ویرایش انتخاب رشته ارشد

ویرایش انتخاب رشته ارشد در اینجا آورده شده است. مباحثی نظیر زمان ویرایش انتخاب رشته ارشد، نحوه ویرایش انتخاب رشته ارشد، راهنمای تصویری ویرایش انتخاب رشته ارشد و نکات مهم در ویرایش انتخاب رشته ارشد در این مطلب بررسی گردیده اند.

ویرایش انتخاب رشته ارشد
ویرایش انتخاب رشته ارشد

 

 

 

ویرایش انتخاب رشته ارشد

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد و مجاز شدن داوطلبان برای تحصیل در دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، پردیس خودگردان و ... نوبت به انتخاب رشته کارشناسی ارشد می رسد و لذا داوطلبان می بایست لیست کد رشته های انتخابی خود را در فرم اینترنتی انتخاب رشته بدون هیچ گونه خطا و اشتباهی وارد کنند.

اما در این میان ممکن است تعدادی از داوطلبان در وارد کردن کد رشته های انتخابی دچار اشتباه شده باشند و در صدد اصلاح آن ها بر بیایند. علاوه بر این امکان دارد تعدادی از داوطلبان از اولویت بندی خود نیز راضی نبوده و بخواهند آن را تغییر دهند. این داوطلبان پس از ثبت نمودن و تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته و دریافت کد داوزده رقمی رهگیری پی به اشتباه خود می برند و شاید فکر کنند که دیگر نمی توانند آن را تغییر دهند ولی داوطلبان اصلا نباید نگران شوند چرا که سازمان سنجش این امکان را برای آن فراهم می آورد تا اشتباهات خود را تصحیح نمایند.

 

 

 

زمان ویرایش انتخاب رشته ارشد

همانطور که پیش تر نیز گفته شده تمام داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد مجاز شده اند می توانند کد رشته های را که در آن ها مجاز گردیده اند انتخاب کرده و در فرم مربوط به انتخاب رشته ارشد ثبت کنند. لذا در بازه زمانی که سامانه انتخاب رشته ارشد در سایت سازمان سنجش فعال است، داوطلبانی که تصمیم به تغییر یا جابجا کردن کد رشته های ثبت شده خود را دارند، می توانند اقدامات لازم را اعمال کنند. علاوه بر این در صورت تمدید شدن مهلت انتخاب رشته کنکور ارشد نیز داوطلبان می توانند اقدام به ویرایش فرم انتخاب رشته خود نمایند.

در سال گذشته مهلت انتخاب رشته از 15 الی 18 شهریورماه بود و این بازه زمانی برای داوطلبانی که از انتخاب رشته جا مانده بودند و یا کسانی که نیاز به ویرایش آن داشتند تا 19 شهریور نیز تمدید گردید. شایان ذکر است که زمان انتخاب رشته ارشد امسال هنوز به صورت دقیق تعیین نشده است لذا به محض انتشار این مطلب بروزرسانی خواهد شد.

 

 

 

نحوه ویرایش انتخاب رشته ارشد

داوطلبانی که قصد ویرایش، حذف یا جابجایی کد رشته های انتخابی خود را دارند در بازه مشخص شده برای ویرایش انتخاب رشته ارشد می توانند به سایت سازمان سنجش بخش کارشناسی ارشد مراجعه نمایند و از طریق سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد این فرایند را به انجام برسانند. با وارد شدن داوطلبان به این سامانه، دو روش برای جستجو در اختیار داوطلبان قرار داده می شود که با استفاده از اطلاعات ثبت نامی نظیر شماره پرونده، کد رهگیری و اطلاعات فردی می توانند اقدام به ویرایش فرم اینترنتی انتخاب رشته ارشد بکنند.

چنانچه داوطلبان اطلاعات خواسته شده در این مرحله را به درستی وارد کنند، میز کار داوطلب نشان داده می شود که یکی از گزینه های آن مربوط به ویرایش انتخاب رشته ارشد می باشد. لذا داوطلبان با انتخاب این گزینه به فرم انتخاب رشته خود دست پیدا می کنند و می توانند اولویت های خود را تغییر داده و اشتباهات را ویرایش نمایند.

برای راحتی کار داوطلبان و آشنایی بیشتر با مراحل پیش گفته در اینجا به راهنمای تصویری ویرایش انتخاب رشته ارشد خواهیم پرداخت.

 

 

 

راهنمای تصویری ویرایش انتخاب رشته ارشد

در اینجا مراحل راهنمای تصویری ویرایش انتخاب رشته ارشد به صورت کامل در اختیار داوطلبان قرار داده شده است که شامل پنج مرحله به شرح زیر می باشد:

 • مرحله اول: ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه «کارشناسی ارشد» از منوی سمت راست.

 

ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه «کارشناسی ارشد»
ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه «کارشناسی ارشد»

 

 • مرحله دوم: کلیک کردن بر روی گزینه «سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد»

 

کلیک کردن بر روی گزینه «سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد»
کلیک کردن بر روی گزینه «سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد»

 

 • مرحله سوم: در صفحه ای که باز شده است گزینه «ورود به سیستم انتخاب رشته» را انتخاب کنید.

 

انتخاب گزینه «ورود به سیستم انتخاب رشته»
انتخاب گزینه «ورود به سیستم انتخاب رشته»

 

 • مرحله چهارم: در این مرحله دو روش برای جستجو در اختیار داوطلبان قرار داده می شود:

1. بر اساس شماره پرونده، کد رهگیری ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و عبارت امنیتی

2. با استفاده از شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی

 

انتخاب یکی از دو روش برای جستجو
انتخاب یکی از دو روش برای جستجو

 

 • مرحله پنجم: در این مرحله بعد از ثبت اطلاعات درخواستی، میز کار داوطلب نشان داده می شود که یکی از گزینه های موجود در آن، "انتخاب رشته" می باشد. داوطلبان می توانند با انتخاب کردن این گزینه امکان مشاهده فرم انتخاب رشته را داشته باشند و برای جابجایی، حذف و یا ویرایش کد رشته های اقدامات لازم را انجام دهند.

 

ثبت اطلاعات درخواستی و باز شدن میز کار داوطلب
ثبت اطلاعات درخواستی و باز شدن میز کار داوطلب

 

نکته مهم: داوطلبانی که اطلاعات ثبت نامی خود را فراموش کرده اند می توانند با ارسال درخواست به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، شماره پرونده و کد رهگیری ثبت نام را بازیابی نمایند.

 

 

 

نکات مهم در ویرایش انتخاب رشته ارشد

برای ویرایش انتخاب رشته ارشد تعدادی از نکات وجود دارند که داوطلبان کنکور ارشد می بایست نهایت توجه را به آن ها داشته باشند که این نکات مهم به شرح زیر می باشند:

 • تعداد دفعات ویرایش رشته محل های انتخابی داوطلبان محدود می باشد لذا سازمان سنجش تعداد دفعات مشخصی را برای این مرحله قائل شده است.
 • داوطلبان برای استفاده بهتر می بایست اصلاحات خود را در یک مرحله انجام دهند و تعداد دفعات کلیک کردن بر روی گزینه «نهایی» به پایین ترین حد برسانند.
 • داوطلبان دقت داشته باشند که سازمان سنجش برای تغییراتی نظیر حذف یا اضافه نمودن رشته محل های جدید اقدام با انتشار اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته ارشد بر روی سایت خود می کند که قبل از هر گرونه ویرایش لازم است که آن را مطالعه نمایند.

 

 

 

 

 

سوالات متداول:

آیا تعداد دفعات ویرایش رشته محل های کنکور ارشد محدودیت دارد؟

بله، سازمان سنجش در تعداد دفعات ویرایش رشته محل های کنکور ارشد محدودیت هایی قائل شده است که داوطلبان می بایست دقت داشته باشند تا تمام اصلاحات را در یک دفعه انجام داده و کترین استفاده را از دکمه نهایی برای ویرایش استفاده کنند که توضیح آن در مطلب فوق قرار داده شده است.

آیا زمان ویرایش انتخاب رشته ارشد مشخص شده است؟

زمان ویرایش انتخاب رشته ارشد در سال قبل دچار نوساناتی شد و لذا بازه زمانی آن اواخر شهریور بود اما برای انتخاب رشته امسال فعلا زمان مشخصی اعلام نشده است.

سامانه ویرایش انتخاب رشته ارشد کدام است؟

سامانه ویرایش انتخاب رشته ارشد در بازه زمانی که برای ویرایش فرم اینترنتی انتخاب رشته ارشد مشخص می شود در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org فعال می گردد که اطلاعات راهنمای تصویری آن به صورت مرحله به مرحله و مجزا در مطلب بالا توضیح داده شده است که داوطلبان می توانند به آن مراجعه کنند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  محدثه‏ - 00/6/13

  سلام من ازمحدودیت تعداد دفعات ویرایش خبرنگارم الان دیگ گزینه ویرایش برام غیرفعال شده باید چیکار کنم؟لطفا راهنماییم کنین

 • تصویر فرد

  رنجبر‏ - 00/6/13

  سلام. ببخشید دقیقا چند بار میشه اطلاعات انتخاب رشته رو ویرایش کرد؟ تعداد دقیقش رو ذکر نکردید. من یک بار انتخاب رشته کردم و یک بار هم ویرایشش کردم. آیا بازم میتونم ویرایش کنم؟

 • تصویر فرد

  آرش‏ - 00/6/12

  سلام ، من موقع ثبت نام ارشد ۱۴۰۰ رشته رو زدم مکانیک - مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی ، حالا متوجه شدم که رشته ام دقیقا میشه مهندسی فناوری مکانیک - تاسیسات حرارتی و برودتی ، اصلاحش کردم ولی سوالم اینه که مشکلی پیش نمیاد بعدا برام؟
  بعد اینکه سامانه کد رشته مهندسی مکانیک - تاسیسات حرارتی و برودتی داشت و نه مهندسی فناوری مکانیک ....
  آیا اینا یکی هستن؟
  لطفاً راهنمایی کنید ، ممنون

 • تصویر فرد

  شهناز عمرزاده‏ - 00/6/12

  سلام اگه اصلاح کرده باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد وای اگه اصلاح نکردین باید از پشتیبانی سازمان سنجش پیگیری کنید.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading