سهمیه ها در کنکور سراسری 97

تعداد بازدید 6608 دفعه

هریک از داوطلبان کنکور سراسری 97 در ثبت نام اولیه می توانند با توجه به شرایط خود متقاضی یکی از سهمیه های مناطق، رزمندگان، ایثارگران و شهدا، بهیاران و کارمندان باشند.

سهمیه ها در کنکور سراسری 97

هریک از داوطلبان کنکور سراسری 97 در ثبت نام اولیه می توانند با توجه به شرایط خود متقاضی یکی از سهمیه های زیر باشند:

 • سهمیه مناطق در کنکور سراسری
 • سهمیه رزمندگان، ایثارگران و شهدا در کنکور سراسری
 • سهمیه بهیاران در کنکور سراسری
 • سهمیه کارمندان در کنکور سراسری

هدف از ایجاد سهمیه های مختلف در کنکور سراسری، ایجاد عدالت آموزشی میان داوطلبان دارای شرایط مختلف و ایجاد فرصت برای دانش آموزانی است که از امکانات آموزشی بی بهره بوده اند. سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا نیز جهت قبولی بیشتر این گروه می باشد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

 

سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

شرکت کنندگان در آزمون سراسری 97 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دوره متوسطه جزء یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.

 • براي داوطلبان نظام قديم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر دبيرستان يا هنرستان.
 • براي داوطلبان نظام جديد آموزش متوسطه (اعم از ترمي واحدي و یا سالي واحدی )، بخش محل اخذ مدرك تحصيلي دو سال آخر دبيرستان و دوره پيش دانشگاهي.
 • در صورتي كه بخش محل اخذ مدرك تحصيلي داوطلبان سهمية مناطق متفاوت باشد (حتي يك سال از سه سال) سهمية داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي منطقة مرفه تر و بالاتر تعيين و در نظر گرفته مي شود.
 • فارغ التحصيلان دوره هاي كارداني(فوق ديپلم) پيوسته، بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر دوره دبيرستان و يا هنرستان(سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان) جزء یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و یا 3 محسوب می شوند.
 • داوطلباني كه دو سال آخر تحصيل خود را در خارج از كشور گذرانده اند (دوره پيش دانشگاهي و سال ماقبل آن)، جزء منطقه 3 محسوب مي شوند.
 • كليه داوطلبان معلول (نابينا، ناشنوا، نيمه بينا، نيمه شنوا و معلولين جسمي حركتي كه بند معلوليت را در تقاضانامه ثبت نام علامتگذاري و مدارك مربوطه را نيز به سازمان ارسال نموده اند)، جزو سهميه منطقه 3 محسوب مي شوند.

 

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا در کنکور سراسری 97

هریک از داوطلبان کنکور سراسری متقاضی سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا می توانند بر اساس شرایط خود که در بندهای زیر آمده است، در یکی از سهمیه ها ثبت نام کنند.

 • سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97 :

رزمندگانی که از تاریخ 31/6/59 تا 31/6/67 حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند، می توانند با مراجعه به سازمان بسیج مستضعفین و دریافت تأییدیه و کد 12 رقمی در این سهمیه ثبت نام نمایند.

 • سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 :

"جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان"، "جانبازان زیر 25درصد و همسر و فرزندان آنان" ، "آزادگان و همسر و فرزندان آنان"، "همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه" و هم چنین "همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر" می توانند در زمان ثبت نام نسبت به تکمیل بند مربوط اقدام کرده و نیازی به مراجعه به وبگاه ایثار ندارند و در صورت تأیید ارگان مربوط، در کنکور سراسری در سهمیه ایثارگران پذیرش می شوند.

 

 • سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت در کنکور سراسری:

25 درصد ظرفیت هر کدرشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد.

 • سهمیه ایثارگران 5درصد ظرفیت در کنکور سراسری:

5 درصد ظرفیت هر کدرشته محل نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

 • در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول تکمیل نشود، خالی مانده آن ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران تخصیص یافته و بعد از آن به داوطلبان سهمیه آزاد کنکور سراسری اختصاص می یابد.
 • بر اساس قانون، حد نصاب نمره ایثارگران شامل ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل و حد نصاب نمره رزمندگان، 75 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

 

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 97

بهیاران دارنده دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید (کاردانش) مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش که به حرفه بهیاری اشتغال دارند، می توانند فقط برای ورود به رشته پرستاری در کنکور سراسری از سهمیه بهیاران استفاده نمایند.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاران:

 • دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی برای دارندگان مدرک دیپلم بهیاری نظام جدید (کاردانش) یا اشتغال به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی به شرط فراغت از تحصیل تا تاریخ 31/6/1397 الزامی است.
 • دارا بودن 3 سال سابقه خدمت اعم از دولتی و غیر دولتی به عنوان بهیار در استان محل خدمت الزامی است.

 

سهمیه کارمندان در کنکور سراسری 97

حدود 10 درصد از ظرفيت رشته هاي نوبت دوم(شبانه) به كارمندان رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص مي يابد. نکته قابل توجه این است که داوطلبان کنکور سراسری فقط می توانند در شهر محل کار خود، از این سهمیه بهره مند شوند.

 • حداكثر سن براي استفاده از سهميه كاركنان رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در کنکور سراسری، 35 سال تمام به هنگام ثبت نام خواهد بود.
 • به این نکته دقت کنید که در زمان قبولی و بهره مندی از سهمیه کارمندی در کنکور سراسری، هیچگونه تسهیلاتی مانند پرداخت کمک هزینه، پرداخت شهریه و مأموریت در زمان تحصیل به داوطلب تعلق نخواهد گرفت.
 • مسئوليت رعايت شرط سني و انتخاب رشتهدر کنکور سراسری با توجه به ضوابط بومي به عهده شخص داوطلب بوده و در صورت پذيرفته شدن و به هنگام ثبت نام در دانشگاه بايد مدارك مربوط را ارائه نمايند، در غير اينصورت قبولي وي لغو مي گردد..

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

دریافت مشاوره رایگان

 

مطالب مرتبط

  تحلیل کارنامه کنکور سراسری تجربی

گزینش بومی

تاثیر معدل در کنکور سراسری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  حسین‏ - 98/5/24

  سلام یه سوال فوری داشتم، اگه در سهمیه ۵ درصد قبول نشیم آیا در سهمیه مناطق هم رشته محل هامون بررسی میشن یا نه؟
  من منطقه ۲ هستم و سهمیه ۵ درصدی دارم که ازش استفاده کردم رتبه منطقه ۲ ام شده ۱۲۶۰ و رتبه سهمیه ۵ درصدم شده ۳۳۰ میخواستم دندون جندی شاپور اهواز قبول شم که با ۱۲۶۰ منطقه ۲ طبق نتایح سال های قبل قبول میشم، اما سهمیه ۵ درصد خیلی نگرانم کرده که شانس قبولیم رو کاهش بده

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc