راهکارهايی برای تقويت اراده

تعداد بازدید 16604 دفعه

شخص با اراده کسی است که زمانی در مورد کاری، به درستی اندیشید و انجام آن را به نفع خود دانست، تصمیم گرفته و با فعالیت و ثبات قدم آن را به اجرا در می آورد و در مقابل فرد سست اراده با کوچک ترین مشکل، کار را رها کرده و دست از تلاش بر می دارد.

تقویت اراده

 تقویت اراده در انجام برنامه‏ ها

شخص با اراده کسی است که زمانی در مورد کاری، به درستی اندیشید و انجام آن را به نفع خود دانست، تصمیم گرفته و با فعالیت و ثبات قدم آن را به اجرا در می آورد و در مقابل فرد سست اراده با کوچک ترین مشکل، کار را رها کرده و دست از تلاش بر می دارد.

شخص با اراده، كسی است كه دارای هدفی معقول و مشخص است و تا زمانی كه به آن دست نیابد، از تعقیب آن باز نمی‏ ایستد و مشكلات و موانع، از اراده و عزم او نمی کاهد و مانع پیشرفتش، نمی شود.

راهكارهای تقویت اراده

الف) تعیین هدف یا اهداف
در ابتدا انسان باید هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا كاری كه می‏ خواهد انجام دهد، به طور دقیق و مشخص، ترسیم كند. به طور حتم این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دست‌یابی، بدون افراط و تفریط، مطابق توان و استعداد خود و واقع‌بینانه باشد نه بلندپروازانه و خارج از توانایی‌‏های شخص. در غیر این صورت، وقتی با موانع و مشکلات رو‌به‌رو شود، ناامید و دلسرد شده، از ادامه كار، منصرف می‏‏شود و خود را ناتوان و بی‌‏اراده می‏بینید.

ب) شناخت توانایی‌‏ها و استعدادها
همه ما در وجود خود، از استعدادهایی برخورداریم. كافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، آنها را به كار گیریم.

ج) برنامه‌‏ریزی
باید برای تمام كارها و فعالیت‌‏های شبانه‌روزی، برنامه‌‌ای تدوین شده و منظم داشته باشید. بدین منظور از جدولی استفاده كنید كه در ستون افقی آن، ساعات شبانه‌روز و در ستون عمودی، ایام هفته را یادداشت و تمام كارهای روزانه (خواب، استراحت، ورزش، مطالعه) را در آن درج كنید و هر فعالیتی را در زمان معین خود، در جدول بنویسید. هر روز صبح با نگاه کردن به آن برنامه، به اجرای دقیق آن بپردازید و شب‏ها، قبل از خواب، فعالیت‏ های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آن ها را بررسی كنید و در صورت موفقیت، خود را تشویق و در صورت سهل‌‏انگاری در اجرا، خود را تنبیه نمایید.


د) اصل تلقین یا خودگویی‏ های مثبت
گفتن، باور داشتن است. وقتی می‏گوییم من آدم شكست خورده‌ای هستم، بی‌استعدادم و عوض شدنی نیستم، در واقع، حكم محكومیت خود را صادر می‏كنیم. روان‌شناسی شناخت، به ما چنین می‏گوید: دستور دادن، فرایند شدن است و ما را دستورات می‏ سازند. ما همواره با خودمان حرف می‏ زنیم و هفتاد درصد وقت‌مان با گفت‌وگو سپری می‏ شود و ما همان می‏ شویم كه با خود حرف می‏ زنیم. سعی كنید دستورات خوبی به خودتان بدهید. شما با خودتان چه می‏ گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟
آجر‏های بنای هستی‌مان را، طرز تفكرمان می‏سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد، گام اول، تغییر در نگاه و بینش ماست. با تغییر نگاه، ایده‌آل‏ها و اهداف زندگی‌مان به درستی شكل می‏گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب‏ های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد. 


ادیسون می‏گوید: « مشكل افرادی كه شكست خورده‏ اند و دست از تلاش بر‌داشتند، این بود كه نمی‏دانستند كه در یك قدمی ‏پیروزی‏ اند»
«راز موفقیتم این بود كه هرگاه برای باز كردن دری تلاش می‏ كردم و باز نمی‏ شد، بارها و بارها تلاش می‏ كردم و با خود می‏ گفتم: حتماً این كلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد كرد.»

ه) تدریجی بودن تقویت اراده
برای به دست آوردن اراده‏ ای قوی و محكم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نكنید می‏ توانید به طور ناگهانی و بدون تلاشی مناسب، به آن دست یابید.

بنابراین، به راهكارهای عملی زیر توجه كرده، به آنها پای­بند باشید:

1. هر روز صبح حداقل بیست دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین، ورزش كنید.

2. در هنگام صبح، هر زمان كه از خواب بیدار شدید، بی‌‏درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون بیایید، حتی اگر خواب‌آلودگی مزاحمتان است، از اتاق بیرون روید و قدری نرمش كنید تا خواب‌آلودگی از بین برود.

3. هرگز در كارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پی‌گیری و به انجام رساندن كارهای ناقص و ناموفق، تلاش كنید.

4. كارهایی را كه به عهده می‏ گیرید، ناتمام رها نكنید و آن ها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید و از پراكنده كاری و آشفتگی در كارها كه موجب به هم ریختگی نظام فكری می‏شود، بپرهیزید و به فعالیت‏های خود، تمركز و انسجام ببخشید.

5. همواره بر خداوند، توكل كرده و در همه امور، از او استمداد جویید و سعى کنید با خواسته‏ هاى نفسانى و عادت‏ هاى ناپسند مبارزه کنید.

6. پیش از انجام هر کارى به جنبه‏ ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع، انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏شود و به طور طبیعى اراده قوى مى‏ گردد.

7. نماز خود را اوّل وقت بخوانید، انجام تکالیف و عباداتى همچون نماز در اوّل وقت و روزه، باعث تقویت اراده مى‏ گردند. مخصوصا جوانان به خواب پس از نماز صبح تمایل دارند. جهت تقویت اراده با این میل نفسانى مبارزه کنید.

8. در تصمیم‏ گیرى‏ ها سرعت عمل داشته باشید. از وسواس و دودلى و امروز و فردا کردن دورى کنید.

9.تدبیر، نظم و انضباط را در همه امور زندگى خود جارى سازید. با برنامه ریزى دقیق و منطقى، کارهاى خود را پیش ببرید. در برنامه‏ریزى جایى براى انعطاف و جایگزین کردن امورِ غیر قابل پیش بینى بگذارید.

10. زمان غذا خوردن، استراحت و خوابیدن، مطالعه و تفریح نمودن روى برنامه باشد. تجربه نشان داده افرادى که کتاب، لباس یا وسایل شخصى خود را در جاى منظمى نمى‏ گذارند یا به وضع لباس و کفش و ظاهر خود توجه ندارند، به تدریج در عرصه‏ هاى مهم زندگى نمى‏توانند تصمیم جدى بگیرند. اگر چنین هستید، آن را تغییر دهید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
  • تصویر فرد

    بنده حقیر‏ - 96/12/11

    عالی بود.انشاالله هرکسی که خواست با اراده اش مبارزه کنه و از گناهان دوری کنه.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد