لزوم مطالعه کتاب درسی برای کنکور | کتاب درسی کافیه؟

آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور لازم است؟ برای چه درس هایی به کتاب درسی نیاز داریم؟ آیا فقط باید از کتاب های کمک درسی استفاده کنیم؟  این ها سوالاتی هستند که توسط بیشتر داوطلب های کنکور پرسیده می شود. در موسسه ۳گام ما سعی می کنیم که به تک تک سوالات شما در این حیطه پاسخ دهیم تا نقطه مبهمی برای شما باقی نگذاریم، لذا با ما همراه باشید.

لزوم مطالعه کتاب درسی برای کنکور

آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور لازم است؟ برای چه درس هایی به کتاب درسی نیاز داریم؟ آیا فقط باید از کتاب های کمک درسی استفاده کنیم؟ 

این ها سوالاتی هستند که توسط بیشتر داوطلب های کنکور پرسیده می شود. در موسسه ۳گام ما سعی می کنیم که به تک تک سوالات شما در این حیطه پاسخ دهیم تا نقطه مبهمی برای شما باقی نگذاریم، لذا با ما همراه باشید.

اهمیت پایه درسی در کنکور

بررسی اهمیت مطالعه کتاب درسی برای کنکور

باتوجه به محدودیت های زمانی و رقابتی که در عرصه کنکور وجود دارد، داوطلبین تمایل دارند تا از بهترین و کارآمدترین منابع استفاده کنند. از این رو شاید کتب درسی وزارتی مورد کم لطفی قرار گیرند.

موفقیت در ماراتن نفس گیری به نام کنکور نیازمند به کارگیری تمامی ابزارها و امکانات است. بسیاری از داوطلبین علی رغم تلاش مداومی که دارند، نتیجه دلخواه را در کنکور کسب نمی کنند.

حال برای آنکه اهمیت مطالعه کتاب های درسی را به درستی درک کنید و کتاب های مورد نیاز در هر بازه زمانی خاص را دسته بندی کنید، سبک مباحث درسی را به دو سبک تحلیلی و توصیفی تقسیم می کنیم. در ادامه سعی می کنیم هر یک از بخش ها را به تفکیک بررسی کنیم.

مباحث توصیفی: 

این مطالب معمولا حفظی هستند و فرد بلافاصله بعد از مطالعه مبحث، می تواند شروع به تست زنی از آن مبحث کند. در این مورد خواندن کتاب درسی به تنهایی در اکثر مواقع کفایت می کند و لزوم برای مطالعه درسنامه کتاب های کمک درسی وجود ندارد. 

باید بدانید که اصلی ترین منبع طرح سوالات کنکور، کتاب درسی است و در سال های اخیر بارها شاهد طرح سوالاتی به صورت مستقیم از متن کتاب درسی بوده ایم.

همانگونه که در بالا اشاره شد، اهمیت کتاب درسی در درس های کتاب محور مانند درس زیست شناسی در رشته تجربی کاملا مشخص است. اما در متاسفانه این مسئله در درس های تمرینی مانند ریاضی، فیزیک و… کم رنگ تر شده است.

آن چه که بدهی است، تا داوطلب مراحل اولیه مطالعه اصولی، یعنی مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی را پشت سرنگذارد نمی تواند از پس مراحل بعدی به راحتی بربیاید.

مباحث تحلیلی

برای خواندن این مباحث که معمولا شامل درس هایی محاسباتی مانند ریاضی می شود، داوطلب علاوه بر کتاب درسی مدرسه، نیاز به کتاب کمک درسی و یا جزوه تکمیلی دارد تا درک مطلب را برای داوطلب شیوا تر کند.

کتاب درسی برای کنکور بخوانم یا نه؟

حال به این سوال باز میگردیم که چرا برای کنکور باید کتاب درسی وزارتی را مطالعه کرد؟!

یکی از راه های موفقیت در کنکور دانستن روش درست مطالعه و استفاده مفید از کتاب درسی و کمک درسی است.

از آن جهت که به گفته سازمان سنجش منبع تمام سوالات کنکور سراسری، همان کتاب های درسی وزارتی هست پس داوطلبین لازم است تا حداقل یک بار این کتب را مطالعه داشته باشند.

همکاران من در موسسه ۳ گام، گرد هم آمده اند تا جدیدترین اخبار کنکور را در اختیار شما بگذارند. همچنین باید بدانید شما در روزهای سخت و ناهموار کنکور تنها نخواهید بود و ما در تلاشیم تا بیش از پیش این مسیر را برای شما هموار کنیم. پس با ما در موسسه ۳ گام تماس بگیرید.

شما می توانید برای یادگیری صحیح مطالعه دروس و کتب درسی و همچنین دریافت برنامه ریزی تحصیلی با مشاوران حرفه ای و تخصصی ما در موسسه ۳گام تماس حاصل کنید.

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا لازم هست که تمام دروس را از روی کتاب درسی وزارتی نیز مطالعه کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم برای بعضی از دروس لازم و برای بعضی از دروس دیگر نیازی نیست تا کتاب درسی نیز مطالعه کنید.

برای مثال در رشته ی تجربی برای درس زیست شناسی به طور کامل و برای درسی مانند شیمی در بعضی از قسمت ها باید کتاب درسی مطالعه شود.

در رشته ریاضی نیز برای درس شیمی برای مباحثی نیاز به مطالعه کتاب درسی هست اما برای دروس محاسباتی مانند ریاضی، کتاب درسی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و لازم است این درس از درسنامه کتاب کمک درسی و یا جزوات تکمیلی خوانده شود و بیشتر از خواندن مطالب به حل تست و سوالات مختلف از این درس بپردازید.

شیوه مطالعه صحیح کتاب درسی برای کنکور

اما مهم ترین بخش یعنی چگونگی مطالعه کتب درسی که چالش تعداد قابل توجهی از داوطلبین است.

آیا شما هم با این چالش رو به رو هستید؟ آیا نمی دانید که چه وقت و چگونه حجم زیادی از کتاب های پیش روی خود را مطالعه کنید؟

ما در موسسه ۳گام مشاوران مجرب و حرفه ای را گرد هم آورده ایم تا شما را از تمام ابهامات و سردرگمی ها برهانیم و شیوه های صحیح مطالعه را به شما عزیزان بیاموزیم؛ لذا جهت دریافت جلسات مشاوره و برنامه ریزی با ما در ارتباط باشید.

مطالعه فرایندی پویا و فعال هست و برای تمرکز همه جانبه لازم به رعایت نکاتی هست که در ادامه برای شما ذکر خواهم کرد.

بهترین حالت برای آنکه تمام ابعاد ذهن خود را به کار ببرید این است که از خواندن و نوشتن همزمان باهم بهره ببرید. به این صورت که ابتدا متن را مطالعه کرده و حتی می توانید آن را بلند بلند ادا کنید تا از حواس پرتی شما به عوامل حاشیه ای جلوگیری کند. سپس مطالب مهم و کلیدی را در حاشیه کتاب خود یادداشت کنید. با این روش شما یک تصویر ذهنی از آن متن در حافظه خود ایجاد کرده اید و این به یادگیری بیشتر شما کمک خواهد کرد همچنین مطالب را از حافظه کوتاه مدت به باند مدت منتقل خواهد کرد.

خط کشیدن زیر مطالب مهم و هایلایت کردن آن ها نیز می تواند به یادگیری شما کمک کند. 

ذهن انسان برای مدت محدودی توانایی حفظ تمرکز روی مطالعه یک مطلب را دارد و مطالعه در مدت زمان طولانی می تواند موجب خستگی و حواس پرتی ذهن شود؛ بنابراین لازم است در بازه های زمانی کوتاه، در حد ۴۵ تا ۶۰ دقیقه به خود استراحت کوتاهی دهید و پس از آن با قدرتی مضاعف به مطالعه ادامه دهید.

جمع بندی لزوم مطالعه کتاب درسی برای کنکور

در جواب به این سوال که آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور کافی است؟

همانطور که بیشتر نیز اشاره شد برای درسی مانند زیست شناسی در رشته تجربی، کتاب درسی را باید منبع اصلی خود قرار دهید و تنها در صورتی که مطلبی را متوجه نشدید سراغ درسنامه کتاب های کمک درسی بروید. 

برای درس هایی که از کتاب درسی استفاده می شود می توان پس مطالعه درس شروع به تست زنی از کتاب های کمک درسی کرد. این در صورتی است که برای درس های محاسباتی شما می توانید درس را از درسنامه کتاب های کمک درسی فرا بگیرید و سپس از همان کتاب شروع به حل تست کنید.

شما می توانید تنها با دریافت یک جلسه مشاوره در موسسه ۳گام مسیر مطالعاتی خود را شفاف کنید. منتظر تماس شما هستیم.

سوالات متداول:

از کتاب درسی در کنکور چند سوال می آید؟

به این صورت نیست که تعداد مشخصی سوال از کتاب درسی طرح شود. اما باید در نظر داشته باشید که از سوی سازمان سنجش تنها منبع طرح سوال، کتاب های درسی است؛ لذا مطالعه کتاب های کمک درسی را باید در برنامه درسی خود قرار دهید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت