انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 + راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تعداد بازدید 11799 دفعه

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99، پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه سراسری 99 شروع می شود. نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد تفاوت هایی با انتخاب رشته سراسری دارد. در این مطلب به نکات انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 می پردازیم.

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99
راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 تجربی، انسانی، ریاضی، به صورت مجزا از انتخاب رشته سراسری 99 انجام می شود. به همین دلیل داوطلبانی که مایل به انتخاب رشته و ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد هستند باید به نکاتی توجه داشته باشند که بتوانند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 عملکرد مناسبی داشته باشند. در این مطلب به نکات مختلف انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 پرداخته شده است.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - تعداد کل انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

تعداد کل انتخاب ها، اولین تفاوت اصلی انتخاب رشته دانشگاه آزاد99 با انتخاب رشته سراسری است.

برخلاف انتخاب رشته سراسری که داوطلبان مجاز به انتخاب 150 کد رشته در گروه های آزمایشی 5 گانه تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی می باشند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 در هر یک از این گروه های آزمایشی فقط مجاز به انتخاب 20 کد رشته می باشند. این کمتر شدن تعداد کل انتخاب ها انتخاب رشته دانشگاه آزاد99 را حساس تر می کند. پس باید در چیدمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود دقت بالایی به خرج دهید و فقط رشته هایی که علاقمند به ادامه تحصیل در آن هستید و شانس قبولی بالایی در آن دارید را به ترتیب در 20 اولویت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 خود قرار دهید.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 ، به خصوص در دو گروه آزمایشی ریاضی و انسانی تقریبا تمام رشته های پرطرفدار دفترچه انتخاب رشته سراسری هم وجود دارد. ولی با مقایسه رشته های دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری در گروه آزمایشی تجربی تفاوت های بزرگی دیده می شود که داوطلبان رشته تجربی حتما باید به آن توجه کنند.  

لطفا دقت کنید که رشته های پر طرفدار گروه آزمایشی تجربی مثل فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و رادیولوژی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد موجود نیست و دانشگاه آزاد در ای رشته ها پذیرش ندارد.ولی در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 رشته های پرطرفدار دیگر مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، هوشبری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، تغذیه، صنایع غذایی، زیست شناسی، شیمی، بهداشت عمومی و محیط و حرفه ای و مواد غذایی وجود دارد و داوطلبان می توانند این رشته ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود وارد کنند.

 

دریافت مشاوره تلفنی و حضوری انتخاب رشته

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - رتبه و تراز قبولی انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

قبولی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 هم مانند دانشگاه های سراسری به رتبه و تراز داوطلب بستگی دارد. داوطلبان باید توجه کنند که قبولی در برخی از کدرشته های دفترچه انتخاب رشته آزاد هم مانند دولتی سخت و مشکل است به خصوص توجه به این نکته برای داوطلبان گروه ازمایشی تجربی بسیار مهم است، چرا که برای انتخاب رشته های پزشکی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود مانند دانشگاه سراسری به رتبه های بسیار خوبی نیاز دارند.

برای داوطلبان رشته های انسانی و ریاضی این نکته کمترصادق است اما در دانشگاه های خوب آزاد و رشته های پرطرفدار همچنان به رتبه و تراز خوبی نیاز دارند

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  - انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 هم مانند دانشگاه سراسری سهمیه هایی وجود دارد که اطلاع از آن می تواند شما را در انتخاب رشته بهتر کمک کند. انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 را به تفکیک توضیح می دهیم.

 

انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - سهمیه عادی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

سهمیه عادی انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 همان سهمیه ی مناطق سه گانه کنکور سراسری هستند که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 به صورت یکپارچه سهمیه عادی نامیده می شوند. پس داوطلبانی که در انتخاب رشته سراسری تنها سهمیه مناطق را داشتند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد دارای سهمیه عادی خواهند بود.

دریافت مشاوره تلفنی و حضوری انتخاب رشته

 

انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 به دو دسته سهمیه 25 درصد ایثارگران و سهمیه 5 درصد ایثارگران تقسیم می شود که در کنکور سراسری هم این سهمیه ها وجود دارد. داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 باید  توجه کنند در صورت وجود ظرفیت باید توانسته باشند حداقل 70 درصد تراز آخرین رتبه قبولی در  سهمیه عادی را کسب کنند تا در آن کد رشته پذیرش شوند.

این شرط حداقل تراز در انتخاب رشته کنکور آزاد برای هر دو دسته از سهمیه ایثارگران وجود دارد و تفاوت دو دسته سهمیه ایثارگران در این است که از کل ظرفیت موجود، 25 درصد ظرفیت برای سهمیه  25 درصد ایثارگران و 5 درصد آن برای داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران خواهد بود.

 

انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته دانشگاه آزاد جزء سهمیه هایی است که کمتر در مطالب انتخاب رشته دانشگاه دانشگاه آزاد به آن پرداخته شده است. داوطلبان برای استفاده از سهمیه شهدا، به بستگان درجه یک نسبی شهدا ، یعنی پدر، مادر، خوهر و برادر شهید تعلق دارد.

داوطلبان این سهمیه برای قبولی در کد رشته مورد نظر خود در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 باید توانسته باشند حداقل 70 درصد تراز آخرین رتبه قبولی آن کد رشته را کسب کرده باشند و از نظر ظرفیت، از آنجایی که تعداد این داوطلبان کم است و توزیع ظرفیت مستقیما به تعداد کل داوطلبان سهمیه بستگی دارد عملا ظرفیت ناچیزی به داوطلبان سهمیه خانواده شهدا اختصاص پیدا می کند.

 

انواع سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 - سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

سهمیه بسیج فعال، یکی دیگر از سهمیه هایی است که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 موثر خواهد بود . داوطلبان بسیجی برای استفاده از سهمیه بسیج فعال می توانند با وارد کردن کد 12 رقمی بسیج فعال خود از این سهمیه استفاده کنند. برای قبولی با استفاده از سهمیه بسیج فعال در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید حداقل 95 درصد تراز آخرین رتبه قبولی سهمیه عادی که در سایر رشته ها این حداقل تراز به 90 درصد کاهش پیدا می کند.

برای مشاهده ی شانس قبولی رتبه در سهمیه انتخاب رشته دانشگاه آزاد با توجه به سال های گذشته و تغییرات امسال می توانید ازثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی استفاده کنید.

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  - توجه به شهر و محل دانشگاه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 خود، حتما سعی کنید اولویت را شهر خود یا شهر های نزدیک در نظر بگیرید و حتما به محل فیزیکی دانشگاه از نظر دسترسی به شهر و امکانات توجه داشته باشید. همچنین در نظر بگیرید که دانشگاه مورد نظر در مرکز شهر قرار دارند یا خیر. چنانچه دانشگاه شهر دیگری را در انتخاب رشته آزاد خود قرار داده اید توجه داشته باشید که دانشگاه آزاد تعهدی برای تامین خوابگاه واسکان نخواهد داشت.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  - راهنمای نحوه ی صحیح انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

برای انتخاب رشته صحیح در دانشگاه آزاد، ضمن توجه به نکات قبلی بد نیست در مورد نحوه ی بررسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم نکاتی را بدانید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 هم مانند انتخاب رشته سراسری بر اساس رتبه و تراز شما خواهد بود. پس تمام نکاتی که درانتخاب رشته سراسری در چیدمان باید به آن توجه می کردید اینجا هم اهمیت دارند و شما باید انتخاب هایی که در اولویت و علاقه شما هستند و همچنین قبولی سخت تری دارند را بالاتر از بقیه انتخاب ها وارد کنید.

پیشنهاد می کنیم که از تعداد 20 انتخاب ممکن، سه تا پنج انتخاب اول خود را به کد رشته های با شانس کم اختصاص دهید و حدود ده انتخاب میانی خود را انتخاب هایی قرار دهید که امکان بالایی در قبولی آن ها دارید و بقیه انتخاب ها را طوری قرار دهید که به طور قطع در آن ها قبول شوید.

دریافت مشاوره تلفنی و حضوری انتخاب رشته

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  -  ثبت نام وانتخاب رشته  بدون کنکور دانشگاه آزاد 99

انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های بدون کنکور شرایط کاملا متفاوتی را در انتخاب رشته خواهد داشت. این شرایط عبارتند از:

1- تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته بدون آزمون نامحدود است ولی برای هر انتخاب باید یک کارت اعتباری خریداری کنید. یعنی هر کارت اعتباری امکان انتخاب یک کد رشته را به شما می دهد.

2- انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد بدون محدودیت و ممنوعیت در انتخاب رشته از گروه های دیگر است. یعنی داوطلبی که کنکور انسانی داده است می تواند کد رشته های ریاضی و یا تجربی بدون آزمون را نیز انتخاب کند.

3- انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز وابسته به سوابق تحصیلی شماست و ربطی به رتبه شما ندارد.

4- انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد ربطی به شرکت شما در کنکور هم ندارد و حتی اگر در کنکور هم ثبت نام نکرده باشید حق انتخاب رشته را دارید.

5- رشته های پر طرفدار و دانشگاه های آزاد پر طرفدار در همان روزهای اولیه و حتی ساعات اولیه تکمیل می شوند پس بهتر است هر چه سریعتر انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد خود را حداقل در رشته های پر طرفدار بدون آزمون و دانشگاه های درجه یک آزاد انجام دهید که مبادا ظرفیتی برای انتخاب آنها باقی نماند.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  - راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در ادامه به طور کامل و جامع راهنمای تصویری و گام به گام انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال 99 را ارائه می دهیم.

مرحله اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد - ابتدا وارد سایت azmoon.org شوید و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد روی آیکون « سامانه های ثبت نام و انتخاب رشته » کلیک کنید.

راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد
راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مرحله دوم انتخاب رشته دانشگاه آزاد - بعد از ورود به صفحه بعد، روی لینک «انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال 99 » کلیک کنید. (توجه داشته باشید که راهنمای تصویری مربوط به انتخاب رشته سال 98 است و امسال تفاوتی با سال گذشته نخواهد داشت.)

راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد
راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مرحله سوم انتخاب رشته دانشگاه آزاد - در این مرحله از انتخاب رشته دانشگاه آزاد، برای ورود اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. 

اطلاعات لازم برای عبور عبارتند از؛ شناسه + رمز + کد 7 رقمی مندرج در ذیل کارنامه سازمان + کدملی

راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد
راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مرحله چهارم انتخاب رشته دانشگاه آزاد - وارد میز کار داوطلب می شوید.

میز کار داوطلب شامل بخش های مختلف می شود و در بخش « جستجو و انتخاب رشته محل »فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را آغاز می کنید. بعد از تعیین کد رشته محل ها روی آیکون «مرحله بعد » کلیک کنید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد
مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد
اطلاعات ثبت نامی و کد رشته امتحانی داوطلب - راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

اطلاعات ثبت نامی و کد رشته امتحانی داوطلب - راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

جستجو و انتخاب رشته محل - راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

جستجو و انتخاب رشته محل - راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد
راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد
راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مرحله پنجم انتخاب رشته دانشگاه آزاد - در مرحله آخر پیش نمایش فرم انتخاب رشته شما باز خواهد شد و درصورت درست بودن اطلاعات و انتخاب هایتان، گزینه «تایید نهایی» را بزنید تا کد رهگیری دریافت کنید.

پیش نمایش فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد
پیش نمایش فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته 99 دانشگاه آزاد از مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد 3گام کمک بگیرید.

ثبت نام یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان

سوالات متداول:

چطور می توانم به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی پیدا کنم؟

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد، به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد99 + دفترچه انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد در سایت 3گام مراجعه کنید.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 دو نوع است: دفترچه با آزمون انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دفترچه بدون آزمون انتخاب رشته دانشگاه آزاد. رشته های با آزمون دانشگاه آزاد با رتبه کنکور سراسری انتخاب رشته می شوند و رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد با توجه به معدل و محل دلخواه داوطلب انتخاب رشته می شوند.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد امکان انتخاب چند کد رشته وجود دارد؟

متقاضیان دانشگاه آزاد می توانند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد حداکثر  100 کد رشته را انتخاب کنند.

فرق انتخاب رشته و پذیرش با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد با یکدیگر چیست؟

نحوه پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی (معدل دیپلم) صورت خواهد گرفت. تمامی متقاضیان (دیپلمه‌های نظام قدیم، نظام جدید و همچنین دیپلمه‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند) باید معدل کل و یا معدل کتبی خود را برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه دهند. اما در پذیرش و انتخاب رشته با آزمون، داوطلبان بر اساس نتیجه کنکور خود در دانشگاه آزاد مجاز می شوند و می توانند انتخاب رشته کنند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  ندا‏ - 99/7/10

  سلام انتخاب رشته با ازمون دانشگا آزاد تا پایان روز جمعه ۱۱مهر مهلت داره؟

 • تصویر فرد

  نیلوفر‏ - 99/7/3

  سلام چرا برای گروه هنر دانشگاه ازاد در داخل دفترچه با ازمون هیچ کدرشته ای نیست؟

 • تصویر فرد

  علی رضا‏ - 99/7/1

  سلام ببخشید بارتبه ۵۲۰۰۰ میشه پرستاری دانشگاه ازاد ثبت نام کرد

 • تصویر فرد

  Shady‏ - 99/6/31

  سلام ببخشید دفترچه انتخاب رشته با ازمون دانشگاه ازاد99کی منتشر می شود؟

 • تصویر فرد

  Sara‏ - 99/6/31

  سلام .ببخشید چرا برای رشته زبان دانشگاه ازاد فقط کد رشته دانشگاهای ازاد تهران هستش . شهرای دیگه قید نشده داخل دفترچه. البته کنکور با ازمون منظورمه برا دانشگاه ازاد. باتشکر

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc