شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد را در اینجا مشاهده می کنید. میزان شهریه پزشکی دانشگاه آزاد، نحوه محاسبه شهریه پزشکی دانشگاه آزاد، میزان افزایش شهریه پزشکی دانشگاه آزاد در سال 1400، لیست دانشگاه های آزاد علوم پزشکی و سار اطلاعات ضروری در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته اند.

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد
شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

 

 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

از آنجا که رشته پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار می باشد لذا این رشته علاوه بر دانشگاه های علوم پزشکی روزانه و دانشگاه های پردیس بین الملل، در تعدادی از واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد هم برای علاقه مندان ارائه می گردد. داوطلبانی که در کنکور سراسری رتبه لازم برای قبولی پزشکی آزاد را کسب می کنند در صورتی که دارای تمکن مالی برای پرداخت شهریه آن باشند می توانند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم انجام دهند. رشته های پزشکی جزو گرانترین رشته ها در دانشگاه آزاد محسوب می شوند و از آنجا که داوطلبان برای قبولی در دانشگاه آزاد با رتبه کشوری با یکدیگر مقایسه می شوند لذا سهمیه های مناطق و ایثارگری در انتخاب رشته این دانشگاه و پذیرفته شدن در رشته پزشکی هیچ گونه تاثیری ندارند.

آگاهی از میزان شهریه های دانشگاه های شهریه پرداز به عنوان بخشی از موراد مورد نیاز راهنمای انتخاب رشته کنکور باید از طرف داوطلبان مهم تلقی شود. نام شهریه های دانشگاه ها و انتخاب رشته کنکور به یکدیگر پیوند خورده است و داوطلبان کنکور سراسری می بایست حتی زمانی که از نرم افزار انتخاب رشته مجازی سنجش هم استفاده می کنند نسبت به شهریه ها و نوع دانشگاه ها حساسیت لازم را به خرج دهند تا بعد از پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر دچار پشیمانی نشوند. همانطور که گفته شد بحث شهریه ها در استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری مهم است و باعث می شود داوطلبان با چشم باز و با اطلاعات کامل نسبت به کدرشته های انتخابی دست به گزینش و ثبت انتخاب رشته خود بزنند. در ادامه رتبه های قبولی گروه های مختلف آزمایشی کنکور سراسری هم در مطلب آورده شده است تا داوطلبان با بهره گیری از آن ها نسبت به تهیه لیست انتخاب رشته خود بیشترین توجه را داشته باشند. 

رتبه های قبولی کنکور تجربی

رتبه قبولی رشته های ریاضی

رتبه های قبولی کنکور انسانی

 

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد مانند بسیاری از شهریه ها و از جمله شهریه پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی یکی از شرایط مهم برای ورود به رشته پزشکی در این دانشگاه می باشد. در ادامه به توضیح این شهریه ها و سایر هزینه های تحصیلی داوطلبان دانشگاه پزشکی آزاد خواهیم پرداخت. همچنین یکی از وجوه تفاوت دانشگاه های مختلف و به ویژه تفاوت دانشگاه پیام نور و آزاد در گرفتن میزان شهریه ها از دانشجویان می باشد که در انتخاب رشته سراسری هم تاثیر می گذارد.

 

 

میزان شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

همانطور که پیش تر هم اشاره شد، رشته پزشکی از رشته های گران و پرهزینه در دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه های شهریه پرداز به شمار می آیند. شهریه پزشکی دانشگاه آزاد متشکل از شهریه ثابت و متغیر می باشد. همانطور که از نام شهریه ثابت پیدا می باشد، این شهریه در طول دوره تحصیلی دانشجویان تغییر نمی کند و افزایش نمی یابد. مبنای تعیین میزان شهریه ثابت دانشگاه آزد عواملی مانند سال ورود دانشجویان به دانشگاه و همینطور رشته تحصیلی او می باشد. اما شهریه متغیر در هر سال تحصیلی افزایشی معادل 10 الی 15 درصد را تجربه می کند که از شهریه پزشکی دانشگاه آزاد هم را هم شامل می گردد. مبنای محاسبه شهریه متغیر، تعداد و نوع واحدهای اخذ شده توسط دانشجویان می باشد.

در آخر میزان شهریه یک ترم تحصیلی بر اساس تعداد واحدهایی که دانشجویان در هر ترم اخذ می کنند به همراه شهریه ثابت مورد محاسبه قرار می گیرد.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

 

نحوه محاسبه شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

همانطور که در بالا هم اشاره گردید میزان شهریه یک ترم تحصیلی را از تعداد واحدهای هر دانشجو به همراه شهریه ثابت محاسبه می کنند.

شهریه ثابت و شهریه متغیر به ازای هر یک واحد درسی سال 99 در جدول زیر آورده شده است که می خواهیم بر طبق فرمول بالا آن را محاسبه کنیم.

 

جدول شهریه ها، هزینه خدمات آموزشی و هزینه بیمه رشته پزشکی دانشگاه آزاد در سال 99

رشته تحصیلی

شهریه ثابت (ریال)

شهریه متغیر (ریال) به ازای هر یک واحد درسی

هزینه خدمات آموزشی (ریال)

هزینه بیمه (ریال)

پزشکی دانشگاه آزاد

74,737,212

1,093,125

1,500,000

31,500

 

 

فرمول محاسبه شهریه پزشکی دانشگاه آزاد در یک ترم = شهریه ثابت + (شهریه متغیر به ازای هر یک واحد درسی × 18)

 

در این فرمول عدد 18 به صورت فرضی برای تعداد واحدهای یک ترم در نظر گرفته شده است که اگر با داده های جدول فوق محاسبه شود به شرح زیر می باشد:

 

1,093,125 × 18 + 74,737,212= 94,413,462

 

با توجه به محاسبات بالا شهریه یک ترم تحصیلی پزشکی دانشگاه آزاد با 18 واحد درسی معادل 94,413,462 ریال خواهد بود. شایان ذکر می باشد که مبالغ محاسبه شده به صورت تقریبی هستند.

 

 

میزان افزایش شهریه پزشکی دانشگاه آزاد در سال 1400

برای محاسبه شهریه یک ترم پزشکی دانشگاه آزاد در سال 1400 باید مقادیر موجود در فرمول بالا 10 الی 15 درصد افزایش بیابند.

اطلاعات شهریه پزشکی دانشگاه آزاد سال 1400 هنوز منتشر نشده است لذا به محض انتشار، این مطلب بروزرسانی خواهد شد.

 

لیست دانشگاه های آزاد علوم پزشکی

دانشگاه آزاد به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های غیردولتی تعداد زیادی از داوطلبان را در رشته های مختلف دانشگاهی پذیرش می کند. در این میان تعدادی از واحدهای دانشگاه آزاد هستند که رشته های پزشکی را ارائه و پوشش می دهند که در اینجا به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد خوراسگان و نجف آباد
 • دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران
 • دانشگاه آزاد اسلامی تبریز
 • دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل
 • دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
 • دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود
 • دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان
 • دانشگاه آزاد اسلامی کازرون
 • دانشگاه آزاد اسلامی کرمان

البته در دانشگاه های آزاد موجود در لیست فوق دوره پردیس خودگردان هم در تعدادی از آن ها ارائه می شود. فرق دوره خودگردان دانشگاه ازاد با دوره های عادی این است که دانشجویان ظرفیت های خودگردان دو برابر دانشجویان دوره های عادی شهریه پرداخت می کنند و در مواردی مانند برگزاری کلاس ها و استادها با هم مشترک می باشند.

 

 

مرجع تعیین شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد از سوی هیات امنای دانشگاه تعیین می گردد و به تمامی دانشگاه ها در همه استان ها کشور ابلاغ می شود. از همین رو هیات امنا، میزان شهریه پزشکی دانشگاه آزاد را در هر سال 10 الی 15 درصد افزایش می دهند.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که تحصیل در رشته پزشکی هفت سال به طول می انجامد و شامل چهارده ترم می شود لذا برای محاسبه هزینه کل هفت سال تحصیلی می بایست هزینه محاسبه شده یک ترم را در عدد 14 ضرب کنید البته با در نظر گرفتن افزایش شهریه در هر ترم تحصیلی.

 

 

نکاتی درباره شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

به احتمال زیاد شهریه پزشکی دانشگاه آزاد ممکن است مورد توجه تعدادی زیادی از داوطلبان قرار بگیرد و بخواهند در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشند. در اینجا به تعدادی از نکات مهم در خصوص شهریه پزشکی دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت:

 • برای محاسبه شهریه پزشکی دانشگاه آزاد می بایست هزینه تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم را به علاوه هزینه ثابت، هزینه بیمه و خدمات آموزشی بکنید.
 • شهریه متغیر دروس اختصاصی در دانشگاه آزاد بیشتر از دروس عمومی می باشد. همچنین هزینه متغیر واحدهای عملی از واحدهای نظر بیشتر می باشد. میزان شهریه متغیر در هر دانشگاه با دانشگاه های دیگر ازاد متفاوت است.
 • بر طبق معدل و و به انتخاب خودتان می توانید تعدادی از واحدهای درسی را بردارید. اما اگر معدل تان مورد قبول دانشگاه محل تحصیل باشد می توانید 24 واحد درسی را در هر ترم انتخاب کنید ولی اگر معدل تان پایین باشد لذا نمی توانید بیشتر از حد نصاب دانشگاه، واحد درسی اخذ نمایید.
 • توجه داشته باشید که برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه آزاد، فقط هزینه های دانشگاه را حساب نکنید بلکه هزینه های رفت و آمد، هزینه کتاب، هزینه خوراک و غیر را حتما در نظر داشته باشید.
 • دانشگاه های غیردولتی و دانشگاه آزاد در کنار دریافت شهریه، برای دانشجویانی که توانایی پرداخت شهریه را ندارند وام در نظر می گیرند که وام پرداختی در هر دانشگاه مطابق با شرایط و ضوابط آن دانشگاه می باشد.
 • از همه مهم تر این است که دانشگاه های آزاد برای رفاه حال دانشجویان، شرایط پرداخت کردن شهریه را به صورت قسطی هم فراهم آورده اند. شرایط قسط شهریه در هر دانشگاه و میزان هر قسط در دانشگاه های مختلف باهم تفاوت دارند.
 • در صورتی که داوطلب بخواهد از رشته پزشکی در دانشگاه آزاد انصراف دهد می بایست شهریه ثابت را واریز کند اما در بعضی از دانشگاه ها اگر دانشجو انصراف بدهد، علاوه بر پرداخت شهریه ثابت باید جریمه هم پرداخت نماید.
 • لازم به ذکر است اگر داوطلب نتواند رشته پزشکی را در دوره تحصیلی مجاز چهارده ترم به اتمام برساند باید هزینه سنوات تحصیلی را علاوه بر آن شهریه ها پرداخت کند.

 

 

سوالات متداول:

آیا میزان شهریه پزشکی دانشگاه آزاد هر سال افزایش می یابد؟

بله، میزان شهریه پزشکی دانشگاه تهران در طی هر سال حدود 10 الی 15 درصد افزایش می یابد چرا که رشته پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و دارای رقابت فشرده در میان داوطلبان کنکور سراسری می باشد.

آیا به غیر از شهریه های ثابت و متغیر پزشکی دانشگاه آزاد، هزینه های دیگری برای داوطلبان وجود خواهد داشت؟

بله، به غیر از شهریه های ثابت و متغیر پزشکی دانشگاه آزاد، هزینه های دیگری برای داوطلبان وجود خواهد داشت که این هزینه شامل هزینه های آموزشی و دیگر مواردی می شود که در مطلب فوق مورد بررسی قرار گرفته اند.

کدام واحدهای دانشگاه آزاد رشته پزشکی را ارائه می دهند؟

تعداد زیادی از واحدهای دانشگاه آزاد نظیر واحد دانشگاه آزاد اسلامی کازرون، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و ... که در مطلب بالا به آن ها اشاره شده است ارائه دهنده رشته پزشکی در دانشگاه آزاد می باشند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  حسن‏ - 00/5/21

  سلام شهریه پزشکی دانشگاه آزاد خودگردان چقدر هست

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت