کنکور خارج از کشور

داوطلبان واجد شرایط در خارج از کشور نیز که قصد ادامه تحصیل در ایران را دارند می‌توانند در کنکور خارج از کشور شرکت نمایند. اطلاع از شرایط چگونگی برگزاری، زمان برگزاری و ... در مورد کنکور خارج از کشور دغدغه بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان خارج از ایران است. در این مقاله نگاهی موشکافانه و دقیق به کنکور خارج از کشور انداخته و ابعاد و مسائل مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

کنکور خارج از کشور

اصلیترین راه ورود به دانشگاههای ایران، شرکت در کنکور سراسری است. کنکور سراسری به شکل هماهنگ و همزمان در داخل و خارج از کشور برگزار شده و تمام داوطلبان واجد شرایط در خارج از کشور نیز که قصد ادامه تحصیل در ایران را دارند میتوانند در کنکور خارج از کشور شرکت نمایند. اطلاع از شرایط چگونگی برگزاری، زمان برگزاری و ... در مورد کنکور خارج از کشور دغدغه بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان خارج از ایران است. در این مقاله نگاهی موشکافانه و دقیق به کنکور خارج از کشور انداخته و ابعاد و مسائل مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

سؤالات کنکور خارج از کشور

بسیاری از داوطلبان در خصوص سوالات و سبک طرح شدن آنها در کنکور خارج از کشور ابهاماتی دارند و از مشاوران تخصصی موسسه 3گام، این سوالات را می پرسند. کنکور خارج از کشور، به صورت هماهنگ و همزمان با کنکور داخلی برگزار شده و منابع مطالعاتی آن نیز دقیقاً مشابه منابع کنکور سراسری داخل کشور است. اما سؤالات کنکور خارج از کشور با کنکور داخلی متفاوت هستند و سؤالات جداگانهای برای داوطلبان خارج از کشور که قصد شرکت در کنکور خارج از کشور را دارند طرح میشود. این نکته قابل توجه است که کنکور خارج از کشور نیز همانند کنکور داخلی در 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان برگزار شده و ازآنجاکه منابع کنکور خارج از کشور همان منابع کنکور داخلی است، سؤالات مطرح شده در کنکور خارج کشور اگر چه متفاوت با کنکور داخلی هستند، ولی در سطحی مشابه با کنکور داخل طرح میشوند.

داوطلبان و دانش آموزان خارج از کشور معمولاً با سیستم آموزشی متفاوتی با ایران مواجه هستند، لذا ضروری است که پیش از شرکت در کنکور خارج از کشور حتماً سؤالات سالهای قبل آن را مشاهده کرده و منابع آن را نیز تهیه کنند و با برنامه ریزی درست و اصولی برای تحصیل در ایران اقدام نمایند. بدین منظور میتوانید با مشاوران تخصصی مؤسسه 3گام پیرامون برنامه ریزی شخصی و متناسب جهت شرکت در کنکور خارج از کشور مشاوره نمایید.

شرایط لازم برای ثبت نام کنکور خارج از کشور

داوطلبان جهت ثبت نام در کنکور خارج از کشورمی بایست ابتدا به سایت سنجش مراجعه نموده و با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور به مطالعه دقیق آن اقدام نمایند. در این دفترچه تمامی شرایط مربوط به ثبت نام کنکور سراسری خارج از کشور ذکر شده است. در ادامه شرایط اختصاصی داوطلبان آزمون خارج از کشور قرار داده شده است.

 • داوطلبان میبایست واجد تمامی شرایط عمومی ذکر شده در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری باشند.
 • فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به ثبت نام و یا شرکت در آزمون سراسری بوده و در صورت شرکت اتباع غیر ایرانی مقیم سایر کشورها پذیرش آنها لغو میگردد.
 • داوطلبان اتباع غیرایرانی، مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیر ایرانی نمیباشند. در صورت قبولی در کد رشته مناطق غیرمجاز، قبولی و پذیرش آنان لغو میگردد. این داوطلبان میتوانند بر اساس کسب حد نصاب نمره علمی در اولین کد رشته تحصیلی منطقه مجاز طبق کارنامه قبولی و کاربرگ انتخاب رشتههای تحصیلی آزمون سراسری، ادامه تحصیل دهند.
 • داوطلبان اتباع غیرایرانی، برای پذیرش در دورههای با آزمون و بدون آزمون باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم از مدارس جمهوری اسلامی ایران و یا مدارس بینالمللی داخل ایران باشند.
 • داوطلبان غیرایرانی به دلیل تابعیت غیرایرانی مشمول قانون نظام وظیفه نمیباشند.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور خارج از کشور

به احتمال زیاد برای شما نیز سوال شده است که برای ثبت نام کنکور خارج از کشور چه مدارکی لازم است لذا برای اطلاع از مدارک لازم برای ثبت نام کنکور خارج از کشور می توانید به این بخش توجه کنید. داوطلبان آزمون سراسری خارج از کشور، میبایست برای ثبت نام در آزمون کنکور خارج از کشور، حتماً یکی از مدارک اختصاصی زیر را همراه داشته باشند:

 • گذرنامه دارای حداقل شش ماه مجوز اقامت
 • دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
 • کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در همان سال
 • آخرین کارت آمایش معتبر بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

مراحل ثبت نام کنکور خارج از کشور

داوطلبانی که قصد ثبت نام در کنکور خارج از کشور را دارند، میبایست در زمان اعلام شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور (همزمان با ثبت نام کنکور داخل کشور) به سایت سازمان سنجش به نشانی SANJESH.ORG مراجعه نمایند و سایر مراحل گفته شد در زیر را به ترتیب انجام دهند. داوطلبان خارج از کشور میبایست توجه داشته باشند که ثبت نام کنکور خارج از کشور تفاوتی از لحاظ زمان، چگونگی ثبت نام و سایر مراحل ثبت نامی با کنکور داخلی ندارد و تفاوت آن صرفاً در اطلاعات وارد شده نظیر اقامت، تابعیت و ... است که در مرحله شرایط لازم برای ثبت نام کنکور خارج کشور در ابتدای مقاله اشاره شد.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس SANJESH.ORG .
 • در اولین مرحله لازم است دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور را دانلود کرده و حتماً و با دقت آن را مورد مطالعه قرار دهند.
 • انتخاب گزینه ثبت نام آزمون سراسری.
 • پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت شماره سریال کارت اعتباری.
 • وارد کردن سریال اعتباری خریداری شده در کادر مخصوص و ورود به سامانه.
 • وارد کردن اطلاعات شناسنامهای، فردی و تحصیلی در فرم ثبت نام.
 • تأیید صحت اطلاعات وارد شد در فرم ثبت نام.
 • دریافت کد ثبت نام 13 رقمی مخصوص اتباع خارجی.

داوطلبان کنکور خارج از کشور لازم است کد 13 رقمی را میبایست تا زمان اعلام نتایج نزد خود نگهداری نمایند.

اطلاع دقیق از شرایط و چگونگی ثبت نام، به خصوص در داوطلبان کنکور خارج از کشور بسیار ضروری است. لذا به منظور بررسی شرایط ثبت نامی خود در کنکور خارج از کشور و دریافت دقیقترین اطلاعات در مورد ثبت نام کنکور خارج از کشور میتوانید با کارشناسان تخصصی مؤسسه 3گام در ارتباط باشید.

محلهای برگزاری کنکور خارج از کشور

کنکور خارج از کشور ممکن است هرساله در کشورهای مختلفی برگزار شود. در سالهای گذشته کنکور خارج از کشور در کشورهای آلمان، لبنان، ترکیه، کویت، پاکستان، امارات و قطر برگزار شده است. داوطلبان لازم است هر سال پیش از ثبت نام در کنکور خارج از کشور با مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور از محلهای برگزاری کنکور خارج از کشور باخبر شوند. محل دقیق برگزاری کنکور در کشورهای مشخص شده در دفترچه ثبت نام کنکور در زمان دریافت کارت شرکت در آزمون خارج از کشور مشخص خواهد شد. البته معمولاً این آزمون در محل سفارتهای ایران در کشورهای ذکر شده صورت میگیرد. همچنین داوطلبان باید توجه داشته باشند کنکور خارج از کشور از لحاظ زمان برگزاری هیچ تفاوتی با کنکور داخلی نداشته و دقیقاً در یک تاریخ مشخص و در یک ساعت مشخص شروع میشوند.

*بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1402، و بر اساس تغییرات کنکور سراسری از سال 1402 که قرار است در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار شود، کنکور سراسری دی ماه 1402 در حوزههای خارج از کشور برگزار نخواهد شد.

انتخاب رشته کنکور خارج از کشور

نتایج کنکور خارج از کشور همانند و همزمان با کنکور داخلی در دو مرحله یعنی نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر میشود. در مرحله اول کارنامه اولیه داوطلبان کنکور خارج از کشور در سایت سازمان سنجش قرار میگیرد. داوطلبان کنکور خارج از کشور پس از کسب اطلاع از رتبه خود و بررسی مجاز بودن خود به انتخاب رشته، میبایست اقدام به انتخاب رشته نمایند. نکته قابل توجه در انتخاب رشته داوطلبان اتباع غیر ایرانی آن است که این متقاضیان تنها مجاز به انتخاب رشته در مناطق مجاز تردد در ایران هستند و در صورت انتخاب و پذیرش آنها در مناطق غیرمجاز تردد قبولی آنها لغو میگردد.

داوطلبان کنکور خارج از کشور هیچ محدودتی در انتخاب دانشگاه یعنی دولتی، آزاد، پیام نور، پردیس و ... ندارند و فقط میبایست به منطقه دانشگاه در انتخاب رشته دقت نمایند. در نتیجه چگونگی انتخاب رشته در کنکور خارج از کشور بسیار حائز اهمیت است و داوطلبان میبایست ابتدا با بررسی رشتههای مورد نظر آنها را انتخاب و سپس بر اساس دانشگاه مجاز برای تردد خود اقدام به اولویت بندی نمایند. هرگونه بی دقتی در این مرحله میتواند منجر به عدم پذیرش در رشته و یا دانشگاه مورد نظر داوطلبان شود. برای بررسی شرایط کارنامه خود و انجام یک انتخاب رشته متناسب و دقیق میتوانید با کارشناسان و مشاوران تخصصی انتخاب رشته مؤسسه 3 گام جلسه مشاوره داشته باشید.

جمع بندی کنکور خارج از کشور

کنکور خارج از کشور مهمترین راه برای داوطلبانی خارج از کشور است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور ایران را دارند. آزمون سراسری خارج از کشور از لحاظ منابع مطالعاتی، زمان برگزاری، نحوه ثبت نام هیچ گونه تفاوتی با کنکور داخلی نداشته و فقط سؤالات و مرکز برگزاری آن با کنکور داخلی متفاوت است. همچنین متقاضیان کنکور خارج از کشور میبایست دارای شرایط لازم برای ثبت نام اتباع خارجی باشند که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شد. از طرف دیگر داوطلبان متقاضی تحصیل در ایران باید دقت نمایند که فقط میتوانند در مناطقی که اتباع غیر ایرانی اجازه تردد دارند اقدام به تحصیل نمایند و از این منظر انتخاب رشته کنکور خارج از کشور یکی از مهمترین مراحل آن است.

داوطلبان کنکور خارج از کشور باید در نظر داشته باشند که پیش از اقدام برای ثبت نام در کنکور خارج از کشور میبایست از شرایط و چگونگی پذیرش و اقامت خود در ایران اطلاعات کافی را کسب و سپس اقدام به ثبت نام نمایند. همچنین از آنجایی که سیستم آموزشی داوطلبان خارج از کشور با ایران متفاوت است، متقاضیان میبایست حتماً با بررسی سؤالات آزمون سالهای گذشته خارج از کشور از نحوه سؤال دهی آن آگاه شوند و سپس با برنامه ریزی اصولی و متناسب با پایه درسی خود اقدام به مطالعه برای کنکور نمایند. چراکه قبولی در کنکور سراسری خارج از کشور با توجه به گسترگی منابع و عدم آشنایی داوطلبان خارج از کشور با منابع و نحوه سؤال دهی در کنکور خارج از کشور نیازمند یک برنامه ریزی اصولی و شخصیسازیشده برای هر فرد است. مؤسسه 3گام با مجموعه از متخصصان و کارشناسان حرفهای کنکور سراسری اقدام به ایجاد بستری مناسب برای برنامه ریزی اصولی برای داوطلبان کنکور داخل و خارج از کشور از شروع مطالعه تا انتخاب رشته نموده است که میتوانید با برقراری ارتباط با مشاوران مؤسسه 3گام از شرایط عالی آن آگاهی یابید.

کنکور خارج از کشور چه زمانی برگزار میشود؟

کنکور خارج از کشور از لحاظ زمان برگزاری تفاوتی با کنکور داخل از کشور نداشته و هر دو همزمان برگزار میشوند. البته قابل ذکر است بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور 1402، و بر اساس تغییرات کنکور سراسری از سال 1402که قرار است در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار شود، کنکور سراسری دی ماه 1402 در حوزههای خارج از کشور برگزار نخواهد شد.

 

 • کنکور خارج از کشور برای چه کسانی است؟

کنکور خارج از کشور برای داوطلبان واجد شرایط ساکن سایر کشورها است که علاقهمند به تحصیل در کشور ایران هستند. شرکت در کنکور خارج از کشور نیازمند آگاهی از شرایطی برای اتباع غیرایرانی است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شد.

 

سوالات متداول:

کنکور خارج از کشور چه زمانی برگزار می‌شود؟

کنکور خارج از کشور از لحاظ زمان برگزاری تفاوتی با کنکور داخل از کشور نداشته و هر دو هم‌زمان برگزار می‌شوند. البته قابل ذکر است بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ، و بر اساس تغییرات کنکور سراسری از سال 1402 قرار است در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار شود، کنکور سراسری دی ماه 1402 در حوزه‌های خارج از کشور برگزار نخواهد شد.

کنکور خارج از کشور برای چه کسانی است؟

کنکور خارج از کشور برای داوطلبان واجد شرایط ساکن سایر کشورها است که علاقه‌مند به تحصیل در کشور ایران هستند. شرکت در کنکور خارج از کشور نیازمند آگاهی از شرایطی برای اتباع غیرایرانی است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت