تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد در اینجا آورده شده است. شرایط تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد، زمان تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد، راهنمای تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد، تشریح نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد آزاد، داوطلبان می توانند در صورت مجاز شدن برای انتخاب رشته، کد رشته های مورد علاقه خود را در فرم اینترنتی انتخاب رشته دانشگاه آزاد ثبت نمایند. لذا دانشگاه آزاد شرایطی را به وجود آورده است که تمامی داوطلبان کنکور ارشد از دو روش با کنکور و بدون کنکور وراد رشته های منتخب خود شوند و به تحصیل بپردازند. البته گاهی ممکن است که داوطلبان از نتایج ناراضی باشند و به فکر اعتراض به نتایج کنکور ارشد بیفتند که در این مواقع نیز دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه آزاد شرایط لازم را فراهم می آورند. 

در این میان تعدادی از داوطلبان در رشته مورد علاقه خود پذیرش می یابند اما تعدادی هم هستند که بدون داشتن اطلاعات در مورد رشته ها اقدام به انتخاب رشته می کنند. این افراد بعد از اعلام نتایج نهایی و با ورود به دانشگاه پی می برند که رشته ای که انتخاب کرده اند متناسب با علاقه و توانایی آن ها نیست و همچنین به این رشته علاقه مند نیستند لذا برای این منظور به دنبال تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد هستند. به همین خاطر دانشگاه آزاد شرایطی را فراهم آورده است که دانشجویان در صورت رضایت نداشتن از رشته تحصیلی خود بتوانند اقدام به تغییر رشته کنند.

به گفته مدیری کل آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تغییر رشته در مقطع ارشد بسیار سخت است و چنانچه دانشجو اصرار زیادی داشته باشد با سازمان مرکزی مکاتبه می گردد و در صورتی که نمره آزمون فرد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده پایین تر نباشد؛ تغییر رشته انجام می پذیرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط و اطلاعات لازم برای تغییر رشته در مقطع ارشد را برای شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

 

 

شرایط تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

دانشجویانی که نتوانسته اند رشته مورد علاقه خود را در مقطع ارشد دانشگاه آزاد انتخاب کنند و یا در انتخاب رشته دچار مشکل گردیده اند، می توانند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند. ولی این دانشجویان باید بدانند که تغییر رشته زمان می برد و سریعا نمی توانند رشته خود را تغییر دهند. در ادامه به ذکر نکاتی در مورد شرایط تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد می پردازیم.

 • دانشجو باید یک ترم را در رشته انتخابی گذارنده باشد تا بتواند تغییر رشته بدهد. منظور این است که دانشجویان تغییر رشته ای می بایست حداقل 24 واحد را بگذرانند تا مجاز به تغییر رشته شوند.
 • این دانشجویان باید نمرات بالای 12 را برای دروس انتخابی در ترم اول خود دریافت نمایند که بتوانند وارد مرحله تغییر رشته شوند. لذا این افراد حتما باید نمره قبولی را اخذ کرده باشند.
 • دانشجویانی که می خواهند رشته خود را تغییر دهند می بایست در تصمیم خود مصمم و مطمئن باشند چرا که امکان بازگشت دوباره به رشته قبل وجود نخواهد داشت.
 • دانشجویان تغییر رشته ای توجه داشته باشند که هم دانشگاه مبدا و هم دانشگاه مقصد باید با شرایط تغییر رشته شان موافقت کنند.
 • دانشجویان باید نسبت این امر آگاه باشند که تنها یک بار می توانند در هر مقطع تغییر رشته دهند.
 • همچنین افراد که می خواهند رشته خود را تغییر دهند باید مطمئن باشند که رشته مورد نظرشان در دانشگاه مقصد وجود دارد.
 • تمام واحدهای گذرانده شده دانشجویان تغییر رشته بررسی شده و معادل سازی می شوند.

 

 

زمان تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد در طول هر سال و در بازه زمانی تعیین شده برای دانشجویان امکان تغییر رشته را مهیا می سازد. زمان دقیق تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد از طریق سلیا سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر خواهد گردید.

 

راهنمای تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

در اینجا به مراحل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت:

 • مراجعه به آموزش دانشگاه مبدا (دانشگاه محل تحصیل)
 • دیرافت کردن فرم های مربوطه و تکمیل نمودن آن ها
 • ارائه نمودن فرم ها به شورای دانشجویی

لذا دانشجویان می توانند بعد از گذراندن مراحل فوق و در صورت کسب موافقت، اقدام به تغییر رشته کنند. داوطلبان و دانشجویان دقت داشته باشند که تنها یک بار می توان تغییر رشته داد.

 

 

تشریح نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

زمانی که دانشجویان می خواهند در مقطع ارشد دانشگاه آزاد تغییر رشته دهند در مرحله اول باید موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد را در آن رشته اخذ کنن در مرحله بعد می بایست به گروه آزمایشی رشته تحصیلی خودشان مراجعه نمایند. گروه آموزشی فرمی را به دانشجویان ارائه می دهد که باید از سوی دانشجویان تکمیل شود. سپس فرم تکمیل شده به شورای دانشجویی ارجاع داده می شود و در صورت پذیرش، دانشجویان می توانند مراحل بعدی تغییر رشته را انجام دهند. لذا در صورت موافقت با تغییر رشته، متقاضیان می توانند وحداهای گذرانده شده خود را معادل سازی کنند.

 

تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد با گرفتن انتقالی

احتمال دارد تعدادی از داوطلبان بخواهند همزمان با تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و یا تغییر گرایش ارشد، در پی گرفتن انتقالی نیز باشند.

لذا شایان ذکر است برای گرفتن انتقالی همزمان با تغییر رشته هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. به همین خاطر گرفتن انتقالی در دانشگاه های شهریه پرداز نظیر دانشگاه آزاد بسیار راحت تر از دانشگاه های روزانه می باشد. فقط مهم ترین نکته در ارتباط با گرفتن انتقالی این است که دانشگاه مبدا و مقصد و یا دانشکده مبدا و مقصد می بایست با این موضوع موافقت نمایند.

 

نحوه تغییر رشته دانشجویان تکمیل ظرفیت در مقطع ارشد دانشگاه آزاد

برای دانشجویانی که از طریق مرحله تکمیل ظرفیت وارد دانشگاه و رشته مورد نظر خود شده اند نیز هیچ گونه منع قانونی برای تغییر رشته آن ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که برای این دسته از تغییر رشته ای ها، موافقت توسط دانشگاه ها کمتر صورت می گیرد.

 

 

 

سوالات متداول:

آیا دانشجویان تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد هم می توانند تغییر رشته دهند؟

بله، دانشجویانی که از طریق تکمیل ظرفیت وراد دانشگاه و رشته مورد نظر خود شده اند نیز می توانند تغییر رشته دهند با این تفاوت که دانشگاه ها به سختی با این مورد موافقت می کنند ولی تغییر رشته دانشجویان تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد هیچ گونه منع قانونی ندارد.

شرایط تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد چیست؟

شرایط تغییر رشته در مقطع ارشد دانشگاه آزاد شامل موارد متعددی می شود که یکی از آن ها موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد با پروسه تغییر رشته می باشد و همچنین دانشجو می بایست یک ترم را در دانشگاه منتخب یا مبدا در رشته انتخابی خود بگذارند تا بتواند تغییر رشته دهد.

آیا می توان همزمان با تغییر رشته در ارشد دانشگاه آزاد، انتقالی هم گرفت؟

بله، درخواست انتقالی همزمان با تغییر رشته در ارشد دانشگاه آزاد امکان پذیر است لذا مراحل آن در مطلب بالا مورد بررسی قرار گرفته است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  گلنوش‏ - 00/7/29

  سلام استاد وقتتون بخیر…ببخشید من مزاحمتون شدم…من در کارشناسی ارشد رشته قبولی دانشگاه آزاد الویت اول خودم را قبول شده ام آیا امکان یا راهی وجود دارد که رشته الویت دوم خود را ثبت نام کنم؟ مثلا تغییر گرایش یا راه حل دیگه ای ؟
  الویت اول من:زیست شناسی سلولی و مولکولی
  الویت دوم من:میکروبیولوژی زیست شناسی میکروب های بیماری زا

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت