شرایط انصراف از دانشگاه

شرایط انصراف از دانشگاه برای داوطلبانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند مهم می باشد. ضوابط انصراف از دانشگاه و شرکت در کنکور به تفکیک دانشجویان دوره های روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد، میزان جریمه انصراف از دانشگاه به تفکیک دوره های تحصیلی و سایر اطلاعات ضروری در مورد شرایط انصراف از دانشگاه در این مطلب بررسی شده اند.

شرایط انصراف از دانشگاه
شرایط انصراف از دانشگاه

 

 

انصراف از دانشگاه و شرکت در کنکور

تعدادی از دانشجویان دانشگاه های سراسری اعم از دروه های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، خودگردان، غیرانتفاعی، علمی کاربردی ممکن است از رشته و دانشگاهی که در آن قبول شده اند رضایت نداشته باشند. این دانشجویان ممکن است به احتمال زیاد به فکر انصراف از دانشگاه افتاده باشند اما از شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور خبر ندارند. به خصوص اگر انصراف از دانشگاه سراسری دوره روزانه باشد شرایط تا حدودی پیچیده تر خواهد بود و نسبت به زمان انصراف، نوع رشته و دلایل انصراف شرایط تغییر خواهد کرد. از طرفی هم به محرومیت دانشجویان از کنکور هم منجر می شود. به هر حال اطلاع از شرایط انصراف از دانشگاه به تفکیک دانشگاه و دوره تحصیلی می تواند برای دانشجویان انصرافی مفید واقع شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت گسترده به بررسی این شرایط بپردازیم.

 

 

شرایط انصراف از دانشگاه دانشجویان روزانه

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم شرایط انصراف از دانشگاه سراسری نوبت روزانه نسبت به سایر دوره ها دشوارتر است چرا که این نوع انصراف ممکن است به محرومیت دانشجویان از کنکور سراسری سال بعد بینجامد. لذا دانشجویان روزانه باید توجه داشته باشند تا با آگاهی کامل از شرایط در این راستا قدم بردارند. این دانشجویان می توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را بر طرف کنند که به شرح زیر می باشد:

 1. بر طبق قوانین سازمان سنجش این دسته از دانشجویان می توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را که ناشی از انصراف بوده است برطرف نمایند. دانشجویان انصرافی روزانه باید تا قبل از شروع ثبت نام دانشگاه با سازمان سنجش به مکاتبه بپردازند و در صورت موافقت سازمان سنجش، محرومیت این دانشجویان بر طرف می گردد.
 2. راه دیگری که برای انصراف بدون محرومیت از نوبت روزانه دانشگاه وجود دارد این است که اگر دانشجویی در حال تحصیل در ترم سه به بعد باشد و تا تاریخ مشخص شده از سوی سازمان سنجش انصراف دهد، می تواند بدون محرومیت در کنکور سراسری شرکت نماید.
 3. مشمولان خدمت نظام وظیفه در تمام دوران تحصیلی خود فقط یک بار امکان انصراف از تحصیل و دریافت مجوز برای شرکت مجدد در کنکور همان سال را خواهند داشت.
 4. اگر دانشجو تصمیم به انصراف از دانشگاه را در ترم یک و دو ارائه دهد و در کنکور سال جاری هم ثبت نام کند، اجازه انتخاب کد رشته های روزانه به او داده نخواهد شد.

 

 

شرایط انصراف از دانشگاه دانشجویان شبانه و سایر دوره ها

دانشجویان دوره نوبت دوم و یا شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی هیچ گونه محرومیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی نخواهند داشت. این دانشجویان در صورت پذیرفته شدن در رشته مورد علاقه خود می توانند از رشته قبلی انصراف دهند و در کد رشته قبولی جدید ثبت نام به عمل آورند.

 

شرایط انصراف از دانشگاه قوانین نظام وظیفه عمومی

بر طبق قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی دانشجویان آقای بالای 18 سال دارای مجوز دو بار انصراف از دانشگاه می باشند ولی فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم از تحصیل تا یک سال فرصت دارند برای آماده به خدمت خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. این دانشجویان در صورت اخذ معافیت سربازی نظیر معافیت پزشکی، معافیت کفالت و با گرفتن کارت پایان خدمت، مجوز ادامه تحصیل و شرکت کردن در کنکور را خواهند داشت.

 

 

شرایط انصراف از دانشگاه – میزان جریمه انصراف

دانشجویان باید توجه داشته باشند که میزان جریمه انصراف از دانشگاه در دوره های روزانه و غیر روزانه و با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است. حتی ممکن است در دانشگاه های روزانه، هزینه انصراف از تحصیل با توجه به ترم جاری محاسبه گردد. از طرف دیگر امکان دارد واحد مالی دانشگاه از میزان جریمه های انصرافی با در نظر گرفتن شرایط دانشجو، بکاهد.

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه دوره روزانه

در دانشگاه های دولتی میزان جریمه انصراف از دانشگاه در دوره های روزانه و شبانه فرق دارند. اگر فرد دانشجوی دوره روزانه باشد و در سال اول تحصیل از دانشگاه انصراف دهد، جریمه ای به او تعلق نمی گیرد. اما از ترم سوم به بعد در دوره روزانه واحد مالی دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی، محل تحصیل، ترم تحصیل، مقطع و شرایط دانشجو میزان جریمه را مشخص می کند.

 

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه دوره شبانه

دانشجویان دوره نوبت دوم و یا شبانه، غیرانتفاعی و پیام نور در صورت انصراف از دانشگاه می بایست 1.5 برابر شهریه ثابت یک ترم را به عنوان جریمه انصراف پرداخت کنند.

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه پردیس های خودگردان

دانشجویان دوره پردیس خودگردان نیز باید شهریه ثابت همه ترم های باقی مانده را پرداخت کنند. دانشجویان پردیس های خودگردان باید به هنگام انتخاب رشته نهایت دقت را داشته باشند چرا که هزینه انصراف از این دانشگاه مبالغ بالایی می باشد و به ویژه در ترم های اول می تواند هزینه سنگینی را به دانشجویان تحمیل کند. لازم به یادآوری است که انصراف از پردیس های خودگردان برای دانشجویان محرومیت از کنکور را در بر ندارد.

 

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه دانشگاه علمی کاربردی

بر طبق بخشنامه دانشگاه علمی کاربردی:

 • اگر دانشجویان پس از تمام شدن ترم جاری و تا قبل از تاریخ ثبت نام ترم جدید تحصیلی، انصراف خود را اعلام کنند در صورتی که شهریه ترم های قبلی را پرداخت کرده باشند لذا جریمه ای بابت انصراف برای آن ها منظور نمی شود.
 • در صورت عدم مراجعه و ثبت نام دانشجو پس از یک ترم یا بیشتر و متعاقب آن اعلام انصراف دانشجو، لذا دانشجوی مورد نظر ملزم به پرداخت یک شهریه ثابت به عنوان جریمه انصراف از دانشگاه می باشد.
 • در صورت ارائه انصراف قبل از مهلت حذف و اضافه، پرداخت یک شهریه ثابت و حق نظارت مربوطه به دانشجو تعلق می گیرد. همچنین در صورت ارائه انصراف بعد از زمان حذف و اضافه – حتی در حالت عدم شرکت دانشجو در کلاس های درس و آزمون پایان ترم، کل شهریه و حق نظارت متعلقه ترم از دانشجو اخذ می گردد.

 

 

میزان جریمه انصراف از دانشگاه دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد نیز مانند دانشجویان سایر دانشگاه ها و بر اساس قوانین سازمان سنجش و ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد، ملزم به پرداخت جریمه انصرافی هستند. لذا این جریمه بر مبنای ترم در حال تحصیل دانشجو اخذ می شود که در مقاطع مختلف متفاوت است.

مقطع کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)

مقطع کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)

مقطع کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)

 

 

شرایط انصراف از دانشگاه – مراحل انصراف 

 1. مراجعه دانشجویان انصرافی به آموزش کل اداره ثبت نام
 2. دانشجویانی که قصد انصراف از دانشگاه را داشته باشند باید درخواست انصراف از تحصیل را تنظیم کند و مراجعه به واحد آموزش دانشکده خود آن را تکمیل نماید. دانشجو بعد از تکمیل نمودن درخواست انصراف در دانشکده می بایست آن را به اداره آموزش کل دانشگاه تحویل دهد.
 3. دانشجویان انصرافی مجاز هستند فقط یک بار با گذشتن مدت زمان دو ماه از تاریخ درخواست انصراف، تقاضای انصراف خود را پس بگیرد.
 4. دریافت حکم انصراف از تحصیل و نگهداری آن نزد خود برای اقدام بعدی
 5. دانشجویان پسر توجه داشته باشند بعد از دریافت حکم انصراف باید گواهی ابطال معافیت تحصیلی خود را از اداره ثبت نام دریافت کنند.
 6. انصراف از تحصیل دانشجویان باید در بازه سنوات مجاز تحصیلی باشد، به عنوان مثال دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته که قصد انصراف از تحصیل دارند فقط می توانند در سنوات تحصیلی مجاز یعنی سنوات تحصیلی پنج ساله اقدام نمایند و لذا در سنوات ارفاقی و اضافی، فرصت مجاز برای انصراف به اتمام می رسد.
 7. دانشجویان پسر پس از ابطال معافیت تحصیلی و حداکثر تا یک سال از تاریخ ابطال آن فرصت دارند که در رشته جدید ثبت نام کنند در غیر این صورت برای دریافت دفترچه آماده به خدمت به پلیس +10 مراجعه کنند.

 

سوالات متداول:

میزان جریمه انصراف از پردیس خودگردان چگونه است؟

در واقع میزان جریمه انصراف از پردیس خودگردان بالا و میلیونی می باشد و دانشجوی انصرافی باید شهریه ترم های باقیمانده تحصیلی را پرداخت کند. میزان هزینه یا جریمه انصرافی به تفکیک دوره های تحصیلی در مطلب فوق بررسی شده است.

آیا با انصراف دانشجو از دوره روزانه از شرکت در کنکور سال بعد محروم خواهد شد؟

انصراف دانشجو از دوره روزانه به محرومیت از شرکت در کنکور سال بعد خواهد انجامید لذا دانشجویان می توانند تحت شرایطی از محرومیت کنکور سال بعد رهایی یابند که به تفصیل در مطلب آماده شده در بالا در مورد آن بحث شده است.

آیا انصراف از دانشگاه غیر انتفاعی محرومیت از کنکور را در پی دارد؟

انصراف از دانشگاه غیر انتفاعی به هیچ عنوان محرومیت از کنکور را در پی نخواهد داشت.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت