کنکور دی برای دوازدهمی ها چگونه است؟

شرکت در آزمون دی را با توجه به شرایط داوطلبان مختلف شامل: دوازدهمی ها، پشت کنکوری ها، داوطلبان با پایه ضعیف و ... بررسی کرده ایم.

کنکور دی برای دوازدهمی ها چگونه است؟

سوالی که اغلب برای داوطلبین پیش می آید این است که آیا دوازدهمی ها هم می توانند در کنکور دی ماه شرکت کنند؟

برای اولین بار در دی ماه ۱۴۰۱ شاهد برگزاری کنکور سراسری خواهیم بود که بخشی از تغییرات اخیر در کنکور می باشد.

با وجود اینکه ممکن است درصد بسیار کمی از دوازدهمی ها بتوانند تا کنکور دی ماه دروس خود را به اتمام برسانند، دوازدهمی ها چه آن هایی که دانش آموز هستند و در حال تحصیل در پایه دوازدهم هستند و چه آن ها که فارغ التحصیل شده و یا پشت کنکوری می باشند هم می توانند در کنکور مرحله اول که دی ماه برگزار می شود، شرکت کنند.

در این مقاله سعی کرده ایم تا برای شما توضیح دهیم شرایط کنکور برای داوطلبین محصل در مقطع دوازدهم به چه صورت هست پس با ما همراه باشید.

شرایط کنکور دی ماه برای دانش آموزان مقطع دوازدهم

در مرحله اول باید شرایط شرکت در این مرحله از کنکور را بررسی کنیم.

دانش آموزی که در خرداد ماه ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شده است مجاز است در دو مرحله از آزمون یعنی کنکور دی و تیر ماه شرکت کند این دو کنکور کاملا مجزا از هم برگزار خواهند شد و داوطلب می تواند بسته به خواست و انتخاب خود در یک و یا هر دو آزمون شرکت کند مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که نتیجه اولیه کنکور دی ماه تا قبل از عید همان سال اعلام خواهد شد؛ اما نتیجه قطعی و شروع انتخاب رشته هر دو کنکور چه دی و چه تیر ماه هر دو در مرداد ماه می باشد همچنین اعتبار این آزمون تا ۲ سال بر قوت خودش باقیست.

کنکور دی ماه برای دانش آموزان مقطع دوازدهم

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه از کنکور دی ماه بهترین استفاده را ببریم؟!

و پاسخ این است که کنکور دی ماه بهترین زمان هست تا شما آنچه را که تا آن لحظه خوانده اید مرور و جمع بندی کنید و در این فرصت نه تنها خود را به چالش بکشید؛ بلکه می توانید با شرایط کنکور بیشتر آشنا شوید.

پس بیاید باهم  بررسی کنیم چه کسانی از آزمون دی ماه سود می برند و چه کسانی بهتر است بیشتر تمرکز خود را روی کنکور تیر ماه بگذارند.

حجم کارهایی که یک دانش آموز کنکوری باید در سال کنکور انجام بدهد به حدی زیاد هست که همیشه اضطراب و استرس تمام نشدن درس ها و تست وجود دارد و همین نگرانی باعث پایین آمدن بازده مطالعه و کاهش تمرکز درسی می شود پس برای اینکه شما بدانید در چه دسته ای قرار می گیرید داوطلبین را رده بندی کردیم تا بتوانید رده مناسب خود را به راحتی پیدا کنید و مسیر خود را مشخص کنید.

کنکور دی برای داوطلبینی که از تابستان خود به خوبی استفاده نکرده و عقب افتادند

اگر شما جز آن دسته هستید که بنا به هر دلیلی نتوانستید از تابستان خود به خوبی استفاده کنید و درس ها را پیش ببرید توصیه من به شما این است که به این آزمون فقط به صورت آزمایشی نگاه کنید و بخش اعظم تمرکز خود را روی کنکور تیر ماه بگذارید.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در هر شرایطی حتی اگر عقب ماندید همان میزانی که از درس ها را مطالعه کردید سعی کنید در یک ماه تا دو هفته باقی مانده به موعد کنکور مرور و جمع بندی کنید بهترین روش برای مرور نیز کوییز گرفتن های متناوب و بررسی آنها می باشد.

توجه کنید به هیچ وجه در این شرایط خود را سرزنش نکنید هنوز تا «کنکور هدف» شما یعنی تیرماه زمان زیادی باقیست و به شما فرصت جبران عقب افتادگی ها داده شده است. پس از شرکت در این کنکور آزمایشی در دی ماه و آشنایی با سبک و سیاق سوالات، با دید بازتر و تمرکز بیشتر مطالعه و تست زنی را آغاز کنید. ۷ ماه زمان کمی برای جبران وقت های از دست رفته نیست.

کنکور دی داوطلبینی که توانستند حداقل نصف دروس مطالعه کنند

توصیه ام به این دسته از عزیزان این است که از یک ماه مانده به روز کنکور هیچ مبحث جدیدی به خوانده های خود اضافه نکنند و تمام تمرکز خود را بر روی مرور مباحثی که تا الان خوانده شده است بگذارند این مهم ترین بخش کار هست برای این کار نیاز به یک برنامه ریزی درست و حسابی دارید. برنامه ریزی یکی از اصول اساسی موفقیت است و تمام  استعدادها و توانایی های شما را در جهت رسیدن به هدفتان هماهنگ می کند و از اتلاف انرژی و وقت شما جلوگیری خواهد کرد.

با این حال توصیه بنده به شما عزیزان هم مانند دسته قبلی این هست که بیشتر تمرکز خود را برای کنکور تیر ماه بگذارید و به کنکور دی به شکل یک کنکور آزمایشی و همچنین فرصتی برای جمع بندی آنچه که خوانده بودید نگاه کنید.

کنکور دی برای داوطلبینی که تا به کنون بخش اعظم درس ها را تمام کرده اند و همچنین پایه قوی دارند

این دسته از داوطلبین بیشتر باید روی رفع اشکال و نواقص خود تمرکز کنند؛ چون شانس بیشتری برای این کنکور دارند پس نباید فرصت را از دست بدهند در ادامه راهکارهایی را خدمتتان عرض خواهم کرد که برای موفقیت این دسته به شدت توصیه می شود 

1- برای تست زدن سراغ تست های سخت یا آنهایی که قبلا به عنوان تست های نکته دار و … علامت گذاری کرده اید نروید. بلکه تست های مهم و تیپ دار را حل کنید؛ زیرا زدن تست های سخت فقط اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و این ذهنیت را در شما ایجاد می کند که تمام تست ها سخت هستند؛ بنابراین ممکن است در بعضی موارد تست های ساده را هم نتوانید حل کنید فقط به دلیل اینکه باور ندارید که تست آسان هم در آزمون می آید در این مورد بهتر است از هر تیپ سوال به میزان کافی تست بزنید و همچنین می توانید از سوالات آزمون های آزمایشی مختلف در سال های اخیر استفاده کنید.

 

2- این نکته را فراموش نکنید که جمع بندی آخرین مرحله برای قبولی در کنکور است معمولا بهترین زمان جمع‌بندی یک ماه مانده به کنکور است.

 

3- سوالاتی هستند که پاسخ آن‌ها را غلط جواب داده‌اید. این بدین معنی است که شما در فهم مفاهیم و مباحث دچار اشتباهاتی شده‌اید باید دوباره به سراغ مفاهیم و فرمول‌ها بروید و آن‌ها را مرور کنید.

 

4- شما نباید در ۱ ماه مانده به کنکور شروع به یادگیری مطالب جدید کنید. این موضوع موجب می‌شود که شما نه تنها مطلب را یاد نگیرید؛ بلکه مطالب قبلی را نیز فراموش کنید.

 

سوالات متداول:

آیا دانش آموز پشت کنکوری هم می تواند در کنکور دی ماه شرکت کند؟

همانطور که در ابتدا این مقاله اشاره شد داوطلبین پشت کنکوری نیز مجاز به شرکت در کنکور دی ماه هستند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت