زمان شروع جمع بندی کنکور

تعداد بازدید 24050 دفعه

در این مطلب به بهترین زمان برای شروع جمع بندی کنکور (دروس پایه، دروس نیمسال اول و دوم تحصیلی) و نکات مهمی که داوطلبان باید در زمان باقی مانده تا کنکور بدانند، پرداخته شده است.

زمان شروع جمع بندی کنکور

دوران جمع بندی کنکور 98

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

نوشته گروه مشاوران 3گام

با نزدیک شدن به کنکور سراسری امسال، بسیاری از داوطلبان این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که زمان شروع جمع بندی کنکور

چه زمانی است و در زمان باقی مانده بهتر است چه کارهایی را انجام دهند تا نتایج زحمات خود را به نحو احسن بگیرند. جمع بندی کنکور سراسری، یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز است. با توجه به اهمیت این موضوع، مشاوران کنکور سراسری 3گام در این مطلب به زمان شروع جمع بندی مطالب دروس پایه، نیمسال اول و نیمسال دوم، دوران مطالعاتی نوروزی و نکات مهمی که داوطلبان باید در زمان باقی مانده تا کنکور رعایت کنند، می پردازند.

در دوران رقابت برای آزمون سراسری، علاوه بر دروان جمع‌بندی نهایی (خرداد و تیر) که در آن داوطلبان به مرور تمامی مطالب خواهند پرداخت؛ در دوره های نیمسال اول، مطالعاتی نوروزی و نیمسال دوم، تنها بخشی از مباحث توسط آن ها جمع بندی و مرور می شود.

با توجه به این که مرحله جمع بندی یکی از مهم ترین مراحل آمادگی برای کنکور سراسری است، تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه داوطلبان دارد. بسیاری از داوطلبان بوده اند که به دلیل جمع بندی ضعیف و علیرغم مطالعه چندین ماهه، نتوانسته اند رتبه خوبی به دست آورند و تلاش آن ها به هدر رفته است. جمع بندی درست و اصولی فاکتور مهمی برای موفقیت در کنکور سراسری است.

اگر تا کنون مطالعه پراکنده ای داشته اید و سر در گم هستید و نمی دانید در زمان باقی مانده چه کاری انجام دهید و یا اگر مطالعه کاملی داشته اید و به دنبال یک برنامه حرفه ای برای جمع بندی و مرور مطالب هستید، حتما با یک مشاور متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت نمایید.

برای ثبت نام و یک جلسه مشاوره حضوری یا تلفنی رایکان با مشاوران تخصصی کنکور سراسری 3گام به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

 

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس پایه

دروس پایه را باید در دوران نوروز، به خوبی جمع‌بندی کنید. زمانی جمع‌بندی دروس پایه به خوبی انجام می‌شود که مباحثی از نیمسال اول سال آخر باقی نمانده باشد. اولویت مطالعه و جمع‌بندی در این دوره، دروس پایه دهم و یازدهم برای داوطلبان نظام جدید و دروس دوم و سوم دبیرستان برای فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم است.

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس نیمسال اول 

دانش‌آموزان پایه دوازدهم هم‌ زمان با برگزاری امتحانات نیمسال اول پایه دوازدهم، به جمع‌بندی نیز خواهند پرداخت و فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم هم با توجه به عدم وجود امتحان در این دوره، فرصت بیشتری برای جمع‌ بندی دروس نیمسال اول پیش‌ دانشگاهی دارند. تنها فرصت جمع‌بندی دروس نیمسال اول، در پایان نیمسال اول تحصیلی، یعنی حدوداً در دی ماه خواهد بود. 

زمان شروع جمع بندی کنکور: دروس نیمسال دوم 

کاملاً واضح است که تنها فرصت جمع‌بندی دروس نیمسال دوم سال آخر (پایه دوزادهم برای داوطلبان نظام جدید و پیش‌دانشگاهی برای فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم)، امتحانات نهایی برای دانش آموزان پایه دوازدهم و اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد، برای فارغ‌التحصیل‌های نظام قدیم خواهد بود.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری 

 

توصیه هایی برای زمان باقی مانده تا کنکور سراسری 

یک داوطلب آزمون سراسری برای عبور از مسیر صَعب‌ألعبور کنکور مخصوصا در روزهای پایانی، نیازمند آرامش است. آرامشی که در به کارگیری تمام توانایی و کسب بهترین نتیجه به او کمک خواهد کرد. این آرامش زمانی فراهم می‌شود که داوطلب نگرانی از نتیجه کنکور نداشته باشد و برای خود تورهای نجات پهن کرده باشد. تورهای نجاتی از قبیل:

  • اگر تهران قبول نشدم ایرادی ندارد، به شهرستان می‌ روم.
  • اگر دانشگاه دولتی نشد هیچ ایرادی ندارد، دانشگاه آزاد که هست.
  • حتماً که نباید پزشکی قبول شوم. با یک رشتة دیگر هم می‌توانم به اهدافم برسم.

در هفته‌های منتهی به آزمون سراسری گاهی به این فکر می‌کنید که «آیا در آزمون نتیجة مطلوبم را کسب خواهم کرد؟ ای‌کاش بیشتر تلاش می‌کردم! اگر در دانشگاه مورد علاقه‌ام قبول نشوم چه می‌شود؟ یعنی باید به دانشگاه آزاد فکر کنم؟ اگر پزشکی قبول نشوم سرنوشت من چه خواهد شد؟». همة این سؤالات ذهن شما را آزار داده و آرامش را از شما سَلب خواهد کرد. فرض کنید یک دونده در دور آخر مسابقه به این فکر کند که «آیا برنده می‌شوم؟ آیا همة تلاش خود را کرده‌ام؟ اگر برنده نشوم چه؟ کاش بیشتر تمرین می‌ کردم! اصلاً من باید دونده میشدم!؟». کاملاً مضحک و خنده‌دار به نظر می‌رسد، نه؟ چرا که یک دونده در دور آخر باید تمام تلاش خود را صرف‌نظر از نتیجه به کار گیرد و هرچه می‌تواند سریع‌تر و سریع‌تر بدود. دور آخر مسابقه دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوعات نیست.

در زندگی مراحل مختلفی وجود دارد که عبور از هر مرحله در مقاطع مختلف زندگی اضطراب و دلهره به همراه خواهد داشت. کنکور، تحصیلات تکمیلی، خدمت سربازی، اشتغال، ازدواج و ... هرکدام در مقطعی از زمان اضطراب‌ زا هستند و در آن مقطع مهم‌ترین رویداد زندگی ما قلمداد می‌شوند و وقتی از آن عبور می‌کنیم و وارد مراحل بعدی زندگی می‌شویم، با نگاهی به گذشته لبخندی بر لبانمان نقش بسته و تنها خاطره‌ای از آن باقی خواهد ماند.

آری، زندگی یک خط بلند است که کنکور تنها نقطه‌ای از آن را شامل می‌شود.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

مطالب مرتبط:

مطالعه و برنامه ریزی برای  کنکور سراسری در بهمن و اسفند 

آمادگی برای جلسه کنکور 

ترس از شکست در کنکور 

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری

سایر بخش های کنکور تجربی نظام قدیم و نظام جدید

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc