تفاوت کنکور دی و تیر

تفاوت کنکور دی و تیر را از جنبه های مختلف مثل: داوطلبان، مواد امتحانی، احتمال قبولی و ... در این مطلب بررسی کرده ایم.

تفاوت کنکور دی و تیر

 پس از تغییرات کنکور سراسری از سال 1402، که در مقاله ... به طور جامع به آن پرداخته شد. یکی از این تغییرات برگزاری 2 نوبت کنکور در سال می‌باشد که در دی ماه 1401 و تیرماه 1402 برگزار خواهد شد و به نوعی به تمام داوطلبان شانس این داده شد تا بتوانند در هر دو کنکور شرکت نمایند و نمره بهتر بین دو آزمون ملاک پذیرش آنها قرار گیرد و نمره هر کنکور تا دو سال برای داوطلبان دارای اعتبار است. اما سؤال اصلی که برای داوطلبان پیش می‌آید آن است که چه تفاوتی میان کنکور دی و تیر وجود دارد؟ و بهتر است در هر دو یا یکی از آنها شرکت نمایند؟ احتمال قبولی در کنکور دی بیشتر است یا تیر؟ و سؤالات دیگر که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است.

 تفاوت داوطلبان کنکور دی و کنکور تیر

در کنکور سال 1402، با دو دسته از داوطلبان مواجه می‌باشیم که شامل فارغ‌التحصیلان (پشت‌کنکوری‌ها) و دوازدهمی‌ها می‌باشد. و سؤالی که برای هر گروه از این داوطلبان پیش می‌آید این است که بهتر است در کدام کنکور شرکت نمایند و یا باید در هر دو کنکور شرکت کنند. ابتدا باید به تقسیم بندی هر گروه از داوطلبان با توجه به کنکور دی و تیر بپردازیم. کنکور دی ماه به دلیل زمان برگزاری آن (که  داوطلبان فرصت کمی برای مطالعه دارند) مناسب داوطلبانی زیر می‌باشد:

·        داوطلبان فارغ‌التحصیل (پشت کنکوری) که دارای پایه‌های قوی در دروس می‌باشند و در کنکور سال 1401 شرکت کرده بودند  و توانسته بودند رتبه متوسط و رو به بالایی کسب کنند اما نتوانسته بودند رشته دلخواه خود قبول شوند و به همین دلیل تصمیم گرفته‌اند دوباره در کنکور شرکت نمایند. این دسته از داوطلبان به دلیل سطح آمادگی بالای خود با مطالعه برنامه‌ریزی‌شده در فرصت کوتاه تا کنکور دی ماه می‌توانند به سطح آمادگی مطلوبی برای کنکور برسند.

·        دسته بعدی داوطلبان دوازدهمی می‌باشند که در حال تحصیل هستند، اما از سال‌های گذشته با برنامه ریزی هدفمند برای کنکور مطالعه کرده‌اند و پایه بسیار قوی در دروس دارند و توانسته‌اند دروس دوازدهم را نیز تا پاییز امسال تمام کرده و هم‌زمان نیز به جمع‌بندی تمام دروس کنکور پرداخته‌اند.

·        دسته آخر، به نوعی شامل تمام داوطلبان باقیمانده می‌شود، یعنی فارغ‌التحصیلان و دانش آموزان دوازدهم که سطح متوسطی دارند و هدف اصلی آنها شرکت در کنکور تیر می‌باشد، اما می‌خواهند به طور آزمایشی در کنکور دی ماه شرکت نمایند تا با شرایط آن آشنا شوند و خود را در فضای رقابتی قرار دهند.

 

کنکور تیر ماه با توجه به زمان بیشتری که داوطلبان تا کنکور دارند مناسب گروه‌های زیر از داوطلبان می‌باشد:

·        تمامی فارغ‌التحصیلان و دانش آموزان دوازدهم که پایه درسی متوسط و ضعیفی دارند و در سال‌های گذشته به طور منظم برای کنکور درس نخوانده‌اند. این گروه با توجه به زمان باقیمانده تا تیرماه 1402، فرصت مناسبی برای مطالعه و کسب آمادگی برای کنکور دارند.

·        همچنین داوطلبانی که جزو دسته بندی دی ماه قرار داشتند و به قصد شرکت در کنکور دی شروع به مطالعه کردند اما نتوانستند کامل به برنامه ریزی خود عمل کنند. این گروه می‌توانند هدف اصلی خود را کنکور تیر قرار داده و به کنکور دی نگاه آزمایشی داشته باشند.

 تفاوت مواد امتحانی کنکور دی و کنکور تیر

همان طور که گفته شد، سازمان سنجش از سال 1402، دو نوبت کنکور سراسری برگزار می‌کند و هر داوطلب می‌تواند در یک یا هر دو این کنکورها شرکت نموده و بهترین نمره بین دو آزمون ملاک پذیرش او قرار گیرد. همچنین چگونه تفاوتی از لحاظ دروس و مواد امتحانی میان کنکور دی ماه و کنکور تیر ماه وجود ندارد و هر دو کنکور یکسان هستند و فقط در بازه زمانی مختلف یعنی دی و تیر برگزار می‌شوند.

 اما نکته‌ای که داوطلبان باید به آن توجه کنند تغییرات دروس کنکور و همچنین ضرایب آن‌هاست که در مقاله ... به طور کامل به آن پرداخته شده است.

 تفاوت احتمال قبولی کنکور دی و کنکور تیر

صحبت‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد شرکت کردن داوطلبان در کنکور دی یا تیر ماه و اینکه در کدام شانس قبولی بیشتری دارند مطرح است. اما پاسخ به این سؤال صحیح چیست؟ در کنکور دی ماه همان طور که گفته شد، اغلب افراد پشت کنکور که سطح درسی بالایی دارند و همچنین دانش آموزان دوازدهمی که از سال‌های گذشته هدفمند برای کنکور درس خوانده‌اند و اکنون توانسته‌اند دروس دوازدهم را نیز در پاییز به اتمام برسانند شرکت می‌کنند. مشخص است که تعداد این داوطلبان محدود می‌باشد و سایر شرکت کنندگان داوطلبانی هستند که به دید کنکور آزمایشی و محک شرایط آزمون در کنکور دی شرکت می‌کنند. همچنین مشخص است که در کنکور تیرماه همانند سال‌های گذشته تمام داوطلبان و با تمام تلاش خود شرکت می‌کنند و به نوعی چه داوطلبانی که در کنکور دی ماه شرکت کنند و چه سایر داوطلبان، همگی با تمام قوا سر جلسه حاضر می‌شوند. در نتیجه تعداد داوطلبان کنکور و همچنین رقابت در کنکور تیر بسیار بیشتر از کنکور دی ماه می‌باشد و واضح است که احتمال کسب تراز بالا در کنکور دی ماه بیشتر از کنکور تیر ماه می‌باشد و از آنجایی که هر دو کنکور نزد سازمان سنجش دارای ارزش یکسان می‌باشد  و فقط یکی از آنها ملاک پذیرش داوطلب قرار خواهد گرفت، احتمال قبولی برای داوطلبانی که با مطالعه هدفمند و آمادگی بالا در کنکور دی ماه شرکت می‌کنند بیشتر از آن است که در کنکور تیر ماه شرکت کنند. 

 تفاوت برنامه ریزی کنکور دی و کنکور تیر

بر اساس آنچه گفته شد، کنکور دی ماه را نمی‌توان کنکور اصلی بسیاری از داوطلبان دانست اما فرصت مناسبی است برای داوطلبانی که  خود را برای کنکور تیرماه آماده می‌کنند در شرایط آزمون قرار گیرند. همچنین با توجه به تفاوت فرصت زمانی دو کنکور تیر و دی ماه، آنچه اهمیت پیدا می‌کند برنامه ریزی مطالعاتی داوطلبان است. داوطلبان کنکور دی ماه می‌بایست با برنامه‌ای فشرده خود را برای کنکور آماده سازند، برنامه شخصی‌سازی‌شده (دوازدهمی یا فارغ‌التحصیل) داشته باشند و از همه مهم‌تر از منابع تستی مناسب خود استفاده نمایند چراکه فرصت انتخاب اشتباه برای منابع و یا برنامه ریزی نامناسب را ندارند. این داوطلبان باید در نظر داشته باشند جتی اگر نتیجه مطلوب در  کنکور دی ماه نگیرند، اما با برنامه ریزی درست و ساعت مطالعاتی مناسب حداقل آماده‌تر از سایر رقبا برای کنکور تیر ماه می‌شوند.  همچنین دیگر مزیت مطالعه و برنامه ریزی در کنکور دی ماه، افزایش اعتماد به نفس داوطلبان و شناخت ضعف و قوت‌های شخصی داوطلب می‌باشد.

از طرف دیگر داوطلبانی که هدف اصلی خود را همانند سال‌های گذشته کنکور تیر ماه قرار داده‌اند نیز می‌بایستی با تلاش بیشتری به مطالعه خود ادامه دهند و با برنامه ریزی دقیق و شخصی‌سازی‌شده گام‌های محکمی در جهت تثبیت دروس اختصاصی در حافظه خود بردارند. چراکه با توجه به دو نوبت شدن کنکور، و همان‌طور که گفته شد تعداد زیادی از داوطلبان که خود را برای کنکور دی ماه نیز آماده می‌سازند، در کنکور تیر نیز شرکت خواهند کرد و همگی برای یک نتیجه بهتر تلاش می‌کنند و در نتیجه رقابت در کنکور تیرماه بسیار نزدیک و شدید خواهد بود. داوطلبان کنکور تیرماه باید نگاهی آزمایشی اما جدی به کنکور دی ماه داشته و خود را برای این کنکور نیز آماده سازند، سپس با برنامه ریزی دقیق و انتخاب منابع درست نسبت به مطالعه تا کنکور تیرماه اقدام نمایند.

آنچه مشخص است رقابت بالا در کنکور امسال می‌باشد و همان‌طور که گفته شد اهمیت برنامه ریزی در هر دو کنکور تیر و دی نسبت به کنکور سال‌های گذشته بیشتر می‌باشد. شما می‌توانید از همین حالا با یک برنامه ریزی شخصی‌سازی‌شده توسط مشاورین باتجربه 3گام، خود را برای کنکور دی ماه و یا تیرماه آماده کنید.

 

 

سوالات متداول:

آیا می‌توان در هر دو کنکور دی و تیر شرکت نمود؟

بله، بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، تمامی داوطلبانی که مجاز به شرکت در آزمون سراسری می‌باشند، می‌توانند در هر دو کنکور دی و تیر ماه ثبت نام کرده و در آزمون شرکت نمایند. همچنین داوطلبان می‌توانند در دی ماه در یک گروه آزمایشی شرکت نمایند و در تیر ماه در گروه آزمایشی دیگری و هیچ محدودتی برای شرکت در گروه‌های آزمایشی تعیین نشده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت