تاثیر معدل در کنکور ارشد - معدل موثر در کارشناسی ارشد

یکی از مهم ترین پارامتر هایی که در کنکور ارشد تاثیر گذار خواهد بود؛ معدل کارشناسی دانشجویان می باشد. بخشی از پذیرش هر فرد در کنکور ارشد بر اساس معدل کارشناسی خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور ارشد

یکی از پر تکرار ترین سوالات داوطلبان کنکور ارشد از مشاورین ۳گام این است که تاثیر معدل در کنکور ارشد به چه صورت انجام می گیرد.

در جواب به این سوال باید پاسخ داد که بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد گزینش نهایی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد تقسیم به دو قسمت تقسیم می شود.

قسمت اول شامل ۸۰ درصد نمره کنکور کارشناسی ارشد و قسمت دوم شامل ۲۰ درصد معدل کارشناسی می باشد که ۱۰۰ درصد گزینش نهایی هر داوطلبی را شامل می شود.

موضوع دیگری که باید بررسی کنیم این است که همه ی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ مقطع کارشناسی خود را در یک دانشگاه تحصیل نکرده اند و می دانیم که دانشگاه های مختلف کشور از نظر کیفیت و کمیت با یکدیگر متفاوت هستند و آیا عادلانه است که در کنکور ارشد تاثیر معدل داشته باشیم؟

در پاسخ به سوال بالا  گفت سازمان سنجش به بررسی این موضوع پرداخته است و راه کاری عادلانه برای تاثیر معدل در کنکور ارشد پیدا کرده است.

پس تا به اینجا بررسی کردیم که طبق اطلاعیه سازمان سنجش، نمره آزمون ۸۰ درصد و معدل هر فرد به میزان ۲۰ درصد در پذیرش نهایی اثر خواهد داشت. در ادامه به بررسی راه کار سازمان سنجش در تاثیر معدل در کنکور ارشد می پردازیم.

 

تاثیر معدل در کنکور ارشد - معدل موثر

معدل هر دانشجو بر اساس رشته، دانشگاه و نمره علمی کسب شده در کنکور ارشد به عنوان "معدل موثر" در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد درج می شود.

همانطور که گفته شد سطح علمی و کمیت و کیفیت دانشگاه های ایران با یکدگیر متفاوت است؛ به همین دلیل سازمان سنجش برای هر دانشگاه ضریب خاصی در نظر گرفته است. به این معنا که دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شریف و .... ضریب سطح علمی بالایی نسبت به دیگر دانشگاه ها دارند. گفتنی است که در سال ۱۴۰۰ نیز تاثیر معدل در کنکور ارشد قطعی خواهد بود و نمره نهایی ( تراز ) داوطلب با معدل تراز شده او مقایسه می شود و این معدل چه باعث بالا رفتن و چه باعث پایین آمدن تراز وی شود تاثیر خواهد گذاشت.

نکته مهم در هنگام ثبت نام کنکور ارشد:

در هنگام ثبت نام کنکور ارشد شما باید معدل خود را در فرم ثبت نام درج کنید. این نکته را بدانید که در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد باید اصل مدرکی که معدل در آن درج شده است را به همراه سایر مدارک ثبت نامی به دانشگاه یا موسسه قبولی ارائه دهید و در صورتی که معدل شما با معدل درج شده در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد مغایرت داشته باشد طبق قانون با شما برخورد خواهد شد.

به همین منظور سازمان سنجش قبل از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد دو بار امکان ویرایش معدل را قرار می دهد. چنانچه اطلاعات و معدل مقطع کارشناسی خود را به اشتباه وارد کرده اید می توانید در بازه زمانی مشخصی که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود به ویرایش اطلاعات و معدل مقطع کارشناسی خود بپردازید.

 

 

تاثیر معدل در کنکور ارشد - رتبه های برتر کارشناسی

برای فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی در هر کد رشته محل، یک ظرفیت مازاد به نام سهمیه شاگرد اولی در کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است.

این دسته از داوطلبان باید مانند بقیه داوطلبان حد نصاب نمره علمی لازم را کسب کنند اما تاثیر معدل برای این دسته از داوطلبان به این صورت است که علاوه بر تاثیر ۲۰ درصد در کنکور ارشد، در صورتی که ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک دانشگاه را کسب کنند در آن دانشگاه پذیرفته می شوند. به همین دلیل تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد برای شاگرد اولی ها متفاوت خواهد بود.

 

مفهوم تراز و معدل موثر در کنکور کارشناسی ارشد

در این قسمت می خواهیم شما را با نحوه محاسبه تراز آشنا کنیم.

برای محاسبه تراز با توجه به ضرایب هر درس طبق دفترچه سازمان سنجش میانگین درصد داوطلب در هر گرایش از مجموعه امتحانی محاسبه شده و سپس بر اساس آن و با استفاده از فرمولی که در ادامه می گوییم تراز داوطلب محاسبه می شود.

 

معدل موثر
نحوه محاسبه تراز

 

همانطور که گفته شد معدل معیار درستی نیست و هر دانشگاه ضریب خاص خودش را دارد برای مثال: فرض کنید دانشگاه تهران و شریف ضریب ۱.۰۹ را دارند و دانشگاه خواجه نصیر ضریب ۱.۰۵ و دانشگاه آزاد و پیام نور و ... ضریب ۱.۰۰۵ هستند که این یعنی اگر معدل واقعی فردی ۱۵ باشد برای فارغ التحصیل دانشگاه تهران و شریف معدل موثر حدود ۱۶ و خواجه نصیر ۱۵.۵ و برای دانشجویان دانشگاه آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی حدود ۱۵.۰۵ خواهد بود و این معدل باعث تغییر رتبه فرد می شود.

 

 

سوالات متداول:

پذیرش داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد بر چه اساسی صورت میگیرد؟

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، نمره آزمون ۸۰ درصد و معدل هر فرد به میزان ۲۰ درصد در پذیرش نهایی اثر خواهد داشت.

تاثیر معدل برای شاگرد اولی های کارشناسی به چه صورت است؟

در صورتی که ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک دانشگاه را کسب کنند در آن دانشگاه پذیرفته می شوند.

معدل موثر در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد به چه صورت است؟

معدل هر دانشجو بر اساس رشته، دانشگاه و نمره علمی کسب شده در کنکور ارشد به عنوان "معدل موثر" در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد درج می شود.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  امین رئیسی‏ - 01/10/21

  سلام. من ی ترم دانشگاه پیام‌نور خوندم. الان فهمیدم معدل اشتباه وارد کرد.۶۰ صدم اختلاف داره. یعنی دانشگاه فهمید بهم زنگ زدن.گفتن تا کمیسیون بگیریم.دووهفته دیگه جوابش میدن. استرس گرفتم
  بنظرت چکار میکنن

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/10/26

  کمتر زدین یا بیشتر؟ 
  اگر کمتر باشه که بعید اتفاقی بیفته بیشتر هم زده باشین نفرات بعد از شما رو چک میکنن ببینن ایا بازم قبول میشدین همونجا یا نه 

 • تصویر فرد

  برهان مهدی زاده‏ - 01/9/17

  سلام ببخشید من هنگام ثبت نام
  چون کارشناسی پیوسته بودم فقط معدل کارشناسی زدم معدل کاردانی رو نزدم چون اصن کاردانی نبودم
  مشکلی پیش میاد؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/9/20

  سلام خدمت شما نه مشکلی نیست 

 • تصویر فرد

  علیرضا جزینی زاده‏ - 01/6/13

  سلام من معدل کاردانی اشتباه ثبت کردم و الان قبول شدم آیا مشکلی پیش میاد؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/14

  سلام خدمت شما کمتر زدین معدل رو یا بیشتر و چقدر اختلاف داره؟

 • تصویر فرد

  علیرضا جزینی زاده‏ - 01/6/13

  سلام من معدل کاردانی اشتباه ثبت کردم و الان قبول شدم آیا مشکلی پیش میاد؟

 • تصویر فرد

  مائده اصغری‏ - 01/6/8

  سلام وقت بخیر من کاردانی نخوندم کارشناسی رو پیوسته خوندم ولی تو ثبت نام همون معدل کارشناسیم رو برای معدل کاردانیم هم زدم وقتی رتبه ها اومد ویرایش کردم و درستش کردم ولی الان که نتیجه ها اومده دوباره معدل کاردانی زده برام ولی همون معدل کارشناسیم رو برای معدل کاردانیم زدم الان به مشکل بر میخورم ؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/6/12

  سلام خدمت شما اگر ویرایش کرده باشین مشکلی نیست 

 • تصویر فرد

  اصلانیان‏ - 01/5/17

  سلام وقتتون بخیر،من دانشجوی ترم آخر کارشناسی حسابداری ام وچون معدلم مشخص نبود ۱۹.۳۰وارد کردم والان اخرین نمره ثبت شده ومعدلم ۱۹.۳۶شده وامکان ویرایش نیست آیا به مشکل برمیخورم؟ راه حلی وجود داره؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید🙏

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/18

  سلام خدمت شما معمولا برای معدل کمتر زدن مشکلی پیش نمیاد محض اطمینان به پشتیبانی سنجش پیام بدین

 • تصویر فرد

  Javad‏ - 01/4/12

  سلام وقت بخیر . من دانشجوی سال اخر کارشناسی هستم . من معدل کارشناسیم رو تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ وارد سایت کردم که ۱۳.۳۰ بود اما حالا یکی از نمرات زیر ۱۰ که داشتم حذف شده و معدلم چند صدم اضافه شده و شده ۱۳.۵۰ . تمام این اتفاقات بعد از آخرین امکان ویرایش افتاد . آیا برای ثبت نامم مشکل پیش میاد ؟

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 01/4/11

  سلام شروین،
  معدل منم از 18.31 شده 19.39. رتبه منم هزار و پنصد و خورده ای شده منم مجاز شدم. نمی دونم حالا روزانه میارم یا نا؟

 • تصویر فرد

  شکوه مهربان‏ - 01/4/2

  سلام من رتبم 60شده در ارشد عکاسی معدلم 17/50 شانس قبولی در روزانه رو دارم؟!

 • تصویر فرد

  علیرضا سیلانی‏ - 01/4/2

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید بنده معدل کارشناسیم با معدل موثرم متفاوت داره
  در زمان ثبت نام مشکلی پیش نمیاد برای بنده؟چون معدل موثرم با معدل کارشناسیم تفاوت داره

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/4/4

  سلام خدمت شما معدل موثر توسط خود سنجش محاسبه میشه
  اگر معدلتون رو درست وارد کرده باشین مشکلی پیش نمیاد

 • تصویر فرد

  سلمان‏ - 01/4/1

  عرض ادب واحترام
  بنده معدل موثرم شده ۱۷و رتبم واسه ارشد شده۲۷۷آیا امیدی هست دانشگاه های تهران قبول شم؟
  باشکر

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/4/4

  سلام خدمت شما چه رشته ای؟

 • تصویر فرد

  شروین‏ - 01/3/30

  سلام.
  معدل موثر من از 18/33 شده نوزده و خورده ای رتبم واسه ارشد شده هزار و خورده ای. مجاز شدم.

 • تصویر فرد

  فاطمه منفرد‏ - 01/3/11

  سلام وقت بخیر
  من معدلم ۱۸بود دانشگاه فرهنگیان علوو تربیتی ولی کنکور فقط سه تا سوال فنون تدریس رو زدم که میشه۱۵درصد امیدی هست غیر انتفاعی قبول شم؟

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 01/3/3

  سلام، به امید خدا.
  مرسی از دلگرمی دادنتون.

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 01/3/2

  سلام آقای درخشان. خیلی عذر می خوام دیروز یهویی نوشتم سلام نکردم خدمتتون. باور کنین اساتید شهرستان هم سخت گیرن و راحت نمره نمی دن. من که پیام نور خوندم فقط هشت نمرش دست استاد بود. با وجود متاهل بودن و داشتن سه تا بچه رشته مترجمی زبان انگلیسی توی یه شهرستان دورافتاده با معدل بالای ۱۸ فارغ التحصیل شدم که متاسفانه از نظر سازمان سنجش عادلانه نیست با یه دانشجوی ممتاز از یه دانشگاه ممتاز یه سهمیه مساوی توی کنکور ارشد داشته باشم.

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/3/3

  سلام مجدد بله قطعا نباید به این شکل باشه که فکر کنیم فقط دانشگاه های سطح بالاتر سخت گیر هستن و قطعا تحصیل تو هر دانشگاهی سختی داره 
  اما به هرحال قانونیه که فعلا قابل عوض شدن نیست چون جایگزینی نداره از طرفی معدل بیست درصد تاثیر مثبت داره و در کل 2000 نمره تراز هست که با معدل 18 حداقل 1800 نمره اونو میگیرین برای همین عرض کردم تمرکزتون روی ازمون باشه چون قطعا به راحتی می تونید موفق بشید

 • تصویر فرد

  نسرین‏ - 01/3/1

  در مورد اینکه سطح علمی و کمیت و کیفیت دانشگاه های ایران با یکدگیر متفاوت است، شکی نیست ولی یکی به من بگه فرق بین دانشجویی که توی یه دانشگاه دوردست و فاقد امکانات خوب درس می خونه با کسی که تو دانشگاه یه شهر بزرگ و سرشار از امکانات، خوب درس می خونه چیه؟؟؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/3/2

  سلام خدمت شما همونطور که اشاره کردین کیفیت دانشگاه ها متفاوت هست و دانشجوی خوب و درسخون و با انگیزه تو همه دانشگاه ها هست به طور کلی تاثیر معدل تو کنکور ارشد هم بیست درصده که در مقایسه با هشتاد درصد نمره ازمون قابل جبران هست

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 01/2/29

  سلام من ۹ اسفند ۱۴۰۰ امتحان معرفی به استاد داشتم استاد نمرمو در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ تایید نهایی کرد بعد کار های فارغ التحصیلی را انجام دادم در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ نامه لغو معافیت تحصیلی (از آنجایی که سربازی نرفتم معافیت تحصیلی داشتم) دانشگاه بهم داد . الان برای معدل کنکور ارشد باید معدل فارغ التحصیلی وارد می کردم یا معدل تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ بدون احتساب نمره درس معرفی به استاد؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/2/31

  آخرین معدلی که دسترسی داشتین رو باید وارد می کردین

 • تصویر فرد

  زیبا‏ - 01/2/26

  سلام. من ۲۸ ام امتحان ارشد دارم ولی معدل ترم اخرمو زدم الان معدل کل اومده میخوام ویرایش بزنم خطا میده باید چیکار کنم؟ مشکلی پیش میاد؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/2/27

  سلام خدمت شما باید بتونید ویرایش کنید چه خطایی میده؟
  به پشتیبانی سنجش پیام بدین

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 01/2/20

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من الان آخر ترم فارغ التحصیل میشم ولی کنکور 28 اردیبهشت معدلم باید چند وارد کنم ؟ چون هنوز معدل کارشناسیم قطعی نشده

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 01/2/24

  سلام خدمت شما معدل کلی که تا الان دارین رو وارد کنید 

 • تصویر فرد

  لیلی‏ - 00/12/24

  سلام منظور معدل کل هست یا معدل دروس تخصصی مشمول کنکور؟ زبانشناسی و تیچینگ و تستینگ؟

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/12/24

  سلام خدمت شما 
  معدل کل لحاظ میشه 

 • تصویر فرد

  احسان احمدی‏ - 00/11/23

  سلام وقت بخیر
  من نفر اول دوره نیستم ولی معدلم 19 هست در دانشگاه تهران
  اگر 90 درصد نمره ی آخرین نفر را کسب کنم در دانشگاه مد نظر پذیرفته میشوم؟

 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 00/7/5

  بلاخره روی رتبه تاثیر داره یا انتخاب رشته یا این نمره کل که جلو رتبه هر گرلیش مینویسن

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/7/6

  سلام خدمت شما روی تراز و در نهایت روی رتبه شما تاثیرگذاره

 • تصویر فرد

  hfg‏ - 00/5/9

  یه مثال بزنید

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/5/10

  سلام خدمت شما تو چه زمینه ای توضیح بیشتر نیاز دارین؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت