رشته مهم تر است یا دانشگاه؟

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ عنوان مطلبی است که به نگارش آن خواهیم پرداخت. انتخاب اولویت ها، شناخت علاقه ها و استعدادیابی خود، بازار کار و موقعیت شغلی، شرایط و وضعیت اقتصادی خانوادگی، مهاجرت تحصیلی و گرفتن بورسیه از جمله مواردی هستند که برای انتخاب رشته درسی و اصولی در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته اند.

رشته مهم تر است یا دانشگاه
رشته مهم تر است یا دانشگاه

 


 

برای ورود به نرم افزار انتخاب رشته کنکور 3گام روی لینک زیر کلیک کنید.

https://final.3gaam.com

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟

کنکور به عنوان یک رویداد سرنوشت ساز نقش مهمی در زندگی داوطلبان آن بازی می کند. به دنبال کنکور بحث های مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب دانشگاه ذهن داوطلبان را به خود مشغول می کند. ممکن است برای آن ها این سوالات پیش بیاید که رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ انتخاب رشته یا انتخاب دانشگاه؟ دانشگاه معتبر یا رشته تاپ؟ پاسخ به این سوالات نمی تواند راحت باشد چرا که متناسب با سلایق و علایق داوطلبان می تواند بسیار متفاوت پاسخ داده شود. لذا داوطلبان به هنگام انتخاب رشته می بایست دفترچه انتخاب رشته کنکور را به دقت مطالعه کرده تا نسبت به دانشگاه و رشته های تاپ و متوسط اطلاعات لازم را به دست آورند اما چیزی که مهم است این است که مطالعه دفترچه به تنهایی کفایت نمی کند و داوطلبان برای اینکه به یک راهنمای انتخاب رشته کنکور درست دست پیدا کنند می بایست تحقیق گسترده ای در مورد رشته ها و دانشگاه های کشور انجام دهند. داوطلبان با به دست آوردن اطلاعات از دفترچه و سایر منابع اطلاعاتی می توانند یک بار با اولویت قرار دادن رشته های مهم و یک بار با اولویت قرار دادن دانشگاه های مهم و بار دیگر با اولویت قرار دادن حد متوسطی از رشته های مهم و دانشگاه های معتبر شانس قبولی خود را در نرم افزار انتخاب رشته کنکور بسنجند که می تواند کمک بسیار زیادی به انتخاب رشته واقعی آن ها بکند.

البته پاسخ گویی به سوالات فوق جلوتر از هر چیزی بیشتر به خود داوطلبان بر می گردد که آیا برای درس خواندن در دانشگاه، هدفی دارند یا اینکه به صرف گرفتن مدرک به دانشگاه می روند؟ لذا برای داوطلبان سر در گمی در انتخاب رشته دانشگاهی، تاثیر دانشگاه در استخدام و یا انتخاب رشته شغلی همیشه جزو مسائلی بودند که سرنوشت آن را تحت الشعاع قرار داده است. می خواهیم در اینجا به یک سری از نکات مهم بپردازیم که به احتمال زیاد جواب بسیاری از پرسش های بالا را خواهد داد. در ادامه به این اشاره خواهد شد.

 

داوطلبان گرامی می توانند در راستای کاملتر شدن اطلاعات انتخاب رشته ای خود به صفحه مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه کنند تا انتخاب رشته خود را با درصد موفقیت بیشتری انجام دهند.

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ - انتخاب اولویت ها

اگر جزو داوطلبانی هستید که اولویت بندی در رشته و دانشگاه ها برای تان مهم است حتما این مطالب را مطالعه کنید. در واقع هر فردی در زندگی تحصیلی، شخصی و شغلی خود دارای اولویت هایی می باشد که در بیشتر مواقع این اولویت ها متناسب با علاقه های هر فرد شکل می گیرند. لذا در مرحله حساس و مهمی مانند انتخاب رشته اولویت بندی نقش مهمی دارد. داوطلبان باید از خودشان بپرسند که آیا کسب درآمد و آینده شغلی برای شان ملاک است یا مدرک گرفتن. آیا گرفتن بورسیه در خارج از کشور برای آن ها اولویت دارد یا موفقیت در یک رشته در داخل کشور. داوطلبان با مشخص کردن یک دورنما از زندگی خود، آینده شغلی و اینکه می خواهند در چند سال بعد از تحصیل کجا باشند می تواند بسیار کمک کننده باشد و چه بسا نوشتن لیست اولویت ها به بروز اهداف اساسی آن ها هم منجر خواهد شد. بنا بر این قبل از هر چیزی داوطلبان می بایست لیستی از اولویت ها و انتخاب های خود را در نظر بگیرند و متناسب با آن، قدم های بعدی را در انتخاب رشته بردارند.

 

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ - شناخت علاقه ها و استعدادیابی خود

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد اولویت بندی بسیار مهم است و در واقع این می تواند بنیان و اساس نقشه راه برای یک انتخاب رشته درست و اصولی باشد. اما در اولویت بندی هم باز بحث علاقه و به ویژه استعدادهای شخص مطرح می شود. البته باید گفت که بسیاری از افراد و به ویژه داوطلبان به هنگام انتخاب رشته و به صورتی کلی اطلاعات کمی در مورد استعدادهای های خود دارند و در بعضی موارد شاید حتی از استعدادهای درونی خود بی خبر باشند. لذا توصیه می کنیم دوطلبان نسبت به این مرحله نیز حساسیت داشته باشند و به کنجکاوی و واکاوی درونی خود بپردازند تا رشته ای را انتخاب کنند که بیشترین تناسب و سنخیت را با استعدادها و ویژگی های درونی آن ها داشته باشد. در اینجا کمک گرفتن از تست های استعداد یابی می تواند کار را برای داوطلبان عزیز راحت تر نماید. اعتماد به ویژگی های ذاتی، رفتاری، علاقه ها و سایر استعدادهای درونی به داوطلبان برای هموار شدن مسیر انتخاب رشته یاری می رساند پس حتما به استعدادیابی خود بپردازید.

 

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ - بازار کار و آینده شغلی

برای این مرحله هم داوطلبان می بایست به صورت عمیق به کشف اهداف خود بپردازند که آیا رشته تحصیلی را برای رسیدن به یک شغل مناسب با درآمد مناسب می خوانند یا نه به صرف داشتن علاقه به آن رشته. در کشور ما توجه به بازار کار و آینده شغلی یک رشته جزو اولویت های داوطلبان شده است و حتی گاهی مشاهده می شود که داوطلبان به رشته ای روی می آورند که بازار کار خوبی دارد ولی با این حال به آن رشته علاقه ندارند. یعنی بازار کار و موقعیت شغلی حتی می تواند علاقه و استعدادها را تحت تاثیر قرار دهد. لذا اگر داوطلبان می خواهند در این مرحله موفق شوند باید رشته را مد نظر قرار دهند و اینکه این رشته را کجا بخوانند زیاد مهم نیست. برای مثال رشته ای مانند پزشکی یا پرستاری که دارای بازار کاری خوبی هستند در هر دانشگاهی خوانده شود دوباره بازار کار را خواهند داشت. این را هم فراموش نکنید که دانشگاه به صورت مقطعی همراه داوطلبان است و چیزی که همیشه با آن ها خواهد ماند رشته ای است که آن را انتخاب می کنند. برای جلوگیری از سرخوردگی و متعاقبا ترک تحصیل حتما به رشته ای بروید که متناسب با اولویت ها، استعدادها و موقعیت شغلی آینده شما باشد.

 

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ - شرایط و وضعیت اقتصادی خانوادگی

همه داوطلبان دارای خانواده های مرفح و بی دغدغه نیستند و تعداد بسیار زیادی از داوطلبان در خانواده هایی زندگی می کنند که از نظر سطح درآمد، متوسط به پایین یا متوسط به بالا هستند و لذا حتما عامل شرایط و وضعیت زندگی می تواند تاثیر مستقیمی در انتخاب رشته آن ها داشته باشد. برای مثال داوطلبانی که از مناطق محروم هستند و دارای شرایط مالی خوبی برای ادامه تحصیل نیستند مشخصا به دنبال قبولی در دانشگاه های سراسری و بدون شهریه می باشند که این می تواند باعث شود که آن داوطلبان هیچ توجهی به علاقه، استعداد و سایر ملاک های انتخاب رشته نکنند و صرفا به خاطر اینکه بتوانند در دانشگاه ها به صورت رایگان به تحصیل بپردازند ملاک باشد. به همین خاطر توجه به شرایط و وضعیت اقتصادی خانواده باید مورد توجه این دسته از داوطلبان باشد تا بتوانند از پس هزینه های تحصیل بر بیایند.

 

 

رشته مهم تر است یا دانشگاه؟ - مهاجرت تحصیلی و گرفتن بورسیه

این مورد نیز به هدف و اولویت داوطلبان بر می گردد. کسانی که علاقه دارند تحصیلات تکمیلی خود را در خارج از کشور ادامه دهند می بایست به دنبال قبولی در رشته های خوب و دانشگاه های خوب باشند. به ویژه دانشگاه های رتبه یک کشور در اینجا می توانند مورد توجه قرار گیرند. البته هم دانشگاه و هم رشته های به اصطلاح تاپ در گرفتن بورسیه تحصیلی نقش دارند ولی باید گفت که این عوامل لازم هستند ولی کافی نیستند و دانش آموختگان می بایست دارای رزومه قوی علمی باشند تا بتوانند در یکی از آن دانشگاه ها پذیرش بگیرند. در هر کجای دنیا که باشیم توجه به داشتن سبدی از مهارت های حرفه ای و رزومه علمی یکی از مهم ترین و اساسی ترین ملاک های انتخاب فرد برای یک موقعیت شغلی یا تحصیل در یک دانشگاه خوب می باشد. داشتن مدرک از بهترین دانشگاه ها و در بهترین رشته ها و بدون توجه به یادگیری مهارت های لازم نمی تواند تغییری در موقعیت و زندگی شخص ایجاد کند و چه بسا باعث اتلاف وقت و عمر وی می شود. لذا توصیه می کنیم داوطلبان نسبت به همه مواردی که در این مطلب به شرح آن ها پرداختیم حساسیت لازم را داشته باشند و با در نظر گرفتن حد متوسطی از این ویژگی ها به انتخاب رشته و در واقع انتخاب سرنوشت خود دست بزنند تا در مراحل بعدی خدای نکرده دچار سرخوردگی و ترک تحصیل و سایر مشکلات نشوند.

پس توجه به اولویت ها را ساده نگیرید در واقع اولویت ها، انتخاب و لیست بندی درست آن ها، اساس مراحل بعدی انتخاب رشته شما را تشکیل می دهند که اهداف، علاقه، استعدادها، موقعیت شغلی و ... داوطلبان را پوشش می دهد. چرا که اولویت های آمیخته ای از سایر ویژگی ها و اهداف شما هستند.

 

 

 

 

 

 

 

سوالات متداول:

ملاک های اساسی و مهم برای انتخاب رشته درست و اصولی کدام ها هستند؟

ملاک های اساسی و مهم برای انتخاب رشته درست و اصولی می تواند از انتخاب اولویت ها، توجه به علاقه و استعدادیابی تا موقعیت شغلی و بازار کار یک رشته متنوع و گسترده باشند که در مطلب بالا به صورت کامل در مورد هر یک از عوامل ذکر شده، توضیح داده شده است.

در انتخاب دانشگاه چه معیارهایی باید در نظر گرفته شود؟

معیارهای انتخاب دانشگاه به هر شخصی و ویژگی های او بستگی دارد و اینکه تا چه حد می تواند این معیارها را بهره گیری از علاقه ها به یکدیگر نزدیک کند. برای داوطلبی که دوست دارد در یک دانشگاه تاپ و سطح یک، به تحصیل بپردازد نسبت به کسی که رشته تاپ مد نظر دارد تفاوت بسیاری است و لذا داوطلبان باید به یک خودشناسی و شخناخت استعدادها و اولیت های خود دست پیدا کنند تا بتوانند به درستی دست به انتخاب بزنند.

آیا توجه به علاقه در انتخاب رشته و دانشگاه مهم است؟

بله، می توانیم بگوییم به نکته بسیار مهم و اساسی اشاره کردید. توجه به علاقه در انتخاب رشته و دانشگاه از پیش نیازهای یک انتخاب رشته درست می باشد چرا که علاقه به عنوان یک عامل درونی و انگیزاننده می تواند نقش مهمی در موفقیت داوطلبان ایفا کند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    زهرا‏ - 01/5/10

    به نظرم برید دنبال علاقه. پول درآوردن از رشته ای که دوسش ندارین اصلا لذت بخش نیست.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت