تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون دکتری

اگر داوطلب آزمون دکتری هستید و در انتخاب روش‌های تحصیلی دچار سردرگمی شده‌اید با همراه ما باشید تا از تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون کتبی، مصاحبه و حین تحصیل دکتری آگاه شوید.

تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون دکتری

داوطلبان دوره تحصیلی دکتری به دو صورت "آموزشی پژوهشی" و "پژوهش محور" می توانند تحصیل کنند. در شیوه آموزشی پژوهشی، چارت درسی شامل واحدهای درسی و پایان نامه است، اما روش پژوهش محور، پژوهش در اولویت است و در چارت درسی واحدهای آموزشی و ارائه رساله تعریف می‌شود. داوطلبان می توانند هر دو شیوه را در فرم انتخاب رشته، انتخاب کنند. داوطلبان با مطالعه دفترچه انتخاب رشته از کد رشته محل‌های مربوط به هر یک از شیوه‌های آموزشی مطلع می‌شوند. بنابراین اگر داوطلب آزمون دکتری هستید و در انتخاب روش‌های تحصیلی دچار سردرگمی شده‌اید با همراه ما باشید تا از تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون کتبی، مصاحبه و حین تحصیل دکتری آگاه شوید.
همچنین اگر در زمینه انتخاب مسیر "دکتری آموزش‌محور" و "دکتری پژوهش محور" دچار سردرگمی شده اید و با توجه به اهداف شخصی خود نتوانستید مسیر درست را انتخاب کنید، کارشناسان و مشاوران مجرب 3گام در کنار شما هستند تا با آگاهی و اطلاعات بیشتر، شما را راهنمایی کنند. برای ارتباط با کارشناسان 3گام، می‌توانید یک جلسه مشاوره تخصصی "دکتری آموزش‌محور" و "دکتری پژوهش محور" درخواست نمایید.

تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون کتبی دکتری

داوطلبان آزمون دکتری در نام‌نویسی آزمون، نیازی به مشخص کردن نوع دوره آموزشی خود ندارند. سازمان سنجش، برای هر دو شیوه یک آزمون کتبی با سوالاتی مشابه را ارائه می‌کند که داوطلبان باید نسبت به سرفصل های امتحانی دروس مشخص شده آگاه باشند و با تسلط بر آن ها به سوالات پاسخ دهند. پس در زمان نام‌نویسی و حتی آزمون کتبی دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور هیچ تفاوتی وجود ندارند اما در مرحله نهایی‌، تاثیر آزمون کتبی متفاوت و به این صورت است که تاثیر آن در شیوه آموزشی پژوهشی 50 درصد و در شیوه پژوهش محور 30 درصد است و در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.
برای اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت ‌نام آزمون دکتری طبق دفترچه ارائه شده، می‌توانید محتوا شرایط و مدارک ثبت‌ نام آزمون دکتری را مطالعه نمایید.
همچنین با محتوا نحوه ثبت نام کنکور دکتری، راهنمای تصویری جامع ثبت نام دکتری به طور جامع نحوه ثبت‌نام آزمون را در سایت 3گام مشاهده نمایید.
 

تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در انتخاب رشته دکتری

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری و انتشار دفترچه انتخاب رشته، داوطلبان از رشته محل های ارائه شده، فرم اینترنتی انتخاب رشته را کامل می‌کنند. در جدول کد رشته محل های هر گروه آزمایشی، دانشگاه ها، رشته های امتحانی و دوره تحصیلی، همراه با کد رشته محل، نام گرایش، ظرفیت و توضیحات مربوط به آن درج شده است که در قسمت توضیحات، نوع شیوه آموزشی پژوهشی و یا پژوهش محور بودن نیز مشخص شده است و داوطلبان می توانند رشته محل های مورد نظر را در هر یک از دو شیوه آموزشی پژوهشی و پژوهش محور  و یا هر دو انتخاب کنند.
مثلا اگر داوطلبی در آزمون دکتری 1402 رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی شرکت و مجاز به انتخاب رشته دکتری در تمامی دوره ها شد، می تواند رشته هایی با شیوه آموزشی پژوهشی در یک دانشگاه را انتخاب کند و علاوه بر آن رشته های با شیوه" پژوهش محور " را نیز در همان دانشگاه یا سایر انتخاب کند.
انتخاب رشته در آزمون دکتری با توجه به موارد متعددی مانند رشته داوطلب، رتبه‌بندی دانشگاه ها و سایر موارد نقش به سزایی در تعیین سرنوشت داوطلب دارد، همواره می‌توانید برای بهترین انتخاب و مطمئن ترین مسیر با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی 3گام از راهنمایی کارشناسان در زمینه انتخاب رشته دکتری استفاده کنید.

تفاوت دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در مصاحبه دکتری

در شیوه آموزشی پژوهشی تاثیر آزمون کتبی 50 درصد و در شیوه پژوهش محور 30 درصد است و بقیه درصد مربوط به سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری و مصاحبه است به این صورت که 20 درصد نمره نهایی مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و 30 درصد مربوط به مصاحبه و سنجش عملی است. اما در شیوه پژوهش محور 20 درصد نمره مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و 30 درصد نیز مربوط به مصاحبه و سنجش عملی است 20 درصد باقی مانده مربوط به طرح واره است. طرح واره، ایده اولیه رساله دانشجویان رشته محل های پژوهش محور است که باید آن را به صورت متن و نوشته با توجه به چهارچوب ارائه شده از سوی دانشگاه تهیه و در زمان مصاحبه نزد خود داشته باشد.
برای راهنمایی بیشتر در زمینه مصاحبه دکتری می‌توانید با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی از کارشناسان 3گام راهنمایی بیشتر کسب نمایید و ابهامات خود را برطرف نمایید.

همچنین می‌توانید برای مطالعه بیشتر در زمینه مصاحبه دکتری از محتوا مصاحبه دکتری استفاده نمایید.

دوره آموزش پژوهشی در مقطع دکتری

 در این شیوه، دانشجو، از لحاظ علمی مستقل تر است و تمام تلاش او برای تولید نکات علمی جدید با توجه به دانش و مهارت فردی خواهد بود. طول دوره تحصیلی در این شیوه حداقل 6 نیمسال و حداکثر 8 نیمسال است و تعداد واحد های درسی به صورت 2-6 واحد درسی جبرانی، 12 تا 18 واحد آموزشی و 24 واحد پژوهشی است. همچنین حداقل نمره واحدهای جبرانی 14 از 20، حداقل نمره واحدهای دروس اصلی نیز 14 از 20 و حداقل نمره رساله 16 از 20 است. قابل ذکر است که میانگین نیمسال و کل دوره دانشجو نباید کمتر از 16 از 20 باشد. در این شیوه دانشجویانی که میانگین نمره درسی آنها کمتر از 16 باشد، و یا دانشجویانی که موفق به دریافت نمره قابل قبول زبان نشوند از ادامه تحصیل محروم می شوند، دانشجویانی که در امتحان جامع طی دو نوبت نمره 16 اخذ نکنند نیز از ادامه تحصیل محروم می شوند، همچنین دانشجویانی که رساله آنها غیر قابل قبول ارزیابی شود از ادامه تحصیل محروم می شوند. در شیوه پژوهش محور حداکثر پس از نیمسال اول دانشجو استاد راهنمای خود را به گروه معرفی و در صورت تصویب در شورای گروه به دانشجو و استاد ابلاغ می ‌شود. دانشجو هماهنگ با استاد راهنما عنوان رساله خود را انتخاب و پس از تصویب در شورای گروه، مجوز تدوین طرح پیشنهادی رساله را دریافت می‌ کند. پس از امتحان جامع و با راهنمایی استاد راهنما و مشاور، طرح تحقیق رساله خود را به گروه ارائه و پس از تصویب گروه اجازه نگارش پایان نامه را اخذ می‌کند. بعد از اتمام واحدهای آموزشی دانشجو و ارائه مدرک زبان معتبر، امکان شرکت در آزمون جامع وجود دارد که حداقل نمره قبولی آن 16 است. اعتبار مدرک های دوره دکتری آموزشی پژوهشی نیز با دکتری پژوهش محور فرقی ندارد.


دوره پژوهش محور در مقطع دکتری

طول دوره تحصیلی در شیوه پژوهش محور حداقل 6 و حداکثر 8 نیمسال است. تعداد واحد های درسی در این شیوه به صورت 2-6 واحد درسی جبرانی، 2 تا 8 واحد آموزشی، 28 تا 34 واحد پژوهشی است که حداقل نمره واحدهای جبرانی 14 از 20، حداقل نمره واحدهای دروس اصلی 14 از 20 و حداقل نمره رساله 16 از 20 است. میانگین کل دوره دانشجو نیز نباید از 16 کمتر باشد. در روش پژوهش محور گاهی شرایطی وجود دارد که موجب محرومیت دانشجو می‌شود، این شرایط عبارت است از: عدم اخذ نمره زبان قابل قبول، عدم کسب نمره قابل قبول در دفاعیه از رساله و همچنین دانشجویانی که ارزیابی قابل قبول از کمیته راهبردی کسب نکنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.
در این شیوه داوطلب وظیفه دارد که در طی نیمسال اول استاد راهنمای خود را به گروه آموزشی معرفی نماید. همچنین باید، یک عنوان پژوهشی دارای کارفرما به گروه ارائه و پس از تایید گروه دانشگاه با کارفرما، امکان نگارش طرح پیشنهادی رساله را داشته باشد. پس از گذراندن واحدهای درسی، طرح تحقیق رساله خود را به گروه ارائه و مجوز نگارش پایان نامه را دریافت می‌کند.بعد از اتمام واحدهای آموزشی و ارائه مدرک زبان معتبر، امکان شرکت در آزمون جامع برای دانشجویان شیوه پژوهش محور وجود دارد که حداقل نمره قبولی آن 16 می باشد.


جمع بندی تفاوت دوره آموزش پژوهشی و پژوهش محور آزمون دکتری


برای مشاهده تفاوت کلی شیوه دوره آموزشی پژوهشی و پژوهش محور در آزمون دکتری می‌توانید جدول زیر را مشاهده نمایید:

عنوان

دکتری آموزشی پژوهشی

دکتری پژوهش محور

تعداد واحدهای درسی

 2-6واحد درسی جبرانی

2-6واحد درسی جبرانی

12تا 18 واحد آموزشی

2 تا 8 واحد آموزشی

18تا 24 واحد پژوهشی

28 تا 34 واحد پژوهشی

حداقل نمره واحدهای جبرانی 14 از 20

حداقل نمره واحدهای جبرانی 14 از 20

حداقل نمره واحدهای دروس اصلی 14 از 20

حداقل نمره واحدهای دروس اصلی 14 از 20

حداقل نمره رساله 16 از 20

حداقل نمره رساله 16 از 20

میانگین نیمسال و کل دوره دانشجو نباید کمتر از 16 از 20 باشد.

میانگین نیمسال و کل دوره دانشجو نباید کمتر از 16 از 20 باشد.

انتخاب استاد راهنما

حداکثر پس از نیمسال اول دانشجو استاد راهنمای خود را معرفی می کند.

در طی نیمسال اول استاد راهنمای خود را معرفی می کند.

شرایط محرومیت از تحصیل

دانشجویانی که میانگین نمره درسی آنها کمتر از 16 باشد از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که موفق به کسب نمره زبان نشوند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که موفق به کسب  نمره زبان نشوند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که در امتحان جامع طی دو مرحله نمره 16 اخذ نکنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که در دفاعیه از رساله نمره قابل قبول کسب نکنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که رساله آنها غیر قابل قبول ارزیابی شود از ادامه تحصیل محروم می شوند.

دانشجویانی که ارزیابی قابل قبول از شورا تحصیلی کسب نکنند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

انتخاب عنوان پایان نامه

دانشجو با راهنمایی استاد راهنما عنوان رساله خود را انتخاب و پس از تصویب در شورای گروه، اجازه تدوین طرح پیشنهادی رساله را دریافت می‌ کند .

دانشجو در ورود به مقطع دکتری پژوهش محور ، یک عنوان پژوهشی دارای کارفرما به گروه ارائه و پس از تایید گروه، امکان نگارش طرح پیشنهادی رساله را دارد.

مراحل تصویب طرح تحقیق

دانشجو پس از موفقیت در امتحان جامع و با هماهنگی استاد راهنما و مشاور ، طرح تحقیق رساله خود را به گروه ارائه و پس از تصویب گروه مجوز نگارش پایان نامه را اخذ می‌نماید .

دانشجو پس از موفقیت در گذراندن واحدهای درسی و با هماهنگی استاد راهنما ، طرح تحقیق رساله خود را به گروه ارائه و پس از اخذ مجوز از گروه مجوز نگارش پایان نامه را دریافت می‌کند .

آزمون جامع

پس از اتمام واحدهای آموزشی دانشجو و ارائه مدرک زبان معتبر ، امکان شرکت در آزمون جامع برای دانشجو فراهم می شود و حداقل نمره قبولی آن 16 می باشد .

پس از اتمام واحدهای آموزشی دانشجو و ارائه مدرک زبان معتبر ، امکان شرکت در آزمون جامع برای دانشجو فراهم می شود و حداقل نمره قبولی آن 16 می باشد .

اعتبار مدرک

اعتبار مدارک دوره دکتری آموزشی پژوهشی با دکتری پژوهش محور تفاوتی ندارد .

 
جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید محتوا تغییر شیوه پژوهش محور به آموزش محور را نیز مورد مطالعه قرار دهید.
همچنین برای رفع ابهامات و پاسخ به سوالات بیشتر می‌توانید با درخواست یک جلسه مشاوره تخصصی از کارشناسان 3گام راهنمایی کسب کنید.

سوالات متداول:

در انتخاب رشته می توانم از هر دو کد رشته آموزش پژوهشی و پژوهش محور استفاده کنم؟

بله، داوطلبان مجاز می توانند رشته محل های مورد نظر را در هر دو شیوه آموزشی پژوهشی و پژوهش محور انتخاب کنند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت