دسته بندی داوطلبان در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد- قسمت اول

تعداد بازدید 6771 دفعه

براساس پارامترهای مختلف دسته بندیهای متنوعی برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وجود دارد. در اینجا برای اینکه مطلب پیچیده نشود، ابتدا دسته بندی براساس رتبه و مجاز شدن را در نظر می گیریم.

براساس پارامترهای مختلف دسته بندیهای متنوعی برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد وجود دارد. در اینجا برای اینکه مطلب پیچیده نشود، ابتدا دسته بندی براساس رتبه و مجاز شدن را در نظر می گیریم.

دسته اول: کسانی که رتبه خیلی خوبی آورده اند و قبولی آنها در آنچه که میخواهند قطعی است:

اگر در این دسته از داوطلبان قرار دارید عملاً کار سختی در پیش ندارید. مشکلی که ممکن است پیدا کنید در انتخاب دانشگاه مورد علاقه و شاید شاخه خاص می باشد. ممکن است بین دانشگاهها و شاخه های موجود در رشته تان در مقطع کارشناسی ارشد دچار تردید شوید. حتی ممکن است بر سر استاد نیز چالش داشته باشید. زیرا مقطع کارشناسی ارشد سکوی پرشی است برای به دست آوردن تخصصی خاص که ممکن است یک استاد خاص در آن زمینه بهترین گزینه باشد. باید روشن کنید که بعد از قبولی در مقطع کارشناسی ارشد چه هدفی را دنبال می کنید. آیا هدف شما ورود به بازار کار است؟ آیا هدف شما گسترش مرزهای علم است؟ آیا به دنبال پذیرش در مقطع دکترا در داخل ایران هستید؟ آیا هدفتان استادی دانشگاه است؟ آیا می خواهید از این طریق برای پذیرش دانشگاههای خارج از کشور اقدام کنید؟ آیا هدف شما موفقیت در شغلی است که در حال حاضر دارید؟ پس از مشخص شدن هدف، می توانید تصمیم سازی کنید تا بهترین انتخاب رشته را داشته باشید. ممکن است هدف را بدانید ولیکن اولویت بندی انتخاب رشته برای این هدف را متوجه نشوید. بیایید با مثال پیش برویم و هر حالت را جداگانه بررسی کنیم:

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

بازار کار

اگر هدف از ورود به مقطع کارشناسی ارشد این است که وارد بازار کار شوید، پس بهتر است برای انتخاب رشته به سراغ دانشگاهی بروید که دارای بیشترین پروژه های صنعتی و یا مرتبط با بازار کار است و در داخل دانشگاه به دنبال استادی باشید که اینگونه پروژه ها به او ارجاع داده می شود. البته در انتخاب رشته این مطلب را مد نظر قرار دهید که ممکن است هیچ اطلاعی از دانشگاه و پروژه و استاد نداشته باشید. بیایید بحث را زیاد پیچیده نکنیم. همین که یک دانشگاه سطح اول قبول شوید یعنی اینکه در بازار کار آشفته نیز یک امتیاز دارید. اینکه دانشگاه معتبری به شما مدرک خواهد داد. پس این اعتبار خود یک امتیاز است. اعتبار دانشگاهها هم در مقطع کارشناسی ارشد کمابیش مشخص است ولی از رشته ای به رشته دیگر ممکن است فرق کند. دوست خوبی که رتبه تک رقمی آزمون کارشناسی ارشد را بدست آورده ای، بادی در غبغب انداخته و انتخاب رشته می کنی، به یاد داشته باش که تو باید در همان دانشگاه اگر هدفت ورود به بازار کار است، شغل خود را انتخاب و یا ایجاد کنی. صرف اعتبار مدرکت به تو کار پر درآمد تقدیم نمی کنند. درآمد زاییده تخصص است. پس در همان دانشگاه، تخصصی را به دست بیاور که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در ادغام با اعتبار مدرکت بهترین نتیجه را برای تو به بار بیاورد. دوستی داشتم که شروع کرد به یاد گرفتن نرم افزارهای مهندسی مرتبط با رشته اش. این فرد رتبه 12 رشته خود بود. قبل از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد با یک حقوق بالا به استخدام یکی از بزرگترین سازمانهای مرتبط با رشته اش درآمد. نه به خاطر استادش، نه به خاطر مدرکش، بلکه به خاطر تخصصش. البته دانشگاه و استاد این امکان را به او داد که بیشتر یاد بگیرد و فرد موجه تری در تصاحب شغلی مناسب باشد.

گسترش مرزهای علم و دانش

اگر هدف شما این است که مرزهای علم را گسترش دهید و نیازهای درونی خود را ارضا کنید، باید در انتخاب رشته به دانشگاهی فکر کنید که بودجه ای بالا، امکاناتی زیاد و اساتیدی ولخرج داشته باشد. اگر ایده ای به ذهنتان رسید، استاد نگوید که امکانش را نداریم و به گفتن فکر خوبیه بسنده کند. گسترش مرزهای علم و به اصطلاح دانشمند شدن و نظریه پردازی کردن نیازمند یک سری امکانات است. اگر رشته ها تجربی و فنی باشد که تجهیزات خاصی هم می طلبد و اگر رشته ها نظری باشد که نیازمند ساعتها صرف وقت برای جامعه های آماری خواهد بود. در مجموع به این فکر کنید که گسترش مرز علم علاوه بر دانشگاه خوب، به فردی با پشتکار هم نیاز دارد که شب و روز خود را درآزمایشگاه، کارگاه و یا کتابخانه بگذراند. پس دانشگاهی را انتخاب کنید که در زمینه رشته شما بهترین است و بیشترین امکانات را دارد. ممکن است تربیت مدرس به نسبت دانشگاه تهران امکانات گرانسنگ تری داشته باشد ولیکن نام دانشگاه تهران را نداشته باشد. ممکن است دانشگاه شریف پول بیشتری برای ایده های شما خرج کند ولی تربیت مدرس این کار را نکند. دوستی داشتم که رتبه 3 کنکور شیمی در مقطع کارشناسی ارشد بود. در کمال تعجب انتخاب اول و تک انتخاب خود را مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان زد و قطعاً قبول شد. زیرا مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان جایی بود که امکانات بسیار پیشرفته ای برای رشته های علوم پایه دارا بود و اساتیدی داشت که تشنه مقالات و گسترش مرزهای علم بودند. پس ببینید از زندگی چه می خواهید. شاید دانشگاهی در شهرستان برای هدف شما مناسب تر از دانشگاهی در تهران باشد. آنچه که می اندیشید برای شما انتخاب می کند.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایران

اگر هدف شما از انتخاب رشته کارشناسی ارشد این است که در مقطع دکترا در داخل ایران ادامه تحصیل دهید باید حتماً در نظر داشته باشید که شیوه آموزش محور، شما را از کانون رقابت دکترا خارج می سازد. پس باید به پژوهش محور فکر کنید. دانشگاهی را انتخاب کنید که امکان ادامه تحصیل در دکترا را داشته باشد و استادی را برگزینید که دانشجوی دکترای بیشتری می پذیرد. بقیه دیگر مربوط است به تلاش خود شما و عملاً در دل استاد جای گرفتن. اگر خیلی خوب پیش بروید که احتمال استادی دانشگاه شما بسیار بالا می رود و ردای استادی را به قامت شما دوخته اند.

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از ایران

اگر هدفتان این است که کلاً در ایران نمانید و به شما بگویند نخبه و در شمار افرادی قرار بگیرید که مغزشان فرار می کند قصه به گونه ای دیگر است. اینجا انتخابتان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد خیلی آسانتر از دو دسته قبل است. در انتخاب رشته یک دانشگاه معتبر را انتخاب کنید. شریف یا تهران فرقی ندارد. البته یک فرق اساسی اینها با هم محیط و جو حاکم بر آنهاست. دانشگاه تهران فضای صمیمانه تری دارد و دانشگاه شریف قدری فضای پر استرس. مهم این است که هر کدام را که انتخاب کردید به این فکر کنید که باید استادی داشته باشم که توصیه نامه معتبری داشته باشد. باید مقاله های بین المللی داشته باشم و همینطور زبانم را تکمیل کنم. پس به سراغ دانشگاه و استادی بروید که تعداد مقالات زیادی در رشته شما داشته باشد.

موفقیت بیشتر در شغل کنونی

اگر هدفتان از انتخاب رشته برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد این است که در شغلی که در حال حاضر دارید موفق تر باشید که قصه مشخص است. شما شغل را دارید، قصد گرفتن پذیرش را ندارید و دغدغه گسترش مرزهای علم را هم ندارید. پس با آسودگی خیال دانشگاه معتبری را انتخاب کنید و شروع به جمع آوری دانش نه سواد در حیطه شغلی خود کنید.

ادامه دارد ...

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc