مشاهده معدل صفر در سوابق تحصیلی

مشاهده معدل صفر در سوابق تحصیلی در کارتابل برخی از داوطلبان ممکن است باعث نگرانی آن ها شده باشد. در این مطلب علت مشاهده معدل صفر و نحوه تصحیح ان را توضیح داده ایم.

مشاهده معدل صفر در سوابق تحصیلی

 پس از مصوبه سازمان سنجش مبنی بر قطعی بودن تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402، یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان، سوابق تحصیلی آن‌ها و تأثیر گذاری معدل در نتایج کنکور می‌باشد. داوطلبان کنکور سراسری می‌بایست پیش از ثبت نام در کنکور به سایت «دیپ کد» به نشانی اینترنتی dipcode.medu.ir مراجعه نمایند و نسبت به مشاهده اطلاعات معدل و سوابق تحصیلی خود اقدام کرده و کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایند. یکی از مشکلات رایج داوطلبان این است با معدل صفر در سوابق تحصیلی خود مواجه می‌شوند. در این مقاله به بررسی معدل‌های موجود در سوابق تحصیلی داوطلب و مشکل صفر بودن آن می‌پردازیم.

معدل کل دیپلم در سوابق تحصیلی

در صفحه سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری، دو معدل درج شده است، که مورد اول معدل کل دیپلم و مورد دوم معدل کتبی داوطلب می‌باشد. اما معدل کل دیپلم چیست؟ معدل کل در واقع، معدل 3 سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم (ترمی واحدی و سالی واحدی) و 3 سال تحصیلی (دهم، یازدهم و دوازدهم) برای داوطلبان نظام جدید می‌باشد. به این معنا که معدل کل دانش آموزان و داوطلبان از جمع و میانگین گیری از بین تمامی نمرات 3 سال تحصیلی به دست می‌آید. در نتیجه آنچه معدل کل را تشکیل می‌دهد میانگین نمرات 3 سال می‌باشد و از میان آن‌ها نمرات امتحان نهایی (سال سوم دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم و سال دوازدهم برای داوطلبان نظام جدید) از همه مهم‌تر می‌باشد و می‌توان گفت معدل کتبی نیز روی معدل کل دانش آموزان تأثیر می‌گذارد. البته این نکته قابل ذکر است که معدل کل دانش آموزان به ضرایب هر درس نیز بستگی دارد و هر درسی ضریب بیشتری داشته باشد تأثیر بیشتری در معدل کل داوطلب دارد.

 پس از آنکه معدل کل برای دانش آموزان محاسبه شد، این معدل در کارنامه فارغ‌التحصیلی آن‌ها قرار می‌گیرد و همچنین داوطلبان می‌تواند این معدل را در سایت dipcode.medu.ir و در بخش کارنامه داوطلب در قسمت پایین و سمت چپ ببینند.

 

مشاهده معدل در سایت دیپ کد
مشاهده معدل در سایت دیپ کد

 

مشکلی که ممکن است برای داوطلبان رخ دهد آن است که آن‌ها پس از مراجعه به سایت، با معدل کل صفر مواجه شوند، و یا ممکن است معدل کل صحیح باشد، اما معدل کتبی صفر قرار گرفته باشد. در ادامه به بررسی معدل کتبی و  اهمیت و تفاوت این معدل‌ها و همچنین علت صفر دیده شدن آن‌ها می‌پردازیم.

معدل کتبی دیپلم در سوابق تحصیلی

همان‌طور که گفته شد، داوطلبان در صفحه سوابق تحصیلی خود با دو معدل کل و معدل کتبی مواجه هستند که در بالا به معدل کل پرداختیم. اما معدل کتبی دیپلم چیست؟ معدل کتبی دیپلم با نام معدل کتبی نهایی نیز شناخته می‌شود و میانگین نمرات دروس نهایی پایه دوازدهم برای داوطلبان نظام جدید و میانگین نمرات دروس نهایی پایه سوم دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم می‌باشد. به این معنا که معدل کتبی دیپلم و یا نهایی فقط از میانگین نمرات دروسی به دست می‌آید که دانش آموزان در حوزه‌های امتحان نهایی و به صورت کشوری برگزار شده باشد و به همین دلیل معدل کتبی دیپلم در کنکور سراسری به عنوان سوابق تحصیلی داوطلب تأثیر داده می‌شود که این تأثیر از سال 1402 به صورت 40 درصد قطعی می‌باشد که نشان دهنده اهمیت این معدل برای داوطلبان است.

پس از آنکه معدل کتبی دیپلم (نهایی) برای دانش آموزان محاسبه شد، این معدل در کارنامه فارغ‌التحصیلی آن‌ها قرار می‌گیرد و همچنین داوطلبان می‌تواند این معدل را در سایت dipcode.medu.ir و در بخش کارنامه داوطلب در قسمت پایین و سمت راست ببینند.

 

مشاهده معدل کتبی در دیپ کد
مشاهده معدل کتبی در دیپ کد

 

 مشکلی که ممکن است برای داوطلبان رخ دهد آن است که آن‌ها پس از مراجعه به سایت، با معدل کتبی (نهایی) صفر مواجه شوند، و یا ممکن است معدل کتبی صحیح باشد، اما معدل کل صفر قرار گرفته باشد. در ادامه به بررسی معدل کتبی و  اهمیت و تفاوت این معدل‌ها و همچنین مشکل صفر دیده شدن آن‌ها می‌پردازیم.

 

در سوابق تحصیلی معدل کتبی مهم است یا معدل کل؟

بر اساس آنچه گفته شد، معدل کل دانش آموزان از میانگین نمرات 3 سال دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم و از میانگین 3 سال آخر تحصیل (دهم، یازدهم و دوازدهم) برای داوطلبان نظام جدید محاسبه می‌شود. اما معدل کتبی (نهایی) از میانگین نمرات دروس نهایی پایه دوازدهم برای داوطلبان نظام جدید و میانگین نمرات دروس نهایی پایه سوم دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم محاسبه می‌شود و نمرات سال‌های دیگر تأثیری روی آن ندارد. اما سؤال اصلی داوطلبان آنجاست که کدام معدل مهم‌تر است؟ از آنجایی که طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور معدل کتبی (نهایی) داوطلبان به عنوان سوابق تحصیلی مؤثر در کنکور شناخته می‌شود و تأثیر قطعی 40 درصدی در نتیجه کنکور هم برای داوطلبان نظام جدید و هم داوطلبان نظام قدیم دارد، در نتیجه معدل کتبی اهمیت بسیار بالایی برای داوطلبان کنکور سراسری دارد. در حالی که معدل کل هیچ‌گونه تأثیری در نتایج کنکور داوطلبان ندارد و فقط نشان دهنده میانگین نمرات 3 سال تحصیل آن‌هاست.

مشاهده معدل صفر در سوابق تحصیلی

همان طور که در این مقاله توضیح داده شد، داوطلبان با 2 معدل تحت عنوان معدل کتبی و معدل کل در سوابق تحصیلی خود مواجه می‌باشد که اهمیت معدل کتبی به دلیل تأثیر گذاری آن در نتایج کنکور سراسری اهمیت بسیاری دارد. مشکلی که ممکن است برای داوطلبانی که می‌خواهند در کنکور ثبت نام نمایند و برای دریافت کد سابقه تحصیلی خود به سایت dipcode.medu.ir مراجعه می‌نمایند با مشکل صفر بودن معدل خود مواجه می‌شوند. این موضوع ممکن است به چند حالت برای داوطلب رخ دهد، مورد اول اینکه هر دو معدل آنها (کتبی و کل) صفر باشد، فقط معدل کل صفر باشد و یا فقط معدل کتبی صفر باشد. ابتدا باید این نکته را ذکر کنیم که وارد کردن اطلاعات نمره و معدل شما در سایت سوابق تحصیلی از سمت آموزش و پرورش منطقه یا استان شما (واحد امتحانات) وارد می‌شود و هرگونه مشکلی در مورد معدل خود مشاهده نمایید ناشی از عدم هماهنگی میان سیستم آموزش و پرورش منطقه شما و با سازمان سنجش می‌باشد. در سال‌های گذشته که سامانه سابقه تحصیلی رونمایی شده بود، این اتفاق تقریباً برای اکثر داوطلبان رخ می‌داد و جای نگرانی نداشت چراکه این مشکل به دلیل عدم هماهنگی میان سازمان سنجش و آموزش و پرورش بود و سازمان سنجش معدل آن‌ها و نمرات آن‌ها را در کارنامه کنکور اصلاح کرد و این صفر بودن فقط یک خطای سیستمی بود که برای داوطلب نمایش داده می‌شد. اگر شما داوطلب کنکور 1402 می باشید و معدل خود را (به خصوص معدل کتبی) خود را صفر مشاهده می‌کنید، حتماً برای پیگیری این مورد به آموزش  و پرورش منقطه خود ( واحد امتحانات) مراجعه نمایید و پیگیری لازم را انجام دهید . همچنین بهتر است این مشکل را از طریق واحد سوالات و مشکلات سایت سازمان سنجش با آن‌ها نیز مطرح نمایید که اگر مشکل سیستمی می‌باشد آنها پییگیری لازم را انجام دهند. 

سوالات متداول:

اگر معدلم در سوابق تحصیلی صفر وارد شده باشد، باید چه‌کار کنم؟

در سال‌های گذشته صفر بودن معدل در سوابق تحصیلی موردی فراگیر در میان کارنامه داوطلبان بود و اکنون نیز در سوابق برخی داوطلبان دیده می‌شود که این موضوع در این مقاله به طور جامع مورد بررسی قرار گرفت.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت