راه‌های افزایش کیفیت مطالعه

چگونه کیفیت مطالعه را افزایش دهیم؟ خوب است بدانیم مطالعه با کیفیت به صورت ذاتی در افراد وجود ندارد و این مهارت‌ تنها با به کارگیری تکنیک‌ها و پرورش عادت‌ها به‌وجود می‌آید.

راه‌های افزایش کیفیت مطالعه


چگونه کیفیت مطالعه را افزایش دهیم؟ خوب است بدانیم مطالعه با کیفیت به صورت ذاتی در افراد وجود ندارد و این مهارت‌ تنها با به کارگیری تکنیک‌ها و پرورش عادت‌ها به‌وجود می‌آید. زمانی که صحبت از مطالعه هدفمند یا درس‌خواندن می‌شود، موضوع کیفیت مطالعه نسبت به کمیت آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. کمیت مطالعه به طور تقریبی تحت کنترل فرد مطالعه کننده است که می‌تواند آن را تغییر دهد؛ اما در کیفیت مطالعه موضوع به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. بازدهی مطالعه دو فرد که در یک زمان یکسان، متنی را برای یک آزمون مطالعه می‌کنند نتایج متفاوتی وابسته به کیفیت مطالعه به دنبال خواهد داشت. بالا بردن کیفیت مطالعه با تکنیک‌ها و اصولی همراه است که در این محتوا به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. مشاوران موسسه 3گام آماده هستند تا به تمامی سوالات شما در زمینه افزایش کیفیت مطالعه و بالابردن بازدهی مطالعه پاسخ دهند، برای ارتباط بیشتر می‌توانید از طریق مشاوران تخصصی موسسه 3گام با ما در ارتباط باشید.

منظور از افزایش کیفیت مطالعه

بهترین مطالعه، مطالعه‌ای است که فرد مطالعه کننده بتواند مفهوم متنی که می‌خواند را به طور کامل درک کند و نوشته برای او گنگ و نامفهوم نباشد. کیفیت یا کمیت مطالعه؟

افزایش کیفیت یک مطالعه به معنای افزایش بازدهی مطالعه در مقدار حجم و زمان تعیین شده است؛ فردی را تصور کنید که برای مطالعه یک کتاب، ۲ ساعت زمان صرف کرده و فقط آن را روخوانی می‌کند تا به پایان برسد، در حالی که فرد دیگری در طی ۲ ساعت تنها چند صفحه از کتاب را مطالعه و به همه‌ی جزئیات توجه بیش از حدی می‌کند، در هر دو صورت بازدهی پایینی در کیفیت مطالعه داریم. البته کمیت و کیفیت مطالعه ارتباط تنگاتنگی نیز دارند که تعادل و تناسب بین آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در دوره کنکور و یا امتحانات نیز مطالعه با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا در زمان نزدیک به آزمون با توجه به حجم زیاد درس‌ها زمان کم‌تری برای مرور وجود دارد و فرد باید با رعایت قانون "مطالعه حجم مناسبی از درس در زمان منطقی"، برنامه‌ریزی هدفمندی همراه با مطالعه با کیفیت داشته باشد. برای برنامه‌ریزی هدفمند و بهینه با توجه به شرایط خاص خود، همواره می‌توانید با آسودگی ‌خاطر از خدمات برنامه ریزی موسسه 3گام بهره ببرید. برای ارتباط بیشتر با کارشناسان موسسه 3گام در تماس باشید.

تعذیه، خواب و استراحت مناسب برای افزایش کیفیت مطالعه

عقل سالم در بدن سالم است! نقش تغذیه، خواب و استراحت در افزایش کیفیت مطالعه غیرقابل انکار است و از جمله ویژگی‌های دیگر تاثیرات این بخش می‌توان به افزایش سلامت جسم و روان فرد نیز اشاره کرد. تغذیه و خواب کافی با ترشح هورمون کورتیزول که هورمون ایجاد کننده استرس است رابطه مستقیمی دارد، پس اگر تغذیه و خواب بی کیفیتی دارید توقع مطالعه با بازدهی بالا را نداشته باشید! زیرا افزایش استرس باعث کاهش عملکرد مغز می‌شود. اگر می‌خواهید مطالعه با کیفیتی داشته باشید، در برنامه غذایی روزانه خود مصرف لبنیات، پروتئین و ویتامین ها را فراموش نکنید، چرا که تغذیه به طور مستقیم بر عملکرد مغز شما تاثیر گذار است. انتخاب زمان مناسب برای مطالعه نیز مهم است، تا با مشکلاتی مثل خواب‌آلودگی و کاهش کیفیت مطالعه روبرو نشوید، باید مغز شما هوشیار باشد تا داده‌ها را به خوبی ذخیره کند. اگر شما خواب کافی نداشته باشید، در زمان مطالعه مشکلاتی همچون: خستگی و بی حالی، از دست دادن روحیه برای مطالعه، کاهش تمرکز برای مطالعه، کاهش سطح یادگیری و هوشیاری را خواهید داشت. جالب است بدانید زمانی که شما در خواب هستید و تمام اعضای بدن شما در حالت استراحت است مغز شما در حال تحلیل و انتقال اطلاعات به حافظه است و خواب نقطه مهمی در اتصال بخش‌های مهم حافظه است، پس اگر خواب ناکافی داشته باشید به دنبال آن، عدم به خاطر سپردن مطالب مطالعه شده را خواهید داشت. به خاطر داشته باشید ۷ الی ۹ ساعت زمان مناسبی برای خواب بزرگسالان محسوب می‌شود.

تلاش و مطالعه مستمر برای افزایش کیفیت مطالعه

چگونه با کیفیت درس بخوانیم؟ همانطور که در قبل نیز اشاره شد، افراد توانایی ذاتی در داشتن مطالعه با کیفیت ندارند و این مهارتی است که در طول زمان با تکنیک و تمرین به‌دست می‌آید، اما باید بدانید هر فرد توانایی یادگیری و قدرت حافظه منحصر بفردی دارد و نمی‌توان یک مقدار مشخص را به عنوان کمیت مناسب برای درس خواندن و یا مطالعه مفید اعلام کرد. اما برای عادت کردن به مطالعه با کیفیت می‌توانید از یک برنامه‌ریزی درسی اصولی پیروی کنید که برای شما با ویژگی‌های خلقی شما تنظیم شده است، اگر طبق برنامه مطالعه مستمری داشته باشید به مرور زمان کمیت مطالعه شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اگر شما فردی هستید که نمی‌توانید برنامه ریزی اصولی و درستی در کوتاه مدت یا بلند مدت داشته باشید، کارشناسان موسسه 3گام در کنار شما هستند تا با توجه به هدف و مدت زمانی که دارید بهترین و اصولی‌ترین برنامه را در اختیار شما قرار دهند، تداوم برنامه اصولی بدون شک در کیفیت مطالعه شما موثر خواهد بود.

برنامه ریزی صحیح و اصولی برای افزایش کیفیت مطالعه

هر درس، سبک مطالعه خاص خود را دارد، مثلا نحوه مطالعه یک درس مفهومی با مطالعه یک درس حفظی متفاوت است. این که شما با سبک مطالعاتی و شیوه مطالعه در درس‌های مختلف آشنا باشید تاثیر به‌سزایی در بالا‌بردن بازده مطالعه خواهد داشت. بهتر است پیش از هر اقدامی برای مطالعه بهترین روش مطالعه را پیدا کنیم، بنابراین اگر برای درس و یا هدف خاصی می‌خواهید سبک مطالعاتی را پیدا کنید می‌توانید از کارشناسان مجرب موسسه 3گام کمک بگیرید تا شما را در زمینه سبک مطالعاتی دروس با توجه به سطح توانایی شما داوطلبان عزیز راهنمایی کنند. بعد از پیدا کردن سبک مطالعه، باید از یک برنامه ریزی صحیح و اصولی که با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد شما تنظیم شده است پیروی کنید. برنامه ریزی که تمام سرفصل و مباحث موضوع مورد مطالعه شما را پوشش دهد و دارای مرور نیز باشد تا در صورت عقب ماندن جای جبران باقی باشد.
اگر داوطلب هدف غیرمنطقی برای خود تصور کند و سطح توانایی‌ها و امکانات خود را نادیده گیرد نتیجه‌ای به جز شکست را تجربه نخواهد کرد. زمانی که یک برنامه مطالعاتی سازگار و مطابق با شرایط را داشته باشید متوجه خواهید شد که تا حد زیادی کیفیت مطالعه شما بالا می‌رود؛ بنابراین برای بالابردن بازدهی کیفیت مطالعه در زمینه‌های مختلف، همواره می‌توانید از کارشناسان یا مشاوران موسسه 3گام در زمینه برنامه‌ریزی کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

برنامه ریزی ویژه برای مرور

از بین راهکارهای مختلف که برای افزایش کیفیت وجود دارد، کاربردی‌ترین راهکار، مرور و جمع بندی مطالب مطالعه شده است. زمانی که یک داوطلب مطالبی را می‌خواند و تثبیت می‌کند باید آن‌ها را در فاصله زمانی مشخصی مرور کند. ایستگاه‌های جبرانی و مرور در به خاطر سپردن مطالب در حافظه بلند مدت نقش به‌ سزایی دارد. در بخش مرور شما می‌توانید نکاتی که به آن توجه کمتری داشته‌اید را پیدا و مجددا مطالعه کنید.
پس اگر می‌خواهید کیفیت و بازدهی مطالعه خود را بالا ببرید تاثیر این بخش را فراموش نکنید، اگر در برنامه ریزی مشکل دارید و نمی‌توانید بین دروس و زمان توازن برقرار کنید کافی‌است با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی برنامه ریزی، از کارشناسان موسسه 3گام کمک بگیرید.

سایر راهکار های افزایش کیفیت مطالعه

راهکار داشتن مطالعه موثر چیست؟ در ادامه به برخی از موارد و راهکارهایی که در بالابردن بازدهی و کیفیت مطالعه موثر است اشاره خواهیم کرد:

هنگام مطالعه حجم کتاب و یا منبع مطالعه، نباید موجب حواس‌پرتی شما شود، کافی‌است از ابتدا آنچه که می‌خواهید مطالعه کنید را درک کنید. سعی کنید یک مکان ثابت با ویژگی های مناسب برای مطالعه در نظر داشته باشید. منظور از ویژگی های مناسب مکانی با نور و اکسیژن مناسب همراه با آرامش است. رنگ قلم و کاغذ، نوع نشستن، فاصله چشم با کتاب و منبع نور، نیز در کارآیی مطالعه موثر است. اگر منبعی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید برای خود شما باشد بسیار بهتر است، تا به راحتی بتوانید در آن علامت‌گذاری کنید. استفاده از مداد رنگی و یا ماژیک به شما این امکان را می‌دهد تا در مراجعه‌های بعدی به کتاب، نکات مهم را به آسانی پیدا کنید. در زمان مطالعه یک مداد در دست داشته باشید تا همراه با مطالعه، سوالاتی که در ذهن‌تان پیش می‌آید و یا اگر مطلبی را درک نکردید، در حاشیه کتاب یادداشت کنید و بعد از پایان مطالعه به دنبال پاسخ باشید.

خلاصه‌نویسی و یادداشت نکات مهم به سبک زبان و اصطلاحات خود فرد مطالعه کننده بازدهی مطالعه را بالا می‌برد. البته باید توجه داشته باشید که به جای خلاصه‌نویسی، رونویسی نکنید! نکات مهم برجسته را به صورت خلاصه یادداشت کنید. برنامه هر روز خود را از قبل بدانید تا بعد از بیدار شدن وقت خود را برای پیدا کردن این که امروز قرار است چه کار کنم، صرف نکنید. تندخوانی در همه‌ی مطالعات راهکار درستی نیست، در مطالبی که به تدبیر نیاز دارد اصلا نباید تندخوانی کرد. بهتر است برای دستیابی به عمق معنای یک کتاب آن را دو و یا چند باره بخوانیم.

جمع بندی راهکار های افزایش کیفیت مطالعه

افزایش کیفیت یک مطالعه به معنای افزایش بازدهی مطالعه در مقدار حجم و زمان تعیین شده است. مطالعه با کیفیت به صورت ذاتی در افراد وجود ندارد و این مهارت تنها با به کارگیری تکنیک‌ها و پرورش عادت‌ها به ‌وجود می‌آید. اگر داوطلب هدف غیرمنطقی برای خود تصور کند و سطح توانایی ها و امکانات خود را نادیده گیرد نتیجه‌ای جز شکست را تجربه نخواهد کرد. زمانی که یک برنامه مطالعاتی سازگار و مطابق با شرایط را داشته باشید متوجه خواهید شد که تا حد زیادی کیفیت مطالعه شما بالا خواهد رفت؛ بنابراین برای بالابردن بازدهی کیفیت مطالعه در زمینه‌های مختلف همراه با آنالیز زمان و شرایط شما، می‌توانید از کارشناسان یا مشاوران موسسه 3گام در زمینه برنامه‌ریزی کمک بگیرید تا بهترین نتیجه را کسب نمایید.

سوالات متداول:

چطوری می تونم وسواس مطالعاتی ام رو برطرف کنم؟

وسواس مطالعاتی نه تنها موجب یادگیری بیشتر نمی ‌شود؛ بلکه کیفیت مطالعه را به شدت پایین می‌آورد، برای برطرف کردن و کنترل این موضوع، می‌توانید محتوا وسواس مطالعاتی را بخوانید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت