آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد | هزینه و شرایط

روش‌های آزاد‌سازی، مدارک و هزینه را به طور کامل در این مطلب توضیح داده‌ایم. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، می توانند از راه‌های مختلفی مدرک روزانه کارشناسی ارشد خود را برای ادامه تحصیل آزاد کنند

هزینه آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

دانشجویان فارغ‌التحصیل دوره روزانه کارشناسی ارشد، در صورتی که تمایل داشته باشند مدرک تحصیلی خود را آزاد کنند، به دلیل تعهد خدمت به کشور و تحصیل رایگانی که داشته‌اند، باید روش‌هایی را انتخاب کنند و یا هزینه‌ای را صرف نمایند تا اصل مدرک دانشگاهی خود را آزاد کنند. در این محتوا ما روش‌های آزاد‌سازی، مدارک و هزینه را به طور کامل توضیح داده‌ایم. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، می توانند از راه‌های مختلفی مدرک روزانه کارشناسی ارشد خود را برای ادامه تحصیل آزاد کنند، اینکه کدام راه برای دانشجو هموار و آسان‌تر است بستگی به شرایط او دارد که برای تشخیص آن بهتر است از افراد باتجربه راهنمایی کسب کرد، کارشناسان موسسه 3گام در کنار شما هستند تا با سنجیدن دقیق شرایط شما، مطمئن ترین روش آزادسازی را پیشنهاد دهند، برای ارتباط کافی‌است درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی در زمینه آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید.

روش های آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان دغدغه آزادسازی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را دارند و از روش های مختلفی که برای آزادسازی وجود دارد اطلاعات کافی ندارند، در این قسمت ما قصد داریم تا تمامی روش‌های آزاد‌سازی را برای شما شرح دهیم، پس با ما همراه باشید:

آزاد سازی مدرک روزانه با استفاده از عدم کاریابی

 • آزاد کردن مدرک روزانه با استفاده از عدم کاریابی یکی از روش‌های متداول است که نشان می‌دهد فارغ‌التحصیلانی که به دنبال شغل بودند موفق به پیدا کردن شغل مناسب نشده‌اند. در این روش فارغ‌التحصیل از طریق، موسسات کاریابی در محل سکونتش شروع به مراحل ثبت‌نام کاریابی می‌کند، البته در این روش رعایت کردن شرایطی ضروری است از جمله:
  در این روش داوطلب نباید سابقه کار داشته باشد  و فقط دانش‌آموختگانی می‌توانند از این روش استفاده کنند که سابقه کار ندارند و مدت یک سال از تاریخ فارغ‌التحصیلی آن‌ها گذشته است.
  فارغ‌التحصیلان حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ فارغ التحصیلی بنا بر تاریخ مندرج در گواهی موقت می توانند در موسسات کاریابی نام‌نویسی کنند.
 • در این روش آقایان، حداقل یک سال بعد از صدور کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم همواره میتوانند اقدام به آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد خود کنند.
  در صورتی که پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد درخواست آزادسازی مدرک کنید، لغو تعهد خدمت مقاطع قبلی نیز صورت می‌گیرد. البته باید بدانید که دانشجو کارشناسی ارشد که مشغول به تحصیل است، نمی‌تواند گواهی عدم کاریابی برای آزاد کردن مدرک روزانه مقطع کارشناسی را تهیه کند. فارغ‌التحصیلانی که تعهد خدمت به دستگاه‌ها دارند، اگر دستگاه مربوطه اعلام نیاز نکند، از طریق عدم کاریابی می‌توانند اقدام به آزادسازی مدرک کنند.

آزاد سازی مدارک دانشگاه با پرداخت هزینه

یکی دیگر از روش‌های بسیار آسان آزاد سازی مدرک پرداخت هزینه معادل مدرک کارشناسی ارشد است، در این روش کافی‌است مبلغ تعیین شده را به حساب وزارت علوم واریز کنید تا مدرک شما در طول 5 تا 20 روز آماده شود. عواملی که در این روش بر میزان هزینه تاثیرگذار است عبارتند از:
سال شروع و پایان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد،
میزان سابقه کار که در این مورد هرچه بیشتر باشد هزینه آزادسازی کمتر است،
گروه تحصیلی فارغ‌التحصیل، پزشکی، مهندسی و غیره،
سهمیه منطقه، "منطقه 1،2،3" (منطقه‌ای که در زمان کنکور کارشناسی ارشد داوطلب در آن‌جا حضور داشته است)
در هر سال مبلغ دقیق آزادسازی تغییر می‌کند که این تغییرات در سایت امور دانشجویان وزارت علوم قابل مشاهده است. همچنین می توانید از طریق تماس با کارشناسان موسسه 3گام از هزینه دقیق اطلاع یابید. به طور کلی مبلغ تعهد در هر نیم‌سال تحصیلی فارغ‌التحصیلان کارشناسی‌ارشد در گروه های مختلف برابر است با "حداقل واحد مجاز یک نیم‌سال تحصیلی"؛ لازم به ذکر است که واحدهای پیش‌نیاز در هزینه تعهد خدمت محاسبه نمی‌شود. دانشجویان انصرافی و یا دانشجویان اخراجی که در مقطع کارشناسی ارشد در دوره روزانه تحصیل می‌کردند، باید هزینه آموزش رایگان را پرداخت کنند.

آزادسازی مدارک دانشگاه از طریق سابقه بیمه

یکی راه دیگر برای آزاد کردن مدرک، سابقه بیمه فرد دانش‌آموخته است به این صورت که تعداد سال‌هایی که بیمه بوده است از خدمت تحصیل او کم می‌شود.
افرادی که از این طریق می‌خواهند مدرک خود را آزاد کنند باید بدانند که تعداد سال های سابقه بیمه  بعد از تحصیل محاسبه می‌شود و سابقه بیمه در سال‌های حین تحصیل مورد تایید نیست.
همچنین با توجه به هدف از تحصیل در خارج از کشور متقاضیان می توانند برای آزاد سازی مدرک خود از طریق سابقه بیمه، ابتدا مدرک کارشناسی خود را با استفاده از سابقه بیمه آزاد کنند؛ سپس با به کارگیری مابقی سابقه بیمه می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را جهت لغو تعهد خدمت خود آزاد کنند.  پسرانی که دوره سربازی خود را گذرانده باشند جزو سابقه خدمت محسوب می‌شود و از تعهد خدمت آن ها کم می‌شود‌.

آزادسازی مدرک روزانه از طریق حکم بازنشستگی

از راه های دیگر آزاد سازی مدرک کارشناسی ارشد روزانه، حکم بازنشستگی فرد است. تعهد خدمت مدرک کارشناسی ارشد دوره روزانه با توجه به مناطق مختلف متفاوت است و با توجه به سهمیه منطقه یک، دو سه که در کنکور شرکت کرده اند و همچنین میزان مدت تحصیل محاسبه می‌شود، لازم به ذکر است دانش‌آموختگانی که  سهمیه منطقه دو و سه بوده‌اند باید دو برابر مدت تحصیل خود در کشور خدمت کنند. پس فرد  فارغ‌التحصیل بازنشسته می توانند با حکم بازنشستگی که مورد تایید مراجع قانونی است مدرک کارشناسی ارشد خود را آزاد کند.

لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق از کارافتادگی

یکی دیگر از روش‌های آزادسازی مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد روزانه، کارافتادگی است. افرادی که به دلیل کار‌افتادگی نتوانند تعهد خدمت خود را انجام دهند باید از شورای پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان محل تحصیل کارافتادگی خود را تایید و مدرکی را تهیه کنند. البته باید بدانید کسانی که صرفا توانایی انجام کار خاصی را نداشته باشند، نمی‌توانند از طریق کارافتادگی مدرک خود را آزاد کنند. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد، هر یک راه‌های آزادسازی را که انتخاب می‌کنند، باید مدارک خود را در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) برای لغو تعهد خدمت بارگزاری و ثبت کنند.

شرایط لازم جهت آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

در آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد روزانه رعایت چهار شرط زیر ضروری است:

 • شرط اول: حداقل یکسال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی که در گواهی موقت فرد درج شده است گذشته باشد.
 • شرط دوم: برای داوطلبان پسر حداقل یکسال تمام از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد.
 • شرط سوم: حداقل شش ماه کامل از تاریخ ثبت نام فرد در موسسه کاریابی گذشته باشد. زمان ثبت نام حتما باید بعد از تاریخ فارغ التحصیلی باشد.
 • شرط چهارم: فرصت شغلی متناسب با تخصص فارغ التحصیل در طول شش ماه پس از تاریخ ثبت نام وجود نداشته باشد.

مدارک لازم جهت آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

اولین مدرک برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی ارشد است، که به این منظور فارغ‌التحصیلان باید تسویه حساب خود را با دانشگاه مربوطه انجام دهند همچنین اگر بدهی در هزینه خوابگاه، وام دانشجویی، هزینه کتابخانه، غذا و سایر موارد داشته باشند باید با صندوق رفاه دانشجویی حساب خود را تسویه کنند. فارغ‌التحصیلان برای آزادسازی مدرک کارشناسی خود باید مدارکی را آپلود و ارسال کنند که این مدارک عبارتند از:

 • کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت،
 • مدارک شناسایی (مثل شناسنامه، کارت ملی و عکس)
 • گواهی موقت اتمام دوره تحصیلی.
  اگر در هریک از روش های آزادسازی مدرک ابهام و یا سوالی داشتید کافی‌است درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی آزادسازی مدرک داشته باشید تا کارشناسان موسسه 3گام به سؤالات شما به صورت جامع و دقیق پاسخ دهند.

هزینه آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد هر سال توسط وزارت علوم کشور در سایت وزارت علوم اعلام می‌شود که بر اساس  رشته تحصیلی، سال شروع و اتمام، تعداد ترم‌های تحصیلی، سهمیه منطقه‌ای و دانشگاه متفاوت است. طبق آخرین بخش‌نامه وزارت علوم ایران که در سال 1401-1402 این بخش‌نامه ارائه شده است، هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد بر اساس گروه تحصیلی برای یک ترم تحصیلی طبق جدول زیر است:

جدو ل هزینه های هر نیم سال لغو تعهد خدمت آموزش رایگان سال 1401 - 1402

گروه آموزشی

یک ترم 

 یک واحد

گروه علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد

106806400

13350800

هزینه گروه علوم پایه در مقطع کارشناسی ارشد

125941200

15742650

هزینه گروه هنر در مقطع کارشناسی ارشد

148597200

18574650

هزینه گروه فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد

125377600

15672200


مطمئن ترین روش برای آگاه شدن از مبلغ دقیق آزاد سازی مدارک تحصیلی، تماس با موسسه 3گام و پرسش از کارشناسان 3گام است تا مبلغ حدودی مورد نیاز برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد با توجه به دانشگاه مقصد و شرایط دانش آموخته محاسبه شود.

جمع بندی هزینه آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد

یکی از مراحل ضروری برای فارغ‌التحصیلانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند، آزادسازی مدرک تحصیلی است. آزاد کردن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد از راه‌های مختلفی صورت می‌گیرد که به آن اشاره کردیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید و ابهامات شما را برطرف کرده باشد. آماده سازی مدارک و انجام مراحل ثبت درخواست آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد، بدون اطلاعات کافی و داشتن راهنما امکان پذیر نیست. کارشناسان موسسه 3گام با تجربه کافی در زمینه آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد آماده راهنمایی شما عزیزان هستند، همواره می‌توانید برای ارتباط بیشتر با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی با کارشناسان موسسه 3گام در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

افزایش هزینه های آزادسازی مدرک کارشناسی ارشد به چه صورت بوده است؟

همانطور که در محتوا اشاره شد هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد هر سال توسط وزارت علوم کشور در سایت وزارت علوم اعلام می‌شود که بر اساس رشته تحصیلی، سال شروع و اتمام، تعداد ترم‌های تحصیلی، سهمیه منطقه‌ای و دانشگاه متفاوت است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت