آزمون عملی تربیت بدنی - همه آنچه باید در مورد آزمون عملی تربیت بدنی بدانید!

آزمون علمی تربیت بدنی مخصوص رشته علوم ورزشی - آموزش تربیت بدنی می باشد که دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و پردیس دانشگاه فرهنگیان با دو آزمون کتبی و عملی به پذیرش دانشجو می پردازند. برای شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی باید کارت علاقمندی خریداری کندی و در دو مرحله مقدماتی و تخصصی آزمون عملی تربیت بدنی شرکت کنید.

آزمون عملی تربیت بدنی
آزمون عملی تربیت بدنی

 

آزمون عملی تربیت بدنی - همه آنچه باید در مورد آزمون عملی تربیت بدنی بدانید!

رشته ی علوم ورزشی - آموزش تربیت بدنی یکی از رشته هایی است که در بین سه گروه آزمایشی تجربی، ریاضی و انسانی پر طرفدار می باشد. پذیرش دانشجو در این رشته با شرایط و ضوابط خاصی و به صورت متمرکز می باشد.

انتخاب این رشته ملزم به پرداخت هزینه می باشد که طبق اطلاعیه های سازمان سنجش باید در زمان مقرر پرداخت شود.

دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، برای پذیرش دانشجو در رشته علوم ورزشی - تربیت بدنی یک آزمون عملی برگزار می کنند. افراد علاقمند باید برای شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی و علوم ورزشی، آمادگی و علاقمندی خود را اعلام کنند.

در ادامه مطلب به بررسی برگزاری زمان، محل و نحوه برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی می پردازیم.

 

 

 

آزمون عملی تربیت بدنی - زمان برگزاری

همانطورکه گفته شد رشته تربیت بدنی دارای دو آزمون عملی است: که آزمون عملی اول را مقدماتی و آزمون عملی دوم را تخصصی می گویند.

زمان برگزاری آزمون عملی مقدماتی تربیت بدنی دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی چند روز بعد از برگزاری کنکور سراسری برگزار می شود. افرادی که هزینه شرکت در آزمون مقدماتی را پرداخت کرده اند می توانند در زمان مقرر در محل آزمون عملی مقدماتی تربیت بدنی حضور داشته باشند.

معمولا آزمون عملی تربیت بدنی برای تمام داوطلبان به ترتیب دو روز برای برادران و دو روز برای خواهران برگزار می گردد که فقط بر اساس برنامه زمانی طبق استان محل اقامت در آزمون عملی تربیت بدنی می توانید شرکت کنید.

 

 

آزمون عملی تربیت بدنی - محل برگزاری

آزمون عملی تربیت بدنی به گفته ی سازمان سنجش به صورت استانی برگزار می شود و منحصرا از متقاضیان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی که در جلسه کنکور سراسری حاضر بوده اند و علاقمندی خود را با پرداخت هزینه آزمون عملی تربیت بدنی در درگاه اطلاع رسانی این سازمان اعلام نموده اند گرفته می شود.

هر سال در سایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی زمان و محل مراجعه داوطلبان به حوزه آزمون عملی تربیت بدنی بر اساس محل اقامت و حروف الفبای نام خانوادگی داوطلب بارگذاری می شود. فایل زیر بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش در سال گذشته می باشد اما به محض انتشار اطلاعیه جدید در همین بخش فایل به روز رسانی خواهد شد.

 

دریافت فایل زمان و محل برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی

 

 

آزمون عملی تربیت بدنی - زمان و نحوه پرداخت هزینه

همانطور که گفته شد این آزمون شامل پرداخت هزینه می باشد. تمام متقاضیان رشته آموزش تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه های تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان باید برای شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی هزینه ای را پرداخت کنند. لینک خرید سریال علاقمندی به شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی همراه با انتشار کارت ورود به جلسه کنکور سراسری بر روس سایت سازمان سنجش کشور قرار داده می شود که متقاضیان می توانند با داشتن کارت بانکی به پرداخت هزینه آزمون عملی تربیت بدنی اقدام کنند.

هزینه هر سال آزمون عملی تربیت بدنی ۴۲ هزار تومان می باشد.

 

آزمون عملی تربیت بدنی - شرایط و ضوابط

آزمون عملی تربیت بدنی مانند هر آزمون دیگری دارای شرایط و ضوابط خاصی است که دانستن آن ها باعث می شود فرد با آمادگی بالاتری در جلسه آزمون عملی تربیت بدنی حاضر شود.

 

۱- همانطور که بالا گفته شد شرکت در آزمون عملی شامل هزینه می باشد و افرادی که هزینه کارت علاقمند شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی را پرداخت کرده اند باید هزینه ای جداگانه بابت معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی مبلغ ۴۵ هزار تومان را به شماره حساب 4001022603001582  و یا به شماره شبا IR760100004001022603001582 شناسه واریزی 385022674140107005100300340006 نزد بانک مرکزی به نام درآمد اختصاصی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی واریز شود.

 

۲- همچنین این هزینه ی جداگانه بابت معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی را می توانید به صورت اینترنتی از طریق سایت www.ssrc.ac.ir پرداخت کنید تا بتوانید سر جلسه آزمون عملی مرحله دوم حاضر شوید.

 

۳- همچنین لازم است عبارت «بابت معاینه پزشکی و تست‌های سلامت و تندرستی آزمون عملی رشته علوم ورزشی سال ۱۴۰۰» روی اصل فیش واریزی مبلغ 450.000 (چهارصد و پنجاه هزار) ریال درج شده و آن را در روز آزمون تحویل حوزه آزمون عملی نمایند.

 

۴- به گفته سازمان سنجش کارت شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی در حوزه های برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی تحویل متقاضیان خواهد شد.

 

۵-آزمون متناسب با شرایط کنونی کشور بازبینی و فیلم شیوه اجرای آزمون، همراه با دستورالعمل های مربوطه، در درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی قابل مشاهده می باشدمتقاضیان گرامی می‌توانند با مشاهده فیلم و تمرین مهارتهای لازم، آمادگی نسبی بیشتری را برای شرکت در آزمون علوم ورزشی کسب نمایند.

 

۶- تمام متقاضیان باید یک قطعه عکس ۴*۳، لباس و کفش ورزشی، اصل شناسنامه و یا کارت ملی و اصل فیش هزینه تست های سلامت و تندرستی را به همراه خود داشته باشند. در غیر این صورت از فرد مورد نظر آزمون عملی تربیت بدنی گرفته نخواهد شد.

 

۷- همه متقاضیان موظف هستند لباس و کفش مناسب سالن ورزشی، وسایل بهداشتی لازم از جمله 3 عدد ماسک، دو جفت دستکش لایتکس و مواد ضدعفونی کننده همراه داشته باشند تا در زمان حضور در دانشگاه اقدام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی نمایند.

 

۸- همه متقاضیان موظف هستند فاصله ۲ متری را از عوامل اجرایی و سایر متقاضیان رعایت کنند و همچنین از رد و بدل کردند وسایل شخصی با سایرین خودداری کنند.

 

۹- متقاضیان گرامی باید یک ساعت قبل از حضور در حوزه، آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را مصرف کنند تا در صورت طولانی شدن فرایند آزمون دچار ضعف جسمی نشوند.

 

۱۰- همه افراد باید طبق برنامه زمانی و اقدامات  از قبل اعلام شده سازمان سنجش عمل نمایند. زیرا آزمون عملی تربیت بدنی - علوم ورزشی قابل تمدید و یا تکرار نیست.

 

۱۱- همه متقاضیان آزمون عملی تربیت بدنی لازم است با توجه به اعلامیه سازمان سنجش به سامانه خوداضهاری بیماری کرونا به آدرس salamat.gov.ir مراجعه کنند و فرم خوداظهاری را تکمیل کنند. همچنین باید این فرم را به صورت پرینت شده در روز برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی داشته باشند.

 

۱۲- افرادی که در زمان اجرای آزمون عملی تربیت بدنی دارای نشانه های ابتلا به بیماری کووید-۱۹ می باشند و علائم بیماری آن ها به صورت قطعی تایید شده باشند لازم است با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش (بخش آزمون سراسری) فرم خوداظهاری مبتلایان به بیماری کرونا را تکمیل نموده و گواهی مبنی بر داشتن بیماری کرونا را در بخش مورد نظر بارگذاری کنند.

طبق گفته های سازمان سنجش برای افرادی که مبتلا به بیماری کرونا شده اند در تاریخ دیگری که متعاقبا با آنها هماهنگ می شود منحصرا در شهر تهران آزمون عملی تربیت بدنی گرفته می شود.

 

۱۳- در مورد آزمون عملی باید بدانید که رکوردها در حرکت ها خیلی مهم نیست و شما باید هر حرکت را به سریع ترین و صحیح ترین شکل ممکن انجام دهید.

 

۱۴- منظور از سلامت جسمانی، سلامت کامل گفتاری (نداشتن لکنت زبان)، قدرمت بینایی ( ۱۰ از ۱۰ با عینک و ۱۰ از ۲۰ بدون عینک به صورت مجموع هر دو چشم)، قدرت شنوایی، قد و وزن مناسب ( حداقل ۱۶۰ سانتی متر در مردان و ۱۵۵ سانتی متر در بانوان)، نداشتن نقص عضو مشهود، عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج ، سلامت روانی و برخورداری از استعداد، علاقه و انگیزه معلمی، عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شان و جایگاه معلمی، برخورداری از قدرت تعامل با دیگران آشنایی با تعالیم دینی (به ویژه قرآن کریم) از دیگر شرایط قبولی در دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی است که در زمان مصاحبه بررسی خواهد شد .

 

15- متقاضیان رشته‌ علوم ورزشی - آموزش تربیت بدنی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پردیس‌ های دانشگاه فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش در صورتی که در آزمون عملی شرکت نموده و در ردیف پذیرفته‌ شدگان نهایی قرار بگیرند ، حق انتخاب رشته محل های دوره روزانه آزمون سراسری 1401 را نخواهند داشت.

 

 

آزمون عملی تربیت بدنی - حرکات خواسته شده

۱- بارفیکس دراز کشیده در ۲۰ ثانیه
 ۲ - دربیل توپ بسکتبال و فوتسال از بین موانع
 ۳ - دراز نشست با توپ مدیسن بال  
۴ - پرش از مانع
۵ - غلت
۶ - راه رفتن بر روی چوب تعادل به عرض 20 سانتی متر و طول 6 متر
۷ - دو سرعت ۲۵۰ متر
۸ - پرتاب توپ مدیسن بال ۳ کیلویی از قسمت سینه با دو دست

9- دو استقامت ۲۵*۶

 

سوالات متداول:

آزمون عملی تربیت بدنی شامل چه حرکاتی می شود ؟

بارفیکس دراز کشیده، دربیل توپ بسکتبال و فوتسال از بین موانع، دراز نشست با توپ مدیسن بال و ... که می توانید در آخر مطلب تمام موارد را مطالعه کنید

برای شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی باید کارت علاقمندی خریداری کنیم؟

بله، شما باید کارت علاقمندی شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی را به مبلغ ۴۲ هزار تومان خریداری کنید.

آزمون عملی تربیت بدنی چند مرحله می باشد؟

این آزمون شامل دو مرحله: آزمون عملی مقدماتی و آزمون تخصصی می باشد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  الیکا قادریان‏ - 01/6/30

  سلام وخت به خیر
  میخواستم بدونم مرحله دوم ازمون عملی یعنی ازمون اختصاصی فقط برای فرهنگیانه یا کسایی که میخوان تربیت بدنی بخونن هم باید دو تا ازمون عملی بدن ؟

 • تصویر فرد

  ترانه ..‏ - 01/6/27

  سلام وقتتون بخیر ، موارد آزمون عملی تربیت بدنی عمومی چه چیز هایی هست ؟
  منظورم از تربیت بدنی عمومی اینه که رشته دانشگاهمون تربیت بدنی نباشه ولی خب بأید یک واحد(اگر اشتباه نکنم) تربیت بدنی پاس کنیم .
  ممنون میشم توضیح بدید

 • تصویر فرد

  سینا‏ - 01/5/24

  سلام ، وقتتون بخیر
  ببخشید برای آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان نمره آزمون عملی بیشتر تاثیر داره یا تراز بیشتر تاثیر داره ، لطفا راهنمایی کنید، ممنون

 • تصویر فرد

  حانی‏ - 01/5/23

  ازمون عملی فقط برای دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیره؟ ینی من که ازمون عملی ندادم میتونم علوم ورزشی تبریز رو تو فرم انتخاب رشته بزنم یا نه؟ ممنون

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/24

  سلام خدمت شما 
  رشته های فرهنگیان مصاحبه دارن و رشته تربیت بدنی ازمون عملی 
  برای انتخاب تربیت بدنی حتما باید ازمون عملی بدین

 • تصویر فرد

  رضا‏ - 01/5/22

  سلام خسته نباشید من رتبه کنکورم ۷۵۰۰۰ هزار است و تراز کنکورم ۵۲۰۰ و در ازمون تربیت بدنی شرکت کرده ام آیا احتمال داره که قبول بشم؟

 • تصویر فرد

  ارمی‏ - 01/5/20

  من در آزمون شرکت کردم آیا لازمه تو دفترچه انتخاب رشته هم اعلام علاقمندی کنم یا خیر؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/22

  سلام خدمت شما متوجه سوالتون نشدم

 • تصویر فرد

  سارا سپاهی‏ - 01/5/18

  سلام من ازمون عملی ثبت نام حردم باید انتهاب رشته هم بکنم یا نه؟؟ لطفاً جواب بدین؟؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/22

  سلام خدمت شما بله باید رشته های علوم ورزشی و دیگر رشته هایی که مایل هستین انتخاب رشته کنید

 • تصویر فرد

  ثمین‏ - 01/5/12

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که من از سراسری غیرمجاز شدم ولی در آزمون عملی علوم ورزشی شرکت کردم اگر در آزمون قبول شوم امکانش هست در سراسری قبول شوم

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/18

  سلام خدمت شما خیر امکانش نیست 

 • تصویر فرد

  Mahsa‏ - 01/5/12

  سلام.من از ثبت نام ازمون عملی جا موندم امکان داره بتونم در ازمون شرکت کنم؟راهی وجود داره؟

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/5/18

  سلام خدمت شما بعید هست ولی می تونید به پشتیبانی سنجش پیام بدین راهنماییتون کنن 

 • تصویر فرد

  اکبر‏ - 00/7/17

  لطفا شفاف سازی بشه در کارنامه سبز نمره ازمون تربیت بدنی چطور محاسبه شده ایا با تمره علمی جمع بسته شده پس چرا تمره بجای اینکه زیاد بشه کم شده

 • تصویر فرد

  نجمه‏ - 00/7/1

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که ارتباط بین نتیجه کنکور با آزمون عملی تربیت بدنی چیه؟

 • تصویر فرد

  سمیه فیضی پور‏ - 00/6/12

  سلام ببخشید میخواستم بدونم اگر حکم قهرمانی کشوری و حکم کمربند داشته باشیم امتیاز داره و باید همراهمون ببریم روز آزمون عملی؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت