تحلیل کارنامه سبز کنکور سراسری

در کارنامه سبز یا همان کارنامه نهایی کد رشته تمامی رشته‌های قبولی داوطلب (درصورتی‌که آن‌ها را بالاتر از اولویت رشته قبولی خود وارد می‌کرد) مشخص شده و داوطلب می‌تواند در صورت تمایل به سایر رشته‌های قبولی خود، اقدام به تغییر رشته و یا انتقالی نماید. در این مقاله به بررسی کامل در مورد کارنامه سبز کنکور سراسری پرداخته شده و به سؤالاتی نظیر «با کارنامه سبز چیکار کنم؟» و یا «با کارنامه سبز چطوری انتقالی بگیرم؟» پاسخ داده شده است.

تحلیل کارنامه سبز کنکور سراسری

قبولی در کنکور سراسری و پذیرفته‌شدن در رشته و دانشگاه موردعلاقه همواره از هدف و دغدغه‌های دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور است. پس از برگزاری کنکور سراسری، داوطلبان باتوجه‌به رتبه خود اقدام به انتخاب رشته بر اساس اولویت‌های خودکرده و سپس نتایج انتخاب رشته آن‌ها منتشر شده و از قبولی و یا عدم قبولی خود اطلاع می‌یابند. حدوداً یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و یا نتایج انتخاب رشته، کارنامه‌ای با عنوان کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و یا کارنامه محرمانه کنکور سراسری منتشر می‌شود. در کارنامه سبز یا همان کارنامه نهایی کد رشته تمامی رشته‌های قبولی داوطلب (درصورتی‌که آن‌ها را بالاتر از اولویت رشته قبولی خود وارد می‌کرد) مشخص شده و داوطلب می‌تواند در صورت تمایل به سایر رشته‌های قبولی خود، اقدام به تغییر رشته و یا انتقالی نماید. در این مقاله به بررسی کامل در مورد کارنامه سبز کنکور سراسری پرداخته شده و به سؤالاتی نظیر «با کارنامه سبز چیکار کنم؟» و یا «با کارنامه سبز چطوری انتقالی بگیرم؟» پاسخ داده شده است.

تعریف کارنامه سبز کنکور سراسری

اولین سؤالی که ممکن است برای بسیاری از داوطلبان پیش آید آن است که «کارنامه سبز یا نهایی چیست؟» و «با کارنامه سبز چیکار کنم؟». ابتدا باید به این مورد اشاره نمود که کارنامه سبز یا کارنامه نهایی برای داوطلبانی است که یکی از انتخاب‌های خود در انتخاب رشته قبول شده‌اند و داوطلبانی که مردود شده باشند، کارنامه سبز کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و مشخص‌شدن افراد پذیرفته در رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف، ممکن است بعضی از داوطلبان از نتیجه قبولی خود راضی نبوده و به دنبال راهکار برای تغییر رشته و یا دانشگاه خود باشند. به همین منظور حدود یک هفته بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور، کارنامه سبز یا کارنامه نهایی در سایت سنجش به نشانی sanjesh.org  برای داوطلبان در دسترس قرار می‌گیرد. کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه این اطلاعات و یا نتایج را به داوطلبان می‌دهد که در کدام یک از اولویت های پایین‌تر انتخاب رشته خود شانس قبولی دارند یا به معنای دیگر در کدام رشته‌های اولویت های پایین خود نمره قبولی آن کد رشته محل را کسب کرده‌اند و اگر آن را انتخاب بالاتر خود قرار می‌دادند می‌توانستند در آن رشته و دانشگاه مورد پذیرش واقع شوند.

 نحوه مشاهده کارنامه سبز کنکور سراسری

همان‌طور که گفته شد، کارنامه سبز و یا همان کارنامه نهایی کنکور سراسری یک حدوداً یک هفته پس از اعلام نتایج کنکور در سایت سنجش به نشانی sanjesh.org   قرار می‌گیرد. برای دسترسی به کارنامه سبز می‌بایست داوطلبان مسیر زیر را دنبال کنند:

در اولین گام می‌بایست به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید.

در ادامه سپس بر روی گزینه «سراسری» در سمت راست سایت کلیک نمایید.

در صفحه باز شده، بر روی گزینه کارنامه نهایی آزمون کلیک کنید.

 

 

ورود به قسمت کارنامه نهایی
ورود به قسمت کارنامه نهایی

 

سپس با واردکردن مشخصات خود در یکی از دو کادر مشخص شده می‌توانید کارنامه سبز و یا کارنامه نهایی خود را مشاهده نمایید.

 

 

روش های ورود به سیستم برای دریافت کارنامه سبز
روش های ورود به سیستم برای دریافت کارنامه سبز

 

تحلیل کارنامه سبز کنکور سراسری

مسئله اصلی داوطلبان در برخورد اولیه با کارنامه نهایی و یا همان کارنامه سبز کنکور سراسری این است که چه اطلاعاتی را می‌توانند از آن بفهمند؛ چراکه در نگاه اول کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یک جدول با تعداد زیادی اعداد است.

کارنامه سبز کنکور، همان‌طور که در تصویر زیر می بینید(تصویر 5) از 5 ستون تشکیل شده است که ستون اول نشان‌دهنده اولویت های داوطلب در انتخاب رشته است، ستون دوم کد رشته انتخابی داوطلب در همان اولویت را نشان می‌دهد، ستون سوم رتبه داوطلب در آن کد رشته را نشان می‌دهد، ستون چهارم رتبه آخرین داوطلب پذیرفته شده در آن کد رشته را نشان می‌دهد و در نهایت در ستون پنجم نتیجه قبولی در آن کد رشته برای داوطلب مشخص است.

 

نمونه کارنامه سبز نهایی
نمونه کارنامه سبز نهایی

 

بدین ترتیب اگر داوطلبی در اولین کد رشته انتخابی خود که رتبه او از آخرین رتبه قبولی کمتر یا مساوی باشد، پذیرفته شده است و نتیجه آن با علامت * در قسمت نتیجه نهایی مشخص است. داوطلبان می‌توانند با نگاه به رتبه خود و مقایسه آن با رتبه آخرین فرد قبول شده در کد رشته‌های انتخابی نسبت به قبولی و یا عدم قبولی خود رد آن کد رشته درصورتی‌که آن را در اولویت بالاتر انتخاب می‌کردند آگاه شوند. در نهایت داوطلبان با بررسی کارنامه سبز قادر می‌توانند دیگر رشته‌های قبولی خود را انتخاب نمایند. همان‌طور که گفته شد داوطلبان درصورتی‌که عدد ستون رتبه داوطلب کمتر و یا مساوی عدد ستون آخرین رتبه قبولی باشد مجاز به انتخاب آن رشته هستند.

بررسی کارنامه سبز و دریافت اطلاعات قبولی‌های داوطلب از کارنامه نهایی نیازمند به‌کاربردن نهایت دقت است. چراکه داوطلبان می‌بایست تمامی رشته‌های قبولی خود را باتوجه‌به کد رشته مشخص شده پیدا کرده و به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخته و سپس اقدام به تصمیم‌گیری نمایند؛ لذا شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی در خصوص بررسی کارنامه سبز خود و همچنین بهره‌مندی از نظرات تخصصی و کاربردی پیرامون نتیجه کارنامه نهایی کنکور با کارشناسان مؤسسه 3گام ارتباط برقرار نمایید.

تعریف کدهای درج شده در کارنامه سبز کنکور سراسری

پس از دریافت کارنامه سبز و یا نهایی از طریق سایت سنجش، داوطلبان می‌بایست به طور کامل و دقت کافی به تحلیل و بررسی آن بپردازند. کارنامه سبز به شکل یک جدول با 5 ستون است که هر ستون دارای یک کد و یا نشانه خاص است که در جدول زیر به معرفی آن می‌پردازیم:

بررسی بخش‌های جدول کارنامه سبز یا کارنامه نهایی کنکور سراسری

ستون یک / ترتیب علاقه

ترتیب علاقه‌مندی داوطلب که در فرم انتخاب رشته وارد کرده است

ستون یک / کد رشته انتخابی

کد رشته انتخابی داوطلب بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

ستون یک / رتبه داوطلب

نشان‌دهنده رتبه داوطلب در این کد رشته محل است که پس از مقایسه با تمام انتخاب‌کنندگان کد رشته به‌دست‌آمده است

ستون یک / آخرین قبولی

رتبه آخرین نفر قبولی در بین انتخاب‌کنندگان این کد رشته محل مقایسه شده و در این ستون قرار می‌گیرد

ستون یک / نتیجه (*)

پس از بررسی انتخاب‌های داوطلبان بر اساس اولویت های وارد شده، اگر رتبه داوطلب در کد رشته محلی پایین‌تر از رتبه آخرین نفر باشد داوطلب در آن کد رشته پذیرفته شده و با علامت * در این ستون نمایش داده می‌شود. درصورتی‌که در این ستون اعدادی از 1 تا 9 درج شده باشد، مفهوم آن در انتهای کارنامه برای هر شخص نوشته می‌شود. (توضیحات)

اطلاعات کارنامه سبز و یا همان کارنامه نهایی کنکور سراسری، هنگامی اهمیت می‌یابد که رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبول شده در کد رشته‌ای کوچک‌تر باشد. در نتیجه داوطلبان می‌بایست بادقت تمام به بررسی کارنامه سبز پرداخته و تمام کد رشته محل‌هایی را که رتبه آن‌ها، پایین‌تر از رتبه آخرین فرد قبول شده است علامت زده و با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند تا بهترین انتخاب را در میان کد رشته محل‌های قبولی داشته باشند. شما داوطلبان کنکور می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان تخصصی مؤسسه 3گام، نسبت به ارزیابی دقیق و اصولی کارنامه سبز خود پرداخته و با آگاهی و مشاوره تخصصی نسبت به‌تمامی کد رشته محل‌های قبولی خود تصمیم‌گیری نمایید.

انتقالی گرفتن با استفاده از کارنامه سبز کنکور سراسری

یکی از موارد کاربرد کارنامه سبز یا همان کارنامه محرمانه کنکور سراسری، انتقالی گرفتن از دانشگاه پذیرفته شده به دانشگاه مقصد (دانشگاهی که طبق کارنامه سبز در یکی از رشته‌های آن قبول می‌شدید اگر آن را در اولویت بالاتر از انتخاب فعلی خود وارد می‌کردید) است. داوطلبان باید در نظر داشته باشد که انتقالی گرفتن دارای شرایط خاص خود است که در زیر به آن اشاره شده است:

بر اساس کارنامه سبز رتبه قبولی در آن کد رشته محل، کوچک‌تر از رتبه آخرین فرد قبولی در همان کد رشته محل باشد

مراجعه به دانشگاه مقصد جهت ارائه مدارک قبولی و کارنامه سبز

دانشگاه مقصد با پذیرش موافقت نماید

دانشگاه مبدأ با جابه‌جایی موافقت نماید

شروع تحصیل در رشته و دانشگاه مقصد (معمولاً از ترم بهمن)

نکته قابل‌توجه آن است که در سال‌های گذشته، داوطلبان می‌توانستند با استفاده از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، درخواست تغییر اولویت‌بندی بدهند که این مورد دیگر در دسترس نمی‌باشد و تنها راه‌حل برای انتقالی از طریق کارنامه سبز، مراجعه به دانشگاه مقصد است. اما برای گرفتن انتقالی از طریق کارنامه سبز می‌بایست نکاتی را موردتوجه قرارداد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

نکته اول: بهتر است پس از معرفی نتایج پذیرفته‌شدگان در کنکور سراسری، در رشته محل پذیرفته خود ثبت‌نام نمایید تا خیال خود را از حفظ قبولی خود راحت کرده و سپس در حین تحصیل در ترم اول، به دانشگاه مقصد مراجعه نموده و با دردست‌داشتن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه برای انتقال خود درخواست دهید و از ترم دوم در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. درصورتی‌که دانشگاه مقصد دارای طرفیت باشد، با درخواست شما موافقت خواهد کرد (معمولاً موافقت می‌شود) و از ترم بهمن می‌توانید در دانشگاه مقصد شروع به تحصیل نمایید و حتی واحدهای عمومی پاس شده در ترم اول و در دانشگاه مبدأ را نیز تطبیق دهید و اگر دانشگاه مقصد با درخواست شما موافقت نکرد حداقل شانس ثبت‌نام در رشته قبولی خود را حفظ کرده‌اید.

نکته دوم: داوطلبانی که به‌هیچ‌عنوان حاضر به ثبت‌نام در دانشگاه فعلی خود نمی‌باشد و حتی حاضر نیستند یک ترم نیز در آن تحصیل نمایند، می‌بایست بلافاصله با دردست‌داشتن کارنامه سبز، کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه به دانشگاه مقصد موردنظر مراجعه نمایند. البته به دلیل شلوغی‌های ثبت‌نام در روزهای اول معمولاً با درخواست انتقالی موافقت نمی‌شود و داوطلبان را به مراجعه در زمان دیگر ارجاع می‌دهند. در نتیجه بهتر است اگر رشته و دانشگاه قبولی فعلی شما روزانه است از نکته اول گفته شده استفاده نمایید؛ چراکه عدم‌پذیرش دانشگاه مقصد موجب محرومیت شما از کنکور سال بعد خواهد شد.

نکته سوم: اگر رشته قبولی فعلی شما روزانه نمی‌باشد و درعین‌حال دوست دارید در یکی از انتخاب‌های پایینی خود در کارنامه سبز که می‌توانستید قبول شوید، تحصیل نمایید. بهتر است با خیالی آسوده برای کنکور سال بعد مطالعه نمایید و درعین‌حال به دانشگاه موردنظر مراجعه نمایید و درخواست خود را مبنی بر انتقالی ثبت کنید تا شاید مورد موافقت قرار گیرد.

به‌طورکلی باید گفت اگر در هنگام انتخاب رشته اولیه خود دچار بی‌دقتی شده‌اید، لطفاً در هنگام استفاده از کارنامه سبز بی‌دقتی را کنار گذاشته و بدون عجله به دنبال کارهای انتقالی خود باشید. چراکه به‌احتمال زیاد در اولویت و انتخاب‌های پایین خود، در بیش از یک‌رشته رتبه قبولی را کسب کرده‌اید و اگر قرار باشد به دنبال کارهای انتقالی خود بروید، بهتر است بهترین رشته را انتخاب نمایید تا دیگر دچار پشیمانی نشوید. همچنین می‌بایست به تمام نکاتی که در انتخاب رشته کنکور سراسری می‌بایست توجه می‌کردید، در اینجا نیز باید توجه کنید همانند شهری که دانشگاه مقصد در آن قرار دارد، شرایط رفت‌وآمد به آن شهر، فاصله تا شهر خودتان، شرایط شغلی و آینده رشته و نکات فراوان دیگر که نیازمند توجه بسیار هستند. مؤسسه 3گام با همراهی مشاوران و کارشناسان تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری، به شما کمک می‌کند تا با روش اصولی و تخصصی تمامی اولویت های قبولی خود را بررسی نمایید و در نهایت به بهترین انتخاب شخصی خود رسیده و برای انتقالی گرفتن آن اقدام نمایید.

تغییر رشته با استفاده از کارنامه سبز کنکور سراسری

انتخاب رشته مهم‌ترین بخش کنکور سراسری پس از آزمون است که داوطلبان می‌بایست با نهایت دقت و بررسی علاقه‌مندی خود نسبت به انجام آن اقدام نمایند. داوطلبان می‌بایست اولویت‌بندی در انتخاب رشته را بر اساس علاقه‌مندی خود انجام دهند تا درصورتی‌که پس از مشخص‌شدن نتایج از دانشگاه و رشته قبولی خود به هر دلیلی رضایت نداشتند، بتوانند با بررسی کارنامه سبز و مشخص‌شدن کارنامه نهایی در سایر اولویت های خود که بر اساس علاقه‌مندی آن‌ها چیده است، شانس تحصیل داشته باشند.

تغییر رشته با استفاده از کارنامه سبز تفاوتی با انتقالی گرفتن با استفاده از کارنامه سبز نداشته و شرایط آن‌ها نیز کاملاً مشابه هم است:

بر اساس کارنامه سبز رتبه قبولی در آن کد رشته محل، کوچک‌تر از رتبه آخرین فرد قبولی در همان کد رشته محل باشد

مراجعه به دانشگاه مقصد جهت ارائه مدارک قبولی

دانشگاه مقصد با پذیرش موافقت نماید

دانشگاه مبدأ با جابه‌جایی موافقت نماید

شروع تحصیل در رشته و دانشگاه مقصد (معمولاً از ترم بهمن)

نکته قابل‌توجه آن است که در سال‌های گذشته، داوطلبان می‌توانستند با استفاده از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، درخواست تغییر اولویت‌بندی بدهند که این مورد دیگر در دسترس نمی‌باشد و تنها راه‌حل برای تغییر رشته از طریق کارنامه سبز، مراجعه به دانشگاه مقصد است. اما برای تغییر رشته از طریق کارنامه سبز می‌بایست نکاتی را موردتوجه قرارداد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

نکته اول: بهتر است پس از معرفی نتایج پذیرفته‌شدگان در کنکور سراسری، در رشته محل پذیرفته خود ثبت‌نام نمایید تا خیال خود را از حفظ قبولی خود راحت کرده و سپس در حین تحصیل در ترم اول، به دانشگاه مقصد مراجعه نموده و با دردست‌داشتن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه برای تغییر رشته خود درخواست دهید و از ترم دوم در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. درصورتی‌که دانشگاه مقصد دارای طرفیت باشد، با درخواست شما موافقت خواهد کرد (معمولاً موافقت می‌شود) و از ترم بهمن می‌توانید در دانشگاه مقصد و در رشته جدید شروع به تحصیل نمایید و حتی واحدهای عمومی پاس شده در ترم اول و در دانشگاه مبدأ را نیز تطبیق دهید و اگر دانشگاه مقصد با درخواست شما موافقت نکرد حداقل شانس ثبت‌نام در رشته قبولی خود را حفظ کرده‌اید.

نکته دوم: داوطلبانی که به‌هیچ‌عنوان حاضر به ثبت‌نام در رشته فعلی خود نمی‌باشد و حتی حاضر نیستند یک ترم نیز در آن تحصیل نمایند، می‌بایست بلافاصله با دردست‌داشتن کارنامه سبز، کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه به دانشگاه مقصد موردنظر مراجعه نمایند. البته به دلیل شلوغی‌های ثبت‌نام در روزهای اول معمولاً با درخواست تغییر رشته موافقت نمی‌شود و داوطلبان را به مراجعه در زمان دیگر ارجاع می‌دهند. در نتیجه بهتر است اگر رشته و دانشگاه قبولی فعلی شما روزانه است از نکته اول گفته شده استفاده نمایید؛ چراکه عدم‌پذیرش تغییر رشته در دانشگاه مقصد موجب محرومیت شما از کنکور سال بعد خواهد شد.

نکته سوم: اگر رشته قبولی فعلی شما روزانه نمی‌باشد و درعین‌حال دوست دارید در یکی از انتخاب‌های پایینی خود در کارنامه سبز که می‌توانستید قبول شوید، تحصیل نمایید. بهتر است با خیالی آسوده برای کنکور سال بعد مطالعه نمایید و درعین‌حال به دانشگاه موردنظر مراجعه نمایید و درخواست خود را مبنی بر تغییر رشته ثبت کنید تا شاید مورد موافقت قرار گیرد.

تغییر رشته از طریق کارنامه سبز نیازمند می‌بایست با نهایت دقت و مقایسه انجام گیرد تا موجب پشیمانی داوطلبان نشود. چراکه احتمال داوطلبان در بیش از یک‌رشته که جزو اولویت های پایین انتخاب آن‌ها در کارنامه سبز است رتبه قبولی را کسب نموده‌اند. در نتیجه می‌بایست با مقایسه تمامی شانس‌های قبولی خود، بهترین رشته و دانشگاه مدنظر خود را انتخاب نمایند و با درنظرگرفتن تمامی شرایط تغییر رشته (آینده شغلی رشته، شرایط تحصیل، شرایط مهاجرت و ...) نسبت به تغییر رشته از طریق کارنامه سبز اقدام نمایند؛ لذا برای بررسی شرایط کارنامه سبز خود و همچنین مقایسه و انتخاب میان رشته‌های دارای شرایط قبولی خود با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام ارتباط برقرار نموده و از مشاوره‌ای تخصصی و شخصی‌سازی‌شده و متناسب با شرایط ویژه خودتان بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی تحلیل کارنامه سبز کنکور سراسری

پس از حدود یک هفته از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، کارنامه‌ای تحت عنوان کارنامه سبز در اختیار داوطلبان کنکور سراسری و از طریق سایت سنجش قرار می‌گیرد. کارنامه سبز با نام‌های کارنامه نهایی و یا کارنامه محرمانه نیز شناخته می‌شود. در کارنامه سبز یا همان کارنامه نهایی کد رشته تمامی رشته‌های قبولی داوطلب (درصورتی‌که آن‌ها را بالاتر از اولویت رشته قبولی خود وارد می‌کرد) مشخص شده و داوطلب می‌تواند در صورت تمایل در سایر رشته‌های قبولی خود، اقدام به تغییر رشته و یا انتقالی کند. برای بهره‌مندی از شرایط تغییر رشته و یا انتقالی با استفاده از کارنامه سبز لازم است که رتبه قبولی داوطلب در اولویت موردنظر خود کوچک‌تر از رتبه آخرین فرد قبولی در همان کد رشته محل باشد. همچنین داوطلبان می‌بایست با آگاهی کامل از شرایط تغییر رشته و یا انتقالی از طریق کارنامه سبز نسبت به این کارها اقدام نمایند که تمامی آن‌ها در این مقاله به تفضیل مورد بررسی قرار گرفت. مؤسسه 3گام با داشتن کارشناسان و مشاورانی متخصص در زمینه کنکور سراسری، به داوطلبانی که دارای ابهام در کارنامه سبز خود هستند و یا دارای شرایط ویژه‌ای برای انتقالی و یا تغییر رشته از طریق کارنامه سبز هستند کمک می‌نماید تا بهترین مسیر را برای خود انتخاب نمایند.

سوالات متداول:

کارنامه سبز رو چطوری تحلیل کنم؟

بررسی و تحلیل کارنامه سبز در وهله اول نیازمند شناخت و آگاهی کامل از اطلاعات کارنامه است که با مطالعه این مقاله می‌توانید از تمامی بخش‌های کارنامه سبز آگاهی یافته و نسبت به تحلیل آن اقدام نمایید.

کارنامه سبز دقیقاً چیه؟

کارنامه سبز، کارنامه نهایی و یا همان کارنامه محرمانه، کارنامه‌ای است که در آن تمامی اولویت های انتخابی شما در انتخاب رشته، رتبه شما در آن کد رشته محل‌ها و رتبه آخرین فرد قبولی در آن کد رشته محل‌ها به‌صورت جدول‌بندی قرار گرفته است و شما می‌توانید با بررسی کارنامه سبز نسبت به رشته محل‌هایی که اگر آن‌ها را در اولویت های بالاتر از اولویت فعلی خود وارد می‌کردید قبول می‌شدید آگاه یابید و در صورت داشتن شرایط لازم نسبت به تغییر رشته و یا انتقالی خود به آن کد رشته محل‌ها اقدام نمایید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت