اعتراض به نتایج کنکور ارشد

اعتراض به نتایج کنکور ارشد برای داوطلبانی که از نتایج راضی نیستند مهم است. اعتراض به نتایج می تواند به دو دسته تقسیم شود اولی اعتراض به نتایج اولیه کنکور ارشد و دومی اعتراض به نتایج نهایی کنکور ارشد می باشد که هر کدام از آن ها دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. این اعتراض ها می توانند مربوط به اشتباه در درج اطلاعات ثبت نامی، اشتباه در محاسبه کردن درصد دروس، اشتباه در اعمال سوابق تحصیلی، اشتباه در اعمال سهمیه ها و ... باشد.

اعتراض به نتایج کنکور ارشد
اعتراض به نتایج کنکور ارشد

 

 

اعتراض به نتایج کنکور ارشد

بعد از گذشت مدت زمانی از انتخاب رشته کارشناسی ارشد، نتایج اولیه  اعلام می شوند. داوطلبانی که از نتایج کنکور خود راضی نیستند و نسبت به قبولی خود اعتراض دارند و همچنین داوطلبانی که اصلا قبول نشده اند می توانند در مهلت مقرر از طریق سایت سازمان سنجش، اعتراض خود را ثبت نمایند. اعتراض به نتایج می تواند به دو دسته تقسیم شود اولی اعتراض به نتایج اولیه کنکور ارشد و دومی اعتراض به نتایج نهایی کنکور ارشد می باشد که هر کدام از آن ها دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. این اعتراض ها می توانند مربوط به اشتباه در درج اطلاعات ثبت نامی، اشتباه در محاسبه کردن درصد دروس، اشتباه در اعمال سوابق تحصیلی، اشتباه در اعمال نوع سهمیه ها و ... باشد و لذا سازمان سنجش امکانی را مهیا می سازد تا داوطلبان بتوانند از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اقدام به اعتراض کنند. 

 

 

اعتراض به نتایج کنکور ارشد اشتباه در اطلاعات ثبت نامی

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد از سوی سازمان سنجش ممکن است داوطلبان نسبت به بخشی از اطلاعات درج شده در فرم ثبت نامی اعتراض داشته باشند. اشتباه در اطلاعات ثبت نامی می تواند در درج مواردی نظیر نام و نام خانوادگی، جنس، شماره شناسنامه، سال تولد، نام رشته تحصیلی و ... رخ داده باشد.

 

اعتراض به نتایج کنکور ارشد محاسبه اشتباه درصد دروس

حداکثر پس از گذشت یک هفته از برگزاری کنکور ارشد، کلید نهایی سوالات از سوی سایت سازمان سنجش منتشر می شود لذا داوطلبان با مطابقت دادن کلید سوالات با پاسخ های خود، می توانند درصد اکتسابی در هر درس را به دست آورند. چنانچه داوطلبان بعد از مشاهده نمودن کارنامه متوجه درصدهای اشتباه برای یک یا چند درس شدند می توانند درخواست بررسی مجدد پاسخ نامه خود را داشته باشند.

 

 

اعتراض به نتایج کنکور ارشد اعمال اشتباه سوابق تحصیلی

سوابق تحصیلی یکی از عوامل تاثیر گذار در نتایج کنکور ارشد و افزایش شانس قبولی داوطلبان می باشد لذا ممکن است در اعمال معدل کتبی و سوابق تحصیلی داوطلبان اشتباهی رخ داده باشد که نتیجه منفی این اشتباه در انتخاب رشته داوطلبان نیز موثر خواهد بود. لذا توصیه می شود داوطلبان کنکور ارشد با دریافت نتایج کنکور، بخش معدل دوره کاردانی و دوره کارشناسی را به دقت بررسی کنند و اگر مغایر با معدل واقعی آن ها بود می بایست هر چه زودتر از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به این اشتباه اعتراض خود را ثبت کنند.

 

اعتراض به نتایج کنکور ارشد اشتباه در اعمال سهمیه ها

در اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد بخشی از کارنامه به اعمال سهمیه های ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا اختصاص دارد لذا داوطلبانی که مشمول اعمال این سهمیه هستند می بایست به هنگام دریافت کارنامه اولیه در قسمت سهمیه ثبت نامی یکی از این سهمیه ها را مشاهده کنند در غیر این صورت، هیچ کدام از سهمیه های فوق برای وی اعمال نشده و سهمیه عادی در نظر گرفته شده است.

لذا این داوطلبان می توانند در طریق سایت سازمان سنجش نسبت به فعال کردن سهمیه ایثارگری خود اقدام نمایند در غیر این صورت، در زمان انتخاب رشته با سهمیه عادی گزینش می گردند.

 

 

نحوه اعتراض به نتایج کنکور ارشد

در صورتی که داوطلبان کنکور ارشد بر طبق مطالب گفته شده در بالا پی اشتباهات اعمال شده ببرند باید اعتراض خود را به دست سازمان سنجش برسانند. سازمان سنجش نیز تنها در قبال اعتراضاتی مسئول است که از طریق سیستم پاسخگویی سایت سنجش ثبت گردیده باشند. لذا داوطلبانی که با مراجعه حضوری به سازمان سنجش و یا ارسال نامه های پستی اعتراض کرده باشند به درخواست آن ها ترتیب اثر نخواهند داد.

 

راهنمای تصویری اعتراض به نتایج اولیه کنکور ارشد

 در اینجا راهنمای تصویری ثبت اعتراض از طریق سایت سازمان سنجش را برای داوطلبان قرار داده ایم تا به راحتی بتوانند در خواست اعتراض خود را درج کنند.

 • در مرحله اول داوطلبان باید وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوند و در ادامه گزینه «ارسال درخواست ها» را انتخاب نمایند.

 

ورود به سایت سازمان سنجش
ورود به سایت سازمان سنجش

 

 • در مرحله دوم با فرض اینکه عضو سامانه سنجش هستید بر روی گزینه «ورود به سیستم» کلیک کنید. در غیر این صورت داوطلبان می بایست ابتدا ثبت نام کنند و سپس درخواست خود را مطرح نمایند.

 

انتخاب نمودن گزینه «ورود به سیستم»
انتخاب نمودن گزینه «ورود به سیستم»

 

 • در مرحله سوم، گذر واژه و رمز عبور را وارد کنید و سپس گزینه ورود را انتخاب نمایید.

 

درج نمودن گذرواژه و رمز عبور
درج نمودن گذرواژه و رمز عبور

 

 • در مرحله چهارم، نام آزمونی را که داوطلبان می خواهند به آن اعتراض کنند باید انتخاب کرده و بعد سال مورد نظر خود را تعیین نمایند.

 

انتخاب نام آزمون و سال
انتخاب نام آزمون و سال

 

 • در مرحله پنجم، صفحه ای از عناوین نوع درخواست ها نمایش داده می شود که داوطلبان باید گزینه «تقاضای بررسی مجدد نمره» را انتخاب کنند.

 

انتخاب گزینه «تقاضای مجدد بررسی نمره»
انتخاب گزینه «تقاضای مجدد بررسی نمره»

 

 • داوطلبان در این مرحله می توانند با وارد کردن مشخصات داوطلبی خود، درخواست اعتراض خود را ارائه نمایند. توصیه می شود که داوطلبان به هنگام ثبت اطلاعات دقت کنند چرا که تنها یک بار امکان ارائه درخواست وجود خواهد داشت.

 

وارد کردن شماره داوطلبی و ثبت درخواست
وارد کردن شماره داوطلبی و ثبت درخواست

 

 

نحوه اعتراض به نتایج نهایی کنکور ارشد

 زمانی که داوطلبان نتایج نهایی کنکور ارشد را دریافت می کنند اگر نسبت به نتایج اعلام شده اعتراض دارند باید به بخش سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مراجعه کنند. به هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد، گزینه ای به عنوان "اعتراض به نتیجه قبولی" در این بخش فعال می گردد لذا داوطلبان از طریق آن می توانند اعتراض خود را ثبت کنند.

داوطلبان کنکور ارشد می بایست توجه داشته باشند برای استفاده از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش می بایست در سایت سازمان ثبت نام کرده و عضو شوند.

 

زمان اعتراض به نتایج کنکور ارشد

در سال گذشته زمان اعتراض به نتایج اولیه کنکور ارشد از سیزده شهریور الی 18 شهریور بود. همچنین زمان اعتراض به نتایج نهایی کنکور نیز از 5 الی 12 آبان ماه بود. به محض انتشار زمان اعتراض به نتایج اولیه و نهایی کنکور ارشد 1400 این مطلب بروزرسانی خواهد شد.

 

 

راهنمای تصویری اعتراض به نتایج نهایی کنکور ارشد

راهنمای تصویری اعتراض به نتایج نهایی کنکور ارشد در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد که تا حدودی با مرحله اعتراض به نتایج اولیه کنکور ارشد فرق دارد. در ادامه به ذکر مراحل تصویری آن می پردازیم:

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش به نشانی Sanjesh.org، بخش سیستم پاسخگویی رفته و سپس بر روی گزینه «ورود به سیستم» کلیک نمایید.

 

ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه «ورود به سیستم»
ورود به سایت سازمان سنجش و انتخاب گزینه «ورود به سیستم»

 

 • در مرحله دوم بعد از وارد کردن رمز و اطلاعات خواسته شده، بخش کارشناسی ارشد را انتخاب نموده و بر روی گزینه «جستجو» کلیک نمایید.

 

وارد کردن رمز و اطلاعات خواسته شده
وارد کردن رمز و اطلاعات خواسته شده

 

 • از میان گزینه های موجود بر روی گزینه «اعتراض به نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد» کلیک کنید.

 

انتخاب گزینه «اعتراض به نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد»
انتخاب گزینه «اعتراض به نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد»

 

 • در این مرحله شماره داوطلبی و شماره پرونده خود را وارد کرده و سپس گزینه «جستجو» را انتخاب نمایید. اکنون در صفحه باز شده، درخواست اعتراض خود را ثبت کنید.

 

وارد کردن شماره داوطلبی و شماره پرونده
وارد کردن شماره داوطلبی و شماره پرونده

 

پاسخ به اعتراض به نتایج کنکور ارشد

حداکثر بعد از 24 الی 72 ساعت، پس از ثبت درخواست در سامانه سازمان سنجش نتیجه اعتراض در سایت قرار داده می شود و داوطلبان می توانند با ورود به حساب کاربری خود در سامانه، پاسخ اعتراض خود را دریافت کنند و متوجه شوند که آیا درخواست اعتراض مورد قبول واقع گردیده است یا خیر.

لازم به یادآوری است که داوطلبان در ثبت درخواست اعتراض خود نسبت به نتایج اولیه نباید تاخیر کنند و هر چه زودتر آن را ثبت کنند تا فرصت انتخاب رشته را از دست ندهند. البته ما توصیه می کنیم که داوطلبان همزمان با ارسال درخواست مبنی بر اعتراض به نتایج اولیه ارشد در سایت سنجش، انتخاب رشته خود را هم انجام دهند تا بعد از دریافت پاسخ اعتراض، اگر مورد قبول قرار گرفته بود، فرم انتخاب رشته شان را تصحیح کنند.

 

سوالات متداول:

اعتراض به نتایج کنکور ارشد از طریق چه سامانه ای صورت می گیرد؟

سامانه اعتراض به نتایج کنکور ارشد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org می باشد که داوطلبان می بایست به ورود به سیستم پاسخگویی آن اقدام به ثبت نمودن اعتراض خود نمایند.

آیا به صورت حضوری هم می توان به نتایج کنکور ارشد اعتراض نمود؟

اعتراض به نتایج کنکور ارشد به صورت حضوری از طرف سازمان سنجش قابل قبول نمی باشد و به این دسته از اعتراض ها ترتیب اثر داده نخواهد شد لذا داوطلبان بر طبق مطالب گفته شده در بالا باید از طریق سایت سازمان سنجش اقدام به ثبت اعتراض خود در این سامانه نمایند.

اشتباه در اعمال سهمیه می تواند به اعتراض به نتایج کنکور ارشد منجر شود؟

بله، اشتباه در اعمال سهمیه ها منجر به اعتراض به نتایج کنکور می شود. چرا که اگر این اعتراض از سوی داوطلبان مشمول این سهمیه صورت نگیرد، کارنامه نتایج با سهمیه عادی محاسبه خواهد شد که اثر منفی به هنگام انتخاب رشته خواهد داشت. لذا توصیه می کنیم که داوطلبان بخش اعمال سهمیه را در کارنامه خود به دقت مطالعه کنند که توضیحات آن در مطلب بالا اورده شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  عاطفه اختر‏ - 01/6/13

  سلام
  در کارنامه نهایی ارشد در کد رشته شبانه رتبه من ۴۶ و آخرین نفر قبولی ۴۴ آیا امکان داره در اعتراض به نتیجه کنکور بشه تو کد رشته های بالاتر قبول شد؟ یا راهی هست که بشه تو اون کد رشته پذیرش شم؟ ضمنا موقع ثبت نام معدلمو ۷۰ صدم پایین تر زدم

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/14

  سلام خدمت شما پایین زدن معدل ممکنه تاثیرگذاشته باشه ولی چون اشتباه خودتون بوده ممکنه سنجش ترتیب اثر نده با این حال به پشتیبانی سنجش پیام بدین 

 • تصویر فرد

  روشنک افشاری ‏ - 01/6/8

  سلام من تو نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد تو کد رشته ها مردود شدم ایا میتونم اعتراض کنم ؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/12

  سلام خدمت شما بله میتونید اعتراض بزنید 

 • تصویر فرد

  مسعود پورکمال زاده‏ - 01/6/8

  سلام ببخشید امکان داره بعد از اعتراض به نتایج نهایی کد رشته هایی که بالاتر از کد رشته قبولی هست قبول شد? منظورم اینه من قبول شدم اما مطمئنم با رتبه ای که دارم رشته و دانشگاه بهتری قبول میشم ممکنه که اعتراضم نتیجه بده?

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/12

  سلام خدمت شما خیلی بعیده مگر اینکه مدارک مستحکمی برای اعتراض داشته باشید

 • تصویر فرد

  یگانه‏ - 01/3/30

  سلام ببخشید امکانش هست بعد اعتراض به نمره ارشد ، نمره کمتر بشه؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/3/31

  سلام خدمت شما خیلی کمه احتمالش

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت