لغو پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط

در این مطلب مصوبه لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط با متن خبر از خبرگزاری مهر قرار داده شده است و همچنین جدول رشته های ارشد مجاز وزارت بهداشت اورده شده است تا مطلب برای داوطلبان قابل فهم و روشن باشد.

لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط
لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط

 

 

مصوبه شورای سنجش و پذیر کشور

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور، از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون ‌کارشناسی ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته ‌های «مرتبط» امکان ‌پذیر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه‌ ریزی آموزش عالی در نامه‌ ای به دانشگاه‌ ها اعلام کرد بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌ های «مرتبط» امکان‌ پذیر خواهد بود.

 

 

متن نامه مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی به دانشگاه

متن این نامه به شرح زیر است:

همانگونه که به خوبی استحضار دارید تا کنون پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ‌ارشد در همه رشته‌ ها از بین همه داوطلبان و صرف ‌نظر از رشته تحصیلی در دوره کارشناسی صورت می ‌پذیرفت که آسیب‌ های زیادی را به کیفیت آموزش عالی وارد ساخته‌ است.

پس ‌از بررسی‌ های تخصصی و پیگیری ‌های مستمر دفتر برنامه ‌ریزی آموزش عالی بر اساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش کشور از سال ۱۴۰۱ سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ‌ارشد فقط از بین دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی رشته ‌های مرتبط امکان ‌پذیر خواهد بود.

بر این اساس لازم است که رشته ‌های مرتبط برای هر یک از رشته‌ هایی که در آزمون کارشناسی ‌ارشد پذیرش دانشجو دارد تعیین شود.

خواهشمند است با در نظر گرفتن ملاحظات زیر موارد خواسته ‌شده را در رشته ‌های زیر مجموعه آن کارگروه در فایل پیوست تعیین و تا ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰ به این دفتر ارسال نمایید.

 

 

ملاحضات لغو پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیر مرتبط

برای لغو پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط، ملاحضات زیر باید در نظر گرفته شوند:

۱-  به ‌طور منطقی امکان شرکت نمودن دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی «همه رشته ‌ها» و حتی «همه رشته‌ های یک گروه تحصیلی» در آزمون کارشناسی ‌ارشد رشته ‌های یک «زیرگروه تحصیلی» را نخواهد داشت بنابراین درج «همه رشته ‌های گروه» برای هیچ رشته ‌ای مجاز نیست اما درج «همه گرایش ‌ها» مانعی ندارد.

۲-  در فهرست رشته ‌های ارائه‌ شده در فایل پیوست تمام رشته ‌های دوره کارشناسی (هم پیوسته و ناپیوسته) که تاکنون در دانشگاه ‌ها و مؤسسات آموزش عالی وزارت علوم دانش ‌آموخته داشته ‌است فهرست شده‌ اند (یعنی هم رشته‌ های فعال و هم رشته ‌های منسوخ) بنابراین فهرست کامل مد نظر قرار گیرد.

۳-  با توجه به این ‌که دفترچه آزمون کارشناسی ‌ارشد سال ۱۴۰۱ در مرداد ماه ۱۴۰۰ منتشر می ‌شود بنابراین در مورد رشته‌ هایی که این اطلاعات تا تاریخ تعیین‌ شده به دفتر برنامه‌ ریزی ارسال نشده باشد، عنوان «فقط رشته‌ های همان زیرگروه تحصیلی» درج خواهد شد.

۴-  در ستون تعیین ‌شده در فایل پیوست درج «کد رشته» یا کد زیرگروه تحصیلی و بدون درج عنوان نوشته کفایت می‌کند.

۵- با توجه به این‌ که دانش ‌آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ‌های علمی کاربردی و فنی ‌حرفه ‌ای نیز مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ‌ارشد می ‌باشند بنابراین رشته ‌های این دو زیرگروه نیز مد نظر قرار گیرد.

۶-  فهرست رشته ‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی در این فایل ارائه نشده‌است با این‌ حال در مواردی که رشته مرتبطی در رشته ‌های زیر مجموعه آن وزارت وجود دارد می ‌توانید «عنوان رشته» را در همان ستون درج نمائید.

با توجه به اهمیت بالای موضوع و تحت تأثیر قرار گرفتن سرنوشت دانشجویان و دانش ‌آموختگان از این تصمیم انتظار می‌رود در موضوع تعیین رشته‌ های مرتبط دقت لازم مبتنی بر بررسی‌ های کارشناسی صورت بپذیرد.

 

 

تحلیل شرایط بعد از مصوبه فوق

امروز خبری مبتنی بر لغو پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط از طرف مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی در خبرگزاری های مختلف از جمله خبرگزاری مهر پخش شده است که باعث نگرانی داواطلبان کنکور ارشد شده است. ما این نگرانی داوطلبان را درک کرده و نسبت به شفاف سازی و توضیح بیشتر این مصوبه می بایست اطلاعاتی را در اختیار داوطلبان کنکور ارشد قرار دهیم.

اولا داوطلبان عزیز باید منتظر باشند تا جدول رشته های مرتبط برای این خبر منتشر شود. در جدولی که منتشر خواهد شد که تقریبا مشابه جدول رشته های مرتبط برای وزارت بهداشت است توضیح داده می شود که مثلا با داشتن مدرک کارشناسی روانشناسی کدام رشته ها را می توان در مقطع ارشد ادامه داد و به تحصیل پرداخت. مثلا لیست رشته های ارشد مجاز یا رشته های ارشد را که می توان با مدرک کارشناسی روانشناسی در وزارت بهداشت خواند به شرح جدول زیر می باشد:

 

جدول رشته های ارشد مجاز وزارت بهداشت با مدرک کارشناسی روانشناسی

رشته کارشناسی

رشته ارشد مجاز برای شرکت با مدرک کارشناسی رشته روانشناسی

روانشناسی

آموزش بهداشت و ارتقا سلامت

ارگونومی

پدافند غیرعامل در نظام سلامت

تاریخ علوم پزشکی

سلامت سالمندی

سلامت و ترافیک

سلامت و رفاه اجتماعی

کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

مدیریت توانبخشی

روانشناسی بالینی

بهداشت روان

روانشناسی سلامت

روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

 

دقیقا برای رشته های مرتبط برای کنکور ارشد وزارت علوم نیز باید منتظر جدولی به این صورت بود. البته باید در نظر داشت که جدول لیست رشته های مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم گسترده تر از جدول وزارت بهداشت می باشد چرا که تعداد رشته های ارائه شده توسط وزارت علوم از تنوع و کمیت بیشتری برخوردار است.

با همه این توصیفات باید منتظر جدول این رشته ها بود و لذا از داوطلبان تقاضا داریم اگر نظری در این مورد دارند در قسمت ثبت نظرات به بیان نظرات خود پیرامون این جدول رشته ها و مصوبه شورای سنجش و پذیرش کشور بپردازند.

 

 

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  بهاره معروفی ‏ - 01/10/6

  با سلام، چقدر تاسف آورن عده ای که نوشتن باعشق رشته مرتبط رو خوندن ، حالا شما چرا ناراحتید ، سنگ جلو پای دیگران انداخته شده شما چرا مینالید . مایی که بهر دلیلی چندسال پیش کارشناسی گرفتیم و حالا به دلایل عدم بازار کاری مرتبط تصمیم ب تغییر رشته داریم ، چطور سنگ انداختن جلوی پامون ، برای کسانی که مثل من عل م تربیتی خوندم ، وحالا ارشد رواشناسی میخوام انتخاب کنم ،، چرا نباید بشه ،، چطور میتونید اینقدر خودخواه باشید ،چطور میتونید بدون حس همنوع دوستی و مهربونی کمک کنید تا همه آدمها به خواسته ها واهدافشون برسند . این طرح سالها از عمرمون رو باطل میکنه ، تمنا دارم این ظلم رو در حق افراد نکنید .

 • تصویر فرد

  ایلونا پاولی‏ - 01/7/6

  سلام خسته نباشین میخواستم بپرسم من ارشد مترجمی زبان تموم کردم و رشته ی کارشناسی هم مترجمی بود الان من میتونم ارشد روانشناسی شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/7/9

  سلام خدمت شما بله میتونید بخونید تو مطلب زیر میتونید راهنمای کاملشو بخونید
  تحصیل مجدد در مقطع ارشد

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/7/9

  سلام خدمت شما بله میتونید بخونید تو مطلب زیر میتونید راهنمای کاملشو بخونید
  تحصیل مجدد در مقطع ارشد

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/7/9

  سلام خدمت شما بله میتونید بخونید تو مطلب زیر میتونید راهنمای کاملشو بخونید
  تحصیل مجدد در مقطع ارشد

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/7/9

  سلام خدمت شما بله میتونید بخونید تو مطلب زیر میتونید راهنمای کاملشو بخونید
  تحصیل مجدد در مقطع ارشد

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/7/9

  سلام خدمت شما بله میتونید بخونید تو مطلب زیر میتونید راهنمای کاملشو بخونید
  تحصیل مجدد در مقطع ارشد

 • تصویر فرد

  زهرا امیری‏ - 00/9/21

  فک کنم براشون سوء تفاهم شده چون چیزی که به کیفیت آموزش عالی آسیب وارد کرده دانشجوهای رشته های غیرمرتبط نیستن بلکه نحوه پذیرش اونهاست.یعنی کنکور ارشد اونقدر آسون بود که افراد فاقد صلاحیت میتونستن به دانشگاه ارشد برن و کیفیت آموزشو پایین بیارن؟اینجا مسئله برمیگرده به نحوه پذیرش که باید اصلاح بشه نه اینکه صورت مسئله پاک بشه.
  به نظرم باید امکان تحصیل در رشته های غیرمرتبط برای همه فراهم باشه چون امروزه منابع زیادی برای یادگیری و بالا بردن پتانسیل افراد وجود داره و دانشگاه تنها راه یادگیری و علم آموزی نیست پس افرادی که کارشناسی یک رشته رو خوندن نباید به خودشون مغرور بشن.
  علت وجود بعضی بین رشته ای ها همین تحصیلات غیرمرتبط و دستاوردهای علمی علم آموزان و علاقه مندان بوده و اگه این راه از بین بره پس پیوند علم ها هم به تعویق می افته و ضررش به جامعه علمی خودمون برمی گرده.

 • تصویر فرد

  Kurd boy‏ - 00/9/16

  کاربجا ومفیدی هست یعنی چی یکی تو رشته خودش تلاش کرده یه غیر مرتبط آینده شو بخطربندازه غیرمرتبط ها زرنگ بودن رشته خودشونو ادامه میدادن

 • تصویر فرد

  حمید‏ - 00/5/3

  خدا لعنتتون کنه اگه اجرا کنید با اینده خیلیا بازی میکنید

 • تصویر فرد

  ادی‏ - 00/5/1

  تمامی واحدهای درسی که برای کنکور ارشد باید اماده کنیم برای همگان یکسان است
  کسی که میشینه تلاش میکنه این همه میخونه برای کنکور و زحمت میکشه و کنکور میده طبق عملکرد و اطلاعاتی که داره یا قبول میشه یا خیر

  حالا چه رشتش اون بوده و چه اون نبوده در هر صورت

 • تصویر فرد

  Saba‏ - 00/4/26

  واقعا کار مسخره ایه وقتی خودشون مبنای پذیرش دانشگاه هارو کنکور میدونن پس کسی که کنکور میده و قبول میشه توانایی و لیاقت اون رشته و داره و به کسی ربطی نداره رشته کارشناسیش چی بوده. قرار نیس وقتی تو ۱۸ سالگی یه اشتباهی کردیم دیگه تااخرش بسوزیم و نتونیم رشته مناسب و مورد علاقه مونو بخونیم
  الان تکلیف ماهایی که قراره ۱۴۰۱ کنکور بدیم چیه؟ میتونیم تغییر رشته بدیم یانه؟ بخونیم یا نخونیم؟!

 • تصویر فرد

  ارمین‏ - 00/4/21

  دوستان این تصمیم لغو شد. و اگر هم اجرا میشد واقعا باید تاسف خورد. واسه ۲ نفری هم که با این تصمیم رد شده موافق بودن اینا را به حال خودشون رها کنید.

 • تصویر فرد

  ساری‏ - 00/4/21

  خب حالاما ک اینهمه نشسیم خوندیم چی میشه
  کجاباید. اعتزاض کنیم این چ وضعشه

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 00/4/21

  وای خدا این مسئولین رو لعنت کنه نمیشه که براساس انتخاب رشته دوران نوجوانی ادامه داد خیلیا اشتباه میکنن چه وضعشه همه آزمون میدن جای کسی تنگ نشده

 • تصویر فرد

  ارشد‏ - 00/4/21

  این آخر کاری چی شده با عجله این تصمیم رو دارن میگیرن. اولا کسی جای کسی دیگر رو نگرفته چون همه آزمون میدن خوب طبیعتا برای رشته های غیر مرتبط این ترنمت سخت تره یا اگر با یه رتبه خوب هم قبول شوند( شرکت کنندگان رشته های غیر مرتبط) درود بر شرفشون که خوب و بجا تشخیص دادن یعنی استعدادشون توی همینه. دوما هرکسی رشته اش مرتبط نباشه صرفا دانشگاه دولتی قبول شه ١ الی ٢ ترم پیش نیاز می خوره. سنگ اندازی جلوی پای جوون تا کی.

 • تصویر فرد

  حمید‏ - 00/4/21

  چرا بابد بگم کارشناسی اشتباه وارد شدم؟من کارشناسی صرفا برای اینکه تخصص بگیرم و شاغل انتخاب کردم حالا که به اون اهداف خودم رسیدم برا ادامه علاقه مندی خودم ارشد رشته دیگر که اصلا صرفه مالی هم برام نداده میخوام بخونم،این مسولان با این تصمیات خلق ساعه، با چه استدلالی این حق رو از من و امثال من باید بگیرن؟همه کسایی که ازمون کنکور میدن در یک شرایط برابر همه با یک مداد پاک کن وارد جلسه میشن هر چه علم توانایی بیشتر داره برنده رقابت میشه....حیف حیف .....

 • تصویر فرد

  صادق نبوت‏ - 00/4/20

  https://t.me/EterazBeManeTaghirReshte این پویش اعتراضی به این بخشنامه و جمع آوری امضا است در سایت خبرگزاری فارس هم لینک جمع آوری امضا گذاشته شده است

 • تصویر فرد

  نرگس‏ - 00/4/20

  بسیار طرح خوبیه و منطقی👌

 • تصویر فرد

  امین ایمانی‏ - 00/4/20

  این کار یک بدعت و یک ظلم واضح و آشکاره،چراکه این مرسوم در تمام دانشگاه های جهان است،بنده فوق سازه دارم ولی چندین سال هست که فعالیت اقتصادی دارم،به همین دلیل علاقمند شدم تا مجددا در رشته اقتصاد ادامه تحصیل بدم،دو ماه هم هست بشدت در حال مطالعه شدید هستم،با این تصمیمات صد من یک غاز و احمقانه با زندگی افرادی چون من بازی شد.در حوزه رشته اقتصاد بنده با تحقیق وارد شدم و بسیار بسیار افرادی رو برخورد کردم که از مهندسی به اقتصاد آمده بود و از موفق ترین ها در این حوزه بودند،این دلایل صد من یه غاز چیست که می آورید که آسیب به آموزش عالی زده،چطور به آموزش عالی دنیا نزده به آموزش عالی شما زده،لعنت به شما تصمیم گیران که سرنوشت مردم در دست شماست،خدا لعنتتون کنه.

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 00/4/20

  واقعاً عادلانه نیست. خیلی تصمیم اشتباهیه. اگر کسی رشته کارشناسیش رو دوست نداشته باشه تکلیفش چیه؟

 • تصویر فرد

  f‏ - 00/4/20

  با وجود این مسئولین بی فکر،آرامش بر ما حرامه...
  تو سنین انتخاب رشته ،مدارس دو تا مشاور درست و حسابی برای راهنمایی بچه ها ک رشته درستی انتخاب کنن نذاشتن
  حالا هم که پس از ۴ سال اتلاف عمرمون در یک رشته نامناسب، رشته مناسبمونو انتخاب کردیم و میخوایم ارشد بخونیم و همه ی منابعو گرفتیم ،این کارو میکنن...
  حداقلش اینه که از ۲_۳سال قبل اعلام کنن ک میخوان همچین حرکتی بزنن

 • تصویر فرد

  الناز گردانی‏ - 00/4/20

  این چه قانون مسخره ایه … خیلیا وسط راه مسیر زندگیشون عوض میشه و این مسبر میانبر میتونه براشون یه پله موفقیت بزرگ باشه .. کار نابلدی هارو چرا میارین وسط راه اونایی که دارن واقعا تلاش میکنن .. این چه حرفیه اونم بعد از این همه سال همینطوری ناامیدی و بی انگیزه بودن بیداد میکنه با این کار که علنا روح خیلیا کشته میشه !! این همه وقت و پول صرف کردیم
  مسیر اعتراض ما ادمهای معمولی پس کجاس ما که پارتی نداریم حرفمون شنیده بشه

 • تصویر فرد

  Zahraa‏ - 00/4/20

  سلام من کارشناسی علوم تربیتی گرایش اموزش ابتدایی دارم میخوام کنکور ارشد مشاوره شرکت کنم، برای من که مسئله ای پیش نمیاد؟چون تا جایی که میدونم مشاوره جزو زیر شاخه علوم تربیتی هستش

 • تصویر فرد

  حامد انصاریان‏ - 00/4/20

  با سلام
  ایا شامل رشته ام بی ای هم میشه؟ یا مثل سابق از تمامی رشته‌ها می‌شه وارد رشته mba شد؟

 • تصویر فرد

  ارشد‏ - 00/4/20

  ادامه پست قبلیم
  ٣- اینا برای منی که کارشناسی ام یه چیز دیگه است و حالا دوست دارم رشته ای دیگه ای رو بگذرونم چیزی جز سنگ اندازی و تلف کردن وقت و عمر من جوون نکردن این رو زودتر از اینا باید عملی میکردن منی که ٣٠ سالمه اول باید کارشناسی رشته ای که دوست دارم رو بگذرونم بعد از ۴ سال برم ارشد شرکت کنم این یعنی ظلم.
  ۴- شما بند بزار تبصره بزار بگو میتونن شرکت کنند اما اینجوری و.... بعد یواش یواش بردار نه اینطوری خرکی بابا یه مقدار انصافم خوب چیزی است یا امیر المومنین خودت به دادمون برس.

 • تصویر فرد

  ارشد ریاضی‏ - 00/4/20

  سلام چرا حالا تصمیم گرفتن به این موضوع به چند دلیل غیر قابل پذیرش هست:
  سنجش برای ورود به دانشگاه چیزی داره به نام کنکور دانشجویان غیر مرتبط که به هر دلیلی از رشته کارشناسی شون رضایت ندارند میشینن درس میخونن و کنکور میدن خوب کنکور ملاک پذیرش افراد هست شمایی که میگی با حجم زیاد داوطلبان مواجهه میشی خوب شما برتری بیشتری داری که کارشناسیت با ارشدت مرتبطه چون درصد بیشتری میزنی کسی که غیر مرتبط هست توی رشته های پر طرفدار ارشد مثل روانشناسی، مدیریت و.... بعضا وارد دانشگاه آزاد میشین.
  ٢- دانشجویان غیر مرتبط بعضا 2 ترم پیش‌نیاز میگذرونند. این کجاش ناعادلانه هست.

 • تصویر فرد

  ...‏ - 00/4/20

  این اصلا درست نیست به نظرم درحق ماهایی که خیلی وقته برنامه ریزی داریم وهزینه کردیم داره ظلم میشه، امیدوارم این مصوبه لغو بشه چون این کار اصلا عادلانه نیست.

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 00/4/20

  با سلام

  قطعا دانشجویی که قرار است سال بعد امتحان بدهد منابع آن را آماده کرده و در حال مطالعه است .
  آیا واقعا این تصمیم در این شرایط عاقلانه است ؟
  حداقل برای سال های بعد این اتفاق بیفتد .

 • تصویر فرد

  پویا‏ - 00/4/20

  دوستانی ک میگن ظلم نیست واین ک باید زود ترانجام میشد،باید بدونن کسانی ک توانای رقابت با دانشجوی ک رشتش مرتبط نیست ندارن، راهو اشتباه اومده ودانشجوی مفیدی نخواد بود

 • تصویر فرد

  سامیار‏ - 00/4/20

  نههه خیلی طرح بدیه

 • تصویر فرد

  میثم‏ - 00/4/20

  دیر اما مفید است .
  از فجایعی که به عنوان روانشناسی اتفاق افتاده بخاطر عدم درک صحیح و صرفآ داشتن ارشد
  آنهم با کارشناسی غیرمرتبط ... که بگذریم
  دوستانی که میفرمایند ظلم به آنهایی است که در کارشناسی با دقت انتخاب رشته نکرده اند
  بفرمایند در حق دانشجوی کارشناسی روانشناسی که با دقت و علاقه این دوره را گذرانده
  و در آزمون ارشد باید با انبوه افراد از رشته های غیر مرتبط رقابت کند
  ظلم نیست ؟

 • تصویر فرد

  امیر‏ - 00/4/20

  این واقعا ناعادلانه ست، ممکنه کسی تو دوره کارشناسی انتخاب درستی نکرده باشه و تو ارشد بخواد جبران کنه.

 • تصویر فرد

  یوسفی‏ - 00/4/20

  بر اساس این مصوبه کلا رشته های شناور برداشته می شن؟؟؟

 • تصویر فرد

  گلستان‏ - 00/4/20

  من تمام دوره کارشناسی خودمو با افسردگی طی کرذم چون واقعا رشته مورد نظر من نبود و نه با اگاهی لازم وارد رشته ام شدم الانم بجای اینکه وضعیت رو بهتر کنن دارن بدترش میکنن چون خیلیا خودشونو برا دوره ارشد رشته مورد نظرشون اماده کرذه بودن اقایون از کوچکترین سطح درک و اگاهی برای گرفتن تصمیم تو این حوضه ها برخوردار نیستن اسیب رو از زمان هجده سالگی بما وارد کردن الانم میخان بدترش کنن

 • تصویر فرد

  پویا‏ - 00/4/20

  این مصوبه ظلم ب دانشجویان است چرا ک خیلیا بدون درک درست یا شرایط مناسب در مقطع کارشناسی وارد رشته ای شدن ک علاقه ای نداشته اند،الان ک به درک عقلانی رسیده اند از این حق منع شده،چهارسال عمر خودرو ب امید اصلاح ،این مسئولین ..ب تباهی میدن

 • تصویر فرد

  شیدا‏ - 00/4/20

  این عادلانه نیست.
  امیدوارم مورد اعتراض قرار بگیره و لغو بشه این مصوبه.

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 00/4/20

  چه بلایی سر رشته‌های شناور میاد؟
  یعنی من که با کارشناسی پرستاری می‌خواستم ارشد mba بخونم، امکان اینکه این رشته فقط برای بچه‌های فنی مجاز بشه هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • تصویر فرد

  محمد‏ - 00/4/20

  طبق این قانون کسی که کارشناسی رو در دروس مهندسی گرفته، نمی تونه ارشد برای گرایش های هنر کنکور بده؟

 • تصویر فرد

  آرام محمدی‏ - 00/4/20

  سلام وقت بخیر،من لیسانس مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی هستم ارشد قصد شرکت در ازمون رشته مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی رو دارم۔مرتبط محسوب میشن؟مکانیک ماشین های کشاورزی تو دنیا گرایش مکانیک اصلی هست داخل ایران ولی جزو رشته های کشاورزی هستش ،من به شدت استرس دارم لطفا جواب بدید۔ممنونم

 • تصویر فرد

  ناشناس‏ - 00/4/20

  با سلام 

  لطفا در خصوص اجرای مصوبه پذیرش دانشجوصرفا از طریق رشته های مرتبط در کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ بازبینی نمایید. ۱۱ ماه تا کنکور ۱۴۰۱ مانده و دانشجویان تمام منابع و کتب خود را تهیه نموده اند . 

  این مصوبه نیاز به بررسی علمی دارد ! 

  نه تنها کیفیت آموزش را ارتقا نمی دهد، بلکه دانشجویانی هستند که توانایی تحمل رشته کارشناسی خود را ندارند و خواهان جبران آن هستند . 

  با اجرای این طرح نیمی از دانشجویان از ادامه تحصیل امتناع خواهند نمود 

  لطفا جهت اجرای این مصوبه، ۲ سالی به دانشجویان فرصت دهید . 

  چرا که عده ای امسال ممکن است پذیرش نشوند و تلاش جوانان بر باد خواهد رفت !!!!!!

 • تصویر فرد

  علیرضا رشیدپور‏ - 00/4/20

  سلام رشته مشاوره تحصیلی هم میتونه ارشد بالینی امتحان بده؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت