درخواست رفع محرومیت از کنکور

درخواست رفع محرومیت از کنکور برای تعدادی از داوطلبانی که از کنکور محروم شده اند، ضرورت دارد. تقاضای رفع محرومیت از کنکور برای داوطلبان دو بار پذیرفته شده در دوره روزانه، دانشجویان دوره روزانه، فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی، داوطلبان مشمول نظام وظیفه مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین مراحل ثبت درخواست رفع محرومیت از کنکور هم اورده شده است.

درخواست رفع محرومیت از کنکور
درخواست رفع محرومیت از کنکور

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور

درخواست رفع محرومیت از کنکور برای تعدادی از داوطلبانی که از کنکور محروم شده اند، ضرورت دارد. به همین خاطر تصمیم گرفته ایم که به مهم ترین نکات در زمینه رفع محرومیت از کنکور بپردازیم. از آنجا که بنا بر اطلاعیه های سازمان سنجش هم مشخص می شود، امکان استفاده از آموزش عالی به صورت رایگان فقط یکبار در هر مقطع تحصیلی می باشد. لذا دانشگاه هایی که بابت تحصیل هزینه از داوطلبان دریافت می کنند مشمول طرح محرومیت از کنکور نمی باشد. در ادامه به درخواست رفع محرومیت از کنکور به تفکیک رشته تحصیلی، دانشجویان خانم و آقا و سایر معیارها خواهیم پرداخت. امید است که محرومیت از کنکور باعث پشت کنکور ماندن برای سال 1401 نشود.

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور داوطلبان محروم از کنکور

کنکور سراسری به عنوان یکی از مهم ترین ماراتن های کشور سالانه داوطلبان زیادی به سوی خود جذب می کند. اما امکان دارد که تعدادی از این داوطلبان بر حسب تعدادی از عوامل دچار محرومیت از کنکور شده باشند که در پایین به ذکر آن ها خواهیم پرداخت:

 • داوطلبانی که دو بار در کنکور سراسری پذیرفته شده باشند.
 • دانشجویان روزانه مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در حال تحصیل هستند.
 • دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی که دارای طرح نیروی انسانی اجباری می باشند.
 • داوطلبان دارای منع نظام وظیفه و مشمول خدمت سربازی

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور داوطلبان دو بار پذیرفته شده در دوره روزانه

این مورد با رای دیوان عدالت اداری باطل شده است و ثبت نام داوطلبانی که طی سال های قبل دو بار در دوره روزانه قبول شده اند، بلامانع خواهد بود. این دستورالعمل در جهت ابطال بند «ج» دفترچه ثبت نام کنکور سراسری می باشد. البته داوطلبان باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری باشند تا مشاهده کنند که آیا این بند از دفترچه تغییر خواهد کرد یا خیر. به صورت کلی بر اساس رای دیوان عدالت اداری تخمین زده می شود که این رای قابل اجرا می باشد مگر اینکه شورای عالی انقلاب مصوبه جدیدی صادر نماید.

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور دانشجویان دوره روزانه

بر طبق مفاد دفترچه ثبت نام کنکور سراسری درخواست رفع محرومیت از کنکور برای دانشجویان روزانه به این صورت خواهد بود که دانشجویان روزانه می بایست تا پایان اسفند ماه فرم انصراف از دانشگاه را تکمیل نموده و از دانشگاه خود انصراف قطعی دهند.

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور فارغ التحصیلان علوم پزشکی

بر طبق تصمیم اتخاذ شده در کمسیون موضوع ماده 2 و 3 آئین نامه اجرایی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در تاریخ 95/10/28 فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمول خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی و کارشناسی چنانچه داوطلب ادامه تحصیل از طریق شرکت در کنکور سراسری باشند می توانند در صورت پذیرفته شدن در کنکور در مقطع دکتری (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) خدمات موضوع قانون مذکور را پس از اتمام تحصیل در رشته پذیرفته شده به انجام برسانند.

هم اکنون صفحه مربوط به این خبر در سایت وزارت بهداشت حذف گردیده است و به محض اعلام خبر جدید این مقاله هم بروزرسانی خواهد شد.

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور داوطلبان مشمول نظام وظیفه

درخواست رفع محرومیت از کنکور برای داوطلبان مشمول نظام وظیفه فقط در این صورت امکان دارد که داوطلبانی که قبلا در مقطع کاردانی، کارشناسی یا دکترای عمومی تحصیل نکرده و وارد غیبت نشده باشند اما پیش از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری مشمول نظام وظیفه شوند می بایست در راستای رفع محرومیت از کنکور حتما در زمان مقرر دفترچه اعزام به خدمت را تکمیل نموده و همزمان در کنکور و انتخاب رشته سراسری شرکت کنند که در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند و از خدمت ترخیص گردند. این دسته از داوطلبان در صورت قبول شدن در دانشگاه می توانند با استفاده از ایست خدمتی، از معافیت بهره مند گردند.

 

 

درخواست رفع محرومیت از کنکور مراحل ثبت درخواست

هر داوطلبی که دچار محرومیت از کنکور شده است باید مراحل زیر را برای ثبت درخواست رفع محرومیت از کنکور طی نماید:

 • ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org
 • انتخاب گزینه «ورود به سیستم» از منوی سمت چپ سایت سازمان سنجش
 • درج نمودن نام کاربری و رمز عبور
 • انتخاب گزینه «درخواست جدید»
 • انتخاب نوع آزمون سراسری، سال و انتخاب کردن درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد
 • درج نمودن شماره پرونده و داوطلبی
 • شرح درخواست

 

 

 

سوالات متداول:

آیا کسی که دو بار در دوره روزانه قبول شده باشد می تواند درخواست رفع محرومیت از کنکور بدهد؟

بله کسی که دو بار در دوره روزانه قبول شده باشد می تواند درخواست رفع محرومیت از کنکور بدهد.

داوطلبان مشمول نظام وظیفه عمومی چگونه می توانند درخواست رفعه محرومیت از کنکور بدهند؟

داوطلبان مشمول نظام وظیفه عمومی چگونه می توانند درخواست رفعه محرومیت از کنکور بدهند که در مطلب بالا مورد بررسی قرار گرفته است.

مراحل ثبت درخواست رفع محرومیت از کنکور چگونه است؟

مراحل ثبت درخواست رفع محرومیت از کنکور از طریق سایت سازمان سنجش می باشد که به صورت کامل در مطلب بالا توضیح داده شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  مینا‏ - 00/10/25

  باسلام من دیپلم انسانی دارم دوبار از سهمیه روزانه یکی کارشناسی و دیگری ارشد وزارت علوم استفاده کردم. حال قصد شرکت در رشته تجربی دارم می خاستم راهنمایی ام کنید آیا یک بار دیگر از سهمیه روزانه می توانم استفاده کنم

 • تصویر فرد

  لیلا‏ - 00/7/11

  من دانشگاه دولتی قبول شدم و ثبت نام کردم الان نمیخام برم دانشگاه و درخواست رفع محرومیت دادم و با ان موافقت شد الان میتونم کنکور شرکت کنم یا ن؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

برای ثبت نام روی کمک کارشناسان ما حساب کن