ترس از شکست در کنکور

تعداد بازدید 11600 دفعه

افسردگی قبل از کنکور و ترس از شکست در کنکور از بزرگترین مشکلات روانی کنکوری ها می باشد. ایجاد انگیزه برای درس خواندن و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور به این افراد کمک می کند تا بتوانند بحران کنکور را پشت سر بگذارند.

ترس از شکست در کنکور

 

مقابله با احساس شکست در کنکور

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

 

نوشته گروه مشاوران 3گام

در بخش قبل به بیان نکاتی در مورد ایجاد انگیزه درس خواندن در دانش آموزان، تغییر شرایط و استقامت پرداختیم. در این مطلب به شکست در کنکور بر اساس دومین درس از کتاب آنتونی رابینز می پردازیم. افسردگی قبل از کنکور و ترس از شکست در کنکور از بزرگترین مشکلات روانی کنکوری ها می باشد. ایجاد انگیزه درس خواندن و جملات انگیزشی برای موفقیت در کنکور به این افراد کمک می کند تا بتوانند بحران کنکور را پشت سر بگذارند. برخی از داوطلبان دچار افسردگی قبل از کنکور می شوند و ترس از شکست در کنکور، آن ها را از تلاش دوباره باز می دارد. پس اکنون وقت آن است که تصمیم بگیرید و به خودتان قول دهید که هرگز خود را در احساس شکست و افسردگی رها نکنید. البته این بدین معنی نمی باشد که در رویایی با مشکلات واقع بین نباشید؛ بلکه به این مفهوم است که احساس شکست و افسردگی، شما را از انجام کارهایی که می تواند زندگی شما را تغییر دهد باز ندارد.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

به کرات از داوطلبان کنکور شنیده ایم که به دلیل ترس از شکست در کنکور و افسردگی، دچار استرس شده و از تلاش دوباره باز مانده اند. وقتی علت را جویا می شویم می گویند که پارسال شرکت کردم و قبول نشدم، اگر امسال هم این اتفاق بیافتد، چه می شود؟

آن ها باید به این باور برسند که با توجه به مطالعات پیشین و فهمیدن خطاهای طول مسیر، اکنون شرایط برای تلاش مجدد مناسب است. ولی متاسفانه اکثرا خودشان و صحبت های مشاور در زمینه روانشناسی شکست در کنکور را باور ندارند و یا همراه با ساعات مطالعه مطلوب، این نگرانی و عدم خود باوری را به دوش می کشند. این افراد با مسائل جزئی همچون کسب رتبه ضعیف در آزمون های آزمایشی و یا درصد پایین در یک درس، اعتماد به نفس خود را شدیدا از دست می دهند و دچار ترس از شکست در کنکور می شوند. باید باور کنید که شما می توانید شرایط را تغییر دهید حتی اگر به ظاهر غیرممکن باشد.

 

درمان افسردگی کنکور

همه ی ما مشکلات، ناکامی ها و ناامیدی هایی داریم. اما چگونگی برخورد با موانع است که بیش از هر چیز زندگی ما را می سازد. شکست در کنکور وجود ندارد. همه ما استعداد موفقیت را داریم ولی ترس از شکست و افسردگی قبل از کنکور باعث می شود که موفقیت دلخواه خود را کسب نکنیم. مشاوران جهت درمان افسردگی کنکور، همواره به داوطلبان این نکته را یادآور می شوند که اگر برای انجام کاری تلاش می کنید و نمی توانید آن را به درستی انجام دهید، این امر باعث می شود تجربه شما بیشتر شده و در آینده موثرتر عمل کنید. پس در حقیقت شما موفق شده اید!

به خاطر سپردن و تکرار این جمله به داوطلبان برای مقابله با احساس افسردگی و شکست در کنکور کمک زیادی می کند.

موفقیت نتیجه ی قضاوت درست است. قضاوت درست نتیجه ی تجربه است. تجربه اغلب نتیجه قضاوت نادرست است.

جان سی. مکسول در کتاب در جا زدن ممنوع به نقل از وارن بنیس می گوید: اشتباه به سادگی شیوه ای دیگر از انجام دادن هر کاری محسوب می شود.

ادامه بدهید! اگر به تلاش خود برای بهبود اوضاع ادامه دهید و از اشتباهاتتان درس بگیرید، موفق خواهید شد.

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

 

جملات انگیزشی جهت مبارزه با ترس از شکست در کنکور

ایجاد انگیزه درس خواندن به کمک مطالب و جملات انگیزشی و مبارزه با احساس ترس و شکست در کنکور، از مهم ترین اهداف دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی انگیزشی 3گام می باشد.
  • بین شکست و پیروزی یک قدم بیشتر فاصله نیست و مردم از ترس شکست، شکست می خورند. (ناپلئون)
  • دلیل اینکه بسیاری از انسان‌ها احساس بازنده بودن می‌کنند آن نیست که زندگی‌شان به راستی یک باخت بزرگ است. شاید گمان می‌کنند برنده بودن، آن است که بر روی کره‌ی ماه فرود آیند. (آنتونی رابینز)
  • چه بسا چشم ناتوان که دیده‌ی تیزبین را شکست می‌دهد. (افلاطون)
  • من به هیچ وجه اجازه نمی دهم که شرایط مرا ناامید کند. سه چیز لازم برای رسیدن به یک هدف با ارزش عبارت است از  کار، استقامت و عقل سلیم. (توماس ادیسون)

در بخش بعدی راجع به تصمیم گیری با شما سخن خواهیم گفت.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

سایر بخش های کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc