نکات دوران جمع بندی

تعداد بازدید 12028 دفعه

در اين دوران بايد به 2 نكته مهم پرداخته شود. در ابتدا مرور مطالب و پس از آن شبيه سازي و پرداختن به كنكورهاي سال پيش.

مبادا كه روياهايت را فرو گذاري

                                                            مي دانم، برآني كه كار را به پايان بري

شايد ديرياب باشد و بسيار دشوار،

شايد بفرسايي و بخواهي رها كني،

گاه ترديد كني كه به اين همه مي ارزد؟

                             اما من به تو ايمان دارم،

و ندارم هيچ ترديدي، 

كه

                  پيروزخواهي شد

 اگر بكوشي.

آماندا پيرس

 

دوران جمع­ بندي 

در اين دوران بايد به 2 نكته مهم پرداخته شود. در ابتدا مرور مطالب و پس از آن شبيه سازي و پرداختن به كنكورهاي سال پيش.

سعي كنيد كنكورهاي 5 سال گذشته را حتماً مرور كنيد. البته در تست زدن مي توانيد به صورت همزمان به مرور مطالب نيز بپردازيد.

توجه:

با توجه به اينكه اين دوران زمان يادگيري مطالب جديد نمي باشد پيشنهاد مي كنيم از بين مباحثي كه تا كنون مطالعه نكرده ايد مطالب مهم را انتخاب كرده و همزمان با شبيه سازي كنكورهاي پيشين اين مطالب مهم را نيز مطالعه كنيد. به ياد داشته باشيد كه مباحث زيادي را براي يادگيري انتخاب نكنيد.

توجه: در صورتيكه مرور خلاصه نكات و مطالب مهم وقت كمتري از شما گرفت، مي­ توانيد كنكورهاي بيشتري را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيد.

* توصيه مي­ شود براي شبيه­ سازي كنكور­ها به ترتيبي كه در ادامه شرح داده شده است عمل كنيد:

براي هر روز يك كنكور را در نظر بگيريد و نكات زير را در مورد آن رعايت كنيد:

1-مطابق شرايط كنكور سراسري، شبيه­ سازي و برگزار شود.

2-پس از استراحت به رفع اشكال آن بپردازيد و موارد زير را رعايت بفرماييد:

در رابطه با سؤالاتي كه درست حل كرده­ ايد: به حل تشريحي مراجعه كنيد تا اگر آن سؤال راه حل كوتاهتري داشت، از آن راه حل استفاده كنيد.

در مورد سؤالاتي كه نتوانستيد حل كنيد يا به اشتباه پاسخ داده ايد به جزوات و كتب آن درس مراجعه كنيد و رفع اشكال انجام دهيد.

* نكته مهم در بررسي كنكورهايي كه پاسخ مي دهيد اين است كه چندين بار جزوات و كتب خود را مرور مي­ كنيد و در نتيجه در آن مبحث به تسلط لازم خواهيد رسيد.

اهداف دوران جمع بندي:

1- مرور خلاصه نكات و مطالب مهم

2- شبيه­ سازي كنكور­هاي­ سراسري و تجربه كردن شرايط آزمون

3-مديريت زمان و تنظيم مناسب زمان براي پاسخگويي به سؤالات هر گروه

4-پي بردن به نكات فراموش شده و مشكلات علمي و برطرف كردن آنها

 در آزمون ها چه نكاتي را بايد به ياد داشته باشيم:

1- ترتيب پاسخگويي به سؤالات را به ياد داشته باشيد. در مرحله اول به سؤالاتي از هر درس پاسخ دهيد كه در نگاه اول و در زمان كمي بتوانيد به آن ها پاسخ دهيد. سؤالاتي كه توانايي حل آنها را داريد ولي به زمان بيشتري نياز دارند در اولويت دوم قرار دهيد و با قرار دادن يك علامت در كنار آن از آن عبور نماييد و در نهايت اولويت سوم مربوط به سؤالاتي مي شود كه هيچ ديدي نسبت به آن نداريد و بايد زمان زيادي را صرف پاسخ دادن به آن كنيد. اين روش شما را قادر مي سازد كه همه سؤالات يك درس را ديده باشيد و در پايان آزمون، افسوس سؤالات ساده تر كه در انتها قرار داشتند را نخوريد. پس همواره اولويت بندي در حل سؤالات را مورد توجه قرار دهيد.

2- زمان در سر جلسه حرف اول را مي زند. با شبيه سازي كنكور در منزل مديرت زمان خود را اصلاح كنيد. در يك سؤال خاص هيچ وقت بيش از اندازه زمان نگذاريد. پس از آزمون براي حل يك سؤال خاص كسي از شما تقدير نمي كند. اگر يك سؤال به نظرتان خيلي راحت آمد و پس از صرف زمان آن تست به جواب نرسيديد از آن عبور كنيد شايد آن سؤال اشتباه باشد كه در چند سال اخير از اين دست سؤالات كم نبوده است و پس از آزمون توسط سازمان سنجش حذف مي گردد. همواره از درسي شروع كنيد كه در آن نسبت به ساير دروس قوي تر مي باشيد زيرا باعث تقويت روحيه شما مي شود.

3-سعي كنيد ترتيب مورد نظرتان در تست زدن دروس در كنكور را با آزمون هاي شبيه سازي بدست آوريد و در سر جلسه بهترين ترتيب را انتخاب كنيد.

 

در 3-2 روز انتهايي به چه نكاتي توجه كنيم

در چند روز انتهايي اگر خلاصه برداري كرده ايد به مطالعه آن بپردازيد و اگر زير نكات مهم در كتاب هاي خود خط كشيده ايد فقط اين كتاب ها را ورق بزنيد و آن نكات از جلو چشمانتان گذر كند. شايد با اين نحوه مطالعه چيز زيادي عايدتان نشود اما باعث اعتماد به نفس مي گردد و خيالتان راحت مي شود كه همه مطالب را به خاطر داريد.

در روزهاي انتهايي در فكر و خيال خود شروع به درصدگيري نكنيد. اجازه دهيد بعد از آزمون به اندازه كافي فرصت اين كارها را داريد. تنها به موفقيت خود فكر كنيد، به مطالبي كه فرصت نكرده ايد مطالعه كنيد فكر نكنيد. به اين فكركنيد كه مي توانيد زمان بيشتري را به سؤالاتي كه مطالب آن را مطالعه كرده ايد اختصاص دهيد. به ياد داشته باشيد در روزهاي انتهايي حتي نفرات برتر هم آرزو دارند زمان بيشتري در اختيار داشته باشند تا يك بار ديگر مطالب را مرور كنند. 

توكل كردن به آفريدگار توانا، مي­ تواند آرامشي باور نكردني به شما هديه كند و تمام اضطراب­ها را از شما دور كند. بدانيد كه او قادر است، پس از او بخواهيد كه به شما آرامش دهد و به شما كمك كند تا بهترين نتيجه را كسب كنيد. به اين ترتيب قادر خواهيد بود تمام مشكلات را از خود دور كنيد و به آرامشي باور نكردني برسيد. (الا بذكر الله تطمئن القلوب) 

در اين مدت به فكر سلامتي خود باشيد و از خود مراقبت كنيد كه بيماري از توان شما نكاهد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
  • تصویر فرد

    dr.mastaneh‏ - 96/11/27

    Thank u so mich

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc