اعتبار مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور - اعتبار سنجی مدرک پیام نور

در این مطلب به بررسی اعتبار مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور معتبر است؟

اعتبار مدرک فراگیر پیام نور
اعتبار مدرک فراگیر پیام نور

در ذهن داوطلبان و متقاضیان پذیرش دانشگاه فراگیر پیام نور سوالاتی وجود دارد. تعدادی از این سوالات و مهم ترین های آن را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم. 

یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه پیام نور است. و طبق آمار رسمی بیش از ۲۲ درصد از دانشجویان کل کشور در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 دانشگاه پیام نور از دو طریق دانشجو در مقطع ارشد می پذیرد. 

۱-کنکور ارشد سراسری

۲- کنکور ارشد فراگیر پیام نور

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور مخصوص داوطلبانی است که می خواهند بدون شرکت در کنکور ارشد در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی مورد نظر خود تحصیل کنند.

هر دو گروه برای ورود به دانشگاه از طریق سازمان سنجش پذیرفته می شوند و هر دو گروه برنامه های درسی مشابه ای دارند. تنها تفاوت این دو گروه این است که افرادی که با آزمون فراگیر قبول می شوند یک نیم سال تحصیلی جلوتر از افرادی هستند که از طریق کنکور ارشد در دانشگاه پیام نور قبول می شوند. این نیم سال شامل دوره ی دانش پذیری است و افرادی که در انتهای این دوره بتوانند در امتحانات ورودی نمره علمی لازم را کسب کنند می توانند از ترم دوم وارد دانشگاه شوند.

این امر باعث می شود که در ذهن داوطلبان فراگیر پیام نور این سوالاتی شکل بگیرد.

- آیا مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور معتبر است؟

- آیا با داشتن مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور می توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند؟

- آیا با داشتن مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور می توانند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنند؟

- آیا با داشتن مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور می توانند در شغل مورد نظر خود استخدام شوند؟

اگر به سوال اول پاسخ دهیم می توانیم به راحتی به سوالات دیگر نیز پاسخ مناسب و صحیح را داد.

 

 

آیا مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور معتبر است؟ - اعتبار سنجی مدرک پیام نور  

در پاسخ به این سوال باید این را بدانید هر دانشگاهی که از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورد تایید باشد مدرک آن دانشگاه در هر مقطع نیز معتبر خواهد بود.

از آنجایی که دانشگاه پیام نور نیز مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری است مدرک پیام نور نیز مدرک رسمی و معتبر سیستم آموزشی عالی کشور ایران در تمامی مقاطع تحصیلی خواهد بود. 

شما می توانید برای مطمئن شدن از معتبر بودن مدرک دانشگاه پیام نور، مدرک خود را در سامانه استعلام مدارک تحصیلی جستجو کنید تا متوجه شوید مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور شما معتبر است.

همچنین مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور نیز از این قانون مستثنی نخواهد بود و مدرک فراگیر پیام نور نیز از اعتبار سنجی کامل برخوردار است.

همچنین این نکته را باید بدانید که عنوان فراگیر از مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه فراگیر پیام نور حذف شده است.

 

امکان ادامه تحصیل با داشتن مدرک فراگیر پیام نور وجود دارد؟ - اعتبار سنجی مدرک پیام نور

برای پاسخ گویی به سوال آیا با داشتن مدرک دانشگاه فراگیر پیام نور می توان در مقطع دکتری ادامه تحصیل داد؟ باید گفت که پاسخ این سوال نیز مثبت است.

دانشجویانی که در مقطع ارشد در دانشگاه فراگیر پیام نور تحصیل کرده اند و مدرک فراگیر پیام نور را دارند بدون هیچ مانعی

می توانند در آزمون دکتری تخصصی رشته ی خود شرکت کنند.

دانشگاه پیام نور جز دانشگاه های دولتی کشور می باشد و همانطور که گفته شد از دانشگاه های معتبر کشور و مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری است پس دانشجویان هیچ دغدغه و مشکلی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نخواهند داشت.

تنها باید این نکته را یادآور شد که پذیرش کارشناسی ارشد به دو صورت آموزشی – پژوهشی و آموزش است.

در روش اول دانشجویان موظف هستند که پایان نامه کارشناسی ارشد داشته باشند. اما در روش دوم یعنی آموزش محور دانشجویان پایان نامه ارشد نخواهند داشت و می توانند تنها با گذراندن چند واحد سمینار از این مقطع فارغ التحصیل شوند اما باید این را در نظر بگیرند که نمره ی مثبت و اثر بخش ارائه پایان نامه را برای پذیرش در مقطع دکتری از دست خواهند داد.

 

امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور با داشتن مدرک فراگیر پیام نور وجود دارد؟ - اعتبار سنجی مدرک پیام نور  

موضوع ادامه تحصیل در خارج از کشور با داشتن مدرک فراگیر پیام نور یکی دیگر از دغدغه های داوطلبان است.

در پاسخ به این سوال که امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور با داشتن مدرک فراگیر پیام نور وجود دارد؟ باید گفت که پاسخ به این سوال نیز مثبت است.

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های سراسری و دولتی کشور است که کاملا مورد تایید وزارت علوم است و به دلیل آنکه دارای سیستم آموزشی با ساختار استاندارد است، دارای اعتبار خوبی در کشور های خارج است.

باید به نکاتی دقت کنید.

 ۱- اعتبار دانشگاه پیام نور در دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وابسته به دانشگاه و کشور مورد تقاضا می باشد. 

برای مثال کشور های ذکر شده شرایط سختی برای پذیرش دانشجو از این دانشگاه در نظر می گیرند اما بعضی از کشور ها مانند هند، مالزی، استرالیا و حتی انگلستان شرایط ساده تری را دارند. دانشگاه های ترکیه مدارک دانشگاه پیام نور را فاقد اعتبار می داند.

۲- مهم ترین نکته به غیر از مدرک تحصیلی، عملکرد و تجربه و اعتبار علمی دانشجو است. پس باید این را نیز در نظر بگیرید که برخی از دانشگاه ها، معدل و امتیازات علمی دانشجو را مورد بررسی عمیق قرار می دهند.

 

امکان استخدام با داشتن مدرک فراگیر پیام نور وجود دارد؟ - اعتبار سنجی مدرک پیام نور 

مشکل و دغدغه ی دیگر داوطلبان این است که آیا با داشتن مدرک فراگیر پیام نور می توان در دستگاه های دولتی و غیر دولتی مشغول به کار شد؟

پاسخ به این سوال نیز مانند سوال های قبل مثبت است.

مدرک فراگیر پیام نور از تمام جهات مدرکی معتبر و قابل استناد است و شما می توانید با این مدرک در ارگان های دولتی یا غیر دولتی در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوید.

نکته ای که می ماند این است که بعضی از مراکز اداری شرایط خاصی را برای استخدام نیرو های خود دارند.

برای مثال شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی شرایطی را برای استخدام آموختگان پیام نور لحاظ کرده اند. شرط استخدام در این ارگان به این صورت است که مدرک تحصیلی باید از طریق سازمان مرکزی پیام نور و با درج پذیرش از طریق کنکور سراسری و با ذکر معدل کل صادر گردیده باشد. پس می توان نتیجه گرفت که با داشتن مدرک فراگیر پیام نور نمی توانید در این ارگان استخدام شوید.

سوالات متداول:

آیا دانشگاه پیام نور، یک دانشگاه دولتی است؟

بله دانشگاه پیام نور دانشگاهی دولتی است.

آیا عنوان فراگیر در مدرک فارغ التحصیلان دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور قید می شود؟

خیر. عنوان فراگیر از مدرک فارغ التحصیلان این دانشگاه حذف شده است .

 

آیا با مدرک تحصیلی دانشگاه پیام نور میتوان ادامه تحصیل داد؟

بله، در تمامی دانشگاههای داخلی کشور و در دانشگاههای خارج از کشور برای مقاطع بالاتر می توانید شرکت و ثبت نام کنید و مدرک تحصیلی شما از دانشگاه پیام نور برای این دانشگاهها مورد قبول است.

آیا فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور جهت استخدام در مراکز دولتی و غیردولتی پذیرفته می شوند؟

بله، تمامی موانع استخدامی فارغ التحصیلان این دانشگاه بنا به مصوبه های اخیر دولت، اعلام حمایت نمایندگان مجلس و رأی دیوان عدالت اداری، کاملاً برطرف شده و همچنین، با حذف عنوان فراگیر از مدارک فارغ التحصیلان، مدارک این دانشگاه جهت استخدام در تمامی سازمان های دولتی و غیردولتی قابل قبول می باشد.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت