اهمیت پایه درسی برای موفقیت در کنکور

سوالی که معمولا برای داوطلبان کنکور همیشه مطرح بود این بود که "برای کنکور از چندم درس بخونم؟" معمولا در سال های گذشته به شکل اختیاری پاسخ داده می شد که از پایه دهم شروع کرده و به شکل جدی از پایه دوازدهم روند کنکوری خود را آغاز کنید؛ اما با توجه به تغییرات به وجود آمده در نظام آموزشی باید از پایه دهم به شکل جدی روند آماده سازی برای کنکور را شروع کرد. این مسئله اهمیت یک برنامه ریزی درست و دقیق را برای موفقیت در کنکور دو چندان کرده است.

اهمیت پایه درسی برای موفقیت در کنکور

در ماه های اخیر شاهد تغییرات گسترده ای در ساختار نظام آموزشی بوده ایم و هرچند وقت یکبار اخباری از تغییرات آن را می شنویم. اگر دقت کرده باشید این تغییرات به سمت پررنگ تر شدن مسئله سوابق تحصیلی و مهم تر شدن بحث پایه درسی پیش می رود. آخرین تغییر به وجود آمده نیز منجر به برگزاری امتحانات هر سه پایه تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم به شکل نهایی است. پس با توجه به این تغییرات، اهمیت پایه درسی برای ایجاد یک سابقه ی تحصیلی مناسب برای موفقیت در کنکور سراسری بیش از پیش خواهد بود. سوالی که معمولا برای داوطلبان کنکور همیشه مطرح بود این بود که "برای کنکور از چندم درس بخونم؟" معمولا در سال های گذشته به شکل اختیاری پاسخ داده می شد که از پایه دهم شروع کرده و به شکل جدی از پایه دوازدهم روند کنکوری خود را آغاز کنید؛ اما با توجه به تغییرات به وجود آمده در نظام آموزشی باید از پایه دهم به شکل جدی روند آماده سازی برای کنکور را شروع کرد. این مسئله اهمیت یک برنامه ریزی درست و دقیق را برای موفقیت در کنکور دو چندان کرده است که مشاورین موسسه 3گام در این زمینه بهترین راهکارها را با توجه به تجربه ی سالیان گذشته در اختیار داوطلبان قرار خواهد داد. در این محتوا که توسط مشاورین موسسه 3گام گردآوری شده است، تلاش می کنیم تمام جزئیات این تغییرات را توضیح دهیم تا دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری با این تغییرات مواجه شوند.

اهمیت کتاب درسی در کنکور

 اهمیت پایه درسی برای دانش آموزان پایه دهم و یازدهم

دانش آموزان پایه دوازدهم در سال کنکور وقتی در هفته ها و ماه های اول با مطالب کنکوری آن هم به شیوه ی تستی برخورد می کنند اکثرا دچار ضعف در بعضی دروس به خصوص می شوند که وقتی از آنها سوال می شود که دلیل این ضعف چیست؟ اکثرا پاسخ به شکل "پایه درسی ضعیفی دارم" است. این ضعف عوامل متعددی دارد که یکی از این عوامل آموزش نامناسب در سال های قبل و اهمیت ندادن دانش آموزان به دروس بوده است. وقتی دانش آموز این اطمینان را دارد که سوالات امتحانات ترم اول و دوم را قرار است معلم خودشان طرح کند و معلم هم طبیعتا از مطالب خودش این امتحانات را می گیرد، پس دانش آموز نسبت به آموزش مناسب آن درس حساسیت کمتری پیدا کرده و اصولی و حساب شده آن درس را یاد نمی گیرد. پس از این مرحله شخص دچار ضعف پایه درسی خود شده و در سال کنکور با مشکل مواجه می شود. اما با توجه به تغییرات به وجود آمده در نظام آموزشی و تبدیل شدن تمامی امتحانات پایه های دهم تا دوازدهم چه در ترم اول و چه در ترم دوم به شکل نهایی، دانش آموزان مجبور و موظف به بهبود پایه درسی خود به هر طریقی که شده از همان سال دهم هستند. زیرا احتمال اینکه سوالات امتحانات نهایی هم به مانند سال دوازدهم به شکل مفهومی شدن حرکت کند وجود دارد؛ زیرا قرار بر این است که تاثیر مستقیم در کنکور سراسری خصوصا برای دروس عمومی داشته باشد.

با توجه به کنکور سراسری برگزار شده در دی ماه 1401 و نحوه ی توزیع سوالات، اهمیت پایه های درسی بیش از پیش شده و این نشان دهنده ی این مطلب است که حتی برای پاسخ دهی به سوالات پایه دوازدهم بایستی پایه درسی در سال های دهم و یازدهم بسیار قوی باشد. برای مثال در رشته تجربی می توانیم بگوییم:

تعداد سوال

پایه تحصیلی

تعداد سوال

پایه تحصیلی

تعداد سوال

پایه تحصیلی

نام درس

19

دوازدهم

17

یازدهم

10

دهم

زیست شناسی

10

دوازدهم

13

یازدهم

9

دهم

ریاضی

15

دوازدهم

9

یازدهم

6

دهم

فیزیک

11

دوازدهم

13

یازدهم

12

دهم

شیمی

 

دوازدهم

15

یازدهم

 

دهم

زمین شناسی

 برای اینکه به شکل تخصصی و اصولی بتواتید پایه ی درسی خود را تقویت کنید نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و حرفه ای می باشد که می توانید با تهیه ی یک جلسه مشاوره تخصصی با مشاوران موسسه 3گام نسبت به این امر اقدام کنید.

اهمیت پایه درسی برای دانش آموزان پایه دوازدهم

در این مقطع زمانی ما با دو دسته داوطلب روبه رو هستیم. دسته ی اول داوطلبی هست که از سال های قبل روی پایه درسی خود کار کرده و نگرانی نسبتا کمتری در سال کنکور دارد. این دسته از داوطلبان می توانند با سرعت بیشتری به نسبت داوطلبان دیگر کار خود را انجام دهند. زیرا مشکل پایه ای آنچنانی ندارند مگر اینکه در بعضی از مباحث دچار ضعف باشند که می توان با مدت زمانی که در اختیار دارند و با شرکت در کلاس های آموزشی یا آنلاین نسبت حل این مشکل اقدام کنند.

دسته دوم داوطلبانی هستند که سیر معمول یک دانش آموز معمولی را طی کرده و نسبت به کار کردن به صورت تستی در سال های گذشته اقدامی نکرده اند. این دسته از داوطلبان بایستی در سال کنکور نسبت به آغاز مطالعه برای کنکور زودتر اقدام کنند که معمولا از اوایل تابستان این اتفاق میفتد. در این موعد دانش آموز با ضعف های خود زودتر مواجه می شود و دروس و مباحثی که نسبت به آنها دچار مشکل است شناسایی شده و نسبت به آن می تواند به راه حل مناسبی دست پیدا کند. مشکل بزرگی که این داوطلبان با آن مواجه هستند آشنا نبودن با شیوه ی تست زنی است. برای این مسئله هم موعد تابستان زمان مناسبی برای بهبود این قضیه است.

طبق بودجه بندی سنوات گذشته ی کنکور، پایه ی دوازدهم تقریبا پنجاه درصد سوالات کنکور را تشکیل می دهد و دارای اهمیت بسیار بالایی است. پس بحث آموزش در سال دوازدهم به نسبت سال های گذشته در درجه ی بالاتری قرار می گیرد و داشتن یک منبع آموزشی مناسب (کلاس، کتاب تست و ...) اهمیت دوچندان پیدا می کند.

جدول توزیع سوالات کنکور به شکل درصدی

سوالات غیر مستقیم

سوالات مستقیم

پایه تحصیلی

10 تا 15 درصد

25 تا 30 درصد

دهم

10 تا 15 درصد

25 تا 30 درصد

یازدهم

 

40 تا 50 درصد

دوازدهم

با توجه به حجم گسترده ای که داوطلبان پایه دوازدهم دارند نیاز به یک برنامه ریزی منظم برای مطالعه ی هر سه پایه ی تحصیلی است که می توانید با تهیه ی یک جلسه مشاوره تخصصی با مشاوران موسسه 3گام اقدام به یک برنامه ریزی اصولی کنید.

اهمیت پایه درسی برای داوطلبان کنکور

در این دسته بندی داوطلبان فارغ التحصیل و افرادی که از کنکور چندین سال فاصله گرفته اند، قرار می گیرند. شرایط این دسته از داوطلبان کاملا متفاوت است. ما در این دسته بندی ممکن است با داوطلبانی روبه رو باشیم که می خواهند در رشته ای متفاوت با رشته ی دوران تحصیلشان کنکور بدهند یا داوطلبان انصرافی از دانشگاه و... . مهمترین مسئله در این شرایط آموزش این داوطلبان است. خب تغییراتی که هر ساله در کتب درسی به وجود می آید و یا تغییر نظام آموزشی باعث شده است که مسئله ی آموزش مهمترین مسئله ی این دسته از داوطلبان باشد، زیرا می توانند طبق یک نظم و یک برنامه ریزی مشخص و روتین اقدام به مطالعه ی هدفمند و آموزش استاندارد کنند. با این روش مطالب جدید به سادگی آموزش داده شده و داوطلبینی که از درس فاصله گرفته بودند می توانند به خوبی بازگشت به تحصیل خود را داشته باشند.

نیاز به یک برنامه ریزی برای داوطلبان فارغ التحصیل بیش از داوطلبان دیگر احساس می شود که مشاوران و کارشناسان موسسه 3گام به بهترین شکل می توانند این مسئله را کنترل کنند و می توانید با تهیه ی یک جلسه مشاوره ی تخصصی با مشاوران 3گام با آگاهی بیشتری به مسیر ادامه دهید.

جمع بندی اهمیت پایه درسی برای موفقیت درکنکور

همانطور که متوجه شدیم، پایه درسی و تسلط بر آن مهمترین عامل موفقیت در کنکور است. زیرا با توجه به اطلاعاتی که داریم کنکور کاملا یک بحث تکنیکی است که نیازمند به خلاقیت بالا برای جواب دادن به سوالات کنکور است و لازمه ی این خلاقیت داشتن پایه ی درسی مناسب است. چنانچه برای چگونگی قرار دادن مطالعه دروس مربوط به پایه در برنامه ریزی خودتان ابهامی دارید می توانید با مشاوران تخصصی موسسه 3 گام ارتباط برقرار کنید و برنامه ریزی دقیق و حرفه ای داشته باشید.

پایه تحصیلی ام خیلی ضعیف هستش، به نظرتون چه کاری باید انجام بدم؟

شرکت در کلاس های کنکور هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری بهترین راه برای تقویت پایه تحصیلی است.

می تونم درس های پایه رو حذف کنم و فقط درس های دوازدهم رو بخونم؟

به هیچ عنوان توصیه نمی شود که این کار را انجام دهید. زیرا طبق جدولی که ارائه شد تقریبا 50 درصد سوالات کنکور به شکل مستقیم از پایه و حدود 10 درصد نیز به شکل غیر مستقیم از پایه دهم و یازدهم طرح می شود و این یعنی اینکه بیشتر از نیمی از سوالات کنکور را شما پاسخ نمی دهید.

سوالات متداول:

پایه تحصیلی ام خیلی ضعیف هستش، به نظرتون چه کاری باید انجام بدم؟

شرکت در کلاس های کنکور هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری بهترین راه برای تقویت پایه تحصیلی است.

می تونم درس های پایه رو حذف کنم و فقط درس های دوازدهم رو بخونم؟

به هیچ عنوان توصیه نمی شود که این کار را انجام دهید. زیرا طبق جدولی که ارائه شد تقریبا 50 درصد سوالات کنکور به شکل مستقیم از پایه و حدود 10 درصد نیز به شکل غیر مستقیم از پایه دهم و یازدهم طرح می شود و این یعنی اینکه بیشتر از نیمی از سوالات کنکور را شما پاسخ نمی دهید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت