شهریه دکتری پیام نور | جدول شهریه انسانی، پایه و فنی

در این مطلب به روزترین جدول شهریه پیام نور را مشاهده می کنید. جدول شهریه پیام نور به تفکیک گروه های علوم انسانی، علوم پایه و فنی مهندسی درج شده است.

شهریه دکتری پیام نور

در سال‌های اخیر با افزایش داوطلبان آزمون مقطع دکتری و در عین حال ظرفیت پایین رشته‌ها در دوره روزانه، بسیاری از داوطلبان تمایل به انتخاب کد رشته محل در دوره‌های شهریه پرداز نظیر دانشگاه پیام نور را دارند. دانشگاه پیام نور تحت نظارت وزارت علوم یکی از دانشگاه‌های سراسری معتبر در ایران می‌باشد که داوطلبان بسیاری تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه را دارند. اما به دلیل شهریه پرداز بودن این دانشگاه، سؤالات زیادی در این زمینه برای داوطلبان وجود دارد که آگاهی از شرایط شهریه دکتری پیام نور می‌تواند به انتخاب رشته صحیح داوطلبان کمک بسیاری نماید.

شهریه دکتری پیام نور در مقطع دکتری به دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر برای واحدهای درسی و رساله تقسیم بندی می‌شود. میزان شهریه ثابت همانطور که از نامش پیداست در طول سال‌های تحصیل دانشجو در مقطع دکتری مقداری ثابت است (برابر با میزان شهریه ثابت نیم سال ورودی داوطلب) و افزایش نمی‌یابد، اما شهریه متغیر بر اساس نوع واحد درسی هرساله درصدی در حدود 10 الی 15 درصد افزایش میابد.  نکته مهم دیگر در مورد دکتری پیام نور آن است که با توجه به اینکه 36 واحد در مقطع دکتری وجود دارد و 12 الی 18 واحد از آن درسی و 18 تا 24 واحد آن مربوط به رساله می‌باشد و شهریه هر واحد رساله دکتری با واحد درسی تفاوت دارد باید به این تفاوت قیمت توجه کرد. در ادامه جهت اطلاع شما داوطلبان آزمون دکتری محدوده شهریه دکتری پیام نور در سال تحصیلی 1401- 1402 در ادامه قرار گرفته است.

شهریه دکتری پیام نور علوم انسانی

دانشگاه پیام نور در گرایش‌های متفاوتی اقدام به جذب دانشجو در مقطع دکتری می‌نماید که یکی از پر متقاضی‌ترین آنها رشته‌های علوم انسانی می‌باشد. در ادامه به شهریه دکتری پیام نور علوم انسانی می‌پردازیم که محدوده هزینه آن برای سال تحصیلی 1401 – 1402 در جدول زیر قرار داده شده است:

 

گروه رشته تحصیلی

شهریه (ثابت)

 

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد درسی

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد رساله

شهریه معمول به ازای یک ترم

(شهریه ثابت + 8 واحد درسی)

 

دکتری پیام نور

 علوم انسانی

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

37,284,976

40,751,554

9,118,265

9,966,038

8,473,648

9,261,488

110,231,096

120,479,858

                     
 
  • مبالغ به ریال می‌باشد.

 

شهریه دکتری پیام نور علوم پایه

شهریه رشته‌های دکتری گروه علوم پایه به طور کلی مقداری بیشتر از رشته‌های دکتری علوم انسانی می‌باشد. در ادامه به شهریه دکتری پیام نور علوم پایه می‌پردازیم که محدوده هزینه آن برای سال تحصیلی 1401 – 1402 در جدول زیر قرار داده شده است:

گروه رشته تحصیلی

شهریه (ثابت)

 

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد درسی

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد رساله

شهریه معمول به ازای یک ترم

(شهریه ثابت + 8 واحد درسی)

 

دکتری پیام نور

 علوم پایه

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

36,313,233

39,689,463

11,988,455

13,103,085

9,602,265

10,495,038

132,220,873

144.514.143

                     
 
  • مبالغ به ریال می‌باشد.

 

شهریه دکتری پیام نور فنی و مهندسی

شهریه رشته‌های دکتری گروه فنی مهندسی معمولاً بیشترین مقدار را در میان تمامی گرایش‌ها داشته و البته  البته این تفاوت هزینه به رشته و مقدار واحدهای عملی و رساله آن نیز بستگی داشته و نمی‌توان این نکته را درمورد تمامی رشته‌ها به کار برد. در ادامه به شهریه دکتری پیام نور فنی و مهندسی می‌پردازیم که محدوده هزینه آن برای سال تحصیلی 1401 – 1402 در جدول زیر قرار داده شده است:

گروه رشته تحصیلی

شهریه (ثابت)

 

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد درسی

شهریه (متغیر)

به ازای هر واحد رساله

شهریه معمول به ازای یک ترم

(شهریه ثابت + 8 واحد درسی)

 

دکتری پیام نور

 فنی و مهندسی

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

36,313,233

39,689,463

11,988,455

13,103,085

9,602,265

10,495,038

132,220,873

144.514.143

                     
 
  • مبالغ به ریال می‌باشد.

نکات مهم در پرداخت شهریه دکتری پیام نور

در صورتی که دانشجویان نمره قبولی کمتر از حد نصاب هر درس که 14 از 20 می‌باشد را کسب نمایند، باید با پرداخت مجدد شهریه متغیر به گذراندن آن درس اقدام نمایند.

میانگین نمره قابل قبول برای همه دروس 16 از 20 می‌باشد و در صورتی که نمره میانگین دانشجو کمتر از این مقدار باشد می‌بایست حداکثر در یک نیمسال تحصیلی دروسی علاوه بر واحدهای ترم خود برای جبران میانگین کل بگذراند که شهریه این دروس نیز تحت عنوان شهریه جبرانی باید جداگانه پرداخت شود.

در صورت عدم کسب نمره قابل قبول در آزمون جامع، می‌بایست با پرداخت مجدد شهریه آن در آزمون شرکت نماید. (هر دانشجو حداکثر 2 بار اجازه شرکت در آزمون جامع را دارد)

شهریه دکتری پیام نور - جمع بندی

همان‌طور که گفته شد دانشگاه پیام نور به عنوان یکی از معتبرترین مراکز دانشگاهی ایران هرساله اقدام به جذب دانشجویان در رشته‌های مختلف دکتری می‌نماید که به دلیل ظرفیت کم دوره روزانه دکتری استقبال زیادی از دوره‌های شهریه پرداز و به خصوص پیام نور توسط داوطلبان انجام می‌شود. دانشجویان دکتری پیام نور ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم می‌باشند و همین موضوع نیز یکی از دغدغه‌‌های داوطلبان در هنگام انتخاب رشته دکتری می‌باشد و نیاز است تا داوطلبان اطلاع کافی در این زمینه داشته باشند. در این مقاله به بررسی شهریه دکتری پیام نور در گرایش‌های متفاوت پرداخته شد. شهریه دکتری پیام نور دارای دو بخش ثابت (به معنای عدم تغییر هزینه شهریه تا پایان سنوات تحصیلی دانشجو) و متغیر (تغییر شهریه بر اساس نوع واحد یعنی درسی و رساله و همچنین افزایش سالانه) می‌باشد. هرچه رشته دارای تعداد بیشتر واحد رساله باشد در نتیجه مبلغ شهریه آن نیز بیشتر است، همچنین داوطلبان باید به این نکته توجه نمایند که میزان شهریه در دوره پیام نور هرساله 10 الی 15 درصد با توجه به تورم سالانه کشور افزایش می‌یابد. شما می‌توانید جهت اطلاع دقیق از شهریه دانشگاه پیام نور در رشته مورد نظر خود با پشتیبان‌های با تجربه 3 گام در ارتباط باشید و با اطلاعی دقیق اقدام به انتخاب رشته نمایید.

 

سوالات متداول:

شهریه دکتری معمولا هر ساله چند درصد افزایش دارد؟

معمولاً سالانه میانگین ۱۰ الی ۱۵ درصد به میزان شهریه ثابت و متغیر دکتری پیام نور افزوده می‌شود. در نتیجه بهتر است داوطلبان اگر قصد انتخاب رشته دکتری پیام نور در سال‌های آتی را دارند، مبالغ این مقاله را به میزان گفته شده افزایش دهید تا برآوردی دقیق‌تر از شهریه در سال تحصیلی مورد نظر خود داشته باشید.

آیا می‌توان شهریه را به صورت اقساط پرداخت کرد؟

دانشگاه پیام نور هرسال تسهیلاتی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرد که یکی از آنها پرداخت اقساطی شهریه می‌باشد. دانشجویان در این تسهیلات می‌توانند با پرداخت شهریه ثابت بقیه شهریه خود را به صورت اینترنتی و طی چند مرحله به صورت قسطی در سیستم جامع گلستان بپردازند. همچنین دانشگاه بری دانشجویان دکتری خود وام ویژه دکتری در نظر گرفته است که دانشجویان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت