تاثیر معدل در کنکور ارشد - معدل موثر در کارشناسی ارشد

تعداد بازدید 1843 دفعه

یکی از مهم ترین پارامتر هایی که در کنکور ارشد تاثیر گذار خواهد بود؛ معدل کارشناسی دانشجویان می باشد. بخشی از پذیرش هر فرد در کنکور ارشد بر اساس معدل کارشناسی خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور ارشد

یکی از پر تکرار ترین سوالات داوطلبان کنکور ارشد از مشاورین ۳گام این است که تاثیر معدل در کنکور ارشد به چه صورت انجام می گیرد.

در جواب به این سوال باید پاسخ داد که بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد گزینش نهایی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد تقسیم به دو قسمت تقسیم می شود.

قسمت اول شامل ۸۰ درصد نمره کنکور کارشناسی ارشد و قسمت دوم شامل ۲۰ درصد معدل کارشناسی می باشد که ۱۰۰ درصد گزینش نهایی هر داوطلبی را شامل می شود.

موضوع دیگری که باید بررسی کنیم این است که همه ی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ مقطع کارشناسی خود را در یک دانشگاه تحصیل نکرده اند و می دانیم که دانشگاه های مختلف کشور از نظر کیفیت و کمیت با یکدیگر متفاوت هستند و آیا عادلانه است که در کنکور ارشد تاثیر معدل داشته باشیم؟

در پاسخ به سوال بالا  گفت سازمان سنجش به بررسی این موضوع پرداخته است و راه کاری عادلانه برای تاثیر معدل در کنکور ارشد پیدا کرده است.

پس تا به اینجا بررسی کردیم که طبق اطلاعیه سازمان سنجش، نمره آزمون ۸۰ درصد و معدل هر فرد به میزان ۲۰ درصد در پذیرش نهایی اثر خواهد داشت. در ادامه به بررسی راه کار سازمان سنجش در تاثیر معدل در کنکور ارشد می پردازیم.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرام کنکور ارشد

 

تاثیر معدل در کنکور ارشد - معدل موثر

معدل هر دانشجو بر اساس رشته، دانشگاه و نمره علمی کسب شده در کنکور ارشد به عنوان "معدل موثر" در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد درج می شود.

همانطور که گفته شد سطح علمی و کمیت و کیفیت دانشگاه های ایران با یکدگیر متفاوت است؛ به همین دلیل سازمان سنجش برای هر دانشگاه ضریب خاصی در نظر گرفته است. به این معنا که دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شریف و .... ضریب سطح علمی بالایی نسبت به دیگر دانشگاه ها دارند. گفتنی است که در سال ۱۴۰۰ نیز تاثیر معدل در کنکور ارشد قطعی خواهد بود و نمره نهایی ( تراز ) داوطلب با معدل تراز شده او مقایسه می شود و این معدل چه باعث بالا رفتن و چه باعث پایین آمدن تراز وی شود تاثیر خواهد گذاشت.

نکته مهم در هنگام ثبت نام کنکور ارشد:

در هنگام ثبت نام کنکور ارشد شما باید معدل خود را در فرم ثبت نام درج کنید. این نکته را بدانید که در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد باید اصل مدرکی که معدل در آن درج شده است را به همراه سایر مدارک ثبت نامی به دانشگاه یا موسسه قبولی ارائه دهید و در صورتی که معدل شما با معدل درج شده در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد مغایرت داشته باشد طبق قانون با شما برخورد خواهد شد.

به همین منظور سازمان سنجش قبل از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد دو بار امکان ویرایش معدل را قرار می دهد. چنانچه اطلاعات و معدل مقطع کارشناسی خود را به اشتباه وارد کرده اید می توانید در بازه زمانی مشخصی که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود به ویرایش اطلاعات و معدل مقطع کارشناسی خود بپردازید.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرام کنکور ارشد

 

تاثیر معدل در کنکور ارشد - رتبه های برتر کارشناسی

برای فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی در هر کد رشته محل، یک ظرفیت مازاد به نام سهمیه شاگرد اولی در کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است.

این دسته از داوطلبان باید مانند بقیه داوطلبان حد نصاب نمره علمی لازم را کسب کنند اما تاثیر معدل برای این دسته از داوطلبان به این صورت است که علاوه بر تاثیر ۲۰ درصد در کنکور ارشد، در صورتی که ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک دانشگاه را کسب کنند در آن دانشگاه پذیرفته می شوند. به همین دلیل تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد برای شاگرد اولی ها متفاوت خواهد بود.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرام کنکور ارشد

 

مفهوم تراز و معدل موثر در کنکور کارشناسی ارشد

در این قسمت می خواهیم شما را با نحوه محاسبه تراز آشنا کنیم.

برای محاسبه تراز با توجه به ضرایب هر درس طبق دفترچه سازمان سنجش میانگین درصد داوطلب در هر گرایش از مجموعه امتحانی محاسبه شده و سپس بر اساس آن و با استفاده از فرمولی که در ادامه می گوییم تراز داوطلب محاسبه می شود.

 

معدل موثر
نحوه محاسبه تراز

 

همانطور که گفته شد معدل معیار درستی نیست و هر دانشگاه ضریب خاص خودش را دارد برای مثال: فرض کنید دانشگاه تهران و شریف ضریب ۱.۰۹ را دارند و دانشگاه خواجه نصیر ضریب ۱.۰۵ و دانشگاه آزاد و پیام نور و ... ضریب ۱.۰۰۵ هستند که این یعنی اگر معدل واقعی فردی ۱۵ باشد برای فارغ التحصیل دانشگاه تهران و شریف معدل موثر حدود ۱۶ و خواجه نصیر ۱۵.۵ و برای دانشجویان دانشگاه آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی حدود ۱۵.۰۵ خواهد بود و این معدل باعث تغییر رتبه فرد می شود.

 

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

کانال تلگرام کنکور ارشد

 

سوالات متداول:

پذیرش داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد بر چه اساسی صورت میگیرد؟

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، نمره آزمون ۸۰ درصد و معدل هر فرد به میزان ۲۰ درصد در پذیرش نهایی اثر خواهد داشت.

تاثیر معدل برای شاگرد اولی های کارشناسی به چه صورت است؟

در صورتی که ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک دانشگاه را کسب کنند در آن دانشگاه پذیرفته می شوند.

معدل موثر در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد به چه صورت است؟

معدل هر دانشجو بر اساس رشته، دانشگاه و نمره علمی کسب شده در کنکور ارشد به عنوان "معدل موثر" در کارنامه کنکور کارشناسی ارشد درج می شود.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  زهرا‏ - 00/7/5

  بلاخره روی رتبه تاثیر داره یا انتخاب رشته یا این نمره کل که جلو رتبه هر گرلیش مینویسن

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/7/6

  سلام خدمت شما روی تراز و در نهایت روی رتبه شما تاثیرگذاره

 • تصویر فرد

  hfg‏ - 00/5/9

  یه مثال بزنید

 • تصویر فرد

  محمد مقدم درخشان‏ - 00/5/10

  سلام خدمت شما تو چه زمینه ای توضیح بیشتر نیاز دارین؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc