توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور

عمل به توصیه های مشاوران برتر کنکور در مورد روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور، باعث می شود تا بتوانید به بهترین نحو از توانایی های خود استفاده کنید.

توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 
توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 

 

توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور 

ساعات پایانی باقی مانده تا شروع آزمون سراسری از اهمیت زیادی برخوردار است و ارتباط مستقیم با نحوه عملکرد داوطلبانی دارد که بعد از چندین ماه تلاش و کوشش می خواهند با حضور در جلسه کنکور نتیجه زحمات خود را بگیرند.

عمل به توصیه های مشاوران برتر کنکور برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور، باعث می شود تا بتوانید به بهترین نحو از توانایی های خود استفاده کنید. حتما به این موضوع توجه داشته باشید که عدم رعایت همین توصیه ها و حتی کوچک ترین اشتباه در لحظات آخر ممکن است تاثیر بدی در نتیجه شما داشته باشد. برای ارتباط با مشاوران کنکور 3گام  به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

 

توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور - بایدها و نبایدهای روز و شب قبل از کنکور 

توصیه اکثر مشاوران در روز قبل از کنکور سراسری این است که داوطلبان به هیچ وجه به مطالعه نپردازند و استراحت کنند و یا به همراه خانواده به تفریح بپردازند. این توصیه برای همة داوطلبان صدق نمی‌ کند. آن‌ دسته از داوطلبانی که اگر روز قبل از کنکور به مطالعه نپردازند، دچار استرس می‌شوند، می‌ توانند همچنان به برنامه مرور سریع ادامه دهند و این کار را تا قبل از پایان روز ادامه دهند. 

درصورت امکان، روز قبل از کنکور، به حوزة برگزاری کنکور خود مراجعه کنید و تمامی مسیرهای منتهی به حوزه را بررسی نمایید تا صبح روز آزمون سراسری درصورت ترافیک یا هر مسئلة دیگر، با مشکل مواجه نشوید.

در انتهای روز حتماً وسایل مورد نیاز برای آزمون را آماده نمایید. مداد، پاک کن، تراش، خودکار آبی (برای حل سؤالات در چرک‌ نویس)، کارت داوطلبی، سنجاق جهت الصاق کارت داوطلبی، کارت شناسایی جهت احراز هویت شما در حوزه توسط مسئولین حوزه و ...

حتماً به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که قبل از ساعت 23:00 در رخت‌خواب باشید. توصیه می‌شود قبل از خواب با آب گرم استحمام نمایید، زیرا حمام آب گرم باعث پایین آمدن دمای بدن، احساس آرامش و خواب آلودگی می شود و به راحتی به‌ خواب می روید. 

هرگز برای خوابیدن به ذهن خود فشار نیاورید. در جای خود دراز بکشید، چشمانتان را بسته و خود را در جلسه کنکور تجسم کنید که همه چیز بر وفق مراد شما پیش می‌ رود.

اگر شب قبل خواب خوبی نداشتید اصلاً نگران نباشید، بدن شما تا چند ساعت در برابر بی‌خوابی مقاوم بوده و قطعاً تأثیر زیادی در آزمون شما نخواهد داشت. اما برای اطمینان یک نوشیدنی انرژی زا (ترجیحاً HYPE) تهیه کنید و در جلسه آزمون با خود همراه داشته باشید تا درصورت احساس کسالت و خواب آلودگی جرعه جرعه آن ‌را بنوشید.

 

 

توصیه هایی برای روز و شب قبل از کنکور و روز کنکور - توصیه های مهم برای روز کنکور 

در ادامه به توصیه های مهم برای روز کنکور و سر جلسه کنکور پرداخته شده است.

 

 توصیه های مهم برای روز کنکور - سر جلسه کنکور چه بخوریم؟

صبح روز کنکور حتماً به موقع از خواب بیدار شده تا دچار استرس نشوید. صبحانه را فراموش نکنید. حتماً یک صبحانه مقوی و در عین حال سبک میل کنید و حتماً یک ماده قندی طبیعی مثل خرما و یک بطری آب آشامیدنی برای جلسة آزمون با خود همراه داشته باشید.

سعی کنید زودتر از منزل خارج شوید تا در صورت امکان بخشی از مسیر منزل تا حوزه را پیاده روی کنید. مطمئن باشید ورزش تأثیر زیادی در شادابی شما در جلسة آزمون خواهد داشت.

در حوزة آزمون از صحبت کردن در مورد مسائل درسی با سایر دوستان خود پرهیز کرده و از افرادی که به شما استرس منتقل می‌کنند، دوری کنید.

 

 

توصیه های مهم برای روز کنکور - مدیریت جلسه کنکور 

در ادامه مشاوران برتر 3گام، به موارد مهمی که داوطلبان باید سر جلسه آزمون رعایت کنند، می پردازند.

 1. سعی کنید کاملاً با آرامش رفتار کنید و اگر در درون خود احساس آرامش نمی‌کنید، نقش آدم‌های آرام را ایفا کنید و وانمود کنید که آرام هستید. خواهید دید که رفته رفته آرامش به شما بازخواهد گشت.
 2. حتماً آزمون را با یاد و نام خداوند متعال آغاز نمایید و در همه حال به او توکّل کنید زیرا صلاح شما در خواست خداوند است. این کار در آرامش شما به طرز خارق‌العاده‌ای تأثیر دارد.
 3. قبل از شروع آزمون این اصل مهم را فراموش نکنید که شما هدف خود را دارید و برای دستیابی به هدفتان قرار نیست به همة سؤالات پاسخ دهید و خود را برای پاسخ ندادن به تعدادی از سؤالات باتوجه به هدف‌ گذاری خود در آزمون‌های آزمایشی آماده کنید.
 4. در صورتی که آزمون سخت تر از حد تصور شما بود، کنترل خود را از دست نداده و از حداقل سؤالی که برای خود مشخص کرده بودید کم کنید. این جمله را همواره با خود تکرار کنید که آزمون اگر سخت است، برای همه سخت است!
 5. حتماً قبل از اینکه احساس خستگی به شما دست دهد، استراحت کنید، کمی آب بنوشید و در صورت نیاز از ماده قندی استفاده کنید. به طور کلی قبل از هر دو درس عمومی و قبل از هر درس اختصاصی به آزمون خود وقفه‌ای داده و طبق روالی که گفته شد، استراحت کنید.

 

توصیه های مهم برای روز کنکور - مدیریت زمان در جلسه کنکور

 • توصیه می‌ شود حتماً زمان شروع هر درس را با توجه به زمانبندی درج شده روی دفترچه سؤالات در ابتدای آن درس در بالای صفحه یادداشت کنید تا مدیریت زمان از دستتان خارج نشود.
 1. 10% از زمان هر درس را کم کرده و در انتها زمانی را به مرور و چک کردن پاسخ برگ اختصاص دهید و سعی کنید پاسخ‌ها را سؤال به سؤال یا هر 5 سؤال یک بار در پاسخ برگ وارد کنید. هر 10 سؤال یک بار پاسخ برگ خود را چک کرده که اشتباهی گزینه‌ها را وارد نکرده باشید.
 2. کنار سؤالاتی که شک دارید علامت دایره قرار دهید و از آن‌ها عبور کنید تا در زمان مرور به آن‌ها فکر کنید. فراموش نکنید ممکن است به طور مثال شما از 100% سؤالات، تنها 40% را شک داشته باشید یا پاسخ آن‌ها را ندانید. پس هرگز به خاطر آن 40% سؤالات شک دار و ... ، 60% مابقی را ضایع نکنید. 

خود را برای هر اتفاقی در جلسة آزمون آماده کنید، سر و صدا، گرما و سرما، صندلی نامناسب و ...!

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدیریت زمان در دوران کنکور مطلب مدیریت زمان برای موفقیت در کنکور را در سایت 3گام بخوانید.

این شما هستید که باید جلسة آزمون را مدیریت کنید. پس هرگز اجازه ندهید که سایر عوامل تمرکز شما را برهم زده و شما را از هدفتان دور کند.

 

سوالات متداول:

تکنیک های افزایش تمرکز چیست؟

تکنیک های تقویت تمرکز و حافظه عبارتند از؛

 • روش ایست (استپ) 
 • روش ضربه
 • روش کوتاه کردن زمان مطالعه
 • معنادار کردن
 • سازماندهی
 • بافت
 • روش پس ختام

برای اطلاع کامل از چگونگی کاربرد و روش انجام این تکنیک ها مطلب راهکارهای افزایش تمرکز در دوران کنکور را بخوانید.

عوامل مخرب تمرکز حواس در زمان کنکور چیست؟

بیشتر افراد به دلایل عمده زیر، با عدم تمرکز فکر و حواس در دوران آمادگی کنکور مواجه می‏ شوند:

1. کسانی که خود را به انجام دادن کار یا مطالعه درسی کنکور مجبور می‏ کنند؛ در حالی که تمایل درونی چندانی به آن ندارند. در این صورت تمام قوای ذهنی و روانی‏شان به طور خودکار از آن موضوع پرت می‏ شود و دچار حواس‏پرتی می‏ شوند. چنین افرادی ممکن است مدت ‏ها با بی ‏علاقگی کارهایی انجام دهند یا به دنبال درس یا رشته تحصیلی خاصی، تلاش ‏هایی کنند و به عبارت دیگر خود را مجبور به انجام دادن آن کار یا مطالعه ببینند. اگر این وضعیت برای آمادگی کنکور هم اتفاق بیفتد، داوطلب تمرکز خود را در درس خواندن از دست می دهند.

2. فشارهای روانی نیز از عوامل عمده تشتت فکری است. بیشتر افراد زمانی که با مسأله‏ ای مواجه می‏ شوند، اگر معتقد باشند زمان کافی برای حل آن ندارند و یا توانایی حل مسأله و کسب توفیق را در خود نبینند، دچار نگرانی و اضطراب می‏ شوند و در نتیجه این نگرانی ‏ها، ترس از شکست، افکار منفی عدم اعتماد به نفس و خیال‏بافی ‏های منفی‏ گرایانه، توان عمل و ابتکار و خلاقیت را از آنان سلب می‏ کند و به جای اینکه روی موضوع خاص تمرکز کنند، بر ترس و احتمال شکست خود تمرکز می ‏کنند و یأس و ناامیدی بر آنها چیره شده و موجب حواس‏پرتی می ‏شود. در دوران کنکور این موضوع را در نظر بگیرید و برای افزایش تمرکزتان در مطالعه درس های کنکور، از عوامل تشنج زا دوری کنید.

3. گاهی برخی حوادث و اتفاقات، فضای روانی فرد را دچار اختلال می‏ کند (نظیر آنچه در زندگی شخصی، تحصیلی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی و... رخ می‏ دهد) و امکان تمرکز حواس را از بین می‏ برد. در دوران کنکور بهتر است از این حوادث از بین برنده تمرکز حواس دور باشیم.

4. گاهی عدم رعایت بهداشت مطالعه و اصول و قوانین آن و بهره نگرفتن از روش مناسب مطالعه، باعث خستگی جسمی و روانی شده و آمادگی روانی لازم برای مطالعه و درس خواندن از بین می ‏برد. در نتیجه احساس بی ‏علاقگی و به دنبال آن عدم تمرکز حواس بر او مستولی می‏ شود. برای آشنایی با روش درست مطالعه کنکوری و   افزایش تمرکز حواس، می توانید از مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

5. تکثر و تعدد فعالیت ‏های فرد مخصوصاً اگر در توان انسان نباشد، باعث عدم تمرکز حواس می ‏شود. پس سرتان را خلوت کنید و در دوران کنکور تمام همّ و غم تان را برای کنکور بگذارید .

کدام مواد غذایی باعث افزایش تمرکز حواس و حافظه در دوران کنکور می شود؟

از مواد غذایی حاوی گلوکز (خرما، عسل و شیرینی‏جات طبیعی)، مواد دارای کلسیم و فسفر و ویتامین‏ های D، C،B و A؛ مانند لبنیات، روغن ماهی، پرتقال، گوجه فرنگی، سبوس گندم، سبزیجات تازه، هویج و جگر به مقدار کافی استفاده کنید.

همچنین می توانید بهترین روش تقویت حافظه را در سایت 3گام بخوانید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

 • تصویر فرد

  احمدرضا کریم‌زاده ‏ - 01/10/28

  عالی بود توصیه ها ممنون 🌹🌹

 • تصویر فرد

  راحله تجاری‏ - 01/10/28

  مطالب خوب بود ولی از استرسم هیچی کم نشد 🙁

 • تصویر فرد

  امیرحسین‏ - 01/4/9

  دمتون گرم عالی

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/4/11

  سلام خدمت شما خوشحالیم استفاده کردین

 • تصویر فرد

  Farzad‏ - 01/4/7

  پس فردا کنکوره و هنوز هیچی نخوندم 🚶

 • تصویر فرد

  نرگس‏ - 01/4/3

  ممنون عالی بود🌼
  خسته نباشید

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/4/4

  سلام خدمت شما خوشحالیم استفاده کردین

 • تصویر فرد

  ghjgfff‏ - 01/3/25

  عالی ممنون

 • تصویر فرد

  امین مقدم درخشان‏ - 01/3/28

  سلام خدمت شما 
  خوشحالیم استفاده کردین

 • تصویر فرد

  .‏ - 00/5/14

  عالی بوود👏🏻

 • تصویر فرد

  شهناز عمرزاده‏ - 00/5/15

  سلام، خواهش می کنم خوشحال هستیم که استفاده کردین

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت