لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط
لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط

 

 

مصوبه شورای سنجش و پذیر کشور

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور، از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون ‌کارشناسی ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته ‌های «مرتبط» امکان ‌پذیر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه‌ ریزی آموزش عالی در نامه‌ ای به دانشگاه‌ ها اعلام کرد بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌ های «مرتبط» امکان‌ پذیر خواهد بود.

 

 

متن نامه مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی به دانشگاه

متن این نامه به شرح زیر است:

همانگونه که به خوبی استحضار دارید تا کنون پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ‌ارشد در همه رشته‌ ها از بین همه داوطلبان و صرف ‌نظر از رشته تحصیلی در دوره کارشناسی صورت می ‌پذیرفت که آسیب‌ های زیادی را به کیفیت آموزش عالی وارد ساخته‌ است.

پس ‌از بررسی‌ های تخصصی و پیگیری ‌های مستمر دفتر برنامه ‌ریزی آموزش عالی بر اساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱ سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ‌ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته ‌های مرتبط امکان ‌پذیر خواهد بود.

بر این اساس لازم است که رشته ‌های مرتبط برای هر یک از رشته‌ هایی که در آزمون کارشناسی ‌ارشد پذیرش دانشجو دارد تعیین شود.

خواهشمند است با در نظر گرفتن ملاحظات زیر موارد خواسته ‌شده را در رشته ‌های زیر مجموعه آن کارگروه در فایل پیوست تعیین و تا ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰ به این دفتر ارسال نمایید.

 

 

ملاحضات لغو پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط

برای لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط، ملاحضات زیر باید در نظر گرفته شوند:

۱-  به ‌طور منطقی امکان شرکت نمودن دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی «همه رشته ‌ها» و حتی «همه رشته‌ های یک گروه تحصیلی» در آزمون کارشناسی ‌ارشد رشته ‌های یک «زیرگروه تحصیلی» را نخواهد داشت بنابراین درج «همه رشته ‌های گروه» برای هیچ رشته ‌ای مجاز نیست اما درج «همه گرایش ‌ها» مانعی ندارد.

۲-  در فهرست رشته ‌های ارائه‌ شده در فایل پیوست تمام رشته ‌های دوره کارشناسی (هم پیوسته و ناپیوسته) که تاکنون در دانشگاه ‌ها و مؤسسات آموزش عالی وزارت علوم دانش ‌آموخته داشته ‌است فهرست شده‌ اند (یعنی هم رشته‌ های فعال و هم رشته ‌های منسوخ) بنابراین فهرست کامل مد نظر قرار گیرد.

۳-  با توجه به این ‌که دفترچه آزمون کارشناسی ‌ارشد سال ۱۴۰۱ در مرداد ماه ۱۴۰۰ منتشر می ‌شود بنابراین در مورد رشته‌ هایی که این اطلاعات تا تاریخ تعیین‌ شده به دفتر برنامه‌ ریزی ارسال نشده باشد، عنوان «فقط رشته‌ های همان زیرگروه تحصیلی» درج خواهد شد.

۴-  در ستون تعیین ‌شده در فایل پیوست درج «کد رشته» یا کد زیرگروه تحصیلی و بدون درج عنوان نوشته کفایت می‌کند.

۵- با توجه به این‌ که دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ‌های علمی کاربردی و فنی ‌حرفه ‌ای نیز مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ‌ارشد می ‌باشند بنابراین رشته ‌های این دو زیرگروه نیز مد نظر قرار گیرد.

۶-  فهرست رشته ‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در این فایل ارائه نشده‌است با این‌ حال در مواردی که رشته مرتبطی در رشته ‌های زیر مجموعه آن وزارت وجود دارد می ‌توانید «عنوان رشته» را در همان ستون درج نمائید.

با توجه به اهمیت بالای موضوع و تحت تأثیر قرار گرفتن سرنوشت دانشجویان و دانش ‌آموختگان از این تصمیم انتظار می‌رود در موضوع تعیین رشته‌ های مرتبط دقت لازم مبتنی بر بررسی‌ های کارشناسی صورت بپذیرد.

 

 

تحلیل شرایط بعد از مصوبه فوق

امروز خبری مبتنی بر لغو پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط از طرف مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی در خبرگزاری های مختلف از جمله خبرگزاری مهر پخش شده است که باعث نگرانی داواطلبان کنکور ارشد شده است. ما این نگرانی داوطلبان را درک کرده و نسبت به شفاف سازی و توضیح بیشتر این مصوبه می بایست اطلاعاتی را در اختیار داوطلبان کنکور ارشد قرار دهیم.

اولا داوطلبان عزیز باید منتظر باشند تا جدول رشته های مرتبط برای این خبر منتشر شود. در جدولی که منتشر خواهد شد که تقریبا مشابه جدول رشته های مرتبط برای وزارت بهداشت است توضیح داده می شود که مثلا با داشتن مدرک کارشناسی روانشناسی کدام رشته ها را می توان در مقطع ارشد ادامه داد و به تحصیل پرداخت. مثلا لیست رشته های ارشد مجاز یا رشته های ارشد را که می توان با مدرک کارشناسی روانشناسی در وزارت بهداشت خواند به شرح جدول زیر می باشد:

 

جدول رشته های ارشد مجاز وزارت بهداشت با مدرک کارشناسی روانشناسی

رشته کارشناسی

رشته ارشد مجاز برای شرکت با مدرک کارشناسی رشته روانشناسی

روانشناسی

آموزش بهداشت و ارتقا سلامت

ارگونومی

پدافند غیرعامل در نظام سلامت

تاریخ علوم پزشکی

سلامت سالمندی

سلامت و ترافیک

سلامت و رفاه اجتماعی

کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

مدیریت توانبخشی

روانشناسی بالینی

بهداشت روان

روانشناسی سلامت

روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

 

دقیقا برای رشته های مرتبط برای کنکور ارشد وزارت علوم نیز باید منتظر جدولی به این صورت بود. البته باید در نظر داشت که جدول لیست رشته های مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم گسترده تر از جدول وزارت بهداشت می باشد چرا که تعداد رشته های ارائه شده توسط وزارت علوم از تنوع و کمیت بیشتری برخوردار است.

با همه این توصیفات باید منتظر جدول این رشته ها بود و لذا از داوطلبان تقاضا داریم اگر نظری در این مورد دارند در قسمت ثبت نظرات به بیان نظرات خود پیرامون این جدول رشته ها و مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور بپردازند.