انتخاب رشته کارشناسی ارشد: من هیچ انتخابی ندارم

تعداد بازدید 8014 دفعه

اگر رتبه بدی را در آزمون کارشناسی ارشد به دست آورده اید و در آخرین سطوح مجازی انتخاب رشته کارشناسی ارشد هستید، یک مقدار قضیه چالش برانگیز است.

اگر رتبه بدی را در آزمون کارشناسی ارشد به دست آورده اید و در آخرین سطوح مجازی انتخاب رشته کارشناسی ارشد هستید، یک مقدار قضیه چالش برانگیز است. صرفنظر از دلیل کسب چنین رتبه و نتیجه ای، باید با دیدی کاملاً حرفه ای و هوشمندانه به این مسئله نگاه کرد. می خواهم به نظام فکری شما قدری نظم دهم. زیرا وقتی چنین اتفاقی می افتد واکنشهای مختلفی را در داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد می بینیم. انواع واکنشها به ترتیب زیر است:

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

1- نهایت افسردگی، سرخوردگی و عذاب با دیدن نتیجه آزمون کارشناسی ارشد:

داوطلبانی که تلاش نسبتاً خوبی داشته اند و رتبه ای که به دست آورده اند زمین تا آسمان با آنچه که تصور می کرده اند تفاوت دارد در این دسته قرار می گیرند. به هر حال انسان تمایل دارد تا ثمره زحمات و تلاشهای خود را ببیند و وقتی تلاش انجام می شود و نتیجه حاصل نمی شود، بار روانی عظیمی به سمت داوطلب هجوم می آورد.

این دسته از داوطلبان بر سر دو راهی اینکه انتخاب رشته کنم یا نکنم در می مانند. از طرفی به این نتیجه می رسند که انتخابی در پیش روی خود نمی بینند و از طرفی پذیرش های عجیب غریب دانشگاههای متنوع، قدری آنها را خوشبین به انتخاب رشته نگه می دارد. البته اگر به جاهایی مثل پیام نور و غیر انتفاعی می اندیشند. اگر هدفشان خیلی خیلی خیلی بالاست که بیشتر بر انتخاب رشته نکردن مانور می دهند و اگر دیگر حوصله تلاش جانفرسای مجددی ندارند، انتخاب رشته می کنند تا به هر نحوی جایی قبول شوند. اگر هدفتان خیلی خیلی بالاست که انتخاب رشته شما بر سر دانشگاهها و گرایشهای خاصی دور می زند. با این دید که آنها را قبول نمی شوید و انتخاب رشته می کنید که فقط انتخاب رشته کرده باشید. اما اگر می خواهید به هر نحوی جایی قبول شوید که قصه متفاوت است و باید حتماً هوشمندانه تر و با دقت بیشتری انتخابهای مختلف و البته ممکنه خود را اولویت بندی کنید. اینجا بیشتر بحث اولویت بندی اهمیت پیدا می کند.

2-نهایت بی خیالی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد:

دسته ای هستند که تلاشی نکرده اند، حالا به هر دلیل. این دسته بیشتر به عنوان دستگرمی در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده اند و بیشتر مثال بارز "حالا بریم یه کیک و ساندیسی هم بخوریم" می باشند. این دسته اگر مجاز به انتخاب رشته ارشد شوند که حتی خوشحال نیز می شوند و یک سری انتخاب بی سر و ته را انجام می دهند. البته بسته به هدف و دیدگاه آنها درباره انتخاب رشته ممکن است وسواس به خرج دهند یا ندهند. آن دسته که وسواس دارند باید روی اولویت بندی انتخاب رشته ارشد خود در انتخابهای قابل دسترس برای آنها  مانور دهند و اتفاقاً باید مانور خوبی دهند. حداقل بدون تلاش به نتیجه ای می رسند که برایشان شاید ارزشمند باشد.

 

دریافت مشاوره رایگان

 

3-افراد بین این دو دسته یعنی افرادی که کمی ناراحتند و کمی بی خیال:

این افراد ممکن است برای قبولی در آزمون کارشناسی ارشد تلاش اندکی کرده باشند و خودشان نیز خوب می دانستند که با این تلاش رسیدن به جاهای بالا منطقی نیست. این دسته از این حیث ناراحتند که ای کاش بیشتر تلاش می کردند و از این حیث بی خیال هستند که به هر حال می دانستند تلاش زیادی نکرده اند. این دسته اتفاقاً در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دقت بیشتری می کنند. از طرفی یک تلاش نصفه و نیمه کرده اند و دوست دارند با همین تلاش نصفه و نیمه به جایی برسند. البته اگر برای دستگرمی و آزمایش در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نکرده باشند. باید دقت خاصی روی حد قبولی دانشگاهها و گرایشهای مختلف داشته باشند و با حرفه ای گری تمام جوری انتخاب رشته کنند که از اشتباهات احتمالی دیگران حداکثر استفاده را ببرند. به هرحال شما در مقایسه با رقبا سنجیده می شوید. اولویت های بالا و پایین آنها می تواند انتخابهای شما را پر معناتر و البته با شانس بیشتری همراه کند.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد در 3گام

انتخاب رشته

انتخاب رشته هوشمندانه 3گام به طور کامل بر این دغدغه ها و واکنش ها اشراف دارد و با توجه به سابقه طولانی در زمینه مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد دسته بندی کاملی از این طیف انتخاب رشته های کارشناسی ارشد دارد و بنابراین می تواند بهترین انتخاب برای یک انتخاب رشته مطمئن و خوب باشد. انتخاب رشته هوشمندانه 3گام پاسخی است به تمام پارامترهای درگیر در انتخاب رشته تا شما در اوج ناراحتی، دلسردی و بی خیالی به آنها توجه نکنید. این توجه را ما انجام داده ایم تا در این زمینه دغدغه خاصی نداشته باشید.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  علی حسینی‏ - 99/6/18

  نمیشه وارد سایت شد

 • تصویر فرد

  سوفی نامی‏ - 97/3/19

  سلام.ببخشید من رتبهم برای نوبت دوم کم احتمال و برای پردیس و غیر انتفاعی دانشگاه های خوب پر احتمال زده .. مجازی نمیخوام چون میگن در ادامه برای رفتن مشکل ساز میشه غیر حضوری .. حالا بین ازاد و پردیس و غیر انتفاعی کدوم معتبرتر؟ دانشگاه های تهران و اصفهان و تبریز هم پردیس میارم هم غیر انتفاعی.. مدرکش نهایتا واسم پردیس و غیر انتفاعی میخوره؟به نظر شما واس اعتبارش در ادامه برای دکتری مشکل ساز میشه؟ و از نظر هزینه هم بفرمایید کدوم بهتر؟ممنون میشم زودتر جواب بدید لیسانس برقم و واس ارشد ثبتنام کرده بودم.. امسال نخونده بودم.. موندم یکسال بمونم پشت کنکور یا برم..

 • تصویر فرد

  علی‏ - 96/4/22

  سلام با رتبه ۴۰۰ میشه ارشد زیست فیزیولوزی یا بیو سیستماتیک روزانه گرگان و یا بابلسر قبول شد؟

 • تصویر فرد

  مسعود مقصودی‏ - 95/7/22

  با سلام
  من در گروه آخر دسته بندی شما جای می گیرم
  اکنون مردد هستم ، آموزش مجازی دانشگاه خواجه نصیر ارزش هزینه و وقتش را دارد ؟؟؟و بعد برای دکترا اگر خدا توفیق دهد و تلاش بیشتری صورت گیرد میشه کاری کرد یا نه

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 95/7/22

  سلام. اگر بتونید مقاله چند تا بدید برای دکترا شانستون خیلی زیاد میشه. در غیر اینصورت واقعا شانس کمرنگی برای دکترا خواهید داشت.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc