ترس از شکست در کنکور

افسردگی قبل از کنکور و ترس از شکست در کنکور از بزرگترین مشکلات روانی کنکوری ها می باشد. ایجاد انگیزه برای درس خواندن و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور به این افراد کمک می کند تا بتوانند بحران کنکور را پشت سر بگذارند.

 

ماهیت ترس از شکست در کنکور

کنکور به عنوان یک عامل ترس و استرس برای داوطلبان شناخته می شود حتی برای داوطلبانی که تا به حال در کنکور شرکت نکرده اند هم مایه ترس بوده است. شاید برای تمامی داوطلبان کنکور سراسری این سوالات پیش بیاید که چگونه با ترس از شکست در کنکور مقابله کنیم؟ یا راهکارهای سریع از بین بردن ترس از کنکور چیست؟ یا چگونه در دوران کنکور مثبت اندیش باشیم؟ در اینجا تلاش خواهیم که به این سوالات جواب منطقی و درستی بدهیم. ترس از شکست در کنکور همچون سم نامرئی که آن را حس نمی کنید می تواند از جهات مختلف بر روحیات شما و عملکردتان تاثیر مخرب داشته باشد. لذا جلوتر از هر اقدامی می بایست منبع این ترس و دلهره را بیابید و برای از بین بردن آن یاد بگیریم که چگونه بر استرس کنکور غلبه کنیم. ممکن است هر داوطلبی رشته و دانشگاهی را برای پذیرفته شدن مد نظر قرار داده باشد لذا ترس از قبول نشدن در رشته مورد نظر او را دچار استرس و پریشانی کند. اگر به همه این سوالات دقت شود ترس از شکست در کنکور اول از هر چیزی به خود شخص بر می گردد که چه قضاوتی درباره خود و توانایی هایش دارد هر قدر این قضاوت منفی باشد ترس از شکست در کنکور هم بیشتر می باشد. داوطلبان می بایست روش های تقویت اعتماد به نفس و پرورش افکار مثبت را برای غلبه بر ترس از کنکور یاد بگیرند و از این طریق افسردگی قبل از کنکور را مدیریت کنند.

هر چند که افسردگی قبل از کنکور و ترس از شکست در کنکور از بزرگترین مشکلات روانی کنکوری ها می باشد. اما ایجاد انگیزه درس خواندن و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور به این افراد کمک می کند تا بتوانند بحران کنکور را پشت سر بگذارند. برخی از داوطلبان دچار افسردگی قبل از کنکور می شوند و ترس از شکست در کنکور، آن ها را از تلاش دوباره باز می دارد. پس اکنون وقت آن است که تصمیم بگیرید و به خودتان قول دهید که هرگز خود را در احساس شکست و افسردگی رها نکنید. البته این بدین معنی نمی باشد که در رویایی با مشکلات واقع بین نباشید؛ بلکه به این مفهوم است که احساس شکست و افسردگی، شما را از انجام کارهایی که می تواند زندگی شما را تغییر دهد باز ندارد. در این مطلب به راهکارهایی برای مقابله با ترس از کنکور و غلبه بر احساسات منفی خواهیم پرداخت.

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم پیدا کردن منبع ترس به خودی خود می تواند پنجاه درصد مسئله را حل و فصل کند لذا واکاوی در مورد خود، توانمندی ها و استعدادها یکی از راه های موفقیت در هر کاری می باشد. در اکثر موارد عدم شناخت کافی از مسئله باعث ترس می شود در واقع انسان از ناشناخته ها می ترسد. برای مثال از سقراط پرسیدند که چرا از مرگ نمی ترسی؟ ایشان در جواب گفتند من هیچ چیزی در مورد مرگ نمی دانم و نمی دانم مردن چگونه است پس چرا باید از چیزی که نمی شناسم و چیزی در مورد آن نمی دانم بترسم؟! لذا از این مثال می توان فهمید که داشتن اطلاعات و شناخت مسئله در حل مشکل تاثیر به سزایی دارد. در ادامه به تعدادی از راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور خواهیم پرداخت.  

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور شناخت استعدادها و توانمندی های خود

درست است که کنکور یک مرحله مهم از زندگی داوطلبان را به خود اختصاص داده است و چه بسا بسیاری از داوطلبان این آزمون را تنها راه موفقیت خود می دانند ولی هر کسی با شناخت از استعدادها و توانمندی های خود می تواند این دید را تغییر دهد. وقتی داوطلبان استعدادهای خود را در عرصه های مختلف بشناسند می توانند از آن ها نهایت استفاده را ببرند و کنکور را تنها راه موفقیت ندانند. علاوه بر این بعد اجتماعی کنکور هم به این ترس افزوده است وقتی که کنکور توسط اقشار مختلف جامعه مهم دیده می شود خواه ناخواه یک منزلت اجتماعی پیدا می کند که داوطلبان دوست دارند آن حد از منزلت را به دست آورند. غافل از اینکه انسان اگر در مسیر درست پرورش استعدادهای خود قرار بگیرد می تواند منزلت اجتماعی هم کسب کند.

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور مثبت اندیش بودن

همه ی موفقیت ها و شکست های ما مستقیما از نوع اندیشه و تفکر ما نشات می گیرند. اساس و بنیان هر تغییری هم از تغییر در اندیشه ها به وجود می آید پس نباید نسبت به مثبت اندیش بودن برای غلبه بر ترس از کنکور بی تفاوت بود. مثبت اندیشی به ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان خواهد انجامید و بدون اینکه ترسی به دل راه دهند با انرژی وصف ناپذیر به تلاش می پردازند. داشتن افکار مثبت، انسان را به قضاوتی مثبت از خود می رساند لذا توصیه می کنیم که برای اینکه ترس از کنکور را شکست دهیم به سرانجام کنکور و آخر کار فکر نکنیم بلکه می بایست تمام انرژی خود را بر روی مسیری که در پیش گرفته ایم بگذاریم و افکار و ذهن خود را مدیریت کنیم. مدیریت ذهن و تلقین مثبت اندیشی به خود بهترین راه موفقیت در کنکور است.

 

موفقیت نتیجه ی قضاوت درست است. قضاوت درست نتیجه ی تجربه است. تجربه اغلب نتیجه قضاوت نادرست است.

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور داشتن برنامه ریزی مدون و منسجم

فراموش نکنید در دنیایی که زندگی می کنیم تمام کائنات و موجودات بر مدار نظم در حرکت هستند. هر چیزی با اولویتی در حرکت برای رسیدن به مقصد است. انسان نیز به عنوان یکی از موجودات جهان از این قاعده مستثنی نیست و برای رسیدن به مقصد خود باید دارای برنامه ای مدون و منسجم باشد تا در مسیر درست قرار گیرد. با این مقدمه متوجه می شویم که برای نداشتن ترس از کنکور می بایست برنامه ریزی کرد چرا که برنامه ریزی راه را برای رسیدن به هدف مورد نظر هموار می کند. داشتن برنامه ریزی منسجم و مدون باعث می شود که زمان خود را مدیریت کرده و اولویت های خود را مشخص کنید و نسبت به اولویت ها، زمان خود را تقسیم بندی نمایید. این نوع برنامه ریزی به داوطلبان برای رسیدن به سر منزل مقصود کمک فراوانی خواهد کرد. اینکه بدانید چه دروسی در درجه های مختلف اولویت قرار دارند، برای هر درس چه مقدار زمان اختصاص دهید، برای مرور مطالب وقت بگذارید، در طول روز چند ساعت درس بخوانید؟! همه و همه به پیشبرد مطالعه شما کمک خواهند کرد.

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور عدم مقایسه کردن خود با دیگران

خداوند هیچ دو انسانی را مانند هم خلق نکرده است. هر انسانی متناسب با محیطی که در آن زندگی می کند دارای ویژگی های منحصر به فرد و مخصوص به خود است و لذا این تفاوت ها بنیان مقایسه را از بین می برد چرا که مقایسه ها می تواند بین چیزهای مشترک اتفاق بیفتد. توصیه ما این است که داوطلبان کنکور سراسری برای پیشگیری و غلبه بر ترس از کنکور نباید به هیچ عنوان خود را با افراد دیگر مقایسه کنند چرا هر فردی در شرایطی مخصوص به خود بزرگ شده است و دارای حالات روحی و شرایط زندگی متفاوت می باشد. هر داوطلب کنکور سراسری فقط باید خود را با شرایط و گذشته خود مقایسه کند و همچنین مقایسه ای هم انگیزه دهنده و هم دارای بنیانی درست می باشد.

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور داشتن تمرکز و مطالعه موثر

یکی از راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور داشتن تمرکز و مطالعه موثر می باشد. تمرکز و مطالعه موثر ترس از کنکور را از بین می برند چرا که پراکندگی حواس و عدم داشتن تمرکز عامل اساسی داشتن استرس و ترس است که داوطلبان حتما باید برای داشتن مطالعه موثر می بایست از آن پرهیز کنند. به قول مولانا که می گوید: «می کوش به هر ورق که خوانی تا معنی آن را تمام دانی». بر اساس این شعر مولانا مطالعه موثر در این است که هر صفحه ای که می خوانید با دقت و با تمرکز حواس بخوانید که همین درک مطالب یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس در کنکوری ها و افزایش کیفیت عملکرد می باشد.

 

راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور تلقین جملات انگیزشی به خود

تلقین جملات انگیزشی به خود می تواند یکی از بهترین راهکارهای غلبه بر ترس از کنکور باشد به ویژه جملاتی که توسط افراد الگوی جامعه انسانی گفته شده باشند.

  • بین شکست و پیروزی یک قدم بیشتر فاصله نیست و مردم از ترس شکست، شکست می خورند. (ناپلئون)
  • دلیل اینکه بسیاری از انسان‌ها احساس بازنده بودن می‌کنند آن نیست که زندگی‌شان به راستی یک باخت بزرگ است. شاید گمان می‌کنند برنده بودن، آن است که بر روی کره‌ی ماه فرود آیند. (آنتونی رابینز)
  • چه بسا چشم ناتوان که دیده‌ی تیزبین را شکست می‌دهد. (افلاطون)
  • من به هیچ وجه اجازه نمی دهم که شرایط مرا ناامید کند. سه چیز لازم برای رسیدن به یک هدف با ارزش عبارت است از  کار، استقامت و عقل سلیم. (توماس ادیسون)

 

 

ترس از شکست در کنکور - نکاتی برای داوطلبان پشت کنکور

به کرات از داوطلبان کنکور شنیده ایم که به دلیل ترس از شکست در کنکور و افسردگی، دچار استرس شده و از تلاش دوباره باز مانده اند. وقتی علت را جویا می شویم می گویند که پارسال شرکت کردم و قبول نشدم، اگر امسال هم این اتفاق بیافتد، چه می شود؟

آن ها باید به این باور برسند که با توجه به مطالعات پیشین و فهمیدن خطاهای طول مسیر، اکنون شرایط برای تلاش مجدد مناسب است. ولی متاسفانه اکثرا خودشان و صحبت های مشاور در زمینه روانشناسی شکست در کنکور را باور ندارند و یا همراه با ساعات مطالعه مطلوب، این نگرانی و عدم خود باوری را به دوش می کشند. این افراد با مسائل جزئی همچون کسب رتبه ضعیف در آزمون های آزمایشی و یا درصد پایین در یک درس، اعتماد به نفس خود را شدیدا از دست می دهند و دچار ترس از شکست در کنکور می شوند. باید باور کنید که شما می توانید شرایط را تغییر دهید حتی اگر به ظاهر غیرممکن باشد.

همه ی ما مشکلات، ناکامی ها و ناامیدی هایی داریم. اما چگونگی برخورد با موانع است که بیش از هر چیز زندگی ما را می سازد. شکست در کنکور وجود ندارد. همه ما استعداد موفقیت را داریم ولی ترس از شکست و افسردگی قبل از کنکور باعث می شود که موفقیت دلخواه خود را کسب نکنیم. مشاوران جهت درمان افسردگی کنکور، همواره به داوطلبان این نکته را یادآور می شوند که اگر برای انجام کاری تلاش می کنید و نمی توانید آن را به درستی انجام دهید، این امر باعث می شود تجربه شما بیشتر شده و در آینده موثرتر عمل کنید. پس در حقیقت شما موفق شده اید!

به خاطر سپردن و تکرار این جمله به داوطلبان برای مقابله با احساس افسردگی و شکست در کنکور کمک زیادی می کند.

جان سی. مکسول در کتاب در جا زدن ممنوع به نقل از وارن بنیس می گوید: اشتباه به سادگی شیوه ای دیگر از انجام دادن هر کاری محسوب می شود.

ادامه بدهید! اگر به تلاش خود برای بهبود اوضاع ادامه دهید و از اشتباهاتتان درس بگیرید، موفق خواهید شد.

 

 

 

 

 

سوالات متداول:

منبع ترس از شکست در کنکور چیست؟

منبع ترس از شکست در کنکور می توانند عوامل مختلفی را در بر بگیرد. ولی یکی از مهم ترین این منابع ترس از ناشناخته ها است چون کنکور را نمی شناسیم و از آن آگاهی خوبی نداریم از ان می ترسیم که در مطلب گردآوری شده به آن ها اشاره کرده ایم.

چه راهکارهایی برای مقابله با ترس از شکست در کنکور وجود دارند؟

راهکارهای مختلفی برای مقابله با ترس از شکست در کنکور وجود دارد که هر داوطلب می بایست نسبت به آن ها آگاهی داشته باشد یکی از این راهکارها تقویت مثبت اندیشی در داوطلبان است که به عنوان یک تکنیک و راه حل می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. البته عوامل دیگر هم به صورت مفصل در مطلب آورده شده بررسی شده اند.

آیا جملات انگیزشی بزرگان در مقابله با ترس از کنکور موثر است؟

یکی از راهکارهای مهم مقابله با ترس از شکست در کنکور تلقین جملات انگیزشی بزرگان به خود می باشد که داوطلبان باید از آن ها استفاده کنند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت