بیاموزیم چطور مثبت اندیش باشیم - بخش دوم

تعداد بازدید 7870 دفعه

بررسی‌های متعدد نشان داده‌اند که افراد خوش‌بین نسبت به افراد بدبین عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

مثبت اندیشی

خوش بین باشید به چند دلیل:

  • بررسی‌های متعدد نشان داده‌اند که افراد خوش‌بین نسبت به افراد بدبین عمر طولانی‌تری خواهند داشت. اما پرسش اصلی این است که چرا این‌گونه است. بررسی‌های گوناگون این یافته‌ها را نشان داده‌اند:

  • در افراد به شدت خوش‌بین میزان مرگ و میر به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر است.

  • در بیماران خوش‌بینی که تحت عمل جراحی بای‌پس عروق کورونریقلب قرار گرفته‌اند نسبت به بیماران مشابه بدبین، 50 درصد احتمال کمتری وجود دارد که نیاز به بستری شدن مجدد پیش بیاید.

  • افراد دارای عواطف مثبت فشارخون پایین‌تری دارند.

آیا خوش‌بینی است که افراد را سالم نگه می‌دارد، یا افراد سالم دیدگاه خوش‌بینانه‌تری به زندگی دارند؟

دانشمندان برای حل این مسئله در تجزیه و تحلیل‌های‌شان در سال‌های اخیر مشکلات پزشکی از قبل موجود را هم در نظر گرفتند و نتایج را تعدیل کردند. بررسی‌هایی که این تعدیل‌ها را انجام دادند نشان دادند که بیماری‌های از قبل موجود منافع ناشی از خوش‌بینی را خنثی نمی‌کند. به عنوان مثالی از اینکه انسان‌ها چگونه روحیه‌شان را حفظ می‌کنند، پژوهشگران دریافتند افراد سالمندی که دچار بیماری‌های گوناگون هستند، باز فکر می‌کردند به خوبی پیر شده‌اند. یک بررسی دیگر نشان داد که افراد بیمار و معلول بر خلاف تصور عمومی خودشان را غرق مصیبت تصور نمی‌کنند. یک بررسی دیگر نشان داد که خوش‌بینی فعالیت را در همان نقطه‌ای از مغز تشدید می‌کند، که در میان افراد افسرده دچار اختلال کارکرد است.

اما چرا خوش‌بینی این همه سودمند است؟

شاید به این علت افراد خوش‌بین از سلامت بهتر و عمر طولانی‌تری برخوردارند که سبک‌های زندگی سالمتری دارند، شبکه‌های اجتماعی قدرتمندی می‌سازند، و مراقبت پزشکی بهتری دریافت می‌کنند. همچنین مشخص شده است که استرس عمر را کوتاه می‌کند. استرس باعث آزادی هورمون‌هایی می‌شود که باعث زوال هر چیزی در بدن از لثه‌ها گرفته تا قلب می‌شوند. افراد خوش‌بین ممکن است میزان پایین‌تری از هورمون‌های استرس داشته باشند. وراثت نیز ممکن است نقشی ایفا کند. ممکن است ژن‌ها برخی از افراد را مستعد خوش‌بینی کنند، و همین ژن‌ها بر سلامت و طول عمر اثر بگذارند. برای مشخص‌شدن اسرار خوش‌بینی هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زیرا ممکن است سازوکارهای متعددی دخیل باشند.

چگونه مثبت انديش باشيم؟

در ساختار شخصیت ما انسانها، افکار از چنان قدرتي برخوردارند كه ميتوانند سازنده يا ويرانگر باشند، بنابراين بايد بياموزيم كه افكارمان را  هوشمندانه كنترل كنيم تا در زندگي به موفقيتها و كاميابيهاي بزرگی دست  يابيم. يكي از اين راهكارها يادگيري روشهايي است كه باعث مثبت  انديشي در ما ميشود و افكار منفي را از ما دور ميكند.

 در زير به 30 مورد از توصيه هايي كه باعث ايجاد مثبت انديشي ميشوند اشاره ميشود:

1.نسبت به خودمان احساس خوبي داشته باشيم و خود را خوب ، دانا و با ارزش بدانيم.

2.ليستي از صفات مثبت خود تهيه كنيم و راه هاي تقويت آنها را بيابيم و  تجربه كنيم.

3.ليستي از افكار منفي خود در طي روز تهيه و سعي كنيم براي هر فكر  منفي يك فكر مثبت معادل بيابيم تا به كمك آن بتوانيم با افكار منفي مقابله كنيم.

4.سعي كنيم در گفتار و برخوردهاي روزانه از كلمات و جملات مثبت استفاده كنيم. مثلاً در ملاقات با ديگران به جاي استفاده از كلمه "خسته نباشيد" كه داراي بار منفي و القاي حس خستگي است، بگوييم "خدا قوت"، "شاد باشيد" و امثال آنها.

5.افكار خود را متوجه خوبيها و جنبه هاي مثبت زندگي كنيم تا به مرور مثبت نگر شويم.

6.با خوش بيني، سعي كنيم دستوراتي را به ذهن خود بدهيم كه انديشه هاي جديد مثبت شكل گيرند.

7.هر روز صبح كه از خواب برميخيزيم با نگاه كردن به منظره اي زيبا، روز خود را با نشاط آغاز كنيم.

8.از افراد منفي نگر يا موقعيتهايي كه باعث ايجاد افكار ناخوشايند يا منفي ميشوند دوري و يا سعي كنيم كمتر با آنها برخورد داشته باشيم.

9.به مشكلات به عنوان محكي براي ارزيابي توانايي هاي خود نگاه كنيم و هرگز نتيجه بدي را پيش بيني نكنيم زيرا مشكلات فقط به اندازه اي مهم هستند كه ما آنها را مهم مي پنداريم.

10. به لحظات و خاطرات زيبا و دوست داشتني گذشته خود فكر كرده و سعي كنيم آنها را تكرار نماييم.

11. از خود انتظار بيش از حد نداشته باشيم و خود را همه فن حريف ندانيم، به عبارت ديگر، از كمال گرايي مطلق كه باعث اضطراب و احساس عجز و ناتواني ميشود خودداري كنيم.

12. از ترديد و دودلي دوري كرده و كارها را با جديت دنبال كنيم.

13. به نداي منفي دروني خود و تلقين هاي نگران كننده و مخرب ديگران بي توجه باشيم و سعي كنيم عكس آنها را انجام دهيم.

14. به قدرت بيكران خداوند ايمان داشته باشيم و با خود تكرار كنيم كه من لياقت بهترينها را دارم و با لطف خداوند به آنها خواهم رسيد.

15. از ميان اهداف خود هدفي را انتخاب كنيم كه اميد بيشتري به موفقيت آن داريم و در تلاش براي تحقق آن، به فكر تاييد يا تكذيب ديگران نباشيم.

16. در توصيف احوال و زندگي خود از كلمات مثبت استفاده كنيم.

17. در تعريف از افراد خانواده يا دوستان از كلمات مثبت و روحيه بخش استفاده كنيم.

18. از چشم و هم چشمي و حسادت كه باعث ايجاد افكار منفي ميشود دوري و سعي كنيم روش خود را خودمان انتخاب كنيم.

19. هرگز شعار خواستن، توانستن است را فراموش نكنيم و بدانيم كه در سايه سعي و تلاش به آنچه بخواهيم ميرسيم.

20. قدر لحظات زندگي را بدانيم و از آنها بخوبي استفاده كنيم، زيرا هرگز تكرار نخواهند شد.

21. براي تغيير اوضاع و شرايط نامساعد اقدام كنيم و مطمئن باشيم كه ميتوانيم آنها را از بين ببريم.

22. خود را از قيد و بندهاي آزار دهنده رها ساخته و ساده زندگي كنيم تا فكر و خيال آسوده اي داشته باشيم.

23. از انزوا و گوشه گيري كه باعث ايجاد افكار منفي ميشود دوري كرده و اوقات خود را در جمع خانواده و دوستان سپري كنيم.

24. هر وقت كه احساس كرديم افكار منفي به سراغمان آمده است، وضعيت خود را تغيير دهيم و به كاري سرگرم شويم.

25. ممكن است هنگام خواب در رختخواب، افكار منفي به سراغمان بيايد. پس تا خسته نشده ايم به رختخواب نرويم.

26. هرگز خود را بدبخت و ناتوان و درمانده احساس نكنيم و از مطالعه و گوش دادن به اشعار و مخصوصاً آهنگهايي كه چنين حسهايي را القا ميكنند خودداري كنيم.

27. اعتماد به نفس خود را در هر شرايطي حس كنيم و هرگز به ديگران اجازه ندهيم آنرا متزلزل كنند زيرا اعتماد به نفس كليد خلق تفكر مثبت است.

28. خنديدن را فراموش نكنيم. خنديدن باعث ميشود تا افكار ناراحت كننده و منفي جاي خود را به افكار مثبت و شاد بدهند.

29. بدانيم كه اجراي راهكارهاي تقويت مثبت هيچ هزينه اي ندارند و به سن افراد نيز مربوط نميشوند.

30. بايد به تقويت مثبت انديشي ايمان داشته باشيم و اين شعار را هرگز فراموش نكنيم كه "اگر افكارمان را كنترل كنيم، زندگي مان متحول ميشود".

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
  • تصویر فرد

    شرافت‏ - 96/11/6

    سلامت معنوی بعد فراموش شده سلامت قطعاً همه ما شاهد توکل و توسل بیمارانمان به ذات حق تعالی و معصومین (سلام ا... علیهم اجمعین) بوده‌ایم و بسیار شنیده‌ایم که بیماران آگاهانه و با اعتقاد همه چیز را به حضرت حق واگذار می‌کنند و طلب شفا از او می‌نمایند. اما اگر از ما بپرسند چه جایگاهی برای شفای بیماران در ابعاد معنوی قایل هستیم، تقریباً باید اذعان کنیم که مستند علمی برای آنها تهیه نکرده‌ایم و اصولاً نمی‌دانیم و یا نمی‌توانیم از میزان تاثیر اعتقادات مذهبی و معنوی بر سلامت مطلع شویم و آن را به کار گیریم. این نقصان امروز بیش از همیشه در ساختار مدیریت سلامت نمایان شده است. به همین جهت دنیای پیشرفته، پیش قراول بهره‌گیری از این ابعاد شفا بخش شده‌اند و ما شاهدمقالات متعددی از جهان غرب و یا کشورهای پیشرفته آسیایی (به ویژه ژاپن و هندوستان) در این زمینه هستیم...

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد