ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ - شرایط و ضوابط

آموزش و پرورش به داوطلبانی که نگران پایین بودن معدل خود در امتحانات نهایی 1400 و تاثیر منفی آن در کنکور سراسری ۱۴۰۰ هستند، راهی به نام ترمیم معدل را پیشنهاد داده است. متقاضیای کنکور سراسری ۱۴۰۰ می توانند با شرکت در امتحانات ترمیم معدل در دروس نهایی که نمره های پایینی گرفته اند، امتحان مجدد دهند و معدل خود را ارتقا دهند و از تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۰ بهره مند شوند.

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰
ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰

 

تاثیر معدل در رتبه و تراز کنکور ۱۴۰۰

همانطور که می دانید رتبه و تراز کنکور سراسری از دو فاکتور سوابق تحصیلی و نمره آزمون کنکور سراسری تاثیر می گیرد.

تاثیر معدل یا همان سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۰ موضوع جدیدی نیست و این نمرات شامل نمرات نهایی دانش آموزان در پایه دوازدهم نظام جدید می باشد که در کنکور سراسری تاثیر گذار است.

در چندین سال گذشته گزینه ای برای دانش آموزانی که نتوانسته اند عملکرد قابل قبولی در امتحانات نهایی خود داشته باشند، در نظر گرفته شده است به نام ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰.

همانطور که می دانیم تاثیر مثبت معدل هر سال در حال افزایش می باشد به طوری که در سال ۹۹ تاثیر نمره معدل در کنکور به ۳۰ درصد رسید. تاثیر مثبت به این صورت می باشد که داشتن معدل بالا در پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر مستقیم دارد ولی کسانی که معدل پایینی داشته باشند، سوابق تحصیلیشان در پذیرش آن ها تاثیری ندارد پس جای نگرانی نیست.

 

 

شرایط شرکت در ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰

ترمیم معدل دارای شرایط و ضوابطی است که در این بخش به آن می پردازیم.

1- فارغ التحصیلان رشته نظری که دیپلم خود را بعد از سال ۸۴ و پیش دانشگاهی خود را بعد از سال ۹۱ گرفته اند مجاز به شرکت در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ می باشند. افرادی که در حال تحصیل هستند و دیپلم خود را اخذ نکرده اند نمی توانند درخواست ترمیم معدل دهند.

2- هر فرد تنها یک بار می تواند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کند.

3- ثبت نام ترمیم معدل داوطلب ها در مدارس بزرگسال منطقه انجام می شود که فرد دیپلم خود را از آنجا اخذ کرده است. مناطقی که واحد آموزشی بزرگسال دولتی نداشته باشند، ثبت نام ترمیم معدل در واحدهای آموزشی روزانه انجام می شود.

4- نمراتی که در ترمیم معدل گرفته می شود جایگزین نمرات قبلی نمی شوند و تنها برای تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموز در کنکور ۱۴۰۰ از طرف آموزش و پرورش به طور سیستمی برای سازمان سنجش ارسال می شود. نکته ی قابل اهمیت این می باشد که نمرات ترمیم معدل برای شرط معدل دانشگاه فرهنگیان تاثیری نخواهند داشت.

5- هیچگونه محدودیتی برای شرکت در تعداد دروس ترمیم معدل وجود ندارد و دانش آموز می تواند در هر درسی که نمره ی پایینی کسب کرده است، تنها یک بار شرکت کند تا نمره ی خود را ارتقا دهد. پس تمام دانش آموزانی که نمره ی کمتر از ۲۰ گرفته باشند می توانند یک بار در دروس مورد نظر خود آموزن ترمیم نمره را بدهند.

6- اگر دانش آموزی در ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کند و نمره ای پایین تر از نمره ی قبلی خود کسب کند، نمره ی قبلی تاثیر گذار خواهد بود زیرا ملاک سازمان سنجش در تاثیر مثبت، بالاترین نمره در هر درس می باشد.

 

 

تاثیر مثبت در ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ فرصتی مجدد برای فارغ التحصیلانی است که در کنکور سراسری شرکت کرده اند و تمایل دارند که معدل خود را ارتقا دهد و از تاثیر مثبت آن در کنکور سراسری ۱۴۰۰ استفاده کنند.

1- برای دانش آموزان نظام ترمی - واحدی و سالی - واحدی: ۲۵٪ تاثیر مثبت سوابق دیپلم و ۵٪ تاثیر مثبت سوابق پیش دانشگاهی

۲- برای دانش آموزان نظام آموزشی ۳-۳-۶: ۳۰٪ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی سال دوازدهم

۳- تاثیر سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۰ برای دانش آموزانی که دیپلم غیر مرتبط دارند نیز به این صورت است که با توجه به دیپلم میزان تاثیر مثبت معدل متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر فردی دیپلم ریاضی یا انسانی دارد و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد سوابق تحصیلی آن با توجه به دروس موجود محاسبه می شود و کمتر از درصد مورد نظر در آن سال می باشد.

۴- دانش آموزان رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای نیز می تونند در یکی از سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی شرکت کنند اما این دانش آموزان شامل تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ نمی باشند و باید برای اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در امتحانات نهایی رشته ی مد نظر خود شرکت کنند.

 

 

هزینه و زمان ثبت نام ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰

همانطور که گفته شد هر داوطلب تنها یک بار می تواند در امتحانات نهایی ترمیم معدل شرکت کند.

امتحانات ترمیم معدل یک ماه قبل از شروع امتحانات نهایی هر سه نوبت دی، خرداد و شهریور برگزار می شود.

دانش آموزانی که قصد شرکت در امتحانات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ را دارند باید برای برگزاری امتحان مجدد مبلغی را پرداخت کند، همچنین به ازای هر درس نیز باید مبلغی را بابت چاپ و تصحیح اوراق پرداخت کنند. محل ثبت نام مدارس دولتی بزرگسالان می باشد.

هزینه ثبت نام ترمیم معدل شامل دو مقدار می باشد:

۱- هزینه ثابت ثبت نام: ۵۰ هزار تومان

۲- هزینه ۲۰ هزار تومانی به ازای هر درس

 

 

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید و نظام قدیم

پس از تغییر نظام آموزشی تحصیلی گفته شد کنکورهای سال های ۹۸ و ۹۹ هم برای داوطلبان نظام قدیم هم برای داوطلبان نظام جدید برگزار می شود و برای هر نظام یک سری سوالات بر اساس دروس خودشان طرح می شود. امتحانات ترمیم معدل نیز به همین شکل در این دو سال برگزار شد و هر نظام سوالات مرتبط با دروس خود را داشتند.

طبق آخرین اطلاعات در کنکور ۱۴۰۰ تنها یک سری سوال طراحی می شود که بر اساس دروس نظام جدید می باشد به همین دلیل امتحانات ترمیم معدل نیز تنها بر اساس کتاب های نظام جدید خواهد بود.

افرادی که در نظام قدیم تحصیل کرده اند اگر قصد شرکت در ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ را دارند باید دروس نظام جدید را مطالعه کنند و بر اساس کتاب های نظام جدید امتحانات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۰ را بدهند.

 

سوالات متداول:

آیا نمره ای که در امتحانات ترمیم معدل اخذ می کنیم در معدل کل دیپلم نیز تاثیر گذار است؟

خیر، اگر نمره ای بالاتر از نمره ی قبلی خود در امتحانات ترمیم معدل بگیرید این نمرات به صورت جداگانه توسط آموزش و پرورش برای سازمان سنجش ارسال می شود و تاثیری در معدل کل دیپلم ندارد

در صورتی که نمره کمتری را در امتحان های ترمیم معدل کسب نماییم کدام نمره ثبت می گردد؟

آن نمره ای تاثیر مثبت خواهد داشت که بالاترین نمره را داشته باشد.

آیا امتحانات ترمیم معدل شامل هزینه می باشد؟

بله، هزینه ثبت نام ترمیم معدل شامل دو مقدار می باشد:

هزینه ثابت ثبت نام: ۵۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ هزار تومانی به ازای هر درس

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

  • تصویر فرد

    علی‏ - 00/6/1

    سلام بنده نظام قدیم تجربی هستم خواستم برای چند درس در ترمیم معدل سال سوم و پیش دانشگاهی شرکت کنم منابع امتحانی بنده همون سوالات نظام قدیمه و یا جدید و اگر نظام جدیده باید سال دوازدهم رو بخونم؟ خواهشا بگید منابع امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی رشته تجربی هر کدوم چه پایه های تحصیلی هستند واقعا گیجم نمیدونم چیو باید بخونم. با تشکر

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت