نکات مهم دوران جمع بندی کنکور

یکی از دوره های طلایی در زمان آمادگی کنکور، دوره جمع بندی کنکور است. بسیاری از داوطلبان کنکور هیچ اطلاعی درباره جمع بندی و اهمیت دوره جمع بندی کنکور ندارند و گروه دیگر این سوال را می پرسند که «در دوران جمع بندی کنکور چیکار کنیم و چگونه جمع بندی کنکور را انجام دهیم؟» در این مطلب می کوشیم تا مطالب و نکات مهم دوران جمع بندی کنکور را به شما ارائه بدهیم.

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور
نکات مهم دوران جمع بندی کنکور

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور

هر سال با نزدیک شدن به کنکور سراسری، بسیاری از داوطلبان این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که زمان شروع جمع بندی کنکور چه زمانی است و در زمان باقی مانده بهتر است چه کارهایی را انجام دهند تا نتایج زحمات خود را به نحو احسن بگیرند. جمع بندی کنکور سراسری، یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز است. با توجه به اهمیت این موضوع، مشاوران کنکور سراسری 3گام در این مطلب به زمان شروع جمع بندی مطالب دروس پایه، نیمسال اول و نیمسال دوم، دوران مطالعاتی نوروزی و نکات مهمی که داوطلبان باید در زمان باقی مانده تا کنکور رعایت کنند، می پردازند.

در دوران رقابت برای آزمون سراسری، علاوه بر دروان جمع‌بندی نهایی (خرداد و تیر) که در آن داوطلبان به مرور تمامی مطالب خواهند پرداخت؛ در دوره های نیمسال اول، مطالعاتی نوروزی و نیمسال دوم، تنها بخشی از مباحث توسط آن ها جمع بندی و مرور می شود.

با توجه به این که مرحله جمع بندی یکی از مهم ترین مراحل آمادگی برای کنکور سراسری است، تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه داوطلبان دارد. بسیاری از داوطلبان بوده اند که به دلیل جمع بندی ضعیف و علی رغم مطالعه چندین ماهه، نتوانسته اند رتبه خوبی به دست آورند و تلاش آن ها به هدر رفته است. جمع بندی درست و اصولی فاکتور مهمی برای موفقیت در کنکور سراسری است.

اگر تا کنون مطالعه پراکنده ای داشته اید و سر در گم هستید و نمی دانید در زمان باقی مانده چه کاری انجام دهید و یا اگر مطالعه کاملی داشته اید و به دنبال یک برنامه حرفه ای برای جمع بندی و مرور مطالب هستید، حتما با یک مشاور متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت نمایید. برای ثبت نام و یک جلسه مشاوره حضوری یا تلفنی با مشاوران تخصصی کنکور سراسری 3گام به لینک زیر مراجعه نمایید.

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس پایه

دروس پایه را باید در دوران نوروز، به خوبی جمع‌بندی کنید. زمانی جمع‌بندی دروس پایه به خوبی انجام می‌شود که مباحثی از نیمسال اول سال آخر باقی نمانده باشد. اولویت مطالعه و جمع‌بندی در این دوره، دروس پایه دهم و یازدهم برای داوطلبان نظام جدید و دروس دوم و سوم دبیرستان برای فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم است.

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس نیمسال اول 

دانش‌آموزان پایه دوازدهم هم‌ زمان با برگزاری امتحانات نیمسال اول پایه دوازدهم، به جمع‌بندی نیز خواهند پرداخت و فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم هم با توجه به عدم وجود امتحان در این دوره، فرصت بیشتری برای جمع‌ بندی دروس نیمسال اول پیش‌ دانشگاهی دارند. تنها فرصت جمع‌بندی دروس نیمسال اول، در پایان نیمسال اول تحصیلی، یعنی حدوداً در دی ماه خواهد بود. 

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس نیمسال دوم 

کاملاً واضح است که تنها فرصت جمع‌بندی دروس نیمسال دوم پایه دوزادهم برای داوطلبان نظام جدید و پیش‌دانشگاهی برای فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم، امتحانات نهایی خواهد بود.

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور

در این دوران باید به 2 نکته مهم پرداخته شود. در ابتدا مرور مطالب و پس از آن شبیه سازی و پرداختن به کنکورهای سال پیش.

سعی کنید کنکورهای 5 سال گذشته را حتماً مرور کنید. البته در تست زدن می توانید به صورت همزمان به مرور مطالب نیز بپردازید.

با توجه به اینکه این دوران زمان یادگیری مطالب جدید نمی باشد پیشنهاد می کنیم از بین مباحثی که تا کنون مطالعه نکرده اید مطالب مهم را انتخاب کرده و همزمان با شبیه سازی کنکورهای پیشین این مطالب مهم را نیز مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که مباحث زیادی را برای یادگیری انتخاب نکنید. راهکارهای تقویت اراده در دوران کنکور را در سایت 3گام بخوانید.

توجه: در صورتیکه مرور خلاصه نکات و مطالب مهم وقت کمتری از شما گرفت، می­ توانید کنکورهای بیشتری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

 

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور - شبیه سازی کنکور در دوران جمع بندی

* توصیه می­ شود برای شبیه­ سازی کنکور­ها به ترتیبی که در ادامه شرح داده شده است عمل کنید:

هر روز را یک روز کنکوری در نظر بگیرید.

برای هر روز یک کنکور را در نظر بگیرید و نکات زیر را در مورد آن رعایت کنید:

1-مطابق شرایط کنکور سراسری، شبیه­ سازی و برگزار شود.

2-پس از استراحت به رفع اشکال آن بپردازید و موارد زیر را رعایت بفرمایید:

در رابطه با سؤالاتی که درست حل کرده­ اید: به حل تشریحی مراجعه کنید تا اگر آن سؤال راه حل کوتاهتری داشت، از آن راه حل استفاده کنید.

در مورد سؤالاتی که نتوانستید حل کنید یا به اشتباه پاسخ داده اید به جزوات و کتب آن درس مراجعه کنید و رفع اشکال انجام دهید.

* نکته مهم در بررسی کنکورهایی که پاسخ می دهید این است که چندین بار جزوات و کتب خود را مرور می­ کنید و در نتیجه در آن مبحث به تسلط لازم خواهید رسید.

 

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور - نکات مهم شبیه سازی کنکور در دوران جمع بندی

1- ترتیب پاسخگویی به سؤالات را به یاد داشته باشید. در مرحله اول به سؤالاتی از هر درس پاسخ دهید که در نگاه اول و در زمان کمی بتوانید به آن ها پاسخ دهید. سؤالاتی که توانایی حل آنها را دارید ولی به زمان بیشتری نیاز دارند در اولویت دوم قرار دهید و با قرار دادن یک علامت در کنار آن از آن عبور نمایید و در نهایت اولویت سوم مربوط به سؤالاتی می شود که هیچ دیدی نسبت به آن ندارید و باید زمان زیادی را صرف پاسخ دادن به آن کنید. این روش شما را قادر می سازد که همه سؤالات یک درس را دیده باشید و در پایان آزمون، افسوس سؤالات ساده تر که در انتها قرار داشتند را نخورید. پس همواره اولویت بندی در حل سؤالات را مورد توجه قرار دهید.

2- زمان در سر جلسه حرف اول را می زند. با شبیه سازی کنکور در منزل مدیرت زمان خود را اصلاح کنید. در یک سؤال خاص هیچ وقت بیش از اندازه زمان نگذارید. پس از آزمون برای حل یک سؤال خاص کسی از شما تقدیر نمی کند. اگر یک سؤال به نظرتان خیلی راحت آمد و پس از صرف زمان آن تست به جواب نرسیدید از آن عبور کنید شاید آن سؤال اشتباه باشد که در چند سال اخیر از این دست سؤالات کم نبوده است و پس از آزمون توسط سازمان سنجش حذف می گردد. همواره از درسی شروع کنید که در آن نسبت به سایر دروس قوی تر می باشید زیرا باعث تقویت روحیه شما می شود.

3-سعی کنید ترتیب مورد نظرتان در تست زدن دروس در کنکور را با آزمون های شبیه سازی بدست آورید و در سر جلسه بهترین ترتیب را انتخاب کنید.

 

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور - اهداف دوران جمع بندی

مهمترین اهداف دوران جمع بندی کنکور عبارتند از؛

1- مرور خلاصه نکات و مطالب مهم

2- شبیه­ سازی کنکور­های­ سراسری و تجربه کردن شرایط آزمون

3-مدیریت زمان و تنظیم مناسب زمان برای پاسخگویی به سؤالات هر گروه

4-پی بردن به نکات فراموش شده و مشکلات علمی و برطرف کردن آنها

 

بهترین روش های تقویت حافظه را در سایت 3گام بخوانید.

نکات مهم دوران جمع بندی کنکور - نکات مهم 2-3 روز مانده به کنکور 

در چند روز انتهایی اگر خلاصه برداری کرده اید به مطالعه آن بپردازید و اگر زیر نکات مهم در کتاب های خود خط کشیده اید فقط این کتاب ها را ورق بزنید و آن نکات از جلو چشمانتان گذر کند. شاید با این نحوه مطالعه چیز زیادی عایدتان نشود اما باعث اعتماد به نفس می گردد و خیالتان راحت می شود که همه مطالب را به خاطر دارید.

در روزهای انتهایی در فکر و خیال خود شروع به درصدگیری نکنید. اجازه دهید بعد از آزمون به اندازه کافی فرصت این کارها را دارید. تنها به موفقیت خود فکر کنید، به مطالبی که فرصت نکرده اید مطالعه کنید فکر نکنید. به این فکرکنید که می توانید زمان بیشتری را به سؤالاتی که مطالب آن را مطالعه کرده اید اختصاص دهید. به یاد داشته باشید در روزهای انتهایی حتی نفرات برتر هم آرزو دارند زمان بیشتری در اختیار داشته باشند تا یک بار دیگر مطالب را مرور کنند. 

توکل کردن به آفریدگار توانا، می­ تواند آرامشی باور نکردنی به شما هدیه کند و تمام اضطراب­ها را از شما دور کند. بدانید که او قادر است، پس از او بخواهید که به شما آرامش دهد و به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را کسب کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تمام مشکلات را از خود دور کنید و به آرامشی باور نکردنی برسید. (الا بذکر الله تطمئن القلوب) 

در این مدت به فکر سلامتی خود باشید و از خود مراقبت کنید که بیماری از توان شما نکاهد.

جمع بندی کنکور- توصیه هایی آخر

یک داوطلب آزمون سراسری برای عبور از مسیر صعب العبور کنکور مخصوصا در روزهای پایانی، نیازمند آرامش است. آرامشی که در به کارگیری تمام توانایی و کسب بهترین نتیجه به او کمک خواهد کرد. این آرامش زمانی فراهم می‌شود که داوطلب نگرانی از نتیجه کنکور نداشته باشد و برای خود تورهای نجات پهن کرده باشد. تورهای نجاتی از قبیل:

  • اگر تهران قبول نشدم ایرادی ندارد، به شهرستان می‌ روم.
  • اگر دانشگاه دولتی نشد هیچ ایرادی ندارد، دانشگاه آزاد که هست.
  • حتماً که نباید پزشکی قبول شوم. با یک رشته دیگر هم می‌توانم به اهدافم برسم.

در هفته‌های منتهی به آزمون سراسری گاهی به این فکر می‌کنید که «آیا در آزمون نتیجه مطلوبم را کسب خواهم کرد؟ ای‌کاش بیشتر تلاش می‌کردم! اگر در دانشگاه مورد علاقه‌ام قبول نشوم چه می‌شود؟ یعنی باید به دانشگاه آزاد فکر کنم؟ اگر پزشکی قبول نشوم سرنوشت من چه خواهد شد؟». همه این سؤالات ذهن شما را آزار داده و آرامش را از شما سَلب خواهد کرد. فرض کنید یک دونده در دور آخر مسابقه به این فکر کند که «آیا برنده می‌شوم؟ آیا همة تلاش خود را کرده‌ام؟ اگر برنده نشوم چه؟ کاش بیشتر تمرین می‌ کردم! اصلاً من باید دونده میشدم!؟». کاملاً مضحک و خنده‌دار به نظر می‌رسد، نه؟ چرا که یک دونده در دور آخر باید تمام تلاش خود را صرف‌نظر از نتیجه به کار گیرد و هرچه می‌تواند سریع‌تر و سریع‌تر بدود. دور آخر مسابقه دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوعات نیست.

در زندگی مراحل مختلفی وجود دارد که عبور از هر مرحله در مقاطع مختلف زندگی اضطراب و دلهره به همراه خواهد داشت. کنکور، تحصیلات تکمیلی، خدمت سربازی، اشتغال، ازدواج و ... هرکدام در مقطعی از زمان اضطراب‌ زا هستند و در آن مقطع مهم‌ترین رویداد زندگی ما قلمداد می‌شوند و وقتی از آن عبور می‌کنیم و وارد مراحل بعدی زندگی می‌شویم، با نگاهی به گذشته لبخندی بر لبانمان نقش بسته و تنها خاطره‌ای از آن باقی خواهد ماند.

آری، زندگی یک خط بلند است که کنکور تنها نقطه‌ای از آن را شامل می‌شود.

 

سوالات متداول:

جمع بندی کنکور چه فوایدی دارد؟

مهمترین فواید دوران جمع بندی کنکور عبارتند از؛

1- مرور خلاصه نکات و مطالب مهم

2- شبیه­ سازی کنکور­های­ سراسری و تجربه کردن شرایط آزمون

3-مدیریت زمان و تنظیم مناسب زمان برای پاسخگویی به سؤالات هر گروه

4-پی بردن به نکات فراموش شده و مشکلات علمی و برطرف کردن آنها

روش مطالعه در دوران جمع بندی کنکور چگونه است؟

در این دوران باید به 2 نکته مهم پرداخته شود. در ابتدا مرور مطالب و پس از آن شبیه سازی و پرداختن به کنکورهای سال پیش.

سعی کنید کنکورهای 5 سال گذشته را حتماً مرور کنید. البته در تست زدن می توانید به صورت همزمان به مرور مطالب نیز بپردازید.

با توجه به اینکه این دوران زمان یادگیری مطالب جدید نمی باشد پیشنهاد می کنیم از بین مباحثی که تا کنون مطالعه نکرده اید مطالب مهم را انتخاب کرده و همزمان با شبیه سازی کنکورهای پیشین این مطالب مهم را نیز مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که مباحث زیادی را برای یادگیری انتخاب نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نکات مهم جمع بندی و روش جمع بندی کنکور از مشاوران تخصصی 3گام کمک بگیرید.

از کی جمع بندی کنکور را شروع کنم؟

یکی از نکات مهم درباره جمع بندی کنکور، زمان جمع بندی است و غالبا داوطلبان این سوال را می پرسند که :« از کی جمع بندی کنکور را شروع کنیم؟» پاسخ این سوال متناسب با هرفردی متغیر است. هر فرد متناسب با سطح علمی خود دوره جمع بندی را شروع می کند و برای اطلاع از زمان درست جمع بندی کنکور می تواند از مشاوران تخصصی کمک بگیرند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    dr.mastaneh‏ - 96/11/27

    Thank u so mich

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت