سامانه همانند جو

اگر در طول پژوهش علمی خود قصد ثبت محتوا علمی داشته باشید و یا دانشجویی باشید که قصد ارائه پروپوزال یا پایان‌نامه خود را دارد، باید از سامانه همانندجویی استفاده نمایید؛ پس آشنایی با این سامانه، کاربرد و نحوه عملکرد آن برای هر پژوهشگر و دانشجویی ضروری است.

اگر در طول پژوهش علمی خود قصد ثبت محتوا علمی داشته باشید و یا دانشجویی باشید که قصد ارائه پروپوزال یا پایان‌نامه خود را دارد، باید از سامانه همانندجویی استفاده نمایید؛ پس آشنایی با این سامانه، کاربرد و نحوه عملکرد آن برای هر پژوهشگر و دانشجویی ضروری است. در این محتوا اطلاعات لازم برای سامانه همانندجو و آشنایی کامل با آن درج شده است، در صورتی که پس از مطالعه این محتوا پرسشی در این زمینه داشتید و یا ابهامی در مراحل بارگذاری محتوا خود در سامانه همانند جو داشتید، می‌توانید با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی سامانه همانندجو با کارشناسان مجرب موسسه 3گام در ارتباط باشید تا ابهامات شما را برطرف نمایند.

سامانه همانندجو

امروزه برای بررسی اصالت مطالب و پژوهش های علمی از ابزارهای مختلفی در سراسر دنیا استفاده می‌شود، یکی از ابزارهای قوی بررسی محتوا علمی پژوهشگر و یا دانشجو در ایران سامانه همانندجو است. سامانه همانندجو بر اساس محتوا و اسناد علمی قبلی ثبت‌ شده در این پایگاه، محتوا علمی مورد نظر را به صورت دقیق و کامل بررسی می کند و در نهایت درصدی را ارائه می‌دهد که این درصد میزان مشابهت محتوا علمی مورد نظر با سایر اسناد علمی است. همچنین اگر در اسناد علمی مطلبی از سایر مطالب علمی کپی برداری شده باشد که محتوای آن با متن اصلی متفاوت باشد در سامانه همانند جو بر روی این جملات خط افقی کشیده می‌شود. لازم به ذکر است که اکثر کاراکتر ها از جمله نقطه، فاصله و ... در سامانه نادیده گرفته می‌شوند مثلا اگر بین پاراگراف ها کلید (Enter) زده شده باشد، سامانه تشخیص می دهد و پیوستگی متن را در نظر می‌گیرد پس لازم است پژوهشگر یا دانشجو به این نکات دقت کند.
سامانه همانند جو با اهداف مختلفی طراحی شده است که در ادامه برخی این اهداف ذکر شده است:

 • پیشگیری از سرقت علمی و ادبی
 • گزارش درصد همانندجویی و منابع به استاد راهنما و موسسه مربوطه
 • سنجش اصالت پژوهش ها در کشور
 • همانندجویی پایان نامه و مقالات دانش آموختگان خارج از کشور هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی
  و ...
  همواره برای استفاده از سامانه همانندجو ابتدا باید به سایت  tik.irandoc.ac.ir مراجعه کنید و پس از نام‌نویسی و وارد کردن اطلاعات مربوط در سایت سند علمی خود را بارگذاری نمایید، سپس بعد از پرداخت هزینه طی چند ساعت آینده درصد مشابهت همانندجویی محتوا شما ارائه می‌شود که از طریق سایت می‌توانید مشاهده کنید. لازم به ذکر است طبق مصوبات ارائه شده اگر درصد همانندجویی دانشجویی بالای ۵۰ درصد باشد دانشجو مجاز به دفاع از کار علمی خود نیست. هم‌اکنون برای رفع درصد بالای مشابهت همانند‌جویی می‌توانید از کارشناسان موسسه 3گام راهنمایی کسب کنید و با مشورت اشکالات محتوا خود را برطرف نمایید، در صورت نیاز با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید.

کاربرد سامانه همانندجو

سامانه همانندجو کاربرد های مختلفی دارد که هر دانشجو و یا پژوهشگر با توجه به هدف خود. می‌تواند از آن استفاده کند، در ادامه به کاربرد آن اشاره می‌کنیم.

 • تایید اصالت موضوع پژوهش

از اقدامات اصلی پژوهش تایید عنوان و تکراری نبودن موضوع است که تکراری نبودن موضوع از طریق سامانه همانندجو با مقایسه موضوعات ثبت شده در سامانه تایید می‌شود.

 • بررسی میزان مشابهت

یکی از کاربرد های این سامانه بررسی و سنجش میزان مشابهت سند علمی اعم از پایان‌نامه‌، پروپوزال، مقاله و کتاب است که پس از بارگذاری و وارد کردن ایمیل و یا شناسه استاد راهنما و پرداخت وجه تعیین شده، سند علمی شما مورد بررسی میزان مشابهت قرار می‌گیرد.

 • مشخص نمودن قسمت های مشابه 

پس از اینکه مراحل بارگذاری را انجام دادید و درصد مشابهت را دریافت نمودید، در صفحه‌ای از سامانه متن محتوا علمی شما نشان داده می‌شود که در آن هر یک از جملات و قسمت هایی که مشابه اسناد علمی قبلی باشد به صورت هایلایت شده مشخص می‌شود. لازم به ذکر است رنگ‌های مختلف هایلایت ‌ها نشان‌دهنده این است که از منابع مختلفی برداشته شده است. در انتهای هر هایلایت یک عدد درج شده است که شماره منبع انتهای صفحه است؛ در انتهای صفحه منابع لیست شده، به این معنی هستند که اولین منابع ‌ها آن‌هایی هستند که بیشترین کپی از آن صورت گرفته است و منابع آخر آن‌هایی هستند که کمترین میزان کپی‌برداری از آن‌ها صورت گرفته است.

 • اگر در بارگذاری محتوا علمی خود در سامانه همانند جو و یا در خطا های سامانه به مشکل برخوردید می‌توانید با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی سامانه همانندجو با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید تا ابهامات شما را برطرف کنند.

جمع بندی سامانه همانندجو

یکی از سامانه‌های بررسی میزان مشابهت در اسناد علمی، سامانه همانندجو است که پس از نام‌نویسی در این سامانه و بارگذاری محتوا علمی، سامانه محتوا شما را بررسی می‌کند و میزان مشابهت و کپی‌برداری را تشخیص می‌دهد و با عددی ارائه می‌کند، همچنین جملات و قسمت های مشابه با اسناد علمی قبلی با هایلایت مشخص می‌شود.
امید است با خواندن این مطلب، ابهامات شما در زمینه سامانه همانندجو برطرف شده باشد، همچنین اگر در کاهش درصد همانندجویی دغدغه و مشکل داشتید و یا در رفع خطاهای نوشتاری سامانه مشکل داشتید می‌توانید با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید تا کاملا راهنمایی شوید، برای ارتباط بیشتر کافی‌است درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی سامانه همانندجو داشته باشید.

سوالات متداول:

دانشجویان در چه مرحله‌ای موظف به همانندجویی هستند؟

این موضوع تا حدودی به قوانین دانشگاه مورد نظر مرتبط است؛ اما به‌طور کلی دانشجویان قبل از دفاع از پایان نامه باید درصد همانندجویی خود را کسب نمایند.
همچنین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری قبل از شروع تحقیق علمی خود و تصویب پروپوزال باید درصد همانند جویی پروپوزال خود را دریافت کنند.

همانند جویی توسط چه شخصی باید صورت گیرد؟

همانندجویی توسط دانشجو در سامانه همانندجو صورت می‌گیرد و درصد مشابهت برای استاد راهنما و یا موسسه مربوطه ارسال می‌شود.

قالب فایل محتوا مربوطه برای بارگذاری در سامانه همانند جو چگونه باید باشد؟

بهتر است فایل word محتوا را در دسترس داشته باشید و بارگذاری کنید.

 

آیا برای دریافت درصد همانندجویی باید هزینه پرداخت شود؟

بله برای بررسی محتوا علمی شما باید بعد از بارگذاری مطلب هزینه‌ای را پرداخت کنید همچنین اگر خطایی هنگام وارد کردن محتوا داشته باشید باید مجددا محتوا را بارگذاری نموده و هزینه دیگری پرداخت کنید، پس بهتر است دقت کنید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت