شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی و حرفه ای

شرایط شرکت در کنکور سراسری رشته های نظری(تجربی، ریاضی، انسانی) با دیپلم کاردانش یا فنی و حرفه ای در این مطلب بررسی شده است.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی و حرفه ای

آزمون ورودی دانشجویان برای پذیرش در رشته ها و دانشگاه های مختلف، طی کنکور سراسری و زیر نظر سازمان سنجش انجام می‌شود. بسیاری از داوطلبان که در گروه آموزشی فنی و حرفه‌ای و یا کار‌دانش تحصیل کرده‌اند سوال دارند که آیا پس از گذراندن دوران دبیرستان خود می‌توانند در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان شرکت نمایند یا خیر؛ در صورتی که می‌توانند شرکت نمایند، مجاز به شرکت در کدام گروه آزمایشی هستند و همچنین شرایط  شرکت در کنکور سراسری برای این افراد چگونه است. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا به سوالات این داوطلبان‌ پاسخ دهیم، همچنین در صورتی که به مشاوره بیشتر نیاز دارید می‌توانید با رزرو یک جلسه مشاوره، از مشاوران مجرب سه‌گام راهنمایی بیشتر کسب نمایید.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش نظام جدید

نظام جدید یا نظام 3_3_6 برای داوطلبان 1398به بعد است، داوطلبان دوره تحصیلی 12 ساله خود را به صورت 6 سال دبستان، 3 سال دبیرستان دوره اول و 3 سال دبیرستان دور دوم می‌گذرانند.
حال می‌خواهیم بدانیم که آیا شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش امکان پذیر است؟ بله؛ دیپلم کاردانش، نوعی دیپلم رسمی است که امکان شرکت در کنکور سراسری در گروه های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه برای داوطلبانی که دیپلم کاردانش نظام جدید دارند و همچنین شرایط ثبت‌نام کنکور سراسری را دارند، فراهم است. در واقع این مسیری هموارتر است زیرا زمانی که فرد دیپلم کاردانش نظام جدید را کسب می‌کند 12 سال تحصیل می‌کند اما در نظام قدیم 11 سال طول می کشد و نیاز به مدرک پیش‌دانشگاهی است  و این افراد باید مدرک پیش دانشگاهی باشند تا بتوانند در کنکور انسانی شرکت کنند. قابل ذکر است که در کنکور سراسری معدل داوطلبان کاردانش نظام جدید تاثیری ندارد.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش نظام قدیم

دیپلم کاردانش نظام قدیم مختص دانش آموزانی است که قبل از سال ۹۷ در رشته های کاردانش فارغ التحصیل شده اند و مدرک تحصیلی آنها نظام قدیم محسوب می شود. این افراد برای شرکت در کنکور های ریاضی، تجربی و انسانی، هنر و زبان های خارجه بعد از اخذ دیپلم در رشته تحصیلی خود، باید در مقطع پیش‌دانشگاهی ادامه تحصیل دهند و یا با شرکت کردن در کنکور کاردانی در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی پیوسته به تحصیل بپردازند تا  مجاز به شرکت باشند. در واقع  داوطلبان نظام قدیم کاردانش باید دارای شرایطی باشد که سه مورد از اصلی ترین شرایط شرکت در کنکور سراسری برای گروه‌ های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی و غیره عبارت است از: نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان و در واقع داشتن کارت پایان خدمت و معافیت تحصیلی برای داوطلب، اخذ مدرک دیپلم، اخذ مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی. نکته حائز اهمیت این است که در کنکور سراسری معدل داوطلبان کاردانش تاثیری ندارد.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش سالی واحدی

افرادی که فارغ التحصیل نظام سالی واحدی و یا ترمی واحدی در رشته های کاردانش هستند، در طی 3 سال  تحصیلات دبیرستان را به اتمام می‌رسانند، در حالی که دوران دبیرستان فارغ التحصیلان رشته های نظری  چهار سال طول می‌کشد. از این رو شرکت در کنکور سراسری با مدرک دیپلم کاردانش نیاز به رعایت برخی شرایط دارد، از جمله داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا داشتن مدرک کاردانی و نداشتن منعی از جانب نظام وظیفه. پس دانش‌آموزانی که دیپلم کاردانش سالی واحدی دارند می‌توانند در آزمون سراسری و گروه‌ های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه شرکت کنند.
همچنین تاثیر سوابق تحصیلی شامل حال آن‌ها نخواهد بود و کل نمره نهایی آن‌ها را رتبه ای که در کنکور کسب خواهند کرد ، تشکیل خواهد داد.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی و حرفه‌ای نظام جدید

فارع التحصیلان نظام جدید افرادی هستند که دوره تحصیلی 12 ساله را به ترتیب با 6 سال دبستان، 3 سال دبیرستان دوره اول و 3 سال دبیرستان دور دوم می‌گذرانند و در واقع فارغ التحصیل سال 1398 به بعد هستند. متقاضیان دارای دیپلم فنی‌وحرفه ای نظام جدید یا نظام 3_3_6، منعی برای شرکت در کنکور سراسری در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان خارجه ندارند و می توانند با دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری در کنکور رقابت نمایند البته با شرط اینکه بقیه شرایط آزمون سراسری را نیز دارا باشند.
این نکته نیز حائز اهمیت است که افرادی که دارای مدرک دیپلم فنی هستند و قصد شرکت در کنکورهای نظری را دارند راه سختی را در پیش دارند زیرا دروسی که این افراد در دوران دبیرستان خود میخوانند شبیه به کتاب های نظری نیست و آن ها باید کتاب های سه پایه یعنی دهم و یازدمم و دوزادهم گروه آموزشی مورد نظرشان را بخوانند.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی و حرفه‌ای نظام قدیم

فارغ التحصیلان نظام قدیم  دوره تحصیلی 11 ساله را به ترتیب با 5 سال دبستان، 3 سال راهنمایی و 3 سال دبیرستان گذرانده اند و فارغ التحصیل سال 1398 به قبل هستند.
در واقع در نظام آموزشی قدیم هنرستانی ها، مقطع پیش دانشگاهی نداشتند و برای آنکه بخواهند درکنکور سراسری در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان شرکت کنند بایستی مقطع پیش دانشگاهی یک رشته نظری را می گذراندند و مدرک آن را دریافت می کردند تا بتوانند در کنکور رشته های نظری شرکت کنند‌.
در حال حاضر نیز این افراد برای شرکت در کنکور سراسری گروه های نظری باید دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند یعنی کلیه واحد های مربوط به دوره پیش دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد، تحقق این مسئله به دو طریق امکان پذیر خواهد بود که عبارتند: از طریق ادامه تحصیل به صورت داوطلب آزاد و یا از طریق حضور در امتحان تغییر رشته.
داوطلبان نظام قدیم همچنین می‌توانند با ارائه مدرک کاردانی دانشگاهی نیز در کنکور سراسری ثبت نام نمایند.
برخی از دانش آموزان به هنگام شرکت در کنکور با دیپلم فنی و حرفه ای ممکن است متوجه شوند که مدارک آنان ناقص است و یا اینکه این مدارک وجود ندارند. در این صورت سامانه ای برای این دسته از متقاضیان قرار دارد که با مراجعه به dipcode.medu.ir می توانند نسبت به رفع نواقص و دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام نمایند.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی و حرفه‌ای سالی واحدی

در دیپلم رشته های فنی حرفه ای  مقطع پیش دانشگاهی در نظام سالی واحدی و یا ترمی واحدی تعریف نشده است و دوره تحصیلی 11 ساله را به ترتیب با 5 سال دبستان، 3 سال راهنمایی و 3 سال دبیرستان گذرانده اند و این دانش اموزان در واقع فارغ التحصیل سال 1398 به قبل هستند، که مدرک پیش‌دانشگاهی نیز ندارند. به همین علت دانش‌آموزانی که قصد شرکت در آزمون سراسری رشته های نظری رادارند باید اقدام به کسب مدرک پیش‌دانشگاهی نمایند تا بتوانند در صورت دارا بودن بقیه شرایط آزمون سراسری در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه شرکت کنند.

سوالات متداول

  • تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم کاردانش به چه صورت است؟
    تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم کاردانش چه به صورت مثبت و چه منفی صفر است و محاسبه نخواهد شد.
  • تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم فنی حرفه ای به چه صورت است؟
    داوطلبان با دیپلم فنی و حرفه ای اگر می خواهند مشمول تاثیر مثبت معدل در کنکور آزمون سراسری شوند ، باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر خود شرکت کنند، درغیر این صورت تاثیر سوابق تحصیلی شامل حال آن‌ها نخواهد بود و کل نمره نهایی آن‌ها را رتبه ای که در کنکور کسب خواهند کرد ، تشکیل خواهد داد.
     

سوالات متداول:

تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم کاردانش به چه صورت است؟

تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم کاردانش چه به صورت مثبت و چه منفی صفر است و محاسبه نخواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی با دیپلم فنی حرفه ای به چه صورت است؟

داوطلبان با دیپلم فنی و حرفه ای اگر می خواهند مشمول تاثیر مثبت معدل در کنکور آزمون سراسری شوند ، باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر خود شرکت کنند، درغیر این صورت تاثیر سوابق تحصیلی شامل حال آن‌ها نخواهد بود و کل نمره نهایی آن‌ها را رتبه ای که در کنکور کسب خواهند کرد ، تشکیل خواهد داد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت