به داوطلبانی است که دوست دارند صندلی های خالی دانشگاه فرهنگیان را به دست آورند. در حقیقت این فرصت مخصوص داوطلبان و دانشجویانی است که نتوانسته اند در دانشگاه قبول شوند و یا اینکه فرصت انتخاب رشته را از دست داده اند. البته ناگفته نماند تکمیل ظرفیت کنکور سراسری هم می تواند برای بسیاری از داوطلبان یک فرصت جدید برای ورود به دانشگاه باشد.

شاید داوطلبان از خودشان بپرسند که زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کی هست؟ یا نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت فرهنگیان به چه صورت است؟ و بسیاری از سوالات دیگر که پاسخگویی به آن ها می تواند به عنوان بخشی از راهنمای انتخاب رشته کنکور هم محسوب بشود. ما در این مطلب به همه سوالات داوطلبان درباره تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان جواب خواهیم داد و شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی تکمیل ظرفیت فرهنگیان را از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری استخراج کرده و در اختیار داوطلبان گرامی قرار خواهیم داد. 

همچنین داوطلبان با استفاده از اطلاعات رشته های دانشگاه فرهنگیان و سایر محتویات دفترچه انتخاب رشته این دانشگاه می توانند شانس قبولی خود را در نرم افزار انتخاب رشته کنکور امتحان کنند و از وضعیت تقریبی قبولی خود مطلع شوند.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

 

شرایط و ضوابط تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان می بایست برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و مطابق با محتویات دفترچه انتخاب رشته دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند که ابتدا به شرایط عمومی و در ادامه به شرایط اختصاصی پذیرش دانشجویان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان می پردازیم. در واقع داشتن این شرایط و ضوابط برای داوطلبان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان الزامی می باشد.

 

 

شرایط عمومی پذیرش دانشگاه فرهنگیان

در اینجا به شرایط عمومی برای پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان پرداخته می شود که داشتن این شرایط برای داوطلبان متقاضی تحصیل در فرهنگیان الزامی است:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران
 • معتقد و متعهد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم داشتن سوء پیشینه
 • سلامت کامل فرد متقاضی از لحاظ جسمی و روانی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • برخورداری از حسن عمل در انجام کار و اخلاق در شان حرفه معلمی
 • شرایط اختصاصی پذیرش دانشگاه های فرهنگیان
 • داشتن تراز 6500 و بالاتر (در زیرگروه مربوطه)
 • داشتن حداکثر سن 24 سال تمام در هنگام ورود به دانشگاه (1375/7/1 به بعد)
 • دارا بودن حداقل مدرک دیپلم با معدل کل 14
 • بومی بودن داوطلب در کد رشته محل مربوط
 • موفقیت در مصاحبه وزارت آموزش و پرورش
 • دارای بودن صلاحیت های عمومی

 

 

 

شرایط اختصاصی پذیرش دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که علاقه دارند در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان پذیرش شوند می بایست از لحاظ اختصاصی حائز شرایطی باشند که در ادامه به شرح آن ها پرداخته می شود:

 • داشتن مهارت بالا در سخنوری
 • نداشتن لکنت زبان
 • قدرت بینایی
 • داشتن قدرت شنوایی بالا
 • داشتن قد و وزن متناسب
 • نداشتن نقص مادرزادی
 • نداشتن نقص عضو
 • عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج

 

 

نکات مهم در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • پذیرفته شدگان در هر یک از کد رشته های تحصیلی بورسیه و یا شرایط خاص که به دستگاه های اجرایی تعهد خدمت دارند و همچنین پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش هستند، مجاز به ثبت نام و شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نمی باشند.
 • داوطلبانی که قبلا در یکی از کد رشته محل های پردیس های دانشگاه فرهنگیان و یا دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی شده اند ولی به علت (موارد پزشکی، معدل و یا سن) واجد شرایط نبودند مجاز به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت نمی باشند.
 • داوطلبانی که از آنان مصاحبه تخصصی به عمل آمده و دلیل مرودی آن ها نداشتن حد نصاب در مصاحبه تخصصی بوده، مجاز به انتخاب رشته مجدد در این مرحله (تکمیل ظرفیت) خواهند بود.
 • در صورت قبولی نهایی داوطلبان در گزینش نهایی کد رشته محل های مربوط به این مرحله از تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی آن ها لغو و با آن ها همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد. بعد از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت، انصراف از رشته قبولی جدید جهت تحصیل در رشته قبلی، امکان پذیر نخواهد بود. لذا لازم است که پذیرفته شدگان برای تکمیل فرم انتخاب رشته و شرکت در مراحل گزینش رشته های تحصیلی این مرحله، دقت کافی داشته باشند.
 • مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان منوط به پرداخت مبلغ 55 هزار ریال منحصرا به صورت الکترونیکی و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب می باشد.
 • افراد جذب شده در دانشگاه فرهنگیان دوره آموزشی یک ساله را خواهند گذارند.

 

 

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان شده اند می بایست در زمان تعیین شده از سوی سازمان سنجش، با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به تکمیل رایگان فرم اینترنتی انتخاب رشته نماید.

 

راهنمای تصویری انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان برای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان باید مراحل زیر را طی کنند:

 • ورود به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و انتخاب بخش سراسری از منوی سمت راست سایت

 

ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه سراسری
ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه سراسری

 

 

 • سپس بعد از ورود به بخش سراسری در این مرحله باید بر روی گزینه «انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1400- مرحله تکمیل ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان» کلیک نمایید.

 

ورود به صفحه فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان
ورود به صفحه انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری

 

 • در مرحله سوم و بر طبق تصویر زیر کادر «اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400 را مطالعه نموده ام» را تایید کرده و پس از آن روی گزینه «تایید و ادامه» کلیک نمایند.

 

تایید گزینه «اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400»
تایید گزینه «اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400»

 

 

 • در این مرحله داوطلبان با سه روش قادر خواهند بود وارد فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان شوند.

روش اول: سریال ثبت نام، شماره شناسنامه

روش دوم: شماره پرونده، کد ملی، سریال شناسنامه

روش سوم: شماره رهگیری ثبت نام، کد ملی

 

ورود به فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان
ورود به فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

سال گذشته از تاریخ 27 بهمن تا یک اسفند ماه به عنوان زمان انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان اعلام گردید و پذیرش دانشجو برای نیمسال اول سال 99 صورت پذیرفت. لذا برای سال 1400 به احتمال زیاد در محدود ماه بهمن خواهد بود.

 

 

 

سوالات متداول:

مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان کی برگزار می شود؟

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان در سال گذشته از اواخر ماه بهمن تا اول سفند بوده است لذا پیش بینی می شود برای امسال نیز در همان حدود ماه بهمن برگزار شود.

چه کسانی می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند؟

افراد حائز شرایط برای شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باشند تا بتوانند مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت این دانشگاه شوند لذا در مطلب بالا به صورت مفصل به آن ها پرداخته شده است.

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به این صورت است که ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید و سپس با انتخاب گزینه سراسری به مرحله بعد وارد شوید. در مطلب فوق راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری آورده شده است و لذا داوطلبان می توانند به آن مراجعه کنند.

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به این صورت است که ابتدا باید وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید و سپس با انتخاب گزینه سراسری به مرحله بعد وارد شوید. در مطلب فوق راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری آورده شده است و لذا داوطلبان می توانند به آن مراجعه کنند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت