محرومیت از کنکور 1401

محرومیت از کنکور 1401 در اینجا بررسی شده است. عوامل محرومیت از کنکور، عوامل ممنوعیت از کنکور 1401، مدت زمان محرومیت و سایر اطلاعات ضروری مرتبط با محرومیت کنکور در این مطلب آورده شده است.

محرومیت از کنکور 1401
محرومیت از کنکور 1401

 

 

محرومیت از کنکور 1401

یکی از دغدغه های داوطلبان برای شرکت در کنکور سراسری، محرومیت از کنکور 1401 می باشد که می تواند تا حدود زیادی فکر آن ها را به خود مشغول کرده باشد. لذا شاید بخواهند به دنبال درخواست رفع محرومیت از کنکور باشند؛ هر چند که رفع محرومیت هم دارای شرایط و قواعد خود است که داوطلبان باید مد نظر قرار دهند. به هر حال محرومیت از کنکور سبب خواهد شد که داوطلبان پشت کنکور ماندن برای سال 1401 را تجربه کنند که تاثیر روانی زیادی می تواند بر روی آن ها داشته باشد. داوطلبان کنکور سراسری می بایست از محرومیت کنکور 1401 به خوبی آگاه باشند تا بتوانند با موفقیت از آن گذر کنند.

 

 

عوامل محرومیت از کنکور 1401

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد عوامل محرومیت از کنکور 1401 ممکن است برای بسیاری از داوطلبان جای سوال داشته باشد. لذا در اینجا به مهم ترین عوامل محرومیت از کنکور سراسری اشاره خواهیم کرد تا داوطلبان با خیال راحت و با آگاهی بیشتر برای کنکور 1401 آماده شوند. لازم به یادآوری است که محرومیت از کنکور متناسب با رشته های مختلف دانشگاهی و آقا با خانم بودن داوطلبان متفاوت خواهد بود. در ادامه لیست این عوامل ارائه خواهد شد:

 • کلیه داوطلبان کنکور سراسری که بعد از سال 1363 دو بار در یک دانشگاه دوره روزانه قبول شده باشند از ثبت نام در کنکور سراسری محروم هستند.
 • دانشجویان مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقطع دکتری که در دوره روزانه یکی از دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل باشند نمی توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند.
 • داشتن مشکل در ارتباط برای نظام وظیفه عمومی برای داوطلبان آقا
 • دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی در صورتی می توانند در کنکور شرکت کنند که مدت زمان تعهد خدمت آنان به اتمام رسیده باشد.
 • دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف از دانشگاه می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.
 • افرادی که تعهد خدمت به ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی دارند نمی توانند در کنکور شرکت کنند.
 • افرادی که دارای تعهد سهمیه بومی و سهمیه مناطق محروم هستند نیز از شرکت در کنکور محروم می باشند.

 

 

عوامل ممنوعیت از کنکور 1401

علاوه بر عوامل محرومیت از کنکور، عواملی نیز وجود دارند که سبب ممنوعیت از شرکت در کنکور سراسری می شود که در ادامه اورده شده اند:

 • دانش آموختگان نظام قدیم که مدرک پیش دانشگاهی و یا سال چهارم را ندارند، نمی توانند در کنکور سراسری شرکت کنند و لازم است که حتما این گواهی را دریافت کرده باشند.
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی و حرفه ای و هنرستان ها که پایه پیش دانشگاهی را ندارند نمی توانند در کنکور شرکت نمایند.
 • دانشجویانی که در رشته های فنی و حرفه ای در مقطع کاردانی در حال تحصیل هستند در صورتی می توانند در این رشته شرکت کنند که در شهریور ماه فارغ التحصیل شده و مدرک خود را اخذ کرده باشند.
 • با توجه به تاثیر معدل و سوابق تحصیلی برای شرکت در کنکور سراسری نظام جدید، داوطلبان و افرادی که به هنگام ثبت نام معدل خود را سهوا و یا عمدا اشتباه ثبت کرده باشند متخلف محسوب می شوند و حتی در صورت شرکت کردن در کنکور و پذیرفته شدن در دانشگاه، ثبت نام آن ها لغو خواهد گردید.
 • دانشجویان اخراجی نمی توانند در کنکور شرکت کنند مگر اینکه تسویه کرده و مدرک معادل کاردانی را دریافت نموده باشند.

 

 

مدت زمان محرومیت از کنکور 1401

افرادی که شامل یکی از بندهای ذکر شده در عوامل محرومیت از کنکور 1401 هستند به مدت یک سال از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهند بود.

 

عواقب عدم توجه به محرومیت از کنکور 1401

اگر هر کدام از داوطلبان به دلایل گفته شده در بخش عوامل محرومیت از کنکور، نتوانند رفع محرومیت انجام دهند ولی همچنان برای شرکت در کنکور تصمیم جدی دارند، در صورت اثبات تخلف این افراد از قبولی و ادامه تحصیل آن ها جلوگیری خواهد شد. حتی اگر داوطلب با جود این تخلف در بهترین دانشگاه و با بهترین رتبه قبول شود نیز از ادامه تحصیل وی جلوگیری خواهند کرد.

 

 

سوالات متداول:

محرومیت از کنکور چند سال است؟

مدت زمان محرومیت از کنکور برای داوطلبان کنکور سراسری یک سال است.

چه عواملی باعث محرومیت از کنکور می شوند؟

یکی از عوامل محرومیت از کنکور دو بار قبول شدن در دوره روزانه دانشگاه ها می باشد. سایر عوامل نیز در مطلب فوق ارائه شده اند.

افرادی که تعهد خدمت به ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی دارند از کنکور محروم می شوند؟

افرادی که تعهد خدمت به ارگان ها و یا دستگاه های اجرایی دارند هم دچار محرومیت از کنکور می شوند که در مطلب بالا به آن پرداخته شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  ..‏ - 00/8/20

  سلام ببخشید من کنکور 1400 روزانه قبول شدم اما ثبت نام نکردم ، درخواست رفع محرومیت هم ندادم آیا میتونم در آزمون سراسری 1401 شرکت کنم ؟

 • تصویر فرد

  اسفندیاری‏ - 00/7/22

  سلام من در کنکور ۱۴۰۰در دوره روزانه قبول شدم آیا میتونم بدون اینکه از دانشگاه انصراف بدم میتونم در کنکور شرکت کنم

 • تصویر فرد

  مهدیه‏ - 00/6/24

  سلام من سال۱۴۰۰ کنکور دادم و دوره روزانه زدم اگه روزانه قبول بشم سال ۱۴۰۱ نمیتونم کنکور بدم؟؟حتی اگه از دانشگاه انصراف بدم؟؟

 • تصویر فرد

  ساغر‏ - 00/6/17

  سلام من در کنکور ۱۴۰۰شرکت کردم اگر روزانه بیارم نرم در کنکور ۱۴۰۱نمیتونم شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  بهار‏ - 00/5/27

  سلام خسته نباشید من الان ترم پنجم دانشگاه روزانه ام میتونم از دانشگاه انصراف ندم وکنکور1401بدم واگ روزانه قبول شدم میتونم برم؟؟؟

 • تصویر فرد

  مهسا‏ - 00/4/19

  سلام.مگر محرومیت مربوط به دانشجویان دو بار اخراج شده از دانشگاه دولتی دوره روزانه در مقطع کارشناسی لغو نشده?

 • تصویر فرد

  کیارش‏ - 00/4/12

  سلام من دانشجوی دوره روزانه ورودی ۹۹ هستم
  اگه الان از دانشگاه انصراف بدم میتونم توو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت